Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  zdravie  téma
kategórie:  

Nedovoľme, aby paranoia v Matovičovej hlave ovládala spoločnosť!

169
reakcií
520
prečítaní
Tému 19. júna 2020, 13:40 založil Kasafran.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
22. 09. 2018
1
19. 06. 2018
117
13. 01. 2020
22
24. 05. 2020
37
02. 08. 2013
27
 
 


1.
označiť príspevok

Kasafran
   19. 6. 2020, 13:40 avatar
Nedovoľme, aby paranoia v Matovičovej hlave ovládala spoločnosť!
Peter Lipták, lekár s viac ako 30 ročnou praxou
Publikované 02.06. 2020 o 07:10

Podľa údajov Talianskeho inštitútu verejného zdravia (Istituto Superiore di Sanit?), iba 3,7% pacientov z uvádzaných v globálnej štatistike úmrtí za Taliansko ako úmrtia na COVID, má uvedené v úmrtnom liste ako príčinu smrti diagnózu COVID. Ostatných 96,7% má uvedenú ako príčinu smrti kardiovaskulárne ochorenie alebo rakovinu. Ochorenie COVID sa spomína iba ako súčasná pozitivita testu na COVID. COVID pozitívni pacienti v absolútnej väčšine zomierajú na iné ochorenie, nie na COVID. Prečo asi pacienti s pozitívnym testom na COVID vo väčšej miere zomierajú na komplikácie chronických ochorení?

Videli sme to aj na Slovensku, na hystérii v DD Pezinok. Že kam vozili pacientov so zlyhávaním srdca a akútnymi formami srdcového ochorenia? Na oddelenie invazívnej kardiológie, do NÚSCH? Nie na infekčnú kliniku. Ale infekčná klinika nie je spôsobilá poskytovať takýmto pacientom potrebnú zdravotnú starostlivosť a tak pochopiteľne, títo pacienti bez včasného poskytnutia adekvátnej špecializovanej kardiologickej starostlivosti zomreli. Na COVID? Nie, na srdce.

Mnohí ľudia zomreli na obštrukcie v zdravotných systémoch, ktoré vyvolal šírený strach. Skôr sa to predsa nestávalo, že keď pacient s chrípkou dostal akútny infarkt myokardu, aby ho odviezli namiesto na kardiológiu, kde mu rýchlo vedia poskytnúť akútnu revaskularizáciu – spriechodnenie upchatej cievy, tak ho radšej odvezú na infekčnú kliniku. Nikdy nikoho sme nenechali zomrieť v izolácii na infekčnej klinike z obavy, že bude šíriť chrípku. Priemerný vek pacientov z uvádzaných úmrtí bol v Taliansku 81 rokov. To sú všetko ľudia ktorí majú niekoľko závažných chronických chorôb a pravdepodobnosť ich komplikácií a úmrtia je veľmi vysoká. Preto potrebujú mať dostupnú špecializovanú starostlivosť na špecializovaných oddeleniach väčšinou kardiológie alebo onkológie a nie na infekčnom.

Štatistika príčin úmrtí relevantného inštitútu v Taliansku je v príkrom rozpore s tzv politickou štatistikou, ktorá vlastne neuvádza počty tých, ktorí zomreli na COVID, ale tých ktorí zomreli zo všetkých príčin a bol im zistený pozitívny test na COVID. Údaje takejto politickej štatistiky treba deliť viac ako 20-timi, ak chceme získať skutočné, t.j. pravdivé počty pacientov, ktorí zomreli na COVID v Taliansku. Takže v Taliansku nie je obetí COVID 30 000 ale v skutočnosti cca 1200.  Vzťahuje sa to aj na iné štáty?  V Českej republike podľa údajov UZIS u 60% prípadov, ktoré sa uvádzajú v štatistike MZČR ako úmrtia na COVID nebola primárnou príčinou ich úmrtia infekcia COVID, ale iné chronické ochorenie. Najčastejšie išlo o ochorenie srdca, dýchacieho systému, rakovinu alebo cukrovku..  Potom z 321 uvádzaných úmrtí zomrelo na COVID 128 pacientov. A na Slovensku z 28 úmrtí koľkí zomreli v skutočnosti na COVID? Vieme to?

O tom, že situácia v USA je vo vykazovaní ešte horšia ako v Taliansku hovoria lekári z USA. Tam dokonca poisťovne financujú toto šialenstvo strachu, keď za pacienta, ktorý zomrel na COVID priplácajú 13 000 dolárov a za toho, ktorý zomrel na COVID na ventilátore, priplácajú dokonca 39 000 dolárov. No buďte si potom istí životom v americkej privátnej nemocnici. Dnes v USA vykazujú, že im zomrelo na COVID 107 tisíc pacientov. To znamená, že im v skutočnosti na COVID zomrelo 1% alebo ešte menej? To fakt iba 1000 pacientov zomrelo na COVID v celých USA a to má byť tá pandémia?

Podľa listov o prehliadke mŕtvych ľudia nezomierajú na COVID, ale tak ako vždy ľudia zomierali, zomierajú v určitom vysokom veku prirodzene a na chronické ochorenia kardiovaskulárne, respiračné, rakoviny a diabetes. O tom svedči aj fakt, že krivka celkovej úmrtnosti sa nijako nezvýšila, ale sa dokonca znížila. Je fakt, že ľudia počas „Pandémie COVID“ zatiaľ zomierajú menej. Ale hrozme sa následkov. Pretože sústredenie sa na ochorenie COVID viedlo k zanedbaniu štandardnej starostlivosti o ostatné diagnózy, opakovanému odkladaniu starostlivosti o ostatné diagnózy, patologické stavy sa nahromadili a došlo u nich k progresii. Z jednoduchých počiatočných štádií sa stali so zanedbania starostlivosti pokročilejšie, mnohé nádory narástli a dostali sa do inoperabilného štádia. Je reálna hrozba nárastu úmrtí na chronické ochorenia v postkovidovom období. Závažné je poškodenie zdravotníctva a to predovšetkým ľudských zdrojov. V mnohých hlavne starších kolegoch sa zahniezdil zneschopňujúcii strach z pacientov a mnohí túto situáciu riešili odchodom na dôchodok. A pretože sústredenie na COVID viedlo k ťažkému poškodeniu nielen zdravotných systémov ale predovšetkým ekonomík, možno očakávať vzrast úmrtí na chronické ochorenia v dôsledku prehĺbenia zlyhávania financovania zdravotníctva a vzrast úmrtí spôsobených biedou a hladom, vrátane nárastu infekčných ochorení… až po nárast samovrážd. To sa prejaví nielen v chudobných štátoch sveta, ale takéto vyhrotenie pokoronavírusovej situácie môžeme očakávať aj na Slovensku.
Nielen Pellegrini, Matovič ale aj ostatné vlády a WHO zlyhali. Namiesto starostlivosti o zdravie, zneužitie na boj o moc a biznis doma aj vo svete.

V skutočnosti, podľa reálnych čísiel a kritérií, vo svete nevznikli žiadne epidémie COVID, ani v jednom štáte! Ani žiadna pandémia. Počty ochorení sú tak minimálne a skutočná úmrtnosť na COVID nikde nedosahuje ani zlomok úmrtnosti na sezónnu chrípku a je iba zanedbateľné promile z príčin úmrtí vo svete z iných príčin.
Od začiatku  pandémie(16. marca) na Slovensku zomrelo na rakovinu 3504 ludí, na infarkt 657 ľudí, na srdcovocievne ochorenia spolu 4599 ľudí. Kde je mediálne pokrytie týchto úmrtí?

Svetové dáta sú online zobrazované na tomto linku. Od začiatku roka vo svete zomrelo 25 mil ľudí, z toho na infekčné choroby (AIDS, Malária, Dengue, Tuberkulóza, Parazity…) spolu 5,5 mil (počet obyvateľov Slovenska), od hladu 4,5 mil ľudí, z toho deti do 3 rokov 3milióny (!detí od hladu!), na rakovinu 3,5 mil, na AIDS 700 000, na maláriu 400 000 ľudí, na samovraždy 500 000, na dopravné nehody 600 000 (Prečo konečne nezakážeme vyrábať automobily?), na následky alkoholu 1 000 000, na následky fajčenia  2 000 000 (Obchodné záujmy tabakových a alkoholových firiem stále stoja nad ľudským právom na zdravie?). Kde je mediálne pokrytie porovnateľné s COVID? Či blcha sa stala slonom? Tuším, že za celým dnešným cirkusom je niečo celkom iné a obchodné záujmy stále viac stoja nad ľudskými právami.

V skutočnosti je to umelo vyvolávaná pandémia strachu. Strach to je skutočná dnešná infekcia a nie nevinný vírus. Strach človeka z človeka rozdeľuje ľudí. Strach zo smrti sa stal nástrojom moci a marketingom biznisu. Dostal sa do každého kúta Zeme.
Čo to má znamenať? Je to spôsob ako terorizovať občanov a zaviesť diktatúru bez ich súhlasu? Čo si možno myslieť o orgánoch, ktoré zodpovedajú za túto situáciu? O vládach, ale aj o WHO?
V ďalších blogoch sa budem venovať aj týraniu seniorov v domovoch dôchodcov, ktoré je spôsobené, dnes už viac ako 2 mesiace trvajúcim, psychickým strádaním v karanténe.


5.
označiť príspevok

J.Tull
   20. 6. 2020, 10:39 avatar
Kasafran, zaujímavé... nič sa nedeje, iba možno "bežná chrípka" a starší ľudia v DSS odrazu začnú umierať na srdce... 
Neviem čo sa deje, z hľadiska zdravotníckych zásahov, s človekom, ktorý má chrípku a zároveň mu začne zlyhávať srdce, ale možno ma poučíš... 
Súhlasí Osvietený


6.
označiť príspevok

Kasafran
   20. 6. 2020, 10:55 avatar
(5) J.Tull,
to neviem ani ja, a preto Ti odporúčam obrátiť sa na príslušných lekárskych špecialistov. Mám totiž dôvodné pochybnosti, že by si moje "poučenie" nepovažoval za písmo sväté...


7.
označiť príspevok

J.Tull
   20. 6. 2020, 11:22 avatar
Kasafran, podľa môjho názoru, človeka, ktorý má symptómy chrípky, či inej infekcie, majúceho horúčky, je jedno z akého dôvodu, mu sotva budú robiť závažnejší zdravotnícky zásah, pretože by ho s veľmi vysokou pravdepodobnosťou neprežil... extrémne povedaná, takýmto zákrokom by ho zabili... domnievam sa , že preto tu bude predovšetkým snaha čo možno najšetrnejšie, s ohľadom na jeho vek, srdce, či iné obtiaže, dostať ho z infekcie, z týchto obtiaží, čo najskôr... ale môžem sa mýliť. Pýtal som sa uja Googla, ale nenašiel som, preto som sa pýtal Teba, keďže si pricapil článok MUDr. Peter Liptáka, teda mohol by si o tom prípadne niečo vedieť... 

Neviem či si zachytil informáciu z Talianska, podľa ktorej pozostalí po obetiach korony vinia štát za neskoré zavedenie opatrení tvrdiac, že mnohí, ak by ich vláda reagovala skôr, mohli žiť... domnievam sa, že podobne je to aj u nás, čo sa týka DSS, ktoré zanedbala, hoci informácie mali...
 
Súhlasí Osvietený


8.
označiť príspevok

-era- muž
   20. 6. 2020, 11:57 avatar
"pozostalí po obetiach korony vinia štát za neskoré zavedenie opatrení"

Ach môj ty bože... kam to ľudstvo speje?


9.
označiť príspevok

J.Tull
   20. 6. 2020, 12:04 avatar
-era-, ak si prečítaš viac k tomu, možno zistíš, že Tvoja otázka stratí na svojej "ostrosti" glob.zoznam.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

 
Súhlasí Osvietený


10.
označiť príspevok

peter67 muž
   20. 6. 2020, 12:17 avatar
JA, keby som bol takým skvelým právnikom, ako som grambľavým čalúnnikom, tak by som žaloval štát!!
V jednej kauze by som hájil záujmy podnikateľov a vymáhal odškodné od štátu za prísne opatrenia, ktoré mali za následok pokles výroby, tržieb a zisku!!
V druhej kauze by som žaloval štát za liknavé a slabučké opatrenia, následkom ktorých umrelo x príbuzných na Kovid!!!!
A verte, že obidva prípady by som vyhral.  
Ibaže ........nie som právnikom.   


11.
označiť príspevok

J.Tull
   20. 6. 2020, 13:03 avatar
peter67, neviem, neviem, či by Ti niečo kvaplo. V prvom prípade štát podnikateľov "zachraňuje" dotáciami, rôznymi výhodami a v tom druhom nepožadujú dubáčiky... im "Nejde o pomstu, ale o spravodlivosť”  

V jednom však pravdu máš, celkove štáty zlyhávali/vajú/ v jednom i druhom prípade.... hanbou v tomto smere je aj EÚ, ktorá sa začala len ťažko spamätávať. Na druhej strane všade sú len ľudia... a tí sú všakovakí...
 


