Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Obamova pieseň

2
reakcií
2934
prečítaní
Tému 8. apríla 2009, 12:19 založil Kasafran.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
26. 09. 2018
4
19. 10. 2017
13
08. 02. 2017
27
16. 04. 2017
7
 
 


1.
označiť príspevok

Kasafran
   8. 4. 2009, 12:19 avatar
REFLEXIE FIDELA CASTRA

OBAMOVA PIESEŇ
Prezident USA Obama na konferencii po summite vyhlásil, že nezamestnanosť v jeho krajine dosiahla najvyššiu úroveň za posledných 26 rokov.
„V podobných predchádzajúcich krízach svet nekonal tak rýchlo“ – povedal. „Dnes sme sa poučili z dejín. Niektoré masmédiá neverili našim schopnostiam dospieť ku konsenzu, pomýlili si úprimnú diskusiu s neriešiteľnými nezhodami; ibaže sme dokázali, že vieme dôjsť ku zhode. Dohodli sme sa na opatreniach schopných vyriešiť túto situáciu a zabrániť, aby sa v budúcnosti zopakovala. Zaviazali sme sa, že budeme konať v prospech vytvárania pracovných miest. USA vyčistia svoje finančné inštitúcie od toxických aktív, aby boli schopné poskytovať úvery malým a stredným podnikom (Pymes). Podobne bude konať celá G-20.
Budeme iniciovať aktivity na podporu rozvojových štátov hlavne prostredníctvo úverov. Zároveň odmietame protekcionizmus, ktorý by problémy len prehĺbil. Rozšírime a prehĺbime monitoring dôležitých inštitúcií a sektorov, urobíme reformu a rozšírime Medzinárodný menový fond (MMF) a ďaľšie medzinárodné finančné organizmy, ktoré treba posiľniť.
Približne 448 miliárd dolárov uvoľníme na podporu rozvojových ekonomík. Pomôžeme aj OSN a Svetovej banke, aby sa zabránilo humanitným katastrofám“.
Prezident Obama odpovedal na viaceré otázky akreditovaných novinárov.
„Myslím si, že všetko dopadlo dosť dobre. Prišiel som, aby som počúval, poučil sa a ponúkol liderovanie. Som spokojný so závermi a stým, že som tiež prispel ku riešeniu. Máme globalizované hospodárstvo, preto opatrenia, ktoré prijímame, aby boli účinné, musia byť globálne. V USA sme zaznamenali drastické zníženie vývozu a nákaza, ktorá sa šíri z ekonomík iných štátov zasahuje aj americké podniky, ktoré sa zdali byť stabilnými“.
Medzi iným povedal:
„Toto je kolektívny dokument, ale samozrejme, že každý štát má vlastné predstavy a problémy, takže môže byť, že nie vo všetkom si nájdu v ňom riešenie; aj keď sme sa snažili prispôsobiť jeho prvky tak, aby neprekážali ku jeho všeobecnej efektívnosti.
On sám nevyrieši problémy toxických aktívov, a preto je veľmi dôležité, aké formy a programy si zvolí každé jednotlivé hospodárstvo na svoje oživenie. Jednoznačne ale platí, čím rýchlejšie uplatní tieto opatrenia, tým rýchlejšie pomôže aj ostatným.
Myslím si, že vždy existovalo celé spektrum názorov o tom, aký nespravodlivý môže byť voľný trh; niektorí neveria globalizácii, ale iní sú presvedčení, že skutočným kráľom je práve trh. Ak ste študovali dejiny viete, že trh je najúčinnejším mechanizmom na tvorbu bohatstva, ibaže niekedy sa vymkne kontrole a to nás môže doviesť tam, kam nechceme.
Čo sa týka lokálnej politiky, som prezidentom Spojených štátov. Nie som prezidentom ani Číny, ani Japonska, ani Európy. To znamená, že musím mať odpovede na riešenie situácie, na skvalitnenie života mojich voličov. Moja prítomnosť tu pomáha tomu, aby Severoameričania mohli mať svoje bývanie a ich deti mohli chodiť do školy; aby – v konečnom dôsledku – mohli mať svoj americký sen.
Podľa medzinárodných ankiet ľudia viac veria americkému vedeniu procesu riešenia krízy.
Nebol by som tu, keby som nebol presvedčený, že ako národ máme čo ukázať svetu.
Hovorili sme o Bretton Woodse. Nie sme v časoch, aby sme rozmýšľali o Roosveltovi a Churchillovi. To nie je svet, v torom žijeme dnes. Europa bola zrekonštruovaná a Čína a India sú veľmocami. Niektoré iné štáty sa aktivizujú a to je dobre.
Boli aj nejaké komentárne týkajúce sa úlohy USA v tejto kríze. Bolo počuť hlasy, že kríza sa začala na Wall Streete.
Niektoré spoločnosti konali nanajvýš rizikovo, čo malo veľký dopad na naše hospodárstvo; celé svetové hospodárstvo o tom diskutovalo“.

