hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  náboženstvo  /  téma

Nezabiješ - zabi 1.

príspevkov
11
zobrazení
0
tému vytvoril(a) 7.1.2015 11:35
posledná zmena 8.1.2015 15:02
1
07.01.2015, 11:35
Áno, to aj ono káže Hospodin. Ako prvý príklad z Pánových príkazov na zabítie uvádzam Exodus 2M, 32/26-28: ...vtedy sa postavil Mojžiš v bráne tábora a povedal: Kto je Hospodinov, nech pristúpi ku mne! A shromaždili sa k nemu všetci synovia Léviho. 27A povedal im: Takto hovorí Hospodin, Bôh Izraelov: Pripášte každý svoj meč na svoje bedrá, prejdite ta i nazpät, od brány k bráne v tábore, a zabite každý svojho brata a každý svojho priateľa a každý svojho blížneho. 28A synovia Léviho (Hospodinova polícia) učinili podľa slova Mojžišovho, a padlo z ľudu toho dňa tak asi tri tisíce mužov. Tento prípad uvádzam ako úvodný z Hospodinovho šialeného vraždenia preto, že káže zabíjať bratov, priateľov, blížnych... Keby to tak nebolo, svätuškári by to začali ospravedlňovať najmä tým, že Pán vraj zabíjal len nepriateľov. Takže nie, zabíjal, koho chcel a nebol vôbec prieberčivý.
none
5

1. 07.01.2015, 11:35

Áno, to aj ono káže Hospodin. Ako prvý príklad z Pánových príkazov na zabítie uvádzam Exodus 2M, 32/26-28: ...vtedy sa postavil Mojžiš v bráne tábora a povedal: Kto je Hospodinov, nech pristúpi ku mne! A shromaždili sa k nemu všetci synovia Léviho. 27A povedal im: Takto hovorí Hospodin, Bôh Izraelov: Pripášte každý svoj meč na svoje bedrá, prejdite ta i nazpät, od brány k bráne v tábore, a zabite každý svojho brata a každý svojho priateľa a každý svojho blížneho. 28A synovia Léviho (Hospodinova...

07.01.2015, 17:55
Ex 20,13 odkaz
lo tircahh = ne zavraždíš odkaz
(vražda a zabitie sú 2 rôzne veci, inak by boli aj sudcovia, ktorí odsídili zločincov k smrti vrahovia, že?)
👍: milky945
none
6

1. 07.01.2015, 11:35

Áno, to aj ono káže Hospodin. Ako prvý príklad z Pánových príkazov na zabítie uvádzam Exodus 2M, 32/26-28: ...vtedy sa postavil Mojžiš v bráne tábora a povedal: Kto je Hospodinov, nech pristúpi ku mne! A shromaždili sa k nemu všetci synovia Léviho. 27A povedal im: Takto hovorí Hospodin, Bôh Izraelov: Pripášte každý svoj meč na svoje bedrá, prejdite ta i nazpät, od brány k bráne v tábore, a zabite každý svojho brata a každý svojho priateľa a každý svojho blížneho. 28A synovia Léviho (Hospodinova...

07.01.2015, 18:01
Lucifero, pokoj tvojej duši. Mne nevadí prikázanie "Nezabiješ!" (aj ako akési pravidlo). Tebe vadí?

Čítame, že Mojžiš v mene Hospodinovom povedal, aby boli pozabíjaní tí, ktorí odmietli Hospodina a začali namiesto neho uctievať Zlaté teľa. Nebolo to zrejme v rámci onoho pravidla Nezabiješ!, lež skôr ako trest. Biblický Mojžiš sa možno obával, že by uctievači Zlatého teľaťa mohli upadnúť do takých kultov, ako niektoré vtedajšie kmene okolo, ktoré nemali prikázanie Nezabiješ!, lež napr. bežne prinášali obety detí svojim modlám a robili aj iné zlé veci.

Pozrime si pre zmenu aj to, čo by sme mohli nazvať základné morálne odkazy Biblie pre našu dobu, napr.:
3M 19, 33-34: "Ak sa vo vašej krajine pri tebe zdržuje cudzinec, neutláčajte ho. Cudzinec, ktorý sa zdržuje u vás, nech vám je ako domorodec. Milujte ho ako seba samých, lebo cudzincami ste boli v Egypte; ja som Hospodin, váš Boh."
3M 19, 18: "Nepomsti sa a neprechovávaj hnev voči príslušníkom nášho ľudu, ale miluj blížneho ako seba samého; ja som Hospodin."
Desatoro 2M 20, 1-17; to je celkovo istý etický kódex, napr. Nezabiješ, Nepokradneš a pod.

