Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Na margo minulého režimu zopár otázok ...

182
reakcií
1998
prečítaní
Tému 16. októbra 2010, 07:32 založil Ónya.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Ónya žena
   16. 10. 2010, 07:32 avatar
Zopár (pre niekoho "nezaujímavých" otázok na margo minulého režimu:
Keď už chceme hodnotiť, súdiť a hlavne zatracovať, tak sa najprv na danú problematiku pozrime zo širšieho pohľadu, nielen z toho, ktorý nám na podnose servírujú naše hlavné médiá.

Ako je možné, že v tak zlom režime sa vybudovali jadrové elektrárne, a štát to zvládal financovať z vlastného?

Ako je možné, že pri budovaní jadrových elektrární sa použilo o x % viac materiálu (podľa toho, čo sa hovorí medzi ľuďmi, ktorí sa na stavbe podieľali, si z materiálu určeného na výstavbu jadrových elektrární postavili domy nielen vedúci pracovníci, ale aj množstvo obyčajných robotníkov) - a aj tak nikomu nič nechýbalo?

Ako je možné, že sa v tom zlom režime stavali cesty nie do poslednej zašitej dedinky, ale rovno do poslednej zašitej kolónie, kde bolo 5 domov?

Ako je možné, že sme v tom nechutne zlom režime dokázali budovať mosty a priehrady, ktoré boli svojho času na špičkovej celosvetovej úrovni, taktiež sa na ne použilo o niekoľko desiatok percent materiálu viac, ako bolo nutné, a nikdy to nikomu nechýbalo?
(Nový most v kategórii zavesených mostov obsadil po svojom otvorení v roku 1972 hneď štvrté miesto na svete. V užšej kategórii zavesených mostov, teda mostov s iba jedným pylónom a s iba jednou závesnou rovinou, mu svetové prvenstvo zostalo dodnes. Na treťom mieste je medzi mostami so šikmým pylónom. Zdroj: Wikipédia)

Ako je vôbec možné, že štát si dovolil takéto obrovské projekty, dával byty občanom zadarmo, prideľoval mladomanželské a iné NEVRATNÉ pôžičky, a napriek tomu NEMAL DLHY?

Ako je vôbec možné, že sme dokázali taký nechutne diktátorský a zlý režim prežiť, keď až 1-2% občanov, čo chceli vycestovať za hranice, za tie hranice vycestovať mohli, ibaže si počkali pár mesiacov na povolenie?

Ako to, že neboli bezdomovci a aj cigáni pracovali?

Ako to, že neexistovalo toľko príživníkov ako dnes?

Ako to, že základných potravín bol dostatok a za normálny peniaz?

Ako to všetko mohli moji rodičia prežiť v zdraví? A ako som to ja ešte ako dieťa tiež dokázal prežiť až do toho konečne oslobodzovacieho 89-teho roku, kedy k nám konečne prišla sloboda, voľnosť, demokracia na tej najvyššej nezištnej úrovni, ktorá nám priniesla všetko, o čom sme snívali (aj nesnívali)?

Nechápem... Ako to?

Nechcem týmto príspevkom nikoho a nič obhajovať. Som len toho názoru, že každá minca má dve strany (poniektoré aj tri), a keď sa povie A, musí sa povedať aj B.

e-mail zdroj "


2.
označiť príspevok

senziSenzana žena
   16. 10. 2010, 07:39 avatar
to preto, lebo bol taký zlý - pre tých, ktorým sa lenilo poctivo pracovať, pritom chceli rýchlo zbohatnúť  
Súhlasí Anette


3.
označiť príspevok

senziSenzana žena
   16. 10. 2010, 07:41 avatar
zlý myslím samozrejme v uvodzovkách - "zlý"  


10.
označiť príspevok

farmakum žena
   16. 10. 2010, 09:32 avatar
Ónya,
V minulom režime štát budoval toľko koľko budoval preto, že minulý režim nemusel živiť davy večne nenažraných cigáňov, nemusel platiť náhradné výživné za otcov, ktorý ho neplatia a v tiež sa tam nekupovalo počítače za 800 000 Sk za kus...takže je jasné, že prečo minulý režom bol budovateľským drakom.
A prečo minulý režim nemusel chovať cigáňov a iných príživníkov??? No lebo v minulom režime mali ľudia hlavne povinnosti, dnes má každý len právo, ale povinosť žiadnu.
Súhlasí Ónya


178.
označiť príspevok

marska
   17. 10. 2010, 00:13 avatar
ajaj, vinníka si treba nájsť, ni?


