Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Neresti a cnosti

11
reakcií
3335
prečítaní
Tému 22. septembra 2008, 22:53 založil Kasafran.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
02. 01. 2010
91
21. 10. 2018
2
13. 09. 2010
5
04. 11. 2013
62
 
 


1.
označiť príspevok

Kasafran
   22. 9. 2008, 22:53 avatar
REFLEXIONES FIDELA CASTRA

NERESTI A CNOSTI

Včera sme hovorili o finančnom Ike (hurikáne), ktorý privádza do šialenstva impérium a nenachádza spôsob ako zladiť konzumizmus s nespravodlivými vojnami, vojenské výdavky a obrovské investície do zbrojárskeho priemyslu, ktoré však zabíjajú, ale nenakŕmia národy, ani im nezabezpečia základné potreby.
Nič nemohlo vyjadriť lepšie tento pomätený rozpor ako slová senátora Richarda Shelbyho, hlavného republikána z Komisie bánk Senátu USA, ktoré podľa agentúry Reuters povedal v rozhovore pre televízny kanál BBC: „Nevieme, koľko nás to bude stáť; pravdepodobne od 500 miliárd do bilióna dolárov, čo skôr alebo neskôr poškodí daňových poplatníkov alebo nás všetkých, včítane našich detí“.
Nik nemôže pochybovať o osude vyspelého kapitalistického sveta a budúcnosti, ktorú sľubuje miliardám obyvateľom tejto planéty.
Boj je v súčasnosti jedinou cestou národov ako dosiahnuť, aby žili v spravodlivej spoločnosti, ktorá je antitézou kapitalizmu a princípov, ktoré riadia nenávidený a nespravodlivý systém. Najväčším nepriateľom v boji za dosiahnutie tohoto cieľa je inštinkt egoizmu. Ak kapitalizmus permanentne používa tento inštinkt, socializmus neustále bojuje proti tejto prirodzenej ľudskej tendencii. Ak sa niekedy v dejinách vyskytli alternatívy návratu do minulosti, teraz taká alternatíva neexistuje. Jedná sa o boj, ktorý v prvom rade musí zviesť naša slávna strana.
Treba bojovať proti všetkým formám privilégií, korupcie a krádeže, ktoré u opravdového komunistu nemajú miesta. V tomto zmysle nesmú existovať žiadne ústupky. Podobné prejavy neboli nikdy vlastné tisíckam mužov a žien, ktoré dobrovoľne plnili internacionalistické povinnosti a zaslúžili sa o slávu a prestíž kubánskej revolúcie. Z takýchto čistých a etických princípov vychádzali aj myšlienky Josého Martího a jeho predchodcov.
Práve teraz, keď sa vyrovnávame z čerstvými dôsledkami ničivých hurikánov, musíme dokázať, čoho sme schopní.
Straníci musia bez zaváhania bojovať proti krádežiam v továrňach, skladoch, automobilových servisoch, hoteloch, reštauráciách a iných inštitúciách; všade tam, kde sa manipuluje s tovarmi a finančnými prostriedkami. Ak by sa niektorý člen strany dopustil takého hanebného skutku, musí byť dôrazne potrestaný; samozrejme, s vylúčením extremizmu. Kapitalizmus je obeťou samotného systému, proti ktorému sa bráni sebevlastnými prostriedkami, najmodernejšou technikou, nezamestnanosťou , spoločenským vyčlenením, vraždami, dokonca extrémnym násilím, ktoré je ale neúčinné proti obchodu s drogami, ktoré má na svedomí stovky, ba tísícky obetí na životoch v niektorých krajinách Latinskej Ameriky.
Úloha vedúcich činiteľov vo svete, kde prostredníctvom masmédií vládne neustále pobádanie ku konzumizmu, nie je vôbec ľahká vo svete, kde spôsoby, ako nalákať konzumenta, sú vypracované v rôznych laboratóriach a výskumných inštitúciách. Predstavte si len, že táto publicita stojí spotrebiteľov viac ako bilión dolárov. Komerčná propaganda sa opakuje do omrzenia, rozčuľuje takmer každého poslucháča.
Krádež ale nie je jediným zlom, ktoré škodí Revolúcii. Sú to uznané a tolerované privilégiá a byrokratické výmysly. Prostriedky určené na určitú situáciu sa stávajú stálou spotrebou a permanentnými výdavkami. To isté sa stáva, keď tí, čo majú dostatok finančných prostriedkov, utekajú nakúpiť do valutových obchodov nadbytočné množstvá, ktoré nepotrebujú.
Existujú štátne nástroje, ktoré majú tendenciu zovšeobecňovať privilégiá alebo ponúknuť oveľa viac, keď sa snažia získať kvalifikovanú pracovnú silu, ktorej je nedostatok. Niekedy používajú metódy trhovníkov, aby získali viac prostriedkov, ktoré potom rozdajú medzi svojich, čím si získajú ich absolútnu podporu. Sú to buržoázne zvyky, nie socialistické, a je našou svätou povinnosťou, proti nim bojovať.
Takéto delikty v niektorých krajinách trestajú najvyššími trestami. Nehovorím, že je to treba aj u nás; takisto ale je neúnosné, aby sme idiotsky odmeňovali nepolepšiteľných v našich väzenských zariadeniach. Nech sa naučia nejakému remeslu, ale nesnívajme, že z nich urobíme vedeckých pracovníkov.
Počas môjho revolučného života som videl, ako vedľa cností rástli aj neduhy. Takisto sa stávajú slabochmi tí, ktorí sú naučení len prijímať a nevenujú dostatok času premýšľaniu, čítaniu novín a správ o realite. Nepriateľ pozná dobre slabé ľudské stránky pri hľadaní špiónov a zradcov; ibaže nepozná aj druhú stranu mince: hrdinstvo a úžasnú kapacitu človeka uvedomele prinášať obete. Rodičia by chceli zanechať majetok deťom, ibaže im chcú nechať dedičstvo nadobudnuté čestným životom, aby ich tento pocit čestnosti sprevádzal navždy.
Impérium sa stretlo na našom ostrove s národom schopným vydržať po dlhé roky blokádu a desiatky agresií, a preto zostruje opatrenia proti Kube. Snaží sa jej ukradnúť kvalifikovanú pracovnú silu. Na jednej strane si vyberá z tisícok žiadostí, ktoré legálne žiadajú o vízum, a na druhej strane, propaguje ilegálnu emigráciu tým, že stále drží v platnosti zákon o Kubánskom urovnaní, ktorý platí privilegovane len pre občanov našej krajiny. Keby ho rozšírili aj na ostatné štáty Latinskej Ameriky, v krátkom čase by žilo v USA viac Latinskoameričanov ako občanov USA.
A čo je najcynickejšie: regrutuje žoldnierov, ktorí počítajú z beztrestnosťou, poskytuje im informácie a prostriedky, robí im celosvetovú propagandu a pokúša trpezlivosť a rozvahu revolučnej moci.
Pravda nikdy nebude absentovať v našom národe.
Nielenže bojujeme bez oddychu proti našim vlastným chybám, slabostiam a nerestiam, ale tiež vyhrávame na poli boja ideí, ktorý teraz vedieme. Ak si v niečom môžu byť istí šéfovia impéria je skutočnosť, že ani prírodné hurikány, ani hurikány cynizmu, nedokážu zraziť Revolúciu na kolená.
Ako povedal Martí: „Skôr sa spojí Severné more s Južným morom a z orlieho vajca sa vyliahne had“.

