Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

ODKAZ FRANCÚZA ŽIJÚCEHO NA SLOVENSKU

36
reakcií
1000
prečítaní
Tému 12. júla 2016, 11:26 založil RighteousFred.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
19. 06. 2019
4
26. 09. 2017
23
26. 09. 2017
2
 
 


1.
označiť príspevok

RighteousFred
   12. 7. 2016, 11:26 avatar
Sú tomu už takmer tri roky, čo žijem na Slovensku a je fakt, že sa táto krajina sa po hlave rúti do neoliberalizmu*, slepo nasledujúc ekonomický model Západu.

Momentálne vidím, že ľudia sú s ekonomickým systémom viacmenej spokojní. Myslím, že nahradenie komunizmu neoliberálnym modelom je všeobecne prijímané ako dobrý obchod. Myslím, že aj v skutočnosti bol. No bohužiaľ už nastal čas na zmenu.

Chcem varovať Slovákov predtým, než zájdete príliš ďaleko v tejto logike: hospodársky rast** je neudržateľný a spôsobí viac škody, než si dokážete predstaviť. Zdanlivý nárast blahobytu a zlepšovanie materiálnych podmienok v dôsledku priaznivého ekonomického rastu je úplnou ilúziou.

Práve teraz to nemôžete vidieť, pretože je tu stále pomerne silný hospodársky rast.

Napriek tomu, tento hospodársky rast je ako pohodlný matrac vyrobený z ľadu – je to pekné a príjemné, ale skôr či neskôr sa ľad roztopí a vy narazíte na tvrdú zem. Rovnako ako ekonomický rast sa bude pomaly topiť, pretože je neudržateľný. A vtedy, keď sa prebudíte na tvrdej zemi, budete mať zničenú väčšinu sociálneho, kultúrneho a prírodného kapitálu, takže to bude ešte ťažšie.

Nechajte ma to vysvetliť.

Dnes, rovnako ako každý týždeň, som išiel na farmársky trh kúpiť sezónne, lokálne a ekologicky vyprodukované potraviny. Farmári, s ktorými sa rozprávam sú starší ako 50 rokov. Väčšina z nich má pravdepodobne viac ako 60, niekedy 70. O pár rokov budú mŕtvi a ich rodinná či malá farma, o ktorú sa starajú, zanikne, pretože už nikto nebude nechcieť prevziať za farmu zodpovednosť.

Jedine mladší poľnohospodári, tí do 50 rokov, sa museli stať priemyselným poľnohospodármi, aby sa uživil a prispôsobili sa ekonomického modelu. Vidím ich hojnosť ovocia a zeleniny bez ohľadu na ročné obdobie, všetko rovnaké, bez kazu, lesklé, rovnako ako v supermarkete. To je taktiež ilúzia.

Pre zjednodušenie – malí farmári udržujú vyváženú krajinu, plnú biodiverzity, zásob CO2 v pôde a neznečisťujú životné prostredie. Na druhej strane, priemyselní poľnohospodári vyrubujú stromy, aby rozšírili svoje polia a aby mohli využívať väčšie stroje, používajú pesticídy a hnojivá, ktoré znižujú biodiverzitu a znečisťujú životné prostredie, a ich farmárčenie produkuje viac CO2 do atmosféry, ako sú schopní viazať do pôdy.

Dva poľnohospodárske metódy, ktoré vedú k rovnakému výsledku: jedlo na trhoch alebo v supermarketoch. No ekonomický rast sa nestará o to, či jedlo chutí a vyzerá inak, či je životné prostredie poškodené, či je biodiverzita krajiny v troskách alebo či sú farmári slabo platení. To, na čom na konci dňa systému záleží je, že jedlo je vyprodukované a snáď aj spotrebované.

Nenechajte svojich malých farmárov umrieť.

Podpora pre učiteľov či zdravotné sestry je podstatná. Podpora rodinných fariem je stále podstatnejšia.

Väčšina z vás, narozdiel od Francúzov, má rodičov alebo starých rodičov so záhradou alebo malou farmou. Nedovoľte im zaniknúť, pretože za pár rokov sa stanú najcennejším zdrojom.

