Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Obvinenie šéfa Penty

27
reakcií
807
prečítaní
Tému 9. februára 2019, 22:03 založil Kasafran.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
04. 03. 2006
10
24. 02. 2010
51
 
 


1.
označiť príspevok

Kasafran
   9. 2. 2019, 22:03 avatar
Obvinenie šéfa Penty...
Z toho ticha, ktoré sa rozhostilo o včerajšom obvinení šéfa Penty, mrazí azda viac, než zo samotnej vraždy. Boja sa novinári písať? Boja sa o život? Alebo ich vydierajú? Zastrašujú? Platia?

PEŠIACI PENTY
Pri všetkej úcte, nech si myslíme o výpovedi Aleny Zs. čokoľvek, je absurdné, aby to médiá dočista ignorovali. Ak v tom nie sú namočené.
A to by bola pre slovenskú demokraciu ťažká rana, ak nám komplet celé liberálne média ovládajú špinavci z finančných skupín.
Pretože mnohí sme o tom boli presvedčení už dlhší čas, ale teraz to môže vidieť na vlastné oči celé Slovensko.

JE TÓDOVÁ HAŠČÁKOVA HRUŠTIČKA HÚŽEVNATÁ?
Jediný, kto sa k téme vyjadril, je Monika Tódová v Denníku N. Napísala o tom elaborát, pomaly dlhší ako jej diplomová práca.
A rovnako, ako v diplomovke, nepoužila takmer žiadne zdroje. Jej článok je oduševnenou obhajobou Penty a Haščáka.
V živote som od Tódovej nečítal článok, v ktorom by sa tak zasadzovala za obvinenú stranu. Väčšinou okolo seba reže a rúbe.
Ako je možné, že odrazu hľadá všetky možné aj nemožné dôvody, prečo by Alena Zs. o Haščákovi klamala?
Odpoveď je jednoduchá: Monika Tódová píše presne to, čo potrebuje Penta. A správa sa ako Haščákova "hruštička húževnatá".

TÓDOVÁ SA OBJAVILA AJ V GORILE
Je otázkou na ňu, prečo to robí. Ak sa pozrieme do histórie, Monika Tódová je jednou z mála novinárok, ktoré sa menovite objavili v spise Gorila, čo je korupčný škandál okolo Penty a druhej Dzurindovej vlády.
Ak niekedy sama o Gorile písala, jej jedinou motiváciou vždy bolo útočiť na Fica, čím zjavne odkláňala pozornosť od podstaty. A dnes robí to isté: chráni Pentu a odkláňa pozornosť.
Monika Tódová sa správa ako "biely kôň" Penty v Denníku N. A už si to museli všimnúť aj jej kolegovia.

LIPŠIC - HAŠČÁK - KOČNER
Už aj vrabce na strechách čvirikajú, že Tódová je cvičená opica Daniela Lipšica.
Potvrdzujú to účelovo vytiahnuté informácie z vyšetrovania vraždy Kuciaka, v ktorých Lipšic pôsobí ako právny zástupca. A manipuluje takto verejnou mienkou. Cez Monču.
O prepojení Tódovej a Lipšica pochybuje málokto. Otázka je však iná.
Ak sú prepojení Kočnerovi ľudia (sliedič Tóth) a Haščákovi ľudia (hovorca Danko), čo dokazuje ich uniknutá konverzácia; a ak je prepojená Tódová a Penta, čo naznačujú jej oduševnené články na obhajobu Haščáka; potom sa črtá aj prepojenie Penty, Lipšica a Kočnera. Celé sa to zbieha do jedného trojzáprahu. Pred očami sa nám rozprestiera sieť, z ktorej ide strach.

HAŠČÁKOVA ARMÁDA
Neviem, ako sa mohlo stať, že nedokázali zabrániť, aby unikla správa o obvinení Haščáka. Ale v tejto fáze zjavne robia všetko preto, aby túto správu ututlali.
Nikto o nej nepíše, nikto o nej neinformuje. Iba Tódová, ktorá okato obhajuje Pentu. Tódová, ktorú Penta podľa môjho názoru odistila ako svoju atómovú zbraň v Denníku N.
Tým odkryla svoju identitu Haščákovho človeka a dôjde to každému, čo pre ňu znamená novinársky koniec. Ale novinársky padne v boji za tých, ktorým slúži - za Pentu.
Médiá hlavného prúdu sú v tom až po uši. To ticho neuveriteľne kričí. Ak niekto takto okato mlčí o obvinení Haščáka, znamená to, že mu slúži. A dnes to vidí celý národ v priamom prenose.
Lokaji Penty, vylezte von!


14.
označiť príspevok

Lemmy muž
   10. 2. 2019, 05:16 avatar
Fašista Krysafran: Boja sa novinári písať?

Neboja!!!
Súhlasí Osvietený


16.
označiť príspevok

Osvietene muž
   10. 2. 2019, 09:37 avatar
Neurazaj stale


22.
označiť príspevok

gabriel pb
   12. 2. 2019, 14:53 avatar
vieš prečo slováci boli na strane porazených v 2. sv vojne, ľudia na slovensku si myslia, že ak získajú bohatstvo budú mať bezpečie a pokoj do života

http://www.youtube.com/watch?v=tSonDwHDz8Q Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


2.
označiť príspevok

Osvietený muž
   9. 2. 2019, 22:18 avatar
Studovali v Moskvě a mají večírek na ambasádě. Celebrity českého byznysu

MGIMO je zkratka elitní ruské diplomatické školy. Ještě za komunismu tu lovila agenty KGB, ale také tu studovali dnes vlivní Češi. Absolventi se každoročně scházejí na ruském velvyslanectví v Praze. A další večírek absolventů je naplánovaný právě na začátek prosince.

Ten spolek se podobá mocnému a tajemnému řádu templářských rytířů - není ho moc vidět, avšak jeho členové zastávají vlivné posty v byznysu a politice v desítkách evropských zemí. Řeč je o absolventech Moskevského institutu mezinárodních vztahů (MGIMO).

Letošní setkání bylo plánováno na první prosincovou sobotu. "Opět půjde o příjemnou společenskou událost. Přátelé se mají setkávat. Ostatně i náš minulý stejně jako ten současný velvyslanec vystudovali MGIMO," řekl mluvčí ruského velvyslanectví v Česku Vladimír Fedorov. A dodal: "Ceníme si, že čeští absolventi moskevského institutu patří ke zdejším celebritám - zejména v byznysu."

Co těší ruské diplomaty, může naopak znepokojovat ty české, o tajných službách nemluvě. "Rusové si tím v Česku zcela legálně udržují svůj vliv," naznačuje bývalý velvyslanec v Moskvě Miroslav Kostelka. A motiv předvánočních schůzek lze shrnout i do postřehu bývalého šéfa zahraniční rozvědky Karla Randáka: "Mít kontakty na vlivné lidi a přehled, kde působí, tím nepohrdne žádná země."

Pokud mluvíme o setkávání absolventů MGIMO, pak je nutné dodat, že na této škole studovali vesměs za komunistických časů. A tehdy byl institut proslulý úzkými vazbami na sovětskou KGB. "Ti lidé drží pevně při sobě. Spojuje je viditelná hrdost na elitní školu, na kterou nedají dopustit," vysvětluje Randák.

MGIMO vystudovali třeba miliardáři Marek Dospiva a Jaroslav Haščák z Penty. Z Moskvy se pak ze světového fóra absolventů právě vrací šéf českého klubu MGIMO Josef Krejčí s europoslancem a místopředsedou KSČM Jiřím Maštálkou.

MGIMO vystudoval i eurokomisař Štefan Füle. "Avšak žádných srazů jsem se nikdy nezúčastnil a ani to neplánuji," říká.