Z povedaného môžeme vyvodiť, že všetky Obamove odpovede boli v podstate určené vlastným voličom. Vyjadrujú myslenie prezidenta USA. Bezosporu, že je lepší ako Bush alebo McCain, ale aj tak jeho myslenie nezodpovedá skutočným problémom terajšieho sveta. Impérium je oveľa silnejšie ako on a jeho dobré snahy.
Summit G-20 vo svojom záverečnom komuniké oznámil, že sa o trojnásobok zvýšia zdroje pre MMF; na 750 biliónov dolárov; 500 biliónov bude určených na pôžičky pre krízou najpostihnutejšie štáty a 250 biliónov na oživenie svetového obchodu – pre DEG. Ďaľších 100 biliónov uvoľnia na oživenie rozvojových bánk.
Musím zdôrazniť, že tieto fondy poskytnú EÚ, Japonsko, Čína a ďaľšie štáty; takisto prispejú sumy z predaja časti zlatej rezervy MMF.
Britský premiér sa vyjadril, že sa „vynára nový svetový poriadok“, povedal tiež, že rady z Washingtonu boli prekonané a že dnešné rozhodnutia nevyriešia krízu ihneď.
Francúzsky prezident vyjadril svoju spokojnosť so závermi summitu, keďže prijaté opatrenia predpokladajú „najhlbšiu reformu finančného systému od r. 1945“. Nemusel opustiť rokovaciu miestnosť...
Ministerstvo práce USA informovalo, že koncom marca vyplatilo podporu v nezamestnaní vo výške historického maxima - 5,73 miliónov USD.
Obama spomenul Bretton Woods. Vtedy po skončení 2. svetovej vojny USA vlastnili 80% svetového zlata a jeho napredujúce hospodárstvo nebolo ničím narušené. Bretton Woods udelil Spojeným štátom privilégium vydať zmeniteľné devízy v čase, keď ostatné štáty boli zruinované. USA mali aj doláre aj zlato, ktoré si udržalo cenu po viac ako 25 rokov, až kým vláda USA zruinovaná vietnamskou vojnou nezrušila jednostranne zmeniteľnosť dolára za zlato a nezačala svojvoľne manipulovať s ekonomikami ostatných štátov sveta.
Kríza je nerozlučne spojená s kapitalistickým systémom, jeho výrobou a rozdeľovaním. Jeho hlavného exponenta USA zasiahli krízy v dejinách dvakrát - trvali viac ako 20 rokov. Táto je treťou a len veľmi ťažko sa krajina bude z nej zviechať. Európa vie o tom svoje podľa vlastnej ťažkej skúsenosti.
Severoamerické nadnárodné poločnosti získali majetky po celom svete vďaka Bretton Woodsu. Platili zlatom aj papiermi; dnes ich skupujú za papiere alebo za „plechovú menu“, ako ju nazývajú Číňania. USA majú okrem toho právo veta v MMF. V Londýne nepadlo ani slovo, ktoré by zaviazalo USA, aby sa ho vzdali. Budúca kríza sa zopakuje oveľa v kratšej dobe ako sa nazdáva Obama a G-7 a bude oveľa drastickejšia. Krízy sa nevyriešia administratívnymi a technickými opatreniami, pretože sú systematické a stále častejšie a hlbšie budú zasahovať globalizované hospodárstvo tejto planéty.
Nie všetci podľahli londýnskej eufórii.
Jedna zo správ agentúry AFP informuje, že vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Navi Pillay kritizovala vo štvrtok schôdzu G-20 za to, že nemali na ňu prístup jej odporcovia a najchudobnejšie krajiny sveta.
Vysoká komisárka povedala, že "finančná politika by sa nemala obmedzovať len na banky, ale na ľudí, ktorí by mali byť stredobodom takýchto diskusií. Summit G-20 by sa mal bezprostredne sústrediť na problémy chudobných robotníkov a roľníkov“.
Proti summitu bolo zorganizovaných v Londýne viacero veľkých demonštrácií.