Vo Francúzsku tento trend napreduje a stále viac ľudí chce opäť produkovať svoje jedlo, no nikto nevie ako, pretože sme stratili spojenie s pôdou. Niekedy doslovne – je tam len betón a nikde sa nedá nič zasadiť. A čo je horšie – doslova sme stratili pôdu, zdroj nášho života, kvôli priemyselným poľnohospodárskym postupom. Bohužiaľ betón je oveľa výnosnejší ako stromy. Ekonomický systém založený na hospodárskom raste neposkytuje veľa priestoru pre ekologicky šetrné praktíky v poľnohospodárstve. Je tomu tak vo Francúzsku a je tomu tak aj na Slovensku. No vy ste nestratil toto spojenie so zemou. Ešte nie. Nedovoľte, aby tieto znalosti a postupy zanikli tak, ako sa to stalo vo Francúzsku, pretože vy alebo vaše deti a vnúčatá, sa k nim budete musieť tak či tak vrátiť.

Nepúšťajte svojich tradície, neodvracajte sa od toho, kto ste boli a kto ste, nevykorente sa.

Na Slovensku je to stále živé, o Francúzsku to povedať nemôžem. Nehovorím, že minulosť je lepšia ako dnešok. Mám len 25 a nie som vôbec nostalgický ohľadom “starých dobrých časov”. Ide mi o to, že ak chceme trvalo udržateľný pokrok, je lepšie zachovať veci, ktoré ešte stále existujú, ak vieme, že sú udržateľnejšie.

Premýšľajte o tom týmto spôsobom. Pomocou príkladov z poľnohospodárstva, na Západe sme zistili, že cesta industrializácie poľnohospodárstva znamená silnú závislosť na toxických chemikáliách. Teraz sme si uvedomil, že je to slepá ulička a snažíme sa nachádzať iné spôsoby. Toto Slovensko nemusí nasledovať, sami vidíte, že je to neúspech. Ušetrite si 50 rokov zlej “modernizácie”, ušetrite si takúto traumu. Pokrok už neznamená ekonomický rast. Buďte šikovní, inovatívni – preskočte tento chybný krok, nie je nutné ho absolvovať. Stačí ísť o krok ďalej. Nechajte sa inšpirovať, ak chcete, z našich vlastných inovatívnych riešení (mestské poľnohospodárstvo, komunitou podporované poľnohospodárstvo, permakultúra, agroekológia, spoluspotrebiteľstvo …), ktoré sme boli nútení vyvinúť kvôli našej zlej situácii, ale prosím neopakujte rovnakú chybu.

Prečo som sa rozhodol žiť na Slovensku?

Ako Francúza žijúceho na Slovensku, sa ma každý Slovák pýta, prečo sakra žijem v tejto krajine, tak ťažko porovnateľnej s Francúzskom. Obyčajne odpovedám zoznamom vecí, ktoré sa mi páčia, ale v hĺbke duše je jedna jednoduchá, radikálna odpoveď.

Bývam na Slovensku, pretože som tu našiel viac koreňov, než vo Francúzsku. Vnímam viac z minulosti Francúzska v koreňoch Slovenska, ako vo Francúzsku samom! Našiel som tu viac živnej pôdy pre osobný rast než vo Francúzsku. Ľudia, ako rastliny potrebujú k rastu korene. Koreňmi mám na mysli komunity, tradície, kultúru, ľudové zvyky. V podstate, korene znamenajú poznanie a stelesnenie toho, odkiaľ ste.
Vo Francúzsku, a to najmä v Provence, odkiaľ pochádzam, je to poväčšine preč. Na mnohých miestach, diaľnice, cesty a autá prevzali vládu nad krajinou. Zvyky sa väčšinou vytratili, tradície dávno zabudli. Jediné čiastočky identity, ktoré prežili sú tie, ktoré mohli byť skomercionalizované, väčšina z nich sa prezentuje svetu ako to, čím Francúzsko je. Ale nie je to tak, v podstate to ukazuje to, čím Francúzsko bolo. Myslím, že Francúzsko nie je teraz ničím iným, ako vlastným tieňom, ktorý sa snaží povstať z popola. Mám však stále nádej: občianska spoločnosť sa prebúdza a prináša tisíce alternatív, nových spôsobov života, viac sociálnych, ekologickejších.

Ak chcete nasledovať nejaký model, nasledujte tento, buďte les, ktorý potichu rastie, nie gigantický strom, ktorý padá na zem.

A na Slovensku? Nuž, táto krajina ide určite zlým smerom, no napriek tomu verím, že ešte nie je príliš neskoro. Táto krajina je stále oveľa odolnejšia než Francúzsko, čeliť ekonomickej, finančnej, či environmentálnej kríze. A to je ďalší dôvod, prečo som si zvolil túto krajinu. V dlhodobom horizonte myslím, je to bezpečnejšie miesto pre život.

