hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  náboženstvo  /  téma

Oplzlosťi v Biblii ćasť 1.

príspevkov
123
zobrazení
0
tému vytvoril(a) 7.3.2015 16:38
posledná zmena 9.3.2015 17:37
1
07.03.2015, 16:38
V kategórii Pravda a viera. Prameň internet.
Vo veku štrnástich rokov, ešte ako veriaci, som si dal záväzok, že prečítam celé Sväté písmo. Veď je hádam povinnosťou veriaceho poznať základný posvätný text svojej viery! Keďže som Nový zákon vtedy už veľmi dobre poznal, môj záväzok sa týkal len Zákona starého. A tak som sa s chuťou a mladíckym nadšením pustil do čítania.
„Starý zákon je neoddeliteľnou časťou Svätého písma. Jeho knihy sú inšpirované Bohom a zachovávajú si trvalú hodnotu, lebo Stará zmluva nebola nikdy odvolaná.“
(Katechizmus katolíckej cirkvi, § 121)
Lenže to som asi nemal robiť. Na Mojžišove knihy som bol ako-tak pripravený, lebo o ich obsahu som bol náboženskou výchovou už trochu informovaný, a preto ma ich neočakávaná rustikálna robustnosť spočiatku až tak veľmi neohromila. Keď som hĺbal nad tým, či potopa nevyhubila ryby len preto, lebo nemali „dych života v nozdrách“ (Gn 7, 22), ešte som netušil, čo všetko ma čaká. Červenal som sa však, keď som čítal ako sa Lótove dcéry vyspali so svojim otcom, ktorý bol taký opitý, že o súložiach vraj ani nevedel (Gn 19, 30-38). Mojej jemnej logike akosi prekážalo miesto v božom slove, kde Abrahámovi oznamujú, že jeho bratovi Náchórovi sa práve narodil Kemúél, otec Arámov (Gn 22, 21). Zarazila ma aj veta „Málo chýbalo, že niekto z ľudu nespal s tvojou ženou“ (Gn 26, 10). Znechutilo ma podlé dobehnutie Ezaua Rebekou, ktoré ho pripravilo o otcovo požehnanie, uchvátené jeho bratom Jákobom, s čím – napodiv – už nemohol urobiť nič ani sám Hospodin (Gn 27, 24). Za ohavné som považoval, že keď sa Chívijci dali kvôli Izraelcom obrezať, „na tretí deň, keď mali bolesti, dvaja synovia Jákobovi… pobili všetkých mužov… všetky ženy a deti im odviedli a všetko, čo bolo po domoch, vyplienili“ (Gn 34, 25-29). A Hospodin sa na to díval, zdá sa, celkom zhovievavo, lebo sa o chvíľu zjavil Jákobovi a požehnal ho (Gn 35, 9). Nerozumel som historke o Júdovi a Támar, ktorá sa vydávala za neviestku, ktorej služby Júda ochotne využil, ale keď otehotnela, hneď Júdu vydierala. Len som sa cítil medzi toľkými vraždami, súložami a intrigami stratený. Čakal som od božieho slova povznášajúce čítanie, a našiel som toto.
V knihe Exodus som sa divil, keď Hospodin „s pozdvihnutou rukou prisahal“ (Ex 6, 8) Abrahámovi, Izákovi a Jákobovi. Nevedel som, či z toho treba robiť záver, že boh má ruky, ani či mu menovaní boli nadriadení. Pripadali mi trápne Áronove psie kúsky s palicou, meniacou sa na hada, navyše keď „egyptskí zaklínači urobili to isté svojím tajným umením“ (Ex 7, 11). Zhrozil som sa nad krutým božím príkazom „Kto by preklínal otca alebo matku, prepadne smrti“ (Ex 21, 17). Pocítil som depresiu, keď boh prikázal Levijcom pozabíjať bratov, priateľov a príbuzných (Ex 32, 27).
Kniha Leviticus ma zasa odpudzovala detailami, týkajúcimi sa menštruácie (Lv 15, 19-33), o ktoré som nemal ani len najmenší záujem. Zaliala ma zmes rozpakov a nevôle, keď som čítal: „ak niekto obcuje so ženou v mesačnej nečistote a odkryje jej ohanbie, odhalí prameň jej krvi, ak ona odhalí prameň svojej krvi, nech sú obaja vyhladení zo svojho ľudu“ (Lv 20, 18). Pamätám sa, že ma vtedy napadla aj otázka, kto tých „obcujúcich“ môže udať a ako im to dokáže. Tušil som nejasne, že súlož počas menštruácie je čosi neprístojné, ale nerozumel som, prečo by na tom malo záležať samému bohu až tak, že by ľuďom takú nechutnú činnosť zakazoval pod trestom smrti. Kdesi v tých miestach Biblie mi začal byť podozrivý nezdravý záujem boha o všetko, čo súviselo s ohanbím – povedané moderným jazykom, so sexom. Naopak, komické mi pripadalo božie strašenie veľkňaza Árona „nech nevstupuje hocikedy do svätyne za oponu pred vrchnák, ktorý je na truhle, aby nezomrel, lebo v oblaku sa budem zjavovať nad vrchnákom“ (Lv 16, 2). Vedel som vtedy už dobre, ako Rimania nielenže vstúpili pred „vrchnák“, ale celú svätyňu spakruky aj zdemolovali.
none
5

1. 07.03.2015, 16:38

V kategórii Pravda a viera. Prameň internet.
Vo veku štrnástich rokov, ešte ako veriaci, som si dal záväzok, že prečítam celé Sväté písmo. Veď je hádam povinnosťou veriaceho poznať základný posvätný text svojej viery! Keďže som Nový zákon vtedy už veľmi dobre poznal, môj záväzok sa týkal len Zákona starého. A tak som sa s chuťou a mladíckym nadšením pustil do čítania.
„Starý zákon je neoddeliteľnou časťou Svätého písma. Jeho knihy sú inšpirované Bohom a zachovávajú si trvalú hodnotu, leb...

07.03.2015, 16:58
lucitĺk opäť prehovoril....Sám tak čistý, že môže niečo neustále kritizovať....vlastne ani nie, len kopírovať, lebo vlastné myslenie už dávno nie je možné....
none
20

5. 07.03.2015, 16:58

lucitĺk opäť prehovoril....Sám tak čistý, že môže niečo neustále kritizovať....vlastne ani nie, len kopírovať, lebo vlastné myslenie už dávno nie je možné....

07.03.2015, 21:09
5. Kýbel hoven, vlastne až sračiek. Ty nedokážeš uznať pravdu. Myslíš si že si inteligent, ale ty nie si ani atrapa inteligenta. Si len ubohý namylslený chudáčik, ktorý sa nevie slušne správať. Keď chceš, aby sme sa vzájomne urážali, tak pokračuj. Mne nerobí problémy pravdivo opísať tvoju namyslenú povahu.
none
22

20. 07.03.2015, 21:09

5. Kýbel hoven, vlastne až sračiek. Ty nedokážeš uznať pravdu. Myslíš si že si inteligent, ale ty nie si ani atrapa inteligenta. Si len ubohý namylslený chudáčik, ktorý sa nevie slušne správať. Keď chceš, aby sme sa vzájomne urážali, tak pokračuj. Mne nerobí problémy pravdivo opísať tvoju namyslenú povahu.

07.03.2015, 21:11
Ja viem lucitlk, že to vždy & stále len o sebe, vy chudák, ktorý nič iné nevie, len kopírovať a šíriť tak tu svoju nenávisť!
none
23

20. 07.03.2015, 21:09

5. Kýbel hoven, vlastne až sračiek. Ty nedokážeš uznať pravdu. Myslíš si že si inteligent, ale ty nie si ani atrapa inteligenta. Si len ubohý namylslený chudáčik, ktorý sa nevie slušne správať. Keď chceš, aby sme sa vzájomne urážali, tak pokračuj. Mne nerobí problémy pravdivo opísať tvoju namyslenú povahu.

07.03.2015, 21:12
Vy a pravda, to sci-fi, asi tak...
none
2
07.03.2015, 16:39
Fajerko, pochváľ sa. Prečo nenávidíš Boha a náboženstvo?
Tému som nečítal, ani nebudem. Je to len jedna z ďalších zbytočností čo sa týka tém od teba :-)
none
4

2. anonymný_koník 07.03.2015, 16:39

Fajerko, pochváľ sa. Prečo nenávidíš Boha a náboženstvo?
Tému som nečítal, ani nebudem. Je to len jedna z ďalších zbytočností čo sa týka tém od teba :-)

07.03.2015, 16:41
Jejda, prepáč, Lucifero...ale šak ste na jedno kopyto
none
9

4. anonymný_koník 07.03.2015, 16:41

Jejda, prepáč, Lucifero...ale šak ste na jedno kopyto

07.03.2015, 18:29
Nie uplne, ja tam vidim rozdiel..
none
21

4. anonymný_koník 07.03.2015, 16:41

Jejda, prepáč, Lucifero...ale šak ste na jedno kopyto

07.03.2015, 21:10
4. Z toho si nič nerob, anonymný oslík. Teraz si dokázal, že si cvok.
none
3
07.03.2015, 16:40
Lucifero, prameň je: Adam Roman odkaz
none
6

3. Lemmy 07.03.2015, 16:40

Lucifero, prameň je: Adam Roman http://adam.humanisti.sk/?p=41

07.03.2015, 16:59
No jasné odkiaľ by to tak asi mohlo byť, že....
none
7
07.03.2015, 17:05
A čo keby ste interpretovali ako to teda autor myslel keď ste pohoršení tým že to lucifero sem dal, veď to nie je z jeho hlavy je to historický fakt kresťanstva, teda vašej viery......
none
8
07.03.2015, 17:07
Mňa by zaujímalo, či Biblia je boží prejav a či je pravda že je to tam napísané........
none
10

8. majko1 07.03.2015, 17:07

Mňa by zaujímalo, či Biblia je boží prejav a či je pravda že je to tam napísané........

