Ísť na začiatok.
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Niečo k aktuálnym veciam. Už 29 apríla .

1
reakcií
889
prečítaní
Tému 23. apríla 2019, 01:08 založil Osvietený.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Osvietený muž
   23. 4. 2019, 01:08 avatar
Historik Mičev: Kotlebova strana mala byť rozpustená už dávno

"Ak súd uzná dôvody a strana bude zrušená, nemyslím si, že by došlo k nezákonnému aktu," hovorí historik a riaditeľ Múzea SNP v Banskej Bystrici Stanislav Mičev k prípadnému rozsudku o rozpustení ĽSNS.

Podľa Mičeva mala byť Ľudová strana Naše Slovensko ĽSNS) rozpustená už dávno. „Títo ľudia porušovali zákon už v dobe, keď po Slovensku pochodovali v čiernych uniformách, keď sa pán Kotleba váľal po zemi, aby upútal pozornosť a neuposlúchol výzvy polície a jednoducho to využili. Teraz je už trošku neskoro,“ skonštatoval historik.

„Ak súd uzná dôvody a bude strana zrušená, nemyslím si, že by došlo k nezákonnému aktu. Ak porušujú zákon, tak porušujú zákon,“ dodal.

Historik pripomenul, že predstavitelia ĽSNS dlhodobo používajú symboliku z extrémistických kruhov. Príkladom sú napríklad šeky so sumou 1 488 eur, ktoré Kotleba rozdával. Táto číslovka je medzi neonacistami známym symbolom, ktorý odkazuje na pravicového teroristu Davida Lanea.
Jasná symbolika pre extrémistov

Mičev upozornil, že takáto symbolika – ale aj rôzne iné, ktoré kotlebovci používajú – nie je náhoda. Šéf strany Marian Kotleba sa dnes snažil presvedčiť súd, že to bola náhoda. (Priebeh súdneho pojednávania sme sledovali online.) Podľa historika je však takáto symbolika jasným odkazom pre ľudí, ktorí tomu rozumejú. „A to sú extrémisti. Robili to hlavne v čase, keď sa od nich extrémisti odkláňali a keď im začali hovoriť, že sú normálna strana, ktorá sa začlenila do politického spektra. Museli preto dať týmto voličom jasný odkaz. A dali ho napríklad tým šekom. Robili to úmyselne, zámerne, presne vedeli, čo robia. Hranie sa na to, že je to neúmysel, je detiské,“ zdôraznil Mičev.
Bárány pochybuje, že rozsudok bude do eurovolieb právoplatný

"Nezávisle od rozhodnutia súdu, ĽSNS sa s najväčšou pravdepodobnosťou bude môcť zúčastniť májových eurovolieb. A to aj v prípade, ak by verdikt hovoril o rozpustení strany, vysvetlil ústavný právnik Eduard Bárány. Najvyšší súd dnes termín hlavného pojednávania vo veci prípadného rozpustenia parlamentnej ĽSNS odročil na 29. apríla.

„Pokiaľ by rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť do eurovolieb, tak, samozrejme, by sa voličom nerozdávali volebné lístky tejto strany. Ale aj keby Najvyšší súd dovtedy stihol rozhodnúť, pochybujem, že sa rozhodnutie stane do eurovolieb právoplatným. Sú tam ešte otázky doručovania, môžu tiež podať sťažnosť na Ústavný súd. A čo je dôležité, takáto sťažnosť má v danom prípade odkladný účinok,“ vysvetlil Bárány. Znamená to, že až do rozhodnutia Ústavného súdu by strana existovala ďalej, aj keby Najvyšší súd rozhodol o jej rozpustení.

„Predstava, že by nevyužili možnosť sťažnosti na Ústavný súd, je málo pravdepodobná. Rovnako tak je málo pravdepodobné, že by Ústavný súd dokázal za niekoľko týždňov takúto vec rozhodnúť. Podobné veci sa rozhodujú v lepšom prípade v mesiacoch, môže to trvať aj rok, rok a pol. Je nereálne, aby sa to do eurovolieb stihlo,“ podčiarkol ústavný právnik.
Ako sa dotkne novela lídrov ĽSNS?

Ústavný súd je navyše v súčasnosti stále paralyzovaný, pracujú na ňom len štyria sudcovia. Ďalších štyroch sudcov spomedzi ôsmich kandidátov zvolených parlamentom prezident Andrej Kiska zatiaľ nevymenoval. Ak tak aj v krátkom čase urobí, súdu bude stále chýbať päť sudcov, ktorí ešte neboli zvolení.

