Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Oslavy dňa D Od vylodenia v Normandii uplynie 75 rokov.

17
reakcií
298
prečítaní
Tému 5. júna 2019, 19:26 založil Osvietený.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Osvietený muž
   5. 6. 2019, 19:26 avatar
Veteráni spoza Lamanšského prielivu, Atlantiku i ďalších krajín spomínajú na operáciu, ktorá dostala krycí názov Overlord.

Znamenala otvorenie západného frontu a výrazne pomohla urýchliť porážku nacistického Nemecka sa preto často nazýva aj „Deň D“.

Zásadný zvrat v 2 svetovej vojne ktorú paktom a anexiuou Poľska rozpútali ZSSR a Nemecko .

Politici vzdali hold veteránom, oslavujú Deň D (fotogaléria)

Od vylodenia v Normandii uplynie 75 rokov.

Veteráni spoza Lamanšského prielivu, Atlantiku i ďalších krajín spomínajú na operáciu, ktorá dostala krycí názov Overlord.

Vylodenie spojeneckých vojsk vo francúzskej Normandii sa považuje za jednu z prelomových udalostí druhej svetovej vojny.

Vo štvrtok 6. júna uplynie 75 rokov od začatia najväčšej leteckej, výsadkovej a námornej operácie, ktorá sa navždy zapísala do vojnovej histórie.

Znamenala otvorenie západného frontu a výrazne pomohla urýchliť porážku nacistického Nemecka sa preto často nazýva aj „Deň D“.

svet.sme.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


6.
označiť príspevok

Lemmy muž
   6. 6. 2019, 02:06 avatar
Ja osobne kašlem na oneskorené vylodenie. Mali dávno predtým sa vylodiť. Vylodili sa až vtedy, keď bolo jasné, že fašizmus bude porazený sovietskym Ruskom, ZSSR. Vylodenie bol len akt zúfalstva, aby sovieti nemali politický vplyv na povojnové usporiadanie v Európe.


13.
označiť príspevok

Osvietený muž
   7. 6. 2019, 12:13 avatar
Lemmy tento vtip hovorili komunisti že Francúzko ako i dalšie krajiny ktoré oslobodila hlavne armáda USA v spojenectve s Francúzkom a Anglickom .
Písať také sprostosti že to vlastne nebola ani vojenská operácia a rusi mali všetko vyhrane je absolutna neznalosť zakladov dejín
Operácia Overlord

Bolo jednou z najväčších vojenských operácií druhej svetovej vojny.

Otvorenie druhého frontu
O myšlienke otvoriť druhý front v Európe sa uvažovalo okamžite po vzniku protihitlerovskej koalície. Jeho cieľom malo byť rozdelenie vojenských síl Nacistického Nemecka na dva veľké fronty a urýchliť tak jeho porážku. Vlády Spojených štátov a Spojeného kráľovstva sa na konferencii 12. júna 1942

sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Čo sa týka ZSSR bez pomoci Lend lease by bolo Nemecko zničilo o čom niet pochýb

Dodávky zo Spojených štátov a ďalších Spojencov Sovietskemu zväzu uľahčili zásobovaciu situáciu a odľahčili ťažko skúšanej vojnovej ekonomike. Jednalo sa o napr. o dodávky potravín. Do ZSSR boli dodávané hlavne vysokokalorické potraviny (za kritické roky 1941 - 1942 to bolo napr. 50% spotreby cukru, zeleniny, 40% spotreby tukov, 100% spotreby sušených a koncentrovaných potravín, čokolády a pod.)[5]

Do krajiny bolo dodaných 34 miliónov vojenských uniforiem, 15 miliónov párov topánok, 350 000 ton výbušnín, 3 milióny ton nafty, 4,5 miliónov ton potravín (asi 25% potravinových zásob potrebných počas vojny), 12 000 železničných vagónov, 1860 lokomotív, 375 000 nákladných automobilov a 50 000 džípov.[1] Nesmierne dôležité boli dodávky 18 000 stíhacích a bombardovacích lietadiel a 15 000 leteckých motorov.[6] Významné boli dodávky kovov, najmä ocele, ktoré umožnili opäť rozbehnúť produkciu tankov a delostreleckých zbraní, ale hlavne hliníka, ktorého produkcia nebola v napadnutej krajine pre vojenské potreby dostatočná.

Veľký význam Spojeneckej pomoci krajine hodnotili kladne Stalin, Žukov[7] aj Mikojan, ktorý bol počas vojny zodpovedný za zásobovanie Červenej armády. V neskoršom povojnovom období sa však sovietska histografia stavala k tejto pomoci viac kriticky. Sovietsky zväz nakoniec zaplatil len okolo 722 miliónov dolárov a väčšia avšak nie celá časť dlhu bola krajine podobne ako ostatným odpustená.sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


2.
označiť príspevok

-era- muž
   5. 6. 2019, 19:29 avatar
" rozpútali ZSSR a Nemecko..."

Prečo si vynechal Slovensko? MY sme rozpútali tú vojnu!