07.03.2015, 18:31
Mozno nieco trepnem uplne blbo a mimo, ale nevadi
Biblia je prejav ludsky, poukazat na nieco bozske..
To znamena, ze je pisana ludskou rukou, poznamenana ludskym vnimanim..
👍: J.Tull , Patrick91
none
12

10. 07.03.2015, 18:31

Mozno nieco trepnem uplne blbo a mimo, ale nevadi
Biblia je prejav ludsky, poukazat na nieco bozske..
To znamena, ze je pisana ludskou rukou, poznamenana ludskym vnimanim..

07.03.2015, 18:33
Takže to nie je písmo sväté ale iba ľudské predstavy, vyplývajúce z vtedajšieho poznania. To beriem ale prečo ju potom vydávajú za niečo iné ?
none
19

12. majko1 07.03.2015, 18:33

Takže to nie je písmo sväté ale iba ľudské predstavy, vyplývajúce z vtedajšieho poznania. To beriem ale prečo ju potom vydávajú za niečo iné ?

07.03.2015, 19:52
Len čo vyšlo z Božích úst, a presne bolo aj tak zaznamenané, len to je možné pokladať sa sväté Slovo Božie....
none
16

10. 07.03.2015, 18:31

Mozno nieco trepnem uplne blbo a mimo, ale nevadi
Biblia je prejav ludsky, poukazat na nieco bozske..
To znamena, ze je pisana ludskou rukou, poznamenana ludskym vnimanim..

07.03.2015, 19:33
Wolfe, podľa mňa, si netrepol ani blbo ani mimo... poniektorým doteraz nedošlo, kedy bol SZ, jeho jednotlivé knihy, písaný... podľa takéhoto "ich prístupu" bol napríklad i Tycho Brahe blbcom, lebo zastával geocentrizmus, dokonca aj da Vinci, lebo nevynašiel lietadlo... ľudia s podobným myslením zničili knižnicu v Alexandrii, rozštvrtili Hypatiu, upaľovali bosorky... ale asi tu hádžem hrach na stenu...
none
11
07.03.2015, 18:31
Toto je typická DF debata, ak diskutér nevie argumentovať tak sa snaží zhovadiť autora príspevku........
none
13
07.03.2015, 18:35
Toto tvrdia o Biblii veriaci : Kresťania o Biblii veria, že obsahuje Bohom zjavené pravdy, a že je Bohom inšpirovanou normou života a viery. Ústrednou témou samotnej Biblie je Boh a Jeho vzťah k ľuďom, k celému ľudstvu a svetu.
none
15
07.03.2015, 19:08
Neviem, čo sa vám nepáči na realistickom opísaní skutkov hriešnych ľudí. Hovoríte, že Biblia je zbierka rozprávok, ale zasa vám vadí, keď život a skutky ľudí opisuje realisticky a pravdivo, bez toho, že by ich skutky prikrášľovala.
👍: milky945
none
17

15. Slušný človek 07.03.2015, 19:08

Neviem, čo sa vám nepáči na realistickom opísaní skutkov hriešnych ľudí. Hovoríte, že Biblia je zbierka rozprávok, ale zasa vám vadí, keď život a skutky ľudí opisuje realisticky a pravdivo, bez toho, že by ich skutky prikrášľovala.

07.03.2015, 19:35
Nepáči sa nám že sa to vydáva za božie posolstvo, lebo to evidentne nie je, lebo okrem iného je to v úplnom rozpore s inými tvrdeniami viery, napríklad desatoro......
none
29

17. majko1 07.03.2015, 19:35

Nepáči sa nám že sa to vydáva za božie posolstvo, lebo to evidentne nie je, lebo okrem iného je to v úplnom rozpore s inými tvrdeniami viery, napríklad desatoro......

08.03.2015, 15:22
Majko, ale Biblia netvrdí, že tie zlé skutky ľudí, ktoré opisuje majú slúžiť ako príklad, ako majú všetci konať. Práve naopak, ukazuje, ako majú správne konať a čo sa deje, aké to má následky, ak tak ľudia nekonajú.
none
31

29. Slušný človek 08.03.2015, 15:22

Majko, ale Biblia netvrdí, že tie zlé skutky ľudí, ktoré opisuje majú slúžiť ako príklad, ako majú všetci konať. Práve naopak, ukazuje, ako majú správne konať a čo sa deje, aké to má následky, ak tak ľudia nekonajú.

08.03.2015, 15:32
Slušný človek, krvismilniť môžu, lebo za to, pokiaľ viem, v Biblii nie je trest... keď napríklad dcéra nemá manžela a túži po dieťati, môže opiť svojho otca a počať s ním dieťa...
none
33

31. J.Tull 08.03.2015, 15:32

Slušný človek, krvismilniť môžu, lebo za to, pokiaľ viem, v Biblii nie je trest... keď napríklad dcéra nemá manžela a túži po dieťati, môže opiť svojho otca a počať s ním dieťa...

08.03.2015, 15:35
Ale v židovskom zákone to nie je povolené, alebo áno?
👍: J.Tull , milky945
none
37

33. Slušný človek 08.03.2015, 15:35

Ale v židovskom zákone to nie je povolené, alebo áno?

08.03.2015, 15:40
Slušný človek, veď v poriadku, to čo som chcel tým povedať je, že Bibliu nemožno označovať za "priame Slovo Božie"... je to "slovo človeka", keď aj Bohom inšpirovaného... to je podstata, čo Ti chcel, podľa mňa, i majko1 vyjadriť...
none
40

37. J.Tull 08.03.2015, 15:40

Slušný človek, veď v poriadku, to čo som chcel tým povedať je, že Bibliu nemožno označovať za "priame Slovo Božie"... je to "slovo človeka", keď aj Bohom inšpirovaného... to je podstata, čo Ti chcel, podľa mňa, i majko1 vyjadriť...

08.03.2015, 15:44
Tull, ja si zasa myslím, že práve to, že sú v ňom opísané bez príkras poklesky ľudí - napr. Dávidovo cudzoložstvo, to svedčí o Božej inšpirácii pre ľudí, ktorí to písali.
none
45

40. Slušný človek 08.03.2015, 15:44

Tull, ja si zasa myslím, že práve to, že sú v ňom opísané bez príkras poklesky ľudí - napr. Dávidovo cudzoložstvo, to svedčí o Božej inšpirácii pre ľudí, ktorí to písali.

08.03.2015, 15:52
Slušný človek, nemám nič proti tomu, ak sa Biblia označuje za Božiu inšpiráciu... hoci práve bez príkras opísané poklesky ľudí, nie sú tým, čoby svedčilo v prospech tejto inšpirácie ...
none
52

45. J.Tull 08.03.2015, 15:52

Slušný človek, nemám nič proti tomu, ak sa Biblia označuje za Božiu inšpiráciu... hoci práve bez príkras opísané poklesky ľudí, nie sú tým, čoby svedčilo v prospech tejto inšpirácie ...

08.03.2015, 15:59
Ok, Tull. Prečo si ale myslíš, že bez príkras opísané poklesky ľudí nie sú tým, čo by svedčilo v prospech tejto inšpirácie.
none
94

52. Slušný človek 08.03.2015, 15:59

Ok, Tull. Prečo si ale myslíš, že bez príkras opísané poklesky ľudí nie sú tým, čo by svedčilo v prospech tejto inšpirácie.

08.03.2015, 17:56
Slušný človek, prinajmenšom preto, že bez príkras opísané poklesky ľudí máš v nespočetných dielach i tých náboženských... podľa mňa, nie sú žiadnym dôkazom božej inšpirácie ... nevidím žiadny dôvod, prečo by nimi mali byť...
none
76

45. J.Tull 08.03.2015, 15:52

Slušný človek, nemám nič proti tomu, ak sa Biblia označuje za Božiu inšpiráciu... hoci práve bez príkras opísané poklesky ľudí, nie sú tým, čoby svedčilo v prospech tejto inšpirácie ...

08.03.2015, 16:28
krutiš sa ako mudrujuci filozof Tull.......mam napad tulik....vynajdi taku definiciu ,ktora ti zaruci , ze budes kamarat s Bohom aj s neveriacimi ludmi....
none
93

33. Slušný človek 08.03.2015, 15:35

Ale v židovskom zákone to nie je povolené, alebo áno?

08.03.2015, 17:40
35: Nie je to povolené, viď Lv 18,6-18.
none
34

31. J.Tull 08.03.2015, 15:32

Slušný človek, krvismilniť môžu, lebo za to, pokiaľ viem, v Biblii nie je trest... keď napríklad dcéra nemá manžela a túži po dieťati, môže opiť svojho otca a počať s ním dieťa...

08.03.2015, 15:37
33: Myslíš Lótove dcéry?
👍: J.Tull
none
36

34. milky945 08.03.2015, 15:37

33: Myslíš Lótove dcéry?