30.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 6. 2020, 15:36 avatar
J.Tull nemyslím si že EU by sa neskoro spamätala . Robila všetko čo mohla . Pomalosť a mini chaosík sprevádzal všetky krajiny . Samozrejme čína jej zriadením môže robiť iné opatrenia ako zoskupenie krajín v EU . Inak konať môže zoskupenie štatov v USA lebo sú jedna krajina . V eu je to zložitejšie kedže členské krajiny robia všetko preto aby sa hrali na vlastnom piesočku čo najviac . Necentralizovaná EU má v tomto dosť slabú stranku . Napriek tomu si myslím že EU koronu zvládla v porovnaním so svetom celkom slušne ako celok .
Súhlasí Starý chren


12.
označiť príspevok

-era- muž
   20. 6. 2020, 13:14 avatar
Pokiaľ sa niekto počíta k deťom diabla, tak to viem pochopiť. Pokiaľ sa však niekto považuje za kresťana, tak by sa mal riadiť slovami:
"Lebo ak odpustíte ľuďom ich poklesky, odpustí aj vám váš nebeský Otec; ale ak vy neodpustíte ľuďom ich poklesky, neodpustí ani váš Otec vašich poklesky."
Prípadne:
"Veď už to je vaša prehra, že máte medzi sebou súdne spory. Prečo radšej neznášate krivdu? Prečo radšej netrpíte škodu?"

Ale egoizmus nepozná odpustenie, nepozná zľutovanie. A čím viac sníva o akejsi pozemskej spravodlivosti, tým viac zla vnáša medzi ľudí.
Súhlasí Starý chren


13.
označiť príspevok

J.Tull
   20. 6. 2020, 13:33 avatar
-era-, ak Ti dobre rozumiem /napíšem extrém/, vrahovi treba odpustiť a nechať ho, nech si vraždí i naďalej  

Spravodlivosť je možné chápať rôzne... napríklad za spravodlivé považujem odstúpenie ľudí, ktorí nezvládajú svoje funkcie a tým spôsobujú značné škody, nie kvôli trestu, ale kvôli tomu, aby ich nemohli páchať pre svoju neodbornosť, kompetentnosť, nedbalosť... i naďalej
 


14.
označiť príspevok

-era- muž
   20. 6. 2020, 13:49 avatar
Čo znamená "nechať ho, nech si vraždí i naďalej?" Prečo by mal vraždiť? Prečo vlastne niekto vraždí?


15.
označiť príspevok

J.Tull
   20. 6. 2020, 13:54 avatar
-era-, pre malýmilión príčin... dúfam nechceš, aby som Ti ich všetky vymenoval? 

Podobne malýmiliónkrát som písal, že najefektívnejšou obranou proti zlu, je pochopiť ho, analyzovať, erudovane hľadať príčiny a odstraňovať tie...
 
Súhlasí Starý chren


16.
označiť príspevok

-era- muž
   20. 6. 2020, 14:05 avatar
Vlastne mi je to jedno.

Bude ako má byť.


17.
označiť príspevok

J.Tull
   20. 6. 2020, 14:14 avatar
-era-, egoizmus nepozná odpustenie, nepozná zľutovanie a veľmi dobre pozná ľahostajnosť, nehasiť, čo ho nepáli /alebo skôr nevidí, či nechce vidieť čo páli.../ 


18.
označiť príspevok

-era- muž
   20. 6. 2020, 14:24 avatar
Nesúhlasím. Ľahostajnosť nie je vlastná egoizmu.


19.
označiť príspevok

J.Tull
   20. 6. 2020, 14:37 avatar
-era-, podľa mňa, ak je nepoznanie odpustenia, zľutovania egoizmom, potom je ním aj ľahostajnosť k tomuto svetu...
 


25.
označiť príspevok

-era- muž
   20. 6. 2020, 15:17 avatar
19. S tým nesúhlasím. Egoizmus nie je ľahostajný voči tomuto svetu, on chce, aby mu celý svet patril a slúžil.
Súhlasí Osvietený


27.
označiť príspevok

J.Tull
   20. 6. 2020, 15:22 avatar
-era-, nemusíš... podľa mňa sú však prejavy egoizmu rôzne. Nie každý egoista chce, aby mu celý svet patril, slúžil a aj egoizmus môže poznať aj odpustenie, zľutovanie... napríklad farizejstvo, ktoré je tiež egoizmom...
 


20.
označiť príspevok

J.Tull
   20. 6. 2020, 14:41 avatar
-era-, vezmi si poučenie:
Bol istý bohatý človek. Obliekal sa do purpuru a kmentu a deň čo deň prepychovo hodoval. Pri jeho bráne líhaval akýsi žobrák, menom Lazár, plný vredov. Túžil nasýtiť sa odrobinkami, čo padali z boháčovho stola; ale iba psy prichádzali a lízali mu vredy. Žobrák umrel a anjeli ho zaniesli do Abrahámovho lona. Zomrel aj boháč a pochovali ho. A keď v pekle v mukách pozdvihol oči, zďaleka uvidel Abraháma a Lazára v jeho lone. I zvolal: „Otec Abrahám, zľutuj sa nado mnou a pošli Lazára, nech si namočí koniec prsta vo vode a ovlaží mi jazyk, lebo trpím v tomto plameni!“ No Abrahám povedal: „Synu, rozpomeň sa, že ty si dostal všetko dobré za svojho života a Lazár zasa zlé. Teraz sa on tu teší a ty sa trápiš.
 


21.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 6. 2020, 14:43 avatar
J.Tull si sa už do ťažkých úvah pustil . Nebol Lazar Miňo Mazurek ?


26.
označiť príspevok

-era- muž
   20. 6. 2020, 15:20 avatar
Poučenia mám aj ja nejaké:

...Zavražděný nese jistou zodpovědnost za to, že byl zavražděn, a okradený má jistý podíl na tom, že byl okraden. Spravedlivý má jisté tušení o činech hříšníka a nevinný má jistou vinu na skutcích zločince. Ano, obviněný je často obětí ukřivděného, a ještě častěji odsouzený nese břímě za nesouzené a neobviněné...

www.kulturni-noviny.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Súhlasí J.Tull


28.
označiť príspevok

J.Tull
   20. 6. 2020, 15:25 avatar
-era-, uviedol si len pár z maléhomilióna... vlastne si mi dal týmto príspevkom súhlas s "15"... 


29.
označiť príspevok

J.Tull
   20. 6. 2020, 15:32 avatar
-era-, ... preto ani neviem, aké ponaučenie mi z toho, čo si uviedol v "26" vyplýva... 


33.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 6. 2020, 15:39 avatar
kulturni-noviny.cz ???


32.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 6. 2020, 15:38 avatar
era niečo také ako skupinka ľudí v novembri 1989 kričala netrestajme nikoho nie sme ako oni .

Dosť nezmysel .


36.
označiť príspevok

hokejis muž
   20. 6. 2020, 15:52 avatar
Havel kričal netrestajme


39.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 6. 2020, 16:09 avatar
Havel toho veľa nenakričal po terorizovanie dlhých rokov v komunistických žalaroch .

