Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Niečo "málo" z kresťanskej historie

91
reakcií
1872
prečítaní
Tému 22. marca 2015, 09:28 založil Karola.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Karola žena
   22. 3. 2015, 09:28 avatar
Škody spôsobené ľudstvu a ľudskej civilizácii boli zapríčinené zväčša ľudským faktorom, (stačil jeden sfanatizovaný blbec ) ktorého konanie bolo modifikované kresťanstvom a jeho pôsobením na vzťahy človeka k prírode, vede a ľudskej spoločnosti.

Jeden príklad:
Kresťanský názor o tom, že morové rany boli Božím trestom je nezmysel - zapríčinilo ich náboženské učenie!
Mor (pestis bubonica) je infekčné ochorenie, spôsobené baktériami Yersinia pestis, ktoré sú prenášané na človeka blchami z nakazených hlodavcov, najmä potkanov.

Kresťanstvo od samotného počiatku zavrhlo antický helénsky ideál harmónie tela a ducha... Pestovanie tela, šport, časté kúpele, ktoré boli v starom Grécku samozrejmou súčasťou života,.. sa stali pohanským kacírstvom a hriechom.

Fyzické telo sa stalo podľa kresťanského učenia predmetom odporu, prekážajúce rozvíjať nábožného ducha, kúpať sa,
umývať sa pravidelne mydlom sa vyhlasovalo za niečo v rozpore s „náboženskou skromnosťou”.

Jozef Lambert dokonca vyhlasoval, že: „Každé dotýkanie sa tela je už vážny hriech”.
Nečudo, že ľudia v dôsledku tohto učenia pokladali za veľkú cnosť zavrhovať akúkoľvek hygienu, ..spali v prachu na zemi, a preto ich telo sa hemžilo všami, blchami, svrabom a to aj u ľudí, ktorí boli bohatí, ba aj šľachtici, kniežatá a králi boli zavšivení, plní bĺch a svrabu. Akonáhle teda vznikol rezervoár morovej nákazy u krýs, blchy ich už okamžite preniesli na „pobožných kresťanov”, ktorí sa z pobožnosti neumývali a nekúpali.

Toto vysvetľuje prečo v starom Grécku nepoznali mor, zatiaľ čo kresťanský stredovek bol ním decimovaný. Jedna takáto epidémia počas 6. storočia vyhubila 100 miliónov ľudí ...(nie len v Európe, ale aj priľahlých častiach Stredného
východu a Ázie).

V 14. storočí čierna smrť vyhubila štvrtinu až polovicu populácie Európy, čiže asi 75 miliónov ľudí. Čo bolo na tom najabsurdnejšie však je, ..že kresťania toto všetko pripisovali nie chybám, ktoré oni sami hlásali,.. ale Božiemu hnevu.
Keď epidémie vyhasli , ..stavali sa ďakovné morové stĺpy rôznym svätým, ktorým pripisovali zásluhu za oslobodenie od moru.

Zdroje:
Helen Ellerbe: The Dark Side of Christian History (1998 Horningstar and Lark)
Peter de Rosa : Temné papeţství (1996 ETC)
www.geocities.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí PaulStevens


79.
označiť príspevok

pátrač muž
   22. 3. 2015, 20:36 avatar
šport a kúpele vo vode boli skôr symbolom ríma, v grécku majú na kúpanie more a na opaľovanie pláže


81.
označiť príspevok

Krištof
   23. 3. 2015, 14:22 avatar
Z pohľadu dejepisu je nezmyselný názor, že morová epidémia vznikla v kresťanskom svete v Európe kvôli nedodržiavaniu hygieny a pod. Jedna z prvých morových epidémií udrela v pohanských Aténach počas prvej fázy Peloponézskej vojny za vlády Perikla. Táto epidémia sa nazýva aj Veľký aténsky mor. Dozvedáme sa o ňom zo svedectva Thukydidesa. V roku 429 pred n.l., kedy sa mor objavil (do Atén sa mor dostal loďou z Afriky), žilo v Aténach okolo 200 000 ľudí. V dôsledku tejto epidémie vymrela 1/3 obyvateľstva Atén a s ňou aj vodca Atén Perikles, čo sa pre Atény následne nepriaznivo odrazilo na priebehu vojny.

