Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Názory kandidáta KSS na prezidenta SR PhDr. Jána Jurištu

10
reakcií
1220
prečítaní
Tému 21. januára 2014, 20:26 založil Kasafran.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Kasafran
   21. 1. 2014, 20:26 avatar
AKO DOSTAŤ SLOVENSKO ZO ZÁVOZU?

Je nevyhnutné vytvoriť ekonomický model založený na vyváženosti medzi trhom a štátom, medzi súkromným a verejným sektorom , ktorý je automaticky stabilizujúcim faktorom.
Dôvody:
Naposledy štáty z peňazí daňových poplatníkov vykúpili zadlžené súkromné banky v Amerike i Európe, ktoré skrachovali v dôsledku chamtivosti a vyvolali krízu.

Iba dane a odvody občanov a súkromného sektoru nestačia na financovanie sociálneho štátu, ktorý by mal vytvárať zamestnanecké miesta so spravodlivou odmenou za prácu, stavať lacné sociálne byty, poskytovať skutočne bezplatné zdravotníctvo a školstvo atď. Spoločnosť potrebuje aj zisky zo štátneho podnikania a exportu, aby mala dostatok prostriedkov na uspokojenie normálnych potrieb občanov a nemusela si brať každý rok pôžičky.

Právo na podnikanie majú nielen jednotlivci, ktorí vlastnia kapitál, ale všetci občania, ktorí prispievajú k celospoločenskému bohatstvu daňami. Zisky z podnikania prostredníctvom štátnych podnikov predstavujú nenahraditeľný prínos pre životnú úroveň obyvateľstva.

V Spojených štátoch sa napríklad zo štátnej pokladnice financoval v minulosti rozvoj poľnohospodárstva a zavedenie telegrafu, v nedávnej dobe výskum vesmíru alebo vznik siete internetu. A mnohí tiež vedia, kto v USA zachránil v súčasnej kríze krachujúce súkromné banky . Nie Rotschild, nie Ford ani Soros, ale štát, verejný sektor.
Východiskom z hospodárskeho prepadu "krajiny neobmedzených možností" sa koncom osemdesiatych rokov nestal voľný trh, privatizácia a škrty v sociálnych rozpočtoch, ale naopak úspešným riešením severoamerickej recesie sa stalo regulovanie trhu zo strany štátu, finančná podpora farmárov, verejné investície do školstva a zdravotníctva.

Nemecko a Francúzsko vyčnievajú nad priemerom európskych krajín, lebo majú aj vplyvný kolektívny sektor. Každý piaty Nemec je v nejakom družstve (výrobnom alebo finančnom) a prosperujúce štátne podniky, akými je Deutsche Telekom, majú svoje filiálky v zahraničí, vrátane Slovenska, odkiaľ privážajú zisky.
Vo Francúzsku sú štátne pošta, železnice, letiská v Paríži, nukleárny priemysel. Štát má väčšinové podiely v Air France, France Telecom , Thompson Multimedia a v ďalších 1 500 podnikoch. Menšinovú účasť má v 1 300 podnikoch a okrem toho významné podiely v Renaulte a v počítačovej firme Bell. Väčšina francúzskej verejnosti má ten najlepší názor na kvalitu svojich verejných služieb.

O výhodnosti štátneho podnikania kombinovaného so súkromným ďalej svedčia skúsenosti najväčších a v ostatnej dobe najúspešnejších krajín: Brazílie, Ruska, Indie, Číny.

Úspešnosť pluralitného modelu bola potvrdená tiež vyše tridsaťročnou existenciou sociálneho štátu v západnej Európe

Treba zmeniť priemyselný charakter našej krajiny (diverzifikovať ho) a k nemeckým, francúzskym a kórejským automobilkám pridať domácu výrobu, ktorou sa zapojíme do svetovej spolupráce vlastnými slovenskými produktmi s vysokou pridanou hodnotou.
Zárodky tohto trendu už existujú. Vznikli slovenské patenty na nové druhy bicyklov, ktoré sa vyvážajú do Holandska, Nemecka a iných krajín.

