Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Nad víziou Slovenska

71
reakcií
232
prečítaní
Tému 12. septembra 2020, 22:40 založil Kasafran.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Kasafran
   12. 9. 2020, 22:40 avatar
Nad víziou Slovenska
Uverejnené 12. septembra 2020
Združenie slovenskej inteligencie KORENE

Citujem: „Bratislava, 3. september 2020 – Šestnásť expertov z oblasti vedy, makroekonómie a biznisu, prizvaní do nezávislej expertnej pracovnej skupiny iniciovanej Americkou obchodnou komorou v SR, vytvorilo predbežný návrh Vízie Slovenska 2030 a načrtli kľúčové motory dlhodobého udržateľného hospodárskeho rastu.

Predkladaný dokument je úvodným konsenzom signatárov, ako dosiahnuť maximálne využitie potenciálu našej krajiny v kontexte globálnych megatrendov s cieľom zvýšiť kvalitu života súčasnej generácie ale aj tých budúcich. Signatári ho adresovali prezidentke SR Zuzane Čaputovej, predsedovi vlády SR Igorovi Matovičovi a ministrovi financií SR Eduardovi Hegerovi“. Toto je začiatok materiálu, ktorý si zaslúži pozornosť ekonomov. Akokoľvek som sa snažil nájsť ekonomickú postatu riešenia problémov SR, nenašiel som.

Všetky navrhnuté tri oblasti materiálu dokazujú, že autori komplexne nedocenili dnešné ekonomické reálie ekonomiky SR. Preto si nižšie dovolím pripomenúť ekonomické úvahy a riešenia slovenských ekonómov z rokov 1960-68, ktoré dokazujú hlboké uchopenie riešenia problémov.

Autori vízie asi nemali čo povzbudivé ponúknuť z ekonomického života SR posledných 5 rokov (napr. poľnohospodárstvo) a preto riešenia sú veľmi všeobecné. Možno aj zato, že štát vlastne nič nevlastní, žiadny priemysel. Čitateľ možno nevie, že pred rokom 1989 sme, Československo, boli priemyselnou veľmocou (robil som v ZSMK Tlmače a náš export sa započítaval do 1. brnenské). Strojárenstvo malo špičkovú úroveň, naše výrobky sa vyvážali nielen do východného bloku, do celého sveta, aj Tlmače. Ako veľmoc sme boli vo vývoze investičných celkov. Na relatívne malý štát bol rozsah a štruktúra vyvážených investičných celkov impozantný (koľko našich ľudí ich v zahraničí uvádzalo do chodu). Boli to cukrovary (moja katedra riešila úlohu výstavby cukrovaru v Seredi), pivovary, rafinérie, elektrárne a iné. Slovensko malo zbrojársku výrobu, mali sme VSŽ Košice, Dubnicu či Martin.

Naše podniky zahraničného obchodu mali každý svoje pole pôsobnosti, na investičné celky bol špecializovaný napríklad Technoexport, Škodaexport, Strojexport a ďalší. Stavali sme aj nemocnice. Dnešný stav v porovnaní s týmto je tristný. Sme akýmsi prekladiskom Európy a montovňou Európy. Robí sa u nás práca vo mzde, subdodávky, teda robia sa subdodávky, súčiastky pre zahraničné podniky a tak sa nezúčastňujeme na tvorbe novovytvorenej hodnoty. Tie investičné celky boli novovytvorená hodnota, a tak sme dosahovali aj zisk!

Podriadený, subdodávateľský charakter ekonomiky SR je prapríčinou nízkych miezd…. . Musíme si tiež uvedomiť, že fungujú nadnárodné monopoly (o čom som už neraz písal), a od nás tak majú veľmi ľahký export finančných prostriedkov. Nesúhlasím s tvrdením, že štát je zlý hospodár o čom nás „učili“ Klaus, Mikloš,… . Po roku 1990 sa ho chopili konjunkturalisti a nešlo im o nič iné, ako sa zmocniť štátneho majetku, nie ho spravovať. To bola naprosto nesprávna filozofia. Pozrime si napríklad iba Rakúsko. Najväčšie podniky tam patria štátu. Dokonca aj banky buď priamo patria štátu, alebo akciovými spoločnosťami s väčšinovým podielom štátu. Dokonca aj vo Švajčiarku je celý rad štátnych podnikov. Keď sa tam súkromná firma dostane do problémov, štát zasiahne, aby boli zachované pracovné miesta. A to nehovorím o daňových prázdninách, ktoré poskytujeme zahraničiu. Treba zakázať akúkoľvek spoluprácu s podnikmi v daňových rajoch. O týchto problémoch podpísaná 16-ka vízie nehovorí.

