Ísť na začiatok.
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Nech mi ateisti dokážu, že vesmír stvoril nikto...

54
reakcií
2865
prečítaní
Tému 14. októbra 2017, 07:24 založil litiliti.

podobné témy:1.
označiť príspevok

litiliti muž
   14. 10. 2017, 07:24 avatar
Ateisti hovoria, ze bremeno dokazov o existencii Boha je na nas, teistoch....lebo oni sa nebudu zaoberat dokazovanim niecoho co neexistuje.....
Ste si isti, ze ani vesmir neexistuje?
Biblia hovori, ze Boh stvoril svet,zivot.....ale , ze ho nikto nikdy nevidel, ale ze sa da spoznat cez stvorene veci,svet-vesmir.
Veda potvrdila, co Biblia davno hovorila, ze svet ma svoj casovy pociatok, bol stvoreny.
To, ze Boha nikto nevidel, to vytvorilo priestor na tolke pomenovanie pre Boha( Jahve, Odin,Zeus,Minerva... )

Ale nakoniec sa Boh zlutoval a poslal sprostredkovatela medzi nami a Bohom, Jezisa Krista, toho uz nemoze nik ignorovat, iba pacienti, ako je oziareny a spol.

Takze ja verim, na zaklade Biblie, ze Boh stvoril svet, svet je stvoreny(to je realita) ale vy tvrdite, ze ho Boh nestvoril, takze by som poprosil argument, ze vesmir nestvoril Boh. Alebo, ze vesmir stvoril nikto.

Problem je v tom, ze vy , ataeisti, tahate za kratsi koniec, ja Boha poznavam a hlavne obdivujem cez stvorene dielo, vesmir musel stvorit niekto, kto prevysuje nase ludske schopnosti, nase chapenie i konanie, nijake ine pomenovanie si nezasluzi ten, ktory je zodpovedny za stvorenie a to je len Boh !
Mozete robit cokolvek, ale stvoreniu popierat stvoritela.....to je uz o niecom inom.....

Dam vam takyto priklad: V sucasnosti sa najdu taki, ktori zacali popierat existenciu W.Shakespeara, zevraj nikdy neexistoval....autorstvo pripisuju niekomu inemu......pokojne sa mozu najst aj taki, ktori budu tvrdit, kedze ho nikdy nevideli, ze jeho diela napisala nahoda, vietor zafukal, nahodou tam bol paier, atrament....vsetko sa to rozlialo a vzniklo dielo Romea a Julia.....ano, aj takto sa to mohlo stat Alebo vari nie???
Samozrejme, ze literarna veda a literarni kritici sa smeju a mavnu rukou nad tymito konspiraciami....
Pravda je, ze Shakespearovo dielo existuje, evidentne ho niekto vytvoril . Jeho dielo ,samozrejme ze okrem ineho, hovori o aj o autorovi , ako o genialnom spisovatelovi, co vytvoril nadcasove dielo. Ja obdivujem jeho dielo, jeho genialneho tvoriveho ducha, majstra slova , ganialneho umelca!

A je len na vas, ci viete rozoznat , co je dolezite alebo nie. Ano, mozete sa stavat pohrdavo k jeho dielu, tvrdit, ze neexistoval, ze pisal blbosti, ktore ste ani necitali....ze to bol podvod....to vsetko mozete, a mozete si aj sebe cely zivot klamat, nech sa paci


2.
označiť príspevok

Lemmy muž
   14. 10. 2017, 10:01 avatar
Hlúpo píšeš. Prečo by ti mali ateisti dokazovať niečo, čo netvrdia. To ty im hlúpo vkladáš do úst, že tvrdia, že vesmír stvoril nikto.

Ukáž mi tie dôkazy o ateistoch, ktorí tvrdia: vesmír stvoril nikto.
Súhlasí panoramix


3.
označiť príspevok

litiliti muž
   14. 10. 2017, 10:14 avatar
Tak ked nie nikto, a ani Boh, tak kto potom?


4.
označiť príspevok

Lemmy muž
   14. 10. 2017, 10:29 avatar
To je základná logická chyba, keď sa pýtaš otázkou: Kto? Prečo ťa nenapadne otázka: Ako?
Súhlasí ulmus


5.
označiť príspevok

litiliti muž
   14. 10. 2017, 10:39 avatar
Pytas sa ako? Dobre , tak mi povedz ako Boh stvoril svet, mna to tiez zaujima


6.
označiť príspevok

Lemmy muž
   14. 10. 2017, 10:45 avatar
Stále zle. Čo do každej otázky pcháš akéhosi boha, o ktorom aj tak nevieš nič zodpovedné povedať.

Ako vznikol vesmír? Nič viac. Taká je základná otázka. Na nejakého boha sa vykašli, kým nenájdeš dôvod do otázky ho zamontovať.
Súhlasí ulmus


7.
označiť príspevok

litiliti muž
   14. 10. 2017, 10:53 avatar
Takze nevies....kto ani ako...a uz vobec nie preco...


10.
označiť príspevok

J.Tull
   14. 10. 2017, 12:03 avatar
litiliti, Ty vieš ako vznikol vesmír?  ... ak je to tak, potom zverejni... ak podáš "skutočné" vysvetlenie, ktoré lepšie opíše vznik vesmíru ako teória "Veľký tresk", prípadne vysvetlíš čo bolo pred ním, vysvetlíš z čoho "to treslo" ... potom si zaslúžiš (nielen... ) "nobelovku" tak, ako nikto predtým... 


