Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Orwellov román 1984 už nie je fikcia

96
reakcií
627
prečítaní
Tému 7. júla 2019, 12:37 založil Kasafran.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Kasafran
   7. 7. 2019, 12:37 avatar
Orwellov román 1984 už nie je fikcia, je to realita našej doby
Robert Bridge, 6. júla 2019

Pred sedemdesiatimi rokmi britský spisovateľ George Orwell zachytil podstatu technológie vo svojej schopnosti formovať naše osudy v jeho kľúčovej knihe 1984. Tragédiou našej doby je, že sa nám nepodarilo dbať na jeho varovania. (zdroj článku)

Bez ohľadu na to, koľkokrát som čítal 1984, pocit úplnej bezmocnosti a zúfalstva, ktorý sa sám skrýva v Orwellovom majstrovskom diele, ma vždy prekvapí. Aj keď sa zvyčajne označuje ako „futuristický dystopický román“, je to vlastne hororový príbeh na úrovni plodných spisovateľov ako Stephen King alebo Dean Koontz. Svet nočnej mory, v ktorom žije protagonista Winston Smith, miesto s názvom Oceánia, je príliš ľahko predstaviteľné.

Na prvých stránkach knihy, Orwell demonštruje zázračnú schopnosť predvídať budúce trendy v technológii. Popisujúc protagonistu skromného londýnskeho bytu Winstona Smitha, ktorý spomína nástroj nazvaný „telescreen“. Ten je nápadne podobný vreckovému „smartfónu“, ktorý dnes nadšene využívajú miliardy ľudí na celom svete.

POZRI GEORGE ORWELL: 1984 NA WIKICOMMONS

Orwell opisuje všadeprítomné zariadenie ako „podlhovastú kovovú plaketu, ako je zrkadlové zrkadlo“ pripevnenú k stene, „ktorá sa dá stlmiť, ale je nemožné ho úplne vypnúť.“ Znie to dobre? Prostredníctvom tohto gadgetu sú vládcovia Oceánie schopní monitorovať činnosť svojich občanov každú minútu každého dňa. Zároveň obyvatelia 1984 nikdy nemali možnosť zabudnúť, že žijú v štáte totalitného dohľadu pod kontrolou veľmi obávanej Myšlienkovej polície. Masívne plagáty so sloganom „Big Brother is Watching You“ sú ako naše reklamné billboardy. Dnes sa však takéto zdvorilé varovania o dohľade zdajú byť zbytočné, keďže správy o neoprávnenom špehovaní stále dostávajú iba lenivé kývnutie v médiách.

V skutočnosti, práve včas k výročiu 1984, sa uvádza, že Národná bezpečnostná agentúra (NBÚ) opäť nezákonne zbierala záznamy o telefónnych hovoroch a textových správach, ktoré vydali občania USA. Táto posledná invázia do súkromia bola náhodne odmietnutá ako „chyba“ po tom, čo nemenovaná telekomunikačná firma odovzdala záznamy o hovoroch, ktoré NSA údajne „nepožiadal“ a „neboli schválené“ zo strany súdu pre dohľad nad zahraničnou spravodajskou službou. Bývalý zamestnanec CIA Edward Snowden v roku 2013 uporoznil na rušivé dozorné operácie NBÚ, avšak vládna agentúra je schopná pokračovať – ??s pomocou podnikového sektora – v sťahovaní súkromných informácií občanov.

George Orwell

Ďalšia metóda kontroly, o ktorej sa hovorilo v roku 1984, spadala pod systém reči známy ako „Newspeak“, ktorý sa pokúsil znížiť jazyk tak, aby sa „zdvojnásobil“, s postranným motívom kontroly myšlienok a ideí. Napríklad termín „joycamp“, skrátený termín, ktorý je tak trochu eufemistický ako „PATRIOT Act“, sa použil na opis tábora nútenej práce, zatiaľ čo „doubleplusgood duckspeaker“ sa používal na chválu rečníka, ktorý sa „správal správne“ vzhľadom na politickú situáciu.