Veľký atlas svetových dejín píše v kronike o pohanskej Rímskej ríši: "Roku 165 Rímsku ríšu zasahuje epidémia kiahní."
J. Wasserman píše o Rímskej ríši: "...v treťom a štvrtom storočí obyvateľstvo zdecimoval aj žľazový mor."
Je známe, že skôr ako "kresťanov" napadol mor islamský svet v Ázii (a to aj napriek tomu, že moslimovia boli známi dodržiavaním hygieny).
Morová rana zasiahla Byzantskú ríšu v roku 541 n.l. v Konštantinopole. Nákaza sa sem dostala zrejme z Egypta či z Etiópie, odkiaľ mesto dovážalo obilie. Mesto prišlo zhruba o 40% obyvateľov. Koncom 6. storočia sa už rozšírila do celej Európy. Ďalej 14. stor. - teóriu o prvotnom ohnisku pandémie v centrálnej Ázii podporujú prvé známe zmienky o chorobe z Číny okolo roku 1330. Mor udrel na čínsku provinciu Hubei v roku 1334. V rokoch 1353 až 1354 došlo k podstatnému rozšíreniu a zhoršeniu epidémie. Čínske záznamy z tohto obdobia hovoria o ôsmich vzdialených ohniskách roztrúsených vo vtedajšej Číne a Mongolsku. Podľa historika Williama McNeilla sa z tých časov zachoval značný počet čínskych záznamov, no podrobne ich nikto dodnes nepreštudoval. Je pravdepodobné, že Mongoli a kupecké karavány neúmyselne zavliekli mor z centrálnej Ázie na Blízky východ a do Európy. V roku 1347 bola Janovská dŕžava Kaffa, veľké obchodné stredisko na Krymskom polostrove, obľahnutá mongolskou armádou na čele s Janibegom. Počas dlhotrvajúceho obliehania bola jeho armáda postupne decimovaná morom. Teda bola to mongolská armáda na Východe, kde vznikol mor. Útočníci sa nakoniec rozhodli použiť mŕtve telá ako biologickú zbraň a pomocou katapultov ich prehadzovali cez hradby do mesta. Janovskí obchodníci z postihnutého mesta utiekli "exportujúc" infekciu svojimi loďami na juh Európy, kde sa rýchlo šírila.
Giovanni Boccaccio o morovej rane, Dekameron, 1358: "...vznikla na východe pred niekoľkými rokmi a po tom, ako si tam vyžiadala množstvo životov, rozšírila sa nanešťastie na západ..." Takže mor 14. storočia nevznikol v Európe, ale v Ázii na východe. Veľký atlas svetových dejín: "Po r. 1346 sa morová epidémia ázijského pôvodu rozšírila z juhovýchodu takmer po celej Európe a vykynožila štvrtinu až polovicu jej obyvateľstva."

Na šírení epidémie sa v minulosti podieľali zlé hygienické podmienky. Hostiteľom morových bacilov boli potkany, resp. blchy, ktoré sa na nich udomácnili. K šíreniu nielen moru, ale aj iných chorôb (dyzentéria, týfus, cholera, atď.) prispeli aj vojaci, ktorí sa presúvali medzi bojiskami. Problém bol aj v tom, že v tých dobách neexistovali proti chorobe lieky ako antibiotiká. V dnešných dobách mor nepredstavuje také nebezpečenstvo, akým bol v stredoveku, pretože sa dá pomerne rýchlo a spoľahlivo vyliečiť antibiotikami. Problémom však je, že niektoré, hlavne rozvojové krajiny, trpia nedostatkom zdravotníckych potrieb, a hlavne antibiotík. To je hlavnou príčinou výskytu morových epidémii ešte aj v 21. storočí. K oblasti, kde sa v súčasnosti mor občasne alebo trvalo vyskytuje, patrí napríklad juh Afriky, ostrov Madagaskar, stred Latinskej Ameriky, juh, juhovýchod a stred Ázie a Indonézia. Jedna z posledných veľkých morových epidémii sa vyskytla v roku 1994 v meste Surat (západ Indie), kde hlavnou príčinou rozšírenia tejto nákazy bola veľmi zlá hygiena a znečistené prostredie. Úrady nariadili zbaviť ulice mesta odpadkov, ktoré boli hlavnými zdrojmi ochorenia. V nasledujúcich dňoch smetiari odpratali dohromady 1400 ton odpadkov, a ostávalo odpratať ešte zhruba 3000 ton! Dôkazom existencie moru aj v dnešných dobách sú najnovšie prípady výskytu morového ochorenia: v r. 2001 v Zambii (21 nakazených a 3 mŕtvi), v r. 2002 opäť v Indii (19 nakazení a 4 mŕtvi), v tom istom roku v Malawi (nakazených bolo 71, počet obetí nie je známy), o rok neskôr v Alžírsku (10 nakazených a jeden mŕtvy), v r. 2005 sa vyskytol v Kongu, kde bolo 130 nakazených a 57 mŕtvych, a nakoniec v r. 2006 sa opäť objavil v Kongu, kedy sa nakazilo 100 ľudí, z toho 15 umrelo. Našťastie, počet obetí nebol tak hrozivo vysoký ako v minulosti.
Súhlasí Karola, pátrač


82.
označiť príspevok

Wolfe muž
   23. 3. 2015, 16:26 avatar
Kristof, to neprebijes, Chiara ma "hist. podložený názor" vid Pavol#post19  


84.
označiť príspevok

Krištof
   23. 3. 2015, 18:31 avatar
Wolfe, nejde však len o históriu, lež aj súčasnosť. Keby naozaj existovalo v dávnej minulosti kresťanstva také cirkevné učenie, ktoré by sledovalo to, aby sa ľudia nekúpali a nedodržiavali hygienu, potom by to malo existovať aj teraz. Prečo teraz a povedzme za posledných sto rokov cirkvi nehlásajú, že hygiena je hriešna? Či je to katolícka, evanjelicka alebo pravoslávna cirkev nikde nevidíme, že by ich predstavitelia hlásali také niečo. Ani tie novšie malé cirkvi, ktoré sa vraj držia len Biblie, nehlásajú, že kúpať sa je hriešne alebo čosi podobné :-D


85.
označiť príspevok

Wolfe muž
   23. 3. 2015, 18:35 avatar
Puritanstvo nevychadzalo len z nejakeho vtedajsieho krestanstva, ale aj z vtedajsej moralky vobec, takze je dost mozne, ze ak sa nieco take dialo, dialo by sa to najskor ci uz s krestanstvom, alebo bez...


