Ísť na začiatok.
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Naša duša nie je nesmrteľná.

22
reakcií
4408
prečítaní
Tému 21. apríla 2008, 11:51 založil milan.s..

podobné témy:1.
označiť príspevok

milan.s.
   21. 4. 2008, 11:51 avatar
Všeobecne zaužívané tvrdenie, že ľudská duša je nesmrteľná, sa vôbec nezakladá na pravde. Najvnútornejším jadrom každého človeka totiž nie je jeho duša, ale duch. Duša tvorí iba určitý obal ducha presne tak, ako je pozemské telo zase obalom našej duše.

Duch pochádza z večnej duchovnej ríše. Jestvoval v nej, ako nevedomá duchovná iskra, prejavujúca túžbu po seba uvedomení. No a na základe svojej túžby po seba uvedomení vstúpil nevedomý duchovný zárodok do školy života, ktorou je hmotný svet.

Hmotnosť sa delí na hrubú a jemnú. Hrubá je naša pozemská hmotnosť a jemná je hmotnosť, kam odchádzajú duše zomrelých po fyzickej smrti.

Hmotnosť ako taká, čiže jemná i hrubá, nie je večná a preto podlieha kolobehu vzniku a zániku. A tento čas trvania hmotnosti zároveň vymedzuje i čas trvania školy života, ktorý musí duchovný zárodok naplno využiť, ak chce stihnúť dozrieť k plnému sebauvedomeniu.

Celý proces teda začína takto: Na samom začiatku je nevedomý duchovný zárodok, túžiaci po seba uvedomení, ktorý na základe svojej túžby vstupuje do úrovne jemnej hmotnosti. Tým prijíma obal jemnej hmotnosti a my ho v tomto obale nazývame dušou. Duša sa potom postupne približuje až k hrubej hmote, kde sa nakoniec narodí v pozemskom tele. Narodením duša vkĺzne do ďalšieho obalu, ktorým je hmotné telo.

Ak si predstavíme ruské matriošky, je to niečo veľmi podobného. Pozemské telo je teda tou najvrchnejšou matrioškou, ďalšia vo vnútri nej je duša a úplne posledná je duch.

Pri pozemskej smrti je postup opačný. Duša vykĺzne z najvrchnejšieho obalu, čiže z pozemského tela a odchádza do jemnej hmotnosti. A po dosiahnutí plnej zrelosti nakoniec zrelý duch odhadzuje aj svoj duševný obal a v plnom seba uvedomení sa vracia naspäť do duchovnej ríše, odkiaľ kedysi dávno vyšiel do hmotnosti, ako nevedomý duchovný zárodok.

Keďže ale všetko, čo je potrebné k plnému sebauvedomeniu ducha, sa nie je možné naučiť za jeden pozemský život, duša sa preto opätovne vracia do hmotného tela, aby pokračovala vo svojom duchovnom dozrievaní.

Duchovný zárodok tak postupne silnie a dozrieva, až sa napokon stane tak, ako už bolo spomenuté, že po pozemskej smrti, čiže po odložení najhrubšieho obalu, odíde do oblasti jemnohmotnej, kde napokon odloží i svoj duševný obal, čiže jemnohmotné telo, aby potom, ako plne seba uvedomelý duch, zbavený všetkých svojich dočasných obalov, mohol vstúpiť do svojej skutočnej domoviny, večnej duchovnej ríše.

Dozrievanie ducha k plnému sebauvedomeniu je však podmienené časom trvania hmotnosti. Tento čas je ohraničený a teda nie neobmedzený, ako sa mnohí mylne domnievajú. To znamená, že od určitého zlomového bodu sa v hmotnostiach začne spúšťať rozkladný proces, ktorý bude postupne smerovať k úplnému rozloženiu hmoty na akúsi pralátku, z ktorej sa začne opäť časom formovať iný, nový, svieži hmotný svet.

Ak teda ľudský duch stihne včas ukončiť svoj vývoj a vojsť do večnej, duchovnej ríše, nemusí sa samozrejme už ničoho obávať.

Ak ale z nejakých dôvodov nebude ešte dostatočne zrelý, zostane jednoducho uväznený v hmote, či už v pozemskom, alebo duševnom tele, a bude ho musieť postihnúť osud všetkého hmotného – rozklad! Rozklad, jeho dlhým vývojom nadobudnutého, osobného „ja“, ktoré sa žiaľ nebolo schopné včas oslobodiť z dosahu hmotnosti. Ide o proces mimoriadne bolestivý a možno ho definovať, ako večnú smrť, alebo ako neodvratné zničenie osobnosti človeka.

Keďže ale duchovné jadro v každom človeku je večné, nemôže byť nikdy zničené. Po bolestnom vymazaní osobnosti človeka sa ako nevedomý duchovný zárodok vznesie naspäť do duchovnej ríše. Do duchovnej ríše, odkiaľ, ako nevedomý kedysi vyšiel a kam sa mal vrátiť, ako zrelá a plne seba vedomá, duchovná bytosť.

