Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Násilie v Biblii.

55
reakcií
5601
prečítaní
Tému 26. júna 2008, 19:11 založil milan.s..

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
08. 10. 2015
1
06. 04. 2012
48
26. 08. 2013
3
 
 


1.
označiť príspevok

milan.s.
   26. 6. 2008, 19:11 avatar
Otázka: Iba prednedávnom som sa dostal k Biblii, ...no a bol som šokovaný, koľko sa tam nachádza násilia. Nedokážem to pochopiť a bol by som rád, keby mi to niekto objasnil.

Odpoveď: Na problematiku násilia v Biblii i na Bibliu, ako takú, sa je nevyhnutne potrebné pozerať v historickom kontexte, v ktorom bola napísaná.

Židovský povolaný národ získal svoju povolanosť preto, lebo to bol prvý národ na zemi, ktorý sa dopracoval k poznaniu o jestvovaní jediného, neviditeľného a vševládneho Tvorcu.

V akom stave vývoja sa však práve vtedy nachádzala ľudská civilizácia? Akú výšku humanizmu a ľudskosti dosahovala?

V týchto dávnych dobách bolo úplne normálnym javom otrokárstvo. Na otroka, čiže ľudskú bytosť, sa pozeralo, ako na trochu inteligentnejšie, domáce zviera a tak sa s ním aj zaobchádzalo.

V prípade vyhrotených situácií, napríklad vojnových ťažení, konfliktov a podobne, bolo všetko ešte omnoho horšie. Stačí nám iba trošku popátrať v histórii, alebo si hoci len prezrieť niektoré egyptské, či sumerské reliéfy, zobrazujúce víťazné vojnové výpravy a krutý osud porazených, ktorí boli vraždení a mrzačení najrozličnejším spôsobom. Odvlečenie do otroctva bolo v podstate tým najmiernejším trestom.

No a v spomínanej, vyslovene surovej dobe, odzrkadľujúcej vtedajšiu vnútornú zrelosť väčšiny obyvateľstva našej planéty, sa dopracoval istý malý národ k poznaniu o jestvovaní jediného Stvoriteľa. Toto poznanie však bolo niečím nesmierne cenným, pretože iba ono jediné mohlo v ďalšom, postupnom vývoji, kultivovať a posúvať celú ľudskú civilizáciu čoraz vyššie, smerom k ľudskosti a humanizmu.

Avšak takmer na úsvite dejín bolo toto poznanie iba malou, blikotavou iskričkou nádeje do budúcnosti, ktorú bolo treba práve pre jej krehkosť všemožne chrániť. No a ochrana a hájenie pravého poznania sa nemohlo diať inak, ako v kontexte doby, v ktorej ľudia žili. Doby, v ktorej víťazi vojnových ťažení neváhali vyvraždiť a zotročiť hoci aj celé národy.

Ak teda chcel nejaký národ uhájiť svoju existenciu, nemal v podstate inú možnosť, ako na krutosť reagovať rovnakou krutosťou. No a práve v tomto historickom kontexte môžeme nájsť veľmi jednoduchý dôvod, prečo sa v Biblii a zvlášť v Starom zákone nachádza toľko násilia. V tejto dobe sa v podstate nedalo konať inak, pretože násilie bolo podmienkou prežitia, ako jednotlivcov, tak i celých národov.

Vývoj však pokračoval ďalej a zo Svetla vyvstala nutnosť sprostredkovať ľuďom nové, rozšírené Poznanie, ktoré malo posunúť doterajšiu kvalitu medziľudských vzťahov na omnoho vyššiu úroveň. No a práve z tohto dôvodu sa v povolanom národe narodil Mesiáš a svojim učením ukázal svetu nový smer, ktorým by mali ľudia kráčať a ďalej dozrievať. Zmienený, nový smer, bol postavený na princípe lásky k blížnemu, ako k sebe samému. Išlo teda o niečo prevratného, niečo, čo malo a mohlo výrazným spôsobom posunúť ľudstvo vpred, na jeho ceste k plnej zrelosti, harmónii a dokonalosti.

Žiaľ, dozrievanie ľudstva však nešlo tým tempom a tými cestami, akými ísť malo a už za čias života Mesiáša, pred 2000 rokmi, bol zo Svetla pozorovaný značný sklz v jeho vnútornej zrelosti a kultivovanosti. Ježiš videl a bolestne vnímal túto, za prirodzeným vývojom ďaleko zaostávajúcu, vnútornú zrelosť ľudí, z ktorých ani tí najbližší, jeho vlastní učeníci, neboli neraz schopní správne chápať mnohé, čo im hovoril. To bol hlavný dôvod, prečo nemohol ľuďom sprostredkovať úplne všetko, čo prinášal, čiže celú a plnú Pravdu. Na základe ich vtedajšej, vnútornej zrelosti im totiž mohol darovať iba toľko, koľko boli schopní pochopiť. Zvestovanie úplnej Pravdy sa teda žiaľ, oddialilo na neskôr, pretože toto vyžadovalo zodpovedajúcu pôdu pre prijatie, spočívajúcu v primeranej miere zrelosti a pripravenosti ľudstva. V evanjeliu Jána, 16 – 12 je zaznamenané: „Ešte veľa vám mám toho povedať, ale teraz by ste to nezniesli. Keď príde on, Duch Pravdy, uvedie vás do plnej pravdy ...“