86.
označiť príspevok

Krištof
   23. 3. 2015, 18:43 avatar
Nič nenasvedčuje tomu, že by sa v tej dobe ľudia v Európe neumývali a spôsobili tým morovú epidémiu


87.
označiť príspevok

Wolfe muž
   23. 3. 2015, 18:56 avatar
Myslim, ze mor bol aj preto, lebo sa vykaly vylievali len tak z okna, kdekade na cestu, potom sa nediv...  


88.
označiť príspevok

Krištof
   23. 3. 2015, 19:09 avatar
Myslíš v starovekých Aténach, kde vznikla jedna z prvých morových epidémií počas prvej fázy Peloponézskej vojny? Alebo napr. v 14. storočí v čínskej provincii Hubei, odkiaľ sa mor rozšíril? Nuž jedna z príčin by to mohla byť


89.
označiť príspevok

Wolfe muž
   23. 3. 2015, 20:33 avatar
Myslim, ze takato praktika sa asi bezne pouzivala aj v stredoveku, vlastne asi najskor az kym nevynasli septik  


90.
označiť príspevok

Karola žena
   24. 3. 2015, 08:08 avatar


2.
označiť príspevok

anonymný_koník muž
   22. 3. 2015, 11:40 avatar
Karola, nájdi si nejakého lepšieho koníčka. Vyhľadávaj si napr. takých maliarov, o nich sa zaujímaj. :-)


3.
označiť príspevok

Lemmy muž
   22. 3. 2015, 11:42 avatar
Prečo maliarov? Vari maliari ovplyvňujú zákony v štáte? Nie! Sú politici pod tlakom obrazov, ktoré maľujú maliari? Nie!


4.
označiť príspevok

anonymný_koník muž
   22. 3. 2015, 11:48 avatar
Lemmy, tak vidíš. Sami sme sa dopracovali tomu, že k tej odluke len tak nedôjde :-) nepovedal by som zrovna, že sú pod nátlakom, ale k cieľu sme sa dopracovali rovnakému :-)
A či azda Ježiš Kristus ovplyvňuje zákony, politikov? Ako je to možné? Veď podľa vás je len rozprávkovou vymyslenou postavičkou...potom prečo neovplyvňuje politikov taký Shrek alebo Pinocchio? Tí mali tiež hodne veľa priaznivcov...
Vidíš, Lemmy, vplyv kresťanstva sa len tak proste nepotlačí. K žiadnej odluke ani nedôjde (hoci ja sám som asi aj za ňu, ale môj hlas je tak..málo platný.)
Ale Karolka by si mohla nájsť iného koníčka, nech študuje trebárs aj samotných politikov. To by bola záľuba! To nemá len tak každý :-)
Inak všimol si si, že tie náboženské témy zakladajú (a teraz už môžem povedať, že) väčšinovo ateisti? Čím to je? :-)


5.
označiť príspevok

Karola žena
   22. 3. 2015, 12:05 avatar
2, 4...ale koníček tebe sa marí ?, berieš to osobne alebo o čom točíš ??..je to z kresťanskej historie,..sa ti nepáči kresťanská historia ? každý kresťan by mal "svoju" historiu ovládať .nemyslíš .., patrí to celkovo k šeobvecnému prehľadu..rozšíril by sa ti obzor.., bo mám dojem v poslednom čase si viac ako úzkoprsáí a preciltivelý,..a naviac , predsa na diskusnom fore TY nebudeš určovať čo a aké témy mám zakladať..ignoruj ak ti vadí..))

okrem iného ak by si nevedel, tak práve modlárske ikony, náboženská tvorba husto vytvárala ilúzornú predstavu o JK a biblického deja..vizuálne vnímanie robí svoje .


10.
označiť príspevok

anonymný_koník muž
   22. 3. 2015, 12:19 avatar
História, história... :-) lenže každý môže vnímať históriu inak.
Máš život jedného človeka, známeho...príklad taká Da Vinciho matka. Tuším sa volala Catherine. Sú teórie, že ona bola slúžkou Da Vinciho otca, no dočítal som sa z iného zdroja, že Da Vinci bol síce nemanželský syn, ale Catherine a jeho otec (meno si nespomínam) žili normálne spolu. Vidíš, to máš život jedného človeka, ale 2 rôzne pohľady.
Rovnako by to mohlo fungovať aj u kresťanstva (to je to, čo je v úv. príspevku). Máš jedno kresťanstvo, lenže rôzne „tábory" majú na kresťanskú históriu iný názor a pohľad...
A tak si každý ide obhájiť svoje. Preto to, čo som písal...
A píšeš, že každý kresťan by mal ovládať svoju históriu. Aha...a to sa dá? Ja ju poznám do istej miery (avšak, samozrejme, z iného pohľadu ako ty).... :-)
A ak už tak, tak podľa mňa kresťanská história má niečo do seba, ale zároveň nie je tým najpodstatnejším, čo by mal človek (kresťan, ale aj nekresťan) nutne poznať...podľa mňa tu ide práve o JK, nie o náboženstvo (ale aj to zohráva určitú rolu)


26.
označiť príspevok

Karola žena
   22. 3. 2015, 12:44 avatar
koník, koník.., splietaš piate cez deviatre,..veď vďaka náboženstvu vznikli úžasné umelecké diela, úžasná architektúra....v neposlednom rade L.d.Vinci bol finančne podporovaný papežom, .. renesancia bola úžasná umelckou tvorbou, .. naviac L.d.VInci bol nadčasový v tej dobe, .genius , a propó životopisy umelcov mám preštudované,...)

k J.K: iba toľko ako ústredná postava deja, zosobňujúca utrpenie , istú modlu cez ktorú pôsobila na ľudí, aby sa naklonili k viere..a tralalla, musela byť vyjkavená tak, aby pôsobila vierohodne..))