Veľký odkaz však po sebe zanechal

Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí - Václav Havel

A pre ČSFR a neskôr Česko robil takúto reprezentatívnu funkciu

Státní vyznamenání
kdy kde název stát
10/2011 Praha Vítězný řád svatého Jiří Gruzie
10/2006 Praha Řád knížete Jaroslava Moudrého Ukrajina
11/2005 Vídeň Čestný kříž za vědu a umění Rakousko
11/2004 Tchaj-pej Řád zářivé hvězdy Taiwan
03/2004 Praha Čestný řád Kanady Kanada
10/2003 Praha Řád Bílého lva Česká republika
10/2003 Praha Řád Tomáše Garrigua Masaryka Česká republika
08/2003 Dillí Mírová cena Mahátmy Gándhího Indie
07/2003 Washington Prezidentská medaile svobody USA
01/2003 Bratislava Řád bílého dvojkříže Slovensko
04/2002 Řím velkokříž Řádu za zásluhy o Italskou republiku s rytířskou stuhou Itálie
09/2001 Praha Řád Maďarské republiky za zásluhy – velký kříž s řetězem Maďarsko
02/2001 Paříž Řád umění a literatury Francie
10/2000 Ankara Státní vyznamenání Turecké republiky Turecko
05/2000 Berlín Velkokříž za zásluhy Německo
09/1999 Praha Řád knížete Vytautase Velikého Litva
08/1999 Praha Řád tří hvězd Lotyšsko
09/1997 Ammán Řád Al Husejna bin Aliho Jordánsko
09/1996 Brasília Řád Rio Branco Brazílie
09/1996 Buenos Aires řetěz Řádu osvoboditele San Martina Argentina
09/1996 Montevideo Medaile republiky Uruguay
04/1996 Tallin Kříž země Panny Marie Estonsko
03/1996 Praha Řád lázně Spojené království
07/1995 Praha řetěz Řádu Isabely Kastilské Španělsko
11/1993 Ljubljana Zlatá čestná medaile svobody Slovinsko
10/1993 Varšava Řád bílé orlice Polsko
12/1990 Lisabon Řád svobody Portugalsko
10/1990 Praha velký řetěz Státního řádu Jižního kříže Brazílie
03/1990 Paříž velký kříž Řádu čestné legie Francie
Čestné doktoráty
kdy univerzita co
2015 Kjong hi, Soul, Jižní Korea čestný doktorát[1]
2010 Univerzita v Tiraně, Tirana, Albánie čestný doktorát za celoživotní dílo
2009 SciencesPo, Paříž, Francie čestný doktorát institutu
2007 Univerzita v Udine, Udine, Itálie čestný doktorát za literaturu
2007 Univerzita v Liége, Liége, Belgie čestný doktorát univerzity
2006 Univerzita Haifa, Haifa, Izrael čestný doktorát filozofie
2006 Western Michigan University, Kalamazoo, Michigan, USA čestný doktorát za literární dílo
2006 Vysoká škola múzických umění, Bratislava, Slovensko čestný doktorát školy
2005 Thunderbird – The Garvin School of International Management, Phoenix, USA čestný doktorát mezinárodního práva
2004 Univerzita Long Island, New York, USA čestný doktorát společenských věd
2004 Varšavská univerzita, Varšava, Polsko čestný doktorát historických věd
2004 Národní Chengchi Univerzita, Taipei, Taiwan čestný doktorát za literaturu
2002 Maltská univerzita, Valletta, Malta čestný doktorát práv
2002 Univerzita Lleida, Lleida, Španělsko, Katalánsko čestný doktorát univerzity
2001 Janáčkova akademie múzických umění, Brno, Česká republika čestný doktorát za dramatické umění
2000 Michiganská univerzita, Ann Arbor, Michigan, USA čestný doktorát práv
2000 Bilkenská univerzita, Ankara, Turecko čestný doktorát za literaturu
1999 Univerzita St. Thomas a Macalester College, Minneapolis / St. Paul, Minnesota, USA čestný doktorát filozofie
1999 Univerzita Manitoba, Winnipeg, Kanada čestný doktorát práv
1999 Lotyšská univerzita, Riga, Lotyšsko čestný doktorát univerzity
1998 Univerzita v Glasgow, Glasgow, Velká Británie čestný doktorát filozofie
1998 Oxfordská univerzita, Oxford, Velká Británie čestný doktorát práva
1998 Pretorijská univerzita, Pretorie, Jižní Afrika čestný doktorát práv
1997 Bar-Ilanova univerzita, Ramat Gan, Izrael čestný doktorát filozofie
1997 Národní univerzita Tarase Ševčenka, Kyjev, Ukrajina čestný doktorát univerzity
1997 Jordánská univerzita, Ammán, Jordánsko čestný doktorát filozofie
1996 Vilniuská univerzita, Vilnius, Litva čestný doktorát univerzity
1996 Trinity College, Dublin, Irsko čestný doktorát práv
1996 Univerzita v Rio de Janeiro, Rio de Janeiro, Brazílie čestný doktorát univerzity
1996 Akademie múzických umění, Praha, Česká republika čestný doktorát v oboru divadelní tvorby
1995 Masarykova univerzita, Brno, Česká republika čestný doktorát filozofie
1995 Univerzita Victoria, Wellington, Nový Zéland čestný doktorát za literaturu
1995 Harvardova univerzita, Cambridge, Massachusetts, USA čestný doktorát práv
1995 Technická univerzita Drážďany, Drážďany, Německo čestný doktorát filozofie
1995 Univerzita v Novém Jižním Walesu, Sydney, Austrálie čestný doktorát filozofie
1994 Chulalongkornova univerzita, Bangkok, Thajsko čestný doktorát univerzity
1994 Bukurešťská univerzita, Bukurešť, Rumunsko čestný doktorát univerzity
1992 Vratislavská univerzita, Vratislav, Polsko čestný doktorát věd
1991 Svobodná univerzita v Bruselu, Brusel, Belgie dva čestné doktoráty univerzity (vlámská i valonská část)
1991 Univerzita St. Gallen, St. Gallen, Švýcarsko čestný doktorát státoprávních věd
1991 Univerzita LeHigh, Bethlehem, Pensylvánie, USA čestný doktorát filozofie
1991 Univerzita New York, New York, USA čestný doktorát práv
1990 Univerzita Columbia, New York, USA čestný doktorát práv
1990 Hebrejská univerzita, Jeruzalém, Izrael čestný doktorát filozofie
1990 Univerzita Bayreuth, Bayreuth, Německo čestný doktorát filozofie
1990 Palackého univerzita, Olomouc, Československo čestný doktorát filozofie
1990 Univerzita Karlova, Praha, Československo čestný doktorát filozofie
1990 Univerzita Komenského, Bratislava, Československo čestný doktorát filozofie
1990 Lawrencova univerzita, Wisconsin, USA čestný doktorát práv
1982 Univerzita York, Toronto, Kanada čestný doktorát filozofie
1982 Univerzita Le Mirail, Toulouse, Francie čestný doktorát univerzity
Ceny a medaile
rok název udělil kde
2012 Český lev 2011 Česká filmová a televizní akademie Praha
2011 Cena Jána Langoše Nadácia Jána Langoša Praha
2011 Čestné občanství Městské části Praha 6 Rada Městské části Praha 6 Břevnovský klášter
2010 Čestné občanství a Kulturní cena města Trutnova zastupitelstvo města Trutnova Trutnov
2010 Cena Franze Kafky Společnost Franze Kafky Praha
2010 Cena Alcide De Gasperiho porota Ceny za přínos k budování nové Evropy (převzala Dagmar Havlová v červnu 2011) Trento, Itálie
2010 Cena Homo Hellenicus Výbor Delfské ideje Delfy, Řecko
2010 Zlatá medaile míru, demokracie a humanity Ibrahima Rugovy Fatmir Sejdiu, prezident Republiky Kosovo Priština
2009 Cena obrany svobody Williama J. Brennana Media Law Resource Center New York, USA
2009 Cena Quadriga spolek Werkstatt Deutschland e.V. Berlín
2009 Goldene Henne časopis Superillu a východoněmecká televize MDR Berlín
2009 Cena Jana Nowaka-Jezioranského Kapitula Ceny Wroclaw
2009 Cena 1. června Zastupitelstvo Města Plzně Plzeň
2009 Cena Ď porota ceny Praha, Národní divadlo
2009 Bonnská mezinárodní cena demokracie Společnost pro Mezinárodní cenu demokracie Bonn
2009 Medaile Karla Kramáře Mirek Topolánek, předseda vlády Praha, Kramářova vila
2009 Cena Alfréda Radoka za rok 2008 porota Ceny Alfréda Radoka Praha
2009 Cena Institutu Supériuer de Géstion Institut Supériuer de Géstion Paříž
2008 Cena Jaroslava Seiferta Nadace Charty 77 Praha
2008 Cena Point Alpha Kuratorium německé jednoty Praha, velvyslanectví Spolkové republiky Německo
2008 Cena Karla Čapka České centrum Mezinárodního PEN klubu Praha
2007 Cena Eleméra Hantose Středoevropská univerzita Budapešť, Maďarsko
2007 Cena Dolfa Sternbergera Společnost Dolfa Sternbergera Heidelberg, Německo
2007 Medaile Carrasco i Formiguera Demokratická unie Katalánska Barcelona, Španělsko
2007 Humanista 20. století Mezinárodní liga humanistů Sarajevo, Bosna a Hercegovina
2007 Člověk střední Evropy Ekonomické forum Krynica, Polsko
2007 Zlatá medaile Szécheniyho Vědecká společnost Szécheniyho Budapešť, Maďarsko
2007 NDI Harriman Award National Democratic Institute for International Affairs Washington, USA
2007 Democracy Service Medal National Endowment for Democracy Washington, USA
2006 Cena Aspen Institute Aspen Institut New York, USA
2006 Cena generací Světové demografické sdružení St. Gallen, Švýcarsko
2006 Brückenpreis město Řezno Řezno, Německo
2006 Cena „Lidé v Evropě“ vydavatelství Verlagsgruppe Pasov, Německo
2006 Výroční cena za osobní přínos československé a české kinematografii Asociace českých filmových klubů Uherské Hradiště / Hrádeček
2006 Cena Matky Terezy St. Bernardette Institute of Sacred Art Albuquerque, New Mexico, USA
2006 Statecraft Award Výbor pro současná nebezpečí Washington
2006 First Freedom Award Rada America's First Freedom Richmond, Virginia, USA
2005 Mezinárodní cena Vittorina Colomba Nadace Vittorina Colomba Albiate u Milána, Itálie
2005 Diamantový vavřín umění slezské regionální instituce Polsko
2004 Mírová cena města Soulu Seoul Peace Prize Committee Soul, Korea
2004 Cena Thálie kolegium pro udílení ceny za celoživotní přínos divadlu Praha
2004 Delta Prize University of Georgia Washington D.C., USA
2004 Cena Vize občanské společnosti společnost American Friends of the Czech Republic Washington D.C., USA
2004 Cena za mír – Mostar 2004 Centrum pro mír a multietnickou spolupráci Mostar, Bosna a Hercegovina
2004 Osobnost dialogu za rok 2004 Chorvatská akademická společnost Split, Chorvatsko
2003 Cena Společnosti pro vědy a umění Společnost pro vědy a umění Praha
2003 Německá národní cena Německá národní nadace Berlín, Německo
2003 Cena za celoživotní dílo Malajsijská nadace pro světový mír Kuala Lumpur, Malajsie
2003 Cena GlobArt sdružení GlobArt Pernegg, Rakousko
2003 Cena Karla Havlíčka Borovského Institut Karla Havlíčka Borovského Brno
2003 Medaile sv. Jiří polský Tygodnik Powszechny Krakov, Polsko
2003 Občanská cena Hanno R. Ellenbogenové Pražská společnost pro mezinárodní spolupráci Praha
2003 Cena svobody International Rescue Committee New York, USA
2003 Velvyslanec svědomí Art for Amnesty při Amnesty Intermational Dublin, Irsko
2003 Honour of Ekotopfilm slovenský Festival Ekotopfilm Bratislava, Slovensko
2002 Zlatý řád španělských médií Federace asociací rozhlasu a televize Španělska Madrid, Španělsko
2002 Ciceronova cena Lotyšská univerzita a Lotyšská akademie věd Riga, Lotyšsko
2002 Cena časopisu NIKA redakce časopisu NIKA Praha
2002 Řád Apoštola svobody José Martího Kubánsko-americká národní nadace Miami, Florida, USA
2002 Řád Hrdinů svobody Kubánská rada svobody Miami, Florida, USA
2002 Cena za lidská práva česká pobočka Amnesty International Praha
2001 Velká cena Světové akademie kultur Světová akademie kultur Paříž, Francie
2001 Cena Presseclubu Concordia svaz rakouských novinářů Vídeň, Rakousko
2001 Medaile míru obec St. Ulrich bei Steyr Rakousko
2001 Cena příteli Lagun Onari baskická vláda Vitoria-Gasteiz, Španělsko
2001 Čestná medaile „pro meritis“ Mezinárodní výbor Mauthausen Vídeň, Rakousko
2000 Cena Evelyny F. Burkeyové Cech amerických spisovatelů – východ New York, USA
2000 The Wild Geese Award 1999 irská obchodní a kulturní skupina The Wild Geese Prague Praha
2000 Olympijská brána roku 2000 Mezinárodní olympijský výbor Lausanne, Švýcarsko
2000 Občanská cena nadace Staatsbügerliche Stiftung Bad Harzburg, Německo
1999 Cena první dekády deníku Gazeta Wyborcza polský deník Gazeta Wyborcza Varšava, Polsko
1999 Cena „Open Society“ Středoevropská univerzita Budapešť, Maďarsko
1999 Cena sv. Vojtěcha německá Adalbertova nadace Bratislava, Slovensko
1998 Vestfálská mírová cena Hospodářská společnost Vestfálska a Lippe Münster, Německo
1998 Cena Skupiny univerzit Compostela Skupina univerzit Compostela Santiago de Compostela, Španělsko
1998 Cena Capo-Circeo-Preis Společnost německo-italského přátelství Řím, Itálie
1998 Čestná plaketa za podporu Nadace Charty 77 Nadace Charty 77 Praha
1997 Cena Evropský státník roku Institut pro studie Východ-Západ New York, USA
1997 Medaile Karen Blixen Dánská akademie Kodaň, Dánsko
1997 Cena Evropské rady pro divadlo Mezinárodní asociace divadelních kritiků, Mezinárodní ústav středomořského divadla, Unie evropských divadel a festival v Avignonu Paříž, Francie
1997 Cena J. Williama Fulbrighta Fulbrightovo sdružení Washington, USA
1997 Světová cena Cino del Duca Nadace Simone a Cino del Duca Paříž, Francie
1997 Cena prince asturského Nadace prince asturského Oviedo,Španělsko
1997 Cena míru a demokracie nositelka Nobelovy ceny míru Aun Schan Su Ťij, jako představitelka Národní ligy pro demokracii Rangún, Myanmar (Barma)
1997 Cena „za úsilí o nápravu věcí lidských“ Nadace Pangea Praha
1997 Čestná medaile T. G. Masaryka Masarykovo demokratické hnutí Praha
1996 Prsten Leonarda Franka organizační skupina Literárních dnů ve Würzburgu Würzburg, Némecko
1996 Pamětní medaile Jicchaka Rabina Lea Rabinová Izrael
1996 Pamětní medaile Latinskoamerického parlamentu Sao Paulo, Brazílie
1996 Čestné vyznamenání Akademie brazilské literatury Rio de Janiero, Brazílie
1996 Cena Budapešťského klubu koordinační centrum klubu světových osobností Budapešť, Maďarsko
1995 Gézská cena Nadace Gézského hnutí odboje Vlaardingen, Nizozemí
1995 Katalánská mezinárodní cena Katalánský institut středomořských studií Barcelona, Španělsko
1995 Medaile Jiřího z Poděbrad Nadace Jiřího z Poděbrad pro evropskou spolupráci Husine
1995 Pamětní medaile Přemysla Pittera Nadace Přemysla Pittera a Olgy Fierzové Praha
1995 Cena Budoucnost naděje Nadace Elieho Wiesela a koncern Asahi Shimbun Hirošima, Japonsko
1994 Cena Indíry Gándhíové Indira Gandhi Memorial Trust Dillí, Indie
1994 Medaile Svobody organizace We the People 2000 Filadelfie, USA
1994 Cena Jacksona H. Ralstona Stanfordova univerzita Palo Alto, Kalif., USA
1993 Cena Theodora Heusse Nadace Theodora Heusse Stuttgart, Německo
1993 Cena Athinai Onasissova nadace Atény, Řecko
1993 Prezidentská medaile Univerzita George Washingtona Washington, USA
1993 Cena Adolpha Bentincka společnost pro udílení ceny Nizozemí
1992 Světová cena sdružení Citizens for the Change of World Affairs Cedar Rapids, Iowa, USA
1992 Pamětní medaile J. A. Komenského komise pro oslavy výročí J. A. Komenského Praha
1991 Sonningova cena Kodaňská univerzita Kodaň, Dánsko
1991 Cena Karla Velikého společnost pro udílení ceny Cáchy, Německo
1991 Cena bratří Kennedyových Společnost bratří Kennedyových Dánsko
1991 Cena Averella Harrimana Mezinárodní institut pro demokracii Washington, USA
1991 Cena Raula Wallenberga za lidská práva Nadace lidských práv Washington, USA
1991 Zlatá prezidentská medaile B'nai B'rith Mezinárodní organizace B'nai B'rith Washington, USA
1991 Zlatá medaile UCLA Kalifornská univerzita Los Angeles, USA
1991 Cena obránce svobody Centrum Simona Wiesenthala Los Angeles, USA
1991 Komenského medaile Moravian College Bethlehem Pensylvánie, USA
1991 Cena Svobody výkonný výbor organizace Freedom House New York, USA
1990 Cena za politickou knihu roku Spolek nakladatelů, knihkupců a knihovníků, Nadace Fridricha Eberta Frankfurt nad Mohanem, Německo
1990 Zlatá medaile Světového kongresu Slováků Toronto, Kanada
1990 Cena ducha svobody cena amerických umělců na shromáždění „Pocta Václavu Havlovi“ New York, USA
1990 Zlatá medaile Horní sněmovny francouzského parlamentu Paříž, Francie
1990 Cena Espaces 89 francouzští novináři Paříž, Francie
1990 Cena Montegrotto výbor pro udílení divadelní ceny Montegrotto, Itálie
1990 Cena čtyř svobod Institut Franklina a Eleonory Rooseveltových Middelburg, Nizozemí
1990 Cena mezinárodní organizace Rotary Portland, Oregon, USA
1990 Cena demokracie Národní nadace na podporu demokracie Washington, USA
1990 Mírová cena Světového liberálního svazu Liberální internacionála, Světový liberální svaz Madrid, Španělsko
1989 Cena Svobody pro Chartu 77 skandinávské deníky Politiken a Dagens Nyheter Kodaň, Dánsko
1989 Mírová cena Německého knižního velkoobchodu Nadace Mírové ceny Frankfurt, Německo
1989 Cena Olofa Palmeho The Olof Palme Memorial Fund Stockholm, Švédsko
1989 Cena dr. Karla Rennera město Vídeň Vídeň, Rakousko
1989 Mezinárodní cena Evropské kulturní společnosti výkonný výbor Evropské kulturní společnosti Francie
1986 Cena Erasma Rotterdamského nadace Erasmovy ceny Rotterdam, Nizozemí
1984 Cena Obie 1984 porota v kategorii „významný divadelní autor“ New York, USA
1982 Cena Jana Palacha Mezinárodní výbor na podporu Charty 77 Paříž, Francie
1981 Prix plaisir du Theatre 1981 Paříž, Francie
1979 Humanista roku „Church of Humanism“ šesti československým disidentům New York, USA
1977 Mezinárodní cena svobody pro Chartu 77 Chartě 77 na Mezinárodní konferenci o svobodě Oslo, Norsko
1970 Cena Obie 1969/70 porota v kategorii „vynikající divadelní hra“ New York, USA
1968 Velká rakouská státní cena za evropskou literaturu Spolkové ministerstvo pro vzdělání a umění Vídeň, Rakousko
1968 Cena Obie 1967/68 porota v kategorii „nejlepší zahraniční hra“ New York, USA
Vybraná členství
kdy kde
2008 člen mezinárodní skupiny The Elders
2006 čestný předseda českého PEN klubu
2006 spoluzakladatel a čestný předseda Evropské nadace pro demokracii
2005 spoluzakladatel iniciativy Společná starost s Jeho Svatostí Dalajlámou, Jeho královskou Výsostí princem Hassanem bin Tallalem a Jeho Excelencí Frederikem Willemem De Klerkem
2005 čestný člen poradního sboru Orange Circle Ukraine Initiative
2005 člen poradního výboru „Dalai Lama's Educating the Heart Dialogue“ spolu s J. S. Dalajlámou a arcibiskupem Desmondem Tutu
2005 spoluzakladatel společnosti Naše Bělorusko v České republice
2004 čestný patron Global Leadership Foundation, Londýn
2004 člen Výboru 100 pro Tibet, Palo Alto, Ca., USA
2004 člen poradního sboru Zimbabwe Defend and Aid Fund / Zimbabwe Benefit Foundation, Londýn
2004 člen Madridského klubu
2003 člen mezinárodního výboru na podporu demokracie na Kubě
1997 spoluzakladatel Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97
1996 zakladatel a předseda správní rady Nadace Václava a Olgy Havlových
1996 čestný člen Evropské akademie pro vědu a umění se sídlem v Salcburku
1996 čestný člen brazilského PEN klubu
1996 čestný člen Argentinské rady pro mezinárodní vztahy
1993 patron a předseda čestného výboru Pražského památkového fondu společně s princem z Walesu
1992 čestný člen Americké akademie a institutu umění a literatury v New Yorku
1992 zahraniční člen Akademie humanitních a politických věd Francouzského institutu
1991 čestný člen Společnosti M. R. Štefánika
1991 čestný člen Britské královské legie
1990 čestný předseda Obce spisovatelů
1990 čestný člen Masarykova demokratického hnutí
1990 čestný člen Společnosti bratří Čapků[2]
1990 čestný člen Masarykovy společnosti
1990 člen Římského klubu
1990 čestný člen kanadské Akademie pro kulturní rozvoj
1989 mimořádný člen švýcarského PEN klubu
1989 čestný člen rakouského PEN klubu
1989 člen výboru obnoveného českého PEN klubu
1984 dopisující Člen Bavorské akademie krásných umění
1980 čestný člen Svobodné akademie umění, Hamburk, Německo
1979 mimořádný člen francouzského PEN klubu
1978 člen švédského PEN klubu