Máme všetky predpoklady na výrobu obojživelných záchranných vozidiel. Klimatickými zmenami pribúdajú živelné pohromy na všetkých kontinentoch a technika tohto typu je potrebná všade na svete. Mohli by sme sa na ňu špecializovať a aspoň čiastočne nahradiť výpadok zbrojného priemyslu.

Slovenská vláda by mala podporiť rozvoj poľnohospodárstva, aby sme obnovili sebestačnosť v potravinách známu z čias socializmu a namiesto dovozu ich vyvážali. Zároveň je nevyhnutné zabezpečiť na vládnej úrovni trh pre slovenské potraviny v obchodných reťazcoch, aby sa v nich predávalo minimálne 80% domácej produkcie, ako tomu je v západnej Európe.

Domáce suroviny musíme zhodnocovať a výhodne exportovať. Je trestuhodné vyvážať nespracovanú drevnú hmotu (guľatinu) do Poľska alebo Rakúska.
Je hriechom, že sa využíva len 22 minerálnych prameňov z celkového počtu 1 200 v čase, keď voda najvyšších kvalít je strategickým artiklom a jej cena bude iba stúpať.

Naša zahraničná služba, ktorá prostredníctvom zastupiteľských úradov (veľvyslanectiev a konzulátov) predstavuje tykadlá Slovenska v mnohých krajinách sveta, môže významným spôsobom pomôcť súkromným malým a stredným podnikom pri exporte ich produktov.

Nevyhnutnou podmienkou materiálneho zabezpečenia sociálneho štátu je aj "odzbrojenie" finančnej moci, ktorú súkromné banky zneužívajú na dosahovanie nadmerných ziskov vysokými úrokmi pri pôžičkách (až dvadsaťpercentnými) a nízkymi úrokmi pri sporení (za socializmu sa za ročný termínovaný vklad dávalo až 5 percent). Preto je nevyhnutné doplnenie finančného systému o silnú štátnu banku a štátnu poisťovňu.
Mali by sme mať napríklad národnú poisťovňu (nie rakúsku alebo nemeckú ako teraz, ale slovenskú) a naša vláda by mala mať možnosť hospodáriť s peniazmi z povinného poistenia motorových vozidiel, na ktorom sa nedá prerobiť. Naopak ide o veľmi výnosný produkt, z ktorého zisky v súčasnosti odtekajú do zahraničia.

Kľúčové je definovať a presadzovať národno-štátne ekonomické záujmy Slovenska, čo doposiaľ komplexne neurobila v oblasti hospodárskeho rozvoja žiadna ponovembrová vláda.
Pri formulovaní stratégie rozvoja Slovenska by bolo užitočné zohľadniť názory odborníkov, že ak koncom dvadsiateho storočia bola určujúcou pre pokrok počítačová technika, v tom súčasnom sa k nej pridružuje biotechnológia, ktorá sa dá využiť v zdravotníctve, pri výrobe potravín, pri ochrane životného prostredia a v iných odvetviach. A my máme isté tradície v biotechnológii, na ktoré sa dá nadviazať, ak podstatne zvýšime dotácie do výskumu a vývoja. Štátny sektor by mohol vo veľkom vyrábať aj generika (lacné lieky)

Odkiaľ vziať prostriedky na vybudovanie štátneho sektoru? Jedným možným zdrojom je progresívna daň. Čiže ten kto má viac, platí vyššie dane (ako v severských krajinách). Druhým je mäkký zahraničný úver od krajín, ktoré majú dostatok devízových zdrojov a poskytujú chudobným krajinám spolu s technológiami aj pôžičky s nízkym úrokom . Takýto postup už uplatňujú nové vynárajúce sa mocnosti (predovšetkým Brazília, Rusko, Čína) v Latinskej Amerike i Afrike.
Získanie výhodného úveru napríklad z Číny alebo Ruska na vytvorenie vlastného slovenského hospodárstva by bola tá najlepšia investícia 21. storočia do životnej úrovne našich ľudí i do ich slobody.