Ďalší termín Newspeak, známy ako „facecrime“, poskytuje pozoruhodnú paralelu k našej modernej situácii. Definované ako „nosiť nesprávny výraz na vašej tvári (aby sa napríklad nedôverčivo pozeralo napríklad vtedy, keď bolo ohlásené víťazstvo) bolo samo osebe trestným činom.“ Pre moderného čitateľa by bolo ťažké počuť výraz „facecrime“ a nespájať ho s „Facebook” platformou sociálnych médií, ktorá pravidelne cenzuruje tvorcov obsahu za vyjadrenie myšlienok, ktoré považuje za „nenávistné“ alebo nevhodné. Čo potrebujú používatelia sociálnych médií je orwellovská lekcia v „kriminalite“, ktorú Orwell definoval ako „schopnosť zastaviť sa krátko, akoby inštinktom, na prahu akejkoľvek nebezpečnej myšlienky“. Tieto takzvané neprijateľné „nebezpečné myšlienky“ boli určené samozrejme, nie vôľou ľudu, ale ich vládcami.

A áno, zhoršuje sa to. Práve tento týždeň sa „súkromná spoločnosť“ Mark Zuckerberg dohodla, že poskytne francúzskym orgánom „identifikačné údaje“ používateľov Facebooku podozrivých z rozšírenia „nenávistných prejavov“ na platforme, čo by bolo nevídaným krokom na strane Silicon Valley.

POZRI AJ: George Orwell ako ho nepoznáte opisuje biedu a chudobu bohatých západných miest

‚Nenávistné prejavy‘ je presne jedným z tých nádherne neurčitých, subjektívnych výrazov, ktoré nemajú skutočný význam, ktorý by sa dalo očakávať, že nájdu v sprievodcovi štýlom Newspeak. Krátko pred ohrozením života osoby alebo osôb by jednotlivci mali mať možnosť kritizovať druhých bez strachu z represálií, najmenej zo štátu, ktorý by mal byť za každú cenu v ochrane slobody prejavu.

Ďalším moderným fenoménom, ktorý by bol v Orwellovej Oceánii doma, je posadnutosť politickou korektnosťou, ktorá je definovaná ako „vyhýbanie sa prejavom alebo činom, ktoré sú vnímané ako vylúčenie, marginalizácia alebo urážka skupín ľudí, ktorí sú sociálne znevýhodnení. Ale keďže sa toľko ľudí identifikuje s nejakou marginalizovanou skupinou, je ťažké započať inteligentnú diskusiu o kontroverzných myšlienkach – v neposlednom rade na univerzitných univerzitách v USA. Je to mimoriadne ťažké, ak nie úplne nebezpečné. Orwell sa musí na toto šialenstvo pozerať s veľkým prekvapením, pretože poskytol svetu najlepšie varovanie, aby mu mhol zabrániť.

Pre každého, kto sa teší z očakávaní šťastného konca 1984, buďte pripravení na vážne sklamanie (varovanie spoilerov, pre tých pár, ktorí túto knihu nejako nečítali). Hoci Winston Smith dokáže konečne zažiť lásku, krátku romantiku, ako delikátnu kvetinu, ktorá bola schopná zakoreniť sa uprostred poľa asfaltu – je rozdrvená orgánmi s šokujúcou brutalitou. Nespokojný s ničením vzťahu je však Smith nútený zradiť svoju „Juliu“ potom, čo podstúpil najhoršie predstaviteľné mučenie na „ministerstve lásky“.

Kniha končí slovami: „Vyhral sám nad sebou. Miloval Veľkého brata.“ Vyhlasujeme aj my, rovnako ako Winston Smith, našu lásku k „veľkému bratovi“ nad všetkým ostatným, alebo sa staneme víťaznými proti silám technologickej tyranie, ktorá sa zdá byť len nad horizontom? Alebo je Orwellova 1984 len naozaj dobrá fikcia a nie návod na použitie pre tyranov? Čas sa kráti.

@Robert_Bridge, zdroj článku

Robert Bridge je americký spisovateľ a novinár. Bývalý šéfredaktor Moskovskej správy. Je autorom knihy „Midnight in the American Empire“ vydanej v roku 2013.


2.
označiť príspevok

Grofik šrobik muž
   7. 7. 2019, 12:51 avatar
Kaso ...1984 som cital po stranu 100,kurva kde je dej???))


