Vedci: Pozreli sme sa pravde do očí, nekontrolovanému zhoršeniu počasia sa už nedá zabrániť, obrňme sa...
Vedci pod hlavičkou OSN zverejnili dlhoočakávanú správu o klimatickej zmene.
Najzničujúcejšie následky klimatickej krízy sa podľa nich dajú ešte odvrátiť, no prírodné katastrofy už nie.
Čas aspoň na zmiernenie najhorších následkov sa rýchlo kráti.
Najviac ohrozená je polovica ľudstva – tri až štyri miliardy ľudí, dôsledky pocítia aj Slováci.
Už dnes je klimatická kríza horšia, než sa predpokladalo, a času na jej zmiernenie neostáva veľa, varujú vedci OSN v najnovšej správe, ktorú pripravovali niekoľko rokov. O závažnosti ich zistení vypovedá aj fakt, že ju zverejnili aj napriek tomu, že pozornosť sa obracia na vojnu na Ukrajine.
Je to možno ich najdôležitejší odkaz – bez ohľadu na to, koľko ľudských životov si vyžiada vojna, pred následkami klimatickej krízy nikto neujde. Vedci doslova píšu, že ju pocíti každé obývané miesto na zemi.
„Nepovedala by som, že nás to má skľučovať. Má nám to ukázať, aká závažná je realita, kam smerujeme a že všetci máme možnosť veci zmeniť,” povedala Debra Roberts z Medzivládneho panelu pre zmenu klímy (IPCC) novinárom.
Nová správa je druhá zo série štyroch reportov, ktoré vychádzajú postupne. Prvý, ktorý vyšiel v auguste minulého roka, potvrdil, že za zmenu klímy môže človek.
Čo čaká Slovákov
Predovšetkým nedostatok vody, ktorý sa prejaví v poľnohospodárstve, no v niektorých regiónoch môžu byť problémy aj so zásobovaním pitnou vodou.
Prejaviť sa to môže zdražovaním potravín, proti ktorému sa bude dať bojovať iba vyššími dotáciami pre farmárov. Náklady na pestovanie plodín a chov dobytka sa totiž zvýšia, pretože úroda bez závlah v suchých obdobiach neprežije.
Záplavy budú ničivejšie a spôsobia väčšie škody.
V lete bude viac ľudí kolabovať z dôvodu extrémnych horúčav, zvýši sa aj počet úmrtí.
Dovolenka pri mori v Chorvátsku bude drahšia, pretože miest na rekreáciu ubudne – niektoré časti pobrežia zmiznú v dôsledku erózie. To isté platí aj o iných južanských dovolenkových destináciách. Navyše budeme častejšie svedkami požiarov, aké zachvátili minulý rok Grécko. V lete tu bude nedostatok pitnej vody a balená bude drahšia.
Dovolenkovanie v iných, najmä rovníkových častiach sveta bude menej príjemné, pretože teploty budú nadnormálne vysoké, až tak, že to bude zdraviu nebezpečné.
Všetky spomenuté dôsledky budú tvrdšie a dotknú sa väčšieho počtu ľudí, ak svet rýchlo nepodnikne rázne kroky, ktoré by obmedzili spaľovanie fosílnych palív.
odkaz
_______________________________________________________________
Myslíte, že to ľuďmi pohne? Ja myslím, že nie.