Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  láska a vzťahy  téma
kategórie:  

Od narodenia až po smrť role žien alebo čas nikto nezastaví.

9
reakcií
3734
prečítaní
Tému 4. augusta 2009, 18:03 založil postoy-lea.

podobné témy:1.
označiť príspevok

postoy-lea
   4. 8. 2009, 18:03 avatar
Ako sa mení rola ženy počas jej života, alebo koľko rôl vlastne žena plní?

Rola – je určitá funkcia, ktorú človek zastáva, či už krátkodobo, ale väčšinou dlhodobo počas celého života. Začnime dieťaťom: Žena, teda vlastne ešte len dieťa ženského pohlavia už pri narodení plní niekoľko rôl i keď o nich vlastne ani nevie.
--
V prvom rade je to rola dcéry. Dlho očakávaná (až 9 mesiacov) dcéra svojich rodičov, na ktorú sa tak tešili. V prípade, že títo rodičia majú už nejaké dieťa alebo deti pribúda rola sestry svojim súrodencom. Ak rodičia nemajú a ani neplánujú mať ďalšie dieťa – teda ich dcéra je a zostane jedináčikom, táto rola odpadá. No sú tu ďalšie. Je to rola vnučky – či už rodičia matky alebo otca sú jej starými rodičmi a ona je ich vnučka. Ďalšou rolou, ktorú môže ale aj nemusí toto dieťa zohrávať je rola pravnučky. Túto rolu zohráva vtedy, ak ešte žijú rodičia jej starých rodičov. Ďalšou rolou je rola netere - vzniká, ak majú rodičia tohto dieťaťa svojich súrodencov. V tom prípade je ono ich neterou. Rolou z toho vyplývajúcou je rola sesternice – stáva sa ňou, ak súrodenci jej rodičov majú nejaké deti. Týmto deťom je sesternica. Čiže vidíme, že už pri narodení môže dieťa mať niekoľko – dokonca až 6 rôl.
--

Ako rastie pribúdajú jej ďalšie role. Je to rola kamarátky – teda predpokladáme, že sa hráva vonku s nejakými deťmi a jej stretnutia sa neobmedzujú iba na príbuzných. V prípade, že dáme našu malú slečnu do škôlky vznikajú jej ďalšie dve role – rola žiačky (škôlkarky) – ktorá už musí plniť aj nejaké úlohy a rola spolužiačky. Všetky tieto role pretrvávajú do obdobia puberty, dokonca aj ďalej. Niekde medzi 10-tym a 15-tym rokom života pribúda k týmto roliam aj rola ženy. Všetci vieme ako sa z dieťaťa pardón dievčaťa stáva žena. Alebo sa tomu aspoň tak hovorí. Je to spôsobené určitým fyzickým prejavom jej tela. Dievča sa stáva ženou, pretože od tohto obdobia má už fyzické predpoklady na to, aby sa stala matkou. No po ostatných stránkach na to ešte zrelá nie je. V 15-tich rokoch pribúda rola občianky. Tým, že dostane občiansky preukaz stáva sa zatiaľ ešte neplnoletou občiankou SR. Znamená to, že sa napr. v ojedinelých prípadoch a so súhlasom zákonných zástupcov – obvykle rodičov – môže vydávať. Ale tiež to môže znamenať, že v prípade spáchania trestného činu už je do istej miery trestno-právne zodpovedná, čiže kľudne by mohla ísť namiesto do reedukačného zariadenia aj do väzenia.
--

Pri nástupe na strednú školu sa rola žiačky mení na rolu študentky. Tieto role sú vlastne skoro identické, majú len rozdielny názov a to z jedného dôvodu. U rozumnej stredoškoláčky sa predpokladá, že v prípade záujmu o získanie väčšieho množstva informácií z učebného predmetu ako je možné poskytnúť na hodinách si tieto informácie doštuduje vo svojom voľnom čase. Všetci vieme, že toto teenegerské obdobie je charakteristické vzdorom voči rodičom a „túlaním sa“ kade-tade s partiou. Ak sa v tejto partii (alebo aj mimo nej) objaví osoba opačného pohlavia, s ktorou sa vzájomne po všetkých stránkach priťahujú (fyzická, psychická, rovnaké záujmy...) a začnú spolu tráviť viac alebo veľa času – hovoríme tomu, že spolu chodia – pribúda rola priateľky alebo v tomto prípade skôr „frajerky“. Túto rolu môže viackrát strácať a nadobúdať nielen v tomto období, ale aj v dospelosti. A to už je ďalšia rola – rola dospeláčky – vzniká v deň jej 18-tych narodenín. Niektoré teenegerky (ako aj ja kedysi) túžobne čakajú na svoje 18-te narodeniny. Na deň, kedy už konečne budú dospelé a budú môcť robiť kedy chcú a čo chcú. Myslia si, že už rodičia nebudú mať nad nimi moc, nebudú im môcť rozkazovať. Presne toto som si myslela aj ja. No v deň 18-tych narodenín som zistila, že sa nič prevratné nestalo, nič sa nezmenilo. Vlastne áno, zmenilo sa. Rodičom skončila rola zákonného zástupcu a stala som sa úplne trestno-právne zodpovednou a mohla som už ísť voliť. Ale to je asi tak všetko čo sa zmenilo. Mama ma ešte aj teraz – po pár rokoch občas vyhreší, ešte stále musím doma upratovať a vôbec pomáhať so všetkým.. atď.. Ale to všetky teenegerky pochopia, že okrem pribudnutia spomienok na búrlivú oslavu 18-tky a následný ranný bolehlav sa nič nezmení. No poďme ďalej.
--

