hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  náboženstvo  /  téma

Nemeckí katolícki biskupi nazvali Martina Luthera „učiteľom viery“

príspevkov
1
zobrazení
0
tému vytvoril(a) 15.12.2016 23:35
posledná zmena 15.12.2016 23:35
1
15.12.2016, 23:35
Kedze tu vsetci robia copy&paste dam aj ja jeden, sice pol roka stare, ale neva

V roku 2017 si svet pripomenie 500 rokov od výročia reformácie. Martin Luther pribil v roku 1517 na kostol vo Wittenbergu svojich 95 reformačných téz. Posledný októbrový deň slávia každoročne protestanti ako „Deň reformácie“.

Do švédskeho mesta Lund sa 31. októbra chystá pápež František. Spolu s arcibiskupkou Upsaly Antje Jackelénovou sa zúčastní na ekumenickej bohoslužbe. Najvyššia predstaviteľka švédskej luterskej cirkvi, ku ktorej sa hlási až 67 % Švédov, vyjadrila radosť nad tým, že výročie reformácie si katolíci a luteráni pripomenú po prvý raz spoločne

Luteráni a katolíci oslavujúci reformáciu

Oficiálne oslavy sú naplánované na budúci rok. Katolíci na nich nebudú chýbať. Nemeckí biskupi pred časom predstavili príručku „Reformácia z ekumenickej perspektívy“. Martina Luthera v nej označujú za „učiteľa viery, svedka evanjelia a svedka Ježiša Krista“.

Pripomínajú, že „reformátori nechceli založiť novú cirkev, ale premeniť tú, ktorej boli členmi, čo sa im v rámci možností podarilo, aj keď sa to nezaobišlo bez chýb a zlých rozhodnutí“.

A pripájajú aj ďalšie výroky o tom, že „katolíci a luteráni sú údy jedného Kristovho tela a napriek rozdeleniu musia usilovať o plnú katolicitu (všeobecnosť) cirkvi“.

Podľa vydanej príručky, majú vo viere toľko spoločného, že by mali byť za to vďační a túto vďaku môžu vyjadriť práve oslavami reformácie na budúci rok.

Prvým pápežom, ktorý sa modlil v luteránskom kostole bol pápež Ján Pavol II. Stalo sa tak 11. decembra 1983 v Ríme. Po ňom sa v rovnakom kostole modlili tiež pápeži Benedikt XVI. a František.

Luther chcel očistiť cirkev

Martin Luther žil v dobe, kedy rímski biskupi umierali na pohlavné choroby. Mali manželky aj konkubíny. Pápežské paláce obývali podľa chuti ich milenky a milenci. Obyčajne z tohto sveta neodchádzali prirodzenou smrťou, ale úkladnými vraždami.

Pápež Lev X., ktorý bol od siedmych rokov cirkevným hodnostárom a v trinástich sa stal kardinálom (!) exkomunikoval Luthera v roku 1521. Hlavným dôvodom jeho ostentatívnej kritiky cirkvi bola dlhodobá korupcia, nemravný život a ožobračovanie ľudí prostredníctvom odpustkov.

Bývalá hlava nemeckých katolíkov, kardinál Joseph Hoffner napísal: „Druhý vatikánsky koncil vidí, že cirkev je povolaná k trvalej reformácii.“ Táto myšlienka sa opakuje hneď vo viacerých koncilových dokumentoch, ktoré zdôrazňujú „potrebu vnútorného obrátenia, bez ktorého skutočný ekumenizmus nie je možný“.

Vzájomné úsilie katolíkov a protestantov kráčať cestou neustálej obnovy je pokračovaním sľubnej nádeje s ktorou prišiel pred 500 rokmi Martin Luther. Po piatych storočiach mu porozumeli i katolíci. Jasným dôkazom sú plánované oslavy reformácie. Napokon, aj vďaka nej zvolal pápež Pavol III. v roku 1545 Tridentský koncil. V mnohých oblastiach nastavil vnútornú reformu ako odpoveď na kritiku Martina Luthera. Ten zomrel o rok neskôr v roku 1546.

odkaz
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 verzia : 1.05 ( 17.4.2024 8:30 ) veľkosť : 88 101 B vygenerované za : 0.114 s unikátne zobrazenia tém : 50 181 unikátne zobrazenia blogov : 886 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

hľadanie :

blog dňa :

odkaz 1. Spoznaj, na čom si. 2. Nastav si ciele. 3. Sleduj, kam odchádzajú tvoje peniaze. 4. Míňaj menej na neužitočné veci. 5. Splácaj svoje dlhy čím skôr. 6. Spor si na ťažšie časy. 7. Vytvo...

citát dňa :

Keď sa budeš cítiť najhoršie, tak si spomeň, že aj tá najhoršia hodina má iba 60 minút.