Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  zdravie  téma
kategórie:  

O pudoch a peniazoch

5
reakcií
123
prečítaní
Tému 7. novembra 2019, 09:43 založil Kasafran.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Kasafran
   7. 11. 2019, 09:43 avatar
O pudoch a peniazoch
Vladimír Manda publikoval krátku filozoficko-ideologickú analýzu Trubanovej prednášky
7. novembra 2019

Jadrom tejto neuveriteľnej „prednášky“ je to, ako vyradiť z činnosti náš mozog, t.j. základ nášho myslenia a následne aj cieľavedomého ľudského konania a to s cieľom, aby sme v dnešnej spoločnosti dosiahli úspech. Na strane jednej Truban, ako ten čo vyradením svojho „mozgu“ dosiahol v dnešnej spoločnosti úspech, rozumej, zarobil veľké peniaze dokazuje, že dnešná spoločnosť nie je pre rozumných ľudí, ale pre ľudí, ktorí tým, že sa zbavia svojho rozumu a nechajú sa ovládať svojimi pudmi a z nich predovšetkým moderným a neuhasiteľným pudom po peniazoch sa stávajú „úspešnými“, t.j. bohatými.

Truban ako jeden z „úspešných“ len potvrdzuje, že všelijaké reči o hodnotách našej spoločnosti sú len plané reči, pretože v realite vládne len jedna hodnota a tou sú peniaze. Peniaze sú reálnym bohom našej spoločnosti, bohom, ktorý nesídli na nebi a dokonca nesídli ani v ľudskom rozume, ale sídli v jeho pude po bohatstve, či ako to Truban nazýva, „úspechu“. Všetci tí, ktorí hovoria o potrebe uplatnenia ľudských hodnôt v spoločnosti a teda jej premene zo spoločnosti „nerozumných“ a „bezprízorných“ ovládaných jednak pudmi a tomu zodpovedajúcimi ekonomickými slepými trhovými silami, t.j. tzv. slobodným trhom, to môžu dosiahnuť len tak, že zmenia podstatu samotnej spoločnosti.

Úspech človeka nebude meraný jeho nerozumnou, pudovou činnosťou zameranou na hromadenie bohatstva, či peňazí, ale tým, ako svojou rozumnou, zmysluplnou prácou prispievajú k slobodnému rozvoju seba a všetkých členov danej spoločnosti.


2.
označiť príspevok

Thomas Anderson muž
   7. 11. 2019, 18:29 avatar
Jedna vec je, ako dosiahnuť úspech a druhá ako sa začleniť do spoločnosti. Keď je človek chudobný, spoločnosť ho posudzuje podľa toho, či si plní svoje záväzky, najmä finančné. A keď zbohatne, pozerá sa na to, ako s peniazmi zaobchádza. Filantropi sú vnímaní pozitívne. Truban predviedol, čo si myslí o chudobných, presnejšie o robotníkoch. Pohŕda nimi a ešte si myslí, že je to vtipné. Počuli sme, čo si o obyčajných ľuďoch myslí Jaroslav Haščák. Z jeho pohľadu sú to neschopní jedinci, ktorým sa nedá pomôcť.

Takéto myslenie v minulosti reprezentovali Dzurinda a Mikloš. Radi používali slová ako prejedené peniaze. To znamená, že nechceli robiť sociálnu politiku, ale radšej investovať do budúcnosti. Ale čo je to "budúcnosť"? Nie je to náhodou niečo podobné, čo sme tu už mali za socializmu, lepšie zajtrajšky? Keď hovoríme o investovaní do budúcnosti, očakávame, že ľudia pochopia, aké je to dôležité a radi si utiahnu opasky, aby sa o par rokov alebo desaťročí mali lepšie. Lenže to nemusí byť nikdy. Žiť treba teraz, každý chce peniaze, nikto nerobí zadarmo. Takže sľuby o lepšej budúcnosti sú ako mrkva pre somára, ktorý si myslí, že keď pôjde za tou mrkvou, že na ňu dosiahne a zje ju. Ale ona sa vzďaľuje s každým krokom a somár len ide a ide a mrkva je stále ďaleko. Takže, ak to mám zhrnúť, nie som proti dynamickej ekonomike, ale vždy treba myslieť na ľudí a na to, že žiť potrebujú dnes a zo sľubov sa nenajedia.  


