Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Nedeľná úvaha - Kde sú, kdeže sú všetci tí "dobrí veriaci"?

5
reakcií
1289
prečítaní
Tému 1. apríla 2012, 05:52 založil nabzlo.

podobné témy:1.
označiť príspevok

nabzlo muž
   1. 4. 2012, 05:52 avatar
Zdroj: Jaroslav A. Polák, spisovateľ a publicista
Dátum: 1.4.2012

Stále znovu sa stretávam s argumentom vychádzajúcim z osobnej skúsenosti dotknutého s tými, či onými stúpencami toho, ktorého náboženstva. V poriadku. Nepochybujem, že medzi veriacimi sú slušní ľudia, je dokonca celkom dobre možné, že je ich väčšina. Lenže sú slušní spôsobom, ktorý sa mi veľmi protiví. Hoci k tomu často nie sú tlačení hrozbou represie zo strany spoločnosti, správajú sa ako keby žili v totalite. Vlastne v nej žijú. Vo svojej malej totalite a pod dohľadom neviditeľného cenzora. Čo mám na mysli? Je to prosté: Kde sú všetci tí slušní a dobrí moslimovia protestujúci v uliciach miest proti islamskému fundamentalizmu? Kde je verejné a jednoznačné odmietnutie teroru, "cťou" motivovaného násilia na ženách a ďalších prejavoch toho, čomu sa hovorí "radikálny islam"? Kde? Alebo som azda tie desaťtisícové protesty prehliadol?

A ďalej: Kde sú jasné vyjadrenia zo strany "slušných katolíkov" žiadajúcich aby pápež, ktorý je dôvodne podozrivý, že osobne kryl zločiny páchané na deťoch, stál pred nezávislým súdom? Kde zaznieva volanie "slušných katolíkov" proti politike ohľadom prezervatívov, ktoré preukázateľne umožňuje utrpenie v afrických krajinách? Nič nepočujem! Som azda hluchý?

A tak by som mohol pokračovať. Americkí protestanti by mali protestovať proti snahám "radikálov" zmeniť sekulárne založenie Spojených štátov, slušní hinduisti by mali protestovať proti barbarským zvykom ako je upaľovanie vdov a tak ďalej. O ničom takom neviem!

Takže, milí diskutéri volajúci po porozumení, neviem, ako vy, ale ja nemienim pardonovať nikoho, kto vie o zlu, ale nevystúpi proti nemu kvôli svojmu náboženstvu. Svojim mlčaním sa totiž na tom zlu podieľa ako nenápadný, ale bezpochyby vinný spolupáchateľ. Som ešte ochotný, čoby dôvod na mlčanie, akceptovať strach z represie. Nie sme, a nemôžeme byť, všetci statoční tvárou v tvár totalitným režimom. Ale ukazuje sa, že náboženskí ľudia napospol mlčia aj v krajinách, kde im žiadne represie nehrozia.

Nepokladám za dobrého toho, kto schvaľuje zlo, a preto neverím v existenciu masy "dobrých veriacich", som nanajvýš ochotný pripustiť existenciu hŕstky donkichotských postáv ...

A ako inak, než ako zlo, mám teda označiť náuku, ktorá tých, ktorí ju vyznávajú, núti buď zlo konať, alebo mu mlčky prihliadať? A áno, iste, veriaci "páchajú" aj nejaké to dobro, ja viem. Lenže viete, ono sa to má ako s tým podobenstvom o víne a humuse: Keď nalejete pohár vína do suda s humusom, výsledkom bude stále sud humusu. A keď nalejete pohár humusu do suda s vínom, hádajte čo dostanete?

"Religion poisons everything ..." (Hitchens)
Súhlasí Antidogmatik, Kasafran


3.
označiť príspevok

Krištof
   1. 4. 2012, 11:54 avatar
To je zase nejaký moralizujúci ateista naturalista? Pravdivý a spravodlivý na rozdiel od teistov? Odkiaľ ako ateista berie dobro a zlo, z "džungle"? Chýba mi tam sebareflexia ateizmu, naturalizmu a pod.