Ministerstvo zahraničí se setkáním absolventů příliš neznepokojuje. Podle mluvčího Víta Koláře je důležité, že ti, kteří působí ve státní službě, mají bezpečnostní prověrku. To je podle něj dostatečnou zárukou, že nepodlehnou případným nabídkám Rusů.

www.idnes.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


3.
označiť príspevok

Osvietený muž
   9. 2. 2019, 22:19 avatar
Co je MGIMO?

Moskevský státní institut mezinárodních vztahů spadá pod ministerstvo zahraničí. Univerzita je nejstarší ruskou školou na přípravu diplomatů. Je to elitní ústav, na němž se vyučuje 53 jazyků. V sinologii či arabistice patří ke špičce. Před pádem komunismu měla na školu velký vliv KGB, která také lovila mezi studenty.


4.
označiť príspevok

Osvietený muž
   9. 2. 2019, 22:20 avatar
Pentu Poliaci upodozrievajú zo spolupráce s KGB

Česko-slovenskú investičnú skupinu Penta upodozrievajú v Poľsku z prepojenia na ruskú tajnú službu. Ako informovali české Lidové noviny, podozrenia šíri predovšetkým poľský minister obrany a šéf Úradu národnej bezpečnosti Aleksander Szczyglo. Podľa neho má kapitál spoločnosti neprehľadný pôvod.

Za veľmi zvláštne A. Szczyglo označil aj to, že v štruktúrach investičnej skupiny sa angažuje bývalý šéf československej Štátnej bezpečnosti generál Alojz Lorenc. „Poľské tajné služby sú automaticky povinné monitorovať privatizáciu, ktorá sa týka strategických podnikov,“ vyhlásil podľa Lidových novin A. Szczyglio.

Denník pripomína, že spoločnosť Penta sa neúspešne zúčastnila privatizácie najväčšej poľskej zbrojovky, výrobcu vrtuľníkov PZL Swidnik a plánuje v Poľsku investovať miliardu dolárov.

Investičná skupina na obvinenia poľského ministra zareagovala inzerátom v poľských denníkoch. Formou otvoreného listu, ktorý bol vytlačený na celej strane požiadala ministra o ospravedlnenie a dištancovanie sa od zverejnených informácií. „Penta nie je a nikdy nebola ruská spoločnosť, nikdy nepoužívala kapitál ruských osôb ani organizácií (verejných alebo súkromných) pri hospodárskej činnosti ani pre iné ciele,“ napísala podľa LN skupina v inzeráte.

"Obvinenia voči našej spoločnosti v Poľsku považujeme za účelovú mediálnu kauzu, ktorá bola úzko napojená na ostro sledovanú privatizáciu PZL Swidnik. Voči všetkým obvineniam sme sa jasne ohradili, predložili sme aj písomné dokumenty, ktoré ich popierajú," povedal pre eTREND hovorca Penty Martin Danko.

Ako ďalej informoval hovorca investičnej skupiny, poľský minister až po mediálnom tlaku odkázal, že sa nebude vyjadrovať k aktivitám firiem, ktoré pôsobia na poľskom trhu. "Uvedené vyjadrenie považujeme za potvrdenie toho, že pán Szczyglo nedisponuje žiadnymi dôkazmi a že obvinenia boli účelové a bezpredmetné," dodal M. Danko. Podľa neho spoločnosť v súčasnosti zvažuje právne kroky na ochranu dobrého mena.

Skupina vlastní v Poľsku maloobchodnú sieť Žabka a lekárne Dr. Max. V krajine má dokopy sedem investícií a do konca roka by chcela ukončiť ešte jednu transakciu.


5.
označiť príspevok

Osvietený muž
   9. 2. 2019, 22:22 avatar
Kolaborace, strach a lhostejnost ohrožují naši zemi

Kolaborace, strach a lhostejnost, to jsou tři faktory, které nenápadně prostupují současnou českou společností. V prvním srpnovém týdnu tohoto roku došlo k dalšímu velkému vstupu na mediální trh v České republice. Kontroverzní podnikatelská skupina PENTA (Jaroslav Haščák, Marek Dospiva) koupila vydavatelství Vltava Labe Press. To vydává celkem 71 regionálních deníků a 23 týdeníků. PENTA spolu s Babišem a skupinou J&T (Patrik Tkáč a Daniel Křetínský) budou nyní vlastnit téměř 100 % českých novin.

U PENTY a Babiše je vlastnictví médií alarmující nejen z hlediska jejich kontroverzních podnikatelských aktivit, ale i z dalšího neméně závažného důvodu. Tím je jejich vazba na bývalou KGB. Majitelé PENTY spolu studovali na moskevské škole MGIMO, která sloužila jako líheň agentů KGB. Ze spolupráce s ruskou tajnou službou byli obviněni v Polsku a velkým tématem byla tato skutečnost i na Slovensku. Po revoluci pro ně pracoval např. bývalý nejvyšší šéf Československé tajné komunistické policie StB gen. Alojz Lorenc. Jeho napojení na KGB je nesporné, protože

Československá StB byla přímo řízena KGB.

Také Andrej Babiš je trvale podezřelý ze spolupráce s komunistickou tajnou policií StB. V této souvislosti je často zmiňována také jeho pravděpodobná spolupráce s ruskou tajnou službou KGB. (viz např. článek v prestižním americkém časopise Foreign Policy, zabývajícím se zahraniční politikou a mezinárodními vztahy). KGB měla v České republice stovky agentů a podle bývalého důstojníka BIS Vladimíra Hučína aktivizuje v posledních letech tyto agenty a nasazuje je díky svému vlivu do všech významných oblastí včetně politické scény. Do tohoto modelu zapadá perfektně i Babišovo angažmá v politice a také nezvykle veliká koncentrace bývalých agentů StB, a pravděpodobně i KGB, v jeho firmách.

Pokud tedy jsou tito miliardáři opravdu napojeni na Kreml a jeho tajné služby, pak spolupráci s nimi lze z určitého pohledu nazvat kolaborací. Kolaborace je spolupráce s nepřítelem proti vlastní zemi. Takto je definován termín kolaborace ve Wikipedii.

Asi není možné jen tak nařknout z napojení na Kreml skupinu J&T (Patrik Tkáč a Daniel Křetínský). U ní má nákup médií pravděpodobně jinou a to ekonomicko-pragmatickou motivaci. Ovšem není možné si nevšimnout, že právě např. deník Blesk patřící této skupině, funguje v současné době jako dobře placená Babišova PR agentura. Seznamuje nás pravidelně s tímto „klaďákem“, který už má poctivou prací vyděláno dost a přece by nekradl nějaké ty miliardy, protože pro něho jsou to přece drobné. (Babiš dosud věrohodně nevysvětlil, jak „poctivou prací“ vydělal za roky 1994 a 1995 z ničeho nic najednou 40 miliard korun). Blesk nás systematicky informuje o všem, o čem si Babišovi poradci myslí, že by mu mohlo přilákat další neinformované voliče, bagatelizuje jeho spolupráci s Stb a určitě se zde nedočtete o žádné z palčivých kauz poslední doby či jsou zde popsány tak, aby z nich Babiš vyšel jako klaďák.

To, že tyto noviny, které si jinak všimnou jakéhokoli i drobného pochybení politiků, nepíší o alarmujících kauzách Andreje Babiše, je nutno přičítat tiché dohodě těchto dvou miliardářů. Jeden nepíše o druhém nic špatného a druhý mu jde vstříc na poli businessu.

Kritické články o Babišových kontroverzních aktivitách se nedočtete ani v novinách dalšího miliardáře Zdeňka Bakaly. Jeho Hospodářské noviny se zabývají podrobně různými až deset let starými kauzami. O kauzách Andreje Babiše se zde taktně mlčí a spíš se zde píše o několik let starých kauzách. Expertem v tomto mlácení historicky staré slámy je Jindřich Šídlo, který zamrznul ve svých břitkých kritikách někde v době před nástupem Andreje Babiše. A pokud nakonec přeci jen zmíní nějakou Babišovu kauzu, tak ji jen přátelsky okomentuje, s tím, že to určitě není tak zlé.