08.03.2015, 15:40
Viem, že myslí túto vec, ale písmo myslím si nehovorí, že tak majú konať všetci, ani nehovorí, že sa to Bohu páčilo, A tam ešte nebol zákon daný Izraelu.
none
39

34. milky945 08.03.2015, 15:37

33: Myslíš Lótove dcéry?

08.03.2015, 15:43
milky945, áno aj... krvismilstva je tam viac, ako i iných hriechov a toho, prečo nemôžme tvrdiť, že Biblia je Slovom Božím máš v celom Písme dostatok...
none
43

31. J.Tull 08.03.2015, 15:32

Slušný človek, krvismilniť môžu, lebo za to, pokiaľ viem, v Biblii nie je trest... keď napríklad dcéra nemá manžela a túži po dieťati, môže opiť svojho otca a počať s ním dieťa...

08.03.2015, 15:49
Nad tymto som sa pozastaval aj ja.. tam bol problem ten, ze tie dcery si mysleli, ze nastal koniec sveta a nikto iny okrem nich troch neprezil a chceli udrzat ludsku rasu..
Proste vybuch sopky a 2 mesta v tahu..

Vlastne teraz ma napadla suvislost - dcery si mysleli, ze zniceny bol cely svet, tak ako si ludia pri lokalnej potope mysleli, ze to bola globalna potopa...
none
59

43. 08.03.2015, 15:49

Nad tymto som sa pozastaval aj ja.. tam bol problem ten, ze tie dcery si mysleli, ze nastal koniec sveta a nikto iny okrem nich troch neprezil a chceli udrzat ludsku rasu..
Proste vybuch sopky a 2 mesta v tahu..

Vlastne teraz ma napadla suvislost - dcery si mysleli, ze zniceny bol cely svet, tak ako si ludia pri lokalnej potope mysleli, ze to bola globalna potopa...

08.03.2015, 16:09
Wolfe, "nikto iny okrem nich troch neprezil a chceli udrzat ludsku rasu"
a to máš odkiaľ?
Staršia porodila syna a dala mu meno Moab. On je praotcom dnešných Moabčanov.
38 Ale aj mladšia porodila syna a dala mu meno Amon. On je praotcom dnešných Amončanov.
...Abrahám odtiaľ odišiel na juh a zastavil sa medzi Kádešom a Surom. Keď sa zdržoval v Gerare,
2 hovoril Abrahám o svojej manželke Sáre: "Ona je moja sestra." A , kráľ Gerary, ju dal uniesť.
3 V noci však vo sne prišiel ku kráľovi Abimelechovi Boh a povedal mu: "Doista zomrieš pre ženu, ktorú si dal uniesť, lebo má muža."
ako mohli byť potomkovia Lótových dcér praotcami kohokoľvek bez krvismilstva, ak by zostali na svete len oni traja? a čo Abrahám, Abimelech tí neexistovali a čo obyvatelia menovaných miest... a hlavne, keď Boh povedal ploďte sa množte sa, zaplňte zem... ako to mali naši prarodičia, bez krvismilstva urobiť?
none
66

59. J.Tull 08.03.2015, 16:09

Wolfe, "nikto iny okrem nich troch neprezil a chceli udrzat ludsku rasu"
a to máš odkiaľ?
Staršia porodila syna a dala mu meno Moab. On je praotcom dnešných Moabčanov.
38 Ale aj mladšia porodila syna a dala mu meno Amon. On je praotcom dnešných Amončanov.
...Abrahám odtiaľ odišiel na juh a zastavil sa medzi Kádešom a Surom. Keď sa zdržoval v Gerare,
2 hovoril Abrahám o svojej manželke Sáre: "Ona je moja sestra." A , kráľ Gerary, ju dal uniesť.
3 V noci však vo sne pri...

08.03.2015, 16:17
[Gn 19,31-32]
31 Tu povedala staršia mladšej: "Náš otec je už starý a na zemi niet muža, ktorý by s nami obcoval, ako je to zvykom na celom svete.
32 Poď, opojíme nášho otca vínom a ľahneme si k nemu, aby sme zachovali od nášho otca potomstvo."
👍: milky945
none
96

66. 08.03.2015, 16:17

[Gn 19,31-32]
31 Tu povedala staršia mladšej: "Náš otec je už starý a na zemi niet muža, ktorý by s nami obcoval, ako je to zvykom na celom svete.
32 Poď, opojíme nášho otca vínom a ľahneme si k nemu, aby sme zachovali od nášho otca potomstvo."

08.03.2015, 18:20
Wolfe, podľa mňa si si to zle vyložil, oni dve na zemi nemali muža, ktorý by s nimi obcoval, nieže by na svete nebolo mužov... veď ich bolo neúrekom, tak ako to opisujú aj ďalšie verše... len medzi mužmi nevideli, nevedeli o takom, ktorý by mal záujem, prípadne oni oňho... veď povedzme taký kráľ Gerary, alebo niekto z jeho dvora, či niekto zo Segoru, v ktorej sa Lót bál bývať...
none
101

96. J.Tull 08.03.2015, 18:20

Wolfe, podľa mňa si si to zle vyložil, oni dve na zemi nemali muža, ktorý by s nimi obcoval, nieže by na svete nebolo mužov... veď ich bolo neúrekom, tak ako to opisujú aj ďalšie verše... len medzi mužmi nevideli, nevedeli o takom, ktorý by mal záujem, prípadne oni oňho... veď povedzme taký kráľ Gerary, alebo niekto z jeho dvora, či niekto zo Segoru, v ktorej sa Lót bál bývať...

08.03.2015, 19:06
Ale o Segore vedel len Lot, nie jeho dcery, on im 1. ako zenam 2. ako dceram zrovna nezdeloval vsetko...
Bolo to nieco na sposob "zbalte sa, ideme", ale nie preco a kam...

15 Keď svitol deň, anjeli nútili Lota, aby sa ponáhľal. Hovorili: "Vstaň, vezmi svoju ženu a obe dcéry, ktoré tu máš, aby si nezahynul pre neprávosť mesta!"
16 A keď váhal, chytili ho obaja mužovia za ruku, aj jeho ženu a obe dcéry, lebo Pán ich chcel zachrániť, vyviedli ich von a nechali ich za mestom.
none
68

59. J.Tull 08.03.2015, 16:09

Wolfe, "nikto iny okrem nich troch neprezil a chceli udrzat ludsku rasu"
a to máš odkiaľ?
Staršia porodila syna a dala mu meno Moab. On je praotcom dnešných Moabčanov.
38 Ale aj mladšia porodila syna a dala mu meno Amon. On je praotcom dnešných Amončanov.
...Abrahám odtiaľ odišiel na juh a zastavil sa medzi Kádešom a Surom. Keď sa zdržoval v Gerare,
2 hovoril Abrahám o svojej manželke Sáre: "Ona je moja sestra." A , kráľ Gerary, ju dal uniesť.
3 V noci však vo sne pri...

08.03.2015, 16:19
Pisem mysleli, nie ze to tak bolo..
(a len jeho dcery, nie Lot, ten vedel, ze moze do Segory)
👍: J.Tull
none
97

68. 08.03.2015, 16:19

Pisem mysleli, nie ze to tak bolo..
(a len jeho dcery, nie Lot, ten vedel, ze moze do Segory)

08.03.2015, 18:24
Wolfe, neskoro som si všimol Tvoju "70"...
none
98

97. J.Tull 08.03.2015, 18:24

Wolfe, neskoro som si všimol Tvoju "70"...

08.03.2015, 18:30
na pavuka takeho kalibru to je ťažka chyba.......tulko. Takto Boha nepoznaš mudrlant.....otazka je ....chceš poznať boha?....
none
99

98. 08.03.2015, 18:30

na pavuka takeho kalibru to je ťažka chyba.......tulko. Takto Boha nepoznaš mudrlant.....otazka je ....chceš poznať boha?....

08.03.2015, 18:42
vypada to že nechceš ho poznať tulko.....tebe stači ku sťastiu ked budeš o ňom len mudrovať.....
none
102

97. J.Tull 08.03.2015, 18:24

Wolfe, neskoro som si všimol Tvoju "70"...

08.03.2015, 19:07
Ale v 45 som !dvakrat! pisal, "ze si mysleli, ze"
👍: J.Tull
none
103

102. 08.03.2015, 19:07

Ale v 45 som !dvakrat! pisal, "ze si mysleli, ze"

08.03.2015, 19:17
Wolfe, aj keď nesúhlasím s tvrdením, žeby si niečo také mohli myslieť, aj keď boli 2 mesta v tahu (pochybujem žeby ich pokladali za jediné, kde žili ľudia) predsa videli, že ostatná krajina bola nedotknutá... ale aspoň vidieť aký som nepozorný
none
104

103. J.Tull 08.03.2015, 19:17

Wolfe, aj keď nesúhlasím s tvrdením, žeby si niečo také mohli myslieť, aj keď boli 2 mesta v tahu (pochybujem žeby ich pokladali za jediné, kde žili ľudia) predsa videli, že ostatná krajina bola nedotknutá... ale aspoň vidieť aký som nepozorný

08.03.2015, 19:23
27 Abrahám sa vybral zavčas rána na miesto, na ktorom predtým stál pred Pánom.
28 Keď sa pozrel na Sodomu a Gomoru >>>>a na celú okolitú krajinu, videl vystupovať zo zeme dym ako dym z pece.<<<<
29 Boh teda pamätal na Abraháma keď Boh zničil mestá a okolie a Lota vyviedol zo záhuby, keď zničil mestá, v ktorých Lot býval.