On, čiže osoba v hmotnom tele, ktorá zavŕši poslanie Mesiáša a sprostredkuje ľuďom, v zodpovedajúcom čase, úplnú a bezmedzerovitú Pravdu o živote a o stvorení.

Je teda celkom logické, že k tomu nemohlo dôjsť 40 dní po smrti Pána Ježiša, keď na jeho učeníkov zostúpil Duch Svätý. Tento akt zoslania Ducha Svätého bol sprostredkovaním sily zo Svetla, pomocou ktorej sa stali učeníci schopní plniť svoje veľké poslanie – hlásanie Slova Pravdy.

Ono spomínané zoslanie Ducha Pravdy, ktorý má uviesť ľudstvo do plnej Pravdy tým však nebolo a nemohlo byť naplnené. Toto splnenie totiž zostalo vyhradené omnoho neskoršej dobe. Dobe, v ktorej ho ľudstvo bude schopné pochopiť.

Prostredníctvom Ježišom oznámeného, nového, veľkého Zvestovania sa má teda dostať ľudskej civilizácii posledného, významného a záverečného impulzu na jej ceste k plnej duchovnej zrelosti, ktorej viditeľným dôkazom a zavŕšením má byť vybudovanie ríše pokoja a mieru na zemi. Je ale nesmiernou tragédiou celého kresťanstva, že spomínaného, veľkého Zvestovateľa vôbec neočakáva a nie je na jeho Posolstvo pripravené.

Ale vráťme sa späť k problematike násilia v Biblii. Z hľadiska všetkých, vyššie uvedených faktov a súvislostí je potrebné si uvedomiť, že na Bibliu, ako takú, sa nemožno pozerať, ako na niečo nemenné, uzavreté a dokonalé. Áno, nepochybne, v Biblii bolo ľuďom sprostredkované poznanie Pravdy, avšak vždy iba na úrovni jeho momentálnej duchovnej zrelosti. To znamená, že pred 4000 rokmi, čiže v Starom zákone, išlo o taký spôsob a formu zvestovania Pravdy, v ktorej ju boli ľudia, žijúci v tomto období, schopní chápať a rozumieť.

Pred 2000 rokmi, prostredníctvom pôsobenia Ježiša Krista, nám bola opätovne darovaná presne tá istá Pravda, avšak svojou formou a obsahom primerane prispôsobená chápavosti ľudí vtedajšej doby.

Ale keďže vtedy ešte nebolo možné sprostredkovať celú a úplnú Pravdu, pretože to zrelosť ľudí nedovoľovala, Pán Ježiš zasľúbil posledné, veľké zjavenie, prostredníctvom osoby Ducha Pravdy, ktorý mal prísť v dobe, kedy už ľudia zodpovedajúcim spôsobom dozrejú a budú ju schopní chápať.

U každého uvažujúceho a mysliaceho človeka 21. storočia, skúmajúceho Bibliu, nevyhnutne vyvstáva oprávnená otázka, prečo sa v tomto, podľa ľudských názorov „svätom spise“, nachádza toľko krutosti a násilia. Uspokojivá odpoveď spočíva iba v pochopení obrovského rozdielu vo vnútornej zrelosti ľudí dneška a ľudí spred 4000 rokov, ktorým boli slová Starého zákona adresované. Samotná Pravda však vždy zostáva tá istá, nemenná a dokonalá. To, čo sa mení, sú iba jej formy, zodpovedajúce chápavosti ľudí tej ktorej doby.

M. Š.
Spolupracovník časopisu „Prebúdzajúce sa Slovensko“
www.pre-slovensko.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


8.
označiť príspevok

radek
   27. 6. 2008, 17:29 avatar
Vies co akoze my sme fakt sprosty vsak my europania sa zaoberame bibliou a hladame tam chyby co boly ale skus si pozret napr.koran kde otvorene je napisane ze by chceli pozabijat vsetkych katolikov a to nikoho netrapi co povies?


12.
označiť príspevok

ateista muž
   27. 6. 2008, 19:26 avatar
RADEK:
Cital si Korán?S najvacsou pravdepodobnostou nia. Koran je velmi mierumilovna kniha ktora mimo ineho ZAKAZUJE ublizit narodom knihy teda zidom a krestanom ale v pripade utoku prikazuje branit sa. To co v sucasnej dobe robia NIEKTORI RADIKALNY moslimovia je sposobene zlim vykladom a zlozitostou arabciny. a mimo toho KATOLICI nie KRESTANIA povrazdili 10-tky milionov ludi a zabijali ovela krutsimi sposobmi ako teraz moslimovia.