3.
označiť príspevok

Nadja žena
   7. 7. 2019, 12:56 avatar
Zčlánku je jasné iba to, že knihu čítal Bridge, nie Kasafran...
Súhlasí the X, Osvietený


5.
označiť príspevok

Kasafran
   7. 7. 2019, 13:42 avatar
(3) Nadja,
pridáš k tomu článku ešte dáky ďalší "správny" postreh...?


14.
označiť príspevok

Nadja žena
   7. 7. 2019, 14:45 avatar
No môžem, ak chceš... neviem, či si z tejto knihy porozumel, že ide o jednu veľkú kritiku komunistického režimu a jeho ŠTB...


20.
označiť príspevok

Kasafran
   7. 7. 2019, 14:59 avatar
(14) Nadja,
v mojej reakcii (17) na príspevok Scarlet (9) som uviedol:
"(9) Scarlet,
už začínaš zastupovať aj Osvieteného obľúbenkyňu babu Vangu...?
Nebol s ňou náhodou v kontakte aj sám Orwel, keď začal v roku 1948 popisovať komunistickú diktatúru a na tú sionfašistickú (americkú, anglickú, taliansku, nemeckú, španielsku, portugalskú) akoby zabudol, alebo žeby ju nevnímal...?"

Prvú vetu si nevšímaj - podstatnou je tá druhá...


22.
označiť príspevok

Nadja žena
   7. 7. 2019, 15:07 avatar
Kasafran, mne hlavne pripadá neuveriteľné, že komunistický režim ti pripadá byť rovnaká diktatúra (čím sa ani netajil), ako súčasná demokracia, v ktorej si môžeš tvrdiť takmer všetko, čo chceš... a verejne.


23.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   7. 7. 2019, 15:08 avatar
Komunisti totiž pochopili, že kecanie nič nezmení a tak nám to povolili


24.
označiť príspevok

Nadja žena
   7. 7. 2019, 15:12 avatar
Akože Nežná bola len povolením kecov komunistami?  


26.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   7. 7. 2019, 15:12 avatar
Nežná bola divadlo


25.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   7. 7. 2019, 15:12 avatar
Ináč je asi jedno či pri moci je UV KSČ alebo banda vypatlaných poslancov


27.
označiť príspevok

Nadja žena
   7. 7. 2019, 15:15 avatar
No moc jedno to nie je, ak Ksč bola zakotvená v ústave a banda vypatlaných poslancov nie


28.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   7. 7. 2019, 15:15 avatar
Vypatlanci ako vypatlanci


31.
označiť príspevok

Nadja žena
   7. 7. 2019, 15:19 avatar
Jedni vypatlanci strielali, ked si chcel prekročiť hranice, tak mne to pripadá dosť rozdielne od druhých, ktorí ťa NECHAJú pRACOVAť A žIť tam, KDE chceš...


37.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   7. 7. 2019, 15:26 avatar
Aj dnes ťa zastrelia ak si chceš ísť nabrúsiť nožík na Obchodnú


38.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   7. 7. 2019, 15:28 avatar


39.
označiť príspevok

Nadja žena
   7. 7. 2019, 15:28 avatar
To isto nie, len ho nesmieš vyťahovať na ulici...  


40.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   7. 7. 2019, 15:31 avatar
No vidíš?

Dôvod na zastrelenie sa vždy nájde


41.
označiť príspevok

Nadja žena
   7. 7. 2019, 15:32 avatar
Ja ešte žijem, nik ho nenašiel... zatial  


42.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   7. 7. 2019, 15:33 avatar
Skús písať články do novín ako Kuciak o mocipánoch a uvidíme koľko vydržíš


43.
označiť príspevok

Nadja žena
   7. 7. 2019, 15:35 avatar
Ale vtedy išlo o Kočnera... a ten si len myslel, že je mocipán...


44.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   7. 7. 2019, 15:36 avatar
Jak?

Veď aj ficopremiér kvôli tomu padol


29.
označiť príspevok

havran
   7. 7. 2019, 15:16 avatar
EnaXnaY Len trpezlivosť , kým Kiska preplazí 5 percent do parlamentu, to bude zábava.


