Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Nekonečnosť vesmíru

84
reakcií
8008
prečítaní
Tému 6. júla 2008, 10:34 založil axbxcx.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
25. 11. 2010
20
04. 01. 2014
24
05. 10. 2019
167
02. 02. 2019
3
02. 05. 2017
21
26. 07. 2015
84
 
 


1.
označiť príspevok

axbxcx
   6. 7. 2008, 10:34 avatar
Ako vysvetliť nekonečnosť vesmíru? Je skutočne nekonečný, alebo je to len pre našu techniku neprekonateľná vzdialenosť? Len pre prirovnanie -pre mravca môže byť tiež vzdialenosť zo Slovenska do USA nekonečná - pre nás to je záležitosťou niekoľkých hodín. Ak má vesmír koniec, čo je za ním?


6.
označiť príspevok

ranexil muž
   6. 7. 2008, 12:34 avatar
To co je za ním je zname tým ktorý maju svoje telo 4rozmerné.Ak sa to teda týka 3rozmerných vesmírovje tazko mozne popisat tvary prazdna,ktore su hranicou medzi vesmírami,o to skor ked to prazdno je prazdnom len v istej perspektíve pohladu.ono sa to zda pre zmyslove vnímanie ako splet udalostí ktore su v case roztrusene,a akoby si kazdý vesmír bral stavebne kamene z miest konca svojho priestoru.avsak clovek si kladie tuto otazku aby pochopil svoju realitu,upínajuc mysel ku koncu prejavených vecí.su veci ktoré prejavene nie su a i tak su.dokonca prítazlivost je nevystopovatelný jav preto ze smer ktorým sa predmety zdaju byt pritahovane je výslednicou iba smeru ktorým veci plynú,avsak nemajú ziadnu prítažlivost same o sebe .dokelu musel by som to nakreslit .skoda, slova nestacia.


11.
označiť príspevok

J.Tull
   6. 7. 2008, 13:46 avatar
ranexil; ... nič nekresli. Radšej nám prezraď odkiaľ berieš tú istotu, že náš svet je trojrozmerný? :-)
"dokonca prítazlivost je nevystopovatelný jav preto ze smer ktorým sa predmety zdaju byt pritahovane je výslednicou iba smeru ktorým veci plynú,avsak nemajú ziadnu prítažlivost same o sebe" ... a čo takto zakrivenie priestoročasu hmotným telesom, ako to popisuje všeobecná teória relativity.


15.
označiť príspevok

ranexil muž
   6. 7. 2008, 15:34 avatar
ludska schopnost vnimania reality zda sa byt iba 3-rozmerna,avsak ludia s istými schopnostami vidiacich kde co,čo udajne nie je ,su a jestvuju.Komu sa zacnu aktivovat zmysly sluziace vnímaniu viac nez3-rozmernej reality,zacnu nasi 3-rozmerne uvazujuci lekari davat lieky vyhlasujuc to za psychicke choroby.Takze zda sa že bytost ktora vníma cosi ine nemusí byt blaznom len jej osobnost prekročí prah 3-rozmerneho sveta a zacne vidiet a pocut mnohe z toho co je v nasom svete nemeratelne ani energeticky ani inac.Mnohí vidia veci co príst maju lebo je zrejme ze cas je len nekonecný pocet 3-rozmerných vesmírov uložených na sebe v smere ktorý nie je obsiahnutý v svete v ktorom stojí 3-rozmerý pozorovatel.(podobne je 3-rozmerný objekt zložený z nekonecneho množstva 2-rozmerných utvarov)Samozrejme toto je velmi zjednodusene povedane lebo i plosne objekty tvoriace 3-rozmerný nemusia ležat nad sebou ale vzajomne sa križujú) Toto vsetko vsak fyzici vidiet nechcu a potom to stazuju super strunami 11smermi casu ale vec sa može mat naozaj uplne inac.Casto ma napada že vesmír je podobný počítaču a vsetko su programy,takže nebazpecne uvažujuci ludia by naozaj mohli dorazit realitu tak ako je znama.V suvislosti s bohmi sumeru ma to napadlo že natolko podriadili svet svojim túžbam že nejedna katastrofa sa stala.Ale to už zachadzam do učinku myšlienky na strukturu vecí.


16.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2008, 15:40 avatar
..zaujimave
No obavam sa, ze sa stretnes s hutnym odporom tvrdych realistov
.. co je to vlastne realita


85.
označiť príspevok

naconazov muž
   16. 12. 2008, 13:58 avatar
Vsetko len moze byt a preto my trojrozmerny ludia, je smiesne ze sa tym zaoberame.Ako moze dakedy pochopit trojrozmerny clovek stvorrozmernost.Ak stvorrozmerny ludia vidia ine veci ako my a dany lekari to povazuju za psychicke poruchy tak nad nimi su v tom pripade este vyssi ludia resp bytosti..To znamena ze si nemyslim ze tie najvyssie bytosti resp nieco by dovolilo nam trojrozmernym ludom pochopit nieco take velkolepe ako nekonecnost.My sniecoho musime byt.Hovori sa ze ten prvy je od vecnosti.Nechapeme to. Ludia na zemi su len nic v podstate a preto je smiesne sa zaoberat takymi vecami ako nekonecnost vesmiru pomocou fiziky ktora je tiez nulova.Iba sa snazime a proti tomu niesom no ale viem ze nekonecnost existuje na sto percent a to preto lebo napr ked si dade dva zrkadla oproti sebe odraz ide od odrazu a tak to pokracuje a je nekonecno obrazov pokial by tie zrkadla boli pri sebe tiez nekonecne.