cs.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


41.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 6. 2020, 16:11 avatar
To len stručne o fantastickom človeku R.I.P

Na feste Pohoda sme ho vítali veľkým potleskom .


43.
označiť príspevok

-era- muž
   20. 6. 2020, 16:12 avatar
Veru, nech odpočíva v pokoji
Súhlasí Osvietený, djjaro


50.
označiť príspevok

hokejis muž
   20. 6. 2020, 16:23 avatar
Elfí trol Havel vykrikoval netrestajme


54.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 6. 2020, 16:28 avatar
hakovy SS ved v príspevku 36 píšeš iné


58.
označiť príspevok

hokejis muž
   20. 6. 2020, 16:52 avatar
SSEDo ty klamársky trol v 36 je písané to isté
Súhlasí Kasafran


59.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 6. 2020, 16:59 avatar
A prečo píšeš v jednej teme 10000 to iste ??? To iste hovno ???


60.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 6. 2020, 17:03 avatar
hakovySS čo si rusík ???Hybridná vojna proti Rusku


61.
označiť príspevok

hokejis muž
   20. 6. 2020, 17:04 avatar
SSEdo len klameš tvoj Havel to povedal.


62.
označiť príspevok

hokejis muž
   20. 6. 2020, 17:05 avatar
Americký trol len bud strčený v americkej ri.. ked ti smrad nevadí
Súhlasí Kasafran


159.
označiť príspevok

havran
   17. 7. 2020, 19:28 avatar
Toto všetko dostal ochlasta pivársky za prechlastané hektolitre piva. Radšej si to tu nemal zase dávať. Tu hovadinu spamuješ pravidelne.
Súhlasí Kasafran


161.
označiť príspevok

peter67 muž
   17. 7. 2020, 19:32 avatar
Skús spočítať koľko titulov Dr. h.c. mal ujo Vašek?    
Súhlasí Kasafran


163.
označiť príspevok

Kasafran
   17. 7. 2020, 23:07 avatar
(161) Peter67,
ak sa obrátiš na Osvieteného, on Ti ich počet okamžite "vysype z rukáva"...


164.
označiť príspevok

Osvietený muž
   17. 7. 2020, 23:21 avatar
Havel
Nastúpil v roku 1951 do učebného odboru ako chemický laborant a večerne študoval gymnázium. Z kádrových dôvodov nebol prijatý na žiadnu vysokú školu humanitného zamerania, a preto dva roky študoval na ekonomickej fakulte Českého vysokého učení technického.

Po skončení základnej vojenskej služby (1957 – 1959) pracoval ako javiskový technik (najprv v Divadle ABC a od roku 1960 v Divadle Na zábradlí) a diaľkovo študoval dramaturgiu na divadelnej fakulte Akademie muzických umení (DAMU).

S nástupom tzv. normalizácie, ktorá nasledovala po potlačení Pražskej jari v roku 1968 sovietskymi tankmi, musel opustiť divadlo. Sústavne vystupoval proti politickej represii. Po potlačení Pražskej jari Havel pokračoval v tvrdej kritike režimu. V tejto dobe nesmel vykonávať svoje povolanie a pracoval ako robotník v trutnovskom pivovare, súčasne písal do samizdatových „Lidových novin“.

V apríli 1978 sa stal spoluzakladateľom Výboru na obranu nespravodlivo stíhaných. Tieto politické aktivity mu priniesli 5 rokov vo väzení.

V druhej polovici 80. rokov bol Havel ešte dvakrát uväznený, naposledy v roku 1989. Bol spoluiniciátorom petície Niekoľko viet (Několik vět) desaťtisíce ľudí. V tej dobe už komunistickému režimu dochádzal dych. Petícia požadovala namiesto demokratizácie demokraciu aj s "pokojnými ľudovým zhromaždeniami" a ani Havel neveril, že masová nespokojnosť sa v krátkom čase prejaví v priamom strete so štátnou mocou.

Doctor honoris causa (skratka Dr. h. c.) je čestný doktorát univerzity alebo fakulty udeľovaný za zvláštne zásluhy.

Zkratka dr. h. c. mult. (z lat. doctor honoris causa multiplex) znamená, že dotyčný je držitelem více čestných doktorátů. Například bývalý československý a český prezident Václav Havel obdržel 46 čestných doktorátů.

Čestný doktor (lat. doctor honoris causa, zkratka dr. h. c. uváděná za jménem a oddělena od něj čárkou) je čestný akademický titul, který je udělován bez studia a skládání zkoušek (honorary degree). Často jej uděluje akademická instituce (nejčastěji univerzita či jiná vysoká škola), kterou příslušná osobnost nestudovala ani na ní jinak nepůsobila – nemá tedy spojitost s formálně dosaženým studiem, respektive vzděláním (kvalifikací). Udělením titulu čestného doktora se většinou oceňují významné zásluhy určité osobnosti v určitém oboru vědy či umění, zásluhy o mír, určitý stát, rozvoj vztahů mezi státy, zásluhy na poli ochrany lidských práv, zásluhy, kterými daná osobnost dosáhla i zahraničního ohlasu apod. Udělení titulu může být provedeno slavnostním akademickým obřadem – promocí, titul bývá často udělen při příležitosti návštěvy instituce danou osobností. Dnes se tedy de facto jedná o uznání, určité ocenění zásluh dané osobnosti určitou institucí.


165.
označiť príspevok

Osvietený muž
   17. 7. 2020, 23:23 avatar
Čestné doktoráty
kdy univerzita co
2015 Kjong hi, Soul, Jižní Korea čestný doktorát[1]
2010 Univerzita v Tiraně, Tirana, Albánie čestný doktorát za celoživotní dílo
2009 SciencesPo, Paříž, Francie čestný doktorát institutu
2007 Univerzita v Udine, Udine, Itálie čestný doktorát za literaturu
2007 Univerzita v Liége, Liége, Belgie čestný doktorát univerzity
2006 Univerzita Haifa, Haifa, Izrael čestný doktorát filozofie
2006 Western Michigan University, Kalamazoo, Michigan, USA čestný doktorát za literární dílo
2006 Vysoká škola múzických umění, Bratislava, Slovensko čestný doktorát školy
2005 Thunderbird – The Garvin School of International Management, Phoenix, USA čestný doktorát mezinárodního práva
2004 Univerzita Long Island, New York, USA čestný doktorát společenských věd
2004 Varšavská univerzita, Varšava, Polsko čestný doktorát historických věd
2004 Národní Chengchi Univerzita, Taipei, Taiwan čestný doktorát za literaturu
2002 Maltská univerzita, Valletta, Malta čestný doktorát práv
2002 Univerzita Lleida, Lleida, Španělsko, Katalánsko čestný doktorát univerzity
2001 Janáčkova akademie múzických umění, Brno, Česko čestný doktorát za dramatické umění
2000 Michiganská univerzita, Ann Arbor, Michigan, USA čestný doktorát práv
2000 Bilkenská univerzita, Ankara, Turecko čestný doktorát za literaturu
1999 Univerzita St. Thomas a Macalester College, Minneapolis / St. Paul, Minnesota, USA čestný doktorát filozofie
1999 Univerzita Manitoba, Winnipeg, Kanada čestný doktorát práv
1999 Lotyšská univerzita, Riga, Lotyšsko čestný doktorát univerzity
1998 Univerzita v Glasgow, Glasgow, Velká Británie čestný doktorát filozofie
1998 Oxfordská univerzita, Oxford, Velká Británie čestný doktorát práva
1998 Pretorijská univerzita, Pretorie, Jižní Afrika čestný doktorát práv
1997 Bar-Ilanova univerzita, Ramat Gan, Izrael čestný doktorát filozofie
1997 Národní univerzita Tarase Ševčenka, Kyjev, Ukrajina čestný doktorát univerzity
1997 Jordánská univerzita, Ammán, Jordánsko čestný doktorát filozofie
1996 Vilniuská univerzita, Vilnius, Litva čestný doktorát univerzity
1996 Trinity College, Dublin, Irsko čestný doktorát práv
1996 Univerzita v Rio de Janeiro, Rio de Janeiro, Brazílie čestný doktorát univerzity
1996 Akademie múzických umění, Praha, Česko čestný doktorát v oboru divadelní tvorby
1995 Masarykova univerzita, Brno, Česko čestný doktorát filozofie
1995 Univerzita Victoria, Wellington, Nový Zéland čestný doktorát za literaturu
1995 Harvardova univerzita, Cambridge, Massachusetts, USA čestný doktorát práv
1995 Technická univerzita Drážďany, Drážďany, Německo čestný doktorát filozofie
1995 Univerzita v Novém Jižním Walesu, Sydney, Austrálie čestný doktorát filozofie
1994 Chulalongkornova univerzita, Bangkok, Thajsko čestný doktorát univerzity
1994 Bukurešťská univerzita, Bukurešť, Rumunsko čestný doktorát univerzity
1992 Vratislavská univerzita, Vratislav, Polsko čestný doktorát věd
1991 Svobodná univerzita v Bruselu, Brusel, Belgie dva čestné doktoráty univerzity (vlámská i valonská část)
1991 Univerzita St. Gallen, St. Gallen, Švýcarsko čestný doktorát státoprávních věd
1991 Univerzita LeHigh, Bethlehem, Pensylvánie, USA čestný doktorát filozofie
1991 Univerzita New York, New York, USA čestný doktorát práv
1990 Univerzita Columbia, New York, USA čestný doktorát práv
1990 Hebrejská univerzita, Jeruzalém, Izrael čestný doktorát filozofie
1990 Univerzita Bayreuth, Bayreuth, Německo čestný doktorát filozofie
1990 Palackého univerzita, Olomouc, Československo čestný doktorát filozofie
1990 Univerzita Karlova, Praha, Československo čestný doktorát filozofie
1990 Univerzita Komenského, Bratislava, Československo čestný doktorát filozofie
1990 Lawrencova univerzita, Wisconsin, USA čestný doktorát práv
1982 Univerzita York, Toronto, Kanada čestný doktorát filozofie
1982 Univerzita Le Mirail, Toulouse, Francie čestný doktorát univerzity


166.
označiť príspevok

peter67 muž
   18. 7. 2020, 00:31 avatar
JA navrhujem udeliť Havlovi in memoriam titul dr.h.c. aj na prestížnych univerzitách v Skalici a iných akademických pôdach, kde sa nadeľujú tituly len tak hučí.     
Taká univerzita, čo má v názve európska sa v Európe nestratí.     