30.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   7. 7. 2019, 15:17 avatar
To už bude vrchol vypatlanosti

Ani mi toho úlisného hada nespomínaj


32.
označiť príspevok

havran
   7. 7. 2019, 15:20 avatar
Nadja- myslíš, že tí čo dnes nemajú čo do huby majú najväčšiu starosť čo môžu verejne na námestí vykrikovať? Veď ich ani nepočuť, keď im hrká od hladu b žalúdlu. Porozmýšľaj.


35.
označiť príspevok

Nadja žena
   7. 7. 2019, 15:22 avatar
Tak aspoň môžu to vykričať, že sú hladní, tí prví by ich šupli do lochu... viď farmári, čo im pozemky brali, za komunistov ich postrielali ako kulakov, dnes nám občas zablokujú most SNP... a potom idú domov.


4.
označiť príspevok

Boris muž
   7. 7. 2019, 13:19 avatar
Je to dnes žiaľ tak. Len je ťažké odhadnúť, kto je vlastne ten veľký brat, či je to štát a jeho snaha kontrolovať občana, alebo je to súkromný sektor, ktorý chce vidieť do hlavy občana pre psychologické nútenie k nákupom hovadín. Asi z oboch niečo.


6.
označiť príspevok

Kasafran
   7. 7. 2019, 13:52 avatar
(4) Boris,
keď si položíš otázku, kohože to dlhodobou snahou je zvádzať a zavádzať ľudí do oddanej služby v prospech NWO, hneď si uvedomíš, kto je Veľký brat...


8.
označiť príspevok

Lemmy muž
   7. 7. 2019, 14:24 avatar
Kasafran: kohože to dlhodobou snahou je zvádzať a zavádzať ľudí???

Predsa sám veľký brat Kasafran to robí celý život!

Pozri: www.humanisti.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

www.humanisti.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

www.humanisti.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

www.humanisti.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

www.humanisti.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Keby Orwell žil dnes, napísal by knihu o zavádzačovi Kasafranovi.


10.
označiť príspevok

havran
   7. 7. 2019, 14:34 avatar
Lemmy- o čo sa snažíš ty? Z teba nič konštruktívne a zmysluplné nevylezie. Ty len frkaš svoj primitívny hnoj na každého a všetko čo ti nieje po vôli. Nedokážeš dikutovať k veci atvoj vrchol je označiť každého kto s tebou nesúhlasí za štebáka , či kkomunistu a ty ani vlastne tým pojmom nerozumieš a nechápeš ich historické uplatnenie v čase. Ale to je tak v tvojom prípede zo všetkým. Vieš MRZÁČIK?
Súhlasí Kasafran


11.
označiť príspevok

Lemmy muž
   7. 7. 2019, 14:36 avatar
O čo sa snažím? Kritizujem klamárov. Je to málo?
Súhlasí Osvietený


15.
označiť príspevok

havran
   7. 7. 2019, 14:49 avatar
Lemmy- to, že si sám klamár, možno len z nevedomosti a svojej primitívnej hlúposti to je nám tu dávno jasné. Si jednoducho zacyklený do svojej vlastnej hlúposti. Kedysy po druhej svetovej vojne bol takým exotom Dales , ten však dokázateľne vo svojom vybavení používal asi 500 slov. Ešte máš čo doháňať. Takže, aká si ty osobnosť ktorá tu rozdáva ako sa spieva "sem ránu, tam ránu strieľam si bez plánu". Ešte ti nikto nepovedal, že si moták? Samozrejme, že sa nepochváliš, ale ostatným je to jasné.
Súhlasí Kasafran


16.
označiť príspevok

Lemmy muž
   7. 7. 2019, 14:51 avatar
Havran, klameš o mne, že som klamár. Vôbec sa nesnažíš obhájiť svoje klamstvá o mne.
Súhlasí Osvietený


19.
označiť príspevok

havran
   7. 7. 2019, 14:54 avatar
Lemmy- to by bolo "na dlho" a každému je to jasné. Však istotne ti prídu na pomoc tvojí sleneční muškatieri.  