9.
označiť príspevok

J.Tull
   6. 7. 2008, 13:23 avatar
axbxcx; ... ak niečo zaujíma polohu, môžeme ju definovať iba vzhľadom na iné veci vo vesmíre. Ak sa niečo pohybuje, dá sa to zistiť iba sledovaním zmien polohy tejto veci voči iným veciam vo vesmíre. Priestor nezávislí od vzťahov medzi reálne existujúcimi vecami nemá nijaký zmysel. Priestor nie je javisko - raz prázdne, inokedy preplnené - na ktorom sa veci objavujú a potom miznú. Priestor je niečo ako veta. Predsa nemôžeme vysloviť vetu, v ktorej by nebolo jediné slovo. Každá veta má gramatickú štruktúru danú vzťahmi medzi slovami. Čo nám zostane, ak odstránime všetky slová? Vari prázdna veta? Nie, nezostane nič. Navyše existuje veľa rôznych gramatických štruktúr, ktoré sú základom pre rôzne usporiadania slov a rozmanité vzťahy medzi nimi. Neexistuje nič ako absolútna vetná štruktúra platná pre všetky vety bez ohľadu na konkrétne slová a ich význam.
Geometria vesmíru sa veľmi podobá gramatickej štruktúre vety. Tak ako veta nemá nijakú štruktúru nezávisle od vzťahov medzi slovami, tak ani priestor neexistuje mimo vzťahov medzi vecami v tomto priestore. Keď z vety odstránime nejaké slová, prípadne zmeníme ich usporiadanie, zmení sa aj gramatická štruktúra. Podobne sa zmení aj geometria priestoru, ak sa zmenia vzťahy medzi vecami vo vesmíre.


12.
označiť príspevok

Pohodka
   6. 7. 2008, 14:05 avatar
Podla mňa, nikto ti asi nedá odpoveď či je vesmír nekonečný. To zatial nie je známe, aspoň podla mňa. Ani to, že aký je velký.Naša platena Zem je len jedná z planét, ktorá obieha okolo Slnka a spolu tvotia Slnečnú sústavu. Vo vesmíre sú miliony hviezd. Tie spolu so Slnečmou sústavou je Galaxia. Preto je vesmír väčší, ako si my vieme predstaviť. O nekonečnosti si netrúfam hovoriť.Nie som Astrologom, nezaoberám sa s tým, len čo-to si najdem na nete, prečítam si, aby som celkom hlúpa nezomrela.  


43.
označiť príspevok

gulino
   8. 7. 2008, 02:03 avatar
Otázka o konečnosti vesmíru je ťažká. Nekonečno sa v matematike definuje ako schopnosť nájsť k akémukoľvek veľkému číslu číslo ešte väčšie. Každému je jasné, že to nie je problém, ale nekonečne veľké číslo zložené z číslic neexistuje a tak si matematika stanovila pre toto číslo zvláštny znak "?". Vybíjanie kondenzátoru teoreticky trvá nekonečne dlho, ale reálne u malých kondenzátorov vznikne za zlomok sekundy stav, že na polepe kondenzátora zostal jediný elektrón a keď aj ten odíde, je kondenzátor vybitý v konečnom čase. Zdá sa, že náš vesmír je tiež konečný a asi ho nič, čo je v ňom, nebude môcť opustiť a presvedčiť sa tak, či je za ním ešte niečo - iný vesmír. O 4-rozmernosti nadvesmíru sa dá oprávene pochybovať, lebo prejavom jeho existencie by bolo neustále vznikanie a miznutie objektov ako meniacich sa prienikov 4-rozmerných telies, čo sa evidentne nedeje.

Základný rozdiel medzi vedou a náboženstvami je v tom, že veda uznáva len poznané a experimentálne overené javy, kým náboženstvá sú založené na fantázii ľudskej mysle a nevadí im, že nemajú žiadnu logiku a sú v rozpore nielen s poznatkami, ale aj sami so sebou. Keď si vedecky rozanalyzujete akýkoľvek náboženský text, dospejete po pár vetách k rozporu. Rozpor vo vede znamená neplatnosť, v náboženstvách sa to interpretuje ako neschopnosť poslucháča pochopiť božstvo. Každá hlúposť je nepochopiteľná. Ľudská myseľ má nekonečnú fantáziu, ale pravda je vždy len jedna a je daná realitou. Na svete existuje veľké množstvo náboženstiev a každé je iné, lebo sú produktom ľudskej fantázie rôznych osôb, ale hlavne produktom rôznych vládcov, ktorí si upravili náboženstvá do formy, pomocou ktorej je možné ľahko ovládať masy nevedomých. Veda v podstate hľadá boha, ale dopredu si ho nevymýšľa. Určite nie je nekonečne milosrdný, lebo svet je založený na princípe požierania sa a umierania živých organizmov. Princíp je to surový, ale funkčný. Veda predpokladá, že bohom je nejaký vesmírny princíp, ale nevylučuje ani, že môžu existovať aj bytosti, ktoré dosiahli vyšší stupeň vývoja ako ľudia. Zatiaľ sa ich prítomnosť nepotvrdila. Vedecké nie je to, čo vysloví otitulovaný vedec, ale to, čo vysvetľuje pozorovaný jav, čo nie je v rozpore s ničím známym a to čo experimentálne potvrdia aj iní ľudia. Veda je založená na slove viem a nie na slove myslím si. To je veľký rozdiel. Hypotéza je len pracovným nástrojom vedy.


69.
označiť príspevok

janyjany
   8. 7. 2008, 21:52 avatar
Náboženstvá sú založené na fantázii - toto tvrdia viacerí materialisticky orientovaní jedinci. Píšeš - sú v rozpore. Predstav si 2 ľudí, ktorí skúmajú strom. Jeden sa vznesie nad korunu, vníma korunu, druhý vojde pod korene, vníma korene. A predstav si ich polemiku o tom, čo je strom. A každý z nich verí, že on má pravdu. Skutočne korene vyzerajú inak ako koruna. Na veci sa dá pozerať z rôznych uhlov pohľadu a z každého z nich sa tá istá vec javí inak. Skutočnosť je plná paradoxov.