Vo Francúzsku musí byť mnoho vecí znovu obnovených. Na Slovensku veci ešte nie sú úplne zničené.

Voda je a je pravdepodobné, že zostane, čistá a bohatá, krajina je stále väčšinou úrodná, lesy pokrývajú asi 40% územia, miestne jedlo je chutné a rozmanité, kultúra je bohatá a (stále) živá a väčšina ľudí nestratila kontakt so zemou. Toto sú vaše hodnoty. Všetky budú ešte viac cenené v budúcnosti, no dnes sú všetky ohrozené ekonomickým modelom, ktorý Slovensko nasleduje.

V neoliberálnej ekonomike založenej na ekonomickom raste niet priestoru pre veci, ktoré sa nedajú predať.

Nie, to nie sú Arabi a moslimovia, ktorí ohrozujú “Vaše Slovensko”. Slovensko potrebuje ochranu pred mocou peňazí, ktorá chce vidieť vaše lesy predané a vyťaté investičnými spoločnosťami, vaše životné prostredie znečistené a výdavky na umenie, kultúru, vzdelávanie a zdravotnícku starostlivosť okresávané z politických dôvodov. Chamtivá moc peňazí, ktorá umožní nákupným centrám, divokej urbanizácii a parkoviskám požierať verejný priestor, parky a úrodnú pôdu. A nakoniec tragédia mladých Slovákov, ktorá sa týka aj mnohých mojich dobrých priateľov, ktorí sú nútení opustiť krajinu alebo mať nudnú prácu, ktorá sa im nepáči, v medzinárodných korporáciách ako IBM alebo Amazon.

To je dôvod, prečo som vás chcem varovať – nenasledujte Západ. Ukázali sme vám cestu, ktorou neísť. Ak naozaj potrebujete niekoho nasledovať a kopírovať jeho model, potom sa nechajte inšpirovať tým, kam sa snaží uberať francúzska občianska spoločnosť, nie tým, čo sa snaží ukončiť.

Zanechajte neoliberalizmus a iracionálnu vieru v hospodársky rast.

* Neoliberalizmus definujem ako ekonomický model, ktorý sa vyznačuje prevahou privatizácie, fiškálnych úspor, deregulácie a voľného obchodu. Tiež podporuje zníženie vplyvu verejných inštitúcií s cieľom rozvíjať úlohu súkromného sektora v ekonomike.

** Hospodársky (ekonomický) rast je v tejto súvislosti to, na čom je založený neoliberalizmus. Z toho vyplývajú pojmy produktivizmus a konzum, dve strany tej istej mince, obe nevyhnutné ako pohon ekonomického rastu

Preložené z anglického originálu “I am a French living in Slovakia. I have a message to Slovak people” so súhlasom autora.

www.niejetotak.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


2.
označiť príspevok

RighteousFred
   12. 7. 2016, 11:27 avatar
Preco Francuz uteka na Slovensko?
Preco nemci utekaju do Ciech?

spravy.pravda.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Slovaci, zacnite uz konecne vnimat realitu...


5.
označiť príspevok

Lemmy muž
   13. 7. 2016, 11:01 avatar
Že sa pýtaš. Veď hlásaš, že Slovensko predalo svoju vlasť, teda že už aj cudzinci, imigranti, môžu kupovať slovenskú pôdu. Čo myslíš? Načo sem prišiel ten Francúz? Kúpi si hektáre pôdy, a slovenskí otroci budú na neho hrdlačiť.


6.
označiť príspevok

RighteousFred
   13. 7. 2016, 11:09 avatar
To robia kapitalisti, teda ludia, ktori maju nepomerne viac financnych prostriedkov, ako ostatok spolocnosti. Tu mame ale ten fenomen, ze sa stahuju bezni ludia. Predavaju svoj jediny majetok a presuvaju svoju existenciu, nie obchodne zaujmy.


3.
označiť príspevok

fighter muž
   13. 7. 2016, 09:22 avatar
francuzko = ritny otvor na mape europy plny socialistov.


4.
označiť príspevok

RighteousFred
   13. 7. 2016, 09:38 avatar
A kde socialisti niesu?
Tiez mi nejde do hlavy, to socialisti zhodili socializmus, aby mohli vybudovat socializmus?