7.
označiť príspevok

havran
   7. 7. 2019, 13:56 avatar
Qui bono?- keď to zistíš ostatok je jasné.
Súhlasí Kasafran


9.
označiť príspevok

the X žena
   7. 7. 2019, 14:30 avatar
kasafran nie je ti blbé tupo kópirovat o knihe ktorú si nikdy nečítal a nemáš šajn o čom je reč ? inak tuto knihu mám doma ;-)


12.
označiť príspevok

Kasafran
   7. 7. 2019, 14:37 avatar
(8) Lemmy,
nebuď až taký skromný a nehanbi sa za to, že pre Orwela súčasnosti by si bol jedným z najvďačnejších objektov i subjektov...


13.
označiť príspevok

Lemmy muž
   7. 7. 2019, 14:42 avatar
Nemám sa za čo hanbiť. Mňa by si ani dnes nevšimol. Isté je, že o takých kverulantoch ako si ty, písal ako vtedy, tak by písal aj dnes.


17.
označiť príspevok

Kasafran
   7. 7. 2019, 14:51 avatar
(9) Scarlet,
už začínaš zastupovať aj Osvieteného obľúbenkyňu babu Vangu...?
Nebol s ňou náhodou v kontakte aj sám Orwel, keď začal v roku 1948 popisovať komunistickú diktatúru a na tú sionfašistickú (americkú, anglickú, taliansku, nemeckú, španielsku, portugalskú) akoby zabudol, alebo žeby ju nevnímal...?


18.
označiť príspevok

kesha1
   7. 7. 2019, 14:53 avatar
Komunisti by mu nikdy nedovolili vydať taký román, ako je 1984. Takže žil v slobodnom svete, keďže vyšiel, ako kniha.


21.
označiť príspevok

havran
   7. 7. 2019, 15:01 avatar
kesha1- na slobodný svet musíš "dorásť" a nie len tak sem prdnem tam prdnem. To je ten problém demokracie a slobody. Pochopil si to? Sloboda nie je divorastúca bilina , ktorú si môžeš natrhať, kedy sa ti zapáči. Každá spoločnosť je slobodná do tej miery aká je jej kultúra a úroveň spoločenského vedomia, ktorá však musí zodpobedať jej spoločenskému bytiu. Tomu síce asi nerozumieš, no sú tu aj takí, čo tomu rozumia macko.
Súhlasí Kasafran


34.
označiť príspevok

kesha1
   7. 7. 2019, 15:21 avatar
havran - teraz už ozaj trepes chujoviny od veci. Kniha na Západe vyšla. V ČSSR nikdy. Prvé vydanie v SR 1998.


45.
označiť príspevok

havran
   7. 7. 2019, 15:41 avatar
kesha1- vieš čítať, tak mi ukáž, kde to hovorím. Máš červené oči podliaté krvou?


33.
označiť príspevok

Kasafran
   7. 7. 2019, 15:20 avatar
(18) Kesha1,
žil v takom "slobodnom" svete, v ktorom sa neopovážil popísať žiadne formy a prejavy sionfašistickej diktatúry trvajúcej najmenej od začiatku XX. storočia až do jeho smrti (1903-1950), ktorá trvá až doteraz...?


36.
označiť príspevok

kesha1
   7. 7. 2019, 15:23 avatar
Keby bol doteraz socializmus, nikdy by verejne o 1984 nepísal ! Jedine, možno, že je to román zo zahnivajiceho Západu  
Súhlasí Scarletta


46.
označiť príspevok

Scarletta žena
   7. 7. 2019, 15:47 avatar
36. kesha ty to vzdy vystihneš  


47.
označiť príspevok

kesha1
   7. 7. 2019, 15:53 avatar
Ďakujem Scarlet  . Ale naozaj mi táto téma lezie na nervy, keďže komančovia 1984 zakázali. A dnes zrazu sa ním obranuju.
Aké kurvy vždy boli, takými aj dodnes zostali. Hanba komunizmu !
Súhlasí Scarletta, ondrej61


48.
označiť príspevok

Scarletta žena
   7. 7. 2019, 15:55 avatar
47. aj diabol cituje bibliu ked sa mu to hodi
Súhlasí kesha1