2.
označiť príspevok

ranexil muž
   6. 7. 2008, 10:51 avatar
Ja trebars pokladam aj velký tresk len za prejav ktorý predchadzal vznik-3rozmerneho vesmíru,ale 4-rozmerný už tu bol a nejeden.Podla mna je 3-rozmerný vesmír konecný,4-nie,v tom ako konecnost chapeme my.Skor sa da povedat ze konecnost ,ak je otazkou casu skrz, ktorý sa vinie vedomý život,neexistuje.Ak sa to týka akýchsi hraníc v priestorovom chapaní je konecný.


3.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2008, 11:15 avatar
Na tuto otazku budeme poznat odpoved, ak sa potvrdi existencia takzvanej antimaterie.


4.
označiť príspevok

janyjany
   6. 7. 2008, 12:15 avatar
Aby človek vedel čo sa nachádza za závojom hmoty, musí otvoriť duchovné zmysly, ktorými bude vnímať duchovnú podstatu hmoty.


5.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2008, 12:18 avatar
.. ale to uz sa predsa stalo. Inak by nas ani nenapadlo, ze take nieco moze existovat. Uz ide len o dokazanie tohoto tvrdenia co bude samozrejme obtiaznejsie  


10.
označiť príspevok

J.Tull
   6. 7. 2008, 13:35 avatar
janyjany; Aby človek vedel čo sa nachádza za závojom hmoty je potrebné vysvetľovať svet z neho samého, z jeho "prirodzenosti" bez pomoci akejkoľvek mimosvetovej nadprirodzenej sily.


13.
označiť príspevok

Pohodka
   6. 7. 2008, 14:10 avatar
J.Tull, keby tu neboli tie nadprirodzené sily, tak by to už nebol janyjany  


17.
označiť príspevok

janyjany
   6. 7. 2008, 18:04 avatar
J.Tull - A čo ak je podstata hmoty a príčiny hmotných procesov nehmotná. Ak budeme skúmať len hmotu, budeme skúmať len následky nehmotných príčin a k poznaniu podstaty a príčinám sa nepriblížime. To je akoby sme chceli pochopiť obsah knihy tým, že knihu zvážime, zmeriame, zistíme jej chemické zloženie. Priblíži nás to k pochopeniu obsahu knihy?


18.
označiť príspevok

J.Tull
   6. 7. 2008, 19:06 avatar
janyjany; ... ako chceš pochopiť obsah knihy, o ktorej ani nevieme či ide o knihu a ak ide, ako ju bez skúmania dokážeme vôbec otvoriť? Akonáhle sa vo svojej domýšľavosti začneme domnievať /ako sa i mnohí domnievajú; dejiny do dosvedčujú/, že poznáme knihu i jej obsah, nikdy sa nedozvieme čo je skutočnosť.


19.
označiť príspevok

janyjany
   6. 7. 2008, 20:13 avatar
Nehovorím, že skúmanie hmoty je zbytočné. Len to, že nás samo osebe neprivedie k poznaniu podstaty a príčin hmotných javov, pretože tie nie sú v hmote. A tak vysvetliť hmotný svet z neho samého ako píšeš, je z tohto uhla pohľadu nemožné.


20.
označiť príspevok

ranexil muž
   6. 7. 2008, 20:19 avatar
Ja suhlasím,kedze príciny hmotných prejavov su casto až v buducej udalosti.Je to paradox,ktorý nie su schopný materialisti chapat.I ked casto ide o materialnu cinnost.


22.
označiť príspevok

J.Tull
   6. 7. 2008, 20:33 avatar
ranexil; ... hlavne, že "idealisti" už všetko chápu.:-)


23.
označiť príspevok

ranexil muž
   6. 7. 2008, 20:38 avatar
Pardon výraz materialisti bola blbost i tak jedno od druheho oddelovat je trochu chybou.


21.
označiť príspevok

J.Tull
   6. 7. 2008, 20:30 avatar
janyjany; ... lenže najprv musíme dokázať knihu otvoriť aby sme v nej mohli čítať.


24.
označiť príspevok

janyjany
   6. 7. 2008, 20:46 avatar
Samotným otvorením knihy nepochopíme jej obsah. A veda ani nemá nástroje na jej otvorenie. Skúma čisto hmotný obsah knihy.


25.
označiť príspevok

J.Tull
   6. 7. 2008, 21:00 avatar
janyjany; ... problém je v tom, že mnohí /a podľa Tvojich vyjadrení i Ty/ si myslia, že už čítajú obsah, pritom ani nevedia o akú knihu ide a určite, podľa mňa nepoznajú ani reč, v ktorej by mohla byť eventuálne napísaná.
Možno sa mýlim, ale si myslím, že veda má, alebo bude mať nástroje na jej otvorenie.


26.
označiť príspevok

janyjany
   6. 7. 2008, 21:18 avatar
J. Tull - ak by podstata sveta a príčiny hmotných procesov boli v hmote, potom by mala veda nádej hmotný svet pochopiť.


27.
označiť príspevok

J.Tull
   6. 7. 2008, 21:47 avatar
janyjany; ... skúmaním hmotného sveta možno /a vyzerá to nádejne; vieme o ňom stále viac a viac; i keď zároveň paralelne s pribúdaním naších poznatkov, zisťujeme ako málo toho vlastne v skutočnosti vieme/ máme nádej hmotný svet pochopiť, ako i príčiny hmotných procesov aj keby boli mimo neho. Ak sa však domýšľame, že to už vieme, tak nevieme a nebudeme vedieť nič.