83.
označiť príspevok

Wolfe muž
   23. 3. 2015, 16:27 avatar
Je zaujimave, ze hovoris o vseobecnom prehlade, ale ty ten prehlad zuzujes na uzky priezor...


7.
označiť príspevok

Karola žena
   22. 3. 2015, 12:10 avatar
jo a zabudla som..pamätaj si koníček ..NIE SOM ATEISTKA !!!!!


11.
označiť príspevok

anonymný_koník muž
   22. 3. 2015, 12:20 avatar
Dobre, tak čo si?
Všeobecne sa nazývajú ateisti v tejto krajine asi tí, ktorí neveria v kresťanského Boha...ale úplne zovšeobecnené je ateista ten, ktorý neverí v žiadne božstvo tuším, nie? :-)


17.
označiť príspevok

Lemmy muž
   22. 3. 2015, 12:25 avatar
AK, no tak! Nepreháňaj! Nie každý, kto neverí (neuznáva, nevyznáva) kresťanského boha, je ateista. Sú predsa ľudia, ktorí nie sú kresťania, ale sú teisti, nábožní, a podobne.


21.
označiť príspevok

Karola žena
   22. 3. 2015, 12:29 avatar
buď tak láskavý a nerieš čo sa ťa netýka..moju osobu, ..venuj sa téme alebo z nej odíť ak nemáš čo k tomu povedať.


28.
označiť príspevok

Karola žena
   22. 3. 2015, 12:47 avatar
tu si čítaj koníček aby si bol o niečo múdrejší
Ježiš ako hlavný hrdina Biblie, vymyslená -prispôsobená hlavná postava


12.
označiť príspevok

Lemmy muž
   22. 3. 2015, 12:22 avatar
Ak si podpísal petíciu, myslím v tej papierovej podobe, tak si spravil veľkú vec. Tvoj hlas nebude neplatný, ak sa takých hlasov nazbiera 350 000. www.humanisti.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

A ešte môžeš podpísať aj elektronickú petíciu: www.humanisti.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Tu na počte hlasov až tak ako pri papierovej verzii nezáleží, ale každý hlas navyše má svoju váhu.


14.
označiť príspevok

anonymný_koník muž
   22. 3. 2015, 12:24 avatar
Lemmy, Lemmy, tie tvoje humanisti.sk   sa nad tým stále smejem, vždy keď niekde narazím na tú stránku, tak si spomeniem na Lemmyho z df.sk  


19.
označiť príspevok

Lemmy muž
   22. 3. 2015, 12:27 avatar
Ty si truľo, veď sa smeješ nad vlastnou hlúposťou. Ja som ti poskytol navigáciu, aby si vedel, čo máš robiť, ak nechceš vyzerať ako hlupák. Pretože je jedna vec slovne hovoriť, že si za odluku, a druhá vec, či tak aj konáš, a robíš pre to niečo. Lebo ak si nepodpísal, potom sú tvoje reči obyčajné kecy.


23.
označiť príspevok

anonymný_koník muž
   22. 3. 2015, 12:33 avatar
Nepodpísal. A čo tak pozerám, tak v podstate už môžem :-)
Ale nevieš, čo ti odluka prinesie? Ako by teba konkrétne uspokojila odluka cirkvi, keby k tomu práve došlo?
Išiel by si spať s lepším pocitom, že aspoň policajti a ostatní štátni pracovníci dostanú vyššie platy? Alebo ti ide o majetky?
Lemmy, ja som za odluku, ale prečo sa mám podpisovať pod záštitu pochybných „organzácií" ako SKOK, humanisti a podobné? Ale to je v podstate jedno. A vlastne ani nie...


25.
označiť príspevok

Lemmy muž
   22. 3. 2015, 12:38 avatar
Preukázal si svoju naivitu. Si len obyčajný táraj.


6.
označiť príspevok

Karola žena
   22. 3. 2015, 12:08 avatar
a ešte koniček, ak máš ozaj 16 rokov, neviem čo robíš medzi dospelými  a nemáš kamarátov, či koníčka ktorý ťa vyťaží ? 


8.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   22. 3. 2015, 12:10 avatar
Nabozenski fanatici nemaju ineho konicka len odrbavat druhych :-)


13.
označiť príspevok

anonymný_koník muž
   22. 3. 2015, 12:22 avatar
6...Si ma chcela pobaviť? Moji rovesníci, alias „kamaráti," majú iné „starosti" (vzťahy, cígy, alkohol a podobné) a moji kamaráti bez úvodzoviek zvyknú mať aj iný program v nedeľné poludnie ako sa v takej zime niekde prechádzať :-)
A koníčky? No pomedzi to, ako tu píšem, sa venujem svojmu koníííčkovi :-)
8...no comment :-)


16.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   22. 3. 2015, 12:24 avatar
Nehovorim :-) svet by bol chudobnejsi o tie bludy ktore siria :-) no ale treba nam ich k zivotu? :-) podla mna nie :-)