50.
označiť príspevok

havran
   7. 7. 2019, 16:08 avatar
kesha1- aj za socializmu, žili podobní hajzlíci ako teraz, len nenahobili za krátko také šialené majetky. Počúvaj ty hlúpe decko. Komunizmus nikdy na svete nebol, tak ako Boh a JK. Boli však ľudia, ktorí sa maskovali ideami tak ako dnes. Myslíš, že všetko, čo označia meinstrímové média ako hoax je na naozal tak. Myslí ty decko, keď máš sivú hmotu pod kontrólou. Vari nevidíš ako to dnes beží vo svete? Nebuď ovca, ktorej bača píska na Poľane. O skutočnom živote jednoduchých ľudí sa nič nehovorí a ak už niečo, tak len o asociáloch. Bože, akí ste ľudkovia zabrzdení a myslíte si, že všetko máte pod kontrólo, no v skutočnosti má pár ľudí pod kontrólou vás a tých nešťastníkoch sa nič nedozviete . Oni trú nie sú?
Súhlasí Kasafran


51.
označiť príspevok

Scarletta žena
   7. 7. 2019, 16:10 avatar
50. tak sa bavte o byvalom rezime . ale oficiálne sa nazyval socializmus - komunizmus . a doteraz funguje KSS , či ?
Súhlasí kesha1


52.
označiť príspevok

kesha1
   7. 7. 2019, 16:12 avatar
Scarlet, ja sa s ním už baviť nebudem. To je stalinista, zbytočné debaty.
Zato Tebe vzdávam poklonu za super príspevky a témy  
Súhlasí Scarletta


53.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   7. 7. 2019, 16:13 avatar
Ach ty riťolez
Súhlasí Kasafran


55.
označiť príspevok

Kasafran
   7. 7. 2019, 16:26 avatar
(53) EnaXnaY,
možno tak občas rád robí aj spredu - čo povieš/napíšeš...?


56.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   7. 7. 2019, 16:27 avatar
Každému je jasné že keša sa chce dostať skajke do nohavičiek
Súhlasí Kasafran


58.
označiť príspevok

Scarletta žena
   7. 7. 2019, 16:32 avatar
56. toto je tá "DISKUSIA"


60.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   7. 7. 2019, 16:33 avatar
Túto diskusiu začal keša, keď ti liezol do riti


62.
označiť príspevok

Scarletta žena
   7. 7. 2019, 16:35 avatar
60. skor ja jemu, nie?  


63.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   7. 7. 2019, 16:35 avatar
Ty si mu riťolezectvo opätovala ako sa patrí


64.
označiť príspevok

Scarletta žena
   7. 7. 2019, 16:37 avatar
63. niééé to ja okolo neho krúzim ako hladny lev . fakt si tak slepy ?  


65.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   7. 7. 2019, 16:38 avatar
Asi preto, že mi je to jedno


66.
označiť príspevok

Scarletta žena
   7. 7. 2019, 16:40 avatar
65. no tak nás tu neobtazuj svojim spammovanim


67.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   7. 7. 2019, 16:41 avatar
Aj to mi je jedno či vás obťažujem


68.
označiť príspevok

Scarletta žena
   7. 7. 2019, 16:43 avatar
67. lebo si obyčajny spammer .


69.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   7. 7. 2019, 16:44 avatar
Volaj ma diskutér

Ďakujem


71.
označiť príspevok

Scarletta žena
   7. 7. 2019, 16:47 avatar
69. ignore


72.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   7. 7. 2019, 16:48 avatar
Som zvedavý ako dlho ti to vydrží


70.
označiť príspevok

Scarletta žena
   7. 7. 2019, 16:46 avatar
kesha , hlavne si to blbo nevysvetluj   ale hento prasa mi uz lezie na nerva


73.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   7. 7. 2019, 16:48 avatar
Keša, vysvetľuj si to tak, že si jej ďalšia obeť


59.
označiť príspevok

Kasafran
   7. 7. 2019, 16:33 avatar
(56) EnaXnaY,
len do a ďalej nie...?


61.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   7. 7. 2019, 16:33 avatar
Ďalej ho nepustí lebo je frigidná


76.
označiť príspevok

Kasafran
   7. 7. 2019, 16:57 avatar
(61) EnaXnaY,
nuž, to by som nepovedal - možno len vytvára také hmlisté zdanie. No, na strane druhej sa vynára otázka - vydržala by pri Osvietenom celú päťročnicu, keby bola temperamentnejšou...?