Tito miliardáři, kteří získali velký mediální vliv, mají obrovskou odpovědnost za to, o čem píší, ale i za to, o čem úmyslně mlčí jejich noviny. A pokud jdou z jakýchkoli důvodů na ruku lidem důvodně podezřelým ze spolupráce s ruskou tajnou službou, musíme jejich spolupráci nazvat kolaborací.

Kauz, o kterých by jejich noviny mohly či měly informovat, ale nedělají to, je řada. Namátkou jmenujme několik z nich.

Kauza GORILA – odhaluje rozsáhlou korupci politiků a úředníků na Slovensku v odposleších spolumajitele PENTY Jaroslava Haščáka.
Kauza Babišovy firmy Agrotec ze srpna tohoto roku, která je podezřelá z manipulování veřejných zakázek a uplácení v České poště. Kromě Babiše zde hraje hlavní roli jeho pravá ruka a druhý muž ANO Jaroslav Faltýnek.
Kauza zázračného zbohatnutí Andreje Babiše v letech 1993-1995, kdy získal zázračně z ničeho majetek v hodnotě desítek miliard korun a jeho původ dodnes seriózně nevysvětlil.
Kauza Agrofertu z května tohoto roku, kdy Babišova firma nechala spálit konkurentovi herbicidem obilí na 270 hektarech polí kvůli sporu s ním.
Alarmující Kauza podpory biopaliv, kdy Babišovi poslalnci neodsouhlasili zrušení státní podpory pro biopaliva do roku 2020 a tím přihráli Babišovi do jeho firem přes 5 miliard korun.
Závratný růst státních dotací do Babišova impéria dosahující 1,1 miliardy korun.
Kauzy zneužívání pravomoci veřejného činitele, kdy u řady lidí, kteří proti Babišovi vystoupí následuje přísná finanční kontrola z úřadu, který spadá pod něj jako ministra financí.
Kauza prodeje pozemků Babišovy firmy státu. Ten nejprve připravil zákon, kterým si výkupní cenu zvýšil na zhruba čtyřnásobek původních výkupních cen a poté tyto pozemky Babišova firma IMOBA prodala státu. IMOBA tak dostala od státu při výkupu 231 korun za m2, tedy 4x více než sousední zemědělec, který dostal pouze 60 korun za m2.
Proč dostal Babiš 50 miliónů dotaci na svůj soukromý luxusní hotel a restauraci Čapí hnízdo?
Otazníky kolem miliardové státní zakázky pro Babišovu firmu Uniles.
Otazníky kolem miliardové státní zakázky pro Babišovu firmu Navos pro Správu státních hmotných rezerv.

Myslím si, že právě díky informačnímu vákuu Babišových médií a díky mlčení či zkreslování médií dalších miliardářů, naprostá většina Čechů nikdy o takových alarmujících kauzách ani neslyšela a nebo o nich získala velmi zkreslené informace.
Strach

Fenoménem současné novinařiny je strach novinářů psát svobodně. 25 let od sametové revoluce a pádu komunismu se řada novinářů bojí psát o některých tématech z důvodu ztráty zaměstnání.

Nejedná se již jen o cenzuru v novinách, ale i o jejich vlastní autocenzuru, kdy se prostě ze strachu radši některým tématům záměrně vyhnou. Proto je nutné zmínit a ocenit profesní čest a odvahu některých novinářů, kteří se rozhodli neohýbat hřbet a zvolili raději odchod a založení vlastních novin. Hlavním důvodem byly cenzurní zásahy do obsahu novin. Nové deníky, které vznikly, ale pokrývají jen malou část trhu. Jejich vliv je sice malý, ale velmi důležitý. Ti co chtějí hledat objektivní informace, mají aspoň kde. Konzumní čtenáři budou samozřejmě číst jen Blesk, Lidové noviny či MF Dnes.

A které noviny patří do neformálně spolupracujícího trojimpéria Babiš, PENTA a J&T?

Jsou to Lidové noviny, MF Dnes, Blesk, AHA, 5+2, Metro, televize Óčko, rádio Impuls. Dále internetové servery Lidovky.cz, idnes.cz, www.ceskapozice.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.ska řada dalších. Nyní se zapojí ještě dalších 73 regionálních deníků, které koupila PENTA. Jen pro informaci bych rád zmínil fakt, že stejná trojice Babiš, Penta a J&T se snaží o ovládnutí médií na Slovensku. Penta zde koupila vlivný deník SME a týdeník Trend, Babiš zde koupil Hospodárské noviny, skupina J&T zde vlastní televizi JoJ. Bylo by jistě zajímavé zmapovat mediální aktivity v dalších zemích bývalého východního bloku.

Každý svobodomyslně a demokraticky myslící člověk se musí nutně ptát: Kde seženu pravdivé informace? Kde se dozvím objektivní informace o dění v mojí vlasti, ale i ve světě? Nestanu se obětí informačních manipulací? V současné době lze snad doporučit pro čerpání informací seriózní zahraniční média, v České republice např. ECHO 24 (www.echo24.cz), www.svobodneforum.cz, Tento odkaz smeruje mimo DF.skwww.neovlivni.cz, www.reporter.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.ska zatím snad i REFLEX, který patří sice do skupiny J&T, ale zůstali zde vlastenecky smýšlející novináři jako Marek Stoniš, Bohumil Pečínka či Karel Steigerwald a další. Užitečné informace můžeme získat ale např. také z Českého rozhlasu či z vysílání ČT 1 a ČT 24. Nicméně Babiš již ukázal, že výrazně usiluje i o zásadní vliv v těchto médiích.
Lhostejnost

Posledním z faktorů, které ohrožují svobodu a demokracii v naší zemi, je lhostejnost. Mnohým z nás už je vlastně jedno, co se děje, zda někdo krade, zda nám někdo lže či nás ohlupuje. Bohužel v poslední době se už nekradou jen peníze a majetek, ale plíživě je nám odebírána i svoboda a demokracie. Názornou ukázkou této lhostejnosti je i přístup řady umělců. Řada z nich je závislá na podpoře Ministerstva financí či na podpoře od dalších ministerstvech, které Babišovo ANO ovládá a tak radši mlčí. Vyjíjmkou, kterou jsem stačil zaznamenat je otevřený dopis prof. Milana Knížáka Babišovi. Nejsem žádný příznivce prof. Knížáka, ale tento jeho počin musím vysoce ocenit. Dopis stojí za přečtení a najdete ho na www.milanknizak.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk. Doufám, že nebezpečí ohrožení demokracie v naší zemi si uvědomí i další umělci a rozčeří lhostejné ovzduší a apatii v naší společnosti. A ani my nemůžeme jen tak nečinně přihlížet.
Reakce finanční skupiny Penta:

Ze znění uvedeného článku vyplývá kromě jiných nepravdivých tvrzení, že finanční skupina Penta vykonává kontroverzní podnikatelskou činnost, je napojená na ruskou státní bezpečnostní službu a podílí se na řízení a korumpování politické scény.

Označení podnikatelské činnosti skupiny Penta za kontroverzní nemá podklad v žádných reálných argumentech a je zcela zkreslující. Podnikatelské aktivity skupiny podléhají kontrole ze strany státních orgánů České republiky stejně jako podnikatelské aktivity jiných subjektů. Skupina Penta nebyla v České republice ani jiné zemi obviněna z čehokoliv co by dávalo reálný základ pro takové tvrzení.

Tvrzení o napojení skupiny Penta na ruskou bezpečnostní službu je nepravdivé a ničím nepodložené.

