Ísť na začiatok.
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Nedostatok toaletného papiera (1988)

116
reakcií
4195
prečítaní
Tému 2. februára 2019, 15:15 založil Osvietene.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
27. 03. 2016
2
01. 03. 2013
2
10. 09. 2019
8
 
 


1.
označiť príspevok

Osvietene muž
   2. 2. 2019, 15:15 avatar
Núdza po toaletnom papieri a dámskych vložkách vrcholila v roku 1988.

www.mojevideo.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Xty factor


64.
označiť príspevok

Aranjes žena
   6. 2. 2019, 15:13 avatar
No bóže ,nevim co furt máte s tým hajzlákem ... maminka mně utřela lopuchem ,byla tam beruška !  


2.
označiť príspevok

Osvietený muž
   3. 2. 2019, 18:43 avatar
Nedostatok toaletného papiera odhalil krízu centrálneho plánovania

Od krízy, ktorej sa museli venovať politici na najvyššej úrovni, uplynie v týchto dňoch 30 rokov. Podrobnosti priblížila historička z Ústavu pre súčasné dejiny (USD) Akadémie vied ČR Petra Schindler.

Prvýkrát sa nedostatok toaletného papiera prejavil v roku 1967 pri pražskom majálese, keď sa v študentskom sprievode objavil transparent „Ak chcete byť správnym Čechom, utrite si prdel machom!“.

Vtedy však podľa historičky politické vedenie krízu zažehnalo obstaraním novej výrobnej linky, ktorá potreby obyvateľov pokryla. „Na začiatku 80. rokov však výroba prestala kapacitne stačiť a ťažkosti sa vrátili naplno.

Deficit ‚toaleťáku‘ riešilo aj ÚV KSČ

Nedostatkom tovaru pre každodennú potrebu sa 17. júna 1988 dokonca musel zaoberať najvyšší stranícky orgán, predsedníctvo Ústredného výboru Komunistickej strany Československa. Člen sekretariátu ÚV KSČ František Pitra predložil súdruhom informáciu, že v roku 1989 sa vyrobí 37 500 ton toaletného papiera, na pokrytie spotreby je však potrebných 50-tisíc ton.

Pamätníci, ktorí vtedy sedeli v predsedníctve a ktorých historici z Centra orálnej histórie USD vyspovedali v projekte Politické elity a disent v dobe tzv. Normalizácie, si podľa Schindler spomenuli aj na podrobnosti vtedajších rokovaní. „Predsedníctvo vtedy medzi bodmi ako vzťahy Československa k NDR riešilo aj toaletný papier a dámske vložky. Padali napríklad návrhy, aby vložky boli užšie, čím by sa ušetrilo,“ opísala historička.

Kreatívny národ využil noviny i vatu

Chýbajúci toaletný papier a vložky riešili ľudia rôznymi spôsobmi, napríklad používali nastrihané prúžky novín a skupovali vatu. Akútny nedostatok trval v roku 1988 tri týždne a musel sa k nemu po dotaze poslanca Miroslava Mrázka na rokovaní Českej národnej rady 27. júna vyjadriť vtedajší minister lesného a vodného hospodárstva a drevospracujúceho priemyslu František Kalina. Poslancom oznámil, že za nedostatok nikto nemôže a jeho jedinou príčinou bol požiar. „Plán je plnený s miernym predstihom a sú predpoklady jeho splnenia v polroku 1988 aj za celý rok,“ povedal vo svojom prejave.

Akútny nedostatok musel štát vyriešiť dovozom 3-tisíc ton toaletného papiera zo zahraničia, konkrétne z Juhoslávie, Rakúska a neskôr aj Číny. Podľa námestníka Obchodu s priemyselným tovarom Praha Jaroslava Martinca, ktorý sa k situácii vyjadril pre v reportáži Československej televízie, doviezol štát papier za 12 miliónov korún. „Bolo to za devízy, ktoré v českej ekonomike výrazne chýbali,“ uviedla historička.
Kríza pre každého

Aj keď nedostatok určitých komodít bol podľa jej v socialistickom Československu bežným javom, kríza s toaletným papierom bola zvláštna tým, že zasiahla všetkých obyvateľov. „Naplno sa prejavila kríza centrálne plánovaného hospodárstva, ktoré nebolo schopné pokryť základné veci,“ povedala. Obavy z nedostatku toaletného papiera pretrvali medzi ľuďmi aj v čase, keď už bola kríza zažehnaná. Na verejných záchodoch sa ešte dlho potom vydával toaletný papier po jednotlivých útržkoch, aby si ho nikto neodniesol domov.

Kým kríza s toaletným papierom v druhej polovici roka 1988 ustupovala, obdobný problém s hygienickými vložkami naopak silnel a naštrbil dôveru ľudí v stranu a v úspech hospodárskej reformy.

„Vo Východočeskom kraji to jednotlivci zneužívajú na politické pôsobenie v neprospech socializmu,“ uviedla o chýbajúcom sortimente vnútrostranícka informácia ÚV KSČ č. 43.

„Nedostatok toaletného papiera či hygienických vložiek len nahrávajú nepriateľom socializmu,“ citovala interná správa č. 47 zo 13. októbra stanovisko pracujúcich z Gumární 1. mája Púchov.

Problém sa darilo riešiť len pozvoľna a ako vyplýva z ďalších vnútrostraníckych správ, v posledných mesiacoch roka ho z centra pozornosti vytesnil nedostatok ďalšieho tovaru – bavlnenej bielizne, zdravotníckych potrieb alebo napríklad žiaroviek.

zurnal.pravda.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Kreacionista


3.
označiť príspevok

Osvietený muž
   3. 2. 2019, 18:45 avatar
Preto pred hajzlom v zlatom socíku sedela hajzelbaba ktorá za 1 kčs odovzdala nešťastníkovi jeden utržok tejto komunistickej ceniny . Samozrejme riť sa nedala utrieť jedným utržkom papiera     A tak kto nemal noviny chodil s osranou riťou


4.
označiť príspevok

ondrej muž
   3. 2. 2019, 18:48

Príspevok bol vymazaný administrátorom.6.
označiť príspevok

Osvietený muž
   3. 2. 2019, 18:55 avatar
ondrej o to to máme lahšie popisovať niečo čo sme zažili . Nemusíme si vymýšlať rozprávky . Uplne postačuje pravda .
Možno si spomínaš ako doviezli súdruhovia ten český Niečo humorné
   

Úzkoprofilový tovar

Slovné spojenie „úzkoprofilový tovar" dnes poznajú len tridsiatnici a starší. Mladšie generácie si len ťažko predstavia, že napríklad kvalitnejší toaletný papier v kotúčikoch nemuseli nájsť na pultoch vždy. Občas sa musel zákazník uspokojiť len s jeho lacnejším skladaným „bratom" známym ako „japan". Harmanecké papierne ho vyrábali z nebielenej buničiny a drevoviny, preto nemal snehobielu farbu. Jedna strana papiera bola drsnejšia, druhá hladká. Pripomeňme, že kotúčikový papier začali papierne produkovať až v roku 1972.

www.cez-okno.net Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí ondrej, Kreacionista


8.
označiť príspevok

ondrej muž
   3. 2. 2019, 19:06

Príspevok bol vymazaný administrátorom.10.
označiť príspevok

Osvietený muž
   3. 2. 2019, 19:15 avatar
Ondrej ešte že existuje aspoň zopár dobových video . Aspoň si vieme aspoň zrniečko pripomenúť pre tých čo zabúdajú .

Nebolo naozaj ničoho v špine a katastrofickej kvalite . Len zopár výrobkov malo zaručnú dobu pol roka ale vyreklamovať sa nepodarilo takmer nič . Nie ako dnes dvojročná záruka na všetko .

Pár spomienok

   

sk-sk.facebook.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí ondrej, Kreacionista


12.
označiť príspevok

ondrej muž
   3. 2. 2019, 19:22

Príspevok bol vymazaný administrátorom.15.
označiť príspevok

ondrej muž
   3. 2. 2019, 19:46

Príspevok bol vymazaný administrátorom.16.
označiť príspevok

Osvietený muž
   3. 2. 2019, 19:49 avatar
Bude jedna Korea tak ako je jedno Nemecko . Ukrajina bude v nato a EU ako i Gruzínsko a mnoho dalších bývalých krajín ZSSR . Rusko bude biedne tak ako dnes a ešte viac po bankrote . Čína zbankrotuje do 3 rokov . Kuba bude slobodná a po komunizme ani stopa nebude na tomto ostrove zbedačenom .
Súhlasí ondrej


17.
označiť príspevok

Osvietene muž
   3. 2. 2019, 20:01 avatar
nech žije NATO !!!