Nájsť riešenie pre SR, jej ekonomiku, nie je vôbec jednoduché. A dostať ju na úroveň, akú sme mali pred rokom 1989, to je úloha hádam pre niekoľko generácií, čo si 16-ka neuvedomuje a nepripúšťa, že bolo dobre v ČSSR. A to nehovorím ako by sme mali hospodáriť s prírodnými zdroji (ŽP). Nie je to zločin, keď zahraničný podnik rozhoduje o Gabčíkove? Keď plyn, ktorý dovážame z Ruska, nám predáva zahraničná firma!!! A čo energetika? Musí byť pod kontrolu štátu, alebo kraja, či mesta!!

Európska únia – áno, ale stav pred Lisabonskou zmluvou, ktorá z nás urobila vazalov. Kolóniou Bruselu. Máme sa vzoprieť týmto procesom, asi ako to robia Poľsko, Maďarsko? Spojiť sa v plnohodnotných ekonomických riešeniach v rámci višegrádskej štvorky. Začať odmietať diktáty. Bruselský systém je veľmi nedemokratický, pretože existuje volený Európsky parlament, a Európska komisia, ktorá nie je volená, je iba menovaná. Ale rozhoduje!!! Niekoľko nevolených jedincov rozhoduje o osude stámiliónov Európanov.

Aj občan vidí, že do Ruska sa, hrubo, pchá celý svet. Je to obrovský trh. Rusko je velikánsky trh a opustiť ho bolo sebavražedným nezmyslom (Klaus, Dlouhý). Subdodávky do Nemecka ich nenahradia. Do Ruska sme vyvážali finálne produkty, vrátane tých investičných celkov. Štát prichádza o dane, sociálne poistenie, ale musí platiť zdravotné poistenie… . Je to podobné, ako vytváranie nálad proti Číne. Ona je dnes najsilnejšou ekonomikou sveta. Všetci ta utekajú. Nikto nevykladá nezmysly o ľudských právach. O tom vízia nehovorí. To, čo som uviedol sú bázické (nie vyčerpávajúce) fakty z ekonomického života, ktorých je oveľa viac a ich uvedomenie si a aj pochopenie by mali byť bázou konštrukcie ekonomického systému. Ak staviate dom, musíte si uvedomiť terén, iný hotel postavíte v Tatrách ako pri Leviciach. Architekt môže navrhnúť výkresy. A 16 „architekti“ o tomto nehovorili a tak nemohli nájsť riešenie. Neuvedomili si terén.

Musím pripomenúť ako riešili naši ekonómovia ekonomické problémy v rokoch 1960-68. Ich diela v prvom rade vyriešili teoreticko-metodologické problémy medzioblastného ekonomického vyrovnávania (dnes v EÚ mimoriadne dôležitá). Vyriešili hlavné atribúty, podstatné základné znaky medzioblastného ekonomického vyrovnávania ale hlavne meranie (miery) medzioblastného ekonomického vyrovnávania (dnes EÚ používa iba nič nehovoriaci HDP). V dielach riešili a analyzovali realizáciu hlavných atribútov medzioblastného ekonomického vyrovnávania v československých podmienkach. Vzhľadom na súčasnú pozíciu ekonomiky SR v ekonomike EU, práve definícia atribútov vyrovnávania v podmienkach ekonomík EÚ je problém, ktorý mala skupina 16 definovať.

Ekonomickým problém Československa sa pravidelne venovali zasadnutia KSČ. Dnes ich neobjektivizujeme, skôr očierňujeme. Mladá generácia nemá reálny obraz. Čitateľovi si dovolím konkretizovať aj stanoviská napr. XII zjazdu KSČ z decembra 1962: „Budeme pokračovať v rozvoji Slovenska v rámci jednotného hospodárstva republiky tak, aby sa do roku 1970 urobil podstatný krok v ďalšom vyrovnávaní s českými krajinami“. A. Dubček v správe o činnosti ÚV KSS v máji 1966 povedal: „ Stanovisko KSČ v otázke rýchlejšieho rozvoja Slovenska je jasné a jednoznačné. Ekonomický rozvoj Slovenska je a zostane najhlavnejšou súčasťou národnostnej problematiky. Program industrializácie Slovenska má tak nielen politické, ale aj ekonomické zdôvodnenie, pri ktorom hrá veľkú úlohu účelné, z hľadiska celospoločenských cieľov zvážené vkladanie prostriedkov našej republiky do harmonického rozvoja výrobných síl.“ Na záver ešte uvediem zo stanoviska ÚV KSS k štátoprávnemu usporiadaniu vzťahov českého a slovenského národa z apríla 1968 toto: „Zasadnutia ÚV KSČ a KSS v apríli vychádzajú zo zásady, že k príprave nového federatívneho štátoprávneho usporiadania a novej ústavy treba pristúpiť neodkladne“. Jasné formulácie problémov. Toto boli predovšetkým požiadavky slovenských ekonómov a tak od 2. januára 1969 sme mali predsedu vlády Slovenskej socialistickej republiky a nie predsedu Zboru povereníkov Slovenska. Čiže ekonómovia Slovenska dali zásadné riešenia otázky postavenia národných, slovenských a českých orgánov a ústredných federálnych orgánov.