28.
označiť príspevok

janyjany
   6. 7. 2008, 22:25 avatar
J.Tull - ak sú príčiny hmotných procesov mimo hmotného sveta, tak materialistická veda, ktorá skúma čisto hmotnú skutočnosť, nemá možnosť pochopiť nehmotnú podstatu a príčiny hmotných javov.
Materialistická veda dokáže skúmať let šípu, ale nemôže pochopiť, prečo tento šíp bol vyslaný a kto ho vyslal, pretože tieto príčiny sú nehmotné a veda sa musí na hranici hmoty zastaviť. Za hranice hmoty dokáže nazerať duchovná veda.


29.
označiť príspevok

dorota
   6. 7. 2008, 23:07 avatar
pod pojmom "duchovna veda" mas na mysli etku, pedagogiku alebo humanistiku ,..alebo nieco ine,...


35.
označiť príspevok

janyjany
   7. 7. 2008, 17:49 avatar
Duchovnú vedu môže realizovať - v západne terminológii - zasvätenec. Človek, ktorý sa stal pánom nad duševnými silami a vníma duchovný svet. Preto môže skúmať súvislosti medzi týmto svetom a duchovným svetom.


39.
označiť príspevok

dorota
   7. 7. 2008, 20:55 avatar
to musi byt ozajskny expert,...nie co ako teolog  


41.
označiť príspevok

janyjany
   7. 7. 2008, 21:06 avatar
Ten, kto vyštudoval teológiu, nestáva sa tým zasvätencom. Zasvätenec nepotrebuje študovať. Vidí skutočnosť takú, aká je. K múdrosti sa nedá dospieť štúdiom - učením dospejeme nanajvýš k vedomostiam. K takému človeku každá vec hovorí, aká je.


44.
označiť príspevok

fajer
   8. 7. 2008, 06:19 avatar
jany,ty rozmýšľaš čo vlastne píšeš,ja už len čakám kedy si sám vynadáš do hlupákov.


30.
označiť príspevok

fajer
   7. 7. 2008, 05:39 avatar
Enstain napísal,vesmír a šudská hlúposť su nekonečné,ale o tom prvom príklade sa dá pochybovať,tá tvoja duchovná veda spadá do druhého príkladu.


7.
označiť príspevok

slon v lese
   6. 7. 2008, 13:11 avatar
Nie je nekonečný, aspoň podľa terajšieho kozmologického modelu. Možno za ním niečo je, možno nie. Niektoré hypotézy to predpokladajú (podľa tých môže byť náš vesmír len bublinou v pohári šampanského medzi množstvokm iných bublín), iné nie.

Boris, antihmota sa už dá laboratórne vyrobiť vo veľmi malých množstvách, problém je, že ju treba udržovať ďalej od hmoty, inak anihiluje...je to najdrahšia existujúca látka na zemi...ale má aj iné zaujímavé vlastnosti, napríklad negatívnu hmotnosť.


8.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2008, 13:21 avatar
hmm parada to som netusil.


14.
označiť príspevok

Pohodka
   6. 7. 2008, 14:16 avatar
slon, naprv som zle čítala, že ..je nekonečný, ale po pozornejšom čítaní sme dospeli skoro zhodnému názoru, že ... Možno... Niektoré... a to šampanské je celkom vtipné, aj v takej téme  


32.
označiť príspevok

jefitto4444
   7. 7. 2008, 11:43 avatar
a napr. protón sodíka má v antičastici záporný náboj

Je to najsilnejší zo známych zdrojov energie. Uvoľňuje energiu so stopercentnou účinnosťou (jadrové štiepenie je účinné iba na 1,5 %). Antihmota nespôsobuje znečistenie ani radiáciu a jedna jej kvapka by mohla zásobovať New York energiou celý deň.
viac tu:

sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


31.
označiť príspevok

jefitto4444
   7. 7. 2008, 11:40 avatar
Vesmír zaručene nie je nekonečný. Keď vesmír vznikol, bola to veľkosťou tenisová lopta s hmotnosťou boeing 747. Okolo tejto lopty bola neznáma látka. Za sekundu aj nejaké drobné sa vesmír rozšíril pri veľkom tresku na obrovské rozmery, ale rozšírovanie týmto neprestalo. Každú sekundu sa vesmír rozšíruje o toľko, koľko sa rozšíroval pri veľkom tresku. A okolo vesmíru z vonkajšej strany (teda z opačnej, ako sme my) je presne tá istá neznáma látka. Vesmír nie je nekonečný a ani nikdy nebude. Predstavme si, že máme droždie s mliekom a cukrom. Kvasinky sa tým začnú rozmnožovať. O chvíľu ich je veľa, ale nikdy nie nekonečno.

Čo sa týka tej antihmoty: Antihmota vznikla neraz pri havárii urychlovača častic (v ňom vznikajú nové prvky bombardovaním neutrónmi látky s veľkým nukleonovým čislom). Reakciou antihmoty s hmotou vzniká nič (úplné nič, ktoré sa nedá ani predstaviť- ani svetlo, ani tma, ani čierno, ani bielo, ani horuco, ani studeno, ani hlboko, ani plytko,...). Pri vzniku vesmíru bola v tej guľke hmota aj antihmota. Ich reakciou vznikalo nič, ale hmoty bolo o niečo viac. A dnešné galaxie a hviezdy sú iba holý pozostatok z toho, čo bolo predtým