18.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   3. 2. 2019, 20:03 avatar
NAČO.
Súhlasí  ×, panoramix


19.
označiť príspevok

ondrej muž
   3. 2. 2019, 21:42

Príspevok bol vymazaný administrátorom.20.
označiť príspevok

J.Tull
   4. 2. 2019, 16:15 avatar
ondrej, tiež som to zažil... v tej dobe sme boli v mnohom sebestační, ako i tu bola snaha byť sebestačnými vo všetkom nielen v toaleťáku, v potravinách, ale aj energiou... samozrejme to niečo stálo, pričom sa znižoval aj zahraničný dlh, ktorý sme pred 89. vyrovnali prakticky na nulu... nevýhodou bolo, podľa všetkého aj chybou, že sa napríklad výroba toaletného papiera sústredila v podstate do jedného podniku... preto, poučiac sa, komunisti sa rozhodli posilniť výrobu v Harmanci ako vybudovať ju aj na ďalších miestach...
Dnes je situácia odlišná. Sme zadĺžení po uši a zahraničie si môže mädliť ruky, keď im predaj ich výrobkov, samozrejme spotrebný tovar zvlášť, u nás utešene prekvitá... veď aj preto sa v 89. štrngalo, preto, aby dubáčiky odtekali iným, nielen z tržieb tovarov, určených pre druhotriednych, ale aj z nášho HDP  
 


21.
označiť príspevok

ondrej muž
   4. 2. 2019, 17:29

Príspevok bol vymazaný administrátorom.22.
označiť príspevok

Osvietene muž
   4. 2. 2019, 17:36 avatar
nechápu že američania sú dobrí a rusi sú zlí


23.
označiť príspevok

Veľký Kocúr
   4. 2. 2019, 17:37 avatar
Presne tak. Ale neboj Osvietené, naša vznešená Aliancia im ukáže!!! Zrovnáme so zemou každého nepriateľa slobody a demokracie!!!!


24.
označiť príspevok

Veľký Kocúr
   4. 2. 2019, 17:38 avatar
Až kým nedosiahneme úplného víťazstva!!!


25.
označiť príspevok

Osvietene muž
   4. 2. 2019, 17:39 avatar
v mene slobody a demokracie je to dovolené


26.
označiť príspevok

J.Tull
   4. 2. 2019, 18:34 avatar
ondrej, netvrdil som, že sme boli vo všetkom sebestační - písal som v mnohom, okrem toho sebestačnosť ešte neznamená, že je daného artiklu v každom momente dostatok... ani netvrdím, že socík nemal neduhy; mal ich a to neúrekom. Ale tvrdiť, že "v obchodoch nebolo nicoho" je prehnané. Nielen mlieko ľudia kupovali pre svine... pamätám si aféru, keď sunar mnohí dávali sviniam. Čo sa stravovania týka, väčšina obyvateľstva sa stravovala v závodných, či školských jedálňach, ako i v bufetoch rýchleho občerstvenia, na ktoré rád spomínam. Študoval som v Bratislave a využíval kultúrne možnosti tohto mesta - kiná, ale i divadlá, múzeá... na ktoré som, ako študent, mal možnosť navštevovať zadarmo, či za symbolickú cenu a tak som vynechával večeru a kupoval si tresku s feferónovým šalátom, či bulharský šalát a pod. V tej kvalite som v dnešnej dobe nenašiel, ... napríklad treska, ktorá dosahuje aspoň priemer, je označená exluziv... podobne ráno som často raňajkoval v mliečnom bare napr. briošku z jogurtom, keď nebol, lekvárovú šatôčku s plnotučným mliekom... bežne sa dal kúpiť chleba s praženicou, či len mastný s cibuľou... o párkoch ani nehovorím. Zober si dnešné "rýchle občerstvenia" čo to kvality, nezávadnosti tovarov... ale to len na okraj.
Iste je možné spomínať na mnohé čo bolo v socíku zlé, porovnávať to však s vtedajším "Západom" je nekorektné. Historicky bol "Východ" ekonomicky, hospodársky zaostalejším... nie všetko sa však dá zvaľovať na minulosť... verejne som kritizoval, dožadoval sa nápravy vecí, o ktorých som vedel... a to vtedy, keď to bolo vraj zdraviu škodlivé. K čomu však slúži dnešná, jemne povedané polopravdivá kritika... ? Je signitifikatné, že takýto kritici sú slepí voči dnešným neduhom, ktoré plynú aj zo systému, sú sprievodným znakom kapitalizmu, ktorého divokú formu sme zažili pri neokolonizácii nášho štátu...


27.
označiť príspevok

ondrej muž
   4. 2. 2019, 18:47

Príspevok bol vymazaný administrátorom.29.
označiť príspevok

J.Tull
   5. 2. 2019, 10:38 avatar
ondrej, ešte o sebestačnosti doplním. Sebestačnosť znamená nebyť odkázaný na dovoz zvonka. A tú sme sa snažili dosiahnuť predovšetkým v strategických komoditách, ako sú základné potraviny, energie... z časti i strojárenstvo, stavebníctvo... Samozrejme, bolo množstvo tovaru a to aj dôležitejšieho, než je spotrebná elektrotechnika /mimochodom, zháňal som elektrosúčiastky, „čerstvé“ katalógy, nie v Brne, ale v Pardubiciach/, ktorý sme nedokázali vyrobiť v potrebnej kvalite a dovážali sme ju zo zahraničia napriek ich, pre nás, veľkému predraženiu... Čo sa týka kvality, zdravotnej nezávadnosti potravín, bola neporovnateľne vyššia. Platili prísne normy, dodržovania technológií... /netvrdím, že sa nevyskytli excesy... /, ktoré sme museli“ zvoľniť, aby náš, balamutením...politickým odstraňovaním oponentov... premysleným zničením výroby, uvoľnený trh, mohla zaplaviť nekvalita...
Jedným z neduhov bol podpultový tovar... kamarátstvo sa však prejavovalo iným spôsobom. Ľudia si vzájomne pomáhali, či už pri stavbách domov, hajlokov... alebo všeobecne v kadečom, podľa potreby. Dovolím si tvrdiť, že človek k človeku mal bližšie, než je tomu teraz, pri nadvláde mamonu, ako i odkázanosti na starosť o neisté živobytie, keď je zadlženým už pri narodení a neskôr potrebou splácania dlhou, za byt a ďalšie...
Ako som už písal. Otázkou je, prečo sa imrvére vyťahujú polopravdivé, značne skreslené, až lživé negatíva socíku a to bez akéhokoľvek kontextu doby? Netvrdil som, že neboli objektívne nedostatky, „zlá“... ako aj netvrdím, že sa nemajú pripomínať, lenže tak treba robiť zo znalosťou k veci... Už som písal, kritizoval som nedostatky, ktoré boli v „mojom dosahu“ vtedy, keď to malo význam. Ako je to však teraz, najmä v počiatkoch vznikajúceho dnešného systému /mimochodom, tvrdím, že mi zabil kamarátov.../. Teraz treba už len zaslepene chváliť, mať opäť čiernobiele videnie, ktoré sa nám snežili naočkovať komunisti, len teraz v opačnom prevedení?