80.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   7. 7. 2019, 17:10 avatar
Nevydržala, čaro ožiareného by ju opantalo
Súhlasí Kasafran


54.
označiť príspevok

Scarletta žena
   7. 7. 2019, 16:14 avatar
52. Dakujem ;-) ale niekedy sa na teba nechytám


75.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   7. 7. 2019, 16:57 avatar
dvaja starí dedkovia s oprdenými komunistickými trenkami si uľavujú.....a spominaju na staré dobre časy......    


57.
označiť príspevok

havran
   7. 7. 2019, 16:30 avatar
Scarletta,Scarletta- ste ľahká obeť pre neoliberálov. Stačí vám podhodiť hrubšie namastený krajec maslom a už nič neriešite. Neviem či máte rodinu a sociálne cítenie-neoliberáli ho nemajú- a už vám je všetko jasné. Na konci dňa čaká nemilé prekvapenie tak to bolo najmä v prvej a druhej svetovej vojne. Viete si predstaviť čo všetko je 100 milionov ľudí ktorí zahynuli v 20. storočí len v Európe? Tie vojny nikdy nevyvolali tí, ktorí v nich hynuli. Po nich naopak, kapitál bol vždy mocnejší a bohatší. Kašli na socializmus a komunizmus. Je to krásna rozprávka, ktorú sa snaží kapitál označiť za nepriateľa demokracie. No keď si veriaca, tak v čom sa tieto ídeí líšia od Biblie? Nevidíš tam súvislosť?


74.
označiť príspevok

Kasafran
   7. 7. 2019, 16:49 avatar
(57) Havran,
našu mnohomennú Scarlet si pamätám spred Osvieteného obdobia na tomto DF, ako veľmi bystrú, vtipnú, rozhľadenú a inteligentnú mladú dámu. Jej všestranný úpadok, žiaľ, pokračuje už 6. rok - odvtedy, ako sa stala oddanou služobníčkou Osvieteného a plne sa stotožnila s jeho chazarskými sionfašistickými ideami a praktikami...


77.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   7. 7. 2019, 17:00 avatar
och ty sion fašista, riadne ti to hrkoce v tej palici......nebolo by vety, kde by si nenapísal sion fašista......čim ťa to dedo krmili v tom zlatom sociku?


78.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   7. 7. 2019, 17:05 avatar
kde ste sa podeli vy budovatelia krajsich zajtrajskov, pozaliezali ste ako takí potkani   


79.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   7. 7. 2019, 17:09 avatar
Ondrejko, stále ich budujeme

Potichúčky potajomky


81.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   7. 7. 2019, 17:11 avatar
už stavate aspon nejaký plot?


82.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   7. 7. 2019, 17:12 avatar
Ploty nám netreba, neuznávame súkromné vlastníctvo
Súhlasí Kasafran


83.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   7. 7. 2019, 17:14 avatar
mzslel som štatnu ohradu....napustenu elektrinou aby sa žiaden votrelec nedostal dnu.......


84.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   7. 7. 2019, 17:16 avatar
Votrelci nám nevadia, máme spôsoby a postupy ako ich napraviť lopatou
Súhlasí Kasafran


86.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   7. 7. 2019, 17:20 avatar
takto socik nevybudujete.....migranti vas zašlapú....no a spoločne vlastnictvo musi byť nejak ohradene a prísne strážené.....aj vlčiakov by ste mali začať zháňať.....


88.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   7. 7. 2019, 17:22 avatar
My považujeme celú planétu za spoločné vlastníctvo
Súhlasí -era-, Kasafran


91.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   7. 7. 2019, 17:26 avatar
vsetko chcete zoštátniť?.....na celom svete bude vsetko a všetkých?......


94.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   7. 7. 2019, 17:30 avatar
Potrebuješ tu niečo vlastniť?


85.
označiť príspevok

Scarletta žena
   7. 7. 2019, 17:20 avatar
83. Ondrej ignoruj to prasa on trepe len aby niečo trepal čím viac bude dostávat feedback, tym viac tu bude oxidovat . nech ho zozerie depresia z toho jeho hnusného charakteru


89.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   7. 7. 2019, 17:23 avatar
Hnusný charakter má ten, čo praje druhému aby ho depresia zožrala


92.
označiť príspevok

Scarletta žena
   7. 7. 2019, 17:27 avatar


93.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   7. 7. 2019, 17:29 avatar
maš pravdu, jemu je jedno o čom sa baví.....len aby niečo pisal.....