101.
označiť príspevok

scirocco muž
   16. 10. 2010, 12:53 avatar
Onya, keď sa ti to čo tu bolo do roku 1990 tak páčilo, môžeš sa odsťahovať do Severnej Kórei, na Kubu či do Venezuely, tam také majú stále. Lebo píšeš nepravdy a navyše veľa vecí z toho čo si popísala, sa nedá posúdiť bez presnej kvantifikácie relevantných ukazovateľov. Čo to je napríklad "dostatok základných potravín za normálny peniaz"? Lebo dnes máš základných potravín viac a v pomere ku mzde, dokonca za "lacnejší peniaz".

No ale zhruba platí jedna vec: Socializmus v súťažení s kapitalizmom jednoducho ekonomicky skrachoval. A na to netreba aby bol vo všetkých ukazovateľoch 10x ani 2x horší, ale stačí aby bol (o čosi) ekonomicky menej výkonný.
Súhlasí Poroslav, marska


112.
označiť príspevok

Ónya žena
   16. 10. 2010, 13:15 avatar
scirocco ..TÉMA je prevzatá - NIE JE TO MOJA vlastná tvorba ..") ...a pohľad je individuálny )).


141.
označiť príspevok

arašid žena
   16. 10. 2010, 14:57 avatar
ÓNYA, narodila som sa sedem rokov po vojne a štyri roky po slávnom februári. Neviem, či to bola podľa niekoho smola, alebo plus, že som sa narodila v obyčajnej - ako sa vtedy hovorilo robotníckej rodine, pričom môj tatko nebol zdravý od mladi. Mal smolu, že si nahnal tuberu za predchádzajúceho režimu, keď chodil nádenníčiť bohatým sedliakom a pri jednej žatve si obaril pľúca a aby nebolo toho dosť, tak pri prechode fronty sa všetci chlapi z dediny skrývali pred Nemcami v hájoch a kdekade inde, aby ich Nemci nehnali pod guľometmi kopať zákopy proti Rusom... takže si "prilepšil" na celý život.
Po toľkých rokoch vojny a biedy, ktorá zasiahla väčšinu ľudí / ja píšem hlavne o ľuďoch v mojom okolí/, po neskonalých zotročovaniach obyčajných robotníkov, dnes novodobí podnikatleia vyššieho rangu ich s opovrhnutím nazývajú " moji otroci"..., viem veľmi dobre, že 48. rok bol veľkou nádejou pre väčšinu nášho národa, pretože uznáte, že bedače bolo viac ako buržujov. A bolo po vojne. A okrem toho povojnové obdobie - čo sa dalo, to sa zničilo, kto mal smolu, neprežil.Hospodárstvo bolo rozbité, strategické body ako Apolka a iné - tie stihli zbombardovať Američania v čase prechodu fronty / zaujímavé, aký asi bol v tom úmysel?/, aby národ udržal akú takú úroveň "zarovno hladným vydržím", prišiel čas na lístkový systém. Toľko a toľko múky,cukru,vajíčok....ale človek si vie poradiť - chodilo sa z dediny do dediny - výmenný obchod ako v prvotnopospolnej spoločnosti - "ty dáš mne - ja dám tebe". V meste ubudlo veľa ľudí - nevrátili sa všetci tí, ktorých násilne "vysťahovali" roduverní občania - bohabojní a hrdí " Slovák som a Slovák budem", a aby sa im veselšie putovalo do továrne na smrť, postavili ich na námestie, nadávajúc ich bili,hádzali kamenie a možno tým chceli vyvolať u nich pocit " chválabohu, že odtiaľto odídem, lebo títo ľudia sú tu na nás nepriateľskí a zlí".. A roduverní sa snažili, nehanbili sa hrdo kráčať v nedeľu do kostola, sadnúť si do lavíc , kde každý z nich mal svoje miesto ... Veď Boh ich iste videl, ocení ich snahu... konečne sa zbaili tej pliagy...A okrem toho, tá pliaga nebola až taká zlá, veď oni im toho toľko zanechali ... po lekárnikovi, po doktorovi, po továrnikovi , a ďalších tu zostalo toho dosť ... Keď som chodila do školy, tak som si na hodinách dejepisu myslela, že slávna Arizona sa pomenovala podľa toho, čo sa u nás dialo v oných slávnych časoch "očisty slovenského národa".
/To len na vykreslenie toho, čo sa v oných rokoch dialo/ .
Takže , vrátim sa do tých rokov pätdesiatych - nebolo ničoho a čo bolo, to vlastnili ľudia , prozaicky zvaní "keťasi". A tak kšeftovali , bohatli na biede ostatných. Až prišlo k tomu mrazivému februáru r. 48! Nik z vás si nevie predstaviť tú úžasnú eufóriu, ktorú museli prežívať tie úžasné davy , zv. dnes "lúzy". Verili a dúfali! A
Dnes sa smejete vy mladí, keď ukazujú tie prehnane budovateľské filmy o budovaní priehrady takej, či onakej, budovanie ciest, továrni a všetkého, kde sa zapájali mladí ľudia. Iste, bola to pre mnohých úžasná eufória, tomu vy dnes nemôžete rozumieť. A všetky tie politiky okolo! Myslíte si, že národ mal prehľad? Že národ mal možnosti byť informovaný ako dnes? Že ľudia denno-denne viedli debaty o politike a ako by to malo byť a kto by mal byť na čele? Iste - boli aktívni - určitá vrstva a určití ľudia, ale tá prevažna väčšina národa mala iné starosti . A keď im niekto sľúbil zlepšenie života a zrušenie "panstva", čo myslíte, ako reagovali? Nadšene. Jasné, tí čo mali pred vojnou, tí s tým nesúhlasili. Lebo mali aj po vojne.
A chceli mať viac. A nielen oni, aj tí na druhej strane chceli mať viac .
A preto mrazivý február zarezonoval a ohrial duše mnohých!
Iba tak bez opisov historikov, dejepiscov, archívnych záznamov z danej doby.
Za moju rodinu: Nebolo nám ľahko, ale ako sa hovorí: "Hora má - hora dá ", preložiac si to do jazyka iného , tak ako po februári 48, pred ním tiež a nakoniec i po 89.,táto ľudová "prúpovídka" nestratila na svojom obsahu, t.j. kto sa snaží a vie ako na to, má sa lepšie...a to myslím v tom poctivom slova zmysle, pretože hovorím o poctivej robote a nie kšeftárení a kradnutí...
Iba toľko - idem makať, lebo "Hora mi dala a ja som prijala jej ponuku"
Súhlasí Well75, spark2386


