Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Nesúďme !

28
reakcií
1486
prečítaní
Tému 19. septembra 2009, 09:37 založil Lady_X.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
 
 


1.
označiť príspevok

Lady_X žena
   19. 9. 2009, 09:37 avatar
Pre človeka je prirodzené, že si robí úsudky o skutočnosti okolo seba. Je to nevyhnutný prejav jeho rozumového života. Tieto úsudky sa však týkajú aj ľudských vzťahov, kde nutne nadobúdajú iný charakter. Súd vyrieknutý nad človekom je nutne aj mravným úkonom. Všeobecne platí pravidlo, podľa ktorého môj pohľad na iných ľudí je nepriamym svedectvom o tom, ako hodnotím seba samého. Každé jedno sebahodnotenie človeka je nevyhnutne späté s jeho vlastným mravným postojom, ktorý si uvedomuje. Človek môže oklamať druhého, ale seba nikdy. Ak by človek klamal sebe samému, nemohol by sa oslobodiť od vedomia, že podstatou jeho činnosti je klamstvo. Ľudia odsudzujú druhých mnohokrát preto, aby ospravedlňovali svoje vlastné poklesky a aby svoju vlastnú neschopnosť vyvíjať sa, zastierali pokleskami iných. Je zaujímavé, že človek je náchylný zohľadňovať postoje iných ľudí, keď sa jedná o jeho vlastnú mravnosť, ale vôbec nie je náchylný zohľadňovať postoje iných vtedy, ak sa jedná o také potenciálne kvality jeho osoby, ktoré môžu zväčšovať jeho slávu pred ľuďmi a teda posilňovať jeho vlastný egoizmus.

Vieme dobre, že tie kvality človeka, ktorými sa dosahuje úspech, sláva a moc, nie sú síce vo svojej podstate zlé, ale v každom prípade sú nezávislé na hodnotách, ktoré stavia pred nás morálka osvietená zjavenou vierou. Úspešnými sa môžu nazývať aj ľudia, akými boli napríklad Stalin alebo Hitler. Boli úspešní v tom, že sa stali vodcami mocných ríš, vo svojich rukách zhromaždili nevídane obrovskú moc ovplyvňovať ľudí, dokonca rozhodovať o osudoch celých národov. Avšak boli úspešní v páchaní zla, pretože veľké možnosti, ku ktorým sa dostali, zneužili. Svojou vodcovskou mocou rozmnožovali ľudskú biedu a trápenie. Úspech sám osebe nie je žiadnou hodnotou. Jedine úspech v dobrom je nasledovaniahodnou vecou. Môj úspech dostáva svoje mravné ohodnotenie až v spôsobe, akým svoj úspech dosahujem, v čom môj úspech spočíva a nakoniec na čo svoj úspech využijem. Nikto nemôže vyhovoriť svoj mravný postoj a nemôže hodiť svoju vlastnú zodpovednosť na druhých. Náš súd nad druhými vychádza práve z takéhoto pokusu vymaniť sa zo zodpovednosti, poukazovaním na druhých. Keď sa snažíme vyhovárať na iných, sledujeme mravy iných nie preto, aby sme videli, kam máme vyrásť, ale aby sme sa uspokojovali vidinou, kam až smieme klesnúť. Zabúdame však, že žiadny ľudský poklesok nás nikdy neoprávňuje na to, aby sme tak konali sami.

zdroj:internet


21.
označiť príspevok

Vlado muž
   19. 9. 2009, 12:40 avatar
Ma asi porazí, tušil som, že v tom bude nejaká habaďúra. Mne to bolo už od začiatku podozrivé, lebo sa to veľmi zle číta, samá haluz, ale dal som si námahu, a zistil som, že to bolo uverejnené vo Farskom liste, občasníku Rímskokatolíckej cirkvi, farnosti v Dobšinej, 05/2006.

Už k tomu nebudem mať viac komentára, toto mi stačí. Čo tým sleduješ, že tu pridávaš také nezmysly, rôzne vety na vypláchnutie mozgov... brainwashing.