34.
označiť príspevok

gulino
   14. 7. 2008, 02:56 avatar
Už som to počul od bratislavského rabína v relácii "Pod lampou", že židia sú bohom vyvolený národ. Vysvetlil to tak, že boh si musel nejaký národ vybrať a tak si vybral židovský národ, aby učil ostatné národy ako majú žiť. Nerozumiem tomu, že všemohúci boh niečo musel, a ak musel, tak sa pýtam na čí príkaz. A tiež či k vyvoleniu národa použil nejaké losovacie zariadenie. Najhoršie je, že o tejto voľbe neinformoval iné národy a hlavne národ nemecký.

Môj vzťah k Biblii je taký, že Dobšinského ľudové rozprávky sú lepšie. Sú krajšie, logickejšie a pravdivejšie. Ale tiež je tam hodne násilia. Najmä vyvraždenie prajašterov je tam dobre zdokumentované.


37.
označiť príspevok

z1x2c3 muž
   14. 7. 2008, 07:49 avatar
gulino treba sem pchať nemcov? Veď oni neboli ani prvý ani poslený antisemiti. Táto téma nie je o 2.sv vojne ale o násilí v biblii. Aj kresťania sa cítia byť osvietený, povolaný, vyvolený... Kresťania sú čosi viacej!!! Jóga zase používa inú rétoriku-oni sú zase strašne tolerantný. Čo ťa trápi jeden rabín.


38.
označiť príspevok

z1x2c3 muž
   14. 7. 2008, 08:11 avatar
gulino, ty si mi maximálne nesympatický.


40.
označiť príspevok

gulino
   14. 7. 2008, 22:47 avatar
Chápem Ťa. Vzdelaní ľudia sú nesympatickí, lebo poznajú pravdu a pravda býva často nepríjemná.

Ešte malá rada: prídavné mená v množnom čísle sa píšu s mäkkým "i". Takže "...oni neboli ani prví, ani poslední..., kresťania sa cítia byť osvietení, povolaní, vyvolení..." Osvietenci sa vyznačovali dobrým vzdelaním. Kresťania sú rovnakí chudáci ako ortodoxní veriaci iných naboženstiev, ako fašisti, ako komunisti. Všetci títo uverili nejakej dogme a nenávidia všetkých, ktorí ich dogme odmietajú uveriť. Porozmýšľaj nad tým.


44.
označiť príspevok

z1x2c3 muž
   15. 7. 2008, 12:47 avatar
Áno pravda býva často nepríjemná.

Kresťania sú rovnakí chudáci ako ortodoxní veriaci iných naboženstiev - súhlasím.


45.
označiť príspevok

janyjany
   15. 7. 2008, 18:17 avatar
gulino - skús sa pozrieť na ateistický svet. Sú plní lásky a dobroty? Nepoznajú nenávisť? Na tomto fóre už viac ateistov písalo, že tomu veria. A všetci veriaci sú plní nenávisti.


49.
označiť príspevok

gulino
   19. 7. 2008, 02:02 avatar
Nenávidieť sa dá aj kvôli iným veciam ako sú dogmy. Takže pocit nenávisti sa nevyhýba ani ateistom.


46.
označiť príspevok

janyjany
   15. 7. 2008, 18:20 avatar
gulino pozná pravdu. Už nikto nemusí pravdu hľadať. Stačí sa ho opýtať.


47.
označiť príspevok

slon v lese
   15. 7. 2008, 18:23 avatar
gulino prebral štafetu po tebe?


2.
označiť príspevok

milan.s.
   26. 6. 2008, 19:12 avatar
zrelosti ľudí dneška a ľudí spred 4000 rokov, ktorým boli slová Starého zákona adresované. Samotná Pravda však vždy zostáva tá istá, nemenná a dokonalá. To, čo sa mení, sú iba jej formy, zodpovedajúce chápavosti ľudí tej ktorej doby.

M. Š.
Spolupracovník časopisu „Prebúdzajúce sa Slovensko“
www.pre-slovensko.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


3.
označiť príspevok

fajer
   26. 6. 2008, 19:57 avatar
milanko ako strasne sa mylis,ak by nebolo protestantov a humanistov,nechcem ani pomysliet kam by sme sa s tvojov bibliou dopracovali.