64.
označiť príspevok

havran
   20. 6. 2020, 17:26 avatar
Ten ktzo chrchle a má prepitý mozog naozaj veľa nenakričí, ale stále je schopný veľa natárať. Sám vidíš kde sa to všetko zvrtlo a tú lavínu spustil on. Samozrejme, keby nebol on, našiel by sa iný "doráčisko".
Súhlasí Kasafran


65.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 6. 2020, 17:33 avatar
havran čakal som tvoj prejav nenávisti . Je to logické ved si pri Husakovi sedel ako si pisal


66.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 6. 2020, 17:34 avatar
Malý zamindrákovaný muž


38.
označiť príspevok

-era- muž
   20. 6. 2020, 16:01 avatar
Hlavne, že si ľudia o sebe myslia, že sú kresťanmi    
Súhlasí Osvietený


40.
označiť príspevok

djjaro muž
   20. 6. 2020, 16:09 avatar
Mozu si mysliet 
Súhlasí -era-


42.
označiť príspevok

-era- muž
   20. 6. 2020, 16:11 avatar
Aspoň je jasne vidno, aký obrovský rozdiel je medzi myšlienkou a činom
Súhlasí Osvietený


44.
označiť príspevok

djjaro muž
   20. 6. 2020, 16:15 avatar
ciny niesu podstatne LEN KED ON BUDE CHCIET
Súhlasí Osvietený


46.
označiť príspevok

-era- muž
   20. 6. 2020, 16:16 avatar
44. aj tak ťa mám rád
Súhlasí Osvietený, djjaro


49.
označiť príspevok

djjaro muž
   20. 6. 2020, 16:18 avatar
Dostat dar odpustenia je najkrajsi
Súhlasí Osvietený


45.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 6. 2020, 16:16 avatar
era presne tak krestania zrazu im vadia tiež krestania ale i farba pleti , rasa atd

Láska k blížnemu je proste nekonečná


55.
označiť príspevok

djjaro muž
   20. 6. 2020, 16:43 avatar
krestanstvo je vo faze skusky medzi sebou


63.
označiť príspevok

havran
   20. 6. 2020, 17:21 avatar
-era- pýtať sa je dobré, ale musíš nachádzať aj odpovede.
Súhlasí Kasafran


68.
označiť príspevok

-era- muž
   20. 6. 2020, 17:46 avatar
havran, v podstate ja sám pre seba odpovede poväčšinou mám.
Ak sa pýtam, tak skôr preto, aby som spoznal odpovede iných ľudí.
Súhlasí Osvietený


69.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 6. 2020, 17:47 avatar
era palec hore


75.
označiť príspevok

havran
   20. 6. 2020, 21:45 avatar
-era-Ani si neuvedomuješ čo si teraz vykrámil. Si zjavne uzatvorený v sebe a myslíš, že už poznáš seba dokonale, Ty darmo hľadáš odpovede na svoje zmetené otázky. Gratulujem ti k palcu hore od Osvieteného.


76.
označiť príspevok

-era- muž
   20. 6. 2020, 22:17 avatar
havran, ďakujem ti za tvoje hodnotenie.
Rozmýšľam, že by som si mohol začať robiť zbierku rôznych mojich hodnotení od tunajších diskutérov

Moja otázka na teba: ty vari nemáš poväčšinou odpovede na podstatné otázky života a sveta?
Súhlasí Starý chren


79.
označiť príspevok

J.Tull
   21. 6. 2020, 11:10 avatar
-era-, keďže asi aj diskusia v tejto téme medzi nami už skončila, len aby reč nestála, budem uštipačný, a napíš jednu Tvoju odpoveď, dúfam, že to spláchneš  Na otázku ako končia diskusie medzi –erou- a J.Tullom, je Tvoja odpoveď:
„diskusie končia tak, že –era- položí J.Tullovi otázku, ale odpovede sa nedočká, naopak, obráti smerovanie otázok od seba na neho a končí to definitívnou kritikou -erových názorov a poprípade aj jeho osoby“
... píšem to, aj preto, aby bol „kapánek“ pravdy, v tejto Tvojej odpovedi... 
 


80.
označiť príspevok

-era- muž
   21. 6. 2020, 11:19 avatar
Aj teba mám rád
Súhlasí J.Tull


23.
označiť príspevok

Kasafran
   20. 6. 2020, 14:53 avatar
(7) J.Tull,
všimol si si informáciu/údaj, že od začiatku "pandémie" na Slovensku zomrelo na rakovinu 3 504 ľudí, na infarkt 657 ľudí, na srdcovocievne ochorenia spolu 4 599 ľudí? Nechýba Ti aj mediálne pokrytie týchto úmrtí...?


24.
označiť príspevok

J.Tull
   20. 6. 2020, 15:16 avatar
Kasafran, vedel by si uviesť zdroj... hlavne s porovnaním s ostatnými rokmi... ako sa počty úmrtí líšia od ostatných rokov... našiel som len ec.europa.eu Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

 
Súhlasí Osvietený


31.
označiť príspevok

Kasafran
   20. 6. 2020, 15:38 avatar
(24) J.Tull,
odporúčam Ti oboznámiť sa s týmto materiálom: Úmrtnosť na Slovensku pred a počas pandémie...

www.google.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


34.
označiť príspevok

J.Tull
   20. 6. 2020, 15:47 avatar
Kasafran, lenže tie údaje akosi nesedia s tými, ktoré si uviedol. Je tam tabuľka, ktorá hovorí, že celkový počet úmrtí na Slovensku v období január 2019 až marec 2020 je 4 820... 
 
Súhlasí Osvietený


35.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 6. 2020, 15:52 avatar
J.Tull poznáš jeden príspevok Kasafrana kde by nejaké čísla sedeli ?

Kasafran pridal si jeden jediný príspevok kde tvoje čísla korešpondujú s realitou ?

Vždy len manipulácia a dezinformácie .


37.
označiť príspevok

hokejis muž
   20. 6. 2020, 15:54 avatar
Elfí trol čo takto aby si ty prestal šíriť dezinformácie ?
Súhlasí Kasafran


47.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 6. 2020, 16:18 avatar
hakovýSS veď ty bojuješ za právo šíriť dezinformácie a beztrestne . Čo si zabudol ???    


51.
označiť príspevok

hokejis muž
   20. 6. 2020, 16:24 avatar
SSEdo boľševici sú tvoje vzory tak ako vy prenasledovali ľudí za názor a hovoríte tomu boj proti dezinformáciám...


53.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 6. 2020, 16:26 avatar
hakovýSS a kde sa tvoj zlatý socík podel ?

Prečo plačeš že nemôžeš klamať ?


57.
označiť príspevok

hokejis muž
   20. 6. 2020, 16:50 avatar
SSEdo boľševici sú tvoje vzory tak ako vy prenasledovali ľudí za názor a hovoríte tomu boj proti dezinformáciám...


48.
označiť príspevok

Kasafran
   20. 6. 2020, 16:18 avatar
(34) J.Tull,
odporúčam Ti byť dôslednejším/pozornejším, pretože sú to údaje/počty o MESAČNÝCH úmrtiach v januári 2019 až marci 2020 - čiže v mesiaci január 2019 zomrelo 4 861 ľudí a 4 820 ľudí v mesiaci marec 2020. Za uvedených 15 mesiacov počet úmrtí na Slovensku dosiahol počet 67 572 ľudí...
Súhlasí J.Tull


70.
označiť príspevok

J.Tull
   20. 6. 2020, 17:55 avatar
Kasafran, ospravedlňujem sa... bol som nepozorným... je to dosť dlhé, tak som to len preletel, nie som ani nejako zvlášť znalým v týchto otázkach a tak došlo k môjmu prešľapu...
Lenže vzhľadom k tomu, že nedošlo k nejakým výraznejším zmenám v tejto oblasti, nerozumiem Tvojej otázke:
"Nechýba Ti aj mediálne pokrytie týchto úmrtí...?"
Nerozumiem ako súvisí s "mediálnym pokrytím" korony?
 


72.
označiť príspevok

Kasafran
   20. 6. 2020, 18:30 avatar
(70) J.Tull,
skús to pochopiť tak, že pokrytie informáciami o priebehu korony bolo nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí, médiálne opakované 24 hodín denne aj viackrát za hodinu...
Počul si v médiách aspoň raz za 3 mesiace ucelenú informáciu o príčinách a počte úmrtí na iné druhy chorôb...?


73.
označiť príspevok

J.Tull
   20. 6. 2020, 18:50 avatar
Kasafran, nepočul. Nevidím žiadny dôvod, aby som počul. Rakovina, srdcovo-cievne choroby, cukrovka a pod. sú, alebo boli kedykoľvek v minulosti pandémiami, či aspoň epidémiami? ... pretože o každej, čo i len epidémii, sa informovalo/muje... vedel by si mi napísať, aké epidemiologické opatrenia /o preventívnych a pod. sa informuje.../ by sa pri nich mali zaviesť...? O čom je potrebné pri nich informovať? 


52.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 6. 2020, 16:25 avatar
J.Tull tvoja snaha a jasná argumentácia je márna a ty to vieš . Beriem , že sa zabávaš  

Vieš veľmi dobre kde je Kasafran ale i hakovySS.

Mňa radíš ASI celkom logicky ako protikomunistického a protikomunistického čo je i správne ale tajomstvo je , že moje príspevky sú tiež iba zabávaním sa .

Hlavne nestratiť rácio ale to je dosť náročné prispôsobiť sa HakovýmSS či Kasafranom a spol .

Šíp sa dá vystreliť na Petra67 a ten vie veľmi dobre o čo ide    

Tam sa dá debatovať o niečom ako s fajn týpkom ako je era atd ,


74.
označiť príspevok

hokejis muž
   20. 6. 2020, 20:59 avatar
Elfi trol-zabava a tak to má byť


56.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 6. 2020, 16:47 avatar
Kasafran zrkadlíš seba                   
Súhlasí ondrej61


2.
označiť príspevok

Osvietený muž
   19. 6. 2020, 15:57 avatar
Peter Lipták je zabávač internetu . Tento kvázi lekár bojuje proti všetkému . Ale ide ešte ďalej tento skorumpovaný kvázi lekár zabava už nejaký rôčik internet .

"Na Hodžku" práve teraz. Pán doktor pozýva. Na rozdiel od stretnutia s pánom doktorm v jeho ordinácii, teraz mu netreba priniesť ani darček. Tak neváhajte! Vyšetrenie duševného stavu zdarma.
www.facebook.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

MUDrb ďakuje a nás z týchto idiotov už napína na grcanie.
Ľudia nevedia čo sa deje a ani nevedia, že to nevedia!
Vďaka roku 1968 ďakuje za narodenie Rusku 1 milión Slovákov.
www.facebook.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Sprostosti XXL: Dôkaz proti Sorosovi a Tiborov coming out

Peter Lipták zase boduje

   
www.aktuality.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


3.
označiť príspevok

havran
   19. 6. 2020, 16:00 avatar
Osvietený uisťujem ťa, že ten Peťo na teba nemá. Ty nech tu dáš čokoľvek, vždy pobavíš.      
Súhlasí Kasafran


4.
označiť príspevok

Kasafran
   19. 6. 2020, 23:35 avatar
(3) Havran,
ja som presvedčený, že na Osvieteného "nemá" nielen Peťo, ale ani nikto iný na Slovensku, dokonca ani v USIzraeli...!


67.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 6. 2020, 17:39 avatar
Kasafran usi USA je tvoja hus


22.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 6. 2020, 14:46 avatar
Peťo má na každého .

