Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

O šamanovom zasvätení

13
reakcií
1951
prečítaní
Tému 16. apríla 2009, 20:38 založil Nakor.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Nakor
   16. 4. 2009, 20:38 avatar
Každý, kto sa má stať šamanom, musí prejsť zvláštnym obradom ettenii - rozkúskovaním tela. Tento rituál vykonávajú duchovia mŕtvych šamanov, predkovia čakateľa.
Skomierajúci človek, ktorému je rozkúskované telo, leží bezvládne tri-štyri dni na lôžku vo svojej jurte (obydlie v tvare stanu) a celú dobu neje a nepije. Musí u neho byť mládenec, ktorý sa doteraz nepoškvrnil ničím nečistým ani hriechom, a ten mu podáva len požadované množstvo "čiernej vody". Medzi okno, u ktorého dotyčný spočíva, a ohradu pre dobytok je postavená prepážka, aby žiadny tvor chodiaci "po zvieracích nohách" nemohol vonku pristúpiť k jurte na miestach, kde je lôžko. Rovnako je tomu aj vnútri, kde nikto nesmie vojsť medzi ohnisko a ležiace telo.
Budúci šaman má na hlave turban z bieleho povrazu, zakrytého kúskami látky. Povraz sa musí každý deň meniť. Kedysi šamani údajne podstupovali obrad rozkúskovania trikrát.

Ako náhle má nastávajúci šaman rozkúskované telo, nevstane z lôžka, pokiaľ k sebe nepovolá iného šamana. Ten musí poznať vetvu posvätného stromu (na nebesiach je strom Yjyk Mas), na ktorej vyrástla čakateľova duša.
Tento zasväcujúci šaman musí takisto vyviesť dušu z hniezda a kŕmiť ju pritom šťavou z ryby luo, ktorá má jednu hlavu a dva chvosty (plutvy).
Hovorí sa o jednom horskom hrebeni, ku ktorému je možné dojsť od hory Džokuo priesmykom Čongkjodejoch Aniaga. Tento vrchol musí čakateľova duša so svojím učiteľom zdolať.

Najprv ide učiteľ, vzadu novic. Majster žiaka cestou poučuje a ukazuje mu cesty k skalným výbežkom, kde vyvierajú pramene ľudských chorôb. Preceptor potom odvedie zasväcovanú dušu po prístrešok. Tam si obaja oblečú šamanský šat a začnú zariekavať. Keď sa dostane pritom majster na cestu niektorého zo zlých duchov, vysvetľuje, ktorej chorobe alebo démonovi zodpovedá tá či oná časť šamanovho tela a aký má liečivý účinok. S každým pokynom napľuje novicovi do otvorených úst a ten vždy zhltne. Novic takto predíde všetkými cestami zla tam dole a potom sa navráti domov do zeme stredu (šamani rozdeľujú svet na tri časti: horný-nebesá, stredný-zem, dolný-podsvetie).

Pokiaľ sa novicové telo s obradom nevie vysporiadať, zlý duch si počína, ako by sa ho chcel "zmocniť" (teda usmrtiť ho). Majster je potom povinný "dať" niečo výmenou za novicove kosti. Musí odsúdiť k smrti niekoho z novicovho príbuzenstva. Čo kosť, to osoba. Ak má zasväcovaný nespôsobilé telo, zapadne do bažín dolnej zeme. V tom okamžiku musí učiteľ vziať niektorého učedníkovho príbuzného z otcovej strany a prehodiť ho ako lávku, aby sa cez bažiny v zemi dolných duchov obaja šamani dostali.

Čo viete o šamanovi a šamanizme v tejto dobe? Má niečo spoločné neošamanizmus s pôvodným šamanizmom na sibíri a kaukaze? Prečo nastávajúci šaman pri iniciácii "stratí" rozum?


2.
označiť príspevok

Boh múch
   30. 4. 2009, 16:45 avatar
pôvodný šamanizmus sa týkal len sibíru a kaukazu? alebo myslíš neošamanizmus tých kmeňov, ktoré prežili komunizmus v Rusku a teraz sa vracajú k tým starým tradíciám? myslím, že na mnohé už zabudli, tak to pokračujú aspoń v tom čo vedia resp. to čo sa im zdá ako vhodné (čo ja viem...)
stratí rozum z vyčerpania, podania rôznych "látok"? čo to znamená to rozkúskované telo? snáď ho nekrájajú.