Vsimni si text medzi >>><<<
Okrem toho Lotove dcery nemuseli byt tie z tych inteligentnych...
none
89

59. J.Tull 08.03.2015, 16:09

Wolfe, "nikto iny okrem nich troch neprezil a chceli udrzat ludsku rasu"
a to máš odkiaľ?
Staršia porodila syna a dala mu meno Moab. On je praotcom dnešných Moabčanov.
38 Ale aj mladšia porodila syna a dala mu meno Amon. On je praotcom dnešných Amončanov.
...Abrahám odtiaľ odišiel na juh a zastavil sa medzi Kádešom a Surom. Keď sa zdržoval v Gerare,
2 hovoril Abrahám o svojej manželke Sáre: "Ona je moja sestra." A , kráľ Gerary, ju dal uniesť.
3 V noci však vo sne pri...

08.03.2015, 17:32
Lot a jeho rodina boli to najlepšie, čo sodoma mala, keď boli zachránení. Na základe lotovej rodiny si môžme urobiť obraz, čo sa dialo v sodome, akí ľudia tam žili a čo robili.
Lótove dcéry nepoznali muža. Asi sa v Sodome nenašiel nikto vhodný / hodný. No na druhej strane, spali so svojim otcom, takže o ich charaktere možno váhať. Aj ich matka sa pri úteku z mesta obrátila za starým mestom / životom. Takže potom z toho vychádza / vyplýva, že jediný spravodlivý mohol byť len lot, ale Boh dal šancu újsť celej rodine podobne ako pri potope.
none
18
07.03.2015, 19:41
on ten Starý Zákon je dosť krutý ..a moslimovia sa ho zubami nechtami držia bohužiaľ dodnes..(len je vidieť že ho nepísal "Boh" ako si kopa veriacih myslí,..je to manuál , ktorý vyhovoval náboženstvu..aby mohol "zákonne" trestať.

výcuc :

13 Ak si muž vezme ženu a vojde k nej, ale potom sa mu znepáči, 14 a preto hľadá zámienku, aby ju mohol zapudiť, roznáša o nej nehanebnosti a hovorí: „Keď som si túto vzal za manželku a keď som k nej vošiel, nenašiel som ju pannou!“ 15 - nech ju jej otec a matka vezmú a privedú aj s dôkazom panenstva k starším mesta v bráne 16 a otec mladej ženy povie starším: „Svoju dcéru som dal tomuto za manželku, ale preto, že ju nenávidí, 17 roznáša o nej nehanebnosti, keď tvrdí: „Pri tvojej dcére nenašiel som panenstvo“ - nuž, hľa, dôkazy panenstva mojej dcéry,“ a rozvinú šatu pred staršími mesta.

18 Starší mesta dajú toho muža chytiť a zbiť ho. 19 Potom ho odsúdia na peňažitú pokutu sto šeklov striebra, ktoré dá devinmu otcovi, lebo uviedol do zlého chýru izraelskú pannu, a musí ju mať za manželku a nebude ju môcť prepustiť po celý čas svojho života.

20 Ale ak bude pravda, čo jej vyčíta, a ak sa nenájdu dôkazy devinho panenstva, 21 nech ju vyhodia z domu jej otca a mužovia toho mesta nech ju ukameňujú, nech zomrie, lebo sa dopustila nešľachetnosti v Izraeli, keď smilnila v otcovskom dome, a tak odstrániš zlo zo svojho stredu.
22 Ak bude spať niekto so ženou iného, nech obaja zomrú, tak cudzoložník ako cudzoložnica: odstrániš zlo z Izraela.
none
32

18. 07.03.2015, 19:41

on ten Starý Zákon je dosť krutý ..a moslimovia sa ho zubami nechtami držia bohužiaľ dodnes..(len je vidieť že ho nepísal "Boh" ako si kopa veriacih myslí,..je to manuál , ktorý vyhovoval náboženstvu..aby mohol "zákonne" trestať.

výcuc :

13 Ak si muž vezme ženu a vojde k nej, ale potom sa mu znepáči, 14 a preto hľadá zámienku, aby ju mohol zapudiť, roznáša o nej nehanebnosti a hovorí: „Keď som si túto vzal za manželku a keď som k nej vošiel, nenašiel som ju pannou!“ 15 - nech j...

08.03.2015, 15:33
Zákony boli dané Izraelu, ktorý si Boh vybral ako vyvolený národ, tak ho chcel mať mravne čistý, možno preto, z nášho liberálneho pohľadu, také tvrdé tresty.
none
24
08.03.2015, 04:36
Ludia si dost radi prisposobuju Boha tak, aby vyhovoval ich predstavam a poziadavkam...
Robi sa to teraz, robilo sa to v stredoveku, dost pochybujem, ze sa to nerobilo v staroveku..

Niekedy to robia ludia aby zakryli svoju kognitivnu disonanciu a niekedy to robia s najlepsimi umyslami...
Ale pozname to porekadlo, kam je najlepsimi umyslami pokryta cesta..
none
35

24. 08.03.2015, 04:36

Ludia si dost radi prisposobuju Boha tak, aby vyhovoval ich predstavam a poziadavkam...
Robi sa to teraz, robilo sa to v stredoveku, dost pochybujem, ze sa to nerobilo v staroveku..

Niekedy to robia ludia aby zakryli svoju kognitivnu disonanciu a niekedy to robia s najlepsimi umyslami...
Ale pozname to porekadlo, kam je najlepsimi umyslami pokryta cesta..

08.03.2015, 15:39
Toto wolfiku presne pasuje na teba. Mudruješ stale ako vidim a do každej debaty o Bohu sa vtrepeš.
Ty by si aj uveril keby Boh v starom zakone nebol taky aký je. Tebe mudrlantovi sa ti to samozrejme nepaci....a prečo?....nuž preto wolfiku že Boh nepasuje tvojim predstavam....Ty boha wolfiku nezmeniš.....bud ho zoberieš takeho aky je alebo sa budeš štorcovat a uplne zbytocne wolfiku.......tvoja "spravodlivosť " je pred božou spravodlivostou smiešna.......
Nahaňate chvost mladenci ako wolfik a tull......mudrujete ako dvaja pavuci čo sa odbavuju pri spriadani sieti....
none
47

35. 08.03.2015, 15:39

Toto wolfiku presne pasuje na teba. Mudruješ stale ako vidim a do každej debaty o Bohu sa vtrepeš.
Ty by si aj uveril keby Boh v starom zakone nebol taky aký je. Tebe mudrlantovi sa ti to samozrejme nepaci....a prečo?....nuž preto wolfiku že Boh nepasuje tvojim predstavam....Ty boha wolfiku nezmeniš.....bud ho zoberieš takeho aky je alebo sa budeš štorcovat a uplne zbytocne wolfiku.......tvoja "spravodlivosť " je pred božou spravodlivostou smiešna.......
Nahaňate chvost mladenci ako w...

08.03.2015, 15:53
Jejda veriaci-4 sa vratil.. a aky klud som tu mal...
Pozries si jednu reakciu a reagujes globalne...

Preco sa vtrepavas do kazdej debaty o Bohu ty?

Ja Boha nemenim. Menia ho ludia...
none
50

47. 08.03.2015, 15:53

Jejda veriaci-4 sa vratil.. a aky klud som tu mal...
Pozries si jednu reakciu a reagujes globalne...

Preco sa vtrepavas do kazdej debaty o Bohu ty?

Ja Boha nemenim. Menia ho ludia...

08.03.2015, 15:57
vidim ze si si ti riadne pomudroval......
none
69

50. 08.03.2015, 15:57

vidim ze si si ti riadne pomudroval......

08.03.2015, 16:21
Ak nechces reagovat na argumenty, tak radsej nereaguj vobec...
none
71

69. 08.03.2015, 16:21

Ak nechces reagovat na argumenty, tak radsej nereaguj vobec...

08.03.2015, 16:23
co su to argumenty wolfiku?....ved je nemozem za to ze nesuhlasis s argumentami stareho zakona.....
none
74

71. 08.03.2015, 16:23

co su to argumenty wolfiku?....ved je nemozem za to ze nesuhlasis s argumentami stareho zakona.....

08.03.2015, 16:27
Ty si sa zasekol v nejakej so mnou rok starej diskusii a este si sa neodsekol...
none
77

71. 08.03.2015, 16:23

co su to argumenty wolfiku?....ved je nemozem za to ze nesuhlasis s argumentami stareho zakona.....

08.03.2015, 16:31
Ty mas na mna nejake navadzanie ako homing missile..
Prides do temy, kde je cca 40 prispevkov (ale to je jedno aj keby ich bolo 1000) a prvy do ktoreho trafis som ja...(tvoj prvy prispevok v tejto teme = 37)
To hovori nieco o nenavisti, alebo az nejakej obsesii mojou osobou..
Uz mi prides ako stalker...
none
81

77. 08.03.2015, 16:31

Ty mas na mna nejake navadzanie ako homing missile..
Prides do temy, kde je cca 40 prispevkov (ale to je jedno aj keby ich bolo 1000) a prvy do ktoreho trafis som ja...(tvoj prvy prispevok v tejto teme = 37)
To hovori nieco o nenavisti, alebo az nejakej obsesii mojou osobou..
Uz mi prides ako stalker...

08.03.2015, 16:40
Wolfe, že sa ti na tie blbosti typu 52. chce reagovať.
none
85

81. 08.03.2015, 16:40

Wolfe, že sa ti na tie blbosti typu 52. chce reagovať.