Spojování skupiny Penta nebo jejich majitelů s korupcí, zakládající se na tzv. přepisech odposlechů v kauze Gorila, je pochybné a lživé. Věrohodnost tvrzených přepisů odposlechů nebyla do dnešního dne prokázána a neopírá se o reálně pořízený zvukový záznam či jiný důkaz. Takový závěr nevyplynul ani z výsledků intenzivního vyšetřování uvedené kauzy slovenskými orgány, které trvá déle než tři roky. Do dnešního dne nebylo prokázáno ani nikým potvrzeno, že by některý z partnerů či zaměstnanců byl odposloucháván způsobem uvedeným v tzv. spisu GORILA.?
echo24.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


6.
označiť príspevok

PartOFgod muž
   9. 2. 2019, 22:24 avatar
mazurek o harabinovi youtu.be Tento odkaz smeruje mimo DF.sk pravdu hovori


7.
označiť príspevok

Osvietený muž
   9. 2. 2019, 22:24 avatar
Náčelník ŠtB Lorenc. Cesta na vrchol moci. Penta

„Je mi jedno, či niekto pracoval pre CIA alebo KGB, či bol členom ústredného výboru alebo disident. Pokiaľ je človek šikovný a uznávaný vo svojej brandži, nič iné ma nezaujíma,“ povedal Haščák v roku 2005 o o šéfovi bezpečnosti Penty a bývalom šéfovi komunistickej tajnej polície Alojzovi Lorencovi.

Keďže nie je známe, že by Penta zamestnávala nejakého disidenta alebo pracovníka CIA, mohli by sme z toho usúdiť, že disidenti alebo bývalí pracovníci CIA nie sú pre Pentu dostatočne šikovní a uznávaní? Aké parametre musí spĺňať človek, ktorý je dostočne odborne erudovaný na pozíciu riaditeľa bezpečnosti tejto finančnej skupiny? Z doterajších dejin Penty vyplýva, že odborníkov vhodných na tento post vychovávala najmä ŠtB.

Kto je Alojz Lorenc

Narodil sa v Trenčíne v roku 1939. Už ako 15 ročný nastúpil do ozbrojených zložiek štátu – zmaturoval v roku 1957 na škole dôstojníckeho dorastu v Poprade. Ako 22 ročný sa stal členom KSČ. V roku 1970 absolvoval Vojenskú akadémiu Antonína Zápotockého.

Počas okupácie v auguste 1968 bol predsedom Základnej organizácie KSČ na vojenskej akadémii. Sám k tomu uviedol: “Asi v máji som začal vidieť nebezpečie posôbenia pravicových síl v našej spoločnosti a neskôr i vnútri strany, a toto ma viedlo po 21. auguste 1968 k hodnoteniu príchodu spojeneckých vojsk ako východiska zo situácie”.

V jeho hodnotení ŠtB píše, že počas začiatku vojenskej okupácie “plne obstál, dosiahol toho, že výbor ZO KSČ neorganizoval žiadne nátlakové akcie, brzdil oportunistické tendencie. Vstup vojsk Varšavskej zmluvy videl ako východisko zo situácie a zastával internacionálne postoje. Komisiou pre výmenu členských legitimácií (KSČ) mu bola vyslovená pochvala a poďakovanie za jeho správny triedny postoj a angažovanosť pri konsolidačnom procese.”

V roku 1969 dostal Alojz Lorenc vyznamenanie – medailu Za službu vlasti.

Prvého septembra 1970 nastúpili deti po prázdninách do školy. Lojálny a preverený komunista Lorenc nastúpil ako 31 ročný v hodnosti majora do Štátnej bezpečnosti – komunistickej tajnej polície. Celé sedemdesiate roky pracoval na zvláštnej správe ŠtB ako kryptológ, od roku 1977 pôsobil ako náčelník zvláštnej správy ŠtB.

V auguste 1980 bol 40 ročný podplukovník Alojz Lorenc oboznámený náčelníkom kádrovej správy ŠtB plk. Jozefom Soukupom (hlavným personalistom ŠtB) s tým, že bude vymenovaný za náčelníka ZNB hlavného mesta Bratislavy a Západoslovenského kraja. Po pražskej správe ZNB to bola druhá najdôležitejšia krajská správa ZNB vo vtedajškom komunistickom Česko-Slovensku. “Súdruh Lorenc na to reagoval prehlásením, že bude pracovať vždy tam, kde ho strana bude potrebovať”, píše plk. Soukup v zázname o tomto stretnutí.

Ako náčelník správy ZNB v Bratislave sa Lorenc osvedčil. Už ako plukovník dostal v roku 1982 vyznamenanie – medailu Za zásluhy o ochranu štátnych hraníc ČSSR. Len pripomínam, že ostraha štátnych hraníc sa vtedy riadila zásadou z filmu Pelíšky: “Rozkaz ten zněl jasně. Muž s brašnou nesmí projet za žádnou cenu”.

Na jar 1983 bol Lorenc povýšený ako 43 ročný na generálmajora. Od 1. novembra 1985 sa stal prvým námestníkom federálneho ministra vnútra a náčelníkom ŠtB. Nad ním bol iba minister vnútra a generálny tajomník ÚV KSČ a prezident Gustáv Husák, neskôr vystriedaný Miloušom Jakešom. Napriek neskoršej výmene ministra vnútra Vratislava Vajnara za Františka Kincla sa Lorencova pozícia ešte viac posilnila – dostal pod svoju kompetenciu všetky dôležité správy federálneho ministerstva vnútra s výnimkou rozviedky a vyšetrovania. K päťdesiatke bol Alojz Lorenc v roku 1989 povýšený na generálporučíka.

Moc Alojza Lorenca

Aby si najmä mladší čitatelia vedeli predstaviť, akú veľkú organizáciu Lorenc tesne pred 17. novembrom 1989 riadil, ponúkam niekoľko čísel:

Počet príslušníkov ŠtB: 14 tisíc

Počet tajných agentov ŠtB: 8.800

Počet dôverníkov ŠtB: 8.600

Počet konšpiračných a prepožičaných bytov: 1.500

Počet policajtov spadajúcich pod velenie A. Lorenca ako náčelníka operačného štábu FMV v prípade vyhlásenia mimoriadnej situácie: 70 tisíc

V rozhovoroch, ktoré poskytol médiám pri príležitosti 25 výročia pádu komunistického režimu, sa Alojz Lorenc snažil vytvoriť dojem, že bol iba koliečkom vo veľkom stroji komunistickej diktatúry. Nemáte pocit, že musel byť celkom veľkým a silným kolesom? A keď sa toto koleso dalo do pohybu, celá republika musela byť v pozore?

Ako túto moc Lorenc využíval

Alojz Lorenc mal vo funkcii náčelníka ŠtB jednu dôležitú výhodu oproti všetkým ostatným mocným vtedajšieho komunistického režimu: Mal všetky informácie. Vedel teda veľmi dobre, že podpora spoločnosti voči komunistickej strane neustále klesá. A vedel tiež, že neustále klesá aj podpora členov komunistickej strany voči prestarnutému a skostnatenému vedeniu štátu.

Po nástupe Gorbačova do funkcie generálneho tajomníka komunistickej strany Sovietskeho zväzu a jeho perestrojke bolo jasné, že zmeny prídu aj v Česko-Slovensku. Išlo len o to, aké zmeny to budú a kto bude ich lídrom. Lorencova stratégia vo funkcii náčelníka ŠtB sa dá rozdeliť na dve línie: Získavanie času a príprava kádrov na novú dobu.

Získavanie času

Komunistická strana Česko-Slovenska nebola v druhej polovici osemdesiatych rokov pripravená na fungovanie v novej dobe. Potrebovala nevyhnutne reformy. Ale na presadenie reformy komunistickej strany bol potrebný čas. Lorenc ho získaval tým, že sa snažil čo najviac rozkladať a kompromitovať disidentov a iné opozičné sily, ktoré by mohli komunistickú stranu ohroziť.

Na to bola určená napríklad akcia “KLIN”. Išlo okrem iného o to, aby ŠtB dostala svojich agentov a donášačov do každej disidentskej skupiny a vedela vopred o všetkom, čo sa chystá.