30.
označiť príspevok

ondrej muž
   5. 2. 2019, 12:30

Príspevok bol vymazaný administrátorom.31.
označiť príspevok

J.Tull
   5. 2. 2019, 14:29 avatar
ondrej, s tou kvalitou to myslím vážne, len Ti uniklo, že som písal o potravinách:
„Čo sa týka kvality, zdravotnej nezávadnosti POTRAVÍN, bola neporovnateľne vyššia.“
A že /čo sa týka potravín/:
„Platili prísne normy, dodržovania technológií... /netvrdím, že sa nevyskytli excesy... /, ktoré sme museli“ zvoľniť, aby náš, balamutením...politickým odstraňovaním oponentov... premysleným zničením výroby, uvoľnený trh, mohla zaplaviť nekvalita...“
je fakt.
Netvrdím, že oblečenie bolo neviemako kvalitným, skôr si však myslím, že nespĺňalo požiadavky na „kvalitný dizajn“... napriek tomu boli výnimky. Narýchlo som si spomenul na vimbrami, či pionierky... všeobecne sa oblečenie nezodralo, ale vyrástlo... bežne mladší súrodenci dedili po starších /ani nie z „ekonomického donútenia“, ale „bolo ľúto vyhodiť“... /. Dnes sa detské oblečenie zoderie skôr, než sa stihne vyrásť. Pravdou je, že väčšina kupuje „u Číňana“ a pod. pretože na kvalitnejšie nemá ...
Rovnako faktom je, že boli mladomanželské pôžičky, štátne, podnikové byty, bezúročné i nenávratné pôžičky. Ako aj rôzne výhodné sporenia, na ktoré prispieval štát... ani v tej dobe nemožno hovoriť o úžere, ktorá dnes prekvitá... Tvrdím, že ľudia mali k sebe bližšie, aj preto, že ich nesužovali existenčné problémy...
Čo sa týka slobody cestovania, zabúda sa na fakt, ktorým bola vojna, i keď len tzv. studená. Samozrejme nedá sa všetko negatívne zvaľovať len na ňu... ani netvrdím, že dnešná doba je len zlom, že nie je badať aj zmeny k lepšiemu... lenže zmeny k lepšiemu boli badateľné aj v socíku... ani on nezaspal v 50. rokoch a ani v 70.-tych... Aj vycestovať sa dalo, pokiaľ boli devízy... Zaujímavé je, že vycestovávali práve tí, o ktorých sa dnes hovorí ako o prenasledovaných režimom...
Opäť opakujem, k čomu to je, kopať do mŕtvoly? Tiež nie som za to, aby sa vrátil socík, v tej podobe, teda pod nadvládou jednej strany, vrátil... netreba zabúdať na chyby, ktoré mal, bolo v ňom aj hodne pozitívneho /niečo z toho sa postupne vracia... /. V jednom i druhom prípade však treba vidieť veci v čo možno najobjektívnejšie, čo možno v najširšom kontexte, so znalosťou k veci... a nie predkladať čiernobiele pohľady...


32.
označiť príspevok

ondrej muž
   5. 2. 2019, 15:10

Príspevok bol vymazaný administrátorom.39.
označiť príspevok

J.Tull
   5. 2. 2019, 17:57 avatar
ondrej, asi Ti uniklo, že neporovnávam naše potraviny s tými západnými, ale naše za socíku s tými dnešnými, ktoré sú väčšinou, najmä v nedávnej minulosti, dovážané zo zahraničia. Uvádzal som:
„Platili prísne normy, dodržovania technológií... /netvrdím, že sa nevyskytli excesy... /, ktoré sme museli“ zvoľniť, aby náš, balamutením...politickým odstraňovaním oponentov... premysleným zničením výroby, uvoľnený trh, mohla zaplaviť nekvalita...“
Z toho však nevyplýva, že na „Západe“, potraviny kvalitné neboli /nie sú/. Stali sme sa ich neokolóniou; ich odpadným košom. Keď sa konečne začalo hovoriť o „dvojakej kvalite potravín“, povedal som si: „dobré ráno stará mama“. Nejde len o to, že za ten čas sa dubáčiky pekne kotúľali od nás k nim, ale tých negatív je oveľa viac... nebudem to ďalej rozoberať...
Celkom fajn nebola len ipeľská klobása, ale povedzme Nitran, Pribina... spišské párky... pod týmito názvami máš dnes množstvo výrobkov, ale ani jeden, ktorý by zodpovedal originálu... už som spomínal jogurty, ktorých je až neuveriteľné množstvo s takýmto označením, ale skutočný jogurt nájdeš len veľmi ťažko... Väčšina šuniek obsahuje nejakú tekutinu /ja ich zakaždým predtým ako ich konzumujem, vysuším papierovou utierkou... /, ktorá sa po čase mení na „maglajz“ a šunka rýchlo kazí i v chladničke... pamätám si aj konzervy, napríklad „Prague ham“, ktorá je dnes skôr bravčovým vo vlastnej šťave... a bravčové vo vlastnej šťave, lunchmeat, či pasta z údeného mäsa... trenčianske párky s fazuľou a mnohé ďalšie a ďalšie už nie sú tým, čím bývali...
Rovnako som netvrdil, že životná úroveň „Západu“ všeobecne, nebola vyššia než „Východu“ všeobecne, lenže tak tomu bolo vždy, ďaleko pred socíkom...
Doteraz si mi však neodpovedal na otázku, prečo sa tak často vyťahujú /podľa mňa polopravdivo až lživo/
negatíva socíku, tým nemám na mysli len internet...


42.
označiť príspevok

ondrej muž
   5. 2. 2019, 19:17

Príspevok bol vymazaný administrátorom.44.
označiť príspevok

J.Tull
   6. 2. 2019, 12:13 avatar
ondrej, neviem, kde si nabral, že porovnávam so západnými potraviny, ktoré sú určené pre ich domáci eventuálne „Západný“ trh... Porovnám potraviny za socíku, s potravinami, ktoré sú tu, na Slovensku, dnes... pričom vo veľkej miere sú zo „Západu“, nedosahujú však tú kvalitu, ako ich domáce...
Neviem ani, kde si nabral, že som tvrdil, že sa nedá zohnať „priplatený tovar“ /nielen šunka/, ktorý je porovnateľný s kvalitou za socíku. Tvrdím však, že je ho nedostatok a opäť ho majú predovšetkým vyvolený... aj keď, dovolím si tvrdiť a to z vlastnej skúsenosti, že kvalitnejšie potraviny socíku boli pre bežných ľudí všeobecne dostupnejšie. Ako príklad uvediem spotrebu mäsa. Pre jednoduchosť dám odkaz spravy.pravda.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk Pri trepaniach o dnešných údajne lacnejších potravinách sa väčšinou porovnáva neporovnateľné – iný obsah surovín, iné použité technológie... a hlavne úplne opomína, že byt i zariadenie do bytu... bolo možné získať v podstate za štátne, že neporovnateľne dostupnejšie zdravotníctvo /pri každom väčšom podniku bolo zdravotné stredisko... /pri tom našom bol okrem „obvodného“, bol „krčný“, „ženský“, zubár plus rehabilitačné stredisko... /, ktoré bolo skutočne zadarmo, podobne ako školstvo... dnes je zdravie, i vzdelanie tovarom... súvislosť s potravinami je v tom, že keďže sa človek nemusel zadlžovať, platiť hypotéky a pod., odvádzal štátu z hrubej mzdy neporovnateľne menej... ergo na potraviny zostávalo viac; čím nechcem povedať, že bol vtedy blahobyt. Na rozdiel od Teba si nemyslím, že „V socializme to islo v poslednej dobe dole vodou a klesala aj aka taka kvalita potravin“... aj keď máš pravdu v tom, že kvalita potravín sa začala z ekonomických dôvodov zhoršovať... recesia však bola celosvetová, o čom sa „taktne mlčí“ – i kapitalistické štáty išli dolu vodou... okrem toho, napriek recesii sa neprestalo budovať, ako napríklad elektrárne, včítane už spomenutého Gabčíkova... prebiehala modernizácia vo všetkých oblastiach... pričom sa zachovávali sociálne vymoženosti, istoty a to bez zadlžovania ... Keď už mali vybudované nielen elektrárne, ale aj ďalšie podniky, ktorým bola daná oveľa väčšia samostatnosť /zrušenie direktívneho riadenia – generálnych riaditeľstiev.../– to všetko stálo nemalé prostriedky – prinášať zisk, začalo sa so štrganím a režim zabil študenta Šmída, čo stálo režimu krk. Nastúpila prichmatizácia a zisk tiekol na „Západ“. Samozrejme je to veľmi zjednodušené, predovšetkým v tom, že hlavným vinníkom udalostí boli vtedajší komunisti, ktorých nazývam tiežkomunisti, pretože zradili vlastnú ideológiu... a zopakujem neduhy, ktoré vtedy boli a boli v okruhu môjho dosahu som kritizoval, nie však v krčme, ale tam, kde to malo význam – verejné schôdza strany a najmä v ZV ROH, ktorého som bol členom...
Čo sa týka Osvieteného nediskutujem s ním, aby som nekŕmil trola. Prestal som s ním diskutovať, keď jeho používanie logických klamov /napr. red haringov.../ prerástlo u mňa únosnú mieru...