11.
označiť príspevok

litiliti muž
   14. 10. 2017, 12:15 avatar
Tull, vsetko som to napisal v uvode: koho obdivujem a logicky preco, este som pridal aj priklad zo Shakespera
Kto myslis, ze Velky tresk spustil? A zrazu z chaosu bol dokonaly fungujuci system....neviem, preco sa tak branite Bohu....kto iny by to rozbehol???


12.
označiť príspevok

J.Tull
   14. 10. 2017, 13:22 avatar
litiliti, môžem čítať Tvoj úvod odpredu, odzadu, z bokov, hore nohami... nikde však ani písmenko o tom, ako vznikol vesmír... nech ho trebárz stvoril i Boh... lenže ako ho stvoril? ... z čoho stvoril, rozbehol? ... píšeš "z chaosu bol dokonaly fungujuci system" ...ale z akého chaosu? ...čo za chaos?  ...pre vesmír neplatí zákon entropie, ktorý hovorí, že v uzavretom systéme celková entropia ("chaos"... /neurčitosť/) časom narastá?
Podľa Teba, usudzujúc z Tvojich príspevkov z inej témy, napríklad mesiac stvoril Boh pomocou rebríka, ktorý si na Zemi postavil... 
Mnohí veriaci, akým je aj Július Krempaský, dávajú prednosť tejto teórii
http://www.youtube.com/watch?v=ibV4MdN5wo0 Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Tento príklad som dal aj z toho dôvodu, aby sme si porozumeli, čo mám na mysli pod otázkou ako? ..."teória impaktu" vysvetľuje ako a z čoho vznikol mesiac... Ty vieš podobným spôsobom vysvetliť ako a z čoho vznikol vesmír... nech aj ho stvoril Boh... ? otázka je ako a z čoho stvoril Boh vesmír? 


13.
označiť príspevok

litiliti muž
   14. 10. 2017, 13:52 avatar
Prepac, ale mam pomaly net na prehranie videa....dufam, ze ten rebrik povazujes len za moju ironiu
Verim, ze raz pride veda na to, ako Boh stvoril svet . Mozno pride aj na to, preco ho stvoril, preco dal don zivot, lasku, utrpenie, krasu, bolest....nadej
Súhlasí J.Tull


16.
označiť príspevok

J.Tull
   14. 10. 2017, 14:13 avatar
litiliti, podsúvaš vlastné tvrdenia, respektíve vytváraš vlastné ateistické kvázyteórie, ktoré potom kritizuješ, hoci o "ateistických" - ako to vyplýva z Tvojich príspevkov - vlastne v podstate nevieš nič... takto si vytvoril svoju ateistickú "rebríkovú teóriu" o vzniku mesiaca... v tejto téme kritizuješ ateistov, že nedokážu odpovedať na otázky, na ktoré sám nedokážeš odpovedať... hoci veda na mnohé už odpovede má... napríklad o vzniku mesiaca a dokonca mnohé aj o vzniku, "formovaní" vesmíru... a čuduj sa svete, nepotrebovala (zatiaľ) k tomu Boha... to však vôbec nevylučuje, že za tým všetkým nie je nejakým spôsobom Boh... ako tomu verí napríklad už spomínaný Július Krempaský a s ním ďalší a ďalší, ktorí síce veria týmto vedeckým vysvetleniam, "evolučným technológiám", ale zároveň veria aj v Boha Stvoriteľa...
" ... „evolučná technológia“ nie je od diabla, ale že je to spôsob kreovania sveta nanajvýš dôstojný nekonečne múdremu ... Bohu"
Július Krempaský
 


23.
označiť príspevok

litiliti muž
   14. 10. 2017, 15:41 avatar
Lenze ja vedu beriem vazne , ale ak si niekto privlastnuje vedu ako ateisticku pomocku...tak vzdy budem pouzivat ironiu :(
Lebo veda nevie ani dokazat ani vyvratit Boha.


15.
označiť príspevok

kntsz muž
   14. 10. 2017, 14:06 avatar
50-
Tul, čo ak by si predtým, než túto otázku kladieš litiliti napísal:
Na základe ktorého fyzikálneho zákona sa z nulového bodu a v nulovom čase, (kde nebola hmota, nemohol byť ani čas) sa rozletel vesmír na konci ktorého je človek - so svojim Duchovnom.
My na to máme mýtus, že na počiatku bola informácia - Slovo a to slovo bolo u Boha a Boh bol Slovo - Informácia - na základe ktorej sa to rozletelo smerom k človeku na obraz Boha t.j. Duchovnej bytosti.
A ešte pod otázku, na ktorú veriaci tiež majú odpoveď - Prečo? S akým zmyslom?


19.
označiť príspevok

J.Tull
   14. 10. 2017, 14:30 avatar
kntsz, najkratšia odpoveď, pritom v mnohom pravdivá je odpoveď - neviem. ... mýty, fantazmagórie však vytvárať dokážem  (tým nechcem povedať, že mýty, náboženstvá sú fantazmagórie... ). Napríklad svetlokakoizmus, mýtus malého dizajnéra, či mýtus o Jéros Aghápi...
Ako vieš, že sa vesmír rozletel z nulového bodu? ... čo keď sa rozletel z "nekonečne" hustého bodu - singularity, ktorý však nebol nenulový... z podobného bodu, aký sa predpokladá, že je v čiernych dierach...? ...ako vieš, že náš vesmír je jediný... ak je Boh nekonečný, potom je rovnako neprotirečivé predpokladať, že hmota je nekonečná... ateistické odpovede sú rovnako dobre možné, ako tie teistické...
 


20.
označiť príspevok

kntsz muž
   14. 10. 2017, 14:35 avatar
62-
nesúhlasím s tebou - nič nové pod slnkom, ale - ešte ten ZMYSEL.