Naša duša teda nie je večná! Právo na večný život si každý z nás musí vybojovať. Cesta do takzvaného „raja“, alebo duchovnej ríše však vedie iba poznaním a naplňovaním dokonalej Vôle Stvoriteľa. Dokonalej Vôle Stvoriteľa, reprezentovanej fungovaním jeho samočinných Zákonov vo stvorení. No a poznávať ich a naučiť sa žiť v súlade s nimi je jediným zmyslom a skutočným účelom ľudského života v hmotnom stvorení.

Kto sa o to snaží a kto to aj dokáže, ten bude môcť byť vpustený do svetlých záhrad večného života – večného radostného tvorenia. Kto si však žije iba po svojom, koho podobné veci vôbec nezaujímajú a svoje životné snaženie venuje úplne iným prioritám (zarábaniu peňazí, užívaniu si, atď.), ten iba trestuhodne stráca drahocenný čas a ak svoj postoj ešte včas neprehodnotí, jednoducho nestihne dosiahnuť potrebnú zrelosť ducha a preto bude musieť byť podrobený rozkladu všetkého hmotného, o ktorom už bola reč. A toho času niet už skutočne nazvyš.

No a na základe poznania vyššie uvedených, skutočných súvislostí o dianí vo stvorení, by si všetci ľudia mali zariadiť svoj súčasný pozemský život tak, aby sa to nemuselo stať ani jednému z nich. Aby ani jeden z nás nemusel zostať raz stáť v zúfalstve pred zatvorenou bránou, znemožňujúcou mu ďalšie jestvovanie vo stvorení, ako sa to stalo tým piatim nerozumným pannám v podobenstve. Aby ani jeden z nás nemusel počuť to hrozné a až najhlbšie vnútro človeka drásajúce, definitívne a nemeniteľné: NESKORO!

M. Š.
Redakcia časopisu „Prebúdzajúce sa Slovensko“
www.pre-slovensko.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


4.
označiť príspevok

janyjany
   21. 4. 2008, 20:29 avatar
Posolstvo Grálu vlastní určité poznanie. Ale zdá sa, že na túto tému sem nechodia ľudia, ktorí sú v tejto oblasti zorientovaní.


2.
označiť príspevok

Kaonashi
   21. 4. 2008, 13:15 avatar
bla


3.
označiť príspevok

marceltom
   21. 4. 2008, 13:21 avatar
To je poriadna somarina...


5.
označiť príspevok

anata
   9. 5. 2008, 16:12 avatar
verím v ducha svatého


6.
označiť príspevok

anata
   9. 5. 2008, 16:13 avatar
verím v ducha svatého


7.
označiť príspevok

anata
   9. 5. 2008, 16:13 avatar
verím v ducha svatého


8.
označiť príspevok

anata
   9. 5. 2008, 16:13 avatar
verím v ducha svatého


9.
označiť príspevok

anata
   9. 5. 2008, 16:14 avatar
verím v ducha svatého


10.
označiť príspevok

anata
   9. 5. 2008, 16:14 avatar
verím v ducha svatého


11.
označiť príspevok

anata
   9. 5. 2008, 16:14 avatar
verím v ducha svatého


12.
označiť príspevok

anata
   9. 5. 2008, 16:14 avatar
verím v ducha svatého


13.
označiť príspevok

anata
   9. 5. 2008, 16:14 avatar
verím v ducha svatého


14.
označiť príspevok

anata
   9. 5. 2008, 16:14 avatar
verím v ducha svatého


15.
označiť príspevok

anata
   9. 5. 2008, 16:14 avatar
verím v ducha svatého 


16.
označiť príspevok

anata
   9. 5. 2008, 16:15 avatar
verím v ducha svatého 


17.
označiť príspevok

JTull
   9. 5. 2008, 17:12 avatar
... kedy vstúpil môj duch, duša do môjho tela a ako ovplyvňuje moje konanie? A kde sa narodil, vznikol môj duch?


18.
označiť príspevok

knihomol5 žena
   20. 5. 2008, 22:38 avatar
Boh je stvoriteľ Zeme, vesmíru, ľudí, duše, všetkého


19.
označiť príspevok

Shagara muž
   22. 3. 2015, 22:31 avatar
K tej nesmrteľnej duši........už samotný pojem-"nesmrteľná", vylučuje to,čo hlásal Kristus. A to bolo vzkriesenie,opätovné oživenie toho,čo bolo neživé,mŕtve. Ved,ak je niečo -"nesmrteľné" , nemá to význam kriesiť,oživovať. Dalej,takmer každý študent tejto problematiky musí vedieť,že -"grécky pojem duše" zahŕňa v sebe aspekt nesmrteľnosti,ale to nemožno povedať o "biblickej duši"/pneuma,nefeš/. To sú dve neporovnateľné veci, a na škodu "kresťanstva", RKC prevzala do svojho učenia tento filozofický,pohanský,grécky model duše. A tak nastal v učení RKC obrovský zmätok,ktorý sa musel dalej korigovať,upravovať,...opäť na škodu samotnej RKC. Táto skutočnosť/nebiblickosť nesmrteľnej duše/ sa odhalí už hned pri prvej otázke na adresu RKC. Stačí sa spýtať: "Čo bude vzkriesené v posledný deň,ked Kristus bude kriesiť spravodlivých aj nespravodlivých"? Na túto otázku neexistuje rozumná,biblická odpoved. Opýtaný musí klamať,alebo tvrdiť niečo ,čo sa prieči zdravému úsudku,rozumu a samozrejme i biblickému učeniu.