V tom bol Lorenc pomerne úspešný. Vďaka svojim agentom sa mu podarilo ovplyvniť predstaviteľov opozície napríklad v tom, aby 21 augusta 1989 neorganizovali veľké masové protesty. K tomuto úspechu mu gratulovali aj jeho kolegovia KGB.

Rovnako k získavaniu času patrilo zatýkanie a zastrašovanie tých odporcov režimu, ktorí sa nebáli otvorene vystupovať proti nemu. Disidenti a protestujúci študenti boli držaní v celách predbežného zadržania, prípadne vyvážaní v noci desiatky kilometrov do lesa, aby si počas nočnej chôdze domov rozmysleli, či je ich odpor voči režimu naozaj takou dôležitou vecou.

Do poslednej chvíle pred Novembrom 1989 však prebiehali aj politické procesy, aj keď tie už v tom čase Lorenc nepodporoval. Ešte v auguste 1989 zatkla ŠtB Jána Čarnogurského, Miroslava Kusého, Hanu Ponickú, Antona Seleckého a Vladimíra Maňáka. Boli obvinení z podvracania republiky. Ján Čarnogurský zostal vo väzbe až do novembra 1989, kedy bol pod tlakom protestujúcich demonštrantov prepustený pravdepodobne ako posledný politický väzeň v Česko-Slovensku.

Príprava kádrov

Okrem získavania času sa Alojz Lorenc snažil pripraviť vnútri komunistickej strany podmienky pre jej reformu. Správne predpokladal, že ak má byť reforma komunistickej strany prijatá verejnosťou kladne, bude musieť dôjsť k prehodnoteniu postoja k okupácii z roku 1968. Počas reorganizácie ŠtB preto Lorenc urobil veľkú kádrovú obnovu. Do funkcií sa dostali mladí ľudia, ktorí sa počas roka 1968 vzhľadom na svoj vek nemohli skompromitovať, a preto ich reforma strany nijako neohrozovala.

Súčasťou prípravy na zmeny v spoločnosti bolo aj dosadzovanie agentov ŠtB do opozičných skupín. Títo ľudia boli pripravovaní, aby po predpokladaných zmenách pôsobili vo vnútri iných politických štruktúr v prospech komunistickej strany pred aj po zmene pomerov. Táto Lorencova stratégia sa ukázala ako celkom úspešnou.

Ďalšou stratégiou bolo pripravovať mladých odborníkov lojálnych ku komunistickému režimu. Alojz Lorenc si uvedomoval, že v nových pomeroch bude okrem lojality ku komunistickej strane rozhodovať aj odborná pripravenosť. Mnohé deti z lojálnych komunistických rodín boli preto vysielané na štúdium do zahraničia. Napríklad do Moskvy, ako Jaroslav Haščák, Marek Dospiva, Jozef Oravkin a mnohí ďalší, ktorí vďaka svojej jazykovej a odbornej pripravenosti urobili po roku 1989 veľkú kariéru.

November 1989

V roku 1989 pripravil Alojz Lorenc spolu s ministrom vnútra Kinclom, šéfom bezpečnostného oddelenia ÚV KSČ Rudolfom Hegenbartom a generálnym prokurátorom Jánom Pješčákom memorandum pre generálneho tajomníka ÚV KSČ Milouša Jakeša. V memorande vyzývali Jakeša na urýchlené reformy v KSČ a na prehodnotenie postoja k roku 1968. Požadovali tiež, aby nebolo mocensky zasahované proti predstaviteľom politickej opozície. Táto ich línia však v komunistickej strane nezískala väčšinovú podporu.

Začiatkom jesene 1989 mali Hegenbart a Lorenc k dispozícii prieskum verejnej mienky, z ktorého vyplývalo, že dve tretiny občanov Česko-Slovenska nedôverujú vedeniu komunistickej strany, dve tretiny občanov neveria komunistickej strane, že zmeny v spoločnosti myslí vážne. A dve tretiny ľudí neverilo tomu, že ak by aj komunistická strana myslela reformy vážne, že by ich vedela aj odborne zrealizovať. Dve tretiny občanov tiež odmietali komunistickú ideológiu a iba 5 percent občanov by uvažovalo o vstupe do komunistickej strany.

Lorenc teda veľmi dobre vedel, že zmena spoločenských pomerov prichádza. A po víťazstve Solidarity vo voľbách v Poľsku, otvorení hraníc Maďarska s Rakúskom, ako aj po páde Berlínskeho múru vedel, že táto zmena spoločenských pomerov príde veľmi rýchlo. Išlo o to, kto bude lídrom týchto zmien: Bude to na poslednú chvíľu zreformovaná komunistická strana alebo to bude opozícia? Lorenc predpokladal, že spúšťačom zmien môžu byť demonštrácie ku Dňu ľudských práv 10. decembra 1989 alebo demonštrácie pri príležitosti upálenia Jána Palacha v januári 1990.

Brutálny zásah proti študentom 17. novembra 1989 však udalosti urýchlil. Tento zásah nebol plánovanou akciou Alojza Lorenca. Práve naopak. Lorenc v priebehu celého dňa neustále zásah odmietal. A na druhý deň vydal rozkaz, aby ŠtB do udalostí nijako represívne nezasahovala. Čím sa zaslúžil o to, že zmeny prebehli “nekrvavým” spôsobom.

Zásah vyhovoval skôr “zväzákom” v komunistickej strane. Za “zväzákov” považujem napríklad bývalého prvého tajomníka strany v Prahe Štepána, Vasiľa Mohoritu a ďalších vekovo mladších straníckych funkcionárov, ktorí sa snažili získať moc odstavením prestarnutého vedenia skompromitovaného v roku 1968. Tesne pred 17. novembrom sa im to skoro podarilo. Bolo naplánované, že za Jakešovho nástupcu mal byť oficiálne označený Miroslav Štepán. Ľuďom okolo Hegenbarta a Lorenca sa tomu ale podarilo zabrániť.

“Zväzáci” sa potom rozhodli zmeniť stratégiu. Mali pocit, že najskôr treba získať moc vo vnútri KSČ, a potom budú mať dosť času manažovať proces reforiem a zmien v Česko-Slovensku. Práve “zväzáci” sa snažili na poslednú chvíľu zdiskreditovať Hegenbarta, Lorenca a ich ľudí – teda svojich konkurentov v boji o nástupníctvo v KSČ. Brutálny zásah pohotovostného policajného pluku 17. novembra im mal napomôcť, aby za odporcov zmien označili ľudí z bezpečnostných zložiek. Zdiskreditovať Lorenca a Hegenbarta sa im podarilo. Na rozdiel od nich si však “zväzáci” vôbec neuvedomovali, že zmeny budú oveľa väčšie, než ako len akýsi palácový prevrat vnútri KSČ. Udalosti “nezomleli” len Hegenbarta a Lorenca ale aj ich.

Alojz Lorenc veľmi rýchlo pochopil, že zmena pomerov práve nastala. Pochopil tiež, že komunistická strana stratila akúkoľvek schopnosť ich riadiť a veľmi rýchlo príde o moc. Preto už 1. decembra 1989 dal príkaz na skartovanie tzv. “živých” zväzkov ŠtB. Podľa vlastných slov tým chcel chrániť pred kompromitáciou tých predstaviteľov nového režimu, ktorí dovtedy spolupracovali s ŠtB. Bol to logický krok. Ako by Lorenc mohol v budúcnosti riadiť svojich agentov, ak by o ich spolupráci s ŠtB vedeli všetci a nedali by sa zverejnením ich spolupráce vydierať?

Začiatkom decembra 1989 prebiehali v objektoch ŠtB dva procesy súčasne. Dôstojníci ŠtB sa snažili zachrániť, čo sa dalo. Prebiehala skartácia dokumentov – niekedy aj vo forme ich pálenia na dvoroch objektov ŠtB. A súčasne boli v čiernych vreciach odvážené tisíce dokumentov na neznáme miesta. Tieto dokumenty sa nikdy nenašli.