21.
označiť príspevok

J.Tull
   14. 10. 2017, 14:50 avatar
kntsz, nesúhlasíš so mnou?  ... a v čom? nesúhlasíš s tým, že neviem... ? 
...už dávnejšie som kdesi písal:
Zmysel života je v človeku. Len on dokáže dať zmysel veciam a to aj vtedy, keby táto schopnosť pochádzala od Boha. Len človek môže Boha pokladať za zmysel svojho života (čo je asi ľahšie, jednoduchšie, ale to neznamená, že i objektívne pravdivejšie...) aj vtedy – bez „blížneho svojho“, „len v Bohu“ - však stráca svoj význam, je bezobsažným...


22.
označiť príspevok

kntsz muž
   14. 10. 2017, 15:12 avatar
66-
prepáč už ma volajú iné povinnosti -
nesúhlas som myslel najmä:
- rozmazávanie Biblického mýtu do iných irelevantných
- čo je to nekonečne hustý bod - aké tam platia fyzikálne zákony?
- čierne diery sú pomerne jasne definované min. ich gravitáciou, tie s tým nesúvisia
- nikde netvrdím, že náš vesmír je jediný
- nikde netvrdím, že Boh je nekonečný a to preto, že mimo priestoročas také pojmy neexistujú. O nekonečne by som sa vyjadroval ak vôbec, tak iba v oblasti hmotne energetickej existencii a nie v duchovnej mimohmotnej. O duchovne sa vyjadril už Kristus - ak ho budem parafrázovať, tak Duchovno budeme mať šancu pochopiť až keď pochopíme veci pozemské (hmotne energetické) a ton ani po 2000 rokoch nám zjavne nehrozí.
- ateistické odpovede sú na súčasnej úrovni poznania už odsúdené do minulosti  


24.
označiť príspevok

J.Tull
   14. 10. 2017, 16:14 avatar
kntsz, nerozmazával som "biblický mýtus"... keď už, potom, ak tak veľmi chceš, "rozmazával" (nie je to výstižné... skôr parafrázoval, "ironicky doplňoval"... ) som "zaručene pravdivé" tvrdenia o inteligentnom dizajnérovi, hlboké poznania... a pod. ...svoje fantazmagórie som vymýšľal z i ných fantazmagórií, ako "kladivo na fantazmagórie...
... zatiaľ toľko... 


32.
označiť príspevok

J.Tull
   15. 10. 2017, 12:44 avatar
kntsz, ešte ohľadne fantazmagórií... nie som proti intuícii, fantázii... práve naopak... bez nich by pokrok napredoval asi len veľmi pomaly, obmedzene... fantáziu mám rád... Fantazmagóriou sa stáva, keď sa stavia do pozície nepochybnosti, keď sa fantázia, rozumové poznanie, stavia do pozície nepochybnej pravdy, pritom, často arogantne, ignoruje „empirickú skúsenosť“... keď sa stáva vlastnou špekuláciou nielen jej „autor“ ňou zmagorený – zmagorený svojim „hlbokým /ne/poznaním“ - odmieta všetko čo nevyhovuje; nechce, v sokratovskom zmysle poznať sám seba, spoznať, vidieť „hranice“, možnosti vlastného poznania (... je naslovovzatým neomylným odborníkom na všetko... )...
... ohľadne nekonečne hustého bodu, čiernych dier, súvislostí s gravitáciou, fyzikálneho zákona (už predtým som viackrát písal, podľa mňa, žiadne zákony, ktoré by hmote „prikazovali“, určovali deje, boli „nad hmotou“ neexistujú... ani fyzikálne, ani Božie... zákony sú len naše opisy daných javov, ktoré, za určitých podmienok /pozorovaná opakovateľnosť, nemennosť, pravidelnosť.../ nazývame zjednodušene zákonmi... ) pre nedostatok času (odpoveď si vyžaduje väčší priestor... nehovoriac o tom, že nie som odborníkom... ) len pricapím odkaz sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Keď existujú viaceré vesmíry, potom napríklad ten náš nemusel stvoriť Boh, ale mohol vzniknúť kolíziou, prípadne sa rodiť jeden vesmír z iného... prečo by hmota nemohla existovať večne...? povedzme vo forme nekonečne hustého „bodu“...? - priestor je predsa, podľa poznatkov dnešnej fyziky, zjednodušene povedané, tvorený minimálne dvomi „telesami“, ktoré ho určujú a čas je mierou zmeny... v nekonečne hustej hmote, niet priestoru, ani zmien... preto môže byť takýto bod večným... existuje množstvo riešení, ktoré sa však vymykajú možnostiam dnešného poznania... ani nedokážu zodpovedať všetko, sú nedostačujúce... odpoveď, že je za tým Boh, na tejto (súčasnej) úrovni poznania, nič nerieši...
...ešte otázka, ak na začiatku bola „len“ informácia, potom čo sa ňou rozletelo, keď okrem nej (Boha) nebolo ničoho iného?
 


36.
označiť príspevok

milky945 muž
   15. 10. 2017, 16:17 avatar
Tull 88 : zaujala ma tvoja veta, citujem:
"priestor je predsa, podľa poznatkov dnešnej fyziky, zjednodušene povedané, tvorený minimálne dvomi „telesami“"
Ako si to myslel? Ako a prečo dvomi telesami? Mohol by si k tomu dodať viac info alebo odkaz na info?