33.
označiť príspevok

ranexil muž
   7. 7. 2008, 12:34 avatar
Moj nazor ti poviem ,velkost tenisovej lopty?Taku blbost mohli povedat tí co nechapu to,že my sme vo vesmíre,vjeho vnutri a bolo to tak i pri velkom tresku.Velký tresk len spustil 3-rozmerný vesmír,ale ako viacrozmerný?Síce hovoria že vtedy povstali rozmery,lenze v bode su uplne vsetky.Otazkou nie je vznik vesmíru ale vznik cloveka,a jeho schopnosti vnímat,uz som to písal keby sme my ludia boli vedome viac než 3-rozmerný(co sice obcas v mysli sme),neexistoval by ziaden pociatok typu big bang,lebo cas by bol chapaný inac.Len trojrozmerne osoby sa vezu casom z bodu x do y.4-rozmerne tiež ale maju trochu viac na výber.Tiež je znamy anticas zatial ako pojem,v com zda sa byt to že sme nasledok buducej udalosti už dnes.Tak aký pociatok ked to bol koniec?Ludia si myslia tí ktorí veria v posmrtný duch.život a reinkarnaciu,že sa zrodia v naslednej casovej postupnosti.Figu borovu rodia sa opat aj do minulosti a len bez moznosti volby prežiju život ktorý je z nasho pohladu historiou.Preco asi ježis poznal buducnost,bol niekým kto tu možno dnes žije,a po smrti sa tam kdesi narodí a len sa stane realizator vecí ktore sa stat musia,preto na výber nemal.Take su moznosti duch. sveta a len jeden ma slob. volu ostatní sme len unasaní a neviemo to.


37.
označiť príspevok

jefitto4444
   7. 7. 2008, 19:20 avatar
Veľkosť tenisovej loptičky je vedecky dokázaná a hmotnosť boeing747 tiež. Takže tvoje filozofické pochody sú málo platné.
Ježiš poznal budúcnosť, ale Kresťanstvo hovorí o neexistencii reinkrenácie, preto sa Ježiš nikde inde nenarodil. Antičas je jedine v Startreku, ale antihmota je skutočnosť. Žiadné štvorrozmerné veci nexistuju. Ani 5 rozmerné,... Trojrozmerný znamená, že objekt má šírku, výšku a dĺžku. A čo by mal podľa vás byť 4 rozmer?


38.
označiť príspevok

janyjany
   7. 7. 2008, 20:13 avatar
Ak hovoríš o kresťanstve, tak asi prijímaš existenciu duchovného sveta. Ten je podľa Teba trojrozmerný?


45.
označiť príspevok

fajer
   8. 7. 2008, 06:52 avatar
jany kedy pochopíš ,že univerzálny duchovný svet neexistuje,koľko ľudi,toľko duchovných svetov,každý má svoj duchovný svet,malí ho majú nevzdelanci veľký ho majú učenci,obmedzený ho majú teisti neobmedzený ateisti.Tak ako sú od seba vzdialené hviezdy vo vesmíre,tak je vzdialený môj duchovný svet od tvojeho a to neplatí len o tebe a o mne.


54.
označiť príspevok

janyjany
   8. 7. 2008, 17:37 avatar
Ja nehovorím o individuálnom duševnom svete človeka, ale o duchovnom svete do ktorého odchádzame po tzv. smrti.


58.
označiť príspevok

fajer
   8. 7. 2008, 19:16 avatar
a to odkial mas,ze taky svet existuje,


61.
označiť príspevok

janyjany
   8. 7. 2008, 19:47 avatar
Hovoria o ňom všetky kultúry.


70.
označiť príspevok

fajer
   9. 7. 2008, 05:57 avatar
no práve,stále len hovoria,ale nič nedokazujú,


73.
označiť príspevok

ranexil muž
   9. 7. 2008, 09:43 avatar
Ak by si siel na sud staci zopar svedkov a odsudia ta .A tak aj mnohe veci,z tejto problematiky stoja na svedectvach.(či už slo o tých co sa spikli je dnes jedno)Uveril by si trebars ak by si videl,že ktosi v lab. podmienkach pohne predmetom a tvrdil by že jeho sila je z duch.sveta?Nepovedal by sisi,že ked dokaže toto možno i jestvuje ten duch. svet?Vec sa ma len tak ,že si slabo hladal,alebo mal smolu v tom že si naražal na tých co verili vlastným bludom.Lenže existuju veci ako puhe priloženie ruk na chore miesto a uzdravenie,a nielen to .Jenaozaj co hladat a objavovat.Tiež videnie aury by ti pomohlo uverit ze nie sme len tela ale aj duse a ako take -nehmotne, mame svoje svety.


74.
označiť príspevok

fajer
   9. 7. 2008, 10:54 avatar
ja to nepripisujem nejakému duchovi,je to sila nášho mozgu,len ho nesmieme obmedzovať,.napr naboženstvom,to najviac dehonestuje ľudského ducha


75.
označiť príspevok

ranexil muž
   9. 7. 2008, 11:33 avatar
Uznavam že naboženske institucie používaju naboženstvo smerom k udržaniu vlastnej moci.Avšak naboženstvo podane ako sposoby vzorov apríkladov pre formovanie lud.Ja,je o niecom inom.Preto vždy pojde skor o schopnost prijat co z toho je vhodne pre vlastnu sebarealizaciu a čo su kecy mocných sveta zneuživajuce naboženstvo.Naozaj existuju nabož.texty ktore cloveku pomahaju lepsie chapat jeho vztah k vlastnej dusi a duch.svetu ci prírode.Takže kto ma zaujem ich skor či neskor najde.Cast duch.sveta žije vo vedomí ludí a je jasné že mozog s tým mačo robit.Takže vždy ide o kluce k tejto oblasti vedomia a clovek zistí že duch.svet nie je len svet v mojej mysli či mozgu ale prestupuje vsetkými ludmi,takže sa najskor musí naucit pravidlam ktore tej ktorej oblasti týchto polí panuju a potom mu je dovolene vediet viac.