181.
označiť príspevok

Ónya žena
   18. 10. 2010, 01:25 avatar
arašid..50-te roky vraj boli najhoršie ..a najťažšie..veľmi ťažko sa žilo, okrem toho sa robilo vraj aj v soboty ..atp,, nezastávam sa socializmu, mal svoje tienisté stránky a ľudia nemohli byť slobodní..na druhej strane však, sme nepripravení vhupli do niečoho nového, čo sme poznali len z počutia vyfarbene na ružovo..hej , štrngali sme na námestí , pretože každý mal vidinu pozitívnej zmeny ..mno nikto nečakal že nebude v začiatkoch vedieť v novom systéme "žiť" si predstav tých , čo roky boli zvyknutí na akýsi režim, nevedeli sa zrazu zaradiť, postarať existenčne o seba, nedokázali mať obchodného ducha a pod.,..alebo netušili že sa vyrojí toľko podvodníkov ,, ...socializmus mal výhody aj nevýhody..a my čo sme tam štrngali, tak až neskôr sme si uvedomili, že vybudovať demokraciu sa zo dňa na deň nedá, američania budovali svoj kapitalizmus tuším 50 rokov aby ho mali na takej úrovni akej ho mali...lebo teraz aj tam to ide dolu vodou a zavádza sa nepriamo komunizmus.