Kde berieš istotu, že neexistujú žiadne zákony (fyzikálne, chemické, Božie), ktoré by hmote „prikazovali“, určovali deje a správanie? Tu sú vlastne dve možnosti.
1. Zákony sú zakódované v hmote a priestore pre všetky možné podmienky sveta, či už v singularite alebo v úplne / nekonečne rozptýlenom vesmíre. Boh sa nemusí aktívne starať o chod vesmíru, vesmír si žije / existuje sám.
2. Zákony nie sú zakódované v hmote a v ... . Boh sa musí aktívne starať o každý jeden atóm vesmíru a milimeter priestoru. Každý jeden atóm alebo elementárnu časticu vesmíru ovláda tým istým spôsobom, aby sa dal opísať zákonmi, ale to si vyžaduje obrovský mega veľký výpočtový potenciál.
Ja sa prikláňam skôr k druhej možnosti.

Čo s týka pôvodu vesmíru, verím na stvorenie vesmíru, ale neviem ako prebiehalo. V Písme nie je jeho opis, v Písme je o tom uvedená len jedna veta v Gn 1,1: V počiatku stvoril Bôh nebesia a zem.


39.
označiť príspevok

J.Tull
   15. 10. 2017, 16:50 avatar
milky945, predstav si dve telesá, ktoré sú blízko seba... vzájomne na seba pôsobia prinajmenšom gravitačne... keď však splynú vytvoriac jeden objekt, nebude medzi nimi priestor... ak splynie všetko, každá, aj tá nepatrná čiastočka hmoty, zanikne i priestor... Einstein dokázal (neskôr bolo x-krát experimentálne potvrdené... ), že hmota pôsobí na "časopriestor" - zakrivuje ho... dá sa povedať, že priestor sú "vzťahy" medzi telesami... musia byť aspoň dve telesá, aby tieto vzťahy - priestor, mohol existovať... prázdny priestor neexistuje... prirovná sa sa k vete... nie je možná veta bez slov, rozdiel je v prirovnaní ten, že kým jednoslovná veta existuje, priestor v ktorom by bolo len jedno teleso už nie... samozrejme je to zostručnené... niečo o tom hovorí tento odkaz sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

 
Súhlasí milky945


41.
označiť príspevok

J.Tull
   15. 10. 2017, 20:09 avatar
milky945, čo sa týka zákonov, je tu ešte možnosť, že žiadnych niet... zákony nie sú nad hmotou, ani v nej zakódované, iba ak obrazne... hmota je nejaká, a to, aká je, akým spôsobom je (napríklad ako „na počiatku“ tresla /ak tresla – o čom svedčí, stále viac objektívnych pozorovaní.../ pričom i Veľký tresk je podmienený tým, akou je /bola pred treskom... /... ) determinuje deje, javy... ktoré pozorujeme a snažíme sa opísať...
Problém s Tvojou „2“ vidím, aj v tom, že ak by platila, potom nemožno hovoriť o slobodnej vôli ... a hlavne, nepozorujeme žiadnu Božiu aktivitu „ohľadne o každý jeden atóm vesmíru a milimeter priestoru. Každý jeden atóm alebo elementárnu časticu vesmíru“... naproti tomu, čím viac chápeme čím hmota je, čím viac rozumieme tomu čo je molekula, atóm, elementárna častica... čím viac vieme čo je Slnko, supernova, kvazar... priestor, čas... tým lepšie popisujeme ako fungujú a dokážeme získané poznatky v praxi použiť (žiaľ nielen v náš prospech, ale aj proti nám samým, použiť na zlo... )
 


30.
označiť príspevok

ulmus
   15. 10. 2017, 12:17 avatar
Liti tento vraj Bohom stvoreny system vobec nie je dokonaly. Funguje so storakymi chybami a preto sa raz aj komplentne pokazi. Ani to zlato ci diamant nieje tak rýdzi, ako by sa to bolo ocakavalo od hliny vybavenej bozskym softom.


31.
označiť príspevok

litiliti muž
   15. 10. 2017, 12:34 avatar
Ako vies, ze to nebol ciel Stvoritela stvorit presne takyto svet, ktory sa raz rozpadne? Hmota nie vecna....ale duch!


37.
označiť príspevok

-era- muž
   15. 10. 2017, 16:26 avatar
Ved hmota defakto ani neexistuje :-). Je to ludsky duch ktory realitu vnima ako hmotu a popisuje jej zakonitosti :-)


38.
označiť príspevok

milky945 muž
   15. 10. 2017, 16:41 avatar
Ľudský duch vníma realitu ako hmotu a hmota neexistuje? Tak tomu nem chápem. V tejto rovnici je príliš veľa neznámych. Čo je to ľudský duch? Čo je realita? Ak realita je vnímaná ako hmota, potom hmota existuje lebo je realita. Či to bolo celé len vtip?


40.
označiť príspevok

-era- muž
   15. 10. 2017, 17:52 avatar
95. je to tak spolovice ako vtip :-) ... Príklad na ozrejmenie: existujú letokruhy stromu? Neexistujú. Ale... existujú - ak strom spíliš naprieč kmeňa, uvidíš ich. Naše vnímanie v tomto zmyslovom svete je založené na usmrcovaní reality. Vnemy vznikajú, keď realitu usmrtíme - v oku usmrtíme svetlo, v uchu usmrtíme zvuk, na jazyku usmrtíme chuť... :-) asi tak. Tak vzniká naša zmyslová realita = vlastnosti hmoty.

Ak si materialista, musíš to pokladať za bludy a nezmysly.
Ak si idealista, pokladáš človeka za duchovnú bytosť, živú ideu, ktorá sa svojim vlastným duchom pohybuje vo svete iných živých ideí. Súhrn živých ideí môžeme nazvať slovom Boh.