20.
označiť príspevok

anonymný_koník muž
   22. 3. 2015, 12:28 avatar
Prečítaj si 9. od Patrika...
Ak nechceš točiť len o tých „bludoch," tak čo sa pozrieť aj na svetské, materiálne pozitíva kresťanstva? :-)


22.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   22. 3. 2015, 12:29 avatar
Nikto ti ich neberie :-) kritizujem to co je na vas spatne, urobte s tym nieco a uz nepoviem ani makke f :-)


24.
označiť príspevok

anonymný_koník muž
   22. 3. 2015, 12:36 avatar
A čo je podľa teba to „špatné"? S vojnami z minulosti už nespravíš nič, so spravovaním majetkov a odvádzaním daní cirkvi-s tým musia niečo robiť aj neveriaci...čo ti špatí?
Vadí ti to, čo ty nazývaš „bludy?" Ale veď každého vlastná voľba je, či tomu verí. Čo ti vadí? :-)


30.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   22. 3. 2015, 13:06 avatar
ze vase ucenie je nezlucitelne so zakonami fyzickeho sveta...


31.
označiť príspevok

Patrick91 muž
   22. 3. 2015, 13:10 avatar
30. napriklad čo?


35.
označiť príspevok

anonymný_koník muž
   22. 3. 2015, 14:04 avatar
30., ale tu nikto nikdy nevylúčil iný svet ako tento, fyzický, svetský... :-)


36.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   22. 3. 2015, 14:06 avatar
Ale tu nikdy nikto iny ako fyzicky svet nedokazal :-)


39.
označiť príspevok

anonymný_koník muž
   22. 3. 2015, 14:17 avatar
36....A preto hovoríme o VIERE, nie o istote :-)
Vieš, EnaXnaY, zase použijem ten veľmi otrepaný príklad: ani ty si nikdy Merkúr nevidel a predsa veríš, že existuje.
Áno, existujú obrázky, na ktorých je zachytený Merkúr. A z nich vieš, že existuje. Aj tak v Boha veriaci, Boha nikdy nevideli. Ale majú Bibliu a osobné skúsenosti, z ktorých vedia, že existuje :-)


41.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   22. 3. 2015, 14:20 avatar
Stavat na biblii je ako stavat na harry potterovi :-)


43.
označiť príspevok

anonymný_koník muž
   22. 3. 2015, 14:23 avatar
Stavať na obrázkoch Jupitera, mohol by jeden povedať, je ako stavať na Harry Potterovi :-)


44.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   22. 3. 2015, 14:25 avatar
Chces povedat ze medzi fotografiou a niecim co vychadza z fantazie nie je rozdiel? :-) asi sa nemame o com bavit potom :-)


47.
označiť príspevok

anonymný_koník muž
   22. 3. 2015, 14:28 avatar
Máme sa o čom baviť. Len vravím, že Biblia je niečo, čomu ja verím a ty asi nie :-) je to určitý zdroj, prameň, dôkaz o Bohu, JK a ďalších...ale prv sme sa bavili o dôkazoch o duchovnom svete. Bibliu som uviedol len ako dôkaz. Zaiste existuje aj mnoho iných. Len je to na tebe, či im aj veríš :-)
To je najlepšie, takto zaklincovať diskusiu (a to sa nestáva len pri tebe)....„nemáme sa o čom baviť" :-) strašne to milujem
Súhlasí miši


49.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   22. 3. 2015, 14:30 avatar
Ked pouzivas nelogicke argumenty tak to nema zmysel :-)


51.
označiť príspevok

anonymný_koník muž
   22. 3. 2015, 14:32 avatar
Používam logické argumenty. To, že ty im nerozumieš, neznamená, že nemajú logiku :-)


53.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   22. 3. 2015, 14:34 avatar
Pdavat na jednu uroven fotografiu a dielo fantazie a k obom pristupovat ako k dokazu? :-)


56.
označiť príspevok

anonymný_koník muž
   22. 3. 2015, 14:37 avatar
Vidíš, a je to tu. Ty nazývaš Bibliu dielom fantázie....
To neznamená, že to tak aj je. Tvoja neprístupnosť činí tvoju neznalosť a hlúposť. To, že prijímaš len to a len to, čomu veríš ty, a všetko ostatné je somarina...


58.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   22. 3. 2015, 14:39 avatar
Hovoril som o harry potterovi, ty si reagoval fotografiou jupitera...


62.
označiť príspevok

Korund
   22. 3. 2015, 16:46 avatar
Koníček, biblia nie je dôkaz. Práve naopak, biblia dôkaz potrebuje. A nemá.
Nie každému je dopriate tykať si s logikou. Teba zatiaľ obchádza zďaleka. Hovorí ti niečo kruh v dôkaze, alebo circulus in demonstrando?


63.
označiť príspevok

anonymný_koník muž
   22. 3. 2015, 16:54 avatar
Dobre, Korund, ja ti tvoj názor neberiem :-)


37.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   22. 3. 2015, 14:07 avatar
Hovoriace hady a tak podobne :-)


38.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   22. 3. 2015, 14:15 avatar
Veci ktore su v rozpore so skusenostou... Ked si mam vybrat ci budem verit tym vasim bludom alebo skusenosti, vyberam si to druhe..