Je taká komunistická ikona ktorá preferuje korupciu ako základ spoločnosti

Lekár Lipták šokuje o úplatkoch: Najviac nám dávajú chudobní!

Známy všeobecný lekár a prezident Slovenskej spoločnosti všeobecného lekárstva Peter Lipták to však vidí inak. K peniazom od pacientov sa v TV Markíza priznal a najviac mu, ako povedal, dávajú chudobní.

„Ja to robím tak, že od svojich pacientov prijímam dary. Takže prijmem 5 000 € na daroch každý rok,“ povedal doktor Peter Lipták, ktorý je známy z televíznej obrazovky celému Slovensku. Tvrdí, že zdravotníctvo funguje neefektívne a poisťovne posielajú lekárom málo. „Nás ako keby život tlačí k tomu, že musíme prijať akúkoľvek pomoc, a hlavne pomoc finančnú od pacientov,“ pokračuje vo svojej spovedi.

Niekto dá peniaze a iný zase doktorovi Liptákovi napríklad skrášli novú ambulanciu. „Jedna moja pacientka zaplatila svojimi obrazmi,“ nezapiera pri pohľade kamery TV Markíza na umelecké diela vo svojej kancelárii. Šokujúca je odpoveď na otázku, akí pacienti najčastejšie dávajú peniaze. „Väčšinou sú to chudobní,“ spresňuje Lipták.

Kto na to nemá, má smolu

Prijať peniaze mu nie je nepríjemné, lebo ich potrebuje. Neprekáža mu ani to, že ľudia už raz tie peniaze zaplatili vo forme odvodov. „V tomto prípade je to v poriadku, lebo oni síce zaplatili, ale tie peniaze lekárovi nedorazili,“ vysvetľuje známy lekár. A čo keď niekto nemá peniaze na to, aby zaplatil úplatok? „Ja by som to ako úplatok nenazval. Keď niekto nemá - nenazval by som to úplatok, ale platbu na dofinancovanie -, tak má smolu!“

www.cas.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


71.
označiť príspevok

Kasafran
   20. 6. 2020, 18:15 avatar
(34) J.Tull,
kvitujem, že si na moju odpoveď (48) reagoval súhlasne, pretože si si uvedomil svoj omyl. Také niečo sa však od Osvieteného skoro nikto nedočká...


77.
označiť príspevok

J.Tull
   21. 6. 2020, 09:32 avatar
Kasafran, nepatrím medzi ľudí, ktorí nedokážu priznať, keď sa mýlia... vlastné omyly mrzia, je to však vždy lepšie, ako v nich zotrvať... preto Ti ďakujem, že si ma naň upozornil...
 
Súhlasí Kasafran, ninka


78.
označiť príspevok

Kasafran
   21. 6. 2020, 10:48 avatar
(77) J.Tull,
ja plne chápem, rešpektujem a uznávam, že errare humanum est - mýliť sa je ľudské. Ale už od čias mojej duševnej zrelosti zvyknem dodať, že zostávať v omyle je hlúposť...
Súhlasí J.Tull, ninka


81.
označiť príspevok

Osvietený muž
   13. 7. 2020, 16:15 avatar
Protest aj proti slovenskému pravopisu. Ypsilon si my, nespokojnÝ, radovÝ občania, nedáme!

scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


82.
označiť príspevok

-era- muž
   14. 7. 2020, 08:35 avatar
Myšlienka na dnes:

Národní vodcovia sú neustále vystavení kritike a nepriateľstvu zo strany svojich spoluobčanov. V kabaretoch a nočných kluboch, v televízii a rozhlase, sú títo vodcovia vykresľovaní absurdnými a grotesknými spôsobmi, aby pobavili verejnosť. Toto však nie je spôsob, ako ich povzbudiť k zmene k lepšiemu. Naopak, tým, že ich trápia negatívnymi myšlienkami, ľudia vytvárajú len prostredie, v ktorom títo vodcovia urobia chyby a zlé rozhodnutia pre svoju krajinu. Takže, vidíte, dôsledky tohto sú ďalekosiahle.
Ak naozaj chcete pomôcť svojej krajine, tak miesto toho, aby ste neustále vrieskali o svojich vodcoch, pošlite im duševné svetlo, aby mohli byť vždy pozitívne inšpirovaní. Nemôžete pomôcť celej krajine, pretože je príliš veľká, stačí však pomôcť iba jednej osobe; je to jednoduchšie a potom môže tento vodca robiť dobro pre všetkých, pretože má na starosti veľa vecí. Ak uspejú pri prijímaní spravodlivých zákonov na zlepšenie verejného zdravia, bývania, vzdelávania a pracovných podmienok, všetci budú ťažiť zo skutočnosti, že táto jedna osoba bola tak inšpirovaná.

Omraam Mikhael Aivanhov
Súhlasí Osvietený


83.
označiť príspevok

J.Tull
   14. 7. 2020, 10:06 avatar
-era-, v ktorej krajine tomu tak je? ... možno v rozprávkových... v rozprávkach o dobrých, múdrych, spravodlivých kráľoch, cároch, panovníkoch... 


84.
označiť príspevok

-era- muž
   14. 7. 2020, 10:15 avatar
O čom píšeš? Nerozumiem.


85.
označiť príspevok

J.Tull
   14. 7. 2020, 10:25 avatar
-era-, píšem o:
Ak naozaj chcete pomôcť svojej krajine, tak miesto toho, aby ste neustále vrieskali o svojich vodcoch, pošlite im duševné svetlo, aby mohli byť vždy pozitívne inšpirovaní. Nemôžete pomôcť celej krajine, pretože je príliš veľká, stačí však pomôcť IBA JEDNEJ OSOBE; je to jednoduchšie a potom môže tento vodca robiť dobro pre všetkých, pretože má na starosti veľa vecí. Ak uspejú pri prijímaní spravodlivých zákonov na zlepšenie verejného zdravia, bývania, vzdelávania a pracovných podmienok, všetci budú ťažiť zo skutočnosti, že TÁTO JEDNA OSOBA bola tak inšpirovaná.
 


86.
označiť príspevok

-era- muž
   14. 7. 2020, 10:27 avatar
Asi si nikdy nezažil, čo môže spôsobiť slovo jednej osoby pri rozhodovaní sa o nejakej konkrétnej veci.
Súhlasí Osvietený


87.
označiť príspevok

J.Tull
   14. 7. 2020, 10:37 avatar
-era-, nie je reč o konkrétnej osobách? ...národných vodcoch? ... o pomoci svojej krajine? 


88.
označiť príspevok

J.Tull
   14. 7. 2020, 10:40 avatar
... o konkrétnych osobách... a samozrejme tých, z dnešnej doby...
 


89.
označiť príspevok

-era- muž
   14. 7. 2020, 10:42 avatar
Je reč o tom, že prajné a jasné, múdre myšlienky môžu pomôcť človeku, ktorému sú venované, robiť lepšie rozhodnutia, než by robil bez nich.


90.
označiť príspevok

J.Tull
   14. 7. 2020, 11:04 avatar
-era-, musia sa však dostať k jeho "ušiam" a musí mať "uši", ktoré sú schopné ich počúvať s porozumením... je potrebná schopnosť viesť zmysluplný dialóg nielen s pritakávačmi, ale aj, a to predovšetkým, tými, ktorí majú iný názor, iný uhol pohľadu... dokonca mať schopnosť viesť zmysluplný dialóg i z nepriateľom...
 
Súhlasí ninka, Starý chren


91.
označiť príspevok

-era- muž
   14. 7. 2020, 11:39 avatar
O obidve veci je postarané.


92.
označiť príspevok

J.Tull
   14. 7. 2020, 11:42 avatar
-era-, u koho? ... ako je postarané? 
 


93.
označiť príspevok

-era- muž
   14. 7. 2020, 12:30 avatar
Tomu by si neveril


94.
označiť príspevok

J.Tull
   15. 7. 2020, 10:34 avatar
-era-, uveď konkrétne príklady, aspoň jeden a možno /závisí od príkladu.../ uverím 


95.
označiť príspevok

-era- muž
   15. 7. 2020, 10:57 avatar
Nie nie, toto je príliš tenký ľad, na ten sa ja s tebou nebudem púšťať


96.
označiť príspevok

J.Tull
   15. 7. 2020, 11:25 avatar
-era-, bojko     
... skôr si však myslím, že žiadny príklad, nieže národného vodcu, ale vôbec... nemáš, iba ak také, ktoré sú subjektívne, dajú sa prijať iba vierou... racionálne neoveriteľné...
 
Súhlasí Kasafran


97.
označiť príspevok

-era- muž
   15. 7. 2020, 11:55 avatar
Áno, v tvojej reči je to presne tak, ako píšeš


98.
označiť príspevok

J.Tull
   15. 7. 2020, 12:28 avatar
-era-, súhlasím, až na to, že v akejkoľvek reči je tomu tak 


99.
označiť príspevok

-era- muž
   15. 7. 2020, 12:29 avatar
A v tom sa mýliš


104.
označiť príspevok

J.Tull
   15. 7. 2020, 12:54 avatar
-era-, je to tak v každej reči, okrem iracionálnej - subjektívnej, racionálne neuchopiteľnej, v reči, ktorá je zrozumiteľná predovšetkým vierou... 


105.
označiť príspevok

-era- muž
   15. 7. 2020, 12:55 avatar
Ako si povieš, tak budeš mať


106.
označiť príspevok

J.Tull
   15. 7. 2020, 13:04 avatar
-era-, nápodobne 
Súhlasí -era-


107.
označiť príspevok

J.Tull
   15. 7. 2020, 13:06 avatar
-era-, ... ešte poznámka, figu záleží na tom ako si povieme... podstatnejšie je ako to v skutočnosti je... 
Súhlasí -era-, djjaro


108.
označiť príspevok

-era- muž
   15. 7. 2020, 13:17 avatar
A nato sme ľuďmi, aby sme každý podľa vlastných možností postupovali v poznávaní toho, ako to je.


100.
označiť príspevok

Kasafran
   15. 7. 2020, 12:29 avatar
(97) Era,
chceš nám tým dať najavo, že Tvoja reč i s písomným prejavom nie sú určené pre poslucháčov/čitateľov vnímajúcich a rešpektujúcich prírodné a spoločenské zákony tohto sveta...?


101.
označiť príspevok

-era- muž
   15. 7. 2020, 12:35 avatar
kasafran, chcem tým povedať, že pokiaľ sa moje vyjadrenia týkajú tohto fyzicko-zmyslového sveta, tak som v súlade so všetkými ostatnými ľuďmi. Ale keď začnem hovoriť o svete nadzmyslovom, o svete duchovnom, tak ľudia, ktorí nemajú primerané predstavy o tom, o čom hovorím, vlastne nerozumejú a vysvetľujú si slová inak, než čo v skutočnosti tie slová vyjadrujú.


110.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   15. 7. 2020, 22:11 avatar
ezoterika, možno okultizmus....nejake duchovne svinstvo


102.
označiť príspevok

Kasafran
   15. 7. 2020, 12:46 avatar
(101) Era,
skús mi upresniť, akými svojimi zmyslami vnímaš "nadzmyslovosť" sveta vôkol seba...


103.
označiť príspevok

-era- muž
   15. 7. 2020, 12:54 avatar
Kasafran, ak ťa to zaujíma, vygoogli si to, čo je o tom na internete a sám si vyber z toho odpoveď, ktorá ťa uspokojí


109.
označiť príspevok

Kasafran
   15. 7. 2020, 22:04 avatar
(103) Era,
ja sa neuspokojím s ponúkaným výberom, ja chcem poznať Tvoj osobný. Hádam nemáš nejaké zábrany pri jeho definovaní alebo zrozumiteľnom opise? Keď tak spravíš, môžeš získať ďalších stúpencov vnímania svojho "nadzmyslového" sveta...


113.
označiť príspevok

-era- muž
   15. 7. 2020, 22:19 avatar
To si píš že mám zábrany.
Súhlasí Kasafran


111.
označiť príspevok

djjaro muž
   15. 7. 2020, 22:14 avatar
Nič nadzmyslove neexistuje.....iba ak nepoznané tak ako treba
Súhlasí Kasafran, J.Tull


112.
označiť príspevok

-era- muž
   15. 7. 2020, 22:17 avatar
To je vec názvoslovia.


114.
označiť príspevok

djjaro muž
   15. 7. 2020, 22:30 avatar
Ak poznáš ako sa sadi stromček nejde o nič nadzmyslove
Súhlasí Kasafran, ninka


116.
označiť príspevok

-era- muž
   16. 7. 2020, 06:37 avatar
Ak človek pozná, ako sa ľudské zmysly utvárajú na základe ich vlastnej idey, tak si dokáže predstaviť, že tá idea stojí v istom zmysle nad zmyslami.