Kristove slová si tiež treba vykladať tak, aby boli v súlade s jeho učením lásky a pravdy. Netreba si to vykladať nejako negatívne. Žiaľ, láska a pravda môže aj rozdeľovať, ak sa proti tým, ktorí ju uznávajú, postavia tí, ktorí ju neuznávajú. Teda môže dôjsť k názorovému rozdeleniu, no láska vedie aj k tolerancii, takže ľudia, ktorí sú v jednej oblasti názorovo rozdelení, v inej oblasti môžu byť zajedno (napr. čo sa týka varenia). Inak si všimnime Ježišove učenie o láske a pokoji, napr.:

Matúš 5, 9: Blahoslavení tí, čo šíria pokoj, lebo ich budú volať Božími synmi.
Matúš 5, 28-48: Neprotivte sa zlému! Naopak: Tomu, kto ťa udrie po pravom líci, nadstav aj ľavé. Tomu, kto sa chce s tebou súdiť a vziať ti spodné rúcho, nechaj aj plášť. Ak ťa bude dakto nútiť niesť náklad jednu míľu, choď s ním dve. Kto ťa prosí, tomu daj a neodvracaj sa od toho, kto si chce od teba požičať... Milujte svojich nepriateľov a modlite sa za tých, ktorí vás prenasledujú, aby ste boli synmi svojho Otca v nebesiach. Lebo on dáva vychádzať slnku nad zlými aj nad dobrými a zosiela dážď na spravodlivých aj nespravodlivých. Veď keď budete milovať iba tých, čo vás milujú, aká vám patrí odmena? Či to isté nerobia aj mýtnici? A ak budete pozdravovať iba svojich bratov, čo robíte navyše? Či to isté nerobia aj pohania? Vy teda buďte dokonalí, ako je dokonalý váš nebeský Otec.

Lukáš 10, 5-6: Keď vojdete do niektorého domu, najprv povedzte: Pokoj tomuto domu! Ak tam bude syn pokoja, váš pokoj na ňom spočinie; ak nie, vráti sa k vám.

Marek 12, 31: Milovať budeš svojho blížneho ako seba samého! Iného, väčšieho prikázania, ako sú tieto, niet.
👍: elemír , milky945
none
2
07.01.2015, 11:44
ty stále vypichneš nejaký taký obraz plný jatiek.A kde sú obláčiky,anjelikovia sediaci a na obláčikoch lenivo pohupujúci nožičkami?Kde je Ježiško milujúco objímajúce malé dietky,ktoré k nemu vzhliadajú s dôverou?Kde je svätožiara nad hlavami?Nejako to nekorešponduje s obrazom boha,ježiša a jeho učeníkov.Alebo má to všetko pekné aj opačnú stranu o ktorej sa v mene Boha taktne mlčí?
none
3
07.01.2015, 12:19
No veď aj Ježško nebol žiadny dobrodinec. Keby si si nevymýšľal, alebo si kriticky prehodnotil učenie RKC, a miesto toho si prečítal Bibliu, nemohol by si mať takéto otázky. Pravda, pokiaľ nie sú mienené ironicky.
Nedomnievajte sa, že som prišiel dať pokoj na Zem; neprišiel som dať pokoj, ale meč.
Ježiš, Mt. 10/34
Matúš 10/35, 36:
„Lebo som prišiel rozdeliť človeka proti jeho otcovi a dcéru proti jej materi a nevestu proti jej svokre, a nepriateľmi človeka budú jeho domáci.“
Matúš 13/55. Kristus priamo odvrhuje svoju matku, bratov i sestry.
No aj Lukáš v 12/49 nám odovzdáva Kristov odkaz:
„Oheň som prišiel hodiť na Zem, a čo chcem, ak už je zapálený?“
A ďalej sv. Lukáš v 14/26 odkazuje tým, čo chcú nasledovať Krista ako jeho učeníci Ježišovu požiadavku:
„Ak ide niekto ku mne a nemá v nenávisti svojho otca i matere, ženy i detí, bratov i sestier, ba ešte len aj svojej vlastnej duše, nemôže byť mojím učeníkom.“
Akási čudná láska, nezdá sa ti,
none
4

3. 07.01.2015, 12:19

No veď aj Ježško nebol žiadny dobrodinec. Keby si si nevymýšľal, alebo si kriticky prehodnotil učenie RKC, a miesto toho si prečítal Bibliu, nemohol by si mať takéto otázky. Pravda, pokiaľ nie sú mienené ironicky.
Nedomnievajte sa, že som prišiel dať pokoj na Zem; neprišiel som dať pokoj, ale meč.
Ježiš, Mt. 10/34
Matúš 10/35, 36:
„Lebo som prišiel rozdeliť človeka proti jeho otcovi a dcéru proti jej materi a nevestu proti jej svokre, a nepriateľmi človeka budú jeho do...

07.01.2015, 12:24
Klídek Lucifero,ono to celé bolo myslené ironicky...A bibliu čítať nebudem.pre mňa je to veľmi hororová literatúra.
none
7

3. 07.01.2015, 12:19

No veď aj Ježško nebol žiadny dobrodinec. Keby si si nevymýšľal, alebo si kriticky prehodnotil učenie RKC, a miesto toho si prečítal Bibliu, nemohol by si mať takéto otázky. Pravda, pokiaľ nie sú mienené ironicky.
Nedomnievajte sa, že som prišiel dať pokoj na Zem; neprišiel som dať pokoj, ale meč.
Ježiš, Mt. 10/34
Matúš 10/35, 36:
„Lebo som prišiel rozdeliť človeka proti jeho otcovi a dcéru proti jej materi a nevestu proti jej svokre, a nepriateľmi človeka budú jeho do...