45.
označiť príspevok

Osvietený muž
   6. 2. 2019, 13:26 avatar
Tulko nediskutuješ lebo ti dochádza argumentácia a preto že si dal nespočet odkazov na dezinformačné stránky . Píšeš o dostupnosti lekarskej starostlivosti ako keby dnes bola nejaká nedostupná bez liekov a prístrojov oproti tej kúzelnej komunistickej ako keby rakušania žili v biede a zemliankách lebo nezažili ten báječný režim z ktorého na západ utiekolo statisíce ľudí. Ondrejjovi to však klamom tvojim komunistickým nevysvetlíš . To môžeš deťom ako Panoramix a spol . Ondrej v tej dobe zlatej totiž žil takže tvoje lži sú bezpredmetné i bludy . Dať odkaz na článok že jeme málo mäsa čo má navodiť atmosferu že kilo kurčaťa za bolšana za 30 kčs bolo asi lacné a dnes za 1,30€ je nedostupné je to staručký trik falšovania tabuliek a dezinformácií sudruha Ondriaša . Mäso bolo za bolševíka ťažko nedostatkové a v pomere mzda cena asi 10 krát drahšie . Napriek predaju zdochlín v núdzových výsekoch intenzívnemu dovozu z Mongolska , Argentíny a hlavne Číny bolo mäsa stále nedostatok . Pre príklad kuracie mrazené prsia boli iba made in china žiadne ine sa nepredávali . Stáli 60 kčs kilo čo malo kto zarobil za deň . Je samozrejme možné , že spotreba mäsa je menšia o čom síce pochybujem ale pripúšťam že pri enormnom a hlavne celoročnom predaji desiatok druhov ovocia a zeleniny veganoch a vegetariánoch predaju desiatok druhov morských rýb a sladkovodných množstva cestovín a nových receptur a hlavne polotovarov je výber iný ako vystatie radu na kilo bočku alebo nedeľné cenne kurča s ryžou za 12 ,50kilo ktorá bola taka kvalitna že ju musela celá rodnina na stole najskôr s kamenia povyberať . Ako som predpokladal vymleli ťa na komunistických schôdzach uverili si sebaklamom komunistickým a tak sa potrebuješ utvrdiť v bludoch . Oplakavujúci čas keď si sa hral na krajšie zajtrajšky .

Ľudia žili bez dlhov to bola najzábavnejšia stať

Nuž súdruh preberiem ťa do reality

škodu favorit si asi zo šporkase nikto nekúpil za 100 000 a viac kčs

farebná telka za 25 000

pračka 10 000 kčs

mraznička či chladnička astronomia taktiež

Z platu 1200 či 1500 kčs si bol rad ak ti na kilo kávy za 240 kčs vydalo ako luxux igelitku so sadndokanom nejke tesilky a lacne topánky ktoré boli vlastne drahe .

Kto sa rozhodol šetriť na rifle za rok sa mu to mohlo podariť potom už len vyšmeliť bony s 500 - 700 % prirážkou a vystriehnuť keď ich dostali vystať radu od noci .

Treba sa zmieriť z realitou nie sa utvrdzovať v bludoch a tajomstvách kde tak ako každý sudruh tajíš prečo statisíce ľudí z toho blahobytu utiekli na zapad a žiaden roboš neukončil svoj katastrofalny život na zapade utekom do ČSSR blahobytu a prečo 3 000 000 východných Nemcov vedelo ktorým smerom sa mur skáče to vám asi na tých idiotských bolšan vymývacích zjazdoch a schôdzach zabudli povedať prečo musia komunisti stražiť v elektrickom koterci ten národ v tom blahobyte .    


46.
označiť príspevok

-era- muž
   6. 2. 2019, 13:56 avatar
Ad "Kto sa rozhodol šetriť na rifle za rok sa mu to mohlo podariť potom už len vyšmeliť bony s 500 - 700 % prirážkou a vystriehnuť keď ich dostali vystať radu od noci."

Asi sme my dvaja žili v úplne iných svetoch. Našetriť na rifle? O tom nič neviem - ľudia za mojich čias mali dosť peňazí, pretože v podstate nebolo kde mínať, keďže nebolo moc tovaru v obchodoch. Bony mi v Blave predala bárjaká babka priamo v Tuzexe za dverami bez čakania - samozrejme s 500% prirážkou, to je fakt - a potom už len kúpiť rifle, bez čakania a ísť het. Taká je moja skúsenosť. Ani na bony ani na rifle, ani na elektroniku som v Tuzexe nikdy nečakal v rade.

Takže - rôzna skúsenosť rôznych ľudí.
Súhlasí  ×


47.
označiť príspevok

ondrej muž
   6. 2. 2019, 14:05

Príspevok bol vymazaný administrátorom.50.
označiť príspevok

-era- muž
   6. 2. 2019, 14:28 avatar
cca 1980-1986
Súhlasí ondrej


48.
označiť príspevok

Osvietený muž
   6. 2. 2019, 14:16 avatar
era ak bol tuzex bez tovaru nebola v predajni kde boli rifle ani rada sem tam .

V potravinovom tuzexe v Piešťanoch bola rada od tmy do záverečnej . Potom rozhnali ľudi a zatvorili .
V každom potravinovom tuzexe bola prenamentná rada .

Keď dostali tovar v kocke bola to i niekoľkodňová a nočná rada . Podobne ako toď na pračky plastové v roku 1989   

len za 15 000 kčs boli respektíve neboli ako informuje komunisticka tv

http://www.youtube.com/watch?v=SHl4LByGuHk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


51.
označiť príspevok

-era- muž
   6. 2. 2019, 14:29 avatar
218. Tak bol asi veľký rozdiel medzi Piešťanmi a Bratislavou. Iné mi nenapadá.


53.
označiť príspevok

Osvietený muž
   6. 2. 2019, 14:35 avatar
Ano bol v Bratislave boli väčšie rady     ale i v Žiline a všetkých tuzexoch a nie len tuzexoch ono to bolo takto

http://www.youtube.com/watch?v=iXp5s4NEQxA Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


55.
označiť príspevok

ondrej muž
   6. 2. 2019, 14:46

Príspevok bol vymazaný administrátorom.56.
označiť príspevok

Osvietený muž
   6. 2. 2019, 14:56 avatar
Tiež nechápem Ondrej , že socialistický človiečik nevedel rozpoznať že ta Japonská a západna technika zaostava za komunistickou kvalitou    a že v tom tuzexe sú neporovnateľne nekvalitnejšie až odporné západné potraviny a veci    
A tie západne auta nemôžu konkurovať favoritke či BMW , Audi a Mercedes trabantu    
Státisíce ľudi dokonca z toľkého blahobytu utieklo do toho hnileho západu to tej biedy a neslobody    

Ako to že TULL to jasne na komunistickej schôdzi vedel a zbytok slovenska to nie a nie pochopiť ???    
Súhlasí ondrej


57.
označiť príspevok

-era- muž
   6. 2. 2019, 14:58 avatar
229. Čo to preboha má spoločného s tým, že niečo z toho, čo tu píše Osvietený, som ja osobne nikdy nezažil?


60.
označiť príspevok

Osvietený muž
   6. 2. 2019, 15:02 avatar
era o tom nepochybujem preto ja som mal s čím porovnavať lebo v tuzexe som bol bežne a ty si nemal lebo si tam nechodil alebo nekupoval . Bola to i tak brutalna držoba pre človeka ktorý nemal vonku emigranov


62.
označiť príspevok

-era- muž
   6. 2. 2019, 15:06 avatar
234. Tak určite som tam nechodil často - veď načo aj? Rifle a drobná elektronika, to bolo jediné, čo som tam kúpil. Len hovorím - ani na bony, ani na tovar som nemusel stáť v rade.

Na mandarínky pred zelovocom pred Vianocami, keď ma mama poslala - to áno, to bola iná šóra


71.
označiť príspevok

Aranjes žena
   6. 2. 2019, 15:33 avatar
236. Aj dnes sa stoja šóry na Vianoce - v supermarketoch pri pokladni ) .. za komunistov boli aké -také supermarkety Jednota a Zdroj a v tom našom Zdroji sa tuším v 80-tych rokoch ani ovocie nepredávalo. Chodievali sme do zelovocu a keďže to nebola samoobslužná predajňa,tak sme logicky stáli pekne v rade
Súhlasí Lemmy


74.
označiť príspevok

Lemmy muž
   6. 2. 2019, 15:36 avatar
Dnes sa kresťania idú pobiť v obchodoch pred Vianocami a Veľkou nocou. Tá nervozita z nich sála. Napätie sa dá krájať.


115.
označiť príspevok

Osvietene muž
   7. 2. 2019, 19:33 avatar
Lemmy žije v protikresťanskom svete


105.
označiť príspevok

Osvietený muž
   6. 2. 2019, 18:50 avatar
Araňka vlastne je to to isté čakať v šore v tescu pri pokladni 3 minuty ako stať dennodenne napríklad na toaleťak pred papiernictvom od noci na maso či 10 hodín pred tuzexom . Samoobslúžná nebola preto lebo by ju záhoráci rozkradli . supermarkety zdroj huaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa    a jednota . Super market bez ovocia      

Nebol to hypermarket ? Mali viac ako 18 pokladní ???     