40.
označiť príspevok

dorota
   7. 7. 2008, 21:01 avatar
čas


42.
označiť príspevok

ranexil muž
   7. 7. 2008, 21:07 avatar
V biblii mas jasne odkazy na reinkarnaciu ked sa medzi sebou pýtali ci jezis nie je elias.Cirkev a krestanstvo su trochu odlisne veci.Nie krestanom ale cirkvi nevyhovuje reinkarnacia a hlavne istej madamme thoedore niekdajsej byzantskej kralovnej,nevyhovovala,pre politicke zamery,ale to je ina pesnicka.


46.
označiť príspevok

jefitto4444
   8. 7. 2008, 08:28 avatar
Máš v tom pekný gulaš. Keď Ježiš vzkriesil zmŕtvych Lazára, tak to podľa teba tiež bola reinkrenácia? Ľudia si mysleli o Ježišovi, že On je Eliaš, ktorý vstal zmŕtvych, ale nie sa narodil ako druhý Eliáš


47.
označiť príspevok

ranexil muž
   8. 7. 2008, 10:17 avatar
A ked niekto vstane z mrtvych to je podla teba co?To podla teba nieje reinkarnacia?Rozdiel je v jedinom.On ked vstal pamatal si kym bol.Ty ci ja si to nepamatame.


56.
označiť príspevok

janyjany
   8. 7. 2008, 17:59 avatar
ranexil - vstanie z mŕtvych nesúvisí s reinkarnáciou. Zmŕtvychvstanie súvisí s premenou fyzického tela, takže fyzické telo prestáva byť fyzickým. O čom hovorí i to, že po Kristovom zmŕtvychvstaní tí, ktorým sa ukázal ho najskôr nepoznali. Ak v blízkosti niekoho žijem roky, tak za pár dní ho nebudem poznať? Zmŕtvychvstalé telo nie je obyčajným fyzickým telom.
Reinkarnácia súvisí s tým, že duch človeka v rôznych životoch na Zemi prijíma rôzne fyzické telá.


59.
označiť príspevok

fajer
   8. 7. 2008, 19:22 avatar
ta reinkarnacia je my na prd,ked si nedokazem spomenut,co som bol v minulom zivote,ty ano.


60.
označiť príspevok

ranexil muž
   8. 7. 2008, 19:37 avatar
Dá sa tomu pomoct,avsak ego ktorým sa stanes pri spomienkach zvycajne,je skor o myslienkach,nez priamych prežitkoch,dalsia vec stava sa že nemusíme byt pri spomenutí si tým istým clovekom ale spomienkou skupinoveho ega vokol mena svojho v tých casoch.Preto sa to nedeje kedže duchovne ja nie je ohranicene bezprostredne telom ktore meno nieslo, a bolo by to dost tazkým bremenom pre sucastný život.


62.
označiť príspevok

janyjany
   8. 7. 2008, 19:48 avatar
To, že si bežný človek nespomína na minulý život, je pre jeho dobro. Zasvätenec si na svoje minulé životy spomína.


65.
označiť príspevok

ranexil muž
   8. 7. 2008, 20:03 avatar
Stretol som sa s ludmi co podstupili regresnu terapiu a uverili že co prežili bola ich minulost,avsak o zopar veciach viem tak som iba napísal že sa imstava že uveria prežitku ,ktorý vytvara regres a nejde priamo o ich životy.Ista uroven bytia v pozmeneých stavoch vedomia hlada sposob ako pomoct a obcas používa i cudzie minule inkarnacie ako sposob najdenia pochopenia a tak si ludia osvojuju co ich nebolo.


68.
označiť príspevok

janyjany
   8. 7. 2008, 20:27 avatar
S tým súhlasím. Regresná terapia umožňuje napojenie sa na psychické obsahy, ktoré nesúvisia s konkrétnymi životmi určitého jedinca. Sú zdokumentované prípady detí, ktoré si spomínali na detaily zo života určitého človeka, ktorý žil vo vzdialenej krajine, meste a tieto malé deti nemali odkiaľ poznať tieto detaily. Ale ani toto nepovažujem za spomienky na minulé životy. Zasa je to len napojenie sa na psychické obsahy, ktoré vytvorili iní ľudia.


72.
označiť príspevok

fajer
   9. 7. 2008, 06:09 avatar
ja by som týchto ľudí,nenazval zasvätencami,ale skôr pometencami,ešta dobre,že som bežný človek.


49.
označiť príspevok

Pohodka
   8. 7. 2008, 10:37 avatar
jefitto, silného partnera máš pre dialóg. Si mladý, tak sa aspoň priučíš.


55.
označiť príspevok

janyjany
   8. 7. 2008, 17:53 avatar
jefitto4444 - spájať Lazarovo tzv. vzkriesenie z mŕtvych z reinkarnáciou? Pokiaľ sa duša neoddelí od fyzického tela, môže sa do neho vrátiť. Oddelenie nastáva do 3 dní od tzv. smrti.
Reinkarnácia znamená, že duch človeka príjme iné fyzické telo.

Matúš 11, 14 - A ak chcete prijať, on je Eliáš, ktorý mal prísť.
Kristus tu nehovorí o vstaní z mŕtvych.


57.
označiť príspevok

ranexil muž
   8. 7. 2008, 18:34 avatar
A rana do ktorej si Tomas siahol bola znakom duch.dokonaleho tela?


64.
označiť príspevok

janyjany
   8. 7. 2008, 19:55 avatar
po Kristovom zmŕtvychvstaní tí, ktorým sa ukázal ho najskôr nepoznali. Ak v blízkosti niekoho žijem roky, tak za pár dní ho nebudem poznať?
A tá rana nie je práve znakom toho, že toto telo nebolo fyzické? Ak by bolo čisto fyzické, tak by Kristus žil asi v bolestiach. Toto preduchovnelé telo je možné tvarovať tak ako jeho nositeľ chce. A týmto chcel Kristus Tomáša presvedčiť, že on je Kristus.