182.
označiť príspevok

arašid žena
   19. 10. 2010, 23:14 avatar
Ónya - odpoviem ti takto - v tom čase, keď som sa rozkukávala po tomto svete guľatom, to boli najbezstarostnejšie roky z môjho pohľadu. Dokonca i to,že som sa v noci budila na to, že cudzí ľudia chodili po našom byte oblečení v bielom a odvážali môjho ocka na nosítkach, i to mi nespôsobovalo strach, ani obavy, n e u v e d o m o v a l a s o m s i t o. Otca odviezli a nám nastali nádherné víkendy, keď sme išli s mamou na vlak, na električku, na trolejbus... bože, to bol svet - Bratislava!
Jasné, že to, čo píšem, to je moja spomienka. Onú realitu som začala chápať omnoho neskôr, ale i tak to nebolo také zlé - bola som mladé dievča, mama s otcom sa o nás postarali - mali sme čo jesť, a kde bývať.Vďaka tomu, že mama bola krajčírka, mali sme so sestrou vždy krásne oblečenie, hoci aj prešité zo starého - ale podľa katalógov BURDA, ktoré mala mama v krajčírstve, kde pracovala.I toto obdobie bolo pre mňa krásne a zostalo i v spomienkach. Realita ma ešte neomíňala, netlačila, neprenasledovala....Asi tak, ako väčšinu ostatných, ktorí v tom čase prežívali svoje detstvo.
AHA, TAK TAKTO TO VLASTNE JE! táto úvaha prišla omnoho neskôr, keď som vstupovala do života dospelých a prišli prvé sklamania - Hani, na umeleckú sa nedostaneš, na to n e m á m e / ani známosti, ani iné..../
A ptom prišlo ďalšie AHA.... a tak sme ahakovali pekných pár rokov, a potom prišli kľúče....Nebudeš mi veriť, plakala som každý deň, strach, obavy, pretože som vedela, aký život prežili mojí starí rodičia , a čo to všetko obnášalo.
A moje maloleté deti sa mi smiali, tešili sa, konečne bolo vzrúšo veselo, svet sa hýbal...Hádam táto generácia bola najviac poškodená - vtetované zvyky, /"Súdružka učiteľka bola zrazu pani učiteľka, a zrušili sa lampionové sprievody - také fajné, keď mohli ísť za tmy von aj s horiacimi sviečkami a svet bol v ten večer taký krásny... a všetci začali v obchodoch kupovať pohľadnice s "Merychrismas", Veselé Vianoce sa zrazu stali minulosťou, a prípitky - Mnoga leta,mnoga leta vystriedali zrazu anglické gratulácie... a iné a iné a iné...a mlieko zrazu rapídne stúplo na cene - he he he , a Amerika bola zrazu náš vzor a Sovietsky zväz náš nepriateľ, a zrazu nám niekto roztrhol republiku, na ktorú sme boli zvyknutí a vôbec, všetko sa začalo meniť, hlavne firemné tabule, a čo bolo hlavné pre veľa ľudí - R o b o t a u ž n e b o l a p o v i n n á .../ Uf, všetky tie zmeny boli na generáciu osemdesiatych rokov dosť! Táto doba od vás veľmi veľa vyžadovala - jednak pochopiť, potom prispôsobiť sa a nakoniec rozumieť tomu, aká éra vlastne začína. A mnohých poznačila na celý život - už nielen alkohol a cigarety, ale sa udomácnili tvrdé drogy , ktoré mnohí berú ako samozrejmosť a neodmysliteľnú súčasť svojho života. Čo potom, že vďaka tomu nie dlhého, lebo - treba si užiť - a ž d o k o l e n....
A tak by som mohla kecať po klávesnici ešte dlho, ale to všetko viete, prežívate svoje životy a vidíte čo a ako... či dobre, či na houno ... každému inak. a idem spať!


183.
označiť príspevok

arašid žena
   19. 10. 2010, 23:16 avatar
božíčku, aby ste si to nevysvetľovali akože sme sa tešili, že je otec v nemocnici, ale kdeže, my sme cez víkendy chodili s mamou za ním - naše výlety - cesta do nemocnici a späť.