07.01.2015, 18:03
Vymeň si monitor, lebo ti skresľuje písmenká. Ty tam vidíš napísané:
Matúš 10/35, 36:
„Lebo som prišiel rozdeliť veriaceho človeka proti jeho otcovi a veriacu dcéru proti jej materi a veriacu nevestu proti jej svokre, a nepriateľmi neveriaceho človeka budú jeho veriaci domáci.“

Ach tie vidiny, vidiny....
none
8

3. 07.01.2015, 12:19

No veď aj Ježško nebol žiadny dobrodinec. Keby si si nevymýšľal, alebo si kriticky prehodnotil učenie RKC, a miesto toho si prečítal Bibliu, nemohol by si mať takéto otázky. Pravda, pokiaľ nie sú mienené ironicky.
Nedomnievajte sa, že som prišiel dať pokoj na Zem; neprišiel som dať pokoj, ale meč.
Ježiš, Mt. 10/34
Matúš 10/35, 36:
„Lebo som prišiel rozdeliť človeka proti jeho otcovi a dcéru proti jej materi a nevestu proti jej svokre, a nepriateľmi človeka budú jeho do...

07.01.2015, 19:41
No luciFerko, neviem či by si nebol ešte krutejší, ak by si vedel,aká ťa čaká a neminie smrť.
No a láska, pochybujem o nej u ľudí, čo sa hrabú iba v zlom a nemajú potrebu hľadať dobré aj na kuse ****a.,
none
9

8. elemír 07.01.2015, 19:41

No luciFerko, neviem či by si nebol ešte krutejší, ak by si vedel,aká ťa čaká a neminie smrť.
No a láska, pochybujem o nej u ľudí, čo sa hrabú iba v zlom a nemajú potrebu hľadať dobré aj na kuse ****a.,

08.01.2015, 14:32
8. elemír, prečo sa tak vulgárne vyjadruješ? Napríklad taký pápež nekaká ****o, ale svätú stolicu. A najsvätejšie ****o, teda najsvätejšiu svätú stolicu má jednoznačne Pán - Hospodin. No a keď už si myslíš, že nevyhľadávam dobré, našiel som ho dosť.No ručím ti, že by sa to nepáčilo, čo som všetko našiel, čo by byť nemuselo. Napríklad si predstav, že by panna Mária hneď po narodení zaškrtila Ježiška. Koľko nevinných ľudí, čo boli umučení, upálení, roztrhaní na škripcoch, popálení roztaveným olovom a tak ďalej, by kvôli nenažranosti cirkvi svätej zbytočne netrpelo?
👍: Lemmy
none
10

9. 08.01.2015, 14:32

8. elemír, prečo sa tak vulgárne vyjadruješ? Napríklad taký pápež nekaká ****o, ale svätú stolicu. A najsvätejšie ****o, teda najsvätejšiu svätú stolicu má jednoznačne Pán - Hospodin. No a keď už si myslíš, že nevyhľadávam dobré, našiel som ho dosť.No ručím ti, že by sa to nepáčilo, čo som všetko našiel, čo by byť nemuselo. Napríklad si predstav, že by panna Mária hneď po narodení zaškrtila Ježiška. Koľko nevinných ľudí, čo boli umučení, upálení, roztrhaní na škripcoch, popálení roztaveným olovo...

08.01.2015, 14:33
Teda, natrel si mu to.
none
11

9. 08.01.2015, 14:32

8. elemír, prečo sa tak vulgárne vyjadruješ? Napríklad taký pápež nekaká ****o, ale svätú stolicu. A najsvätejšie ****o, teda najsvätejšiu svätú stolicu má jednoznačne Pán - Hospodin. No a keď už si myslíš, že nevyhľadávam dobré, našiel som ho dosť.No ručím ti, že by sa to nepáčilo, čo som všetko našiel, čo by byť nemuselo. Napríklad si predstav, že by panna Mária hneď po narodení zaškrtila Ježiška. Koľko nevinných ľudí, čo boli umučení, upálení, roztrhaní na škripcoch, popálení roztaveným olovo...

08.01.2015, 15:02
Tak by zomreli pre uplne ine penazne a mocenske dovody...
Dost casto sa cirkevnymi dovodmi len zakryvali ine originalne dovody...
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 verzia : 1.05 ( 17.4.2024 8:30 ) veľkosť : 116 863 B vygenerované za : 0.108 s unikátne zobrazenia tém : 50 128 unikátne zobrazenia blogov : 886 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

nikto je online

hľadanie :

blog dňa :

Pretože si v mojich očiach vzácny a cenný a pretože ťa milujem .... Iz 43,4 Súhlasíte so mnou, že viac kresťanov dnes pozná Desatoro ako novú zmluvu o nezaslúženej Božej milosti? Keby ste sa prešli po Times Square v New Yorku, alebo pod Manderlou a...

citát dňa :

Kľud je najlepší spôsob prevencie proti chorobe.