25.
označiť príspevok

SlecnaXY
   19. 9. 2009, 14:58 avatar
Vlado, zaoberáš sa hlúposťami a vlastnou nenávisťou voči Cirkvy a uniká Ti pointa. Samotná myšlienka je zdravá a pravdivá, mali by sme sa nad tým všetci zamyslieť a pokiaľ treba a je to možné, tak aj poučiť.
Najprv rozmýšľaj, potom masti svoje ego...pokiaľ nevidíš, tak sa nevyjadruj k tomu, čo nemôžeš poznať
Súhlasí dnes_flamujem, Lady_X


26.
označiť príspevok

Vlado muž
   19. 9. 2009, 15:38 avatar
Čo to trepeš? Ako pravdivá? Že v jednom prípade je to tak, inokedy zasa inakšie? Dnes prší, zajtra slnko svieti. Ty najprv rozmýšľaj, ak chceš čosi povedať zmysluplné. Vyjadril som svoj názor na to, čo tu priniesla Lady X. Obyčajný brainwashing.


27.
označiť príspevok

Vlado muž
   19. 9. 2009, 15:43 avatar
Nemám nenávisť voči cirkevníkom. To potom by muselo platiť, že cirkevníci majú nenávisť voči každému inak zmýšľajúcemu.

Chceš to potvrdiť? Čítaj, ako sa vyjadrujú cirkevníci na adresu druhých ľudí. Koľko tam v ich textoch je nenávisti, zloby, falošnosti... tak ma nepoučuj, ako sa mám vyjadrovať na ich adresu. Mne ide o to, aby ľudia boli k sebe ohľaduplní, ale všetko má svoje miesto... kde a kedy a ako sa vyjadrovať. Tu je fórum pre výmenu názorov, a keď niekto vloží príspevok, tak ak uznám za vhodné, budem na neho reagovať tak, aby z mojej reakcie bol zrejmý môj názor na daný príspevok. To nie je o nenávisti k cirkevníkom, ale o tom, že niekto píše hlúpo. Nič viac.


2.
označiť príspevok

Mortiisia žena
   19. 9. 2009, 10:02 avatar
jezis mna toto blogovanie raz zabije...to nemozete napisat z vlastnej hlavy? -___-


3.
označiť príspevok

Lady_X žena
   19. 9. 2009, 10:04 avatar
radšej sa zamysli nad obsahom - to je jedno, z koho hlavy to pochádza  


4.
označiť príspevok

Vlado muž
   19. 9. 2009, 10:10 avatar
Obsah je nedobre napísaný, strata čítať, nie ešte sa aj k tomu navyše vyjadrovať. Také infantilné myšlienky. Vhodné pre získanie depresie? Ale dobre, aby aspoň niečo, tak skúsme sa pozrieť na samotného autora.

Píše: Všeobecne platí pravidlo, podľa ktorého môj pohľad na iných ľudí je nepriamym svedectvom o tom, ako hodnotím seba samého. Úspešnými sa môžu nazývať aj ľudia, akými boli napríklad Stalin alebo Hitler.

Takže čo z toho vyplýva pre autora týchto skvostov? Ako v týchto vetách zhodnotil sám seba?
Súhlasí Ónya


12.
označiť príspevok

Lady_X žena
   19. 9. 2009, 10:30 avatar
čítaj : boli úspešní v páchaní zla !  


14.
označiť príspevok

Vlado muž
   19. 9. 2009, 10:36 avatar
No, a ako sa čo by aj nepriamo autor zhodnotil? Veď píše: ...podľa ktorého môj pohľad na iných ľudí je nepriamym svedectvom o tom, ako hodnotím seba samého.


5.
označiť príspevok

Vlado muž
   19. 9. 2009, 10:14 avatar
Autor: Náš súd nad druhými, napríklad nad Hitlerom, vychádza práve z takéhoto pokusu vymaniť sa zo zodpovednosti, poukazovaním na druhých, napríklad na Hitlerove činy.

Takže z akej zodpovednosti sa "sudcovia" chceli vymaniť pri obžalobe fašizmu, nacizmu, rasizmu, imperializmu...?


6.
označiť príspevok

činčin žena
   19. 9. 2009, 10:17 avatar
no, toto zavána propagáciou ideológie potláčajúcej ludské práva menšín. som za cenzúru.