8.
označiť príspevok

fighter muž
   13. 7. 2016, 13:55 avatar
Socialisti su vsade lebo vsade sa najdu ludia ktori radi naletia jednoduchym udernym heslam politikov. Politici slubuju ze im budu bez prace padat pecene holuby do huby a pritom si neuvedomuju ze nic nie jezadarmo a ze kazdu socialnu vyhodu si zaplatia sami zo svojich dani. Socializmus sa zhodil sam. A tak ako padol ten realny padne aj ten europsky staci si pockat na pad EU.


9.
označiť príspevok

RighteousFred
   13. 7. 2016, 14:00 avatar
Pad Eu je blizko, o tom pokoj, ale socializmus nikde nevnimam. Vies, v socializme su prvky socialnej pomoci obcanom, tu sa ale obcania v drvivej vacsine zdieraju, cize nie. Tvoje nazory niesu konzistentne.
Súhlasí Kasafran


10.
označiť príspevok

fighter muž
   13. 7. 2016, 17:46 avatar
V com nie su konzistentne? Ja som za slobodu a volny trh, minimalny stat, minimum regulacii a nizke dane. Dnesna europa sa ubera presne opacnym smerom.

Pozri si francuzko kde ked sa zamestnancom nieco nepaci, tak hned strajkuju pracuje sa tam 7 hodin a aj to polku pracovnej doby zabiju jedenim a kecanim, potom sa neni comu cudovat, ze ich ekonomika upada. pozri sa aky socialny standard je v celej zapadnej europe, trebars v spanielsku kde si zo socialnych davok mozes kupit auto (nezamestanost je tam 22% ale hocikedy vyskoci aj na 30). Ludia nie su motivovani pracovat, vyroba sa predrazuje a firmy utekaju do ciny. To iste severna europa, alebo nemecko. Vsetko je tam neskutocne prebyrokratizovane same vyhlasky a obmedzenia vsetko centralne reguluje stat. V norsku si sam nemozes vymenit ani zastrcku, stat ti to nedovoli, musi ti ju vymenit elektrikar, ktory ma na to papier - ved to je cisty fasizmus. Ludia sice vela zarabaju ale vacsinu z toho co vyprodukuju zozere stat, sameozrejme stat je omnoho neefektivnejsi ako privatny sektor (pretoze stat ma monopol a moze si stanovit ceny ake chce). Ceny su tam vysoke takze clovek co u nas zarobi 1500 - 2000 E si zije velakrat lepsie ako ludia co na zapade zarobia 4000 - 5000.


11.
označiť príspevok

RighteousFred
   13. 7. 2016, 18:06 avatar
Nuz, nie kazda diktatura musi byt nevyhnutne solialisticka.. Ako mozeme vidiet, moze byt diktatura aj kapitalisticka.


12.
označiť príspevok

fighter muž
   13. 7. 2016, 18:22 avatar
Ze kapitalizmus? polovica zapadoeuropskych krajin ma socialisticke vlady. Dnesny system nema s kapitalizmom nic spolocne, v kapitalizme sa sukromy subjekt musi presadit vlastnymi silami na volnom trhu, nespolieha sa na pomoc statu.


13.
označiť príspevok

RighteousFred
   13. 7. 2016, 18:46 avatar
Dnesny system nema so socializmom nic spolocne. Ja som socializmus zazil.
Tak teda nieje to ani socializmus, ani kapitalizmus, co to teda podla teba je?


14.
označiť príspevok

Romankoooooo muž
   13. 7. 2016, 19:00 avatar
13
A kde si ty prosim ta socializmus zazil....


15.
označiť príspevok

RighteousFred
   13. 7. 2016, 19:01 avatar
Na Slovensku romanko.................................................................................................................................


16.
označiť príspevok

Romankoooooo muž
   13. 7. 2016, 19:02 avatar
15
A kolkoze si to mal rokov?? 5-6??
Ved ty uz si mimo realitu...daj sa liecit


17.
označiť príspevok

RighteousFred
   13. 7. 2016, 19:15 avatar
10 romanko, liecit sa daj sam.


18.
označiť príspevok

Romankoooooo muž
   13. 7. 2016, 19:16 avatar
17
Takze kolko si to mal rokov????