66.
označiť príspevok

ranexil muž
   8. 7. 2008, 20:21 avatar
Nemam v umysle hadat sa a dokazovat či su v biblii zmienky či nie o reinkarnacii.Odporucam ti ked si veriaci najst si anatemy ,teda co bolo prekliate,a co vynate zo svatej knihy v casoch teodory a byzantskej risi,a aj to že dodnes neboli zrusene.Utkvelo mi odtial cosi v pamati že vraj ked bude niekto prehlasovat že splynie so svetlom tak nech......... je tam toho viac nad cim sa rozum pozastaví.


71.
označiť príspevok

fajer
   9. 7. 2008, 06:04 avatar
aj klamstvo je možné tvarovať,tak ako jeho nositeľ chce,atým chce náboženstvo presvedčiť o svojej neomylnej pravde.


48.
označiť príspevok

ranexil muž
   8. 7. 2008, 10:20 avatar
jednoducho je to absurdne porovnavaju velký tresk so sucastnými rozmermi,ale keby bol dnesný vesmír polovica z toho co bol vzdy by to bol jeden meter tam aj tu.


50.
označiť príspevok

slon v lese
   8. 7. 2008, 11:24 avatar
chceš povedať, že vesmír sa nerozpína?


51.
označiť príspevok

ranexil muž
   8. 7. 2008, 12:16 avatar
Jasne že vzdialenosti telies od seba sa zvacsuju,ale nie vsade.ale iba ten 3rozmerný.Predstav si dve bubliny.Tie sa stretnu a vmieste dotyku predpokladame ze doslo k tresku-plesku(ci jak to volaju-aha big bang)Plocha sa zacne rozsirovat od miesta dotyku.A to je ten nas 3 rozmerný vesmír.Obycajna plocha co vznikla spojenim dvoch gulí-bublín.Teraz to posun na dve 4-rozmerne bubliny a zistís ze plocha ich styku je 3-rozmerný vesmír.Preto ja pokladam za hluposti mnohe z toho co nas ucí Usa veda.Nas vesmír expanduje ale len docasu kým obe "4-roz.bubliny nezaujmú energeticky najvýhodnejsiu pozíciu.Vyhovuje to aj nabozenstvu aj vsetkemu dve bubliny ako muzský azenský princíp co výdavaju svoje telo po spojení co je 3-rozmerný svet.Tento model som si nikde neprecital ani nenasiel.


52.
označiť príspevok

slon v lese
   8. 7. 2008, 12:43 avatar
a môžeš svoj názor podporiť aj nejakými rovnicami? pozorovaniami? existuje už teória, že veľký tresk je len výsledkom zrazenia dvoch 11- rozmerných membrán (náš vesmír je jednou takou membránou)...ale ťažko také čosi dokázať.
dve bubliny muž a žena...vo vesmíre nič ako ženský a mužský princíp nie je, žiadne galaxie nadopované testosterónom alebo nejaké hviezdokopy so znakmi rodových stereotypov. je to len prenášanie ľudských vlastností na okolitý svet, čo je chyba, lebo človek je jeho nepodstatnou zložkou.


53.
označiť príspevok

ranexil muž
   8. 7. 2008, 13:08 avatar
samozreme ide o zjednodusený pohlad,a nemyslím to ako muž a zena -tiez sa len hovorí že sme si protipolmi.ide mi o nazorne vysvetlenie,ako big bang zacal jediným bodom,ale nie ze by tu bol objekt velkosti lopticky atp.,bolo to miesto kde prislo k stretu dvoch(ci viacerých)viac než 3-rozmerných vesmírov(bublín)a okamih stretu je vlastne len pociatok 3-rozmerných prejavov.Zaroven mi slo o nazornost ako sa naš vesmir paradoxne rozpína,ked 4-rozmerné sa zmensuju.


76.
označiť príspevok

kryo123 muž
   9. 7. 2008, 13:27 avatar
Odkial vies ze neexistuju i vyssies rozmery nez je iba 4rty priuestor??


77.
označiť príspevok

ranexil muž
   9. 7. 2008, 13:37 avatar
Analogiou je možne najst i viac než 4D priestoryavsak nato nestaci žiadna predstava,kedže nam je vlastne vnímanie 3D.


34.
označiť príspevok

kryo123 muž
   7. 7. 2008, 15:17 avatar
sledoval som tuto temu dlhsie, a chcel som najprv vediet nazory ludi az potom sa vyjadrit 

2ranexil... idea je dobra, ze zijeme v 3tom priestore suhlasim, ale nesuhlasim ze za "celym" vesmirom je 4rty priestor a za nim 5ty, atd...

Vesmir je iba jeden a v nom vsetky priestory...

Ako vieme u pociatku bol vesmir bod, po big bangu zacali existovat priestory, casy a hmoty... a ako uz bolo spominane my existujeme v 3D a preto sme schopni vnimat vsetky nizsie priestory... ako pripklad mozme vidiet napriklad "0-ty stav", teda vesmir tesne pred bigbang... bol to bol bod, teda "nulta dimenziapriestor[0D]" , spojenim bodov vznikne priamka (teda 1vy priestor[1D]), spojenim priamok vznikne plocha(teda 2hy priestor[2D]), spojenom ploch vznikne 3ti priestor [3D], z toho je jasne ze spojenim priestorv vznikne 4rty priestor[4D] a tak to pokracuje (spojenim 4D -> 5D; spojenim 5D -> 6D...), takze vesmir je podla mna zoskupenim vsetkych uz vytvorenych priestorov, a jak sa "celkovy" vesmir rozsiruje vytvaraju sa dalsie a dalsie priestory... co su toho dokazom? napriklad cierne diery, ktore by sa dali povazovat ako prelinanie medzi priestormi... dokazeme to matematicky vypocitat, ale nedokazeme ho vnimat, taktiez ako vyssie pristory dokazeme matemeticky vymodelovat, ale nedokazeme ho vnimat...