08.03.2015, 16:54
daj pozor diablova služobnica aby nahodou wolfik nepresiel k viere....
none
86

85. 08.03.2015, 16:54

daj pozor diablova služobnica aby nahodou wolfik nepresiel k viere....

08.03.2015, 16:55
ty si daj radšej pozor, aby si raz neskončil na psychiatrii s bludovou poruchou
none
87

86. 08.03.2015, 16:55

ty si daj radšej pozor, aby si raz neskončil na psychiatrii s bludovou poruchou

08.03.2015, 17:02
a to uz prečo "diablova služobnica"....vie vôbec o čom je reč?
none
92

85. 08.03.2015, 16:54

daj pozor diablova služobnica aby nahodou wolfik nepresiel k viere....

08.03.2015, 17:39
Ty mas fakt kratku pamat...
Hovorim, ty si sa zasekol na niecom z pred roka a ostal si v tom visiet...
none
82

77. 08.03.2015, 16:31

Ty mas na mna nejake navadzanie ako homing missile..
Prides do temy, kde je cca 40 prispevkov (ale to je jedno aj keby ich bolo 1000) a prvy do ktoreho trafis som ja...(tvoj prvy prispevok v tejto teme = 37)
To hovori nieco o nenavisti, alebo az nejakej obsesii mojou osobou..
Uz mi prides ako stalker...

08.03.2015, 16:41
nie wolfiku ja ta už trochu poznam a nemusim citať vsetky tvoje " krutenia".....si pre mňa mudrlant cč musi zabrdnut do každej temy o Bohu a pri tom je zjavne , ze ta litera co je v tebe ta zabila.....NEDOVOLIM aby si takto "zabijal"aj tych čo ta citajú....
Netvrdim že si zly clovek, a ze to robiš schvalne....si opantany skepticizmoom wolfiku a "zabijaš " potencialnych ludi , ktorí by mozno aj uverili.....SLUZIS SATANOVI WOLFIKU AJ KED NEVEDOME
none
83

82. 08.03.2015, 16:41

nie wolfiku ja ta už trochu poznam a nemusim citať vsetky tvoje " krutenia".....si pre mňa mudrlant cč musi zabrdnut do každej temy o Bohu a pri tom je zjavne , ze ta litera co je v tebe ta zabila.....NEDOVOLIM aby si takto "zabijal"aj tych čo ta citajú....
Netvrdim že si zly clovek, a ze to robiš schvalne....si opantany skepticizmoom wolfiku a "zabijaš " potencialnych ludi , ktorí by mozno aj uverili.....SLUZIS SATANOVI WOLFIKU AJ KED NEVEDOME

08.03.2015, 16:45
Ty najskor aj tep merias tak, ze odmerias pocet tepov za 2 sekundy a vynasobis 30timi..
Tvoj styl...

Mozno prave ty zabijas ostatnych.. a sluzis nevedomky satanovi...
Ludia ked ta citaju, tak sa skor odvratia od Boha, nez obratia k Bohu...
none
84

83. 08.03.2015, 16:45

Ty najskor aj tep merias tak, ze odmerias pocet tepov za 2 sekundy a vynasobis 30timi..
Tvoj styl...

Mozno prave ty zabijas ostatnych.. a sluzis nevedomky satanovi...
Ludia ked ta citaju, tak sa skor odvratia od Boha, nez obratia k Bohu...

08.03.2015, 16:50
kto boha odmieta tak ho proste odmieta.....ziadne argumenty nie su dostatocne.....to je tym skepticizmom wolfiku ...
none
91

84. 08.03.2015, 16:50

kto boha odmieta tak ho proste odmieta.....ziadne argumenty nie su dostatocne.....to je tym skepticizmom wolfiku ...

08.03.2015, 17:37
Kde ho odmietam?
none
80

71. 08.03.2015, 16:23

co su to argumenty wolfiku?....ved je nemozem za to ze nesuhlasis s argumentami stareho zakona.....

08.03.2015, 16:39
Nejde o argumenty stareho zakona, ale o to ako sa interpretuju..
A kazdy ich interpretuje rozne...
none
88

80. 08.03.2015, 16:39

Nejde o argumenty stareho zakona, ale o to ako sa interpretuju..
A kazdy ich interpretuje rozne...

08.03.2015, 17:08
netrep wolfiku ze neide o argumenty....ved prave nimi sa ohanaš......a nesuhlasiš s nimi.....kedy prestanes mudrovať wolfiku?
none
90

88. 08.03.2015, 17:08

netrep wolfiku ze neide o argumenty....ved prave nimi sa ohanaš......a nesuhlasiš s nimi.....kedy prestanes mudrovať wolfiku?

08.03.2015, 17:37
Ako je to? Nehadaj sa s blbcom, stiahne ta na svoju uroven?
Takze cau..
none
95

90. 08.03.2015, 17:37

Ako je to? Nehadaj sa s blbcom, stiahne ta na svoju uroven?
Takze cau..

08.03.2015, 18:11
nehadaj sa s veriacimi wolfiku, pretoze sa mozeš stať veriacim.......a prestaneš mudrovať.....
none
100

95. 08.03.2015, 18:11

nehadaj sa s veriacimi wolfiku, pretoze sa mozeš stať veriacim.......a prestaneš mudrovať.....

08.03.2015, 19:03
Ty mas asi fakt Alzheimra..
Uz som ti to raz pisal, a keby si si tu fakt cital moje prispevky, tak by ti doslo, ze veriaci som..
Ale holt, ako sa hovori "Tam kde neni zhuru dano, v apatece nekoupis"..

A ja sa nehadam s veriacimi...nie som ako ty, ja s nimi diskutujem...
none
105

100. 08.03.2015, 19:03

Ty mas asi fakt Alzheimra..
Uz som ti to raz pisal, a keby si si tu fakt cital moje prispevky, tak by ti doslo, ze veriaci som..
Ale holt, ako sa hovori "Tam kde neni zhuru dano, v apatece nekoupis"..

A ja sa nehadam s veriacimi...nie som ako ty, ja s nimi diskutujem...

08.03.2015, 20:00
nediskutuješ mudrosko. Ono totiz to neni o čom diskutovať. Bozie slovo je jasne a nekompromisné......nebude sa z teba wolfiku dymiť, ke to čitaš?......
none
106

105. 08.03.2015, 20:00

nediskutuješ mudrosko. Ono totiz to neni o čom diskutovať. Bozie slovo je jasne a nekompromisné......nebude sa z teba wolfiku dymiť, ke to čitaš?......

08.03.2015, 20:19
RE "Ono totiz to neni o čom diskutovať. Bozie slovo je jasne a nekompromisné":
Keď je tak jasné, prečo je x kresťanských denominácií / cirkví? Zhruba platí, že čo cirkev, to iný váklad písma.
none
107

106. milky945 08.03.2015, 20:19

RE "Ono totiz to neni o čom diskutovať. Bozie slovo je jasne a nekompromisné":
Keď je tak jasné, prečo je x kresťanských denominácií / cirkví? Zhruba platí, že čo cirkev, to iný váklad písma.

08.03.2015, 20:30
ale prd to je en suhlas alebo nesuhlas s bozim slovom....ty s nim suhlasiš?
none
108

107. 08.03.2015, 20:30

ale prd to je en suhlas alebo nesuhlas s bozim slovom....ty s nim suhlasiš?

08.03.2015, 20:47
s božím slovom súhlasím, ale nie s tvojim / fotónovým výkladom
none
109

108. milky945 08.03.2015, 20:47

s božím slovom súhlasím, ale nie s tvojim / fotónovým výkladom

08.03.2015, 23:54
milky napiíš v skratke čo ti vadi na vyklade "foton"..konkretne a ako to ovplyvnilo tvoj pohľad na Boha.....
Fakt ma to zaujima .....
none
114

108. milky945 08.03.2015, 20:47

s božím slovom súhlasím, ale nie s tvojim / fotónovým výkladom

09.03.2015, 08:06
Toto si presne trafil...
On totiz veriaci-4 mysli, ze ma patent na vyklad slova bozieho a len on/jeho cirkev vyklada slovo bozie spravne...
none
113

105. 08.03.2015, 20:00

nediskutuješ mudrosko. Ono totiz to neni o čom diskutovať. Bozie slovo je jasne a nekompromisné......nebude sa z teba wolfiku dymiť, ke to čitaš?......

09.03.2015, 08:04
Ked nie je o com diskutovat, tak sa chod modlit k panenke Marii, daj si aspon 5 ruzencov...
none
115

113. 09.03.2015, 08:04

Ked nie je o com diskutovat, tak sa chod modlit k panenke Marii, daj si aspon 5 ruzencov...

09.03.2015, 08:10
panenka mária je moc zaneprázdnená tými prosbami...ja som si vybral inú panenku ku ktorej sa modlím...:-)
none
116

115. 09.03.2015, 08:10

panenka mária je moc zaneprázdnená tými prosbami...ja som si vybral inú panenku ku ktorej sa modlím...:-)

09.03.2015, 08:14
(len pre istotu, to bol sarkazmus, a zaroven ukazka, ze nie kazda denominacia suhlasi s kazdou denominaciou a ze tam nie je priestor na diskusiu)

Barbie?
none
25
08.03.2015, 06:31
26. teda Boh je iba ľudský výmysel, to tvrdím aj ja. Ibaže niektorí sa k tomu stavajú ako keby existoval a od vymyslenej postavy vyvodzujú siahodlhé a vážne uzávery, to je choré na všetkých slepých vierach........
none
26
08.03.2015, 06:49
Otocis si to ako chces
Nemusi to byt ludsky vymysel...