117.
označiť príspevok

J.Tull
   16. 7. 2020, 10:52 avatar
-era-, človek nepozná ako sa utvárajú ľudské zmysly na základe vlastnej idey... len si myslí, práve preto, že nepozná, ako sa utvárajú zmysli, že pozná... 
Všetky pozorovania, experimenty protirečia tomu, že sa zmysly tvoria z akejsi idey... pozorujeme z čoho sa skladajú zmysly, čo ich tvorí, ako aj to, ako vznikajú... nikde však nepozorujeme ako ich tvorí idea...
 
Súhlasí Kasafran


118.
označiť príspevok

-era- muž
   16. 7. 2020, 10:56 avatar
To je veľmi obmedzený pohľad.

Ale ak tomu veríš, zostaň si pri tom.


119.
označiť príspevok

J.Tull
   16. 7. 2020, 12:51 avatar
-era-, aký obmedzený pohľad? 
reálne "pozorujeme z čoho sa skladajú zmysly, čo ich tvorí, ako aj to, ako vznikajú... nikde však nepozorujeme ako ich tvorí idea..." je prostý overiteľný fakt. Žiadna viera... ďalej si dovolím tvrdiť, že nepoznáš z čoho sa skladajú zmysly, ako sa vyvíjajú a pod. a z tohto nepoznania "vyrastá" Tvoj neobmedzený pohľad  ...


120.
označiť príspevok

-era- muž
   16. 7. 2020, 13:05 avatar
To, čo vyčítaš mne, že to nepoznám, to nepoznáš ani ty.

A okrem toho je veľmi odvážne tvrdiť niečo všeobecne platné na základe minulých ne-skúseností.
Jednak to, čo nebolo pozorované v minulosti nie je dôkaz, že to nebude môcť byť pozorované v budúcnosti a za druhé, vylúčenie tých, ktorí niečo pozorovali len preto, že to práve teraz nie je dokázateľné podľa predpisov vedy súčasnosti, je tiež svojvoľný spôsob uvažovania.

Takže asi tak


121.
označiť príspevok

J.Tull
   16. 7. 2020, 13:24 avatar
-era-, dovolím si tvrdiť, že poznám toho ohľadne spomínaných pozorovaní /niečo i o praktickom využití/ oveľa viac, než Ty, aj keď len laicky z viacerých zdrojov...
"A okrem toho je veľmi odvážne tvrdiť niečo všeobecne platné na základe minulých ne-skúseností."
Neviem čo máš na mysli. Nikde som netvrdil:
"čo nebolo pozorované v minulosti nie je dôkaz, že to nebude môcť byť pozorované v budúcnosti"
Práve naopak. Opakovane, malýmilionkrát som tvrdil: keď niečo nepozorujeme /nevieme/ "dnes" neznamená, že to už pozorovať /vedieť/ ani nebudeme môcť... dokonca som to tvrdil aj ohľadne "nadzmyslového sveta"...
Tvrdím, že tí, ktorí veria, že sa ľudské zmysly utvárajú na základe ich vlastnej idey, nič také reálne nepozorovali /malo by to byť predsa vzhľadom na "fyzikálnosť zmyslov" na nich reálne pozorovateľné/ a rovnako si dovolím tvrdiť, že pozorovania, experimenty, praktické využitia z takto získaných poznatkov... nepoznajú ani laicky, nezaújímajú ich...
 


122.
označiť príspevok

-era- muž
   16. 7. 2020, 13:31 avatar
Praktické aplikácie nie sú stopercentným dôkazom, že teória, na základe ktorej prax vznikla, je správna. veci môžu fungovať na čiastočne inom základe, než sa myslí. Často sú teórie opravované až následne podľa praxe a aj tak je ich platnosť iba obmedzená.
Takže praktickým využitím by som príliš neargumentoval.

Ale v princípe, na to, o čom sa tu handrkujeme, každý z nás pozerá z inej strany. Ja chápem, že ty moju stranu ani neuznávaš, že vôbec existuje, takže som v pohode s tým, že ju pokladáš za iracionálnu, subjektívnu a racionálne neuchopiteľnú.

Ale vždy ma pobaví, že si pokladáš za povinnosť do toho zarýpnuť


123.
označiť príspevok

J.Tull
   16. 7. 2020, 13:56 avatar
-era-, s prvým odstavcom v podstate súhlasím...

"Tvoja strana" je, či už si to priznáš, alebo nie, iracionálna - uprednostnenie subjektívneho vnímania, intuície, vôle, viera v schopnosti rozumu poznávať bez empirickej skúsenosti... pred racionalitou...

"Rýpem"* /bez toho, aby som to považoval za povinnosť/ do Teba, ako "rýpem do hocikoho", "rýpem do Teba, ako i Ty "rýpeš do mňa"...
V skutočnosti však reagujem na tvrdenia, s ktorými nesúhlasím a vyjadrujem k nim svoj názor, najmä ak z nich trčí vyvyšovanie sa ako sedliakovi slama z čižiem... 


124.
označiť príspevok

-era- muž
   16. 7. 2020, 14:04 avatar
Fíha, tak vďaka za kamienok do mozajky. Už mi to všetko dáva lepší zmysel. Takže vyvyšovanie! To by mi nenapadlo...


125.
označiť príspevok

J.Tull
   16. 7. 2020, 14:25 avatar
-era-, akože nenapadlo... veď som Ti to už písal ... čo iné, ako takéto vyjadrenie čakáš od človeka, ktorý má veľmi obmedzený pohľad  
 


126.
označiť príspevok

-era- muž
   16. 7. 2020, 14:41 avatar
No prepáč mi to, nenapadlo

Ale teraz sa mi viaceré psychologické súvislosti zdajú jasnejšie
Súhlasí J.Tull


127.
označiť príspevok

J.Tull
   16. 7. 2020, 15:00 avatar
-era-, nielen v tomto ohľade Ti nemám čo prepáčiť a už vôbec nie vytýkať, že si niečo nepamätáš...

Nečudujem sa, že Ťa to nenapadlo hoci je toho viac, nielen Tvojich tvrdení "veľmi obmedzený pohľad" a pod. Človeka "duchovnej vedy", z výšky svojho poznania, len veľmi ťažko napadnú tieto veci o ňom samom...


129.
označiť príspevok

-era- muž
   16. 7. 2020, 15:41 avatar
127. možno to bude súvisieť s tým porekadlom, že "podľa seba súdim teba"


132.
označiť príspevok

J.Tull
   16. 7. 2020, 15:49 avatar
-era-, ... budem rád a to myslím vážne, keď budeš citovať moje vyjadrenia, z ktorých je možné cítiť vyvyšovanie sa... budem Ti povďačný, ak ma kopneš do členka, keď tak urobím...
...človek všeobecne prehliada brvná vo vlastnom oku...
 


133.
označiť príspevok

-era- muž
   16. 7. 2020, 15:51 avatar
Obávam sa, že porekadlo "podľa seba súdim teba" sa nemusí vzťahovať len na prejavené vlastnosti, ale mohli by to byť aj tendencie, proti ktorým niekto v sebe neustále bojuje a následne ich vidí aj všade okolo


138.
označiť príspevok

J.Tull
   16. 7. 2020, 18:10 avatar
-era-, ako súvisí Tvoj príspevok s mojim vyvyšovaním sa, s mojom prosbou o upozornenie na moje prešľapy v tomto smere? 
... ani neviem celkom dobre o akých tendenciách, proti ktorým v sebe neustále bojujem, to píšeš a dokonca vraj ich vidím aj všade okolo? ... alebo si to myslel na niekoho iného? 
Ak by si čítal moje príspevky bez predsudkov, možno by si lepšie porozumel ... pretože z nich uvedené v "133" nevyplýva...
 


140.
označiť príspevok

-era- muž
   17. 7. 2020, 07:11 avatar
138. Ty to všetko berieš strašne moc osobne. Snažím sa moje príspevky písať tak, aby formálne boli čo najviac všeobecné, aby vystihli princíp a nie aby si si to bral osobne. Ty si predsa ty a názory ktoré máš dnes, nemusíš mať zajtra. Ale ich princíp je všeobecne uchopiteľný a charakterizovateľný a len o to ide.

Moja 133 vôbec nijako nesúvisí s tvojou prosbou o upozornenie na prešľapy.
A navyše všade píšem "možno", "nemusí", "mohli by" - čIže nikde nie je moje tvrdenie, že to tak určite je.

Takže neviem, kto z nás číta viac bez predsudkov a kto viac s predsudkami.

Otvorene poviem, že nikde v tvojich príspevkoch nie je vyvyšovanie sa nad druhých. (skôr je tam presný opak - snaha "zarovnať" všetkých do jednej lajny a hrôza pred tým, že si niekto dovolí tvrdiť, že niektorí ľudia dokázali niečo, čo iní nie.)

Takže moje príspevky (ak nie sú písané úplne konkrétne) sú len všeobecným zamyslením nad princípmi. Každý sa môže po ich prečítaní pozrieť v duši sám na seba a povedať si - "nie, toto sa ma netýka". A tým je to vybavené.

Lebo v skutočnosti, ani porekadlo "podľa seba súdim teba" nie je univerzálne platné a treba ho preskúmať v každom jednotlivom prípade, či je fakt vhodné, alebo je odveci.


141.
označiť príspevok

J.Tull
   17. 7. 2020, 13:06 avatar
-era-, často je nebrať mnohé Tvoje príspevky osobne, keď sú reakciou na konkrétnu osobu, keď šípkou odkazuješ na konkrétny názor... 
Žiadnu kritiku, ani nadávky, urážlivé výroky atď. /cez internet.../ neberiem „STRAŠNE osobne“... som splachovací a dokážem v nich hľadať, aj v tých „nekorektných“ názoroch, zmysluplné . Dajú sa nájsť i v smetiach kvety...
Priznávam, urobil som tak viackrát, svoje predsudky, ale uvedomujem si ich... to mi pomáha ich odhaliť a následne lepšie pochopiť názor, ktorý som na začiatku „čítal predsudkovo“...
Nemám snahu zarovnať všetkých do jednej lajny... tvrdím a opäť len zopakujem - iný názor je potrebný k poznávaniu... stručne povedané, dialóg, komunikácia, ktorá však nie je len vzájomným pritakávaním, je aj prostriedkom, v ktorom sa vyjavuje pravda...

Ešte poznámka, myšlienka, ktorú tiež poznáš. Nemusím nikoho zarovnávať do jednej lajny, pretože napriek rôznosti, inakosti, originalite každého jednotlivca, množstvu názorov, uhlov pohľadu... – to všetko je pozitívne, potrebné pre vývoj nielen poznania – sme všetci zarovnaní do jeden lajny: človečenstva, z ktorého limitov nik nedokáže vytŕčať...
 
Súhlasí Kasafran


142.
označiť príspevok

-era- muž
   17. 7. 2020, 13:24 avatar
141 "sme všetci zarovnaní do jeden lajny: človečenstva, z ktorého limitov nik nedokáže vytŕčať..."

Toto je síce principiálne správna veta, ale čuduj sa svete, vždy niekto najskôr vytŕča a až o nejaké storočia či prípadne tisícročia ho ostatní "dobehnú". A tento vývoj, čuduj sa svete, stále pokračuje a stále je kam sa "vytrčiť".


143.
označiť príspevok

J.Tull
   17. 7. 2020, 13:38 avatar
-era- , nik nikdy nevytŕčal z limitov človečenstva... všetkým čím niekto svojim poznaním, ktoré zakaždým vyrastalo z poznatkov v generáciách pred ním... vytŕčal svojim uchopením poznatkov známych v jeho dobe, ktorých ich týmto "uchopením" svojim rozumom posunul ďalej, na základe nich "objavil nové"... nad ostatnými, nijako však nevytŕčal z človečenstva, nevytŕčal z toho, že bol človek so všetkým čo k tomu patrí...
 
Súhlasí Kasafran


144.
označiť príspevok

-era- muž
   17. 7. 2020, 13:57 avatar
Ale to dokážeš tvrdiť až spätne. Možno za 3tisíc rokov by si pritakal aj tomu, že aj Steinerove prednášky boli pravdivé a v rámci limitov človečenstva.

Problém nie je s minulosťou, ale s prítomnosťou a budúcnosťou


145.
označiť príspevok

Kasafran
   17. 7. 2020, 14:10 avatar
(144) Era,
pokús sa uvedomiť si, že problém (a vážny) je aj s minulosťou, ktorú sa veľmi veľa "historikov" pokúša upravovať podľa gusta svojich chlebodarcov...


146.
označiť príspevok

-era- muž
   17. 7. 2020, 14:43 avatar
V priamom vzťahu k minulosti sú to len drobnučké problémy.


147.
označiť príspevok

Kasafran
   17. 7. 2020, 15:49 avatar
(146) Era,
pamätaj, že tie "drobnučké" problémy vo vzťahu k minulosti, obyčajne vytvárajú obrovské problémy vo vzťahu k prítomnosti a najmä k budúcnosti...