Po ukončení strednej školy sa niektoré dospeláčky „vrhnú“ na ďalšie štúdium na vysokej škole. U týchto stále pretrváva rola študentky. V prípade, že si chcú zarobiť nejakú tú korunku a mať aspoň trošku pocit osamostatnenia od rodičov, pribúda im rola brigádničky. Študentku denného štúdia nikto neprijme do trvalého pracovného pomeru na klasickú 8hod. pracovnú dobu a hlavne – by to počas štúdia nestíhala. Musí sa uspokojiť s rolou brigádničky a nie veľmi veľkým zárobkom. Iné je to u žien, ktoré po skončení strednej školy idú radšej pracovať. Ak si nájdu zamestnanie, dňom nástupu do neho začnú plniť rolu zamestnankyne a z toho vyplývajúce povinnosti. Toto je ďalšia z rôl, ktorú môžu počas života stratiť alebo opustiť a následne znovu nájsť. Táto rola by mala pretrvávať až do 62 roku života, kedy sa mení na inú rolu, ale o tom neskôr.
--
Pri teenegeroch som spomínala rolu priateľky alebo frajerky. V podstate už od 15-tich rokov môže k tejto roli pribudnúť rola milenky. No nie skôr, pretože je trestné milenkovať sa s ešte neobčiankou, hoci aj by ona s tým súhlasila! Ak si žena – priateľka povie, že tento chlap je tým, s ktorým chce prežiť svoj život a vezmú sa, vo chvíli uzavretia sobáša jej pribúda ďalšia rola – rola manželky. K nej pribúda hneď aj rola nevesty – no nie nevesty v bielych šatách, ale v súvislosti s manželovými rodičmi je nevestou im. Kedysi musela žena opustiť po svadbe zamestnanie, aby sa mohla starať o domácnosť. Vyžadoval to od nej jej manžel a bola to možno aj tradícia – to sa musí. Veď ako by to vyzeralo, keby manžel prišiel domov z práce a nebolo by navarené, upratané a ja neviem aké ďalšie veci ešte? Dnes už je našťastie emancipácia žien a nelipne sa na tom, aby živiteľom rodiny bol len muž. Spomínala som povinnosti spojené s domácnosťou a tu už pribúda ďalších minimálne 5 rôl – rola kuchárky, rola upratovačky, rola práčky, rola žehličky a napokon rola nakupovačky. Kedysi tieto role musela plniť výlučne žena, no dnes už s nimi nemajú problém ani muži. Tu vidíme, ako sa vplyvom času menia aj role muža a ženy. Už to nie je len tak, že chlap je iba živiteľ rodiny a žena je iba dalo by sa povedať slúžka v jeho domácnosti, už to môže byť kľudne aj inak. Veď kedysi by chlapa hádam aj ukameňovali za to, keby namiesto ženy zostal na materskej „dovolenke“ on. A to z jedného jediného dôvodu – manželka zarába viac. Teraz už je to – nehovorím, že bežné, ale vyskytuje sa to. Veď nie jeden chlap v mojom okolí zostal s dieťatkom doma a mohol si vyskúšať tieto „slúžkovské povinnosti“ Ale tu sme sa už dostali do ďalšej role, ktorú môže (ale v dnešnej dobe už aj nemusí) žena plniť. Je to rola matky v prípade, že dá život malému stvoreniu – nazývanému bábätko. V podstate hneď hneď po narodení dieťatka pribúda okrem roly matky aj ďalšia rola – rola vychovávateľky, veď bude svoje dieťa usmerňovať a teda aj vychovávať minimálne 18 rokov dokiaľ nedosiahne dospelosť. Na začiatku som spomínala rolu sestry. Znamená to, že má súrodencov. V prípade, že títo majú svoje deti pribúda jej rola tety týmto deťom alebo možno dokonca rola krstnej mamy, ktorá by mohla byť niečo také ako druhá mama.
--