Vytiahnuť Slovensko zo závozu znamená nahradiť totalitu súkromného vlastníctva výrobných prostriedkov a bank zmiešaným hospodárskym systémom. Protirečením však je, že všetky doterajšie vládne strany sa buď názvom alebo prejavmi hlásia k demokracii, ale ekonomiku zdemokratizovať nechcú, ako to žiadal Willy Brandt. Dôkazom sú stranícke programy predložené voličom v predvolebných kampaniach. Pluralitnú ekonomiku, ktorá je kľúčom k vyriešeniu súčasných problémov Slovenska, vo svojom programe požadovala iba Komunistická strana Slovenska. Má to svoju logiku. Tento ľavicový subjekt, (založený po prevrate v roku 1993) nemá zviazané ruky vďačnosťou sponzorom.

Poučíme sa ? Asi sa budeme musieť, ak chceme rozhodovať o vlastnom živote a ak si želáme, aby naše deti a vnuci sa nemali podstatne horšie, ako sme sa mali my!
Súhlasí slafkuxyz, sta2rky, J.Tull


2.
označiť príspevok

slafkuxyz muž
   22. 1. 2014, 09:01 avatar
Máš pravdu. Možno to pochopia aj poslanci.


3.
označiť príspevok

Romanov muž
   22. 1. 2014, 09:28 avatar
RE:Téma
Jurišta nemá šancu. Pozri prieskum, ale keď myslíš....
Kandidátka na prezidenta, Helena Mezenská neovláda učivo základnej školy


4.
označiť príspevok

ardzun muž
   22. 1. 2014, 10:35

Príspevok bol vymazaný administrátorom.5.
označiť príspevok

Osvietený muž
   23. 1. 2014, 01:55

Príspevok bol vymazaný administrátorom.6.
označiť príspevok

Kasafran
   26. 1. 2014, 01:20 avatar
Osvietený,
si Ty aspoň občas schopný aspoň trošku nepomätenej reakcie...?


7.
označiť príspevok

auxiliarius
   26. 1. 2014, 01:39 avatar
myslim, ze ked mu vyprcha z tela kokain


8.
označiť príspevok

Scarletshadow žena
   26. 1. 2014, 02:03

Príspevok bol vymazaný administrátorom.9.
označiť príspevok

zoozoo muž
   26. 1. 2014, 02:06 avatar
midazolam accord. a prehana davkovanie.


10.
označiť príspevok

Kasafran
   27. 1. 2014, 00:40 avatar
EURÓPSKA ÚNIA - CHYBY

Demokracia v EÚ je popieraná. Tri inštitúcie, ktoré rozhodujú o dianí v únii - Európska komisia, Európska centrálna banka a Medzinárodný menový fond - nie sú občanmi volené. Európski občania nerozhodujú o ničom zásadnom. A pokiaľ ide o vlády, ktoré mandát majú, tie sa podvoľujú dirigentskej paličke nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, ktorá nebráni sociálny štát a svoje názory nekoncepčne mení.

V EÚ ako aj v USA sa rozšírili mylné názory, že hlavným nebezpečenstvom nie je nezamestnanosť, ale rozpočtové deficity, ktorých odstránením sa mala situácia zlepšiť. Prípad Španielska s 25 % nezamestnanosťou to vyvracia (Paul Krugman). Krátenie rozpočtov nástojčivo požadované Bruselom zhoršuje krízu.