4.
označiť príspevok

J.Tull
   27. 6. 2008, 16:11 avatar
Milan.s ... Na Bibliu, ako takú, sa je nevyhnutne potrebné pozerať v historickom kontexte, v ktorom bola napísaná. Biblia nie je „zjavená“ kniha a nie je ani originálnym dielom Hebrejov. Má svoje korene v mezopotámskej tradícii. Mnohé jednotlivosti a povesti sú vo väčšej alebo menšej miere prevzaté z bohatej pokladnice sumerských mýtov a legiend. Hebreji neboli nejakou osobitnou skupinou. Svojimi koreňmi tkveli v mezopotámskej kultúre. Doniesli si z nej do Kaanánu predstavy, zvyky a náboženské mýty, ktoré v priebehu tisícročí vznikali pri Eufrate a Tigrise. Odovzdávali si ich ústne z pokolenia na pokolenie a počas stáročí pretvárali. O to, aby sa tieto pradávne príbuzenstvá zastreli, pričinili sa najmä kňazské kruhy, ktoré po návrate z babylonského zajatia, teda v období od 6. do 4. storočia pred n. l., redigovali text Starého zákona a sprostredkovali nám ho v tej podobe, v akej ho poznáme dnes. Pri svojej kompilácii používali starodávne ľudové podania, ale bez škrupúľ ich preparovali v súlade s vopred danými náboženskými cieľmi.
Židovský národ poznanie o jestvovaní jediného, neviditeľného a vševládneho Tvorcu získal z Egypta. Zjavný je i egyptský vplyv pri ustanovení kňazskej kasty. Aj archa zmluvy je egyptskou výpožičkou.


6.
označiť príspevok

Krištof
   27. 6. 2008, 17:11 avatar
J.Tull, bez ohľadu na tvoju interpretáciu Biblie či Starého zákona, Milan sa tu snažil vysvetliť násilie, ktoré bolo v Starom zákone. Myslím, že sa s ním dá aspoň do určitej miery súhlasiť.


14.
označiť príspevok

J.Tull
   27. 6. 2008, 19:36 avatar
Krištof; ... ja by som sa skôr čudoval, keby v Biblii násilie nebolo. Čo sa týka násilia ako takého, nemyslím si, že sme v tomto smere humánnejší ako staroveké civilizácie. Sme len prefíkanejší a technicky vyspelejší. Aj to dobré čo v jednotlivých náboženstvách je, nakoniec dokážeme "zbastardiť". Svedčia o tom dejiny, dejiny "novoveku" nevyjímajúc.


5.
označiť príspevok

slon v lese
   27. 6. 2008, 16:24 avatar
milan

hovadiny, ani sa mi to nechcelo dočítať...mimochodom, ako prvý sa dopracoval k monoteizmu faraón Achnaton...možno bolo ešte aj pred ním niečo, neviem. Je to možné.
Pôvodne boli Izraeliti údajne henoteisti - tzn. každý národ má boha, ale hebrejský je nadradený iným. Ich monoteizmus sa vraj vyvinul až behom babylonského zajatia.

a vraj hlásanie pravdy...prostredníctvom genocídy, ako to káže svojmu vyvolenému národu boh v deuteronomiu?


7.
označiť príspevok

Krištof
   27. 6. 2008, 17:18 avatar
slon v lese,
Achnaton však nie je "povolaný národ, ktorý získal svoju povolanosť preto, lebo to bol prvý národ na zemi, ktorý sa dopracoval k poznaniu o jestvovaní jediného, neviditeľného a vševládneho Tvorcu." :-) A Achnaton si predstavoval Boha ako slnko, pričom podľa Biblie je Boh stvoriteľom slnka...
Vraj, vraj...


9.
označiť príspevok

slon v lese
   27. 6. 2008, 17:43 avatar
Aha, takže vyvolené sú len národy a nie jedinci? Asi celý národ naraz dospel k tomu "Poznaniu" :D

Slnečný kotúč bol symbol...podobne ako kríž. Slnko ako manifestácia boha. Aton bol tiež stvoriteľom všetkého.

Vraj, vraj...no aspoň netvrdím ako 100% niečo, čo 100% podložené nie je ;-)


42.
označiť príspevok

gulino
   14. 7. 2008, 23:17 avatar
Aký je dôkaz o jedinosti vševládneho Tvorcu keď je neviditeľný ? To nie je poznanie, ale dogma. Prvé božie prikázanie jeho jedinosť vyvracia.


10.
označiť príspevok

Krištof
   27. 6. 2008, 18:40 avatar
Národ. Vezmime si to od Abraháma, cez jeho synov... až napokon k Mojžišovi a cez neho na (židovský) národ (jednotlivcov v ňom). Potom cez Krista sa požehnanie stáva "nadnárodné", univerzálne...

Pokiaľ viem, Aton - podobne ako Amon či Ra - sa chápal ako "Slnko Stvoriteľ". Ale Stvoriteľom slnka nemohol byť nik.

www.egyptologie.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Pokiaľ viem, aj v babylonskej verzii Stvorenia sú slnko a mesiac božstvami. Biblii to tak nie je...