Prenesme sa teraz trošku ďalej, do obdobia po 60-tke. V tomto období žena spĺňa pravdepodobne už ďalšiu rolu a to možno aj viackrát. Je to rola babky, samozrejme len v prípade, že má deti a tie majú svoje deti. Charakteristická pre toto obdobie po 60-tke je zmena jednej z rolí. Konkrétne je to zmena role zamestnankyne na rolu dôchodkyne. Tento je podľa mňa pre ženu veľkým zlomovým bodom. Dovtedy bola zvyknutá aktívne sa zapájať do pracovného procesu a mala veľa povinností. Možno niekedy by jej bolo málo, keby deň mal 30 hodín, toľko mala práce. A zrazu nič. Po práci zostala len prázdnota – voľný čas. Zrazu ho má toľko, že nevie čo s ním. Aby vyplnila túto prázdnotu začne sa venovať koníčkom, na ktoré doteraz nemala čas. Možno začne chodiť na dôchodcovské zájazdy, kde vzniká rola cestovateľky alebo možno začne navštevovať nejaké pre ňu zaujímavé kurzy, kde zase vzniká rola kurzistky. V prípade, že sa dožije veľmi vysokého veku a deti jej detí majú svoje deti – teda vnúčatá majú svoje deti vzniká jej ďalšia rola – rola prababky. Ďalšou rolou, ktorú môže nadobudnúť v prípade smrti svojho manžela je rola vdovy. Bezprostredne po alebo možno aj spolu s touto rolou vzniká rola čakateľky na smrť. Hlavne po smrti manžela má žena pocit, že už je na tomto svete zbytočná, hlavne vo vysokom veku. Nič ju nebaví a najradšej by bola tam niekde s milovaným manželom.
--

Žena počas svojho života môže plniť veľa rôznych rôl. Ja som ich uviedla 35, no predpokladám, že Vy nájdete nejaké ďalšie, na ktoré som ja zabudla. Samozrejme, niektoré role počas života zanikajú napríklad rola dcéry v prípade smrti rodičov alebo rola študentky v prípade nástupu do trvalého pracovného pomeru. No i tak ich je dosť, nemyslíte?
--
PS: Každá rola má svoj čas. Napríklad iste 5 ročné dievčatko nemôže byť babičkou. Uvažujem nad tým, že ak žena nevyužije plodné obdobie - pripraví sa o mnohé role (rolu matky, vychovavatelky, predpokladám, že sa vydá-teda rolu manželky... a potom samozrejme v starobe nezažije rolu babky či dokonca prababky). Sú role, ktoré môžeme vynechať a nenaplniť ich - napr. porodiť dieťa - nikto nás nemôže do toho nútiť - niet na to legislatíva. Na druhej strane o čo sa žena ukráti a nezažije aj to pekné čo zazivaju matky - následkom toho rozhodnutia? Iste nie každá žena je plodná, či má vhodné partnera, aj keď je plodná, prípadne z nejakého dôvodu sa nemôže či nechce stať matkou... Na jednej strane menej starosti, problémov - na druhej strane máme len tento život na tejto Zemi, ktorý je konecný a teda sa uz nevrati. Lenze ak nebudem mat starostli, problemy s vlastnym detmi, s vlastnym manzelom - budeme prezivat a trapit sa pre ine vlastne problemy, ktore sa nam budu vidiet najvacsie na svete. Pripadne tie empaticke zeny budu zit a prezivat starostli a radosti inych ludi (rodiny, priatelov...). Ako teda konat? Zit svoj zivot - svoje sukromie s radostami a starostami? Alebo sa podielat na ziti inych ludi? Ja si myslim, ze sa treba pokusit o vlastny zivot - ked sa trapit ci tesit tak zo svojho (vlastne deti, vlastny manzel). Dakujem za pozornost.

Zdroj: www.olaske.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


2.
označiť príspevok

Vlado muž
   4. 8. 2009, 18:19 avatar
To isté môžeme aplikovať aj na mužov: od synčeka až po dedka.
Súhlasí postoy-lea, činčin


8.
označiť príspevok

Ónya žena
   4. 8. 2009, 19:57 avatar
Vlado to čo je za avatar ?? normálne som dostala šok "")* 


10.
označiť príspevok

VeronikaH žena
   4. 8. 2009, 21:35 avatar
Vlado tvoj čertí avataťr sa mi páči.