V známom českom filme Pelíšky jeden z hlavných hrdinov hovorieva: “Dávam komunistom rok. Maximálne dva.” Myslím si, že ak by mal Alojz Lorenc pred pádom komunistického režimu k dispozícii ešte rok, maximálne dva, zmena režimu by prebiehala trochu inak. A nebola by spontánna ale riadená.


8.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   9. 2. 2019, 22:26 avatar
To je hluposť, ak by sa novinári báli o Haščákovi dačo napísať tak by sa predsa neobjavila ani v správach réžia o tom že ho Zsuszova obvinila za vinného.


15.
označiť príspevok

Lemmy muž
   10. 2. 2019, 05:22 avatar
Nie je to hlúposť. O Haščákovi môžeš písať, ale objektívne. Ak budeš písať klamstvá, riskuješ súd.


17.
označiť príspevok

J.Tull
   10. 2. 2019, 10:25 avatar
Lemmy, veď sa neobjektívne kýdá, len tak hnoj lieta na všetky strany a akosi tých súdov je ako šafranu... a ak náhodou aj súd niekoho usvedčí z kydania, zaplatí sa pokuta a kydá sa ďalej...
Oveľa horšie však sú polopravdivé informácie. Vyhovujúci fakt sa zverejní s patričným komentárom, pričom iný o fakt o tom istom zamlčí... ak by sa zverejnil, zistilo by sa, že vývody, ktoré sú v komentári, sú falošné, účelové...
Súhlasí Kasafran


18.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   10. 2. 2019, 21:24 avatar
Ano, ja som ale len chcel povedat ze novinari sa ho asi az tak neboja, ak by sa ho bali tak by nenapisalo ani to ze ho Zsuszova obvinila.


19.
označiť príspevok

J.Tull
   11. 2. 2019, 10:18 avatar
tomas12345, reagoval som na Lemmyho "15"...
K Tvojmu príspevku: možno sa mýlim /málokedy čítam noviny a už vôbec nie všetky... /, ale pokiaľ viem, zakaždým uviedli aj obhajobu, čo v iných prípadoch /najmä ak ide o smerákov, koalíciu nerobia... /. Údajne - neviem dosť dobre posúdiť - ako prvý s touto informáciou prišiel Denník N a to práve "dokazovaním", že je Haščák v tom nevinne...
Ešte pripomienka. Viackrát boli médiá vyzvané - a to z rôznych miest, včítane generálnej prokuratúry - aby boli zdržanlivejší, pri komentároch súvisiacich s vraždou dvoch mladých ľudí, pretože škodia vyšetreniu tohto ohavného činu... keďže súhlasím s týmto názorom /prax ukázala, že skutočne je tomu tak; viď prípad zavraždeného študenta Daniela Tupého, ktorý "odplával do zabudnutia"... /, potom mi vychádza, že tieto médiá nechcú, aby boli skutoční páchatelia odhalení...
Súhlasí Kasafran


20.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   12. 2. 2019, 14:37 avatar
"tomas12345, reagoval som na Lemmyho "15"... "

Ten moj prispevok bol adresovany Lemmymu, preklikol som sa takže sa to poslalo tebe.
Súhlasí J.Tull


21.
označiť príspevok

J.Tull
   12. 2. 2019, 14:41 avatar
tomas12345, beriem na vedomie... tak, či tak, Tvoja "18" nemusí byť pravdivá, vzhľadom k tomu, čo som uviedol v "19"... 


24.
označiť príspevok

gabriel pb
   12. 2. 2019, 15:12 avatar
existuje nepísané pravidlo, že dva mesiace do roka majú byť všetci ticho, lenže mne bolo ublížené tak, že na to pravidlo kašlem


9.
označiť príspevok

Osvietený muž
   9. 2. 2019, 22:26 avatar
Alojz Lorenc pracuje pre finančnú skupinu Penta

Jeden z najmocnejších mužov komunistického režimu, šéf ŠtB Alojz Lorenc, pracuje pre česko-slovenskú finančnú skupinu Penta. Informuje o tom dnešné vydanie českého denníka Mladá fronta DNES.

Jeden z najmocnejších mužov komunistického režimu, šéf ŠtB Alojz Lorenc, pracuje pre česko-slovenskú finančnú skupinu Penta, uvádza štvrtkové vydanie českého denníka Mladá fronta DNES (MFD). Firme, ktorá v Čechách obchoduje s dlhmi, vlastní Jáchymovské kúpele, Adamovské strojárne a v súčasnosti sa uchádza o Severočeské hnedouhoľné bane, niekdajší generál A. Lorenc chráni údaje v počítačovej sieti.

„Využívame služby mnohých odborníkov v potrebných oblastiach, medzi nimi ide sprostredkovane aj o Alojza Lorenca," hovorí šéf Penty Marek Dospiva pre MFD. A. Lorenc vytvoril v minulosti šifrovací systém pre komunistický vojenský pakt - Varšavská zmluva, a podľa M. Dospivu ho odborná verejnosť dlhodobo rešpektuje ako uznávaného experta na šifrovacie systémy.

Alojz Lorenc dostal v apríli 2002, trinásť rokov po páde komunizmu, podmienený trest za to, že nariaďoval zatýkanie odporcov minulého režimu vždy, keď sa blížilo nejaké výročie.

Za mreže ho poslal už skôr Vojenský súd v Tábore, generál však ako slovenský občan odmietol nastúpiť trest v Čechách. Bratislava potom rozbehla nové vyšetrovanie, ktoré bolo za vlády HZDS prerušené, a k súdu sa prípad dostal až po páde Mečiarovho kabinetu, píše MFD.

Matematik, šachista a autor šifrovacích systémov A. Lorenc patril k najmúdrejším ľuďom minulého režimu. Historici tiež upozorňujú, že nikto zatiaľ neodhalil jeho pravú úlohu pri tzv. zamatovej revolúcii, uzatvára MFD.

www.etrend.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


10.
označiť príspevok

Osvietený muž
   9. 2. 2019, 22:27 avatar
Pentu obvinili z napojenia na Kremeľ

finweb.hnonline.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


11.
označiť príspevok

Osvietený muž
   9. 2. 2019, 22:30 avatar
Lipšic našiel na Belize napojenie na Pentu. Nie sme to my, tvrdí skupina

Vlastník spoločnosti Medical Group SK, ktorá je spojená s tendrom na CT prístroj v piešťanskej nemocnici, sídli na Belize na tej istej adrese ako Penta Enterprises Ltd. Poukázal na to na tlačovej konferencii predseda hnutia NOVA Daniel Lipšic. Podľa stanoviska Penty však nejde o investičnú skupinu.

Investičná skupina Penta zásadne odmieta akékoľvek majetkové, či iné prepojenie na spoločnosť Penta Enterprises Ltd so sídlom na Belize. Investičná skupina Penta nevyužíva pre svoje podnikateľské aktivity jurisdikciu Belize a nemá v tejto jurisdikcii žiadne spoločnosti,“ informoval hovorca Penty Martin Danko s tým, že spoločnosť odmieta aj akékoľvek ďalšie spájanie svojej značky s aktuálnou medializáciou aktivít firmy Medical Group.

„Len nie úplne racionálne uvažujúci človek si môže myslieť, že v malej chalúpke na rovnakej adrese v Belize sídlia dve slovenské firmy, ktoré majú reálne slovenských vlastníkov, reálne slovenské pozadie a reálne rovnaké záujmy v zdravotníctve, keď berieme do úvahy, čo bolo povedané pred niekoľkými rokmi, že Haščák (spoločník Penty Jaroslav Haščák, pozn. red.) môže s Paškom dlhodobo počítať,“ uviedol D. Lipšic.

Podľa neho je toto potvrdením spisu Gorila a toho, že Smer a investičná skupina podnikajú v zdravotníctve spoločne.