Keďže medzi autormi vízie je aj I. Mikloš dovolím si odcitovať z môjho listu, ktorý som osobne doručil. V liste 7/11/2011 som p. ministrovi I. Miklošovi napísal: „Pán minister, potrebujeme zvýšiť ekonomické znalosti a debordelizovať finančné toky. Použil som termín, ktorý pokladám za rovnocenný rovnej dani. Debordelizáciu finančných tokov potrebuje aj EÚ“.

Na záver nemôžem nepoložiť niekoľko otázok. Pripravili ekonómovia Európskej únie teóriu ekonomického riešenia problémov národných štátov EÚ (EÚ nie je štát)? Poskytli atribúty, znaky medzinárodného a medzioblastného ekonomického vyrovnávania? Definovali ekonómovia EÚ mieru ekonomického vyrovnávania (HDP nemá zmysel)? Dokáže merať likvidáciu zaostávania? Dali ekonómovia EÚ teóriu zásadných riešení otázok postavenia národných orgánov krajín EÚ a aj akéhosi ústredného orgánu EÚ? Dôsledok? A tak pre Britov už ani dohoda o brexite neplatí. Bez ekonomickej teórie máme ekonomické placebo.

Verím, že moja úvaha poukázala aj na to, čo hovorí mail, ktorý som dostal dnes: Debilizácia slovenského národa.

Prof. J. Husár,
Bratislava 9/9/2020
Súhlasí 0svietení


2.
označiť príspevok

Osvietený muž
   12. 9. 2020, 23:41 avatar
Združenie slovenskej inteligencie KORENE                 

To ako tá inteligencia ma byt eštebak a konšpirator EKONOMIK súdruh Stanek či Lubomír Huďo ???

                alebo snaď rehabilator Tisa Micheľko ???

Alebo snaď eštebak a milenec ľsns ako i kandiadať Tkač ???

Tak to som sa pobavil aké hovná sa snažia hrať na inteligenciu                

Zmeska bolševíckych paholkov , Mečiarovcov eštebakov reznuta fašistami z ľsns          


3.
označiť príspevok

Osvietený muž
   12. 9. 2020, 23:41 avatar
Bolševícke lajná sa hrajú na intelektuálov . Chýba Blaha               


4.
označiť príspevok

0svietený muž
   13. 9. 2020, 07:45 avatar
Präkäkät, nepis o tom comu nerozumies. Skus o sadeni zemiskov alebo o paseni hore brehom....tomu nerozumies rovnako, ale si aspon o tom pkcul v ucnaku. :-)))))))))))) Aj chlapi povedali, ked si na JRD hnoj kydal. :-))))))))
Súhlasí 0svietení, Kasafran


5.
označiť príspevok

PartOFgod muž
   13. 9. 2020, 08:30 avatar
70% obyvatelov slovenska si zela Rusko ako svojho bezpecnostneho partnera. Je to prirodzene sme slovania a Vladimir Vladimirovic Putin najkrajsia a najcistejsia bytosť aká kedy chodila po zemi medzi politikmi a ako jediny prezident na tejto planete oceneny medajlou anjela mierotvorcu vladne svetu.