3.
označiť príspevok

Osvietený muž
   5. 6. 2019, 19:36 avatar
-era-

„Dá sa to vysvetliť len tým, že USA neuznávajú bábkové vlády, ktoré len kopírujú činy svojho protektora,“ odpovedá, „a potom – Spojené štáty nikdy neuznali vojnovú Slovenskú republiku. Jednoducho Slovensko ako suverénny štát pre ne neexistovalo.“

Ako Slovensko vyhlásilo vojnu Amerike

Naša hrdinská armáda dokázala, že nie je všetko počet, ale že nekonečne viac je vôľa zvíťaziť. Týmito slovami komentoval denník Gardista pred 70 rokmi vyhlásenie ľudáckej vlády o vojnovom stave Slovenskej republiky so Spojenými štátmi americkými a Veľkou Britániou.

spravy.pravda.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


7.
označiť príspevok

Lemmy muž
   6. 6. 2019, 02:08 avatar
Slovensko hralo v tomto konflikte bezvýznamnú úlohu.


8.
označiť príspevok

Osvietený muž
   7. 6. 2019, 11:45 avatar
Lemmy čo sa týka útoku na Poľsko a následnú anexiu Poľska Sovietským zväzom a Nemeckom slovenská 150 000 armáda nehrala vôbec bezvýznamnú úlohu .


4.
označiť príspevok

Osvietený muž
   5. 6. 2019, 19:39 avatar
era ale súhlasím že ako paholok Hitlera sa i naša krajina podielala na rozpútani druhej svetovej vojny . Pakt bol však zaležitosťou ZSSR a Nemecka . Slovač bola iba zbabelá gubernia .

Poľská obranná vojna alebo invázia do Poľska začala 1. septembra 1939 a trvala do 5. októbra 1939. Nacistický útok na Poľsko ( plán útoku mal označenie Fall Weiss) je považovaný za začiatok druhej svetovej vojny v Európe. 17. septembra 1939 zaútočilo na Poľsko aj ZSSR. Nacistické Nemecko, Slovensko a ZSSR v priebehu tejto spoločnej operácie za jeden mesiac donútili Poľsko ku kapitulácii. Západní Spojenci, ktorí v reakcii na tento akt agresie vyhlásili Nemecku vojnu, však neboli schopní Poľsku významnejšie pomôcť a nedokázali ani využiť fakt, že väčšina nemeckých jednotiek bola sústredená v Poľsku a na poľských hraniciach.

sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


5.
označiť príspevok

-era- muž
   5. 6. 2019, 20:39 avatar
Nie nie, Slovensko a ZSSR rozpútali 2. svetovú vojnu. Nemecko by som ani nespomínal, to v tom bolo úplne nevinne.... 


10.
označiť príspevok

havran
   7. 6. 2019, 12:06 avatar
-era-šKODA TI JE S NíM SA šJRIEPIť. Pozri na ten fašistický ksicht, ktorý mu prirástol k srdcu Možno ak by ruský národ neobetoval desiatky milionov životov, stále by ešte lietal on a gule jeho otca v povetrí na Osvienčimom Je to ožiarený blázon, "zásadový" a hlúpy.


12.
označiť príspevok

-era- muž
   7. 6. 2019, 12:12 avatar
10. Ja sa veď ani neškriepim, Iba si tak sedím na pníku a trepem sprostosti


15.
označiť príspevok

Osvietený muž
   7. 6. 2019, 12:22 avatar
havran keby ich väčšinu nepopravil bezmozek Stalin nemuselo byť tých obeti toľko.

Kedže si uplný chuj a zelená guma ktorá vidí môj ksicht vo fotke na ktorej je Clint Eastwood s dedukciou že som fašista je to zabavné. Gumak nebude nikdy človekom len gumak a to ich poznám naozaj veľa ale každy je len guma

ty náš sovietský hrdina z PŠM


17.
označiť príspevok

PartOFgod muž
   7. 6. 2019, 12:33 avatar
Co sem splietas Stalina popravy na slovensku v sucasnosti organizuje Hascak Kocner Kiska Lipsic eset o tomto sa rozrecni.


14.
označiť príspevok

Osvietený muž
   7. 6. 2019, 12:19 avatar
era Slovensko bolo súčasťou trojkoalície v dobe keď Slovensko vyhlásilo vojnu USA a UK

Naša hrdinská armáda dokázala, že nie je všetko počet, ale že nekonečne viac je vôľa zvíťaziť. Týmito slovami komentoval denník Gardista pred 70 rokmi vyhlásenie ľudáckej vlády o vojnovom stave Slovenskej republiky so Spojenými štátmi americkými a Veľkou Britániou.spravy.pravda.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Keď 17. septembra 1939 v zmysle tajnej dohody s Nemeckom napadla Poľsko aj armáda Sovietskeho zväzu, osud Poľskej republiky bol spečatený. Sovietsky zväz si spolu s Nemeckom rozdelili územie spoločne dobytého Poľska

Slovenská republika umožnila využiť nemeckým vojskám svoje územie ako nástupný priestor pre ich vpád do Poľska a zmobilizovala aj sily poľnej armády. Slovenské útvary mali najskôr iba chrániť územie svojho štátu pred poľskými protiopatreniami, ale 1. septembra sa pripojili k agresii. Slovensko sa tak stalo prvým spojencom nacistického Nemecka, ktorého vojaci bojovali po boku nemeckých ozbrojených síl.

www.klubvtn.info Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


18.
označiť príspevok

PartOFgod muž
   7. 6. 2019, 12:35 avatar
Aha ty si si ani nevsimol ze tu vrazdia novinarov ? Vedel si o tom od zaciatku kto v tom ma prsty a mlcal si jak smrad aj so scarlett.