3.
označiť príspevok

Nakor
   1. 5. 2009, 21:35 avatar
Boli (niekde stále pretrvávajú) Šamani aj v Afrike, Oceánii, Mezoamerike, ale tradícia pochádza hlavne z Kaukazu. A máš pravdu, neošamanizmus je pokračovanie tradícií po Stalinovom vyvražďovaní na Sibíri a celkovo v ZSSR. To stratenie rozumu sa doslova tak opisuje, pretože tie skutočnosti, čo boli pozliepané z výskumov, sa doteraz nedali nejak empiricky dokázať (okrem spomínaných psychotropných látok, ale ani tie neboli v krvnej hladine namerané, aspoň teda na Sibíri nie, v Afrike áno).
Zasvätenec, ktorý sa má stať Šamanom doslova vybehne do -50 stupňov C von z Jurty a začne behať aj dve hodiny nahý. Proste ako keby ho posadol duch alegoricky. A to rozkúskovanie tela nie je fyzické pravdaže.


4.
označiť príspevok

Boh múch
   2. 5. 2009, 11:41 avatar
Hm, z Kaukazu...to by som netipoval, že práve z Kaukazu. S tými psychotropnými látkami...tie sa môžu celkom ťažko zisťovať a pri tom množstve prírodných drog, ktoré sa dajú užívať...ale tak asi by nezobrazovali bohov s rôznymi hríbikmi a pod. keby to niečo neznamenalo Ale tak ak 3-4 dni leží v stane bez jedla a vody, ani by som sa nečudoval, keby ho "posadol duch"...veď aj takí ľudia, ktorí za chvíľu zamrznú napríklad prežívajú eufóriu, vyzliekajú sa a pobehujú dookola (teda ak nie sú ožratí, vtedy je to inak).
Aha, no lebo mi to nebolo celkom jasné...či je tým rozkúskovaním myslené, že leží v tej jurte, či sa s ním niečo deje predtým ešte, lebo je tam napísané "človek, ktorému je rozskúskované telo leží v jurte" atď....alebo či to je to popisovanie funkcií jednotlivých častí tela...
Pod tou dušou sa čo presne myslí, keď ju nájdu vyrastenú na strome? Alebo nemá konkrétnu podobu?


6.
označiť príspevok

Nakor
   2. 5. 2009, 12:06 avatar
"...ale tak asi by nezobrazovali bohov s rôznymi hríbikmi a pod."
Šamani ani nemajú "bohov", skôr duchov zomrelých predkov. Väčšinou mávajú tí duchovia čudesné mená
a každý Šaman má iba jedného ducha ochráncu (svojho predka). Oni ich odmietajú popisovať (teda aspoň tí novodobí gruzínksi neošamani, ktorých sme navštívili), vraj im to musí duch dovoliť. Ale stala sa taká jedna príhoda - lebo niektorí nám dovolili ich vyfotografovať alebo používať diktafón, iní nás vyhnali (robili sme vo dvojici), alebo nedovolili používať diktafón, ani si nič zapisovať - že vyfotografoval som dotyčného Šamana na takých šiestich fotkách pri rôznych prípravach (vtedy nepotrebuje ducha), ale pri kamlaní (šamanení, zariekavaní) keď som ho odfotil, bol tam vraj aj duch a tá fotka sa jediná zničila. Tak som si pomyslel svoje, aj keď nie som poverčivý.
"Pod tou dušou sa čo presne myslí, keď ju nájdu vyrastenú na strome? Alebo nemá konkrétnu podobu?"
Pod tou dušou sa teraz v neošamanizme myslí genealógia predkov a určité náležitosti rodokmeňa. Som zdialky pozoroval iniciáciu vystúpenia Šamana na strom (táto iniciácia napodobňovala výstup na svetový strom) a dve žrde tvorili kvázi rebrík, pričom stupy boli urobené z mečov. Šaman vystúpil hore a mal sa rozprávať s duchmi. Mal uviazané dve laná okolo pásu a keď sa Šaman začal rozprávať s duchmi, strhli ho ľudia dole. Išlo o skúšku, či ho dostatočne ochránia duchovia. Je to dosť brutálne, pretože mňa keby si vyvolil duch, že sa mám stať Šamanom, asi by som nebol šťastný. A pochybujem, že sa takýmto obradným spôsobom chcú ľudia v tých spoločenstvách zbavovať iných ľudí. Sú to tradície, ktoré mi "civilizovaní" asi nepochopíme. Podľa Eliadeho je to pôvodné "náboženstvo" lovcov vychádzajúce zo základnej a nezbytnej nutnosti vziať život, aby iný mohol byť zachovaný.