6.
označiť príspevok

PartOFgod muž
   13. 9. 2020, 08:31 avatar
Súhlasí Kasafran


7.
označiť príspevok

ninka
   13. 9. 2020, 08:46 avatar
Dnes je nedeľa. Slnko ješte hanblivo presvecuje iba jednu stranu, ospalé ráno, ale mám dobrý výhľad. Dáme si horúci nápoj, ja mám kávu. Dobré ránko...
Súhlasí 0svietení, Kasafran


8.
označiť príspevok

ninka
   13. 9. 2020, 08:55 avatar
No čo, Miňko, aj ty tu? Chceš sa porozprávať?  
Súhlasí 0svietení


9.
označiť príspevok

ninka
   13. 9. 2020, 08:57 avatar
Naučila som ťa tíško, dobré to je, však?
Súhlasí 0svietení


10.
označiť príspevok

ninka
   13. 9. 2020, 09:06 avatar
Tíško učenie, je v tom pokora, keď tieň vyhorí, ale nevzdiali sa úplne, duša do tla, ale nie navždy. Netreba sa báť. Aj djjaro je teraz v tieni. Chýbajú mi jeho otázky, ktoré ma v slove rozkladali. Ale verím, že je tu s nami. Čo, djjaro? Si tu troška. Zahráme sa dačo. Miňolo, otvor si okno dokorán. Pesnička poletí!
Súhlasí 0svietení, Kasafran


24.
označiť príspevok

Kasafran
   13. 9. 2020, 18:29 avatar
(10) Ninka,
odporuč mu, aby si otvoril Okná vesmíru dokorán a počúval Jiřího Grygara...


11.
označiť príspevok

PartOFgod muž
   13. 9. 2020, 09:11 avatar
Vladimír slubil detom sveta mier. A bude tak ako povedal Vladimir. youtu.be Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Kasafran


13.
označiť príspevok

ninka
   13. 9. 2020, 09:21 avatar
Ráno si treba umyť tvár, oči by mali vidieť, aby boli prítomné, však.
Súhlasí Kasafran


14.
označiť príspevok

0svietený muž
   13. 9. 2020, 09:52 avatar
Ktosi ma oci nepritomne este aj vecer. Akoby v Haluziciach slnko nevychadzalo a ani sichtoveho mydla nieto. :-))))))))
Súhlasí 0svietení, Kasafran


25.
označiť príspevok

Kasafran
   13. 9. 2020, 18:35 avatar
(13) Ninka,
oči však vedia vidieť aj keď sú zatvorené - najmä vtedy, keď odpočívajú a ukazujú Ti tie najfantastickejšie sny...


12.
označiť príspevok

ninka
   13. 9. 2020, 09:14 avatar
http://www.youtube.com/watch?v=_m7pdagfmOI Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


Tereza Kerndlová feat. Kali - Ve Frontě Na Sny (Official Music Video)

„Svet je skazený?
je to jedno:
je mi jedno.“


15.
označiť príspevok

0svietený muž
   13. 9. 2020, 09:55 avatar
Skepsa a lahostajnost zivotu nesvedci. :-)
Súhlasí Kasafran


16.
označiť príspevok

ninka
   13. 9. 2020, 09:56 avatar
Nech ti to dnes pristane.
Súhlasí Kasafran


17.
označiť príspevok

ninka
   13. 9. 2020, 10:02 avatar
Svet je zvláštna továreň presýtená všetkého.
Boli časy, ale už sa nebojím.

http://www.youtube.com/watch?v=A3p2De8kMBw Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

ZURCAROH - Inspirational Video by Peterson da Cruz & Zurcaroh

Zápalky.........................................


19.
označiť príspevok

0svietený muž
   13. 9. 2020, 10:10 avatar
Svet je tovaren na sny. Ak si ich chces /s/plnit, musis makat 24 hodin denne. :-)


20.
označiť príspevok

ninka
   13. 9. 2020, 10:12 avatar
Ako prepáč, ale svet nie je továreň na sny.  
Porozmýšľaj.
Súhlasí Kasafran


21.
označiť príspevok

0svietený muž
   13. 9. 2020, 10:15 avatar
Ten smajlik ti zabezpecil, ze prsty ti predbehli myslenie. Porozmyslaj. Alebo? ....:-)


22.
označiť príspevok

ninka
   13. 9. 2020, 10:17 avatar
Tvoja poznámka teraz mi poznačí deň. Rozmýšľaj, presne tak... či? ;D


23.
označiť príspevok

0svietený muž
   13. 9. 2020, 10:23 avatar
Ale, vlastne mas aj kus pravdy. Niekoho svet siaha od fazulovej polievky, po sparanie v nose. A vtedy toho vela nevyfabrikujes. Dokonca ani sen. :-)
Súhlasí Kasafran


30.
označiť príspevok

ninka
   15. 9. 2020, 14:53 avatar
Tak vidíš.