40.
označiť príspevok

anonymný_koník muž
   22. 3. 2015, 14:18 avatar
Práve rôzne skúsenosti majú aj veriaci. Ale tie by si ty nazval asi blúznením alebo inak podobne pekne :-)


42.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   22. 3. 2015, 14:21 avatar
Obor psychiatria tomu hovori tak vznesene ze halucinacia :-)


45.
označiť príspevok

anonymný_koník muž
   22. 3. 2015, 14:26 avatar
O psychiatrii by som nehovoril :-) Nehovorím teraz o videniach. Čo tak uzdravovanie, alebo modlitby v jazykoch, prorokovanie, a mnoho ďalších? To ty považuješ za výmysly alebo podobne, ale keby si to skutočne zažil, neviem ako by si obhájil svoju „psychiatriu" v realite, tesne po tom ako by si to videl/zažil :-)


46.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   22. 3. 2015, 14:27 avatar
Zazil som to.... Chodil som do nabozenskych spolkov... Prosto blazni...


48.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   22. 3. 2015, 14:29 avatar
Keby to s tym uzdravovanim bola pravda tak neexistuju doktori a vsetci sme zdravi ako rybicky... Praveze na tych stretnutiachbolo mnoho vozickarov ktori sa modlili o sto sest a ani jeden nevstal :-)


54.
označiť príspevok

anonymný_koník muž
   22. 3. 2015, 14:35 avatar
48. viera nie je o tom, že „ó, verím Bohu, pomodlím sa, určite ma uzdraví". Naopak. Viera je ťažká. Viera práve prináša mnoho skúšok. Práve veriacich sa snaží Satan pokúšať.
To nie je o tom, že veriaci=automaticky telesne zdravý...vôbec nie... :-) práve o tom to je. Prijať od Boha aj niečo ťažké, čo nám najprv príde ako zlé (život na vozíčku). Viera je to, že príjmeš takýto život a budeš aj naďalej kráčať s Bohom :-)
52...vyzerám ako babka? :-)
Súhlasí miši


57.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   22. 3. 2015, 14:39 avatar
Hej a vyzdravenie je za odmenu ze tak dlho vydrzal :-) ved to su take talafatky... Boli vymyslene preto aby clovek lahsie znasal rany osudu, ktore davaju utrpeniu zmysel... Ale pravdou je ze nema...


50.
označiť príspevok

anonymný_koník muž
   22. 3. 2015, 14:31 avatar
Tak si bol asi jedným z nich :-)
A čo hovoríš na toto?
Stretnutie, mnoho mladých ľudí túžiacich po Bohu. Niekoľkí z nich sa modlia z takej viery a hĺbky duše, že začnú hovoriť v jazyku (napr. taká hebrejčina), aj keď v tom jazyku nevedeli ani mäkké f. Začnú plynule rozprávať v inom, im dovtedy neznámom jazyku (píše sa o tom aj v Biblii). Čo je toto? Bláznovstvo? Blúznenie?
Súhlasí miši


52.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   22. 3. 2015, 14:33 avatar
Jedna babka povedala :-)


55.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   22. 3. 2015, 14:36 avatar
Povedz uprimne... Co z toho vsetkeho sa stalo tebe?


59.
označiť príspevok

anonymný_koník muž
   22. 3. 2015, 14:43 avatar
No uzdravenie že minimálne :-) ty by si to nazval...neviem ako. Pripisoval by si to možno tabletkám? Niekoľkoročná bolesť kolien, asi 3 roky som bral tabletky, ktoré mi vôbec nezaberali. Modlili sme sa s ľuďmi zo spoločenstva a zrazu z noci na deň bolo všetko v pohode. Asi 2 týždne predtým som bol u ortopéda, ktorý povedal, že sa nič nezmenilo, vyzeralo to tie roky stále rovnako, a potom sme išli k ortopédovi a povedal, že je to úžasné, ale že moje kĺby sú v poriadku.
Pri ďalších som bol len svedkom. Práve to hovorenie v jazykoch a iné uzdravenie (na jedno festivale), ďalej svedectvá, kde malý 2-ročný chlapec, môj kamarát, bol prejdený autom (2 kolesami), avšak vyviazol úplne v poriadku, len s pár škrabancami. V nemocnici do karty napísali: „Vraj ho prešlo auto," lekári tvrdili, že je to zázrak a nemohli tomu veriť...
Takéto „zázraky," sú všade vo svete, len ich treba vidieť :-) Podľa mňa však skutočná viera nepotrebuje zázrak. Veriť aj bez takéhoto či podobného zázraku (ja osobne som zázrak potreboval vidieť/zažiť), ale mnoho iných nie :-)
Súhlasí miši


60.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   22. 3. 2015, 14:48 avatar
Zazrak je nieco co sa neda vysvetlit inac...
Súhlasí anonymný_koník


64.
označiť príspevok

anonymný_koník muž
   22. 3. 2015, 17:21 avatar
fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Myslíte, že to dievča klame? :-) alebo je to uzdravenie niečim úplne iným? :-)


65.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   22. 3. 2015, 17:22 avatar
Propaganda :-)


66.
označiť príspevok

anonymný_koník muž
   22. 3. 2015, 17:22 avatar
Nemyslím si :-)


67.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   22. 3. 2015, 17:23 avatar
Reklama na godzone :-)


69.
označiť príspevok

anonymný_koník muž
   22. 3. 2015, 17:24 avatar
...len som okopíroval obrázok zo stránky :-) myslíš, že potrebujem propagovať takú organizáciu tebe? :-)


70.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   22. 3. 2015, 17:25 avatar
Evanjelizujes? :-)