7.
označiť príspevok

Boh múch
   2. 5. 2009, 12:25 avatar
jj, tými hríbikmi som ani nemyslel šamanov...skôr tak vo všeobecnosti.
no, inak k tomu zaznamenávaniu...tak je asi jasné, že tieto veci sú proste posvätné, tajné a pod, inak by zasvätenie nemalo veľký význam...som sa aj čudoval, že niekde v Afrike mohli robiť rozbor krvi, sa spýtali šamana počas obradu či by si mohli odobrať vzorku? :D
tak ale byť šamanom...to predstavuje istú úctu, je to viac ako iní ľudia, človeku nemôžu dať zdroj prestíže a poznania len tak. samozrejme, človeku sa niečo môže zdať kruté, ale tak to je ich tradícia a oni to nevnímajú...nedávno som kdesi čítal o kmeni v Amazónii, ktorý údajne nepozná altruizmus, ľudia sú tam úplne odkázaní na seba, ak sa niekomu niečo stane, tak smola...ale oni to nevnímajú ako niečo zlé ani sa nezdalo, že by boli nešťastnejší.
zaujímavé, že určité stromy bývajú posvätené...vraj dub napríklad u nás bol (lebo do neho vraj častejšie udierali blesky), aj imelo vraj predstavovalo genitálie stromu a pod...to už ale tiež nie je šamanizmus.
jo...to poznám, lovci napríklad ďakovali zvieraťu za život a pod. či to už je animizmus?  


8.
označiť príspevok

Boh múch
   2. 5. 2009, 12:37 avatar
inak...nerozumiem celkom čo majú predkovia s nutnosťou brať a darovať život ))


10.
označiť príspevok

Nakor
   2. 5. 2009, 12:55 avatar
No v niektorých spoločenstvách bola prísna sociálna hierarchia a napríklad keď sa narodil tretí syn, tak ho obetovali nejakému bohovi, alebo bohyni kvôli priazni rodu. Prví dvaja synovia sa tešili úcte, a tretí syn by prežil iba vtedy, keby náhodou jeden z tých dvoch synov zahynul pri jeho pôrode. Takisto to bolo s dcérami, len záležalo na tom, či tam prevládal patriarchát alebo matriarchát. V Oceánii a Austrálii prevláda matriarchát niekde aj doteraz, slávia veľkú bohyňu matku. Ľudia sami sebe nerozumenú na celom svete prostredníctvom rôznych rozdielov v prežívaní, ale najväčšie nepochopenie nastáva v duchovnej oblasti.


9.
označiť príspevok

Nakor
   2. 5. 2009, 12:46 avatar
"no, inak k tomu zaznamenávaniu...tak je asi jasné, že tieto veci sú proste posvätné, tajné a pod, inak by zasvätenie nemalo veľký význam...som sa aj čudoval, že niekde v Afrike mohli robiť rozbor krvi, sa spýtali šamana počas obradu či by si mohli odobrať vzorku? :D"
Veď pravdaže, je to posvätné tajomstvo, a aj keď pre iných Šaman môže byť viac ako človek, on si to o sebe zrejme nemyslí a berie to ako osud, kde mu bolo určené duchmi žiť altruisticky. S tou vzorkou krvi neviem, to som tiež v nejakej publikácii čítal, že keď novic na Šamana upadol po tom behaní po lese do kómy, tak mu odobrali vzorku krvi XD.

"zaujímavé, že určité stromy bývajú posvätené...vraj dub napríklad u nás bol (lebo do neho vraj častejšie udierali blesky), aj imelo vraj predstavovalo genitálie stromu a pod...to už ale tiež nie je šamanizmus."
Áno, lebo udržiavanie ohňa pre archaického človeka bolo posvätnou skutočnosťou a nevedel ešte oheň "vyrobiť", tak ho dokázal iba uchovávať tým, že preniesol oheň zo zapáleného stromu (zaujímavé, že u Indoeurópanov to bol dub, asi preto, lebo v tej oblasti, v ktorej sa nachádzali bolo dubov najviac:D), lebo oni videli v obrazoch hierofániu, že do stromu udrela sekera, ktorá predstavovala blesk zosielajúci hromovým bohom. Ale to už nie je Šamanizmus, ale zaujímavosť pre doplnenie k človeku spojenému s prírodou.