Existuje take porekadlo: Bez vanku sa ani listok nepohne...
none
42

26. 08.03.2015, 06:49

Otocis si to ako chces
Nemusi to byt ludsky vymysel...

Existuje take porekadlo: Bez vanku sa ani listok nepohne...

08.03.2015, 15:48
presne tak wolfiku. Vsetko sa da otočiť ako chceme...tay to robiš dokonale....otacaš si vsetko ako chceš a "trepeš"...HLAVNE ZE SA DEBATI.....
none
53

42. 08.03.2015, 15:48

presne tak wolfiku. Vsetko sa da otočiť ako chceme...tay to robiš dokonale....otacaš si vsetko ako chceš a "trepeš"...HLAVNE ZE SA DEBATI.....

08.03.2015, 16:00
Ani si si neprecital, na co som reagoval, hlavne ze na mna utocis..
Ked kritizujem veci v biblii, - utocis na mna, obranujem krestanstvo - utocis na mna
Mozes prestat na mna utocit?
Alebo, vies co... pokracuj, vystav na obdiv svoju "inteligenciu" a nenavist...
none
57

53. 08.03.2015, 16:00

Ani si si neprecital, na co som reagoval, hlavne ze na mna utocis..
Ked kritizujem veci v biblii, - utocis na mna, obranujem krestanstvo - utocis na mna
Mozes prestat na mna utocit?
Alebo, vies co... pokracuj, vystav na obdiv svoju "inteligenciu" a nenavist...

08.03.2015, 16:05
ano presne tak wolfiku raz piseš tak, raz onak, tak ako ti pasuje( uznavam ze je to umenie a vyzaduje to určitu scitannost)....lenze v konecnom dosledku je to mlatenie prazdnej slamy....
none
63

57. 08.03.2015, 16:05

ano presne tak wolfiku raz piseš tak, raz onak, tak ako ti pasuje( uznavam ze je to umenie a vyzaduje to určitu scitannost)....lenze v konecnom dosledku je to mlatenie prazdnej slamy....

08.03.2015, 16:13
Ja mlatim prazdnu slamu, zato ty slameneho panaka...
none
64

57. 08.03.2015, 16:05

ano presne tak wolfiku raz piseš tak, raz onak, tak ako ti pasuje( uznavam ze je to umenie a vyzaduje to určitu scitannost)....lenze v konecnom dosledku je to mlatenie prazdnej slamy....

08.03.2015, 16:15
Nepisem raz tak, ci onak...
Kazdy pise podla seba, ako si to predstavuje..
Katolik si to predstavuje inak, svedok jehovov inak, luteran inak, kalvinista inak, pentakontalista inak...
Je jeden Boh, ale TOLKO nazorov...
none
67

64. 08.03.2015, 16:15

Nepisem raz tak, ci onak...
Kazdy pise podla seba, ako si to predstavuje..
Katolik si to predstavuje inak, svedok jehovov inak, luteran inak, kalvinista inak, pentakontalista inak...
Je jeden Boh, ale TOLKO nazorov...

08.03.2015, 16:19
bohov je ako pív v supermarkete, každému chutí iné....
none
70

64. 08.03.2015, 16:15

Nepisem raz tak, ci onak...
Kazdy pise podla seba, ako si to predstavuje..
Katolik si to predstavuje inak, svedok jehovov inak, luteran inak, kalvinista inak, pentakontalista inak...
Je jeden Boh, ale TOLKO nazorov...

08.03.2015, 16:21
nuz potom si neuvedomuješ wolfiku ako skepticizmus ta drži od skutočnej pravdy.....bludiš dookola....ale na uplne inej strane ako ufrflaní Izraeliti ,ktory sa krutili na pusti a to dokonca na pomerne malom uzemí....Je to zaujimave wolfiku sledovať .....
none
73

70. 08.03.2015, 16:21

nuz potom si neuvedomuješ wolfiku ako skepticizmus ta drži od skutočnej pravdy.....bludiš dookola....ale na uplne inej strane ako ufrflaní Izraeliti ,ktory sa krutili na pusti a to dokonca na pomerne malom uzemí....Je to zaujimave wolfiku sledovať .....

08.03.2015, 16:26
Ano zabudol som. Ty mas patent na Boha a na pravdu..
none
27
08.03.2015, 07:53
28. to čo tvrdíš teraz o mne nemá žiadnu logiku. Naopak je to logický vývod z doterajšej diskusie. Čo sa týka toho porekadla, ľudia si často vymýšľajú aby niečo bolo podľa ich snov, ale to s realitou nemá nič spoločné. Ja som aj za snívanie ale treba si to vtedy uvedomiť že snívame a nevydávať svoje sny za realitu. Existuje aj porekadlo že čo sa babe chcelo to sa babe snilo......
Silne mi pripomínaš jedného bývalého kolegu, ktorý tvrdil že on verí v Boha - a dodal že pre istotu......
none
28

27. majko1 08.03.2015, 07:53

28. to čo tvrdíš teraz o mne nemá žiadnu logiku. Naopak je to logický vývod z doterajšej diskusie. Čo sa týka toho porekadla, ľudia si často vymýšľajú aby niečo bolo podľa ich snov, ale to s realitou nemá nič spoločné. Ja som aj za snívanie ale treba si to vtedy uvedomiť že snívame a nevydávať svoje sny za realitu. Existuje aj porekadlo že čo sa babe chcelo to sa babe snilo......
Silne mi pripomínaš jedného bývalého kolegu, ktorý tvrdil že on verí v Boha - a dodal že pre istotu......

08.03.2015, 14:05
"Silne mi pripomínaš jedného bývalého kolegu, ktorý tvrdil že on verí v Boha - a dodal že pre istotu." >> To mi pripomina Pascalovu stavku...
Ja si pre istotu pockam, nez prejdu auta, alebo na zelenu
Ja nie som asi prilis konvencny veriaci... Teda ani mozno sam neviem co som,.. mozno dufajuci?
Okrem toho som si vedomy roznych psychologickych dovodov, preco mozno veriaci som...
none
30

27. majko1 08.03.2015, 07:53

28. to čo tvrdíš teraz o mne nemá žiadnu logiku. Naopak je to logický vývod z doterajšej diskusie. Čo sa týka toho porekadla, ľudia si často vymýšľajú aby niečo bolo podľa ich snov, ale to s realitou nemá nič spoločné. Ja som aj za snívanie ale treba si to vtedy uvedomiť že snívame a nevydávať svoje sny za realitu. Existuje aj porekadlo že čo sa babe chcelo to sa babe snilo......
Silne mi pripomínaš jedného bývalého kolegu, ktorý tvrdil že on verí v Boha - a dodal že pre istotu......

08.03.2015, 15:25
No, keď si ten tvoj kolega nie je stopercentne istý, že Boh neexistuje, tak sa mu nečudujem, že si necháva zadná dvierka.
none
38

30. Slušný človek 08.03.2015, 15:25

No, keď si ten tvoj kolega nie je stopercentne istý, že Boh neexistuje, tak sa mu nečudujem, že si necháva zadná dvierka.

08.03.2015, 15:43
No ja to zase hodnotím ako čisté pokrytectvo a vypočítavosť.......lebo neviem si predstaviť situáciu že niečo verím na polovicu, napríklad v takej zásadnej veci z ktorej sa odvíja veľa dôležitých vecí......Nechávať si zadné dvierka, to nesvedčí o nejakom čistom úmysle........
none
41

38. majko1 08.03.2015, 15:43

No ja to zase hodnotím ako čisté pokrytectvo a vypočítavosť.......lebo neviem si predstaviť situáciu že niečo verím na polovicu, napríklad v takej zásadnej veci z ktorej sa odvíja veľa dôležitých vecí......Nechávať si zadné dvierka, to nesvedčí o nejakom čistom úmysle........

08.03.2015, 15:45
Ludia su holt rozni...
Presne takuto stavku mi predostrela, svagrina, este pred rokom ked som bol neveriaci, alebo neviem co som bol...
V podstate som bol hladajuci, ale daval som otazky, ze ma ludia automaticky zaskatulkovali, tak som to uz nechal tak a pouzival skatulku ktoru mi priradili..
none
49

38. majko1 08.03.2015, 15:43

No ja to zase hodnotím ako čisté pokrytectvo a vypočítavosť.......lebo neviem si predstaviť situáciu že niečo verím na polovicu, napríklad v takej zásadnej veci z ktorej sa odvíja veľa dôležitých vecí......Nechávať si zadné dvierka, to nesvedčí o nejakom čistom úmysle........

08.03.2015, 15:56
Majko1, nechcem hovoriť za teba, lebo ťa nepoznám, ale myslým si, že každý človek má v živote veci, ktorým "verí na polovicu" , lebo nemá dostatok informácii v danej veci, alebo mu to vyhovuje, Nemyslím si, že to musí byť hneď pokrytectvo, aj keď je pravda, že Boh chce celého človeka, nie iba polovičku.
none
51

49. Slušný človek 08.03.2015, 15:56

Majko1, nechcem hovoriť za teba, lebo ťa nepoznám, ale myslým si, že každý človek má v živote veci, ktorým "verí na polovicu" , lebo nemá dostatok informácii v danej veci, alebo mu to vyhovuje, Nemyslím si, že to musí byť hneď pokrytectvo, aj keď je pravda, že Boh chce celého človeka, nie iba polovičku.