20.
označiť príspevok

pátrač muž
   22. 3. 2015, 22:43 avatar
rímokatolíci majú aspoň znak pokoja, podanie rúk, to mi pripomína biblickú dušu pneuma, spojenie v jedno, alebo jin jang


21.
označiť príspevok

Shagara muž
   22. 3. 2015, 23:13 avatar
Opravujem sa: V gréčtine je slovo duša-psyché,nie pneuma. Pneuma je -duch.
A pýtam sa. je ten znak pokoja aj dôkazom,že rímsko-katolíci majú medzi sebou aj skutočný pokoj? Pretože,dnešný svet,realita svedčí o inom. A už vôbec sa nedá hovoriť o jednote,ked už i samotné rodiny sa rozdeľujú,sú nejednotné...atd./rozvody/
A nemiešal bysom do kresťanstva "jin jang",....to zaváňa synkretizmom.


22.
označiť príspevok

pátrač muž
   23. 3. 2015, 08:50 avatar
podľa mňa už len to, že potrebuješ navštíviť kostol, hovorí o tom že, dotyčný nenašiel pokoj


23.
označiť príspevok

bystrik muž
   23. 3. 2015, 08:57 avatar
A duch---to je to, čo môže večné žiť---ale pokiaľ nechce----skrátka ma vždy na výber, hoci výber je už takmer u konca----
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 22:43,  kntsz čo to tu preboha táraš , nikdy by som si nedovolil tvrdiť o sebe taký sebestredný...
dnes, 22:30,  Lemmy netráp sa ty s mojim chápaním, lebo ja tvoje chápanie už dávno som pochopil a viem ,...
dnes, 22:24,  Lemmy ty nie si schopný posúdiť fungovanie demokratického systému , lebo ty na to nie si...
dnes, 22:19,  Lemmy ty chytrák a že niekto konkrétny nechápe zmysel demokracie to súdiš ty? Lebo to...
dnes, 21:35,  A v tej demokracii bola aj určitá opozícia, ktorá kritizovala vládu. Zvykni si na to! Aj...
dnes, 21:32,  Havran, vždy sme tu mali demokraciu, keď väčšina si zvolila nejaké politické strany,...
dnes, 21:28,  Havran, to, že si nepochopil zmysel demokracie, neznamená, že môžeš ju bezhlavo...
dnes, 21:26,  Havran, vieš len tárať dve na tri. Z teba nič rozumné už nevylezie. Chápem, máš problém...
dnes, 19:51,  Nadja Problém je v tom , že demokracii sa vymýšľajú rôzne prívlasky . lebo čistá...
dnes, 19:43,  Lemmy málo si zažil za posledné 3 roky "demokratického školenia" od Matoviča?...
dnes, 19:34,  Scarlette nebudem tu vyhľadávať tvoje bobky , to si môžeš vyčuchať aj sama, nebudem...
dnes, 19:00,  Havran, a ty si myslíš čo? Ak to nebolo Rusko, tak kto, podľa teba?
dnes, 16:22,  Nemám potrebu rozbíjať myslenie v tvoje marx-leninskej bubline. *13 Moja 27 bola parafráza...
dnes, 16:07,  28. doloz svoje tvrdenia, prosim mas priestor *04
dnes, 15:42,  Sloboda slova je v demokracii v režime odtiaľ potiaľ, to znamená, že za to, čo povieš,...
dnes, 15:28,  Myslíš demokraciu? Tam je to trochu inak, problém je v tom, že demokracia sama sebe kladie...
dnes, 13:52,  Nadja keď sa zahĺbiš do ľudskej histórie tak mi to vždy vychádza ako kolovrátok. Najprv...
dnes, 09:39,  Resp, ono to bohatstvo ide ruku v ruke so zväčšujúcou sa mocou. Aj kresťania začínali v...
dnes, 09:31,  Ona tak dopadne asi každá organizácia, ktorá má príliš veľkú moc. Pripomenula by som...
včera, 22:54,  Nadja súhlasím s tebou , len dodávam že vzťah náboženstva a bohatstva a v modernej dobe...
neprehliadnite
vyhľadávanie
 
Prečo majú niektorí ľudia čisté svedomie? Pretože ho nikdy nepoužili.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(89 764 bytes in 0,320 seconds)