Asi tak... Momentálne sa ako ľudstvo nachádzame v takom druhu vedomia, ktoré si dokáže uvedomovať iba to, čo je mŕtve, usmrtené.

:-)


44.
označiť príspevok

Shagara muž
   21. 10. 2017, 13:27 avatar
95,...hmota je hmota/zhmotnená energia/ a "duch" v biblickom význame ako počiatok hmoty je energia. V inom význame je duch aj ako -sila,Božia činná sila,ľudský sklon,životná sila,duchovná bytosť a podobne.


45.
označiť príspevok

Shagara muž
   21. 10. 2017, 13:46 avatar
86,....je dokonalý,.....ak si odmyslíš ľudský vklad do tohto sveta/hriech/.
Tiež musíme vedieť správne definovať ,.......čo je to dokonalosť?


47.
označiť príspevok

Shagara muž
   21. 10. 2017, 15:20 avatar
48,....To nie je pre človeka tak podstatné. Dôležité je vedieť na základe faktov,Písma ,že ho stvoril inteligentný Stvoriteľ.
Aj teória veľkého tresku je len teóriou a to,ako tomu skutočne bolo,nevie nik.
Ale opakujem sa,.....ľudia musia v prvom rade uznať Boha, jeho normy a riadiť sa nimi,pretože ak by tomu tak nebolo,......tak to, "ako skutočne vznikol vesmír?"......by pre nás nemalo žiadny význam.
Príklad: Zomrelo už veľa vedcov,mysliteľov,laikov a nepoznali odpoveď na túto otázku. Čo teraz?
Podstatné je to,aby sme žili skutočne tak ako ľudia/mysliaci/ a riadili sa normami Boha/lásky/ a tak si zabezpečili záchranu/vzkriesenie,schválenie/u Boha,zdroja života.
Osobne si myslím,že ľudstvo nikdy neodhalí dielo Boha,vznik vesmíru vo všetkom, už aj preto,že to presahuje naše obmedzené ľudské chápanie.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Písmo hovorí:
"Ľudstvo nie je schopné odhaliť dielo, ktoré bolo vykonané pod slnkom; akokoľvek namáhavo ľudstvo pracuje, aby našlo, predsa to neodhalí. A aj keby si povedali, že sú dosť múdri, aby poznali, nebudú schopní to odhaliť."(Kaz. 8:17)


48.
označiť príspevok

J.Tull
   21. 10. 2017, 16:11 avatar
Shagara, súhlasím, že nie je pre človeka tak podstatné vedieť ako vznikol vesmír... "podstatné" je to v kontexte tejto témy, príspevkov "37", "49"... teória Veľkého tresku vyplýva z pozorovaných faktov... a doposiaľ sa nenašiel ani jeden, ktorý by bol s ňou v rozpore... z pozorovaných faktov nevyplýva, že svet musel byť stvorený inteligentným Stvoriteľom... to však nie je dôkazom toho, že svet ním stvorený nemohol byť... zatiaľ takýto, či opačný dôkaz nemáme... doteraz "to presahuje naše obmedzené ľudské chápanie"
Súhlasím aj s "Podstatné je to, aby sme žili skutočne tak ako ľudia/mysliaci/"


49.
označiť príspevok

Shagara muž
   21. 10. 2017, 16:26 avatar
115,.....Mojim cieľom nebolo vylúčiť túto teóriu, ale len poukázať na fakt ,že je to len "teória" , aj keď v zmysle jej definície nikdy nebola overená . Je isté,že Boh/Prvotná príčina/ netvorí čarovným prútikom,ale v zmysle ním ustanovených zákonov tvorí,.....a mohol použiť aj teóriu veľkého tresku.
V Biblii sa píše, že vznik vesmíru priamo riadil Boh, či už pri jeho stvorení použil nejakú kozmickú explóziu, alebo niečo iné.


8.
označiť príspevok

Peťo muž
   14. 10. 2017, 11:23 avatar
Adam a Eva boli prví luďia na Zemi však ?
Teda , podla Biblie .
Takže píšem pravdu ,ak tvrdím ,že deti Adama a Evy spáchali incest ,pretože súl**i medzi sebou ?
Veď Adam a Eva boli jediný dvaja ludia na Zemi .
Museli mať deti ,ak chceli sa rozmnožiť ...
A teda ich deti museli medzi sebou súl* ť ,ak chceli mať deti .
Takže čo z toho vyplýva ?


9.
označiť príspevok

litiliti muž
   14. 10. 2017, 11:32 avatar
Uz som to vysvetloval pre tazko chapavych ludi , o co tu islo, najdi si to, lebo niemenim to fanatikom vysvetlovat donekonecna....


14.
označiť príspevok

Peťo muž
   14. 10. 2017, 13:55 avatar
My spolu nebojujeme .
Na nete som iba sem-tam ,ak si to už vy vysvetloval .
Ale , problém Adam a Eva ako prvých a jediných ludí na Zemi je nezmysel .
Ja teraz nemám šancu byť na nete kedy chcem ,tak poprosím vysvetli tento problém aj mne .
Pretože podla Biblie je to incest jak ...
A z biologického hladiska tak isto .


17.
označiť príspevok

-era- muž
   14. 10. 2017, 14:14 avatar
Peťo, incest je problematický iba v našej dobe. Odkiaľ by sme mali mať istotu, že incest bol zdravotne nebezpečný aj pred 5000 rokmi?

Nedá sa len tak bez všetkého aplikovať naša doba na doby minulé.