3.
označiť príspevok

Kasafran
   8. 11. 2019, 10:27 avatar
/2/ Thomas Anderson,
odporúčam Ti podrobnejšiea objektívne preštudovať si 30 ročnú históriu budovania socializmu v rokoch 1948-1978 a porovnať ju s 30 ročnou históriou budovania "moderného" kapitalizmu v rokoch 1990-2019...
Ak tak spravíš, potom budem úprimne zvedavý, k akému záveru v budovaní "lepších zajtrajškov" a v prospech akého počtu obyvateľov Slovenska v tých rovnako dlhých psi dospel...?
Súhlasí Thomas Anderson


4.
označiť príspevok

Thomas Anderson muž
   8. 11. 2019, 11:25 avatar
My sme socializmus porovnávali s životom na Západe, preto to vyzeralo, že sa máme horšie. Keď padol, noví páni sľubovali rozvoj a priblíženie k Západu. Ako vravíš, tridsať rokov prešlo a my stále viditeľne zaostávame a je možné, že ten rozdiel aj narastá. Niektorí sa majú lepšie, to by až tak nevadilo, keby na to nedoplácali tí najslabší. Vidíme, že tá sloboda, čo nastala po 89. roku, prináša so sebou javy, ktoré sú pre našu spoločnosť veľmi škodlivé. Veľké korupčné aféry, vraždy, únosy, vydieranie, ale hlavne neistotu a stratu hodnôt, na ktoré sme boli zvyknutí.


6.
označiť príspevok

-era- muž
   8. 11. 2019, 11:41 avatar
Vždy je niekomu lepšie a inému horšie. Ide azda iba o to, komu je lepšie za socializmu a komu za kapitalizmu. O tom, myslím si, je celý ten boj.

Oba systémy majú nejaké výhody a nejaké nevýhody. Oba prinášajú možnosť nejakých zvráteností - každý inak.

Ale ekonomická totalita v kapitalizme nie je podľa mňa až také zlo, ako názorová totalita v socializme. Aj keď, ako niektorí tu už cítia, ešte sme tu nemali naplno tie nové formy - totiž názorovú totalitu v kapitalizme. To si ešte musíme zažiť.


5.
označiť príspevok

Thomas Anderson muž
   8. 11. 2019, 11:38 avatar
Každý to berie zo svojho pohľadu. Tie zmeny 1948-1978 boli určite viditeľnejšie ako v tom období tesne pred "revolúciou". Je škoda, že ľudia tak rýchlo zabúdajú. Možno by to chcelo nejakú organizáciu na ochranu národnej múdrosti, ktorá by nás chránila pred zásadnými chybami. Každá nová generácia si myslí, že je múdrejšia ako tá predošlá. Čo s tým?  
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 07:10,  1. Krtince.
dnes, 06:28,  glupták a jeho sny
dnes, 00:39,  Cigánsky rasisti-chcu likvidovať-kotlebovcov. Šíria nenávisť mali by byť súdení
dnes, 00:28,  čakajú kým zaspím v noci potom za mnou pošlú lekára, aby nás zatvoril do nemocnice a...
dnes, 00:06,  http://diskusie.slovakforum.net/t232-topic :)
dnes, 00:05,  ty si iny mešuge aj s tou putinovou hlavou *39
dnes, 00:04,  (2) Gabriel pb, myslel si tohto...?...
dnes, 00:04,  len ten pánko z koho myšlienok vyšla celá rada smerov, medzi inym aj marxismus - leninizmus ,...
dnes, 00:01,  Tu tuuuut Andrej vystupovat je dosnivane leopoldov vola.
včera, 23:58,  (2) Gabriel pb, ďakujem za upozornenie - stalo sa mi to opäť nevedome. Ale bez otáznikov to...
včera, 23:55,  (2) Gabriel pb, ani nie, nepomýlil si sa - a keby aj, tak už starí Rimania hovorili/vedeli,...
včera, 23:50,  12. vieš ty vobec čo je rasizmus? ze jedna rasa [ nábozenstvo etc] je nadradena ostatnym....
včera, 23:37,  dosť veľký otáznikový programovací jazyk si použil
včera, 23:36,  židia sa vedia modliť, smiať a prinášať dary, ak som na niečo zabudol tak si doprajte...
včera, 23:33,  väčšinou, to býva takto najprv pocítiš bolesť, potom stres a až na konci strach
včera, 23:31,  ach jáj, a to sa nebojí ísť do trinástej izby v dome
včera, 23:30,  na slovensku sa vyrába myrinda a v prahe sa vyrába canta
včera, 23:29,  aké mali, také stratili
včera, 23:28,  vznik česko slovenska bol naplánovaní alebo nebol naplánovaní zámerne blízko prvej...
včera, 23:26,  vraj ak máš počítači 150 systémových databáz, vojna je dopredu prehraná, len tie...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Snažte sa naozaj žiť, nielen existovať.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(57 355 bytes in 0,405 seconds)