Vyjadrujem sa hlavne ku kresťanstvu. To s tým pápežom je zložitejšie, treba to najprv objektívne preskúmať, pričom nezaujatosť ťažko nájsť v radoch bojovných ateistov. Ďalej, ak je pápež pokladaný za morálnu a duchovnú autoritu, tak nejaká zle pochopená či vyložená relatívne negatívna vec, to nemôže zásadne zmeniť. Ak urobíš sto dobrých skutkov a jeden relatívne zlý, aj to nie istý, kvôli tomu jednému ťa nebudeme považovať za zloducha.

Sekulárne zloženie Spojené štáty relatívne majú a je dosť tých, ktorí sa oň zasadzujú. Musia tam mať všade miesto tak veriaci ako aj ateisti. Inak by tu bola zas nejaká ateistická totalita. Ani bojovní ateisti sa zväčša nezastávajú veriacich, keď je im ubližované. Skôr ich kritizujú. V súčasnosti je vo svete veľa ateistov, naturalistov, darvinistov a pod. Niekedy sa v súvislosti s tým hovorí o "filozofii smrti". Na druhej strane veľa kresťanov uznáva demokratický systém, práva a slobody, zasadzujú sa niektorí aj o všeobecnú spravodlivosť a pod. Viera však nie je len o dobrých skutkoch, lež o svetonázore a duchovnom rozmere bytia. Bežní veriaci nie sú "radikálmi", ale ani nejakými mimoriadnene dobrými ľuďmi. Prípadne ich skutky a podpora sa prejavujú v malom v každodennom živote, nie verejne, masovo. Žiaľ, niektorí majú deformovanú vieru, alebo sú na tom psychologicky tak, že to veľmi nezodpovedá ani samotnej viere. Hlavne v minulosti to tak bolo.

Keď sme pri tej minulosti, humanistický psychológ Erich Fromm (1964) píše tiež o "ľuďoch, ktorí vyrástli na pôde kresťanského humanizmu", ktorí sa zasadzovali aj o všeobecné ľudské hodnoty, 15. a 16. storočie:

"Humanisti vnútri cirkvi aj tí, čo boli mimo nej, hovorili v mene humanizmu, ktorý bol prapôvodným zdrojom kresťanstva. Mikuláš Kuzánsky kázal o náboženskej znášanlivosti záväznej pre všetkých ľudí (De pace fidei); Ficino učil, že základnou silou všetkého stvorenia je láska (De amore); Erazmus Rotterdamský požadoval vzájomnú toleranciu a demokratizáciu cirkvi; Tomáš Morus, nekonformista, sa vyslovil a aj zomrel za princípy univerzalizmu a ľudskej solidárnosti; Postel, ktorý staval na základoch, čo položili Mikuláš Kuzánsky a Erazmus, hovoril o svetovom miery a zjednotení sveta (De orbis terrae concordia); Siculo, nasledovník Pica della Mirandella, hovoril s nadšením o ľudskej dôstojnosti, o ľudskom rozume a cnosti a o ľudskej schopnosti sebazdokonaľovania. Títo ľudia a mnohí iní vyrástli na pôde kresťanského humanizmu, hovorili v mene univerzálnosti, bratstva, ľudskej dôstojnosti a rozumu. Bojovali za znášanlivosť a mier. (Porov. vynikajúce dielo Friedricha Heera Die dritte kraft.)"