11.
označiť príspevok

J.Tull
   27. 6. 2008, 19:23 avatar
Krištof; ... v 2.hymne sa píše i ... jediný Boh, okrem ktorého niet iného, a ani stránku /za ktorú Ti ďakujem/ si nepozrel celú www.egyptologie.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


13.
označiť príspevok

slon v lese
   27. 6. 2008, 19:31 avatar
predbehol si ma ))

mimochodom...kresťania aj Achnaton uctievali svetlo...


16.
označiť príspevok

Krištof
   27. 6. 2008, 19:48 avatar
To je slon v akom lese? Niekde tu na Slovensku?


17.
označiť príspevok

slon v lese
   27. 6. 2008, 19:55 avatar
to je slon v lese v básni...inak v Tennessee

arb0rv1tae.typepad.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


19.
označiť príspevok

Krištof
   27. 6. 2008, 20:04 avatar
Uhm, tú báseň som raz čítal v českom preklade...
Ťažko si predstaviť slona niekde v lese napríklad cestou z Partizánskej lúky na Železnú studienku :-)


15.
označiť príspevok

Krištof
   27. 6. 2008, 19:37 avatar
J.Tull, kukol som už predtým aj tú stránku; netvrdil som, že Achnaton "neprišiel" s monoteizmom, môžeme jeho vieru vnímať ako monoteistickú; avšak Stvoriteľom tam je slnko; to je v Biblii ponímané len ako stvorenie ("veľké svetlo" skutočného Stvoriteľa. To porovnanie medzi žalmami Biblie a Hymnusom na Atona nepovažujem za primerané.


18.
označiť príspevok

J.Tull
   27. 6. 2008, 19:57 avatar
Krištof; ...To porovnanie medzi žalmami Biblie a Hymnusom na Atona je i teológmi považované za primerané /dúfam, že si nepredpokladal ich doslovný opis v žalmoch, ktoré sú mladšie min. 7 storočí/. A dokazuje nepravdivosť: " Židovský povolaný národ získal svoju povolanosť preto, lebo to bol prvý národ na zemi, ktorý sa dopracoval k poznaniu o jestvovaní jediného, neviditeľného a vševládneho Tvorcu."


20.
označiť príspevok

Krištof
   27. 6. 2008, 20:05 avatar
J.Tull, nuž aj taký je názor :-)


21.
označiť príspevok

Krištof
   27. 6. 2008, 20:20 avatar
Dokelu, až teraz som si všimol, že aj Arwen má takýto avatar :-)


27.
označiť príspevok

Arwen
   3. 7. 2008, 09:19 avatar
Uz som ho zmenila


28.
označiť príspevok

Pohodka
   3. 7. 2008, 09:30 avatar
Pekný je Arwen. Vystihuje pokoj a mier v srdci  


29.
označiť príspevok

Arwen
   4. 7. 2008, 08:43 avatar
tento stav srdca mam rada


22.
označiť príspevok

J.Tull
   27. 6. 2008, 20:22 avatar
Krištof - /Arwen aspoň podľa avataru:-)/; a v čom je mylný?
Trochu mimo témy: Už si zistil ako Einstein na začiatku falšoval? ;-)


23.
označiť príspevok

J.Tull
   27. 6. 2008, 20:26 avatar
Krištof; ... písali sme asi súčasne; tú poznámku ohľadne avataru si nevšímaj:-)


24.
označiť príspevok

Krištof
   27. 6. 2008, 20:26 avatar
J.Tull, "omylnosť" sa mi teraz nechce riešiť.
A A. Einsteina sa mi už vôbec nechce riešiť. :-)


25.
označiť príspevok

radek
   28. 6. 2008, 09:08 avatar
ateista:
Hej to je pravda ze kolko pozabijali katolici ludi ale ako ich pozabijali ? Katolici nikdy nerobili take zverstva ako tieto kur... arabske vsak pride napr.do autobusu plneho deti a odpali sa tam ..to je podla teba lepsie . A vrazdia obycajnych civilov vsak taky hajz.. si zaluzia len smrt a nech sa potom stretnu s alahom a radsej ked chcu zomret tak nech si strelia gulku do hlavy a nie na nevinnych civilistoch detoch a zenach


36.
označiť príspevok

gulino
   14. 7. 2008, 03:20 avatar
Radku, skús si predstaviť, že Teba a Tvoju rodinu spolu s ostanými 5 miliónmi arabov vyženú do púšte z Tojho domu a zoberú Ti Tvoje polia. Čo by asi bežalo v Tvojej hlave, keby si sa deň čo deň budil v primitívnych podmienkach stanového tábora do života bez akejkoľvek nádeje. Asi len pomstiť sa tým, ktorí to spôsobili a tým, ktorí to pripustili. Je to strašné, ale je to tak. Neubližuj nikomu, aby si sa nemusel báť, že ti aj on ublíži.