18.
označiť príspevok

kntsz muž
   14. 10. 2017, 14:15 avatar
Vzájomné rozmnožovanie medzi rodinnými príslušníkmi bolo označené za incest až vtedy, keď človek svojim hriešnym správaním degeneroval a ukázalo sa, že degeneráciu urýchľuje pohlavné spájanie geneticky príbuzných.
Odhliadnuc od toho, že Adam a Eva ako sú popisované v Starom zákone môže byť metafora zachytávajúca počiatok pre pochopenie ľudí na vtedajšej úrovni myslenia.
Súhlasí litiliti, J.Tull


43.
označiť príspevok

Shagara muž
   21. 10. 2017, 13:20 avatar
59,....s úvodm súhlasím,....ale s tým konštatovaním,že "Adam je metaforou" nesúhlasím. V biblickom rodokmeni je ako Adam,Abrahám,Dávid....atď,....aj Ježiš. Sú aj oni metaforou.? Alebo ak mal Adam s Evou syna Kaina, Ábela,Seta a mnoho daľších synov a dcér,.....boli aj oni metaforou? A kto potom zhrešil?....metafora?
Ak je Ježiš "posledným/druhým/ Adamom",.....je vari aj on metaforou? A z čoho nás prišiel Ježiš vyslobodiť? Z toho,ako zhrešila metafora?
A podobne.......


25.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   14. 10. 2017, 16:41

Príspevok bol vymazaný administrátorom.26.
označiť príspevok

litiliti muž
   14. 10. 2017, 16:47 avatar
Ahoj Scarlet, ty nemas rada katolikov? A co som ti urobil? Ved ja ta lubim


27.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   14. 10. 2017, 16:51

Príspevok bol vymazaný administrátorom.28.
označiť príspevok

litiliti muž
   14. 10. 2017, 16:54 avatar
Vypatlanost....to kde používajú takyto termin? Na ktorej dedine?


29.
označiť príspevok

ranexil muž
   15. 10. 2017, 02:44 avatar
zakaladnou otazkou je, ze preco by ktosi vobec nieco tvoril?
TAK PRECO?


52.
označiť príspevok

Shagara muž
   21. 10. 2017, 17:33 avatar
83,....život je svetlo,pohyb,zmysel ,láska,a podobne a to možno vnímať za spoluúčasti iných.
V Zjavení 4:11 je zapísané, čo mu hovoria nebeskí tvorovia:........ „Ty si stvoril všetky veci a pre tvoju vôľu sú tu a boli stvorené.“ A kráľ Dávid v jednej piesni na chválu Boha povedal: „U teba je zdroj života.“ (Žalm 36:9) Život je teda jednoducho-dar od Boha.
Pôvodne bolo všetko v harmónií,ale hriech všetko narušil. A teraz len prebieha "výnimočný stav",ktorý bude privedený opäť k harmónií.


33.
označiť príspevok

J.Tull
   15. 10. 2017, 15:09 avatar
litiliti, ešte k podstate témy, k úvodu... hoci už mnohí Ti to podobne vytýkali... Tvoja otázka "Kto stvoril svet?", v kontexte s tým, že ju predkladáš ateistom, je nelogická... dopredu implikuješ ňou odpoveď... vynechal si otázku "Je svet stvorený?"... ak totiž ateistická odpoveď znie - svet nie je stvoreným, nemá počiatok (Veľký tresk môže byť počiatkom nášho vesmíru, ale vôbec nemusí byť počiatkom sveta, hmoty... ), hmota je večná, potom je Tvoja otázka nelogická... je nelogickou, pokiaľ nepresvedčíš, že svet (hmota) nie je večná, že má počiatok, že ju niekto "vyrobil"...  


34.
označiť príspevok

litiliti muž
   15. 10. 2017, 15:15 avatar
Tull,Takze vesmir nie je svet? Su aj ine svety?Ake ine svety su?


35.
označiť príspevok

J.Tull
   15. 10. 2017, 15:24 avatar
litiliti, vesmír môže byť svet... aj nemusí... vesmírov môže byť viac - máme teórie (skôr hypotézy...) paralelných vesmírov, "multivesmírové" teórie... teóriu "rodenia (vesmírov z) čiernych dier" ... a pod.
V podstate ide o "starú", objektívne nevyriešenú otázku, čo bolo prv - hmota, alebo vedomie? ...veriť, že je hmota večná, je rovnako neprotirečivé, že večný je "duch"...  
Súhlasí Wolfwood


51.
označiť príspevok

Shagara muž
   21. 10. 2017, 17:20 avatar
92,......2 Korinťanom 4 kap,...."Lebo to, čo je viditeľné, je dočasné, ale to, čo je neviditeľné, je večné".
To, čo môžeme vidieť, čo je hmotné, podlieha času a rozkladu. Vedomie,duch,energia /Boh/ je "neporušiteľný"!
Biblia dáva hmotu a ducha do protikladu vzhľadom na pominuteľnosť,porušiteľnosť. Tak neviem kto sa mýli,....či Boh,či ty?!
Tiež, mnohí vedci poukazujú na rozpínavosť vesmíru,alebo na slnko ako na fakt,že hmota sa môže pominúť,ale energia zostáva. v A veľa napovedá aj problematika tmavej hmoty a tmavej energie. Kozmológovia odhadujú, že asi 95 percent vesmíru pozostáva z niečoho, čo modernými prístrojmi nie sme schopní vidieť ani zachytiť. To na margo fenoménu tmavej hmoty a tmavej energie.
Neviem preto,ako si dospel k danému tvrdeniu,že hmota je večná? Ak sama Biblia píše ,že "všetko povstalo z toho čo nie je vidieť",...teda z energie.