"jo...to poznám, lovci napríklad ďakovali zvieraťu za život a pod. či to už je animizmus?"
Animizmus je taká skôr teória, že všetko živé aj neživé má dušu. S tým súvisí aj predstava neosobnej sily (many), čím viac many, tým silnejší vplyv na "dušu" všetkého. Najviac many mali vládci, alebo čarodejníci, veď to poznáš aj s RPG hier 


11.
označiť príspevok

Boh múch
   2. 5. 2009, 13:07 avatar
myslím, že spoločenstvách lovcov a zberačov nebol individualizmus príliš dôležití, ak bol človek súčasťou prírody, sveta, tak sa riadil istými zákonitosťami ako napr. že vôľa duchov tak určila a tým je to dané.
uhm, veď mýtus o Prométeovi hovorí o krádeži ohňa bohom a bol ukrytý myslím v nejakej stonke fenyklu či čoho...všetko so všetkým súvisí, len ide o obrazné mytologické vyjadrenia...
jo, ja viem len o tom, že deti prechádzajú animistickým obdobím, keď všetkému prisudzujú "dušu" resp. ľudské vlastnosti...a s manou sú vždy problémy, nikdy jej nie je dosť   šamanisti majú tiež bežne koncept many alebo im stačí moc predkov?


12.
označiť príspevok

Nakor
   2. 5. 2009, 13:16 avatar
"jo, ja viem len o tom, že deti prechádzajú animistickým obdobím, keď všetkému prisudzujú "dušu" resp. ľudské vlastnosti...a s manou sú vždy problémy, nikdy jej nie je dosť šamanisti majú tiež bežne koncept many alebo im stačí moc predkov?"

Áno, deti prechádzajú takým obdobím, len sa nazýva animatistickým obdobím. Dieťa si neuvedomuje ešte skutočnosti okolia a má predstavu o všetkom, ako by ožívalo (preto sme mali také haluze, že sme báli ísť trebárs na záchod, keď sme boli malí, lebo sme sa báli, že má ústa  ).
No a Šamani majú mnohovrstevné povolanie, sú aj kňazi, liečitelia, sociálni pracovníci a mystici v jednom, keď to chceme zadefinovať do moderného sveta. Tam je to dosť paradoxné v tom, že mystic môže značiť aj mága, aj keď Šamani nehovoria o neosobnej sile v pojednávaní s manou, ale vždy iba o duchovi zomretého predka. Oni nehovoria o mágii, ale o vzývaní a prosení duchov o pomoc. Aj keď vzývanie (invokácia) sa v západnom ponímaní zadefinovala do mágie.


13.
označiť príspevok

Boh múch
   2. 5. 2009, 13:54 avatar
divné, ja presne to isté poznám ako animizmus...nevermind )


14.
označiť príspevok

Nakor
   2. 5. 2009, 13:56 avatar
Nj, animizmus a animatizmus, je to rozdielne, aj keď v určitosti podobné, nejak to museli ľudia zadefinovať.


5.
označiť príspevok

Boh múch
   2. 5. 2009, 11:43 avatar
Mimochodom, čo si ty myslíš o neošamanizme?
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 06:56,  Dobré ránko :+) iiiiii, celé dfko je teraz mooje, len si ešte pospite. Ja už chlipocem...
dnes, 05:39,  ZDRAVIM ja by som chcela taku otazku viem znie to blbo ale kamaratka sa ma pytala ze z muzom zije...
dnes, 03:15,  https://file.kinema.sk/files/recenzie/2002131057/monsters10.jpg
dnes, 02:51,  https://jehovajekralom.com/kapitola-10-clovek-bezpravia/
dnes, 01:48,  V každom prípade rozdiel medzi pravými kresťami a tými, čo nie sú, je vo vlastnosti,...
dnes, 01:28,  Hahaha..=))) =D =D...
dnes, 01:26,  https://i.pinimg.com/originals/cb/38/9f/cb389f607a113731b928869f42aa354c.jpg
dnes, 01:23,  Priala by som si byť princeznou. *03 *03 a či, majú to ťažké? *14
dnes, 01:17,  Noo, tá najhlavnejšia je úplne jasná. .. *19 Ježiš Kristus prišiel na svet, aby spasil...
dnes, 00:51,  Isté pár oviec
dnes, 00:49,  nesud-aby si-nebol súdený
dnes, 00:43,  nech vyjde slniečko :)
dnes, 00:40,  Len ktorá? :)
dnes, 00:23,  https://www.alkonealko.sk/tovar/johnnie-walker-red-label-1-5l-40/
dnes, 00:09,  Prrr, teda to píšem po tom čo vidím rôzne názory. *21
dnes, 00:08,  Ešte 5% mi stiahne, Gabčo, a už idem spať. ..
včera, 23:51,  http://www.bio-obchod.sk/produkt-4067/horcica-bohemia-bio.htm
včera, 23:47,  To de si našla. *21 Dobrú noc.
včera, 23:46,  No ako dobre, že pravda je len jedna. ..
včera, 23:36,  4- ninka nie - neprispejem, aspoň nie k meritu témy. Už v 1 teolog manipuluje. Ventiluje...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Kuj železo, pokiaľ je ešte horúce.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(76 572 bytes in 0,332 seconds)