26.
označiť príspevok

ranexil muž
   3. 7. 2008, 08:33 avatar
A čo druha svetova vojna?viedli ju moslimovia,či katolícke národy proti katolíckym a nielen proti nim.Ideologia je príčinou a nie náboženské vyznanie,tí ktorí tieto zveriny robia dnes iba používajú ku čomu sa dostanú na legitimitu svojich cieľov a keďže potrebujú podporu,aby sami prežili zneužívajú čo zneužiť ide.Aj vUSA si tie dvojičky zvalili sami a použili to v prospech svojich cieľov,kde je tu zaruka,že tí čo pachajú bombove atentaty nechcú skompromitovať moslimský svet?Vždy sa to hodí hodiť na moslimov,ale pravda nie je v tom čo verejnosti povedia média,tú poznajú len tí ktorí to robia.


30.
označiť príspevok

dorota
   4. 7. 2008, 11:17 avatar
zda sa mi to alebo naozaj zlahcujes konanie atentanikov? kompromitacia moslimov? ti to zvladnu aj sami svojim nenavistnym konanim a neschopnostou prijat fakt ,ze spolocnost nie je homogenna.
a nabozenstva mozu za konanie svojich celnov, tak ako sportovy klub sa hodnoti na zakldae konania jeho clenov. hlasanie nenavisti voci inakosti a ponizovanie druhych nema co vo vyspelej demokratickej spolocnosti hladat.


31.
označiť príspevok

ranexil muž
   4. 7. 2008, 14:28 avatar
vela vecí vyznie inač,než sú zamýšlane,vždy zaleží na tom ako je človek naladený,ake ma poznatky atp.V žiadnom prípade nezlahcujem ich konanie,avšak snažím sa najsť to čo stojí v pozadí takýchto javov.Veď poskoci Boha veria slovam že vsetko je dobré a tým ospravedlnuju zločiny konane jeho menom.I vtomto fore kdesi na naboženských strankach to padlo v prospech boha-na ospravedlnenie zla.Ako dôvod často uvadzajú neschopnosť človeka dovidieť v nasledky istých činov konaných v jeho mene,ktoré samozrejme končia vyšším dobrom kdesi v budúcnosti.A to nie som ten kto by neveril v existenciu vyššej moci,len moj pohlad na to čo konať tu a teraz je odlišný.


32.
označiť príspevok

dorota
   5. 7. 2008, 21:42 avatar
a co teda stoji v pozadi takychto javou? pytam sa, lebo v dnesnej dobe sa vela hovori a pise o relativizacii moralky. rozny ludi volaju po navrate "ku korenom", k "viere starych otcov" etc...ale je riesenie v navrate k nabozenstvu? k nabozenstvu alebo "nabozneskej autorite", ktr nam bude urcovat co je a co nie je moralne. bude toto dobry liek pre spolocnost ked sa vzda kritickeho pristupu k tvrdeniam, vzda slobodneho uvazovania a myslenia a spolahne sa na autoritu?   to ma tak dnes napadlo kedze mame ten sviatok cyrila a metoda a zo vsetkych stran sa na mna valia apokalipticke scenare o stave nasej spolocnosti ... 


35.
označiť príspevok

gulino
   14. 7. 2008, 03:07 avatar
Dorotka, je to tak. Pád dvojičiek nespôsobili lietadlá, ale normálna demolačná čata, ktorá ich predtým navŕtala. Dôvod: vyrobenie zámienky na napadnutie Iraku a zmocnenie sa jeho naftových ložísk. Tá "vyspelá demokratická spoločnosť" dala zavraždiť svojho prezidenta a dones to nevyšetrila. Tá "vyspelá demokratická spoločnosť" štvala prezidenta Clintona kvôli 10-ročným spermiám na šatách izraelskej agentky až kým nepodpísal bombardovanie Juhoslávie. Na druhý deň po podpise štvanica skončila.


39.
označiť príspevok

slon v lese
   14. 7. 2008, 11:41 avatar
určite...je to blbosť. Po páde dvojičiek najprv napadli Afganistan, tam ropa nie je, iba obrovské makové polia a plno mudžahedínov. Ak je nejaká lobby, tak zbrojárenská.
Ale takú vzácnosť ako naftové ložiská treba ovládnuť! Veď všade inde sú len ropné ložiská, ale v Iraku je už predrafinovaná ropa ))