36.
označiť príspevok

kryo123 muž
   7. 7. 2008, 18:40 avatar
Vesmir je iba jeden, pretoze ak by bol kazdy vesmir cisto pre kazdu dimenziu zvlast, nedokazali by sme vnimat ani objekty nizsich dimenzii, pretoze by existovali v inom vesmire, ale my tie objekty vnimame... takze z toho logicky musi vyjst ze dimenzie sa v jednom vesmire prelinaju a plati uz dane pravidlo ze vyssia dimenzia dokze vnimat vsetky nizsie, ale nie naopak...

co sa tyce teorie anticasu, okrem startreku som o nom nepocul ziadnu doverihodnu definiciu, takze popravde nefiem vo co go 

Co sa tyce kolumbovho prikladu... by som oznacil za neadekvatny, pretoze prechod objektu v jednej dimenzie do druhej nie je mozny, pretoze ci nakreslis kocku na papier bude to vzdy iba 2D utvar... ale na druhej strane ak by sme si predstavili ze papier by bol schopne vnimat okolie a my by sme zacali po nom pisat perom, tak ono "papier" by hned po tom jak by sme prilozili hrot pera videl bod a jakmile by sme po nom zacali pisat tak by vnimal ciaru... ale neni mozne s istotou z pohladu papiera tvrdit ci to co po nom kresli je 3D objekt*(pero), alebo po nom beha len bod ktory zanechava za sebou stopu... tento piklad by sme mohli prirovnat viac k reliate ludom a pohlad obycajneho cloveka na vesmir, pretoze ak sa pozrieme na oblohu vidime hviezdy ako bod, to ale neznamena ze su 4tvrtej dimenzie, mozno su to iba 3D objekty, ale priliz daleko aby sme to mohli vidiet, ale to dlho nezistime.. takze mozme iba predpokladat...


63.
označiť príspevok

anata
   8. 7. 2008, 19:52 avatar
vesmír bude náš druhý svet   už sa naň teším  


67.
označiť príspevok

ranexil muž
   8. 7. 2008, 20:25 avatar
Treba len najst tu spravnu cestu a je to možne zakusit i dnes,takže clovek nebude vediet či slo o skutocnost ci sen.


78.
označiť príspevok

jefitto4444
   9. 7. 2008, 14:19 avatar
Žiadné minulé životy neexistuju, tak ako neexistuje nekonečnosť vesmíru


79.
označiť príspevok

ranexil muž
   9. 7. 2008, 14:30 avatar
A čo buduce?


80.
označiť príspevok

dorota
   9. 7. 2008, 18:07 avatar
ni to nejestvuje,...


81.
označiť príspevok

ranexil muž
   9. 7. 2008, 21:35 avatar
Takže zajtra sme tu neni ,skoda.


82.
označiť príspevok

dorota
   10. 7. 2008, 15:56 avatar
minulost a buducnost nejestvuju, je iba pritomnost,...co je na tom take nepochopitelne a deprimujuce?(-:


83.
označiť príspevok

ranexil muž
   10. 7. 2008, 16:43 avatar
Toto vie vsak malokto


84.
označiť príspevok

tibor1995
   15. 10. 2008, 07:22 avatar
co si myslite o zakrivenom vesmire
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 19:15,  djjaro, napíšem /zopakujenm/ niečo z môjho duchovna. Aj debil je ronako človekom, ako je...
dnes, 19:14,  Piča vyjebaná Sorošovská kurva protislovenská !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
dnes, 19:07,  Peter to je ako keď sa ten Rakušan pýtal či sme naozaj nemohli kritizovať za komunizmu...
dnes, 19:04,  Čo sa týka lodičiek má ich excelentne zladené s pletovkou . na to má špičkových...
dnes, 19:02,  251- áno Tull. Som rád, že sa tuná nájdu aj diskutéri, ktorým sa neťaží poštudovať...
dnes, 18:58,  Možno jej tie boky rozšírili špecialisti neonacisti na zem a veku ako ten nos a pery Zem...
dnes, 18:56,  Je to taký žartový članok až by mohol mať človek pocit že POL POT , Mao cetung či Stalin...
dnes, 18:55,  (1) Mil@níčko, vzhliadnutím tejto fotky našej pani prezidentky som zažil dve prekvapenia:...
dnes, 18:52,  Ty náš antislävän*13*13*13
dnes, 18:51,  Nemýlil som sa prvý agent štb FERO dorazil . Argumentačne zlyhal , lebo žiaden argument ani...
dnes, 18:46,  Nejaký človek ktorý by si so mnou písal o protestantskej Kresťanskej viere? Ak chcete tak...
dnes, 18:43,  (12) Era, čo sa týka charakteristiky Dosvieteného uvažovania a vyjadrovania, potom si trafil...
dnes, 18:41,  Ja som zaspala, Dj. *21
dnes, 18:38,  Uvedomil som si. *04
dnes, 18:38,  (1) Mil@níčko, vo väčšine prípadov je to možno aj "svätá" pravda, ale vedz a...
dnes, 18:37,  Tak to potom premení celú situáciu. *04
dnes, 18:37,  A čo keď je to muž baba? :)
dnes, 18:37,  Tichá domácnosť, že? .. =}}
dnes, 18:33,  (12) Dosvietený, nože prezraď, či sa Ti podarilo aspoň ako-tak ukojiť ten svoj stále...
dnes, 18:31,  Žena zachová len to tajomstvo, o ktorom nevie, muž zachová tajomstvo aj keď je ožratý !!!
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Aj múdry sa stane hlúpym, keď na sebe prestane pracovať.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(202 657 bytes in 0,246 seconds)