Fidel Castro Ruz, 19. september 2008, 20:45 hod


2.
označiť príspevok

janyjany
   23. 9. 2008, 06:45 avatar
Chcel by si žiť radšej v socializme ako v kapitalizme?


3.
označiť príspevok

ateista muž
   23. 9. 2008, 14:51 avatar
a to sa ho naco pytas janyjany vsak je to jasne!


4.
označiť príspevok

janyjany
   23. 9. 2008, 17:51 avatar
Chcel som len vedieť, či si za svojimi názormi naozaj stojí. Za socializmu ľudia utekali na západ a na hranici sa po nich strieľalo. Ľudia zo západu sem neutekali. A ak Kasafrana tak veľmi priťahuje socializmus, má možnosť emigrovať na Kubu.


5.
označiť príspevok

ether muž
   23. 9. 2008, 17:56 avatar
podľa mňa ide skôr o kritiku súčasného kapitalistického systému...


6.
označiť príspevok

Kasafran
   24. 9. 2008, 18:05 avatar
Janyjany,
vedz, že ja si za svojimi názormi stojím. Je to aj preto, lebo ich nemám len mechanicky osvojené, ale naštudované a predovšetkým aj získané osobnou skúsenosťou počas môjho života v socializme.
Dúfam, že budeš súhlasíť s mojím tvrdením, keď poviem, že osobná skúsenosť potvrdená príslušnou spoločensko-ekonomickou teóriou a praxou je pre empatívneho človeka skoro nenahraditeľným zdrojom vedenia a poznania.
Nakoniec si dovolím parafrázovať Tvoje "emigračné" odporúčanie takto: Čo Tebe ako nábožensky veriacemu človeku bráni emigrovať napr. do Svätej stolice?


7.
označiť príspevok

janyjany
   24. 9. 2008, 18:42 avatar
Kasafran - asi máš na mysli Vatikán. Nie som katolík. A ak máš veci naštudované, tak asi vieš, čo socializmus má na svedomí.