08.03.2015, 15:57
Napríklad v čom ?
none
56

51. majko1 08.03.2015, 15:57

Napríklad v čom ?

08.03.2015, 16:05
Napríklad, si si stopercentne istý, že vesmír, ako ho dnes opisujú vedci, je presne teký, ako ho opisuj? Ja si to nemyslím, lebo stále nachádzajú nové a nové objavy, dokonca niektoré aj protichodné. Napr. čierne diery sa donedávna považovali za "škodné". Nedávno som videl film, kde hovorili, že sú pre vesmír práveže potrebné, pre jeho fungovanie. Že aj v strede našej galaxie je jedna veľká čierna diera, okolo ktorej sa celá galaxia otáča,
none
44

30. Slušný človek 08.03.2015, 15:25

No, keď si ten tvoj kolega nie je stopercentne istý, že Boh neexistuje, tak sa mu nečudujem, že si necháva zadná dvierka.

08.03.2015, 15:50
Skoro ziaden clovek na svete si nie je stopercentne isty...
none
48

44. 08.03.2015, 15:50

Skoro ziaden clovek na svete si nie je stopercentne isty...

08.03.2015, 15:54
A naše konanie neovplyvňuje to že či je niečo na desať či deväťdesiat percent ?
none
55

48. majko1 08.03.2015, 15:54

A naše konanie neovplyvňuje to že či je niečo na desať či deväťdesiat percent ?

08.03.2015, 16:04
Islo mi o nieco ine, ale to nevadi..
Kto si moze byt cim 100% isty?
none
61

55. 08.03.2015, 16:04

Islo mi o nieco ine, ale to nevadi..
Kto si moze byt cim 100% isty?

08.03.2015, 16:12
ad 1. veta >> Myslel som, ze to nenapisem, ale uz som to aj tak napisal v 62ke
none
54

44. 08.03.2015, 15:50

Skoro ziaden clovek na svete si nie je stopercentne isty...

08.03.2015, 16:02
Ja som si stopercentne istý že je Boh. Moj duch spolu s duchom božím svedci že som božie dieťa...Možem volať Abba Otče
none
58

54. 08.03.2015, 16:02

Ja som si stopercentne istý že je Boh. Moj duch spolu s duchom božím svedci že som božie dieťa...Možem volať Abba Otče

08.03.2015, 16:07
tvoj duch a kde sídli duša, povec...
none
65

58. 08.03.2015, 16:07

tvoj duch a kde sídli duša, povec...

08.03.2015, 16:17
kto je zvedavy bude skoro starý fajer.....duša to su pocity ,emocie, vyformovane vychovou......duch cloveka je v podstate stejný u všetkych ludí.....je to dane Bohom pri stvoreni cloveka,.....
duša to je nase ja , naš Duch je nase Bozie Ja( je to ukryte uplne v strede cloveka, asi tak ako v strede zeme...)......u neznovuzrodenych ludí zatiaľ "zamknutý"
none
72

65. 08.03.2015, 16:17

kto je zvedavy bude skoro starý fajer.....duša to su pocity ,emocie, vyformovane vychovou......duch cloveka je v podstate stejný u všetkych ludí.....je to dane Bohom pri stvoreni cloveka,.....
duša to je nase ja , naš Duch je nase Bozie Ja( je to ukryte uplne v strede cloveka, asi tak ako v strede zeme...)......u neznovuzrodenych ludí zatiaľ "zamknutý"

08.03.2015, 16:24
Podla biblie je dusa v krvi...
none
78

72. 08.03.2015, 16:24

Podla biblie je dusa v krvi...

08.03.2015, 16:33
cudujem sa wolfiku ze to nemaš este prestudované....na internete sa da vsetko.....Otazka duse , ducha a tela cloveka sa neda vysvetlit jednou ani dvoma vetami a uz vobec nie na Df pri mudrlantoch
none
79

78. 08.03.2015, 16:33

cudujem sa wolfiku ze to nemaš este prestudované....na internete sa da vsetko.....Otazka duse , ducha a tela cloveka sa neda vysvetlit jednou ani dvoma vetami a uz vobec nie na Df pri mudrlantoch

08.03.2015, 16:37
Zda sa, ze kto tu nema nieco prestudovane si ty..
Okrem toho ja som napisal, ze tak je to v biblii... Ci nie je?

[Gn 9,4-5]
4 Iba mäso s dušou, ktorá je v krvi, nesmiete jesť.
5 Ale krv vašich duší budem vyhľadávať; budem ju vyhľadávať od každého zvieraťa a od každého človeka, aj keď je to brat, budem vyhľadávať dušu človeka.
none
75

65. 08.03.2015, 16:17

kto je zvedavy bude skoro starý fajer.....duša to su pocity ,emocie, vyformovane vychovou......duch cloveka je v podstate stejný u všetkych ludí.....je to dane Bohom pri stvoreni cloveka,.....
duša to je nase ja , naš Duch je nase Bozie Ja( je to ukryte uplne v strede cloveka, asi tak ako v strede zeme...)......u neznovuzrodenych ludí zatiaľ "zamknutý"

08.03.2015, 16:27
ale nekecaj, niečo konkrétnejšie nemáš, to sú len tvoje ****čandy o ničom....
none
60

54. 08.03.2015, 16:02

Ja som si stopercentne istý že je Boh. Moj duch spolu s duchom božím svedci že som božie dieťa...Možem volať Abba Otče

08.03.2015, 16:10
OK tak rozdaj vsetko co vlastnis a chod do ulic hlasat evanjelium, ved nemusis mat starost co si oblecies a cim nachovas, ty stopercentny...

Evanjelium podľa Lukáša - kapitola 12
22 A svojim učeníkom povedal: "Preto vám hovorím: Nebuďte ustarostení o život, čo budete jesť, ani o telo, čo si oblečiete.
23 Veď život je viac ako jedlo a telo viac ako odev.
24 Pozrite sa na havrany: nesejú, ani nežnú, nemajú ani komoru ani stodolu, a Boh ich živí. A vy ste o koľko viac ako vtáky!
25 A kto z vás si môže starosťami pridať čo len lakeť k svojmu životu?
26 Ak teda nemôžete ani to najmenšie, čo sa tak staráte o to ostatné?
27 Pozrite sa na ľalie, ako rastú: nepracujú, nepradú; a hovorím vám: Ani Šalamún sa v celej svojej sláve neobliekal tak ako jediná z nich.
28 Keď teda Boh takto oblieka rastlinu, ktorá je dnes na poli a zajtra ju hodia do pece, o čo skôr vás, vy maloverní?!
29 Ani vy sa nezháňajte, čo budete jesť alebo čo budete piť, a nebuďte ustarostení!
30 Veď toto všetko zháňajú ľudia tohto sveta. Váš Otec predsa vie, že toto potrebujete.
31 Ale hľadajte jeho kráľovstvo a toto dostanete navyše.
32 Neboj sa, maličké stádo, lebo vášmu Otcovi sa zapáčilo dať vám kráľovstvo.
33 Predajte, čo máte, a rozdajte ako almužnu! Robte si mešce, ktoré sa nezoderú, nevyčerpateľný poklad v nebi, kde sa zlodej nedostane a kde moľ neničí.
34 Lebo kde je váš poklad, tam bude aj vaše srdce.


Vsimni si, 28, ucennikom povedal maloverni... ked to povedal im priamo, ktori ho poznali a videli ho konat zazraky, o co malovernejsi sme my...
Pride mi skor, ze si namysleny, nez 100% isty...
none
62

60. 08.03.2015, 16:10

OK tak rozdaj vsetko co vlastnis a chod do ulic hlasat evanjelium, ved nemusis mat starost co si oblecies a cim nachovas, ty stopercentny...

Evanjelium podľa Lukáša - kapitola 12
22 A svojim učeníkom povedal: "Preto vám hovorím: Nebuďte ustarostení o život, čo budete jesť, ani o telo, čo si oblečiete.
23 Veď život je viac ako jedlo a telo viac ako odev.
24 Pozrite sa na havrany: nesejú, ani nežnú, nemajú ani komoru ani stodolu, a Boh ich živí. A vy ste o koľko viac ako vtáky...

08.03.2015, 16:12
Zvolenský by ťa hnal s takými požiadavkami na cirkev....
none
110

60. 08.03.2015, 16:10

OK tak rozdaj vsetko co vlastnis a chod do ulic hlasat evanjelium, ved nemusis mat starost co si oblecies a cim nachovas, ty stopercentny...

Evanjelium podľa Lukáša - kapitola 12
22 A svojim učeníkom povedal: "Preto vám hovorím: Nebuďte ustarostení o život, čo budete jesť, ani o telo, čo si oblečiete.
23 Veď život je viac ako jedlo a telo viac ako odev.
24 Pozrite sa na havrany: nesejú, ani nežnú, nemajú ani komoru ani stodolu, a Boh ich živí. A vy ste o koľko viac ako vtáky...