19.
označiť príspevok

RighteousFred
   13. 7. 2016, 19:20 avatar
Ved pisem, ze 10..
Súhlasí Romankoooooo


20.
označiť príspevok

Romankoooooo muž
   13. 7. 2016, 19:23 avatar
19
Hehe...no tak to si zazil toho strasne vela. Detsky svet je trocha iny ako svet dospelych...nemyslis??? Inac je pekne ako sa sam zhovadujes


21.
označiť príspevok

RighteousFred
   13. 7. 2016, 19:27 avatar
Ty sa neustale zhovadujes romanko, svojim sposobom komunikacie, aj sposobom myslenia, resp. nemyslenia.
Zazil som toho dost a pamatam si toho dost na to, aby som mohol povedat, ze to bol uplne iny svet. Ked mi to este potvrdia ostatni pamatnici, nieje o com. Cize, co si chcel?


22.
označiť príspevok

Romankoooooo muž
   13. 7. 2016, 19:28 avatar
21
No aby si sa dal liecit...to som chcel


23.
označiť príspevok

RighteousFred
   13. 7. 2016, 19:31 avatar
Uz som bol v stave, kedy som si zacinal mysliet o sebe, ze som asi blazon, pretoze som mal pocit (stale mam) ze drvivej vacsine ludi okolo mna neskutocne hrabe. Vyhladal som pomoc psychologa a ten ma presvedcil po par sedeniach o tom, ze to nie ja som ten blazon.... zial.


24.
označiť príspevok

Romankoooooo muž
   13. 7. 2016, 19:35 avatar
23
Ten stav si si mal udrzovat a pestovat....a nie dat na slova nejakej psychologicky   


25.
označiť príspevok

RighteousFred
   13. 7. 2016, 19:38 avatar
A len pre info.. blbec a blazon o sebe nepochybuju nikdy.


26.
označiť príspevok

Romankoooooo muž
   13. 7. 2016, 19:40 avatar
25
Tak tak....vidis? Aj sam si priradil diagnozu  


29.
označiť príspevok

RighteousFred
   13. 7. 2016, 19:46 avatar
Ty sa vies tak krasne vyautovat sam romanko... nieco uzasne  


27.
označiť príspevok

Lemmy muž
   13. 7. 2016, 19:40 avatar
Blbec neverí, že je blázon, a blázon neverí, že je blbec.


31.
označiť príspevok

asmodei muž
   14. 7. 2016, 06:27 avatar
(12.) No pani moji, to je tu samy extremista - najprv echt komunista, co chce vsetko vsetkym, a hned na tom echt libertian co by najradsej mal zo sveta divoky zapad. :D

Bez zasahovania statu do trhu by takmer okamzite zanikli akekolvek sukromne objekty a nutne by museli vznikat rozne korporacie a kartely aby sa ako tak branili uplnemu monopolizaciu trhu jednym jedinym hracom... vari ta neucili, ze podnikatel najviac nenavidi konkurenciu a keby mal moznost, znici ju akymikolvek prostriedkami?


33.
označiť príspevok

RighteousFred
   14. 7. 2016, 11:10 avatar
Bez zasahovania statu do trhu by takmer okamzite zanikli akekolvek sukromne objekty a nutne by museli vznikat rozne korporacie a kartely aby sa ako tak branili uplnemu monopolizaciu trhu jednym jedinym hracom... vari ta neucili, ze podnikatel najviac nenavidi konkurenciu a keby mal moznost, znici ju akymikolvek prostriedkami?

To je ale zaujimave asmodei, ale ked je rec o USA a ich monopolu moci vo svete, tak to nieeeeeeeeeeeeeeeeee
      


35.
označiť príspevok

asmodei muž
   14. 7. 2016, 12:43 avatar
(33.) USA nemaju a nikdy nemali monopol na moc. Pred par desatrociami bol svet bipolarny a teraz je este viac hracov na svetovom javisku.
Súhlasí RighteousFred


36.
označiť príspevok

RighteousFred
   14. 7. 2016, 13:16 avatar
S tym plne suhlasim, ale tvaria sa tak a jednaju tak.
A prave to je ten problem, ze niekoho raz naseru natolko, ze to nedopadne dobre. V lepsom pripade pre nich, v horsom pripade pre nas vsetkych.