D. Lipšic zároveň podotkol, že Medical Group SK na Slovensku sídli na totožnej adrese ako firmy podnikateľa Juraja Širokého. V Medical Group SK v minulosti pôsobil predseda parlamentu Pavol Paška.

„Ak by si poslanec Lipšic predtým, ako vystúpil na dnešnej tlačovej konferencii, zadal do vyhľadávača Google slovo Penta, zistil by, že firiem pod touto značkou sú desiatky, až stovky, pričom pôsobia aj na Slovensku. S aktivitami Penta Investments – investičnej skupiny Penta, však nemajú nič spoločné. V minulosti musela Penta niekoľkokrát a to aj právne, riešiť pokusy o zneužitie svojej značky inými subjektmi, vrátane firiem, ktoré pôsobili na Slovensku,“ dodal M. Danko.
Nova vytiahla aj ďalšiu firmu, Penta založí Lipšic Enterprises

Tvrdenie Penty, že nemá žiadne podnikateľské aktivity na Belize, sa dá podľa hnutia Nova vyvrátiť pohľadom do Obchodného registra. Tvrdí, že na tej istej adrese Mapp street 1 v Belize City sídlia ako schránkoví vlastníci spoločnosti Medical Group SK a Penta Enterprises Ltd., tak aj spoločnosť, ktorej stopy vedú k predstaviteľom Penty.

„Ide o Walsall Holdings Ltd., ktorá bola do januára tohto roku spoločníkom slovenskej firmy K-one. Konateľom K-one je od apríla 2014 Marián Krajňák, rodinný príslušník spolumajiteľa Penty Jaroslava Haščáka,“ uvádza Nova.

Hnutie podotýka, že K-one sídlila od júna 2012 do apríla 2013 v Digitalparku v Bratislave. Poukazuje aj na to, že M. Krajňák pôsobil vo viacerých spoločnostiach vlastnených Pentou.

Penta sa rozhodla na D. Lipšica podať trestné oznámenie a v najbližších týždňoch v jurisdikcii Belize založí dve firmy a to pod názvom – nova Enterprises Ltd a Lipšic Enterprises Ltd. Aby tak vraj dokázala asburdnosť tvrdení D. Lipšica.
Paška žiadal Lipšica, aby sa ospravedlnil

P. Paška požiadal o ospravedlnenie D. Lipšica za jeho výroky o spoločnej belizskej adrese vlastníka spoločnosti Medical Group SK, ktorá je spojená s tendrom na CT prístroj v piešťanskej nemocnici, a firmy Penta Enterprises Ltd.

„Pred chvíľou spoločnosť Penta deklarovala, že nie je majiteľom firmy Penta Enterprises. Žiadam vás, aby ste sa mi ospravedlnili, pretože to nebol z vašej strany smrteľný politický úder mne, ale ste strelili capa a sebe do kolena,“ povedal P. Paška počas rozpravy k odvolávaniu premiéra Roberta Fica. Poslanci Smeru Paškovu výzvu ocenili dlhým potleskom.

P. Paška zopakoval, že všetky údaje o jeho podnikateľských aktivitách sú verejne dostupné v obchodnom registri. Odmietol, že by bol vlastníkom akýchkoľvek schránkových firiem.

Predseda parlamentu zároveň zdôraznil, že zákon o konflikte záujmov neuvádza, aby politici v majetkovom priznaní uvádzali aj príjmy z predaja majetkových podielov. Lipšic koncom minulého týždňa uviedol, že P. Paška v majetkových priznaniach nepriznal príjmy, ktoré mal z predaja a ziskov svojich firiem.

„Pán Lipšic, ospravedlňte sa, lebo to bude pre vás veľmi drahé,“ vyzval opozičného poslanca aj Paškov stranícky kolega Dušan Jarjabek.

„Myslím, že ste konali nezákonne, keď ste nepriznali svoje príjmy,“ reagoval D. Lipšic na P. Pašku.

www.etrend.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


12.
označiť príspevok

Osvietený muž
   9. 2. 2019, 22:37 avatar
Všetci Babišovi eštebáci

Nielen český premiér bol agentom ŠtB. Jeho okolie je plné ľudí s podobnou históriou.

Je zarážajúce – no mnoho to vypovedá o stave demokracie – že poverenie zostaviť vládu v Českej republike dostal človek, ktorý je trestne stíhaný. Rovnako nechutná je však aj mimoriadne silná koncentrácia bývalých dôstojníkov alebo agentov ŠtB (nehovoriac o samotnom agentovi Burešovi, ale o tom sa už napísalo veľa), ktorí sa pohybovali alebo pohybujú v blízkosti Andreja Babiša či hnutia ANO.

Aj keď sa už o Babišových eštebákoch najmä v českých médiách viackrát písalo, v kontexte súčasného povolebného diania v Česku stojí za to aspoň si načrtnúť aj tieto kontúry dotvárajúce obraz Babišovho príbehu.

Jedna z kľúčových osôb Babišovho Agrofertu Libor Široký bol pred novembrom 1989 dôstojníkom 4. oddelenia 10. správy ŠtB.


13.
označiť príspevok

Osvietený muž
   9. 2. 2019, 22:39 avatar
Intrigy, odpočúvanie a drsný Husák. Dokumenty KGB odhalili tajomstvá komunistov

Sovietska rozviedka sledovala dianie v KSČ. Podľa novozverejnených dokumentov sa Miloš Jakeš sťažoval na metódy Gustáva Husáka.

Psychicky nalomený Husák
Zo záznamov KGB je miestami zrejmá skepsa k vzťahom medzi československými komunistami. Napríklad voči spôsobu, akým sa na začiatku normalizácie KSČ zbavovala "komunistov-internacionalistov". "Deje sa to pod navonok peknou zámienkou, že nestačia na svoju prácu, ale v skutočnosti ide o prosté vybavovanie účtov, osobné nezhody," stojí v dokumente z februára 1973.

Pomerne často agenti moskovskej ústredne KGB informovali o Husákovi. Jeden z materiálov uvádza, že ešte než sa v roku 1975 v jeho osobe prepojili funkcie hlavy štátu a KSČ, zišiel sa v máji minister vnútra Jaromír Obzina so šéfmi okresných výborov KSČ, aby im toto rozhodnutie oznámil. Iná správa z tejto doby uvádza, že proti spojeniu funkcií boli nielen Jakeš, ale aj Antonín Kapek, Alois Indra či Karel Hoffmann. "Zastúpenie (KGB) a veľvyslanectva s nimi pracovalo. Husák sa k nim chová podozrievavo," napísali sovietski agenti.

Iná zo správ Moskvy oznamuje, že deväť rokov, ktoré strávil Husák vo väzení, sa prejavilo na jeho psychike. "K jasným odporcom línie KSČ prejavuje nepodloženú zhovievavosť," napísali rozviedka. Predseda Federálneho zhromaždenia Indra podľa rovnakej správy "čaká na svoju chvíľu", aby sa mohol ujať funkcie generálneho tajomníka.

Sovietom splní každé želanie
Normalizačný minister vnútra Obzina bol v správach KGB zmieňovaný často. "Obzina vyhlásil, že Komunistickej strane Sovietskeho zväzu a súdruhovi Leonidovi Iľjičovi Brežnevovi je pripravený splniť každé želanie," stojí v krátkom zázname, zrejme z doby okolo roku 1978.

Podľa iného textu Obzina povedal, že jeden z vedúcich predstaviteľov ÚV KSČ Vasil Biľak ukladá všetky pracovné materiály rovno do trezoru, ktorý raz do roka pred dovolenkou vyprace. Svojich straníckych kolegov Jana Fojtíka a Oldřicha Švestku minister vnútra označil za "pijanov a povaľačov".