18.
označiť príspevok

ninka
   13. 9. 2020, 10:09 avatar
o9:38  


26.
označiť príspevok

PartOFgod muž
   15. 9. 2020, 14:24 avatar
Komu sa nechce citat moze si viziu slovenska pocuvnut. youtu.be Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí havran, Kasafran


27.
označiť príspevok

havran
   15. 9. 2020, 14:42 avatar
Tragédia na Slovensku, ale i otatných krajín EU je v tom, že takmer sa stratil záujem mladej generácie o to z čoho žijeme. Majú vytvorený obraz meinstrímom, akoby hlavným problémom je kde nájsť krčmu v ktorej sa môžu zabaviť, koľko vrážd a havárii sa udialo za minulý deň. Nič pozitívne akoby sa na Slovensku nedialo. No vlastne ani sa nedeje a nebudú zverejňovať, ako zbohatli na nás západné krajiny. Vraj nán dali nou hau - teda rozum? Prečo veríte tomu, že sme opice z pralesa, ako to tu vtĺka Osvietený?
Súhlasí Kasafran


35.
označiť príspevok

Osvietený muž
   16. 9. 2020, 14:49 avatar
Stara dobrá komunistická propaganda tam žiadných meinstrímov nebolo     

Drapli ešte aj rozprávku PAT a MAT                


28.
označiť príspevok

havran
   15. 9. 2020, 14:47 avatar
Je mi nesmirne ľúto, keď vidím kam sa naša krajina rúti a čo čaká našú mládež, ktorá si to ani neuvedomuje. Je otázka času, kedy Slovensko sa stane darom- teda lénom. Vlastne ten proces už začal.
Súhlasí Kasafran


29.
označiť príspevok

-era- muž
   15. 9. 2020, 14:48 avatar
Si moc precitlivelý.


36.
označiť príspevok

Osvietený muž
   16. 9. 2020, 14:55 avatar
Havran ty chceš byť tuším spasiteľ Slovenska . Sranda že tie desaťročie ked si ako vysokopostavený komunista ničil našu krajinu si to nevidel    
Vtedy si nemal obavy ???


38.
označiť príspevok

havran
   16. 9. 2020, 15:01 avatar
Osvietený- nebuď primitív, stále ma o tom presviedčaš. Nechápeš, že túkrajinu ktorú ste uchvátili , len drancujete s nenávisťou a nenažranosťou. Len si uvedom, čo sa deje už 30 rokov. Vznikla oligarchia.miliardári a ty budeš vykrikovať ako s tomuto národupod ich taktovkou darí, inokedy zase vykrikuješ ako sa tu lúpi. Rozhodni sa ,ako to vlastne je.
Súhlasí Kasafran


39.
označiť príspevok

Osvietený muž
   16. 9. 2020, 15:08 avatar
havran troška si poplač .
miliardár si mohol byť i ty . Uvádzaš akým si ty veľkým IT odborníkom . Mohol si ty vymyslieť socialnu sieť a byť dnes miliardár .
Alebo ako toď Andrej Pančík

Mladý Bystričan predal svoj charitatívny startup za 100 miliónov dolárov. Je jednou z najväčších technologických osobností na Slovensku

www.startitup.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Čo teraz obesia snaď šovinisti akým si ty havran Pančíka len za to že nie je taký chuj ako ty ???

Keby sme mali takých Pančíkov aspoň 1000


42.
označiť príspevok

havran
   16. 9. 2020, 15:20 avatar
Osvietený-možno mi to ani neuveríš, lebo je to mimo tvojho chápania a rozmýšľaš vždy v dimenziách nenažraného gadža. Nikdy som nechápal ľudí, ktorí kvôli bohatstvu a moci, boli schopní aj tej najväčšej lotroviny.Ja viem , že sa to nedá zmeniť a je to prirodzené v ľudskej spoločnosti. No prirodzené je i to, že takíto nie sú všetci, musí sa to vyvážiť, to je podmienka pre existenciu ľudstva. Pokojne si ži so svojou chamtivou nenávisťou, ja viem , že ty sa nemôžeš zmeniť tak ako sa nezmením i ja.
Súhlasí Kasafran


48.
označiť príspevok

havran
   16. 9. 2020, 15:40 avatar
Osvietený len mi odpovedz: " odkiaľ sa vzalo trých 100 miliónov? Vytlačili ich v tlačiartni a priniesli ich na podnose, to šikovnému chlapcovi, alebo boli kryté prácou milióna robotníkov?


49.
označiť príspevok

Osvietený muž
   16. 9. 2020, 15:45 avatar
súdruh na to bude tvoj mozok asi pramalo aby totokaj strávil . Dolarov sa natlačí a hotovo . To je tvoje jednoduche riešenie na jednoduche otazky .