9.
označiť príspevok

Osvietený muž
   7. 6. 2019, 11:50 avatar
-era- Nemecko malo na rozpútaní druhej svetovej vojny anexiou Poľska presne takú istú vinu ako ZSSR . I keď komunistiká propaganda už ZSSR vynechala samozrejme zámerne i Katyňské besnenie pripísala Nemcom .
Faktom však je že pakt Pakt Ribbentrop-Molotov písali spomenute dve spojenecke krajiny Nemecko a ZSSR.
Faktom je že pri útoku na Poľsko neschopná armáda ZSSR pár dní meškala z logistických ale i taktických dôvodov.

sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


11.
označiť príspevok

-era- muž
   7. 6. 2019, 12:10 avatar
Ále kde. To vôbec nebolo Nemecko. To boli fašisti. Nemecko je nevinná pokroková krajina, ktorú by ani nemohla napdnúť myšlienka rozpútavať vojny. To iba tie východné komunisticko-fašistické krajiny majú taký zvyk. Ani Nemecko ani Británia by takého niečoho neboli schopné. Ta ne?


16.
označiť príspevok

Osvietený muž
   7. 6. 2019, 12:26 avatar
-era- ale bola samozrejme Národnosocialistická nemecká robotnícka strana a jej šef

politická strana, ktorá vznikla 24. februára 1920 premenovaním Nemeckej robotníckej strany (po nemecky: DAP, Deutsche Arbeiterpartei). Súčasne predstavila svoj 25-bodový program, ktorý bol založený na princípe antisemitského rasizmu a vízii Veľkého Nemecka, ktoré sa malo stať svetovou veľmocou. Jej členovia sa nazývali nacisti (spojenie/skratka slov nacionálny a socialisti).
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 18:32,  ".inak,nepijem,nefetujem" tak sa tak nesprávaj....
dnes, 18:31,  ...h0kejista,ty hras h0kej na jednu branku...zamur0vanu...fsim0l si si...??? tade...
dnes, 18:31,  paci sa mi ako specialna sorta sudruha alias Kasafran suhlasi*13*13*13.....
dnes, 18:31,  Niesu, lebo to čo ušetria na lacnej elektronike, to minú na drahších energiách a nájmoch.
dnes, 18:30,  Boris, boris.... Zase dezinformácie, zase. Ty sa asi už nezmeníš. *39
dnes, 18:29,  tak tu majme anarchiu.......aby sme si nahodou neubližovali*10*10*10
dnes, 18:28,  (27) 0svietený, ďakujem, vyjadril si to jadrne správne, myšlienkovo plne obsažne a...
dnes, 18:28,  ...b0ris,ty si tak blby...ty vies iba t0,c0 citas ??? ub0h0st...inak,nepijem,nefetujem a nefajcim...
dnes, 18:28,  ondrej máš mentalitu fanatických komunistov ktorí tiež prenasledovali ľudí za názor.
dnes, 18:27,  45. ty si vyšinuty ? *39 omg nečítala som celú vetu. yebe ti ? :)
dnes, 18:27,  Boris ale ved sú na tom lepšie ! Majú množstvo tovaru dokonca lacnejšieho ako u nás a...
dnes, 18:25,  Čiže sú na tom tak isto, ako tu naši.
dnes, 18:25,  samozrejme ak prekracuju zákony....co chceš ty idiot anarchiu?
dnes, 18:25,  Boris ale majú niekoľkonásobne vyššie príjmy a množstvo tovaru lacnejšieho ako u nás...
dnes, 18:23,  To žiješ ty Ondrej.
dnes, 18:23,  Edo prečo stále klameš ? Vianočné trhy v Nemecku aj u nás chránia vojaci kvôli hrozbe...
dnes, 18:23,  Boris ty žiješ vo svojich predstavách
dnes, 18:22,  Krupa vyjadril svoj postoj dlhým "Á", čo sa v jeho reči dá považovať za...
dnes, 18:22,  Ale majú 3x drahšie nájmy a energie...
dnes, 18:21,  mufko sa nezapre
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
„Kreativita je vynaliezanie, experimentovanie, riskovanie, porušovanie pravidiel, robenie chýb a radosť z toho všetkého.“ Mary Lou Cook
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(82 877 bytes in 0,571 seconds)