Ďalší z materiálov odráža kritiku nízkej úrovne ideologickej práce KSČ, ktorá vraj "nezodpovedá potrebám súčasnosti". Pracovné vzťahy v komunistickom vedení boli podľa tohto presne nedatovaného textu možné len preto, že jeho členovia vedeli o jednoznačnej podpore Moskvy Husákovi a Biľakovi. "Na ich vzťahu do značnej miery závisí situácia v predsedníctve KSČ," uviedla sovietska rozviedka.

Kladivo na Dubčeka
Obzinov predchodca vo funkcii Radko Kaska zase podľa KGB dostal od Husáka v januári 1971 príkaz, aby zostavil zoznam "pravice", teda odporcov normalizačnej politiky. Minister mal tajne na týchto ľudí začať zhromažďovať materiály, aby bolo možné dopredu nájsť paragrafy, vďaka ktorým by mohlo byť kedykoľvek začaté stíhanie.

Husákov záujem a záujem KGB sa tak stretol napríklad u Alexandra Dubčeka, jedného zo symbolov "Pražskej jari" 1968. Jedno z hlásení, podľa všetkého z počiatku druhej polovice 70. rokov, uvádza, že na Slovensku na "bývalých významných pravicových činiteľov", teda na celkom 229 ľudí, neustále dohliada československé ministerstvo vnútra.

"Boli voliť, okrem Dubčeka a (Miroslava) Kusého," napísala KGB v súvislosti s voľbami v roku 1976. ŠtB sa vraj snažila v tej dobe vytvoriť také podmienky, aby sa sledovaní nemohli stretávať, mali zložité spojenie a čo najviac sa hádali.

V roku 1982 pražská pobočka KGB hlásila do Moskvy, že československé úrady na Dubčeka nasadili päť agentov a techniku??, takže bol pod kontrolou "vo všetkých ohľadoch".

Historik: ŠtB nemohla sledovať vzťahy
"Situáciu vnútri (KSČ) monitorovala zvlášť po šesťdesiatom ôsmom, ktorý bol určitým otrasom," potvrdzuje Prokop Tomek, ktorý je popredným českým odborníkom na komunistickej tajnej služby. "Bola tu permanentná nedôvera," tvrdí.

Mitrochinove ??poznámky tohto druhu sú podľa neho zaujímavé, pretože v českých archívoch sa nedajú dohľadať. "Podľa smerníc pre prácu s tajnými spolupracovníkmi ŠtB bolo zakázané verbovať medzi členmi KSČ. To si nedovolili. V informačných podkladoch ŠtB preto nie sú správy o dianí v KSČ. Politické názory vnútri KSČ nesledovala," vysvetlil Tomek. Dôvodom bol podľa neho Slánskeho proces v 50. rokoch a obava, aby ŠtB komunistickej strane "neprerástla cez hlavu".

Kto je Vasilij Mitrochin

Dlhoročný pracovník archívu KGB Mitrochin si od roku 1972 až do roku 1984 ručne zaznamenal mnohé z dokumentov, ktoré sa k nemu v práci dostali. V roku 1992 ho aj s rodinou a dokumentami dostala do Británie jej tajná služba. Zomrel v roku 2004, tento rok v lete bola v Cambridge sprístupnená väčšina jeho archívu.

Sovietski agenti mali v 70. a 80. rokoch podľa odtajnených dokumentov z archívu Vasilija Mitrochina pomerne široký prehľad o vzťahoch v najvyšších poschodiach Komunistickej strany Československa.

Vo februári 1973 napríklad putovala z Prahy do Moskvy informácia, podľa ktorej sa Miloš Jakeš, vtedajší predseda Ústrednej kontrolnej a revíznej komisie KSČ, v decembri predchádzajúceho roka posťažoval, že sa mu zle pracuje. Vtedajší generálny tajomník Gustáv Husák totiž podľa neho v ústrednom výbore KSČ zaviedol tvrdý režim a "zorganizoval odpočúvanie telefónov členov vedenia".

slovensko.hnonline.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


23.
označiť príspevok

gabriel pb
   12. 2. 2019, 15:09 avatar
to čo urobili s titusom Zemanom v komunistickej ére vyskúšali aj na mne, plán bol taký, že mňa chceli dostať na mizinu, zatvoriť do blázinca a urobiť novodobý komunistický štát na Slovensku, nevyšlo im, to, všetko viedli tajné služby, rozkazy davajú hlúpy ľudia múdrym vedcom a tí bičujú ľudí čo chcú prežiť v tomto skazenom svete, v žijeme beztresnom štáte


25.
označiť príspevok

Osvietený muž
   12. 2. 2019, 15:13 avatar
gabriel pb keď už teba nedostali do blázica môžu s kľudom prepustiť všetkých .


26.
označiť príspevok

gabriel pb
   12. 2. 2019, 15:15 avatar
nemôžem za to, že toľko slovákov používa penis a hlavu otvoria až v nebi


27.
označiť príspevok

Osvietený muž
   12. 2. 2019, 15:22 avatar
gabko ty si oficialne ťažko duševne chorá osoba , ktorá by mala sedieť v klietke


28.
označiť príspevok

gabriel pb
   12. 2. 2019, 15:23 avatar
aj my ťa pozdravujeme pán dosadený
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 03:07,  8, ....OK, to platí, to nikto Tomáš nespochybňuje. Ale ak si nevyšiel z Veľkého Babylonu...
dnes, 03:02,  7, .... súhlasím. Ved Ježiš povedal v jednom podobenstve, že "burina ktorá zamorila...
dnes, 02:54,  84, ... a nemáš tabletky na spanie?*15*58 Aj by som chcel, ..... ale ťažko sa mi...
dnes, 02:51,  Hebr. 2:14, 17, : .......... „Pretože deti majú účasť na krvi a tele, aj on [Ježiš] mal...
dnes, 02:49,  3)To bola len Ježišova recnicka otázka ktoré zvykol dávať aj pri zcela jasných veciach.
dnes, 02:44,  7: "A hľa, ja som s vami po všetky dni až do konca sveta.“ Áno Ondrej, konečne si...
dnes, 01:57,  Smrťou apostolov sa predsa kresťanstvo neskončilo..... Vyslanie učeníkov 16 Jedenásti...
dnes, 01:08,  Ježiš im odpovedal: „Nevyvolil som si vás Dvanástich?! A jeden z vás je diabol.“ To...
dnes, 00:59,  Shaga =), Osvleteného som myslela,jeho som oslovovala, .... ale sa pekne vyspi dneskaa. =))
dnes, 00:58,  Tá ...."PREKÁŽKA" sa opisuje tu: ...... " Roháčkov preklad 2Tes 2,6 .........
dnes, 00:51,  "Predovšetkým ďakujeme rodu verným Slovákom, ktorí nielen rozhodli o smerovaní...
dnes, 00:51,  3, ...... "Keď sa to dopočuli jeho príbuzní,/Ježiša/ prišli, aby ho odviedli, lebo...
dnes, 00:46,  39,....... nie je to paradox? Ak si dáš okolo pásu výbušniny a odpáliš sa v autobuse, tak...
dnes, 00:40,  Nebolí ma chrbtica =), som pozerala Da vinciho kod, nikdy som ho nekukla celý, a potom ešte aj...
dnes, 00:39,  Aj keď ktovie kto by prišiel po Putinovi, ale dúfajme, že niekto podobný
dnes, 00:38,  Rusko je budúcnosť.
dnes, 00:35,  lol... shagarovi uz uplne preskocilo
dnes, 00:15,  1, ....... už ked spomenul "Pannu" a tú "prekážku", tak je zrejme, .........
včera, 23:57,  2, ........ takto "posledný súd" nefunguje, .... a určite nie pri klinickej smrti!...
včera, 23:54,  1, .... nato aby som pochopil že "SAMOVÝKLAD" je nesprávny, nebiblický .........
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Lenivosť je zvyk odpočívať skôr, ako sa človek unaví.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(152 484 bytes in 0,242 seconds)