Ak niekto kupil od Pančíka patent vedel prečo to robí .

Tak ako chceli kupiť od Marka Zuckerberga Facebook . Ale nepredal . Pančík predal .

Od tých čias však Pančík predal množstvo ďalších nápadov . Lebo na to má . Pančík nie je Blaha ani socialista ktorý sa postaví pred verejnosť s hodinkami za 30 000 € a položí si mobil za 15 000 € ako Fico


51.
označiť príspevok

havran
   16. 9. 2020, 15:54 avatar
Osvietený- nesnaž sa potvrdiť svoje nezmysly konaním degešov. Ale ani výnimoční ľudia neurobia svet lepší. Len ľudia ktorí sú naozaj ľudskí , nie však hlúpi, môžu posúvať svet ďalej. Lenže spoločenské vedomie sa rozvíja akok proces dlhodobý a opiera sa o rozvoj výrobných síl. Neviem či tomu rozumieš, ale asi nie.
Súhlasí Kasafran


53.
označiť príspevok

havran
   16. 9. 2020, 15:56 avatar
Mimoriadní a výnimoční ľudia žili už v dávnoveku, len neboli spoločensko ekonomické podmienky , aby bolo možné rozvinúť ich génia.
Súhlasí Kasafran


56.
označiť príspevok

Osvietený muž
   16. 9. 2020, 16:03 avatar
havran čo by nebolo . Bolo proste emigrovali do USA ako

Jozef Viktor Adamec

Štefan Banič

Adolf Benca

Jon Bon Jovi

Ján Bukovský

Eugene Andrew Cernan

Leopold Danihels

Miriam Terézia Demjanovičová

Štefan Furdek

Daniel Carleton Gajdusek

Ivan Alexander Getting

Milan Alexander Getting

Andrew Gregory Grutka

John Daniel Hertz

Jozef Hušek

Michal Judt

Richard Marcinko

Bethanie Matteková-Sandsová

Jozef Murgaš

Pola Negri

Paul Newman

Vincent Obsitnik

Douglas Dean Osheroff

Jaroslav Pelikan

Ján Ladislav Polerecký

Peter Víťazoslav Rovnianek

Janko Slovenský

Paul Stastny

Yan Stastny

Klement Šimončič

Daniel Šustek

Ján Vilček

Jon Voight


54.
označiť príspevok

Osvietený muž
   16. 9. 2020, 15:58 avatar
havran často používaš romske slová a je žartové že im nerozumieš .

Rozvoj výrobných síl                  

Keď celá základná škola zbierala zemiaky a babky okopavali repu motykou bol to rozvoj    


40.
označiť príspevok

kesha1
   16. 9. 2020, 15:15 avatar
havran  
Keby tuto krajinu nezachvatil kapitalizmus .....dnes by taka Tesla Liptovsky Hradok tvrdo porazala vo svete taky Samsung
Súhlasí Osvietený


41.
označiť príspevok

Osvietený muž
   16. 9. 2020, 15:18 avatar
kesha1                

Vývoj tesly v Nižnej spočíval v rozoberaní Japonských súčiastok a ich kopírovaní .

Tak ako všade tak pracovala i VUMA      v Novom Meste nad Váhom .

Keby nás nezachvátil kapitalizmus dnes sme mohli mať potraviny na prídel ako na Kuba prípadne ich vôbec nemať ako vo Venezuele či Severnej korei
Súhlasí kesha1


44.
označiť príspevok

kesha1
   16. 9. 2020, 15:22 avatar
Osvieteny
socializmus znamena stagnaciu v lepsom pripade , ale obycajne je to plny krach
kapitalizmus znamena pokrok , ako napr. sukromny let do vesmiru
Súhlasí Osvietený


43.
označiť príspevok

havran
   16. 9. 2020, 15:22 avatar
kesha1- srandičky, srandičky? Tak povedz ako by sme porážali svet. 
Súhlasí Kasafran


45.
označiť príspevok

kesha1
   16. 9. 2020, 15:23 avatar
havran no nijako , kapitalizmus nas zachranil pred krachom
Súhlasí Osvietený


46.
označiť príspevok

hokejis muž
   16. 9. 2020, 15:25 avatar
Východný blok zachránil západ pred krachom
Súhlasí J.Tull, Kasafran


50.
označiť príspevok

havran
   16. 9. 2020, 15:47 avatar
kesha1 nakonierc to odskáču vždy jednoduchí pracujúci ľudia, kým oligarchickí miliardári bohatnú. VLASTNE USA NAJVIAC ZBOHATLA NA DVOCH VOJNáCH, NO TERAZ Už TO AKOSI NEJDE a sú z toho viac než nervózní. UŽ o 10 rokov sa začne americká tragédia a keďže si ešte dosť mladý, tak si spomeň na mňa. Je to nezvratný proces pôsobenia kapitálu.


