1, .... "Keby ste boli zo sveta, svet by miloval, čo je jeho; keďže však nie ste zo sveta, ale ja som si vás vyvolil zo sveta, preto vás svet nenávidí.". Ján 15,19.
„Rané kresťanstvo bolo málo pochopené a vnímané málo priaznivo tými, ktorí vládli pohanskému svetu. . . . Kresťania odmietli zdieľať určité povinnosti rímskych občanov. . . . Nezastávali by politické funkcie." (Na ceste k civilizácii svetové dejiny, AK Heckel a JG Sigman, 1937, s. 237-238)
............
„Odmietli sa aktívne podieľať na civilnej správe alebo vojenskej obrane impéria. . . . nebolo možné, aby kresťania bez toho, aby sa vzdali posvätnejšej povinnosti, mohli prijať povolanie vojakov, sudcov alebo kniežat. Dejiny kresťanstva (New York, 1891), Edward Gibbon, s. 162, 163.
................
The Catholic Herald of London uviedol: „Prví kresťania . . . vzali Ježiša za slovo a odmietli byť odvedený do rímskej armády, aj keby bola trestom smrť. Boli by celé dejiny iné, keby sa Cirkev držala svojho pôvodného postoja? . . . Keby dnešné cirkvi mohli prísť so spoločným odsúdením vojny. . . , čo by znamenalo, že každý člen by bol viazaný vo svedomí byť, ako kresťania, odporcom vo svedomí, pokoj môže byť skutočne zabezpečený. Ale vieme, že sa to nikdy nestane."
..............
„Horliví kresťania neslúžili v ozbrojených silách ani neprijímali politické funkcie.“ – World History, The Story of Mans Achievements (River Forest, Ill; 1962) Habberton, Roth and Spears, s. 117.
..............
„Zatiaľ čo medzi Rimanmi bolo považované za najvyššiu česť mať výsady rímskeho občianstva, kresťania vyhlásili, že sú občanmi neba. Zbavili sa verejnej funkcie a vojenskej služby.“ Prenasledovanie kresťanov v Galii, 177 n. l. FFG Guizot, bývalý predseda vlády Francúzska, sv. III z Veľkých udalostí od slávnych historikov (New York; 1905), Rossiter Johnson, vyd. 246.
................
„Kresťania boli cudzincami a pútnikmi vo svete okolo nich; ich občianstvo bolo v nebi; kráľovstvo, na ktoré hľadeli, nebolo z tohto sveta. Následný nedostatok záujmu o veci verejné sa teda v kresťanstve stal od počiatku viditeľnou črtou. "Kresťanstvo a rímska vláda“. (Londýn; 1925), EG Hardy, riaditeľ Jesus College, Oxford, s. 39.
.............
"Cisári nemali radi kresťanstvo, pretože sa zdalo nevlastenecké a nerímske." Kurz civilizácie, zväzok prvý, (New York; 1961), s. 144.
Preložené z angličtiny .
odkaz