63.
označiť príspevok

ondrej muž
   6. 2. 2019, 15:08

Príspevok bol vymazaný administrátorom.65.
označiť príspevok

ondrej muž
   6. 2. 2019, 15:23

Príspevok bol vymazaný administrátorom.66.
označiť príspevok

Osvietene muž
   6. 2. 2019, 15:25 avatar
našťastie dnes nás naši Americkí bratia vedú k svetlým zajtrajškom


67.
označiť príspevok

Lemmy muž
   6. 2. 2019, 15:26 avatar
Drogovo závislý nešťastník, aké drogy užívaš?
Súhlasí Osvietený


68.
označiť príspevok

Lemmy muž
   6. 2. 2019, 15:27 avatar
Prezývky Osvietene a Osvietení vytvoril jeden idiot? Ide o multinick?
Súhlasí Osvietený


69.
označiť príspevok

Osvietene muž
   6. 2. 2019, 15:30 avatar
prezývky Osvietený a Lemmy vytvorili idioti ?


72.
označiť príspevok

Lemmy muž
   6. 2. 2019, 15:33 avatar
Nie, pretože podobné prezývky tu neboli. Idiotmi sú len tí, ktorí vytvorili prezývky napodobňujúce Osvieteného. Čiže Osvietene a Osvietení.
Súhlasí Osvietený


73.
označiť príspevok

Osvietene muž
   6. 2. 2019, 15:36 avatar
teraz tu sú a neurážaj !!!


75.
označiť príspevok

Lemmy muž
   6. 2. 2019, 15:38 avatar
Neurážam. Len som vyjadril svoj názor, že musí ísť o veľmi zákerného človeka, bezcharakterného, keď si dá veľmi podobnú prezývku ako má Osvietený.
Súhlasí Osvietený


76.
označiť príspevok

Osvietene muž
   6. 2. 2019, 15:44 avatar
zákerný bezcharakterný človek za nickom Osvietený si za to môže sám


77.
označiť príspevok

Lemmy muž
   6. 2. 2019, 15:48 avatar
Ozaj si mentálne postihnutý. Osvietený v nijakom prípade nemôže za to, že sa tu zaregistroval nejaký uchylák, ktorý vytvoril paródie ako Osvietene a Osvietení. Čo má on spoločne s kreténmi? Nič!!!


78.
označiť príspevok

Osvietene muž
   6. 2. 2019, 15:51 avatar
zákerný a bezcharakterný človek a kretén za nickom Osvietený si za to môže sám a ja som Osvietene


79.
označiť príspevok

Lemmy muž
   6. 2. 2019, 15:56 avatar
Vidím, že hráš špinavú kresťanskú hru. Zrejme ti v detstve hry nedopriali, tak si teraz vybíjaš zlosť na tunajších diskutujúcich. Práve preto, že na Slovensku žije veľa takých krýs ako si ty, sa Slovensku nedarí.


81.
označiť príspevok

Veľký Kocúr
   6. 2. 2019, 16:05 avatar
Lemmy, ty s tým hanobením náboženského presvedčenia neprestaneš? Aká špinavá kresťanská hra? Spomeň si na platné zákony...


82.
označiť príspevok

Veľký Kocúr
   6. 2. 2019, 16:06 avatar
A daj si pustiť žilou. Vraj to pomáhalo ľuďom trpiacim nadbytkom žlče...


83.
označiť príspevok

Lemmy muž
   6. 2. 2019, 16:08 avatar
Zákony sa nevzťahujú na opis jednotlivca. Keď hrá špinavú hru, tak ju hrá.


84.
označiť príspevok

Veľký Kocúr
   6. 2. 2019, 16:09 avatar
Keď dávaš medzi kresťanská a špinavá rovná sa, tak hanobíš vieru, nie jednotlivca...


86.
označiť príspevok

Lemmy muž
   6. 2. 2019, 16:11 avatar
To je tvoj názor. Nemôžem za to, že je podlý, bezcharakterný, a zároveň kresťan.


92.
označiť príspevok

Osvietene muž
   6. 2. 2019, 16:18 avatar
Lemmy hanobí kresťanstvo


85.
označiť príspevok

Lemmy muž
   6. 2. 2019, 16:09 avatar
Dobre, opíš mi človeka, ktorý si vytvorí prezývky ako Osvietene a Osvietení, pričom známe je len Osvietený.


87.
označiť príspevok

Veľký Kocúr
   6. 2. 2019, 16:11 avatar
Ako jedinca ktorý sa zrejme rozhodol pomstiť sa Osvietenému za jeho správanie na tomto fóre. Stručný popis...
Súhlasí Lemmy


88.
označiť príspevok

Lemmy muž
   6. 2. 2019, 16:13 avatar
Veď tak som kresťanského kreténa, ktorý sa ukrýva za prezývky Osvietene a Osvietení, aj nazval.


89.
označiť príspevok

Veľký Kocúr
   6. 2. 2019, 16:15 avatar
Nie, napísal si že hrá špinavú kresťanskú hru. Dávnejšie som si všimol, že veľmi rýchlo, v priebehu len pár minút, zabúdaš na to čo si napísal...


94.
označiť príspevok

Lemmy muž
   6. 2. 2019, 16:19 avatar
Naopak, vôbec nezabúdam, že sa tu ktosi falošne zaregistroval ako multinick Osvietení a Osvietene, aby škodil Osvietenému. Ide o nejakého bezcharakterného chrapúňa z nejakej kresťanskej vetvy. A toto mi nevieš vyvrátiť.


96.
označiť príspevok

Osvietene muž
   6. 2. 2019, 16:21 avatar
Osvietený si škodí sám


100.
označiť príspevok

Lemmy muž
   6. 2. 2019, 16:24 avatar
Ako? Keby neboli mentálne hyeny ako Osvietene a Osvietení, tak ako?


101.
označiť príspevok

Osvietene muž
   6. 2. 2019, 16:25 avatar
správaš sa ako mentálna hyena
Súhlasí Romanov


93.
označiť príspevok

Osvietene muž
   6. 2. 2019, 16:19 avatar
Lemmy je plný zloby ako Osvietený
Súhlasí Romanov


95.
označiť príspevok

Lemmy muž
   6. 2. 2019, 16:21 avatar
Klamstvo! Kritika podvodníkov by mala byť vítaná.


97.
označiť príspevok

Osvietene muž
   6. 2. 2019, 16:21 avatar
ved nepodvádzaj


91.
označiť príspevok

Osvietene muž
   6. 2. 2019, 16:17 avatar
čo má s antikresťanom Osvieteným spoločné kresťanstvo ?


80.
označiť príspevok

Lemmy muž
   6. 2. 2019, 15:57 avatar
Osvietený nie je zákerný ani kretén. Zákerní kreténi sú tí, ktorí sa snažia przniť jeho meno vytvorením účtov ako Osvietene a Osvietení.


90.
označiť príspevok

Osvietene muž
   6. 2. 2019, 16:15 avatar
som zrkadlo Osvieteného a odraz sa ti nepáči


70.
označiť príspevok

Lemmy muž
   6. 2. 2019, 15:32 avatar
A vraj veriaci v boha sú dobrí ľudia. Možno omylom niektorí, ale tunajší nie sú, napríklad nejaký zákerný pánbožkár na truc vytvoril falošné prezývky, v blude, že tým pomotá diskusie. Na truc Osvieteného vytvoril falošné mená ako Osvietene a Osvietení.
Súhlasí ondrej


99.
označiť príspevok

Osvietene muž
   6. 2. 2019, 16:23 avatar
v jednom máš pravdu že sú tu niektorí ktorí sa hrajú na veriacich ako Kreacionista


102.
označiť príspevok

Lemmy muž
   6. 2. 2019, 16:26 avatar
Ako si zistil, že sa hrajú na veriacich?