41.
označiť príspevok

gulino
   14. 7. 2008, 23:11 avatar
Neviem čo myslíš, že je blbosť. Američania Afganistan nenapadli po dvojičkách. Tí sú tam prítomní už od intervecie rusov. Zaujímavé je, že oni investovali 3 miliardy USD, aby zorganizovali a vyzbrojili mučahedínov, s ktorými teraz bojujú. Prečítaj si články v National Geographic. Dozvieš sa tam, že dnes títo svätí bojovníci pochopili, že medzi rusmi a američanmi nie je rozdiel. Obe tieto krajiny sa snažili alebo snažia posunúť Afganistan zo staroveku do spoločnosti vzdelaného sveta. To sa ale ortodoxným moslimom asi nikdy nepodarí pochopiť. Práva žien, školy, nemocnice, vzdelanie, rovnoprávnosť, sloboda pre každého sú pre nich neprijateľné pojmy. Tisícročia vývoja ľudstva je ťažké zo dňa na deň preskočiť.
Ospravedlňujem sa za pojem naftové polia. Som starší a za mojich mladých rokov sa tak nazývali dnešné ropné polia. Staré naftové motory totiž dokázali bežať aj na neupravenej rope. Preto existoval aj podnik Nafta Gbely a nie Ropa Gbely.


43.
označiť príspevok

slon v lese
   14. 7. 2008, 23:43 avatar
ja o tom viem, že tam už boli a dali hromadu peňazí, aby sa mudžahedíni ubránili Rusom...vojenské jednotky tam poslali až po dvojičkách - v októbri 2001 (lebo hľadali Usámu, al-Káidu etc.)...ak považuješ ruskú snahu v Afganistane za pokrokovú, tak máš zvláštnu predstavu o pokroku (600 tisíc až 2 milióny zabitých Afgancov, ešte viac utečencov). Ak o niečo išlo, tak o obsadenie strategických satelitov, šírenie komunizmu resp. jeho zadržiavanie - studená vojna.


50.
označiť príspevok

gulino
   19. 7. 2008, 02:34 avatar
Nepoznám bližšie informácie o stratách, viem len že to bola vojna medzi afgáncami samotnými a rusi prišli na pomoc provládnej zložke a američania protivládnej. Koľko obetí spôsobili ruské vojská neviem. V každom prípade tzv. komunizmus bol pokrokovejšia forma spolužitia ako prvotnopospolné pomery. To pritom nie som žiadnym obdivovateľom komunizmu. Aj kresťanstvo v určitom období bolo pozitívnym prínosom pre vývoj ľudstva.


53.
označiť príspevok

ranexil muž
   19. 7. 2008, 08:41 avatar
AJ komunizmus aj krestanstvo nesu až prílis pokrokove myslienky pre ktore ludstvo este nedozrelo,a preto ten prepad.Skupina zaostalejších je početnejsia než tých,ktorý su vedomím schopnní takýto sposob existencie realizovat čo v spoločnosti automaticky posobí jak jed.Zatial je demonokracia,pardon demokracia sposob vyhovujuci vacsine i ked su ako vsade nespokojní.Tolko ku tvojmu pokrokovejsiemu komunizmu.Vsetko robia ludia a ked je kdesi vela hlupakov isto sa niektoremu z nich podarí dostat do vladnych pozícií.A kedže su to vždy egoisti nebuduju spoločnost ale svoj brloch.A kvoli nim zlyhala každa lepsia idea.


54.
označiť príspevok

slon v lese
   19. 7. 2008, 12:26 avatar
gulino,
v dobe sovietskej invázie a podpory mudžahedínov americkými peniazmi bola v afganistane sekulárna demokratická proreformná vláda...


48.
označiť príspevok

janyjany
   15. 7. 2008, 18:26 avatar
gulino - ak aj lietadlá nespôsobili pád dvojičiek, tak chceš povedať, že žiadne lietadlá do nich nenarazili? A ak narazili, tak americkí sprisahanci navŕtali dvojičky, dohodli sa s arabmi, že unesú lietadlá, spáchajú samovraždu, narazia do nich a oni potom dvojičky odpálili?


51.
označiť príspevok

gulino
   19. 7. 2008, 02:51 avatar
janyjany, pozri si záznamy z nárazu tých lietadiel. Veže sa ani nezakolísali. Tí arabi boli vyškolení na amerických základniach. Využiť ich sebavražednú oddanosť v boji proti sionizmu nebol žiadny problém. Prečo bolo zostrelené lietadlo pri Pittsburgu, keď sa vedelo, že cestujúci premohli posádku a riadia lietadlo? Asi by živí svedkovia neprišli vhod. Pozri si záznamy pred pádom dvojičiek. Tam je vidieť len dym, nič nehorí. Prvý padá nosný extrémne pevný železobetónový stred, betón je rozprášený na prach a budova padá rýchlosťou voľného pádu. Vieš o tom, že pár hodín po páde dvojičiek rovnakým spôsobom padla aj budova WTC6, do ktorej žiadne lietadlo nenarazilo, a ktorá predtým nehorela? Pozri si záznamy riadených demolácií iných budov. Podobnosť nie je náhodná.