52.
označiť príspevok

Osvietený muž
   16. 9. 2020, 15:54 avatar
havran ako by si čítal z veľkej knihy komunizmu .            

Vieš čo zarába peniažky v dnešom svete ???

Nie vyvoz zbraní ktorý predstavuje pre USA 0,3 % HDP ale Facebook , Twitter , Google , Amazon , Ebay , Apple,Microsoft , Disnay , Intel atď .

80 % hdp tvoria služby .


55.
označiť príspevok

havran
   16. 9. 2020, 16:03 avatar
Osvietený prestaň tak bohorovne tárať. Vari nechceš povedať, že všetko zariadili čierní chlapci z Afriky s kalašnikmi.? Ty naozaj postupuješ podľa ideologickej príručky Pentagónu.
Súhlasí Kasafran


47.
označiť príspevok

Osvietený muž
   16. 9. 2020, 15:33 avatar
havran svet Československo porážalo bežne . Napríklad JAWA ale i iné špičkové svetozname podniky z ktorých 40 ročne hnitie urobilo brak.

Ako sa to stalo ???

Takto

http://www.youtube.com/watch?v=bBu7q-0eRRM Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


31.
označiť príspevok

Kasafran
   16. 9. 2020, 13:41 avatar
(29) Era,
nebodaj disponuješ hrošou kožou na tele, alebo vojenskou helmou na hlave...?


32.
označiť príspevok

-era- muž
   16. 9. 2020, 13:42 avatar
Jasné, pestujem si škrupinu


58.
označiť príspevok

ninka
   16. 9. 2020, 17:45 avatar
-era-
ajoj škrupinko, si predstav, čo sa mi stalo: tak som si vonku pod lipou povedala (povzdychla) panebože! a ma v tom momente označil vtáčik, normálne vlasy, šaty poznačené, sranda, čo...  
Stalo sa mi to prvýkrát.  
Ešte dobree, že som mala vlhčené obrúsky, jaaj.


59.
označiť príspevok

-era- muž
   16. 9. 2020, 17:47 avatar
vidíš, vidíš, nemala si si vzdychať
Súhlasí ninka


60.
označiť príspevok

ninka
   16. 9. 2020, 17:53 avatar
Taká situácia, musela som ti to hnedkaj pribehnúť zvestovať, ale teraz sa idem všetko to. . . no, nech som naporiadku aj vlasyy, brrr... Také to bolo riedke, všelijaké farby, ale som sa na to kukala asi 5 min cca, ako omráčená, že kto mi dal odpoveď. Vtáčik si tam poletoval a bam, smejkám. Paa
 


61.
označiť príspevok

-era- muž
   16. 9. 2020, 17:55 avatar
Som ti preveľmi povďačný za zvestovanie.

Ako hovoria tam na západe: "shit happens"
Súhlasí ninka


63.
označiť príspevok

ninka
   16. 9. 2020, 17:57 avatar
Som rada, že som ťa tu zastihla, teším sa.
Súper!  
Ď.
P.S. Začala som písať o Napoleonovi, vieš, ako sme vtedy nadhodili tému, nemysli si, že som zabudla, ok.
čawiiq
Súhlasí -era-


65.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   16. 9. 2020, 18:02 avatar
To máš zato, že nechceš prezradiť NAČO SME TU

Vesmír sa hnevá
Súhlasí Kasafran


66.
označiť príspevok

Kasafran
   16. 9. 2020, 20:58 avatar
(65) EnaXnaY,
snaž sa ten všehomír aspoň trošku prevychovať, aby nebol až tak často hnevlivým. Využi na to aspoň akomak zo svojej všemohúcnosti...


33.
označiť príspevok

Kasafran
   16. 9. 2020, 14:30 avatar
(32) Era,
povedz že mi, chlapče, prečo a pred kým? Či som Ti, nebodaj, aj ja spravil niečo...?


