Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Náboženstvo a náboženské slobody.

2
reakcií
1714
prečítaní
Tému 20. októbra 2012, 07:15 založil nabzlo.

podobné témy:1.
označiť príspevok

nabzlo muž
   20. 10. 2012, 07:15 avatar
Sloboda náboženského vyznania je viac pod drobnohľadom ako prirodzené ľudské práva. Ale právny pojem "náboženstvo" prežil jeho užitočnosť. Lipnutie na osobitnej ochrane náboženstva v praxi je všetko, len nie jednoduché.

Okrem toho, že termín „náboženstvo" je rozporný pre svoj nestatický charakter, je nekonzistentný a slabý, môže byť jeho použitie hrozbou pre sekulárnu spoločnosť. Slovenská ústava má vo svojom prvom článku text:

„(1) Slovenská republika je zvrchovaný, demokratický a právny štát. Neviaže sa na nijakú ideológiu ani náboženstvo."

A článku dvadsaťštyri o i. : „(1) Sloboda myslenia, svedomia, náboženského vyznania a viery sa zaručujú. Toto právo zahŕňa aj možnosť zmeniť náboženské vyznanie alebo vieru. Každý má právo byť bez náboženského vyznania. Každý má právo verejne prejavovať svoje zmýšľanie.

(2) Každý má právo slobodne prejavovať svoje náboženstvo alebo vieru buď sám, buď spoločne s inými, súkromne alebo verejne, bohoslužbou, náboženskými úkonmi, zachovávaním obradov alebo zúčastňovať sa na jeho vyučovaní."

Za pozornosť stojí odsek 4 toho istého článku:

„(4) Podmienky výkonu práv podľa odsekov 1 až 3 možno obmedziť iba zákonom, ak ide o opatrenie nevyhnutné v demokratickej spoločnosti na ochranu verejného poriadku, zdravia a mravnosti alebo práv a slobôd iných."

Pojem náboženstvo je ústredným bodom politickej debaty v mnohých kontextoch v posledných rokoch, ale jeho interpretácia nie je jednoduchá. Čo je to náboženstvo? Čo by sme mali odpovedať? A predovšetkým mu prináša ochranu viac ako deklarované ľudské práva, resp. niečoho, čo nie je chránené podľa iných práv?

Že všetci ľudia majú právo veriť v bohov a tiež veriť, že všetky títo bohovia a duchovia neexistujú, je prirodzenou súčasťou ľudských práv. Veď sa hovorí a v zákone píše, že každý človek musí mať právo vyjadriť svoju vieru, stretávať sa, alebo sa zhromažďovať okolo svojej viery. Tieto práva sú chránené aj článkom 29 Ústavy SR: „(1) Právo slobodne sa združovať sa zaručuje. Každý má právo spolu s inými sa združovať v spolkoch, spoločnostiach alebo iných združeniach."

Sloboda náboženského vyznania neprináša nič, žiadne práva a slobody, ktoré už nie sú chránené v iných zákonných právach. Ale náboženská sloboda je logicky nekonzistentná. Podľa príkladu náboženstva rímsko-katolíckeho, je náboženskou povinnosťou rodičov vychovávať svoje deti v katolíckej viere a zachovať vernosť praktizujúcich katolíkov.

Deklarácia OSN o ľudských právach dáva slobodu náboženského vyznania týmto rodičom a právo vykonávať svoju náboženskú povinnosť. Ale podľa tej istej Deklarácie deti sú rovnako právnickými osobami. Čiže deti majú vlastné právo na slobodu výberu náboženstva, to znamená, že na rodiča sa neprenáša právo určiť jeho dieťaťu katolícku vieru a jej zachovávanie. Z toho logicky vyplýva, že ide o nezlučiteľné princípy náboženstva a Deklarácie.

A tu je ďalší problém s náboženstvom. Náboženská sloboda, jej teoretická formulácia dáva všetkým veriacim právo vykonávať ich náboženské zvyky. V praxi však slovenská spoločnosť neprijíma niečo, v mene slobody náboženstva, čo už nie je podriadené ďalším zákonom a nariadeniam.

Svedkovia Jehovovi, ktorí z náboženských dôvodov odmietajú prijímať krvné transfúzie v liečbe ich detí, je ich postoj podopretý touto slobodou náboženstva. Svetský zákon, ktorý chráni život dieťaťa má prednosť. Logicky je tu rozpor medzi náboženskou slobodou a svetským zákonom.

Tí, ktorí chcú usmrtiť zviera zbytočne bolestivým spôsobom na základe ich náboženského presvedčenia bráni zákon. Ochrana zvierat má prednosť pred náboženskou slobodou na Slovensku.
V praxi sloboda náboženského vyznania a náboženstvo samotné vyjadruje rovnosť a spravodlivosť? Čo je "náboženstvo" podľa slovenského práva? Humanizmus, ktorý je založený na prírodnom prostredí bez nadprirodzených bytosti je diskriminovaný zo strany štátu. Okrem iného vylučuje akékoľvek podmienky štátnej podpory pre humanistické spoločnosti.