8.
označiť príspevok

Kasafran
   25. 9. 2008, 19:36 avatar
Janyjany,
uvedom si, že niektoré zdroje nerobia rozdiel medzi Mestským štátom Vatikán s hlavným mestom Vatikán a Svätou stolicou. Aj vláda SR podpisovala zmluvu nie s Vatikánom, ale so Svätou stolicou vo Vatikáne...
Vedz, že mám veci naštudované nielen o obetiach socializmu, ale aj o obetiach kapitalizmu a jeno najzbesilejšej formy fašizmu.
Čo myslíš, koľko obetí v Juhoslávii, Afganistane a Iraku má len v posledných rokoch na svedomí americký štátny terorizmus? Máš to naštudované?


9.
označiť príspevok

janyjany
   25. 9. 2008, 19:59 avatar
Hovoril si o mojom emigrovaní do svätej stolice. Ja neobhajujem katolicizmus. Nemám dôvod tam emigrovať. Súhlasím, američania majú na svedomí dosť obetí.


10.
označiť príspevok

Kasafran
   25. 9. 2008, 21:01 avatar
Janyjany,
s tou emigráciou som to uviedol ako možný príklad. Ty si s tým začal.
Ja ťa nikde neposielam - ja som rád, že si (ak si) u nás doma na Slovensku - veď kto mi potom odloží ten príslovečný "groš" na môj starobný dôchodok?


11.
označiť príspevok

janyjany
   25. 9. 2008, 21:05 avatar
Ak je pre niekoho kapitalizmus taký zlý a socializmus taký dobrý. V tom zmysle som to napísal.


12.
označiť príspevok

Kasafran
   25. 9. 2008, 22:50 avatar
Janyjany,
v poriadku - ale emigrácia aj tak nie je riešním takýchto spoločenských problémov. Väčšinou je prejavom ekonomického egoizmu dotyčných osôb. A egoizmus, ako vieš, ten problémy nerieši, ale ich skôr vyrába.
Ak si ešte hore, potom Ti prajem príjemný večer a noc strávenú spánkom spravodlivých.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 00:47,  15, .... použil si viac ako správny príklad. Pretože RKC a protestantizmus si zamieňajú...
dnes, 00:34,  11, .... NIE !!! Takto to neučí Biblia a omša je tiež len pozostatok židovstva a pohanstva....
dnes, 00:28,  6, .... dejiny neznášanlivosti RKC a iných, .... náboženské vojny , .... inkvizícia, .......
dnes, 00:25,  1, skutočná pravda o vzniku trojice je tá, že ako sa kresťania odklonili od učenia...
dnes, 00:17,  10, .... otázka trojice je zásadná otázka, nakoľko ak Boh nie je trojjediný, tak potom...
dnes, 00:12,  8, ..... ako tu na zemi, tak aj v iných dimenziách /aj v nebi/ môže byť človek, anjel, Boh...
dnes, 00:07,  Čo v skutočnosti spochybňuješ? Z Ruska prišla pomoc do Talianska, a nebol s tým problém....
dnes, 00:04,  20, .... nie je "prekliaté"! Prekliatí sú tí, čo sa nedržia Biblie a zasvätili...
dnes, 00:02,  10, .... a Mária navyše nie je ani Matkou Boha,..... ale "matkou syna človeka"!...
včera, 23:59,  2, ..... ak neexistuje nesmrteľná duša a Mária musí tak ako všetci čakať na deň...
včera, 23:52,  1, .... to je hotová demagógia! Samozrejme, že si nič nedokázal , ale si len vytvoril svoj...
včera, 23:41,  Kritizujem Kasafrana právom, je člen humanistickej organizácie, člen KSS, komunistov, a...
včera, 23:40,  21. ondrej kašli nanho , rypal do kasafrana , ten sa s ním ani nebavil , tak prišiel vyrypovat...
včera, 23:35,  samozrejme....siri info v najlepsiej viere.......neklame vedome.....čo nechápeš?*10*10*10
včera, 23:31,  Chceš tým povedať, že tunajšia bižutéria šíri klamstvo nevedome? Mňa neoklameš!
včera, 23:30,  Tu spamuješ ty, šírením klamstiev.
včera, 23:30,  no nevieš....klamar je ten, kto VEDOME šíri klamstvo
včera, 23:30,  Ondrej, kašli na hádku ohľadom klamstiev, ktoré propaguje bižutéria o Rusoch. Skús...
včera, 23:30,  14. daj si odpich, mešuge . a nespammuj
včera, 23:29,  13. v tom článku citujú taliansky denník. kto ohovára rusov? ty si potrebujes zase...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Je potrebné usilovať sa o to, aby každý videl a vedel viac, ako videl a vedel jeho otec a ded.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(77 065 bytes in 1,686 seconds)