42.
označiť príspevok

Shagara muž
   21. 10. 2017, 13:14 avatar
92,.....večná hmota je naozaj protirečivá a nevedecká definícia,tvrdenie. Pretože to "Vedomie" spôsobilo vznik hmoty. Nikdy to nemôže byť naopak. To je ako veriť ,že najprv bola hmota,a až potom vznikli isté zákonitosti ,ktorými sa riadi daná hmota,vesmír. A veriť ,že dané zákonitosti nepotrebovali Zákonodarcu je tiež neracionálne. Čo už,....predsudky,pýcha,ľudské sebectvo,pohodlnosť nás núti veriť aj anomáliám.


46.
označiť príspevok

J.Tull
   21. 10. 2017, 14:24 avatar
Shagara, to, že hmota spôsobila vznik vedomia je minimálne rovnako neprotirečivé, ako tvrdenie, že "Vedomie" spôsobilo vznik hmoty. Niet akýchsi "mimohmotných" zákonov, ktoré by hmote niečo prikazovali a iné zakazovali, zákonov, ktoré stoja mimo hmotu, nad ňou ... niet žiadnych zákonov, ktorými sa riadi daná hmota, vesmír... Ak Boh stvoril hmotu, nepotreboval stvoriť ešte zákony, zákonitosti, ktorými by sa hmota riadila... ale stvoril hmotu tak a takou, aby sa riadila tým čím je, akou je... ak by chcel, aby boli "vlastnosti" hmoty, ktoré opisuje a nazývame zákonmi, iné... stvoril by "inú hmotu"...
...predsudky,pýcha,ľudské sebectvo,pohodlnosť nás núti bez čo i len zamyslenia sa nad iným tvrdením blížneho svojho, bezrozmyslu odmietať...


50.
označiť príspevok

Shagara muž
   21. 10. 2017, 16:52 avatar
111,....Nesúhlasím,....pripisuješ hmote to,čo je vlastné inteligentnému hýbateľovi./Boh,človek/
Hmota sa riadi v závislosti od istých okolností rôzne./ľad,voda,para,atď/
Všetko to ovplyvňujú isté Bohom dané zákonitosti. Samozrejme, aj samá hmota svojou štruktúrou,veľkosťou a podobne zapadá do tejto skladby,....ale vždy inteligentný hýbateľ /Boh,alebo človek/určuje : čo,kde a prečo?
Hmota má síce svoje parametre,ale nie je samoorganizovaná. A jej pôsobenie vo vesmíre je ovplyvňované niekedy vzájomne pôsobiacimi silami ktoré koexistujú vo vesmíre.
Príklad....:Zem má trebárs úžitok z jedného vzdialeného, ale obrieho ochrancu — z planéty Jupiter. Jupiter, ktorý je viac než tisíckrát väčší ako Zem, má nesmierne silný gravitačný účinok. K čomu to vedie? Pohlcuje alebo vychyľuje z dráhy objekty, ktoré putujú priestorom. Vedci sa domnievajú, že keby nebolo Jupitera, dážď veľkých meteoritov, ktoré dopadajú na Zem, by bol 10 000-krát silnejší ako v súčasnosti. Je to náhoda? Alebo Jupiter si uvedomuje ,že nás má chrániť? Samozrejme, to ovplyvňuje aj samotná veľkosť Jupitera ,jeho obežná dráha a iné skutočnosti.
Gravitáciu ani nespomínam,....tá je stále pre vedcov tabu. S "múdrou" matkou prírodou na mňa nechoď.
Súhlasím iba s tým záverom.


53.
označiť príspevok

J.Tull
   21. 10. 2017, 18:47 avatar
Shagara, súhlasím, Jupiter svojim gravitačným účinkom chráni Zem... podobne mesiac, vzdialenosť Slnka, jeho veľkosť ... atď. ... napíš mi však zákon, ktorý prikazuje Jupiteru, chrániť Zem, Slnku obiehať v vzdialenosti, v ktorej obieha... napíš hocijaký zákon, ktorý by ktorémukoľvek telesu, hmote niečo prikazoval, nariaďoval... kde taký zákon je (v nebi... niekde mimo hmotu... ?) .. ako donúti, akým spôsobom núti hmotu niečo konať ... ? ...napríklad v Slnku vzniká hélium z vodíka tak, že Boh (alebo nejaký ním daný zákon) stláča jeho jadrá tak, že splynú v jadro hélia (v tých väčších uhlíka, kyslíka, železa... ) a nielen v Slnku, tento zákon pribehol k ľuďom a tým sa potom podarilo vyvolať fúznu reakciu... ? ... alebo zákon číha kdesi mimo hmotu a striehne na telesá, ktoré sa dostanú do tekutiny a potom ich nadľahčuje? ... keď sa zlúči kyselina so zásadou, nevznikne soľ a voda, na základe vlastností hmoty, ale pribehne zákon neutralizácie a ten to hmote prikáže? ...keď z anorganických látok vzniknú organické, to nie je dané vlastnosťami hmoty, ale Boh, či jeho zákon, ktorý skočí do anorganickej hmoty a usporiada jednotlivé atómy tak, aby vytvorili organickú... ?