08.03.2015, 23:58
kecaš wollfiku.....prečo by som mal rozdat svoj majetok?.........ved boh nema nic proti bohactvu....aj v bibli vidime ze hrdinovia viery neboli chudobní.....
JEZIS SCHUDOBNEL ABY SME MY MOHLI ZBOHATNUT....čo ty na to truhliku?.....
none
111

110. 08.03.2015, 23:58

kecaš wollfiku.....prečo by som mal rozdat svoj majetok?.........ved boh nema nic proti bohactvu....aj v bibli vidime ze hrdinovia viery neboli chudobní.....
JEZIS SCHUDOBNEL ABY SME MY MOHLI ZBOHATNUT....čo ty na to truhliku?.....

09.03.2015, 00:06
To ti prikazuje evanjelium, slovo božie, ako si to myslia kresťania. Choď, predaj všetko, čo máš, ak sa chceš stať skutočným kresťanom.
none
112

110. 08.03.2015, 23:58

kecaš wollfiku.....prečo by som mal rozdat svoj majetok?.........ved boh nema nic proti bohactvu....aj v bibli vidime ze hrdinovia viery neboli chudobní.....
JEZIS SCHUDOBNEL ABY SME MY MOHLI ZBOHATNUT....čo ty na to truhliku?.....

09.03.2015, 08:02
Si to precitaj este raz
33 Predajte, čo máte, a rozdajte ako almužnu! Robte si mešce, ktoré sa nezoderú, nevyčerpateľný poklad v nebi, kde sa zlodej nedostane a kde moľ neničí.

Ty mudrlant, sam beries len to co sa ti hodi.
Jezis chcel aby sme boli financne bohati? Ano to ti tlacia v tej tvojej cirkvi...ako vo vsetkych cirkvach "charizmatickeho" typu.
Verte a budete bohati a zdravi, ti ktori su chudobni alebo chori si to sposobili svojimi hriechmi a neverou...
none
120

112. 09.03.2015, 08:02

Si to precitaj este raz
33 Predajte, čo máte, a rozdajte ako almužnu! Robte si mešce, ktoré sa nezoderú, nevyčerpateľný poklad v nebi, kde sa zlodej nedostane a kde moľ neničí.

Ty mudrlant, sam beries len to co sa ti hodi.
Jezis chcel aby sme boli financne bohati? Ano to ti tlacia v tej tvojej cirkvi...ako vo vsetkych cirkvach "charizmatickeho" typu.
Verte a budete bohati a zdravi, ti ktori su chudobni alebo chori si to sposobili svojimi hriechmi a neverou...

09.03.2015, 16:50
5 Dôveruj celým svojím srdcom Pánovi a nespoliehaj sa na svoj um! 6 Na všetkých svojich cestách mysli na neho a on ti bude rovnať chodníky. 7 Nezdaj sa múdrym sebe samému. Boj sa Pána a vyhýbaj sa zlu! 8 (To) bude (zachovávať) TVOJE TELO PRI ZDRAVI A TVOJE KOSTI VZPRUZOVAT. 9 Cti Pána svojím majetkom a (prinášaj mu) prvotiny z každej svojej úrody 10 A NAPLNIA SA ZBOZIM TVOJE STODOLY A TVOJE LISY BUDU MUSTOM PRETEKAT
none
121

120. 09.03.2015, 16:50

5 Dôveruj celým svojím srdcom Pánovi a nespoliehaj sa na svoj um! 6 Na všetkých svojich cestách mysli na neho a on ti bude rovnať chodníky. 7 Nezdaj sa múdrym sebe samému. Boj sa Pána a vyhýbaj sa zlu! 8 (To) bude (zachovávať) TVOJE TELO PRI ZDRAVI A TVOJE KOSTI VZPRUZOVAT. 9 Cti Pána svojím majetkom a (prinášaj mu) prvotiny z každej svojej úrody 10 A NAPLNIA SA ZBOZIM TVOJE STODOLY A TVOJE LISY BUDU MUSTOM PRETEKAT

09.03.2015, 16:58
Veriaci-4: JEZIS SCHUDOBNEL ABY SME MY MOHLI ZBOHATNUT

áno, ale toto nie je o materiálnom zabezpečení... skús sa nad tým ešte raz zamyslieť a napíš, o čom to je...
none
122

121. rastos 09.03.2015, 16:58

Veriaci-4: JEZIS SCHUDOBNEL ABY SME MY MOHLI ZBOHATNUT

áno, ale toto nie je o materiálnom zabezpečení... skús sa nad tým ešte raz zamyslieť a napíš, o čom to je...

09.03.2015, 17:14
Samozrejme že to nie je len o materialnom zabezpecení, je predsa jasne že všetko to co zhromaždujeme tu na zemi si so sebou nezoberieme....Ale to neznamena, že Boh nechce aby sme si nezhromaždovali nič tu na zemi, a boli chudobni ako kostolne myši....Boh nas chce požehnať aj na zemi aby sme zili plnohodnotny život....Ma to ale svoje pravidla....Ak su na prvom mieste peniaze ,tak to je špatne....Na prvom mieste musi byť vzdy Boh....
V božom slove je dosť zaslubení, ktoré nam dokazuju ze Boh nás chce požehnat aj materialne, napr. ako som dal v 122
none
123

60. 08.03.2015, 16:10

OK tak rozdaj vsetko co vlastnis a chod do ulic hlasat evanjelium, ved nemusis mat starost co si oblecies a cim nachovas, ty stopercentny...

Evanjelium podľa Lukáša - kapitola 12
22 A svojim učeníkom povedal: "Preto vám hovorím: Nebuďte ustarostení o život, čo budete jesť, ani o telo, čo si oblečiete.
23 Veď život je viac ako jedlo a telo viac ako odev.
24 Pozrite sa na havrany: nesejú, ani nežnú, nemajú ani komoru ani stodolu, a Boh ich živí. A vy ste o koľko viac ako vtáky...

09.03.2015, 17:37
a kde tvrdim wolfiku, že mam stopercentnu vieru?....Takuto vieru nema nik, pretože keby ju mal, tak "povie hore aby sa hodila do mora" a "hora by to urobila"....
takuto vieru veru wolfiku zatiaľ nemám.....Akurat na STO PERCENT viem , ze Ježiš je Boži Syn a je tu svojim duchom a naplňuje nás...Ja už nemusim veriť wolfiku že je Boh. JA TO UZ VIEM.....
none
46
08.03.2015, 15:52
Ano ľudia sú rôzni, je to zároveň aj fajn aj tragédia.........Ja to kde patrím pokladám za najdôležitejšie vo svojom živote, myslím tým vieru či skôr nevieru.........Lebo z toho vychádza aj naše konanie......
none
117
09.03.2015, 13:20
Wolfe, k „160“. Možno je tak ako píšeš, možno je príbeh o tom, že Moábčania, Amončania, ktorými asi Židia opovrhovali, vďačia za svoj rod opitosti...
...ale všetko sú to len špekulácie, ktoré môžeme rozvíjať i naďalej... pričom sa odkláňame od toho čo vlastne „chcel básnik povedať“. Krvismilstvá sú v Písme Bohom prijímané benevolentnejšie než iné hriechy, pritom niektoré „prehrešky“ sú často kruto potrestané... vôbec to však nie je jediným dôvodom prečo nemožno pokladať Bibliu za Slovo Božie a ani to, že sú tam preto, že ich opísanie je Božou inšpiráciou...
none
118

117. J.Tull 09.03.2015, 13:20

Wolfe, k „160“. Možno je tak ako píšeš, možno je príbeh o tom, že Moábčania, Amončania, ktorými asi Židia opovrhovali, vďačia za svoj rod opitosti...
...ale všetko sú to len špekulácie, ktoré môžeme rozvíjať i naďalej... pričom sa odkláňame od toho čo vlastne „chcel básnik povedať“. Krvismilstvá sú v Písme Bohom prijímané benevolentnejšie než iné hriechy, pritom niektoré „prehrešky“ sú často kruto potrestané... vôbec to však nie je jediným dôvodom prečo nemožno pokladať Bibliu za Slovo Božie...

09.03.2015, 15:20
"...ale všetko sú to len špekulácie, ktoré môžeme rozvíjať i naďalej... " >> s tym suhlasim

Boh dal Mojzisovi pravidla az neskor..
Si zober ze, Abraham mohol cudzolozit so sluzkou sarou, Jakob mohol mat 2 zeny a vyspal sa (na poziadanie zien - co mi pride cele take divne, no proste asi len nechapem tu vtedajsiu mentalitu) ako s nimi tak i s ich sluzkami atd..
none
119

118. 09.03.2015, 15:20

"...ale všetko sú to len špekulácie, ktoré môžeme rozvíjať i naďalej... " >> s tym suhlasim

Boh dal Mojzisovi pravidla az neskor..
Si zober ze, Abraham mohol cudzolozit so sluzkou sarou, Jakob mohol mat 2 zeny a vyspal sa (na poziadanie zien - co mi pride cele take divne, no proste asi len nechapem tu vtedajsiu mentalitu) ako s nimi tak i s ich sluzkami atd..

09.03.2015, 15:20
Ono asi aj morálka Boha sa vyvíja...........
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 veľkosť : 396 119 B vygenerované za : 0.209 s unikátne zobrazenia tém : 36 427 unikátne zobrazenia blogov : 543 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

hľadanie :

blog dňa :

odkaz JA žijem v skvelom svete 😉 Svet je taký, aký si spravíš 😉 Ak vyhodíš zo svojho sveta všetkých negativistov, vypneš tv, prestaneš sa venovať "koncom sveta" a ďalším takýmto aktivitám...

citát dňa :

Vždy buď k ľudom slušný, keď kráčaš nahor. Mohol by si ich stretnúť pri ceste nadol.