103.
označiť príspevok

Osvietene muž
   6. 2. 2019, 16:27 avatar
sám si napísal, že tunajší veriaci nie sú dobrí


104.
označiť príspevok

-era- muž
   6. 2. 2019, 17:22 avatar
237. Ale my si uvedomujeme, aký obrovský bol technologický rozdiel medzi ČSSR a NSR, Fr, GB, USA.
Súhlasí Osvietený


109.
označiť príspevok

Osvietený muž
   6. 2. 2019, 19:08 avatar
Ondrej ano podstatne veci naša rodina mala v komunistickom koterci sme biedu netreli a v balíkoch sme zo západu dostali všetko po čom srdco pišťalo človeku v komunizme okrem slobody samozrejme a kádroveho posudku    

V Komunizme sa mali dobre len zlodeji ktorí kradli v práci teda ako pracujúci respektíve ani nie pracujúci ako fuškujúci a kradnúci     Ale ani tak medzi komunistickú kastu horných 10 % nepatrili nakradli si na trabanta či škodu mega zlodeji na žigulaka
Tam spadali i mäsiari

Stále však nemali ani náhodou toľko koľko mali rodiny ktoré mali emigrantov na západe a hlavne v USA

Ale ani rodiny emigrantov nepatrili ku komunistickej hornej triede 10 % nepracujúcich tvorili kurvy , veksláci , drogový dileri , čierny predajcovia alkoholu , cigariet , pašeráci , prevádzači , zlodeji aút , škrupinkári , šmelinári atď

Na uplnej špičke neobmedzených vládcov boli nomenklaturne kádre komunistickej strany až po prezidenta .
Mali nie len neuveriteľné platy a nejedli to svinstvo z bolšan obchodov ale z tuzexu ale väčinou si odskočili na zapad na väčší nákup . Bilak si lietal do Francúzka , Litvajová Detto

A žranicu z domácej produkcie dostavali ako všimne v JZD Slušovice To bolo družstvo potemkinovského endemitneho druhu . Žiadne iné ani podobne neexistovalo . Stroje západnej najmodernejšej techniky a technologie služili ako propaganda .
Súhlasí ondrej


49.
označiť príspevok

Osvietený muž
   6. 2. 2019, 14:19 avatar
era skus pohladať niečo dobove na yotube alebo aspon takto
http://www.youtube.com/watch?v=rl1pfJp0OtM Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


52.
označiť príspevok

-era- muž
   6. 2. 2019, 14:34 avatar
221. Nemusím hľadať na youtube to, čo som zažil, né?


54.
označiť príspevok

Osvietený muž
   6. 2. 2019, 14:37 avatar
era možno si iba pozabudol    


59.
označiť príspevok

-era- muž
   6. 2. 2019, 14:59 avatar
Ahá, jasné. Čo sa mi nehodí, to nie je pravda, I tak še da.


114.
označiť príspevok

Osvietený muž
   6. 2. 2019, 19:44 avatar
J. TULL myslel som , že si robíš prdel     Vieš prečo bola v Novom Meste nad Váhom jedna lekáreň a dnes ich je 10 ? Lebo to hovno čo tam mali stačilo v jednej lekári ani v rade nebolo treba niekdy stať    
Vieš prečo boli lekarne v sobotu , nedelu i pondelok zatvorené lebo nyše vyspele zdravotníctvo ich nepotrebovalo v noci už vôbec nie stačilo lekareň zatvoriť o 18.00 Podobne to bolo pri sanitkách 1203 ktorá sa v zime ako i lete dostala malo kde rutila sa zavratnou rýchlosťou     Také pecky ako dnes vrtulníky špeialne vozidlá RZP s najšpičkovejším vybavením si mohol socialistický človiečik z prsta vycucať . Take ako bolo všetko bolo i zdravotníctvo lieky a prístroje .


33.
označiť príspevok

havran
   5. 2. 2019, 15:20 avatar
Celá produkcia výroby je podmienená cieľovým skupinám a záujmom, ktorej slúži, Keď toto je ponechané podľa princípu akejsi neoliberálnej politiky, tak to vždy dopadne tak, že masy v spoločnosti budú ťahať ta kratší koniec. Všetci sa idú zadusiť od toho ako majú plnú hubu demokracie. No demokracia je vláda väčšiny a nie tých, čo po uchvátení moci si robia čo chcú.


35.
označiť príspevok

Lemmy muž
   5. 2. 2019, 15:22 avatar
Keď toto je ponechané podľa princípu akejsi komunistickej politiky, tak to vždy dopadne tak, že masy v spoločnosti budú ťahať ta kratší koniec. Všetci komunisti sa idú zadusiť od toho ako majú plnú hubu demokracie. No demokracia je vláda väčšiny a nie tých, čo po uchvátení moci vo februári 1948 si robia čo chcú.
Súhlasí Osvietený


36.
označiť príspevok

havran
   5. 2. 2019, 15:34 avatar
Lemmy- asi si začíname rozumieť. PAMäTAJ: kým platí zákon peňazí, teda hodnoty v rozdeľovaní, vždy masy budú ťahať za kratší koniec. Je jedno ako ich budeš volať, môžu to byť vždy nejakí "....ISTI. Demokraciu ti budú vždy sľubovať a nespokojných perzekvovať. Ide len o to, kedy tú mlčiacu väčšinu naserú. História sa opakuje už tisícročia. Vraj Šalamún a predtým jeho otec Dávid sa usiloval o spravodlivosť pre svoj ľud najviac. Ale to boli králi a nie banda špekulujúcich zlodejov v parlamente.


38.
označiť príspevok

Lemmy muž
   5. 2. 2019, 15:41 avatar
Väčšina z ľudu sa nezaujíma o politiku alebo ju berie príliš povrchne. Ale demokraciu máme. Lebo voľby sú nastavené tak, že voliť môže 4 milióny občanov. To, že na svoje právo kašlú, je ich problém, že takto pohŕdajú demokratickými hodnotami.


34.
označiť príspevok

Osvietený muž
   5. 2. 2019, 15:22 avatar
Tulko premýšlal som či to do teba na komunistických schôdzach napratali alebo len bohapusto účelovo klameš . Bude to asi kombinácia .
Zdravotná starostlivosť bola katastrofálna na trhu vlastne chýbali takmer všetky najmodernejšie lieky čo asi nie je tajnosť boli západnej produkcie . Tých par zastaralých antibiotík z Hlohovca ktoré boli tiež často nedostatkové a klepiek pre zotročených dôchodcov ako bola algena , dynil , alnagon sťažka možno nazvať liekom skôr naopak . Ano penicilín bol i vtedy . Doktor s fonendoskopom na krku ty drievkom pozrel do hrdla a popočuval v obstarožitnej ambulancii kde zastal 40 rokov čas . Na supermodrené prístroje ako sú magnetická rezonancia , CT , sonograf a mnoho ďalších mohol socialisický človiečik zabudnúť . Nemocnice plné špiny a švabov s nadkapacitou tiež neatakovali svet . Podobne to bolo u zubára . Buď zub zaplomboval čiernou amalganovou plombou alebo ho proste vytrhol kliešťami a bolo vybavené a zadarmo ako komunisti hovoria často . Samozrejme za tú injekciu sa tiež platilo . Toľko stručná a pravdiva geneza špičkového zdravotníctva na vysokej urovni kde sa asi podla blaznou operovalo laparoskopicky    

Kvalita potravín bola ako sa požadovalo v potemkinovej dedine daná číslom ČSN     ktoré bolo len číslom .
Nekontrolovala sa skoro vôbec ani nemala prečo , lebo zistovanie že sa kakao rozkradlo či iné ingrediencie nebolo potrebné a tak granko pre istotu vyrabali sojové zavody Kolín . Hygiena ako sa distribuovali potraviny a vyrábali by bola dnes na kriminál . Samozrejme v ťažkom nedostatku drtivej väčšiny potravín .

Oblečenie bolo taktiež priamoumerne komunistickej dobe .
Spomenul si topánky ktoré sa humorne volali po značke vibram . Žiadna vibram podrážka tam samozrejme nebola boli ani goretexová papuča ani nič podobné . Ako ich v roku 1969 objavil americký chemik Bob Gore.

Bola to obyčajná topaňa z prasacej kože s gumovou podražkou výrábaná na Baťových strojoch bez vývoja a zmien . Stáli 620 kčs

Oblečenie bolo priam katastrofou na dedinach sa bežne chodilo v prešívakoch a monterkách lebo oblečenie bolo astronomicky drahé . Nie luxusné ako napríklad kožuch líšky za 38000 kčs ale obyčajná obuv a a najlacnejšie odevy ktoré sa šmelili u statisícov vietnamcov .