34.
označiť príspevok

-era- muž
   16. 9. 2020, 14:36 avatar
Kasafran - Pred zbytočnou nacionálnou precitlivelosťou
Súhlasí J.Tull


37.
označiť príspevok

Osvietený muž
   16. 9. 2020, 14:56 avatar
Pred zbytočnou nacionálnou precitlivelosťou ??? Prečo to nenazveš šovinizmom Kasafrana ???
Súhlasí ondrej61


57.
označiť príspevok

-era- muž
   16. 9. 2020, 17:40 avatar
Lebo Kasafran nešíri slovenský šovinizmus - teda aspoň ja som si nevšimol.
Súhlasí 0svietení


62.
označiť príspevok

Osvietený muž
   16. 9. 2020, 17:56 avatar
-era-to ma prekvapilo
Súhlasí ondrej61


64.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   16. 9. 2020, 17:58 avatar
ERA JE MIMO, POD SEDATÍVAMI šTAJNERA
Súhlasí Čeka


67.
označiť príspevok

Kasafran
   16. 9. 2020, 21:20 avatar
(57) Era,
dovolím si Ťa doplniť - nielen slovenský, ale ani slovanský a akýkoľvek iný...
Som však zásadný odporca sionistickej, fašistickej, nacistickej a gender ideológie, ktoré sú už minimálne dve desaťročia otvorene i skryte vtláčané do podvedomia i vedomia detí a mládeže všetkými možnými spôsobmi prenosu informácií - v školstve, kultúre, športe i v podstate celom politicko-spoločenskom živote nielen u nás, ale aj v ostatnom svete...!!!
Súhlasí 0svietení


68.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   16. 9. 2020, 21:48 avatar
tolko nenavisti voči demokracii a židom može mať len Kasafran
Súhlasí Čeka


69.
označiť príspevok

Čeka muž
   16. 9. 2020, 21:51 avatar
Ondro ale ty si uplne inde ako Kasafran . Kasafran je mešuge
Súhlasí ondrej61


70.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   16. 9. 2020, 21:56 avatar
edo vieš čo je zaujimavé?.......že takí ludia ako kasafranuž ani neobhauju totalitu........ale nasli si iný dôvod....sionfašizmus......ved to je choré....proste vymletí ludia, čo bojuju za akúsi lepsiu spoločnosť....


71.
označiť príspevok

hokejis muž
   16. 9. 2020, 22:00 avatar
Toľko nenávisti voči Rusom môžu mať len ondrej a Edo
Súhlasí Kasafran


72.
označiť príspevok

0svietený muž
   16. 9. 2020, 22:01 avatar
Pat a Mat.      
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 18:01,  V Indii 97 761.
dnes, 18:00,  Počet mŕtvych v USA: 211 078.
dnes, 17:59,  USA je na úrovni Indie. V USA je počet nakazených na COVID-19 7 412 647 ľudí. V Indii o...
dnes, 17:58,  Je to jednoduché www.diskusneforum.sk/tema/santa-trinita-unico-dio
dnes, 17:55,  Neuvedomia, to máš ako so Slovákmi :)
dnes, 17:55,  Ty si nikdy nestrieľal zo vzduchovky po vrabcoch? :)
dnes, 17:48,  Zabíjať za nadávanie? Ty si iný diktátor :)
dnes, 17:43,  Aká brutalita?? Vari smú beztrestne nadávať váženým návštevníkom??*04
dnes, 17:41,  Taká brutalita :)
dnes, 17:35,  Možno stačí vykrútiť verejne krk jednému z nich a ostatné 4. papagáje sa uvedomia....
dnes, 17:33,  Mal si napísať tiež sprostým!! Aby si aj mňa mohol smelo zahrnúť do množiny...
dnes, 17:32,  Musím uznať, urobili to skvele. *39*39*39*39*39
dnes, 17:31,  Lemmy nerobím z teba naivku, tou buď si, alebo nie si. *04 Ešte mi zadefinuj - hlúposti-....
dnes, 17:28,  Mali ich rovno utratiť.
dnes, 17:26,  Britská zoo skryla päť papagájov, pretože hrubo nadávali návštevníkom...
dnes, 17:25,  Uchádzači o kreslo prezidenta USA sa stretli v prvej debate a hovorili aj o pandémii...
dnes, 17:23,  Sestrička, JA čítam to, čo napísal p. Kňažko - My bez rúšok, diváci s rúškami, tak...
dnes, 17:08,  Z ich pohľadu presadzovanie ich ambícií môže byť objektívna potreba.
dnes, 17:07,  edo SS Matovičovi voliči vlastnia zahraničné banky ? :)
dnes, 17:06,  Nemecko bude pokračovať vo výstavbe plynovodu Nord Stream 2 :)...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Krása nie je vždy pravá tak, ako pravda nie je vždy krásna.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(191 099 bytes in 0,197 seconds)