Európska centrálna banka, ktorá je nezávislá na členských štátoch, nepomáha rozvoju Európskej únie ani riešeniu dlhovej krízy. Práve naopak. Má zakázané požičiavať peniaze štátom, ale súkromným bankám požičiavať môže. Po vypuknutí súčasnej svetovej krízy poskytla súkromným finančným domom veľké sumy za úrok 1,25% a tie ich obratom požičali štátom akými sú Španielsko a Taliansko za podstatne vyšší úrok 6,5% a obohatili sa na úkor zníženia životnej úrovne obyvateľstva, z ktorých daní sa platia umelo nafúknuté dlhy.

Euro bolo zavedené napriek veľmi odlišným situáciám v jednotlivých krajinách pokiaľ ide o výrobné štruktúry úroveň produktivity alebo zloženie a rast obyvateľstva. Bez toho, aby bola zavŕšená hospodárska integrácia. Zavedenie spoločnej meny malo byť vyústením, zakončením integrácie. Takže z tohto hľadiska bolo zavedenie eura chybným krokom. Zavedenie "silnej meny" nerieši automaticky rozvoj ekonomického potenciálu.

Vzťah našej vlády k Bruselu a jeho chybám je nedostatočne kritický a servilný.

PhDr. Ján Jurišta, kandidát na prezidenta SR


11.
označiť príspevok

Osvietený muž
   27. 1. 2014, 16:48

Príspevok bol vymazaný administrátorom.

váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 15:46,  SSfoton vieme, že aj ty máš psychické problémy :)
dnes, 15:45,  Čo ty vieš s jednou bunkou o psychických problémoch. Si tu na to, aby si slúžil Kremľu....
dnes, 15:44,  SSfoton vieme ,že si fašista :)
dnes, 15:44,  Kotlebov okresný chasník ze Záhorá Rozprávanie o tom, ako sa človiečik – milión,...
dnes, 15:44,  Edo tak tak vy fašisti ste aj na Myjave... :)
dnes, 15:43,  Esesák hákojiSS sa zastáva iného agresívneho esesáka. Ako vždy. :)
dnes, 15:43,  V Trenčíne fašisti chceli zakázať zhromaždenie, ale im to nevyšlo
dnes, 15:42,  Podobne privítanie čakalo fašistov v Starej Turej ale i Myjave a iných mestách
dnes, 15:42,  40Ale nooo skajka ,,, skus sa koncentrovat ,,,
dnes, 15:41,  A zdá sa, že ešte aj bývalý estébák, lebo máš toho plnú hlavu. *05 *13*13*13
dnes, 15:41,  V Trenčíne oprávnene zrušili fašistické vajatanie Súd rozhodol inak . Tak sme sa...
dnes, 15:40,  Už si v delíriu. Len výgrcky, nič iné nepoznáš. Typický nácko. *19
dnes, 15:38,  ...pisu,c0 s0m dal...k0mplet v uk pracuje podľa SMC 18,9% moslimov vo veku 16 až 74
dnes, 15:37,  Bijjou očividne máš psychické problémy
dnes, 15:37,  A potom mňa chudáka môžeš zabiť a na náhrobok napísať: padol preto, lebo odsudzoval...
dnes, 15:37,  Tak tak foton fašisti v Trenčíne chceli zakázať zhromaždenie LS NS :)
dnes, 15:36,  Skor sa citim ako kazatel a job v jednom , Ja nemam mudrost od Boha ,,, Bojim sa mudrosti lebo...
dnes, 15:36,  Veď prídi, teším sa. Už dávno som sa nerozcvičil. *29
dnes, 15:35,  39. úchyl prestan tu zasierat a odtiahi na psychiatriu . nech ta izolujú od normálnych ludí ....
dnes, 15:34,  ...Teplymysel,zapametaj si,najdem ta ,syn zvrateneh0 k0munistu a registr0vany radi0amater v STB...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Skúsenosť je niečo, čo človek získa až po tom, keď to už nepotrebuje.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(71 290 bytes in 0,453 seconds)