3.
označiť príspevok

Ónya žena
   4. 8. 2009, 18:25 avatar
jéžiši Lea, to je tak dlhééééééééééééééééééééééééééé.
už samo o sebe je pre mňa téma trochu zvláštna - akú rolu neoranú ?? nie robím si trošku srandu .. žena má po celý život svoje role a to : rolu milenky, rolu matky, rolu babky a hlavne rolu ŽENY-mladej, zrelej, starej, ale stále je to rola jedine ženy "")).    ja by som to nazvala - nie že koľko rôl žena plní, ale čo všetko žena dokáže zvládnuť.  


4.
označiť príspevok

postoy-lea
   4. 8. 2009, 18:30 avatar
Ónya je to dlhé - ten článok som prebrala, lebo ma oslovil. Az to PS je moja úvaha. Heeej Ónya Tebe sa to hovorí, ale Ty už matkou si - tak nebuď múdra . Matkou môžeš byť len v plodnom období. Milenkou môžeš byť aj ako nedospelá, aj ako dospelá aj v starobe.Uvažujem, že sú obdobia ženy a im zodpovedajúca úloha, ktorá sa dá vykonať len v istom obmedzenom období.


5.
označiť príspevok

Ónya žena
   4. 8. 2009, 18:33 avatar
sympatický avatar máš lea - milé ..
PS: ja som to Lea (tvoj príspevok a m,ňoja odpoveď ) poňala vo všeobecnej rovine..aj tak niekedy žena musí vydržať ako kôň..vždy musí byť silná. 


6.
označiť príspevok

postoy-lea
   4. 8. 2009, 18:39 avatar
Ónya tsssss ďakujem pekne aj mne sa ten avatar veľmi páči . Taký chutnucky, vsak? Suhlasim, ze je zena krehka, ale silna a vydrzi vsetko!
Súhlasí Ónya


7.
označiť príspevok

Poroslav muž
   4. 8. 2009, 18:49 avatar
Duplicitna tema, chcelo by to nejako ich zliat do jednej.


9.
označiť príspevok

Ónya žena
   4. 8. 2009, 19:59 avatar
Poroslav ...zliať témy do jednej musí urobiť "pán SA -TO " poznáš ho ? 
Súhlasí postoy-lea
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 10:44,  Rozkrádanie vo veľkom dzurindovci s Miklošom robili veľkolepo. Dodnes si z toho žijú...
dnes, 10:36,  dobre ránko pomazánka naša
dnes, 10:12,  Tal Bachman- Aeroplane. New Version
dnes, 09:46,  http://nutriblog.sk/upload/ingredients/4/4_2440_768x512.jpg
dnes, 09:21,  teológ daj si avatar obrázok a ver, že sa zasmeješ
dnes, 09:11,  Nezastaviteľný Milan Kňažko o korupcii (SEDEM)
dnes, 08:59,  Bryan Adams - Please Forgive Me Smolkovia - Dnes sobota je
dnes, 08:25,  Myšlienka na sobotu. „Musíme dokázať všetky naše nedostatky a slabosti pohnúť k...
dnes, 08:14,  Aj ja mám veľký a úprimný záujem na tom, aby iní ľudia, žijúci na Zemi, získavali...
dnes, 06:41,  takymto spôsobom môžeš sa vyhovoriť z kazdej hluposti, ktoru hlásaš, nech je...
dnes, 05:46,  “Jehova prehovoril k Joelovi, Petuelovmu synovi: ‘Počúvajte, STARší, počúvajte...
dnes, 05:26,  Brat Splane (vo videu) poznamenal, že dôvod, prečo Vedúci Zbor predtým Joelovi nerozumel, je...
dnes, 01:19,  co vy vlastne viete o vecnom sude, o zmrtvýchvstaní.....o vzkriesení tela?......
dnes, 01:18,  Nam je jasne čím uvažuješ*21*21*21
dnes, 01:16,  “Lebo nastal určený čas, aby sa začal súd, a to od Božieho domu (najprv!)…” - 1....
dnes, 01:12,  z učenia o krstoch, kladení rúk, zmŕtvychvstaní a o večnom súde.
dnes, 01:07,  viac tam toho patri a mate v tom obrovske medzery....
dnes, 00:52,  “Preto keď už máme za sebou základné učenie o Kristovi, usilovne spejme k zrelosti...
dnes, 00:03,  (41) Mil@níčko, je to tak, ale nečuduj sa, takíto smetiari a denní nočníci už na iné...
včera, 23:56,  Jasné, že bez Kollára, lebo Kotleba ho moc nemusí.
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Muži počas choroby sú tak telesne a duševne vyčerpaní, že uzdraviť ich dokáže jedine žena.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(74 978 bytes in 0,440 seconds)