Ďaľšia agentúra oznamuje, že predseda komisie Africkej jednoty Jean Ping sa v súvislosti so summitom vyjadril takto: „Nežiadame od štátov, aby siahli do vrecka a dali nám peniaze, ibaže stále sľubovali, sľubovali a sľubovali, ale doteraz nič neurobili“.
Kým sa v Londýne prijímali opatrenia, o ktorých sa predpokladá, že sú záchrannými, objavil sa aj fantóm klimatických zmien tragickejší, ako celá hospodárska kríza.
AFP informuje: „Podľa nových štúdií pribižne 80% arktického ľadového kruniéra by mohlo zmiznúť už okolo roku 2040 a nie ako sa doteraz predpokladalo, že až v r. 2100“.
„Hladina Arktického mora, ktorá ešte koncom leta býva zamrznutá, by sa mohla zmenšiť z dnešných 4,6 milióna km2 na 1 milión“. Je to výsledok spoločných vedeckých výskumov Washingtonskej univerzity a Atmosferických a oceanografických štúdií Štátnej správy USA. Podľa týchto štúdií ľadová plocha Arktídy sa katastrofálne zmenšila koncom leta 2007 a 2008, kedy dosiahla od 4,3 do 4,7 mil. km2.
Aplikované matematické modely im dovolili analyzovať situáciu, keby Arktída bola v priebehu 32 rokov úplne bez ľadu. Podľa vedcov sa takýto stav predpokladá už koncom 21. storočia. Treba brať do úvahy, že ľad, ktorý je na Severnom póle obsahuje nepredstaviteľné množstvo vody.
Granma písala dnes o tejto problematike.
Ja som písal 1. apríla o obidvoch problémoch - o kríze a aj o klimatických zmenách. Nejde mi o vyvolanie paniky, ale o vzbudenie uvedomelosti. Nič nie je horšie ako nevedomosť. Nech sú akokoľvek úspešné športové súťaženia, nesmieme ignorovať a zmieriť sa so situáciami aké dnes panujú v ekonomike, v ovzduší a vede. Som športovým fanatikom, tak ako ostatní, ale nielen z chleba je človek živý.

Fidel Castro Ruz , 3. apríla 2009, 15:49 hod.


2.
označiť príspevok

Boris muž
   10. 4. 2009, 08:16 avatar
Obama je iba dalsia babka. Jeho herecke vykony su majstrovske.


3.
označiť príspevok

Kasafran
   15. 4. 2009, 21:11 avatar
Boris,
všetky jeho doterajšie kroky tomu nasvedčujú...
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 23:40,  Na čo máš chuť? To ani nechcem vedieť.*39
dnes, 23:40,  Dojatia, keď k k nemu privedú partaj???*39*39*39*39
dnes, 23:39,  Lemmy, Lemmy.*04*04*04 To sa pýtaš mňa? *13*13*13 To je svátek všech ho......... Lemmy,...
dnes, 23:39,  Asi najlepšie je stiahnuť komplet z Ulož.to:...
dnes, 23:38,  Určite, až mu pôjdu slzy. *06*06*05
dnes, 23:37,  Myslíš, že p. Kočner sa bude smiať vo volebnú noc???*03*03*03*03*03
dnes, 23:36,  Majú dobré otázky. Čo je MDŽ? Vieš?
dnes, 23:36,  Nikdy nehovor nikdy !!!!!! *04
dnes, 23:36,  Ťemer. *03*03*03*03*03 Na túry nosíme zásadne ploskačky, taká nerezové*02*02 A ženy si...
dnes, 23:34,  Tam sme boli vysmiatí asi všetci:...
dnes, 23:33,  keby si nemal svadbu, vieš načo by si bol zvedavý, som zvedavý aké šaty si oblečie tá...
dnes, 23:33,  Marián K. určite. *03*03
dnes, 23:30,  Na Čingove si si dal panáka ?
dnes, 23:30,  Som zvedavý, kto bude vysmiatý vo volebnú noc. *03*03*03
dnes, 23:28,  amen
dnes, 23:27,  Mal si nás fotiť, keď tu bol Stano Štepka s RND, to sme boli ináč vyrehotaní. *39*39*39*39
dnes, 23:27,  BUDDHA - pět věcí, které můžeš dát druhým
dnes, 23:22,  nikomu neverte, v rozhlase hlásili, dostavte sa na úrad a tvoj blížny povie nikam nechoď ,...
dnes, 23:22,  Iba tak a nikdy inak. Tu máš zhruba trasu....
dnes, 23:20,  A Harabin to dnes tajil odkial má tých 30 % *13*13*13*13*13*13*13*13 Dnes mu to uplne už...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Na to, aby ste na sebe začali pracovať nie je nikdy neskoro. Prestať s tým je však vždy príliš skoro.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(56 882 bytes in 0,726 seconds)