Rifle sa v obchode kupiť nedali
v tuzexe od 130 bonov po 280 bonov

Byty boli len štátne tulko osobne vlastníctvo bytu neexistovalo a tak ti ho požičali ak si sa napríklad po 15 rokoch dostal na rad    

Novomanželska pôžička nenavratna vo výške 10 000 tobo moc neriešila pri cene škodovky za 100 000 kčs pračky za 10 000 kčs či farebneho televízora za 25 000 kčs to bola suma k ničomu za čo sa nedala kupiť ani len lacna nekvalitná sedačka do obyvačky , ktorá radovo stala niekoľko desatisíc korún .

Ano bola nie pre každého pôžička s urokom iba 1% do výšky 20 000 kčs dnes je to do 35 000 € s tým že po narodení dieťaťa dostavjú rodičia príspevok 830 € a 2000 sa odráta z tejto pôžičky

Z čoho si mal ten človiečik s platom 1200 čisteho sporiť netuším bol rad keď dostal 500 kčs zalohu a 700 výplatu samozrejme pracovne soboty už boli v tej hrbe penazí a žiaden 13 a 14 plat neexistoval v tej plnej zamestnanosti kde polovica JRD sedela v zime bez haliera doma    

Vtedy sa mali ľudia bližšie ako Husak brka natiahol z ničoho nič zdivočeli keď na nich nedohliadal eštebak alebo nejaký dobrodinec  

Cestovanie . Vycestovať sa dalo pokil človek mal pas boli dva druhy jeden bol zelený do komunistických štatov a druhý červený do jugošky pre sudruhov . Osobne som nedostal pre istotu žiaden

Je lož že vycestovať sa dalo či aká chobotina keď boli peniaze samozrejme na zapad to bol problem pre 90 % ludí. Tým čo povolili vycestovať nedali v 90 % devizový príslub čiže človiečik na zapade musel dať vyhlasenie že sa postara o zbedačeneho čechoslovaka .

Ono moc ukazovať luďom život na zapade nebolo žiaduce a vieme prečo    

Stále si neviem spomenúť na tie dobré veci a kladné a to je možno odpoveď prečo z komunistických krajín na zapad utiekli miliony ludí a zo zapadu do tej dobroty ani jeden robotník čím je zahada vyriešená . I Východný Nemec vedel ktorým smerom sa mur skače tak ako Venezuelčan ktorým smerom utekať
Súhlasí Lemmy, ondrej


37.
označiť príspevok

ondrej muž
   5. 2. 2019, 15:34

Príspevok bol vymazaný administrátorom.40.
označiť príspevok

Osvietený muž
   5. 2. 2019, 18:38 avatar
Ondrej ja len pravdu . Kedže si tú dobu zažil vieš veľmi dobre o čom píšem a či píšem pravdu . Ale priznávam boli sme mladší to však nie pre úspechy krajších zajtrajškov ani so sovietským zväzom na večné časy
Súhlasí ondrej


116.
označiť príspevok

Osvietene muž
   7. 2. 2019, 19:34 avatar
staré štruktúry treba zlikvidovať


98.
označiť príspevok

Aranjes žena
   6. 2. 2019, 16:22 avatar
192. Kurňa ,na to že si byl za socíku soplavý frkan si nejak namachrovaný ,ked si pamatáš aj mladomanželské požičky a úroky v banke   ... s tým CT to pobavilo /musela sem si skontrolovat nick ,lebo sem pojala podezrení ,že to píše ten vtipálek ,co Ťa imituje/ ..toto nemožeš porovnávat s dneškom ,veď CT sa pomaly dostávalo do praxe v polovici 70-tych rokov a aj to malo od toho dnešného na míle daleko /áno bolo to zásluhou američana,ale tí si neodžili dve svetové vojny na svojom území krátko za sebou,tak mali čas a podmienky vymýšľať/ ...vedecko-technický rozvoj ide dopredu všeobecne a rovnako tak sa mení aj životná úroveň socík-nesocík , porovnávaš neporovnateľné ,resp. to je ako keby si porovnával ošetrovanie pacientov za čias kráľa Ľudovíta XIV-ho s dnešnou laparoskopiou  


28.
označiť príspevok

Osvietený muž
   4. 2. 2019, 20:22 avatar
169.J.Tull
Sebestační sme neboli vôbec v ničom tak ako žiadna krajina na svete .
Tvrdiť , že v obchodoch boli iba holé regále by bola samozrejme lož. V mini potravinových prdzierňach ktoré boli i v mestách iba v mini vydaniach v porovnaní s množstvom dnešných obrovských obchoďakov sa dalo kupiť vždy niečo na jedenie samozrejme nie vždy mlieko , chlieb a rožky to už bolo vypredané doobedu . Mlieko v tetrapacku však niektoré veľké obchody mali stalo 5 kčs a bolo 3,5 % . Kedže socialistický človiečik na dedine obačajne choval čo len mohol choval i prasa ak boli prasiatka malé bolo im treba mlieko ak nemal kravu čo bola už v 80 tých rokoch naozaj ojedinelosť na dedine musel kupiť i drahé mlieko . Sunar bol taktiež ťažko nedostatkový tovar . Ano veľká časť obedovala v závodných jedálňach . Opakujem obedovala . Niektoré podniky mali i bufet ba i školy väčšie . Kde bola nejaká tá horalka nejaký šalát či parky alebo klobása . V pomere cena & plat boli ceny oveľa väčšie ako dnes . Kilo bežnej klobase dosť podpriemernej kvality stálo 60 kčs lepšej ako madarská 120 kčs kilo loveckej 90 kčs. Preto tým bufetom ľudia veľmi neholdovali skôr omastený chleba s cibulou . Je samozrejme uplným bludom že by študent mohol chodiť do divadiel , kín a muzeií zadarmo . Nič nebolo zadarmo ani klub Elán . V tej kvalite tresku dnes nenájdeš ani náhodou lebo si mal 20 rokov a preto všeličo chutilo inak ako dnes keď je človiečik prejedený kadečoho ani náhodu však treska nemala taku kvalitu ako dnes 40% ani rybací šalat ako dnes ten 40 % v tej dobe to však chutilo inač a nebolo to s čím porovnať jedine s potravinami z tuzexu ktoré boli kvalitou a chuťou uletom od socialistických potravín . Ano v Bratislave či Piešťanskom parku bol i mliečny bar   ceny brutal . Pozabudol si v tej neokolonizácii že sme sa pri tých super bio dobrotách a superzdravotníctve dožívali o 10 rokov menej ako dnes .Realny komunizmus mal však jednu výhodu mali sme menej rokov    
Preto vyšmelená platňa mala svoju špecificku cenu 1500 kčs dnes nemá žiadnu lebo je zdarma stale na nete .
Preto mal film v televízii ktorých išlo pár do roka špecifické tešenie sa lebo ich bolo málo boli cenzurované .
Dnes film nemá žiadnu cenu je ich na nete statisíce a tak ako tej tresky sú ich ľudia prejedený . To je celá záhada spomienok na mladosť .
Súhlasí ondrej


41.
označiť príspevok

-era- muž
   5. 2. 2019, 18:49 avatar
185. Je to zaujímavé. Samozrejme, je mi šumafuk, či sme mali potraviny zlé alebo dobré. S istotou viem, že ja osobne som ich ani nemal s čím porovnávať a súčasne, že som po celý čas tzv.socializmu vždy mal čo jesť a nikdy mi neprišlo na um sa na to, čo som jedol, sťažovať.
Určite, super výhoda bola, že som to ani nemal s čím porovnávať.