87.
označiť príspevok

Scarletta žena
   7. 7. 2019, 17:21 avatar
74. kasafran ak ta raz administrátor zabanuje , tak to bude preto lebo namiesto diskusii okydavaš inych uzívatelov ;-)


90.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   7. 7. 2019, 17:25 avatar
Áno, presne preto som ťa v minulosti už zabanoval


95.
označiť príspevok

Kasafran
   7. 7. 2019, 17:41 avatar
(87) Scarlet,
nebodaj si už pri tom Osvietenom stratila aj tie posledné zvyšky sebareflexie? Vari si neuvedomuješ, že už dávnejšie patríš medzi "excelentných" okydávačov kohokoľvek/kohokoľvek na tomto DF, kto vyjadrí iný názor, ako je váš klanový...?


49.
označiť príspevok

Kasafran
   7. 7. 2019, 16:05 avatar
(48) Scarlet,
môžeš ma/nás (ateistov) ešte poučiť, akým spôsobom zvykne "diabol" citovať bibliu? Robí to len ústne, alebo len ručne (písomne), alebo aj obojakým spôsobom...?


96.
označiť príspevok

Osvietený muž
   7. 7. 2019, 19:30 avatar
Eštébakus keď už poslušne lepíš tie absrudné idiocie aspoň si ich prečítaj aby si nebol k smiechu


97.
označiť príspevok

hokejis muž
   8. 7. 2019, 01:51 avatar
Zabrzdeny kopci dilinoviny kopci
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 05:37,  Poďakuj svojmu parťákovi, ktorý tu z toho spravil svoju propagandistickú centrálu... ty...
dnes, 01:19,  ...pamatajte na 0chranu... https://imgur.com/zxC5hwJ
dnes, 00:54,  takže Kočner je nevinný?.....no daj ty astronaut*03*03*03
dnes, 00:52,  Necelých tridsať rokov stačilo ponovembrovým zločincom z vysokej politiky národnosti...
dnes, 00:50,  nešaškuj tu zmetek....
dnes, 00:49,  a naš momentalne triezvy kamzík, zdupkal s nim......*21*21*21
dnes, 00:48,  MAFIA, OLIGARCHIA A VSETCI POLITICI ROZKLADAJU STAT Po viacerych pojednaniach sa vec...
dnes, 00:34,  a už jarabak nema argument......*21*21*21
dnes, 00:27,  ano aj Kiska je byvalý komunista, ale on nerozkradol to čo bolo vybudované!!!!....On je...
dnes, 00:25,  ondrej61- tak nam povez prečo sa veci manu tak ako sa majú a budú mať? Toto už asi...
dnes, 00:23,  Takže tvoj príspevok č. 26 neplatí ? *15*15*15*15
dnes, 00:23,  ondrej61- len si odriekaj túmantru ktorú ťa učí Kiska s Turbanom a nech ti dá šňupnúť....
dnes, 00:22,  sa ti to pomotalo kamziku.....su tu ludia, ktorí poukazuju na priciny, preco sa veci maju tak...
dnes, 00:21,  Fašistom neznášam a nieto aby som im rozkazoval, nechcem skončiť na šibenici do rici !!!!!!!
dnes, 00:19,  velmi hlboko si klesol jarabaku a uplne hlupo drukuješ kamzikovi....ale ako vidím, tak to ťa...
dnes, 00:19,  No a sme pri merite veci, takže ty a tvoji synovia, plus Eduard Ž. a vami podobní sú tu...
dnes, 00:17,  Kacír - tak mu to potvrď nech ide dríchmať
dnes, 00:17,  no stale šarapatia kamziku....v našom štate je mafia, ktora siaha do najvyšších...
dnes, 00:15,  Kacír - to vieš len si potvrdzuj, bláznom nepomôžeš, keď im odporuješ, jasne to na tebe...
dnes, 00:14,  A nepochroníme ho ešte kúščok ? *13*13
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Snívaš o niečom? Nezačneš - nedokončíš!
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(228 563 bytes in 0,526 seconds)