151.
označiť príspevok

-era- muž
   17. 7. 2020, 16:13 avatar
147. No ved píšem, že problém je s prítomnosťou a budúcnosťou


148.
označiť príspevok

J.Tull
   17. 7. 2020, 15:59 avatar
-era-, nezáleží na tom, či sú výpovede toho, alebo onoho pravdivé, či nepravdivé... tvrdím, že nik taký, kto by vytŕčal z limitov človečenstva, vytŕčal niečím tak výnimočným, čoby presahovalo to, čím je človek, človekom, niečím, povedzme nejakou vlastnosťou, znalosťou... ktorá by bola "nadľuskou"... nikdy nebol, nie je a asi ani ako jedinec nebude...

Z toho čo poznám nielen zo Steinerovej filozofie, ale o ezoterike všeobecne, nie je tam ničovaté nič, čoby nebolo postavené na poznatkoch, tvrdeniach, teóriách... minulých... ničím sa v tomto smere neodlišuje od ostatných filozofií, teórií, ideologických smerov, náboženstiev ...  


150.
označiť príspevok

-era- muž
   17. 7. 2020, 16:13 avatar
148- Presne tak. Z toho, čo poznáš.


152.
označiť príspevok

J.Tull
   17. 7. 2020, 17:39 avatar
-era-, uveď akýkoľvek príklad, hocičo z ezoteriky čoby nebolo postavené na poznatkoch, tvrdeniach, teóriách... minulých... a je som mňa ezoterik 


153.
označiť príspevok

-era- muž
   17. 7. 2020, 17:50 avatar
152. To je príspevok mimo tému.

Nemám ani tušenia, ako to súvisí so 150.


154.
označiť príspevok

J.Tull
   17. 7. 2020, 18:10 avatar
-era-, ako to, že ako súvisí?  ... napísal som:
"Z toho čo poznám nielen zo Steinerovej filozofie, ale o ezoterike všeobecne, nie je tam ničovaté nič, čoby nebolo postavené na poznatkoch, tvrdeniach, teóriách... minulých... ničím sa v tomto smere neodlišuje od ostatných filozofií, teórií, ideologických smerov, náboženstiev ... "
raagoval si:
"Presne tak. Z toho, čo poznáš."
Z uvedeného som predpokladal, že z ezoteriky nepoznám "niečo", čoby nebolo postavené na poznatkoch, tvrdeniach, teóriách... minulých...
... alebo ako si potom mienil svoju "150"? 
 


155.
označiť príspevok

-era- muž
   17. 7. 2020, 18:17 avatar
Otázka je, čo si myslel záverom: " ničím sa v tomto smere neodlišuje od ostatných filozofií, teórií, ideologických smerov, náboženstiev".

Lebo podobne aj vedecky platné fakty dneška spĺňajú: "nie je tam ničovaté nič, čoby nebolo postavené na poznatkoch, tvrdeniach, teóriách... minulých."

Či?
Súhlasí J.Tull


156.
označiť príspevok

J.Tull
   17. 7. 2020, 19:07 avatar
-era-, samozrejme, že sa to týka aj vedeckých faktov, vedy všeobecne... domnieval som sa, že poznáš môj názor, pretože som ho v diskusii, tuším i v diskusii s Tebou, prezentoval... minimálne nepriamo... aj keď nepriamo, bolo z nej evidentné, že zastávam názor, podľa ktorého aj veda poznáva tým istým spôsobom...
 


157.
označiť príspevok

-era- muž
   17. 7. 2020, 19:23 avatar
Takže to spojím dohromady a vyjde mi pekná zbytočnosť - "ezoterika sa ničím sa v tomto smere neodlišuje od vedy".
Súhlasí J.Tull


158.
označiť príspevok

J.Tull
   17. 7. 2020, 19:27 avatar
-era-, súhlasím, len nerozumiem vyjadreniu: "vyjde mi pekná zbytočnosť" 


160.
označiť príspevok

-era- muž
   17. 7. 2020, 19:32 avatar
je to rovnaká zbytočnosť ako povedať: "Stôl má 4 nohy, gepard má 4 nohy. v tomto smere sa neodlišuje gepard od stola".

Nevidím žiaden zmysel v takomto vyjadrení. Tak preto.


162.
označiť príspevok

J.Tull
   17. 7. 2020, 19:57 avatar
-era-, asi som nechápavý, ale vôbec nerozumiem, ako to súvisí s našou diskusiou. Odpovedal som len na Tvoje otázky... hlavne, v tomto prípade na tvoju reakciu ohľadne:
- "ezoterike všeobecne, nie je tam ničovaté nič, čoby nebolo postavené na poznatkoch, tvrdeniach, teóriách... minulých... ničím sa v tomto smere neodlišuje od ostatných filozofií, teórií, ideologických smerov, náboženstiev"-
"Presne tak. Z toho, čo poznáš."


134.
označiť príspevok

djjaro muž
   16. 7. 2020, 15:52 avatar
13 2Ja by som aj kopol                             
Súhlasí J.Tull


149.
označiť príspevok

J.Tull
   17. 7. 2020, 16:04 avatar
djjaro, idem si, idem si... a zrazu, kooop do riti... obzriem sa ... a to mňa 


128.
označiť príspevok

J.Tull
   16. 7. 2020, 15:08 avatar
... teraz som si všimol, smajlík   je tam omylom... mal byť  
 
a v na konci "127" mi ho /   / nepricaplo
 


130.
označiť príspevok

djjaro muž
   16. 7. 2020, 15:46 avatar
116.. ja si nic nepredstavujem lebo predstavivost nemusi byt vzdy v sulade z casom do ktoreho si to predstavim
Súhlasí ninka


131.
označiť príspevok

djjaro muž
   16. 7. 2020, 15:47 avatar
Samozejme potom uz len ide o to co je to ta predstavivost ,, co utvara a v akom rozsahu jej mozno VERIT ze je to skutocnost v danom okamihu
Súhlasí ninka


135.
označiť príspevok

J.Tull
   16. 7. 2020, 15:52 avatar
djjaro, predstavivosť je na mieste, je dokonca užitočná nielen z hľadiska poznania vecí... a je pritom irelevantné, či je, alebo nie je v súlade s časom... 


136.
označiť príspevok

djjaro muž
   16. 7. 2020, 15:54 avatar
No predstavim si ze som u teba doma ,,, napriklad ,,
Ked nemam ,,,odozvu,,,- n eviem ci sa nachadzam v case na tom mieste kde som si to predstavil 
Cize treba hladat ,,,Odozvu,,, ci je tomu tak


137.
označiť príspevok

djjaro muž
   16. 7. 2020, 16:03 avatar
Tull myslim ze je to nejak spate z casom
Lebo keby som nevedel ci sa nachadzam v danom case na mieste tak by som musel hladat inu odozvu ako cas
Potom mi vsak len napada pri tej predstavivosti ze v tej rychlosti predstavy niet casu premyslat nad tym ci je to v sulade s casom


139.
označiť príspevok

J.Tull
   16. 7. 2020, 18:15 avatar
djjaro, odozvu potrebuješ pri overení svojej predstavy... lenže bez predstavivosti človek len ťažko dospieva k poznaniu... samozrejme je pritom /pri poznaní.../ dôležité, aby svoju predstavu nekládol na roveň pravdy...
 
Súhlasí ninka


115.
označiť príspevok

Kasafran
   15. 7. 2020, 22:47 avatar
(112,113) Era,
nebodaj si nemyslíš, že naše slovenské názvoslovie je bezobsažné...?!
A to, že máš "zábrany", to viem už dávnejšie aj bez toho, že by som si to "písal". To však neznamená, že by si ich nemal mať. Veď každý máme svoje muchy, mal ich Šlitr - má ich Suchý...


167.
označiť príspevok

Kasafran
   18. 7. 2020, 11:00 avatar
Era a J.Tull,
nahliadnite si do Wikipédia a tam sa o ezoterike dozviete aj toto:

História
Ezoterizmus nie je súrodá tradícia, ale veľký rad často nesúvisiacich prvkov a hnutí.
Rímska ríša mala niekoľko tajomných náboženstiev, ktoré vyžadovali zasvätenie. Podobne sa niektorým javilo aj kresťanstvo s rituálom krstenia. Gnostické hnutia o sebe tvrdili, že vlastnia tajné poznanie (gnósis), podobne ako ďalší antický smer zvaný hermetizmus.

Izmaeliti dbali na rozlišovanie medzi „vnútorným“ a „vonkajším“. Verili, že duchovné spasenie prichádza cez prijaté ezoterické svetlo (Nur), čo je vlastne hľadanie duchovného osvietenia.

Aj keď v dejinách existuje mnoho ezoterických subjektov, ktorých začiatky siahajú tisícky rokov do minulosti, do dnešných dní žiaden z nich neprežil ako tradícia s priamou kontinuitou. Potom ich mŕtve myšlienky ožívali vďaka rôznym revivalistickým kultúrnym vlnám. Napr. počas talianskej renesancie prekladatelia ako Marsilio Ficino alebo Pico della Mirandola upriamovali svoju pozornosť na novoplatonizmus a texty, o ktorých si mysleli, že hovoria o predmojžíšovskom hermetizme.

V 17. storočí európsky ezoterizmus prešiel do rozekrucianizmu a neskorších foriem slobodomurárstva. V polovici 19. storočia nový záujem o ezoterizmus hlavne vo Francúzsku podnietil vznik teozofického hnutia Heleny Blavatskej. V 20. storočí sa Teozofia ďalej transformovala vďaka Annie Besantovej, C. W. Leadbeaterovi, Alice Baileyovej, Rudolfovi Steinerovi a ďalším. Teozofii sa prisudzuje hlavný vplyv na rozmanitosť dnešného ezoterizmu, prejavujúceho sa v rôznych metafyzických organizáciách a skupinách hnutia new age. Antropozofia je syntéza západných ezoterických tradícií a Teozofie, ktorú vytvoril Rudolf Steiner na začiatku 20. storočia, aby stimulovala vývoj vo vzdelávaní, poľnohospodárstve a medicíne.[5] Treba spomenúť ešte ezoterické školy G. I. Gurdžijeva a P. D. Uspenského, ktoré sa snažili rozvíjať ľudskú individualitu.

Zdroj: Wijipédia


168.
označiť príspevok

-era- muž
   18. 7. 2020, 11:04 avatar
Kasafran - cudzie rady počúvaj, svojho rozumu sa drž.
Súhlasí Kasafran


169.
označiť príspevok

Starý chren muž
   18. 7. 2020, 11:19 avatar
Helena Blavácka?


170.
označiť príspevok

-era- muž
   18. 7. 2020, 11:24 avatar
Jelena Petrovna
sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 09:47,  Nie je to divné, lebo vrana k vrane sadá ;)
dnes, 09:41,  Čo je na tom divné?
dnes, 09:34,  Divné že jeho veľkému vzoru znovuzrodenému fotónovi to správanie znovuzrodeného Ondreja...
dnes, 09:16,  Nemusíš odchádzať, len sa prestaň správať ako hovado ;)
dnes, 08:48,  "....Trump ďalej uviedol, že americkí vojaci sú v Nemecku na jeho ochranu. „A Nemecko...
dnes, 08:44,  NEMECKO OPÚŠŤAJÚ TISÍCE AMERICKÝCH VOJAKOV... DÔVOD? VNÚTORNÉ VYŠETRENIE , KTORÉ...
dnes, 07:57,  Postavy z ruské liberální komunity, které se pokusily přivést na ulici lidi, kteří mohli...
dnes, 07:56,  Chcem sa verejne ospravedlniť na tomto fore, za svoje správanie. Aj jed som si uvedomoval, že...
včera, 22:49,  Tak na to zabudni. *04
včera, 22:49,  (20) Mil@níčko, nie, neboj sa, nezabudol som zabudnúť, že nezabúdaš...
včera, 22:42,  Si už zabudol, že ja nezabúdam ? *04
včera, 22:41,  (14) Mil@níčko, nezabúdaj, že to svoje "profíctvo" deklaruje aj takými...
včera, 22:34,  Keby ste zobrali to najlepšie zo Zuzany Pičaputovej, dostali by ste protislovenskú piču...
včera, 22:32,  Keby ste zobrali to najlepšie z Andreja Danka a slečny Troškovej dostali by ste Rossianu...
včera, 22:31,  Naša vakcína je na bylinnom základe liečivých rastlín z tôní sibirských lesov!!!!!!...
včera, 22:24,  Prečo sa pýšiš cudzími pamäťovkami ? *10*10*10*10
včera, 22:22,  Zlodej si vždy myslí že všetko čo má sa dalo nadobudnuť kradežou. Preto sem tie kradnute...
včera, 22:21,  Hrnko asi neprišiel na to že je po voľbách a tak svoju rusku ulohu sudruha hra až dodnes na...
včera, 22:18,  „Hanba, bratři Češi, že jste to dopustili!“ Hrnko popsal masakr vlasovců na Slovensku...
včera, 22:17,  A aj tie jelene čo tu jebe furt. *06
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Aj múdry sa stane hlúpym, keď na sebe prestane pracovať.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(404 913 bytes in 0,199 seconds)