71.
označiť príspevok

anonymný_koník muž
   22. 3. 2015, 17:26 avatar
Teraz? Nie :-)


72.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   22. 3. 2015, 17:27 avatar
A co robis? :-)


73.
označiť príspevok

anonymný_koník muž
   22. 3. 2015, 17:29 avatar
Sedím a čítam dé efko momentálne, popritom rozmýšľam, čo mi ešte treba dorobiť do školy a medzitým ešte brnkám na struny :-)


74.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   22. 3. 2015, 17:30 avatar
Inac da sa overit ci komunikujes s duchom svatym :-) opytaj sa ho kto som a daj tu odpoved :-)


75.
označiť príspevok

LANVIN žena
   22. 3. 2015, 17:31 avatar
Koník,tak teraz čakáááááám,že založíš nejakú tému s domácou úlohou...čo ti treba dorobiť???,   


76.
označiť príspevok

anonymný_koník muž
   22. 3. 2015, 17:49 avatar
Holka, neštvi mě!   nič nezakladám   je to matika, ale to nie len tak...To je taká úžasná profka, že ona to nevysvetlí. Príde na hodinu, napíše príklad na tabuľu (akože nová látka) a potom sa spýta: Chápete? - Jasnačka... a keď jej povieme, že nechápeme, tak zopakuje proces  


77.
označiť príspevok

LANVIN žena
   22. 3. 2015, 17:51 avatar
ha koník....ešte nie je večer...ešte budeš tu kričeť že help plíííííííííís.....   


78.
označiť príspevok

anonymný_koník muž
   22. 3. 2015, 17:53 avatar
ÉÉÉj, čoby   mám príklad aj výsledky, len postupom sa musím preondiť   inak ako sa máš? A čo (ne)naše dieťa? :-)


68.
označiť príspevok

LANVIN žena
   22. 3. 2015, 17:23 avatar
Čo sa Anči chcelo,to sa Anči prisnilo....


9.
označiť príspevok

Patrick91 muž
   22. 3. 2015, 12:14 avatar
Možno ako ochrana pred fanatizmom by bolo dobré si prečítať aj niečo o dobrom vplyve kresťanstva na svet - vznik našej kultúry, vznik škôl, vied, nemocníc, detských domovov, sociálnosť...
Možno napr. kniha: Ako Katolícka cirkev budovala západnú civilizáciu
alebo knihy od Jacques Le Goffa, historika, ktorý sa zaoberá stredovekom Napr. kniha: Intelektuálové ve středověku

A okrem toho, viacerí vedci a historici vedy vidia kresťastvo ako prameň vied.


15.
označiť príspevok

dorota
   22. 3. 2015, 12:24 avatar
to je riadna idealizacia. co upalovanie ludi, potlacanie slobod a nazorov? dobyjanie uzemi inych krajin z "nabozenskych dovodov"?


18.
označiť príspevok

anonymný_koník muž
   22. 3. 2015, 12:27 avatar
Dorota, myslím, že Patrik práve píše o tom, že nie pozerať sa stále len na tú tmavú stranu kresťanstva ako náboženstva, ale treba sa pozrieť aj na to, čo dobré kresťanstvo prinieslo (a ak napíšeš, že nič dobré neprinieslo, tak klameš sama seba)...kresťania by sa mali nesnažiť asi nie zakryť tú tmavú stranu, ale práve ukázať aj to pozitívne :-)


27.
označiť príspevok

dorota
   22. 3. 2015, 12:45 avatar
problem je ze nagativne sa deje aj dnes.
Súhlasí Karola


29.
označiť príspevok

Patrick91 muž
   22. 3. 2015, 13:03 avatar
šak nech sú, to nevadí, to nie je problém. Problém je v samotnom prvom príspevku, kde sa hovorí o náboženstvo, špeciálne kresťanstve, ako o fenoméne, ktorý má na svedomí "škody spôsobené ľustvu".
Veru to boli škody, že sa založili nemocnice, hospice detské domovy, sirotince?
Alebo škodou bolo to, že sa zrušili gladiátorské hry a vyhadzovanie detí do lesa?
Alebo škodou ľudstvu bolo to, že sa zakladali školy a univerziry?
Súhlasí anonymný_koník


32.
označiť príspevok

dorota
   22. 3. 2015, 13:23 avatar
ale vieme ze boli problemy pri ich zakladani . pretoze na to "krestanske" sa casto pri politike zabudalo. zabuda do dnes. krestanstvo ako take alebo viera nie je trnom v oku ale ked sa hra na mackopsa v podobe politickeho hnutia a neplni si povinnosti ani z tejto pozicie , dokonca stale vyuziva svojich ludi-veriacich na poukazovanie ze su maskopsom a maju mat nejake extra zachadzanie, tak to uz problemom je. ci? mne osobne ta schyza vadi.

minimalne co ma terz napada sm videla fimy o frantiskovi a tam sa (ano, je to dramatizovane) poukazuje ze jeho napady neboli vzdy vitane z porozumenim a uznanim ako dobrej prospesnej veci. tak je to asi u kzadeho dnes uz sveteho xD

skoly a univerzity a umeni. pozru vatikan bol bohaty a to brutaaalne a vsetko to bola iba reklama a image. nevzdelanu masu uchvacuval pohlad na sochu svatych vo vytrzeni. kolko trvalo kym sa zbavili latiny v omsiach? boli zrozumitelny pre ludi? kolko kecov okolo toho bolo.
takze moj nazor je , ze ak je nieco dobre tak to stoji na clopveku a jeho inspiracii...nie na konkretnej cirkvi. osobne jeje neuznam jediny prinos a tym je dotiahnutie krestanskej viery do nasich koncin. :-)


33.
označiť príspevok

Karola žena
   22. 3. 2015, 13:54 avatar
samozrejme že má, až do ranného veku,..cirkev bola mocnosť..nahrádzala štátnu moc,..mne je čudné,.. že zlo, ktoré cirkev napáchala, nechcete počuť,.., ..pripadá mi to tak,.. že ak by A.H. bol svätec, prepáči sa mu aj holokaust...a ešte by bol uctievaný..)