7.
označiť príspevok

Ónya žena
   19. 9. 2009, 10:19 avatar
činčin - ahoj.. čítala som .. odpísala som ti.. a ďakujem ))) 


9.
označiť príspevok

činčin žena
   19. 9. 2009, 10:22 avatar
dik, pozrem na reakci...len niekedy neskor, prchám teraz za sobotným dnom
Súhlasí Ónya


10.
označiť príspevok

Vlado muž
   19. 9. 2009, 10:25 avatar
Čo by sa malo cenzurovať?


20.
označiť príspevok

činčin žena
   19. 9. 2009, 12:37 avatar
bagatelizovanie odsudzovania fuhrerových činov

sú veci, ktoré majú byt neodpustitelné


22.
označiť príspevok

Vlado muž
   19. 9. 2009, 12:42 avatar
Jasné, len to protirečí tým haluziam, ktoré tu dala Lady X z tej katolíckej stránky.


23.
označiť príspevok

činčin žena
   19. 9. 2009, 12:44 avatar
haluze katolíckej strany a fašizmus v radikálnej miere pridané do dogmatického jrnca a pomiešané kúzelnou ideologickou paličkou....šecko je to jedno...


24.
označiť príspevok

Vlado muž
   19. 9. 2009, 12:49 avatar
Môj názor na javy a udalosti v spoločnosti je taký, že niečo odsudzujem, niečo iné mi ani nestojí za pozornosť, niečo odsudzujem viac, niečo menej... v zásade by však malo platiť, aby ľudia nemenili raz dva, len tak, svoje názory... na zmenu by mali byť nejaké pádne dôvody. Nie je až tak jedno, aký postoj zaujímajú ľudia k udalostiam, s ktorými sa stretnú počas života. Pokiaľ si myslím, že môj názor je pre niekoho dôležitý, či zaujímavý, tak ho poviem nahlas, a jednoznačne... inokedy zasa tomu nemusím venovať primeranú pozornosť, záleží na okolnostiach. Napríklad toto je len také fórum, tzv. kecátko... takže tu si nedávam pozor na každú svoju myšlienku... napíšem, ako v tej chvíli čo ma napadne.


8.
označiť príspevok

Mortiisia žena
   19. 9. 2009, 10:21 avatar
ze sa vam tento blog vobec chcelo citat. im cookie cuter antibloggers.


11.
označiť príspevok

Lady_X žena
   19. 9. 2009, 10:27 avatar
„Uvedom si, raz a navždy, že na tom, čo si druhí ľudia myslia o tebe, nezáleží. Záleží na tom, čo si o sebe myslíš ty. Všetky tieto iné starosti o to, ako sa javíš druhým ľuďom, nemajú význam. Pamätaj si, že väčšinu ľudí môžeš ľahko presvedčiť a lichotením priviesť k tomu, aby verili čomukoľvek."

Estcheemah, Náčelníčka Nuly


13.
označiť príspevok

Vlado muž
   19. 9. 2009, 10:35 avatar
Prázdne táraniny, teda nehovorím, že v nejakom prípade nemusia platiť, ale nie je to všeobecné. Dosť mi to pripadá ako samochvála. [Že autorovi sa páči, ako narába so slovami, ale nepremýšľa nad významom celých viet.]

Zoberme si na drobnohľad politikov, presnejšie ľudí, ktorí kandidujú. Keby nezáležalo na tom, čo si o nich myslia občania, nemali by ich názory význam, tak akým spôsobom by dosiahli, že ľudia by im odovzdali hlas vo voľbách?

Autorové názory by som upravil zhruba takto:

Uvedom si, raz a navždy, že na tom, čo si druhí ľudia myslia o tebe, niekedy aj dosť závažne záleží. A niekedy veľmi nezáleží na tom, čo si o sebe myslíš práva ty sám. Niekedy sa môžeš aj sám o sebe pomýliť v názore. Napríklad v situácii: Tak toto ja nedokážem! [Pričom stačí nejaký drobný popud, a dokážeš to!] Všetky tieto iné starosti o to, ako sa javíš druhým ľuďom, majú niekedy veľký význam, pretože to ovplyvní celý tvoj nasledujúci život.