Rozpustením politických strán sa zaoberá novela zákona o politických stranách, ktorá platí od začiatku tohto roka. Zaviedla novú sankciu pre čelných predstaviteľov politických subjektov, ktoré súd rozpustil. Takíto ľudia nebudú môcť byť päť rokov štatutárom či členom orgánov iných strán. Ako by sa novinka dotkla lídrov ĽSNS v prípade, že by súd vyhovel Čižnárovi, nevedno.

Právnik Bárány vysvetľuje, že členmi inej strany by mohli byť aj naďalej. Otázka, či by mohli byť aj členmi jednotlivých orgánov strany, prípadne štatutármi, je sporná.

„Táto novela je účinná od začiatku roku. Generálny prokurátor dal svoj návrh v roku 2017, a teda aj "skutok“ sa musel stať ešte pred podaním návrhu. Je otázne, či je táto nová sankcia v tomto prípade uplatniteľná," upozornil Bárány, podľa ktorého by mal túto otázku zodpovedať Najvyšší súd, prípadne následne Ústavný súd. „Ja osobne mám o aplikovateľnosti tejto sankcie pochybnosti, ale je možné, že súdy rozhodnú inak. No v prípade problematickosti by sa malo ísť v prospech miernejšieho výkladu,“ myslí si Bárány.

spravy.pravda.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


2.
označiť príspevok

megamikro muž
   23. 4. 2019, 08:14 avatar
edko keď sme pri tých aktuálnych záležitostiach ktoré nás čakajú mohol by si sa aj ty pochváliť ved aj teba tento rok čaká dôležitá udalosť, určite by to tu veľa ľudí zaujímalo
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 22:37,  Lemmy už viackrát som tu povedal, že ja konflikt ateistov a teistov neriešim , lebo je to v...
dnes, 22:27,  kntsz keď s niečim nesúhlasíš a nemáš na to , aby si obhájil svoj názor , tak aspoň...
dnes, 22:16,  kntsz keď neuznávaš právo na protinázor čo tu vlastne chceš diskutovať? Ostatne to je...
dnes, 22:12,  Nevidím dôvod, prečo by som ti mal fajnovo v rukavičkách vypisovať, že píšeš koboliny....
dnes, 21:59,  Názor dobrý, len ako ho zrealizovať sa nedozvedáme. Pripadá mi to ako trestne stíhať...
dnes, 21:49,  No a to je to, čo som napísal v "30" - do niekoho duch vstúpil a do niekoho nie *21
dnes, 21:46,  čo máš problém s chápaním písaného textu ? Vyjadruj sa koľko len chceš, ale nemáš...
dnes, 20:05,  V úvode je: V podstate sa jedná o pretrvávajúci spor medzi ateistami a teistami. Takže...
dnes, 11:45,  kntsz ty nepotrebuješ žiaden materiálny základ, tebe švihá len tak bez rozmyslu a na...
dnes, 10:02,  13- Duch nepotrebuje rozum a už vôbec nie na to, aby ho používal. Duch je tvorca, nie...
dnes, 09:55,  Už dávno by sme asi mali prebytkový rozpočet štátu, keby sme zaviedli daň z pohodlnosti....
včera, 23:11,  Ale áno, máme ľudia s prasaťmi veľa spoločného. Akurát si namýšľaš, že máš ducha,...
včera, 22:29,  Mám tomu rozumieť tak havrane, že keď ti šibe, tak ti vlastne nešibe, lebo to nemá...
včera, 22:05,  To ty nemáš šancu ako redukovaný len na prírodné vedy, pochopiť Lemmy. Ja mám toho po...
včera, 21:59,  31- tak potom prečo píšeš, že sa duch odohrava v človeku ?
včera, 21:21,  Enfant Terrible lebo chápe , že dokazovať existenciu , alebo neexistenciu Boha nie je...
včera, 21:18,  Lemmy aj rastliny majú jednoduchý nervový systém, napríklad tzv mäsožravé raliny ,...
včera, 21:09,  ondrej61 si si istý , že to platí aj o tebe?*39
včera, 21:07,  ondrej61 ty držíš Boha za nohy a čerta za rohy. Mal by si o sebe porozmýšľať.
včera, 21:06,  Lemmy prečo by som mal riešiť to čo neexistuje? Pochop , že proti tejto náboženskej idei...
neprehliadnite
vyhľadávanie
 
Úspešný muž je ten, ktorý zarobí viac, než stačí minúť jeho žena. Úspešná žena je tá, ktorá si takého muža dokáže nájsť.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(59 257 bytes in 0,220 seconds)