Aké kritériá sa uplatňujú - berúc do úvahy Ústavu SR - pri posudzovaní rôznych náboženstiev s ohľadom na náboženskú slobodu? Je to počet, korene náboženstva, historické alebo literárne kvality náboženských vyznaní? Prichádzame k záveru, že hodnotenia sú veľmi subjektívne.
Čo sa týka oblečenia predstaviteľov kresťanstva, či judaizmu nie je problém, ale islamské oblečenie žien vyvoláva búrky nevôle a dokonca uzákonenie zákazu niektorých oblečení. Tak akáže sloboda?

Sloboda náboženského vyznania ako právny pojem otvára náladové praktiky v rozpore, ak existuje unikátna definícia pojmu „náboženstvo". Je viera v boha nevyhnutné kritérium nazvať náboženstvo? Má budhizmus nárok na náboženskú slobodu?

Sloboda náboženského vyznania ako právny pojem bola opodstatnená v čase, keď bolo zakázané meniť svoje náboženstvo alebo vyvracať existenciu boha. Ale pojem náboženstvo je v súčasnosti, ako sme ukázali vyššie, viac problematické a nelogické, než to, čo zákonodarca doteraz chcel priznať.

Prečo ešte chrániť náboženskú slobodu, keď vyznávači náboženstva aj tak sú chránení slobodami v našej ústave? A nemajú už veriaci viac slobody než neveriaci?

Zákony o náboženstve sú nejasné, rozporuplné a kontraproduktívne. Ak tomu je tak, potom dochádza k diskriminácii neveriacich.

Zdroj: Dr. Vladimír Šotter, propagátor svetského humanizmu a voltarián
Súhlasí Antidogmatik


3.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   20. 10. 2012, 09:36 avatar
Čo sa týka moslimských žien, problém s ich oblečením vznikol tým, že z ich radov "povstali" ženy, ktoré buď dobrovolne, alebo z donútenia ich mužmi použili toto náboženské oblečenie ako zbraň na zabíjanie iných. Osobne nesúhlasím so zákazom, ale je to len reakcia okolia na zneužívanie tejto náboženskej slobody.
Súhlasí Ónya


2.
označiť príspevok

Nadja žena
   20. 10. 2012, 08:41 avatar
Neviem o tom, že by bol v našej ústave uzákonený zákazu niektorých oblečení islámskych žien.
Ale súhlasím s tým, že výchovou detí k náboženstvu (alebo ateizmu) porušujeme ich právo na slobodu vyznania a presvedčenia v rámci našej ústavy. Už som tu viac krát písala, že by sme deti mali oboznámiť s možnosťami, ktoré majú, v rámci svojej výchovy, a ony by sa mali neskôr rozhodnúť, ktoré presvedčenie im je najbližšie.
Súhlasí Antidogmatik
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 13:25,  Mega trolla Osvetielkovaného uctievajú jeho ovečky ako ondrej scarlet :)
dnes, 13:24,  Posledný z dvanástich prorokov, Malachiáš, žil podľa svojho mena, ktoré znamená „môj...
dnes, 13:23,  Americkí trolli to tu zaprasujú denno denne :)
dnes, 13:22,  z teomu bude kvalitný jehovista......to sa musí uznať......*03*03*03*04...vie sa zatnúť ako...
dnes, 13:21,  ondrej61, ako mohol v ten deň zomrieť a byť vykázaný...? Ako mohol byť vykázaný z...
dnes, 13:21,  392. Áno môžeme - ak vieme niečo z toho, čo nám Kristus vtedy ešte nepovedal.
dnes, 13:20,  nie dôležité postavenie a titul, dôležité je srdce na správnom mieste
dnes, 13:19,  “Jehovovo požehnanie – je to, čo obohacuje, a on k nemu nepridáva žiadnu bolesť.” -...
dnes, 13:17,  400. a preco sa ty do toho montujes ?? ides s ludwom na ulici ponukat straznu vezu ? hehehehe
dnes, 13:14,  “Prineste všetky desiatky do zásobárne, nech je v mojom dome potrava; a vyskúšajte ma,...
dnes, 13:12,  nie!!!!...Adam v ten den naozaj zomrel, a bol vykázaný z Božej prítomnosti......*10*10*10...v...
dnes, 13:12,  Dokáž nám to Písmom. Dokáž nám jednoznačne, že v ľudský duch spojený s dušou (to je...
dnes, 13:08,  ja sa ti snažim vysvetliť tvoj zakladný omyl......že hriešný človek na vecnosti...
dnes, 13:07,  On na teba ani nereaguje. Prečo začínaš vyvolávať hádky?
dnes, 13:05,  https://www.youtube.com/watch?v=pTunCVWzkFA
dnes, 13:04,  393. ondrej nebav sa s jehovistickym sektárom . prenechaj to fotonovi, ked príde ;) ten ho da...
dnes, 13:04,  Ale úplne sme opustili pôvodnú tému a začína sa to tu zvrhávať do nikam nevedúceho...
dnes, 13:01,  Veľký Kocúr, Psyché je starogrécka bohyňa duševnej krásy, Zeus a spravil ju nesmrteľnou,...
dnes, 13:00,  Ale prestal byť nesmrteľným a stal sa v ten deň smrteľným, takže významovo to má aspoň...
dnes, 12:58,  Ja sa pýtam nie preto žeby som nevedel. Ale pýtam sa ťa a ty sám seba usvedčuješ zo lži....
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Nehovor hop, ani keď preskočíš. Najprv sa pozri, do čoho si skočil.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(57 547 bytes in 0,478 seconds)