28.
označiť príspevok

dnes_flamujem muž
   19. 9. 2009, 16:02 avatar
Ty nechapes,ze s tebou a s tvojim nazorom nik nesuhlasi ?....v kazdom nazore musis uverejnit aka zla je cirkev,si egoista...najprv sa na to pozri zo strany inych ludi a potom zacni nadavat....


16.
označiť príspevok

Mortiisia žena
   19. 9. 2009, 10:44 avatar
teraz nechapem :D


15.
označiť príspevok

Morta žena
   19. 9. 2009, 10:39 avatar
keď tebe sa nechcelo, tak prečo si ho čítala ?  


17.
označiť príspevok

Mortiisia žena
   19. 9. 2009, 10:44 avatar
jasom si precitala zdroj a uvedomila si,ze to radsej nebudem citat :D


18.
označiť príspevok

Lady_X žena
   19. 9. 2009, 11:26 avatar
keď si to nečítala, tak ani nemôžeš vedieť, o čom to je, nie ešte tomu porozumieť  


19.
označiť príspevok

Mortiisia žena
   19. 9. 2009, 12:24 avatar
viac by sa mi pacilo kebyze pocuj tvoj nazor a nie ctrl c ctrl p. ( copy -paste ).


29.
označiť príspevok

Anette žena
   19. 9. 2009, 19:47 avatar
Ten článok je krkolomne napísaný a odporuje sám sebe. Najskôr tvrdí: nesúďme, vzápätí upriami pozornosť na Hitlera a jeho úspechy v konaní zla, toho Hitlera teda súďme a tvrdo.
Isteže netúžim byť úspešná kriminálnička, alebo tyranka. Len zvrátený človek upriamuje svoje snaženie na zvrátenosti.
Inak to motto nesúď , lebo budeš súdený je veľmi dobré. Ľudia často na to doplatia, že tvrdo niekoho skritizujú a potom sú sami nešťastní, aké kruté odpovede si musia vypočuť.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 10:25,  OBJEDNÁVKA HOTELU Majitel psa napsal majiteli hotelu:  „Vážený pane, rád bych se ve...
dnes, 10:19,  Nie tak dávno bol na duhovom pochode
dnes, 06:00,  Boris ty stale meleš o tých dlhoch....Ja nie som ekonom, ale nie je dlh ako dlh. Dnes ma skoro...
dnes, 05:39,  Čo mi na to napíšeš ty? Ja som k tejto téme videl, čital už viac. Za asi najhybnejší...
dnes, 05:24,  skus porovnávať seba samého v socializme a teraz......čo si si kupil vtedy a čo si kupiš...
dnes, 05:21,  merkuj mufko.....
dnes, 05:20,  Ano spišske parky boli celkom dobre aj za socializmu......Ale čo sa týka vyberu masa, moc toho...
dnes, 01:57,  Pamätám sa na tú kvalitu po prevrate. Išiel som do obchodu a chcel som kúpiť párky. Fuj,...
dnes, 01:23,  jo v pohode aj koncert :D
dnes, 00:32,  Petr Bende - Nad horu svita
dnes, 00:18,  Edo chce budovať totalitu !
dnes, 00:09,  zlaty socík dorazil *13*13*13
dnes, 00:08,  naš prakokot za podporovania hzds som nekandidoval . Nebol som ani na slovensku *13*13*13...
dnes, 00:05,  To je komunistický hovnomet . Nepoznaš ved vám na stranícke schôdze nápoje dovážal
včera, 23:51,  (1) Osvietený, vidím, že kompletuješ svoje vybavenie - k svojim hovnometom si si už...
včera, 23:32,  Dodo, hádam by si Grétku neodmietneš, keď by Ti to auto ponúkla odviesť/preplaviť do...
včera, 23:21,  (17) 0svietený, keby len hmlu, ale aj kadejaký odor zo svojich stále plných hovnometov....
včera, 22:41,  Pozrite sa, ja nezvyknem komentovať stranu Dobrá voľba. Podľa mňa je to nezmyselný projekt...
včera, 22:37,  Rok 2002. Všetci zvolení kandidáti za koalíciu HZDS. / Ak osvietený präkäkät kandidoval a...
včera, 22:34,  Edo hamuj. Lžeš ako keď tiskne !
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Žena je najkrajšie umelecké dielo. Niet divu, veď autorom je sama príroda.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(109 205 bytes in 0,608 seconds)