180.
označiť príspevok

Jojet
   17. 10. 2010, 19:20 avatar
to je ale čítaníčka, ja fakt nestíham 


4.
označiť príspevok

Ónya žena
   16. 10. 2010, 07:43 avatar
okrem iného ...sa vtedy nevyhadzovali milióny na megga reklamy (síce mestá boli fádne a ubíjajúce svojou šedosťou )..dnes je to viac ako prehnané..
.. neviem či dobre poviem , ak poviem že v minulom režime si pomáhalo vzájomne RVHP
.. neviem či rozpočet štátnej kasy nepremrhal a nepremrháva viac ako dosť na reklamu a propagáciu predvolebných, volebných komunálnych a iných " vyvoliteľných ..a úplne zbytočne
..neviem či nám bolo treba rozpredať si Slovensko ..
Neviem..politike sa moc nerozumiem , jednoznačne už viac sa " pokakať " nedalo...stojíme obidvomi nohami v H (cítim to tak ) a poďakovať sa za to môžeme viete komu ...
Súhlasí senziSenzana, Meggi


5.
označiť príspevok

Ónya žena
   16. 10. 2010, 07:51 avatar
nechápem doteraz ..prečo naše družstvá a výrobne nie sú dotované tak, aby mohli produkovať vlastné slovenské výrobky ..nechápem , prečo dovážame klasickú zeleninu, normálne ovocie od jabĺk - po hrušky , zemiaky, múku ,..atp,..nechápem kam zmizla kvalitná výroba slovenskej " bavlny ..tuším v Ružomberku bola výroba .. niečo tuším ostalo ale mizivo málo, ..nechápem prečo všetko to, čo bolo kvalitné a dobré, sa zlikvidovalo ..nerozumiem prečo ..,, a chlieb ? o jeho " kvalite" radšej pomlčím..a že prečo si dobrý chlieb ľudia chodia kupovať mimo Bratislavy ,..))
Súhlasí senziSenzana, arašid, Meggi


6.
označiť príspevok

senziSenzana žena
   16. 10. 2010, 07:56 avatar
Ónya si veľmi múdra žena  


13.
označiť príspevok

Well75 muž
   16. 10. 2010, 10:43 avatar
Onya
Skor by som povedal.,ze z nekvalitneho zakladu.....
Ved ani zemiaky uz nie su ako boli niekedy.....skus si z nich spravit hranolky ....smejd proste.,ale zas na vychode maju zemiaky uzasne .
Súhlasí Ónya


7.
označiť príspevok

Ónya žena
   16. 10. 2010, 08:03 avatar
že by ?   ..


8.
označiť príspevok

senziSenzana žena
   16. 10. 2010, 08:59 avatar
nerehoc sa, lebo to myslím vážne  


9.
označiť príspevok

senziSenzana žena
   16. 10. 2010, 09:00 avatar
okrem toho si aj pekná a šikovná  


11.
označiť príspevok

fajer
   16. 10. 2010, 10:03 avatar
lebo v socializme,nemohli vládnuť,komedianti,bankári a cirkev...ktorá nás vrátila do ranného kapitalizmu....
Súhlasí Ónya, senziSenzana


18.
označiť príspevok

Poroslav muž
   16. 10. 2010, 11:02 avatar
Nuz buchanie topankou pre OSN asi nie je vykon komedianta! 
zivot.lesk.cas.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


12.
označiť príspevok

Well75 muž
   16. 10. 2010, 10:29 avatar
Lebo stat si vsetko privlastnil co mu nepatrilo......pozemky,vlastnictvo hospodarov a vsetko hodili do nazvu JRD.Pokradli sa fabriky vtedajsim podnikatelom . . Podporovalo sa to z komunistickych krajin a mali sme zbrojovku,ktora napriklad vyvazala tanky do inych krajin....
Teda moj nazor na take rychle uvazenie o komunizme.
Súhlasí dorota


14.
označiť príspevok

dorota
   16. 10. 2010, 10:44 avatar
a nepracovat bol tresny cin.
a ked si sa odvazil zauvazovat napriklad takto: Ako je možné, že pri budovaní jadrových elektrární sa použilo o x % viac materiálu a aj tak nikomu nič nechýbalo?..si dostal padaka a kludne ta uz nikde nemuseli zamestnat...
preco placete nad starym? na co ste chodili na zapad? chvalit sa produkciou a charakterom sa alebo kupovat rifle?
Súhlasí Well75, Poroslav, scirocco


15.
označiť príspevok

Poroslav muž
   16. 10. 2010, 10:54 avatar
Ja len jedno nechapem: Preco sa imigrovalo vzdy na zapad a nikdy nie na vychod?  