6.
označiť príspevok

Kasafran
   1. 4. 2012, 17:44 avatar
Krištof,
ako vidím a čítam, opäť reaguješ ako jeden z bojovných teistov, v radoch ktorých sa vyskytuje nezaujatosť v podmnožine množiny šafránu... Zrejme sme v posudzovaní niektorých vzťahov, javov, vecí, dejov a skutkov diametrálne odlišní - to však považujem za normálne, prirodzené.
A preto, uspokojiť sa s Tvojím tvrdením, že - "ak je pápež pokladaný za morálnu a duchovnú autoritu, tak nejaká zle pochopená či vyložená relatívne negatívna vec, to nemôže zásadne zmeniť" - je pre mňa zásadne neprijateľné a morálne zavádzajúce.
Podľa mňa, ateistu, by najvyšší pozemský teista pápež, nemal byť len pokladaný za morálnu a duchopvnú autoritu, ale ňou musí objektívne byť - a to na základe celého predchádzajúceho života a jeho skutkov v ňom.
Dúfam, že nechceš tvrdiť, že pápež Benedikt XVI. v predchádzajúcej kardinálskej funkcii nemal žiadnu zodpovednosť za ne/riešenie káuz pedofílie spojených s množstvom kňazov a biskupov rímsko-katolíckej cirkvi? Podľa Teba sa zrejme vždy "zodpovedne" postavil na stranu pohlavne sprznených detí a ich zhrozených mlčiacich veriacich rodičov a podľa cirkevného/svetského práva žiadal o božský/spravodlivý trest!?
Keďže spoločne vieme, že tak nespravil - a tým sa hlboko spreneveril nielen cirkevnému, ale aj svetskému právnemu poriadku - musí sa zodpovedať! Predovšetkým teraz na Zemi, pred svetským súdom ľudí, a potom... nech aj pred súdom božím!
Súhlasí ruwolf


2.
označiť príspevok

starec muž
   1. 4. 2012, 09:24 avatar
Je pravda,že špina je silnejšia.Veď koľko vody znečistí jedna kvapka oleja.Podobne je to aj s ľuďmi.Niekoľko špinavcov dokáže zahumusiť celú zem.Zem má síce samočistiacu schopnosť a špina nakoniec klesá na dno,ale tento proces trvá dosť dlho.
Súhlasí Kasafran


4.
označiť príspevok

winry žena
   1. 4. 2012, 17:37 avatar
Prosim? Nepoznam papaeza osobne a ani netusim kde je pravda..ma svoje svedomie.
Nepacia sa mi ataky na veriacich, neveriacich..na ziadneho cloveka, je to ubohe.


5.
označiť príspevok

winry žena
   1. 4. 2012, 17:38 avatar
Ani papeza 
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 01:24,  Hohohoohoohoooohoooooo *13
dnes, 01:22,  ĽSNS menej, ako 5%.
dnes, 00:33,  https://sk-sk.facebook.com/zcaputova/videos/490037805282945/
dnes, 00:10,  https://www.facebook.com/fici.sk/videos/3499239553479886/
dnes, 00:07,  https://www.facebook.com/fici.sk/videos/3499239553479886/
dnes, 00:04,  Havran na mňa sa môžeš spolahnuť . Ja vždy len pravdu
dnes, 00:01,  havran ty vždy odhalíš nejake rok verejne tajomstvá*13*13*13*13*13*13*13 Si už ako...
včera, 23:59,  Keď si naozaj taký čistý človek , za akého sa pasuješ, povieš mi keď zistíš, že si sa...
včera, 23:57,  https://www.facebook.com/fici.sk/videos/3499239553479886/
včera, 23:54,  https://www.facebook.com/zomriofficial/videos/2499558203487263/
včera, 23:53,  Že ma to vôbec neprekvapuje. Si presne taký , čo mu žerú ten jeho "frenetický"...
včera, 23:52,  Ja som ho videl len keď bol už ticho
včera, 23:52,  https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/87826822_519218662337551_5566561474299559936_n.jp...
včera, 23:48,  Minule ťa to veľmi zaujímalo a tak som ti odpovedal volím stranu Za ľudí . Sranda že...
včera, 23:44,  Musím uznať slušne to odhadol *13*13*13...
včera, 23:43,  Osvietený- mňa nezaujíma čo budeš voliť. To viem presne. Čítaj ešte raz ČO ŠÍRIŠ?
včera, 23:42,  Gabko choď sa liečiť prosím ťa nezaprasuj mi temy lebo ťa strestám
včera, 23:41,  https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/87965084_669155440556835_5726644728011685888_n.jp...
včera, 23:39,  Osvietený- tak sa mi vidí, že už na teba došli.
včera, 23:39,  Veď mu napíš bude ti povdačný
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Tvoj úsmev je tvoje logo, tvoja osobnosť je tvoja vizitka, aké pocity zanecháš v druhých po tom, čo mali s tebou skúsenosť je tvoja obchodná značka.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(61 203 bytes in 0,669 seconds)