Osvietený, ty si to mal s čím porovnávať - a napriek tomu si zostal žiť tu v socialistickom Československu. To mi je asi tá najväčšia záhada.
Súhlasí  ×


43.
označiť príspevok

Osvietený muž
   5. 2. 2019, 20:00 avatar
-era- s istotou viem potraviny porovnať s potravinami z tuzexu viem aký je rozdiel medzi čokoládou s vidlochvostom či študentskou pečaťou alebo barilou a milkou , nemeckou ľadovou čokoládou , švajčiarskou a belgickou .
Dokonca výrobok Pražská šunka výrobok ČSSR ktorý bol určený výhradne na vývoz v slzičkovej západnej konzerve sa dala len a len v tuzexe zakúpiť . Cukriky campino karamelové a ovocné i ďasná nezodrali tak isto ako dnes so slaviou vieme tiež porovnať i bon pari ktoré boli ťažko nedostatkové . Vieme že v nezmenenej receptúre sa robila i maďarská salama ba i čabajka ktoré sa dali kupiť v tuzexe ako množstvo chipsov . Tiež slané pečivo tuc ako i množstvo iných dobrôt napríklad princes vieme porovnať s tou komunistickou zatuchlinou . Taktiež cigarety za 6bonov americam blend ba mali i platidlo sparty v tvrdom za 3 bony . Takiež benco jahodove kakavové banánove atď . sa nedalo porovnať s grankom zo sojových závodov Kolín .     pašteky jemne chutne balene už v tom čase v alobale ako dnes . Syr z holandska v červenom vosku voňal a chutil neuveriteľne rovnako ako dnes . Samozrejme fanta , coca cola , spraite či tonik Kinley chutil inak ako to svinstvo v nevratnej 2 dl sklennej flaške v obchode . Olej z tuzexu bol o 3 tiedy inde nehovoriac o fritovacom oleji a olivových v obchodoch neexistovali . Kadejaké tyčinky mars atd boli tiež uplne neporovnateľné s komunistickou chemiou ktorá bola len chemia ako petržlenova malinovka či červená obyčajne pokazená samozrejme okolo malín ani len neprešla .
Konzervy fantastických rýb či treščej pečene s olivami z tuzexu tiež nemali ekvivalent . Rôzne druhy káv od jacobs nescafe sa dali tiež kupiť len a len v tuzexe v obchode to svinstvo popradska mleta za 240 kčs kilo . Konzervované mäsá všehodruhu z najlepšej výroby na svete Dánskeho tulipu ako sa dajú kupiť i dnes . Z alkoholu od bolsov cez whisiky ako dnes nebolo s čím porovnávať rovnako ako vína šampaňo či plechovkove pivá či kavu atď . Môžem kľudne pokračovať . Ako poberatel tvrdej meny som bol v tuzexe uplne bežne samozrejme zadných vchodom v 6 šore a viac hodinovej by som nestál    


58.
označiť príspevok

Osvietený muž
   6. 2. 2019, 14:59 avatar
era ty si nemal ja syn emigranta som bol v tuzexe i 3 x do týždna takže som mal s čím porovnať    

Potraviny v tuzexe boli kvalitné ako dnes v hypermarketoch .

Prečo som neemigroval som ti vysvetlil . Vratil som sa z 2 ročnej VZS a padol komunizmus niet prečo emigrovať ked zločinecký system neexistuje


61.
označiť príspevok

-era- muž
   6. 2. 2019, 15:03 avatar
232. Prepáč, ale potraviny mňa osobne nikdy nezaujímali. Nieto, aby som kvôli potravinám chodil do tuzexu. 


106.
označiť príspevok

Osvietený muž
   6. 2. 2019, 18:52 avatar
era viem veď preto si popísal že kvalita potravín bola výborná  


107.
označiť príspevok

-era- muž
   6. 2. 2019, 18:56 avatar
289. Kde som ja napísal, že kvalita potravín v ČSSR bola výborná? Nejako strácam pamäť?


108.
označiť príspevok

-era- muž
   6. 2. 2019, 19:02 avatar
290. Nepletieš si ma tak trochu s tým Jethro Tullom?


110.
označiť príspevok

Osvietený muž
   6. 2. 2019, 19:13 avatar
era x y krat
199

" tzv.socializmu vždy mal čo jesť a nikdy mi neprišlo na um sa na to, čo som jedol, sťažovať.
Určite, super výhoda bola, že som to ani nemal s čím porovnávať."


112.
označiť príspevok

-era- muž
   6. 2. 2019, 19:17 avatar
293. Ha! A toto si ty osobne prekladáš, že "kvalita potravín bola výborná?

  


111.
označiť príspevok

J.Tull
   6. 2. 2019, 19:13 avatar
-era-, ani Jethro Tull nepísal, že kvalita potravín v ČSSR bola výborná, ale že bola vyššia, než je tomu vo všeobecnosti po 89. ...písal o tom, že sme sa stali "smetným košom "Západu""... že naše potravinárske normy sa museli zvoľniť, aby sa tu nekvalitnejšie mohli predávať... ako i tom, že dnes možno povedať "dobré ráno stará mama - Európska únia"... 
Súhlasí -era-


113.
označiť príspevok

-era- muž
   6. 2. 2019, 19:18 avatar
294. Ja viem, ale ako jediný si mi napadol, že by si mohol bližšie zodpovedať tomu obrazu, ktorý tu Osvietený predostrel.  
Súhlasí J.Tull


5.
označiť príspevok

Osvietený muž
   3. 2. 2019, 18:50 avatar
V roku 1829 založil František Zikmund Leicht v obci ručnú výrobu papiera.

V roku 1841 začala strojová výroba papiera a papiereň sa stala druhou najväčšou v Habsburskej monarchii.

Od roku 1972 papiereň vyrába (ako prvá v Československu) toaletný papier pod značkou Harmasan a používa zberový papier ako surovinu.

sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


7.
označiť príspevok

Osvietený muž
   3. 2. 2019, 18:57 avatar
Zlý žiak v škole keď ho učiteľ upozorní aby nevyrušoval povie aj Jožko vyrušuje     Znie to debilne ale zlý žiak o tom nevie .   


9.
označiť príspevok

-era- muž
   3. 2. 2019, 19:11 avatar
"Zlý žiak v škole keď ho učiteľ upozorní aby nevyrušoval povie: Aj Jožko vyrušuje"

To ty robíš pravidelne. Niekto tu dá nejakú formu kritiky západu a ty prilepíš nejakú kritiku Ruska v zmysle: "Ved v Rusku je to ešte horšie."


11.
označiť príspevok

Osvietený muž
   3. 2. 2019, 19:16 avatar
Era no veď je    


13.
označiť príspevok

Osvietene muž
   3. 2. 2019, 19:38 avatar
najvyspelejšou krajinou je náš drahý spojenec USA !!!


14.
označiť príspevok

Osvietený muž
   3. 2. 2019, 19:45 avatar
Najvyspelejšia sedma sveta sa označuje ako G 7

Vývoj skupiny siedmich priemyselne najvyspelejších štátov sveta

G7-USA, Nemecko, Veľká Británia, Kanada, Francúzsko, Japonsko a Taliansko.
Súhlasí Kreacionista, Lemmy


117.
označiť príspevok

Osvietene muž
   7. 2. 2019, 19:42 avatar
naši úžasní spojenci
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 21:15,  qwert no pravdaže, keď dostane moc ako Matovič v predošlom období , tak teba bude...
dnes, 17:22,  Napísal som to dobre, či 40% borovička ma pretlačila?
dnes, 17:21,  Podľa exit pollu vyhráva hnutie SQL. Potvrdili to aj renomované agentúry z webhostingu.
dnes, 16:22,  kde mam podliezať, ty cudaku.....ved vieme....že nas može zachranit akurat tak progresivne...
dnes, 16:16,  qwert nepodliezaj*57
dnes, 16:12,  presne tak !!! liberalov treba krotit !
dnes, 16:11,  tentokrát suhlasim jarabačik milacik*58*58*58
dnes, 16:10,  krestania nepredpovedali co bude v roku 2023...krestania hlasaju dobru spravu po celom svete a...
dnes, 16:10,  Ten liberálny PS treba vyvážiť a KDH by malo mať väčšiu váhu , aby ho udržali , keď...
dnes, 16:00,  čo by ta vlastne presvedcilo...vieš si taku situaciu predstaviť?
dnes, 15:52,  Z čoho usudzuješ, že by som nerozumel, že ide o skutočného boha? Máš predsudky.
dnes, 15:51,  Prečo nie? Keď seriózne preukážu, že bohyňa Afrodita existuje, nemám problém.
dnes, 15:48,  a to by si chcel, aby ti toho Boha doniesli na tanieri domu?... ved aj tak by si neuveril ,...
dnes, 15:47,  Prví kresťania predpovedali, čo sa stane v roku 2023? Nie!
dnes, 15:46,  Veď práve to, veria, čo je napísané v biblii. A tým to končí.
dnes, 15:44,  Viera pred volebnými výsledkami je silná.
dnes, 15:44,  Nie zo srandy, to je moja skúsenosť. Za tie roky nijaký kresťan nepreukázal dôveryhodnosť...
dnes, 15:40,  daufajme, ze sa dostanu do parlamentu !
dnes, 15:36,  lemmy tak to je ale velmi hlupe zistenie....že veriaci dokazu len veriť, ale pre svoju vieru...
dnes, 15:28,  Pre mňa sú podnetné opačné názory. Vidím v kresťanoch, že dokážu len niečomu veriť,...
neprehliadnite
vyhľadávanie
 
Usiluj sa, aby si mal to, čo miluješ, inak budeš nútený milovať to, čo máš.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(285 774 bytes in 0,171 seconds)