61.
označiť príspevok

dorota
   22. 3. 2015, 15:52 avatar
chcu, len uz toho maju dost.


34.
označiť príspevok

Karola žena
   22. 3. 2015, 14:04 avatar
v neposlednom rade, stačí sa dnes pozrieť ako cirkev zatvára dvere pred vlastnou špinavosťou ,.. napr. "svatý" majetok cirkvi, účtovnícke prehmaty, ..kam miznú peniaze a milodary ? ,.. prečo niektorí duchovní majú účty vo švajčiarskych bankách ??? ..a pod, na čo poukázal Bezák a ako dopadol ?.. Potrebovali sa ho zbaviť lebo veľa vedel a otvoril si ústa ?!!! Čítali ste tie intrigy od duchovných voči jeho osobe ? ..Jeden hnus !! ..) Ako dopadol Kuffa ?.. Otvoril si verejne ústa na margo "rodičovských homošov ? ..koho cirkev kryje okrem pedofuilov, ktorých ospravedl%nuje..na zvracanie.., Viera je jedna vec a cirkev zneužíva cez náboženstvo skupinu oviec...Bez oviec by náboženstvo zaniklo.


92.
označiť príspevok

pátrač muž
   27. 3. 2015, 04:10 avatar
cirkev ukrýva peniaze vo švajčiarskych bankách pretože švajčiari sú kalvinského vierovyznania, ak to môžem jednoducho vysvetliť tak vlastne Ti podávajú pomocnú ruku ak si závislá na štáte


80.
označiť príspevok

majko1 muž
   23. 3. 2015, 09:25 avatar
Mňa veľmi ovplyvnil Jarda Cimrmann a to je isté že nežil a je to vymyslená postava...........      


91.
označiť príspevok

Shagara muž
   27. 3. 2015, 00:40 avatar
Karola-s tým sa dá súhlasiť. Ale musíš pochopiť,že ak sa niekto vydáva za kresťanov,neznamená to,že aj tým kresťanom aj je. RKC už v 4 storočí sa radikálne odklonila od učenia Krista,spojila sa so svetom,získala moc,a tak sa pôvodne prenasledovaná cirkev ,stala cirkvou prenasledovateľov a tmárstva. A napáchala toho daleko viac ako opisuješ,ale Boh nie je vinník,....ale len ľudia ktorí sa nedržali jeho odkazu,Slova a prekrútili ho. Rozlišuj!
Súhlasí Wolfe
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 07:34,  cudzia žena môže v eú nadávať mužovi ty skurv*syn
dnes, 07:28,  36 , Som rad , ze teba logika pusti . Biblicky Boh stvori gejov a lesby . ( Veda uz zistila ,...
dnes, 06:52,  Môže sa aj ožrať keď nechápe že to tu čistíš
dnes, 06:50,  môže gymnázistka nosiť po maturite zubnú protézu
dnes, 06:50,  Ja ti držím palce nech nájdeš to pravé orechové *02*21*05
dnes, 06:48,  35...čiže logika nepustí
dnes, 06:36,  čo urobí dedko so sladkosťami, ak ich vnučka nezje, pôjde dedko za kňazom a povie kňazovi,...
dnes, 00:17,  Nedaju si pokoj, ti americania....
včera, 23:06,  Sme trošku dvorní blázni svojich myšlienok, tak nám treba... :-)
včera, 22:55,  Niekedy ľudia veria viac abstraktným teóriám, než vlastným zážitkom. ;)
včera, 22:47,  Ono plný pokoj začína v Kristovi. A pravé osvieženie. Bez Krista veľa manželstiev...
včera, 22:44,  Zzzuzi, dobrú, čafii ;-)
včera, 22:43,  https://www.youtube.com/watch?v=9L7mZH2u3Qc Marilyn Manson - Resident Evil Main Title Theme
včera, 22:41,  Noo, tak majú veľa zodpovednosti, lebo musia zvážiť, či to nie je niečo iné akútne. .....
včera, 22:36,  (46!) Citujem Vás: „Hľadanie pravdy je dej, nie je to nič definitívne a konečné, toho si...
včera, 22:36,  Genezis 1 : 27
včera, 22:27,  Ja z Vašich postrehov nemôžem. (kntsz!) To iba s údivom pozerám, aký ste múdry a máte...
včera, 22:18,  A je v tom aj kusisko organickej prírody...
včera, 22:16,  To veru áno. Je to ale strašne nezodpovedné, až sprosté voči sebe samej. Aj na mne sa už...
včera, 22:15,  Absolútne sa rozkladám v tomto dualizme. Ktovie, aký Dé človek som ja, hm... To už je...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Lenivosť je zvyk odpočívať skôr, ako sa človek unaví.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(218 558 bytes in 0,491 seconds)