7.
označiť príspevok

Kasafran
   13. 7. 2016, 13:26 avatar
(4) RighteousFred,
treba si uvedomiť, že historickou aj súčasnou úlohou sociálnej demokracie (socialistov) bolo a je nie budovanie socialistického spoločenského systému spočívajúceho na ekonomickej prevahe SPOLOCENSKÉHO vlastníctva výrobných prostriedkov, ale vždy a predovšetkým len a len pomoc kapitálu pri udržiavaní prevahy SÚKROMNÉHO vlastníctva výrobných prostriedkov - a to za akúkoľvek cenu...!
Súhlasí RighteousFred


28.
označiť príspevok

Lemmy muž
   13. 7. 2016, 19:41 avatar
Robotníkom nezáleží na SPOLOCENSKÉHO vlastníctva výrobných prostriedkov. Tak kto to chce, keď pracujúci nie?


30.
označiť príspevok

Kasafran
   13. 7. 2016, 23:46 avatar
(28) Lemmy,
nože nielen mne, ale aj ostatným účastníkom tohto DF prezraď, z ktorého prsta si si tento ekonomický "objav" vycmúľal...?


32.
označiť príspevok

Lemmy muž
   14. 7. 2016, 10:33 avatar
Kasafran, zbytočne táraš o cmúľaní, pretože keby si mal rozum, videl by si to sám, že robotníci nevolia komunistov, a okrem komunistov nikomu nezáleží na tom tvojom "SPOLOCENSKÉHO vlastníctva výrobných prostriedkov".

Dokonca komunisti zo VZDOR-u tvrdia, že na tom nezáleží ani ľuďom v KSS.

Ty sa raz nauč sledovať aj volebné výsledky. Komunisti idú pod volebnú úroveň, pod existenčnú hranicu, živoria, a ty chceš tárať nejaké bludy o cmúľaní?


34.
označiť príspevok

RighteousFred
   14. 7. 2016, 11:11 avatar
Lemmy, preco klames?


37.
označiť príspevok

Kasafran
   14. 7. 2016, 23:09 avatar
Lemmy,
chlapče, ak chlapče - ako už dlhodobo čítam Tvoje rôzne reakcie "humanistu" týkajúce sa spoločenského bytia a jeho ďalšieho vývoja u nás doma i vo svete, stále viac si uvedomujem, že si totálne zakomplexovaný antikomunistický liberál...
Je to však Tvoje právo, snaž sa však byť presvedčivejší - a najmä ľudsky slušnejší...
Súhlasí RighteousFred
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 22:13,  a samozrejme na ime argiumenty v podami nejakeho tomi.......*10*10*10*10
dnes, 22:06,  Hádam by sa neučil jazyk okupantov a staviteľov koncentrákov :)
dnes, 21:27,  bnudem reagovať, le na tento argument.....je to absolutne mimo realitu ...*10*10*10
dnes, 21:27,  youtube.com/watch?v=ShA1yC4HkNI&feature=youtu.be&t=35
dnes, 21:27,  V cele ho zocelia. *13*13*13*13*13*13*13*13*13
dnes, 21:26,  Už ho vedú. *13*13*13*13*13*13 youtu.be/ShA1yC4HkNI
dnes, 21:26,  https://www.facebook.com/JalalsOfficial/videos/1312660075597817/
dnes, 21:23,  A Kočner vyfajká až po vajká. *13*13*13*13*13*13*13*13*13
dnes, 21:22,  ...a rusk0 mu h0 zaslintaaa...*39*39*39
dnes, 21:21,  ...teraz sa r0bi upgrade...aj DLC a p0jde aj krabic0va verzia hry...
dnes, 21:21,  A môže si ho v cele leštiť celý až po vajcá. *13*13*13*13*13*13*13*13*13
dnes, 21:20,  Ja sa ešte môžem dať pokrstiť.Ale aj keď nie som tak ho nezapieram. No ty si už pokrstený...
dnes, 21:19,  ...veru,zalud bude sediet...)))
dnes, 21:19,  5/ Uz si to zistil ci mam zavolat kamosovi co hraje tyzden hru az po koniec???:)))
dnes, 21:17,  Sedím na žaludi a je mi dobre. *13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13
dnes, 21:16,  Nabudúce, my "osvietení" präkäkäti to skúsime ako Žaludi. Teda, ak v Haluziciach...
dnes, 21:16,  ondrej zapiera Krista denno-denne tu na df.
dnes, 21:16,  ...nekukam...blaha pluje...*39*39*39
dnes, 21:15,  Keď nemci zabíjali nielen židov.
dnes, 21:14,  no samozrejme byt nepokrstený a zaprieť tak Ježiša pred ľudmi.....
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
I v pekle dobre, keď máš strýca diabla.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(116 676 bytes in 0,573 seconds)