55.
označiť príspevok

slon v lese
   19. 7. 2008, 12:29 avatar
nezabudni na templárov!


52.
označiť príspevok

gulino
   19. 7. 2008, 02:54 avatar
Myslel som posádku únoscov.


33.
označiť príspevok

ranexil muž
   5. 7. 2008, 22:52 avatar
myslim si že jedna z prvých vecí by malo byt zistenie čo chceme,vieme co nechceme a to zabera velku cast nasich myslí takze pocuvat kdesi v mysli stale nejake" nie" ,je dost hrozive.Chcem aby nase deti mali co dýchat.mali vodu ,nemuklovali na nejakých cudzích imperialistov atp.(samozrejme kdesi v buducnosti)Co chceme teraz?- odstranovat moralne diery,ja vsak za tým nevidím amoralitu dnesnej mladeže,počujem volanie starcov ktorých si už mlade pipky nevsimaju,trebars ...perzekucie a nanucovanie robí pravý opak,v duchu biblickeho: boh zakazal jablka podme nane.Umením je povolit a nie zakazat.A co sa týka naboženstiev moja skusenost nie je dobra so žiadnou organizovanou formou skrývajucou sa za boha,kedze naozaj je dost zaužívane že boh len velí a ty clovece drž hubu a krok.Ono o takeho boha ani niet zaujem a to platí aj pre navrat k akýmsi povodným tradíciam.Indovia maju výraz dobra labut,ten pojem je sam o sebe cestou ktorou clovek ist ma.Labut obrazne povedane dokaze precedit i mlieko v zobaku,a teda clovek by mal venovat pozornost tomu co z minulosti ma co este povedat a ostatne nechat takým co precedia akurat tak vtedy nieco ked su tam kamene.Ja nemam obavy život si cestu najde a abnormalnosti sa same skompromituju.


56.
označiť príspevok

knihomol5 žena
   24. 7. 2008, 15:27 avatar
hádam si nemyslíte, že násilie je len v Biblii, však teraz čo našli toho neviem akosavolá, ale to je jedno, a ten koľko toho spôsobil.....za násilím sú vždy ľudia
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 12:08,  Nie DUŠA, ale HUCH *18 xD
dnes, 12:08,  Federálna pomoc sa však skončila minulý mesiac. Viac ako 20 percent domácností tvrdí...
dnes, 12:04,  Polícia dvihla mosty, aby potlačila rabovanie a nepokoje....
dnes, 11:58,  havran , tu ba fore vidno , ze rozmyslame a nemam ti , ako oponovat , ake skor o tom premyslat ....
dnes, 11:49,  Suseda nado mnou ma fajčí na balkone. Ale proti iným fajčiarom nemá vyhrady. je pravda že...
dnes, 11:45,  (2,4,9) Hokejis, porovnávať Matoviča s Mečiarom je to isté, ako porovnávať osla s...
dnes, 11:32,  Nie DUŠA, ale DUCH ;)
dnes, 11:09,  kesha1- pozri sa ako som napísal v 28. Tak ako to vasvetľuješ ty, je len tautologický pokus,...
dnes, 11:06,  kntsz, pravdepodobne si si nevšimol vetu: „Neurónové siete však nie sú jediné, ktoré...
dnes, 10:57,  Presne tak sa prejavuje odveký boj materiálneho a duchovného chápania sveta. Materializmus a...
dnes, 10:52,  Na to vždy odpovedám rovnako: Ja za to nemôžem, že nič neviete naisto. :)
dnes, 10:51,  Era aj havran :-) Cize , ako vzdy dospeli sme ku tomu , vsetko je otvorene a nic nevieme naisto...
dnes, 10:48,  kesha1- to sa dá však chápať aj z celkom protichodného stanoviska, keď základňou je...
dnes, 10:48,  Tiez si to myslim . Zaroven toto nijako nevylucuje , ze nad hmotou , alebo ,,za nou,, stoji...
dnes, 10:45,  Zamýšľať sa môžeme. V princípe je to preto, lebo náboženské veci nie sú...
dnes, 10:41,  Hmota je systém ktorý definuje racionalitu. Nadstavbou hmotného sveta je duchovný svet v...
dnes, 10:36,  Zamysli sa , ze preco , okrem nanozenstva , nic ine vevyzaduje slepu vieru bez akychkolvek...
dnes, 10:29,  + dodatok: - Klamári, iluzionisti, podvodníci a ľudia žijúci v omyle naozaj existujú.
dnes, 10:28,  - Určite je pravda, že mnohým stačí sladká nepravda. - Nie je pravda, že každý je...
dnes, 10:23,  Nieco si neoverujeme , ale je to nakoniec mozne overit , ak by niekto velmi chcel a Nieco si...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Zdraví majú tisíc prianí, chorí iba jedno.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(155 901 bytes in 0,253 seconds)