54.
označiť príspevok

Shagara muž
   21. 10. 2017, 21:09 avatar
121,....Tull,neporozumel si mi. Za prvé,o mnohých zákonitostiach nemáme ani tušenia,ani vedci.
Za druhé,spomeniem príklad zvieraťa. Zviera je stvorené tak ,že má vrodenú múdrosť,inštinkty,pudy. V Písme priamo tvrdí Boh,že to on urobil,ustanovil. Čítaj Jóba,a podobne.37-39 kapitola/
Samozrejme, zviera a jeho inštinkty sú vzájomne prepojené s inými zákonitosťami v džungli, atmosfére a podobne. A v mnohých situáciách Boh riadi až viditeľne správanie zvierat. /zapchatie tlám levov,keď bol Daniel v jame levov,atď/
Teda, Boh môže obísť isté zákonitosti,ktoré on ustanovil./rozdelenie červeného mora, "zastavenie slnka"/.
Ako som už spomenul, hmota je istým spôsobom predisponovaná istému správaniu/tak ako to spomínaš aj ty/,ale existujú aj iné zákonitosti,ktoré ovplyvňujú danú hmotu,riadia ju,usmerňujú ju,menia ju.....atď.
Trebárs, imunitný systém človeka je tiež istá zákonitosť,ktorá chráni ľudské telo/i zvieracie/, ale ten je závislý na viacerých faktoroch a podlieha tiež zmenám,pretože je ovplyvňovaný istými inými zákonitosťami v prírode. A tých zákonov "mimo hmotu" je neúrekom. Opakujem sa,....v Písme sám Boh uvádza ,že to "on ustanovil predpisy,zákony,ustanovenia zeme",....,že to ON "riadi chod všetkého"/teda -hmotného,i duchovného/.
Ešte jeden príklad: Čím to je ,že reprodukcia mužov a žien je vyrovnaná, v celosvetovom merítku? Riadi to samotná matka príroda? Prečo sa nestane to,že by počet mužov bol napríklad trojnásobný,oproti ženám? Vie to tvoje hmotné ústrojenstvo,že teraz príde na svet muž a nie žena? To riadenie sa deje aj napriek istým výkyvom pod vplyvom človeka,kultúry, sociálnych činiteľov a podobne,ako napríklad je to v Spojených arabských emirátoch,kde je pomer 274 ku 100 v prospech mužov. Ak Písmo tvrdí, "že Boh stále pracuje",....hádaj ,čo robí?


55.
označiť príspevok

J.Tull
   22. 10. 2017, 13:48 avatar
Shagara, o mnohých zákonitostiach nemáme ani tušenia, pretože nevieme čo vlastne hmota je... čím viac, lepšie, detailnejšie zisťujeme čím je... tým viacej a presnejšie dokážeme opísať jej zákonitosti... napríklad imunitu, keď si ju už spomenul... čím lepšie poznávame napríklad DNA, tým lepšie dokážeme, konať "ozdravné zákroky"... urobíme zákrok, zákonitosť, ktorá všetko sleduje, rýchle pribehne a pokiaľ sme neopomenuli nič podstatné, prikáže hmote ozdravne zafungovať?... čo sa týka vyrovnanosti reprodukcie mužov a žien ... neviem (ani to /ako mnohé.... ďaleko viac, je neprovnateľne viac toho, čo neviem... / nemôžem vedieť)... nevieme toho určite mnohé... ale to ešte vôbec nemusí znamenať, že je tu nejaká "mimohmotná" zákonitosť... poznáme kedy sa narodí muž a kedy ženy, poznáme čo určuje ktoré pohlavie sa z plodu vyvinie... tak ako nemáme postačujúcu odpoveď na "pohlavnú vyrovnanosť", nemáme postačujúce odpovede na mnohé... lenže niet jedinej odpovede ako, čo i len jeden jediný zákon, hmote čokoľvek prikazoval či zakazoval...
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 07:02,  Všetci sa už tešíme na mobilizáciu a bratskú pomoc, je čas konečne poskytnúť aj živú...
dnes, 06:58,  V súčasnosti je situácia mimoriadne ťažká v Doneckej oblasti na východe krajiny,...
včera, 23:59,  https://www.youtube.com/watch?v=vLtmmFjxSoc
včera, 23:48,  22. AirPods ? *39
včera, 23:41,  Ten názov piesne sem ukladám, lebo videá zvyknú časom zmiznúť: Dua Lipa - Levitating...
včera, 23:28,  Neskutočné.......
včera, 23:25,  Chcel by som tomu trochu vyťať na hlasitosti, ale susedia by ma teraz ukameňovali. Snáď...
včera, 23:19,  To je naozaj perfektná pesnička....
včera, 23:16,  Perfect......
včera, 23:15,  https://www.youtube.com/watch?v=T88fbHOmvRk
včera, 23:08,  chjo trochu rytmu www.youtube.com/watch?v=TUVcZfQe-Kw
včera, 23:03,  63. termodynamicky zakon *39
včera, 23:01,  23. na to vezmni jed , nejaky blbecek nebude o mne verejne rozsirovat ze sirim dezinformacie :-)...
včera, 21:54,  ak pripustíme. že petríček nie je úplný magor, tak musí vedieť, že kto napadol koho,...
včera, 21:33,  https://media.newyorker.com/photos/630e85c820c2208e4152741d/master/w_2560%2Cc_limit/Cassidy-Biden...
včera, 21:33,  Neviem čo chápeš pod čistou energiou v tomto prípade. Ja si to predstavujem takto (nie...
včera, 21:27,  Má... čo mala jadrové zbrane tak to len vdaka tomu že bola súčastou ZSSR. Ked sa ZSSR...
včera, 21:23,  Odyssey - Native New Yorker
včera, 21:22,  Však požiadaj, a čo sa mám z toho teraz akože čo ? :D Tvojou najnenadávnejšou dezinfo...
včera, 21:19,  Takže ďalej: https://www.youtube.com/watch?v=JpQ6NtbZxiE
neprehliadnite
vyhľadávanie
 
Krása nie je vždy pravá tak, ako pravda nie je vždy krásna.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(162 373 bytes in 0,207 seconds)