16.
označiť príspevok

Well75 muž
   16. 10. 2010, 10:58 avatar
Poroslav.....
Lebo clovek je uz taky,ze ak ma vsetko .....aj tak vleti do sraciek  


19.
označiť príspevok

dorota
   16. 10. 2010, 11:03 avatar
podla mna ich stve ze si nemozu dovolit kupit MUller jogurt a musia jest Zvolensky a to este aj bez dzemiku  


175.
označiť príspevok

arašid žena
   17. 10. 2010, 00:01 avatar
Porčo, a to ty naozaj nevieš?
Veď uznaj,na západe už slnko zapadá - fajront je na dosah a na východe?Tam sa treba hotuvať do roboty, bo už slnko vychádza, ta ňe?


17.
označiť príspevok

dorota
   16. 10. 2010, 11:02 avatar
vsak? to je naozaj divne. hamlet mal pravdu, su veci medzi vychodom a zapadom o ktr sa nam nesnivalo ani v tych najsmelsich snoch  
ale srandu nabok, je zaujimave sledovat ako placu za istotami ktr mali a vobec im neprekaza ze za ne platili slobodou ktr si tak vazia (teda usudzujem podla tem napriklad aj tu na df). ak raz prejde nieco zmenou, transformaciou tak spat sa ist neda, a naco z atym plakat? ved si teda vyberme to spravne a pokracujme v tom ale neberme s tym aj lepkavy smrduty sliz z mordoru  
(osobne sa domnievam ze je dolezite prjst zmenou, ze ten moment ma hmmm hodnotu; to co nasleduje vo forme zhodnocovania ako dobre/zle je hmm n enhovorim ze nepotrebne ano, ale zase pouzitelne len k dlasej zmene...)


21.
označiť príspevok

Poroslav muž
   16. 10. 2010, 11:06 avatar
Spravme skanzen s moznostou ubytovania!
Clovek ktory place za socializmom by si mohol zaplatit dovolenkovy pobyt v panelakovom skanzene. Mohol by si tam nakupit len 1 druh chleba, 1 mlieko - aj to ked budu mat, ked nebude toaletny papier moze si uzit trochu adrenalinu. Samozrejmostou bude aj nuteny sprievod, vo volnom case si tam moze namalovat vlastnu Auroru - ktora by casom zdobila nastenku v skanzene, podobne ako holubice mieru.  


28.
označiť príspevok

dorota
   16. 10. 2010, 11:39 avatar
ale stali si mal moznost vyberu: zjest alebo nezjest?  
Súhlasí Poroslav


20.
označiť príspevok

dorota
   16. 10. 2010, 11:05 avatar
jo , a niekedy to vyznieva akoby s aludia co pisu taketo clanky hnevali s ami na seba aj ked svoj "vybuch hnevu" smeruju inde.


22.
označiť príspevok

Boris muž
   16. 10. 2010, 11:21 avatar
hehe vyplakavat.. No dla mna je horsie, ked niekto vyplakava kvoli samemu sebe.
BTW nevidel som v tejto teme ziadne vyplakavanie len kopec celkom rozumnych otazok vzhladom k istej ideologii a jej fungovaniu..
Skor by ma zaujimalo..... preco maju niektori ludia potrebu neustale zosmiesnovat. Zeby zaujatost? Pocit nadradenosti, alebo o co ide???


25.
označiť príspevok

Poroslav muž
   16. 10. 2010, 11:30 avatar
Strata casu pisat ku kazdemu z tych bodov.
Neviem odkial berie Onya ze 1-2% ludi chcelo vycestovat... volako mi to nesedi s tym, ako dnes cestuju do zahranicia ciuz slovaci ci cesi.
Prizivnikov bolo vtedy bohate - zlucovali sa v jednej nemenovaj strane.
Neviem ci Onya tam obhajuje kradnutie zo statneho - vid. vystavba elektrarne a domov. Ale ak hej, tak asi nebude ani proti divokej privatizacii.
A nech mi vysvetli ako je mozne, ze kedysi nasa zivotna uroven v porovnani so zapadom bola na tom omnoho lepsie, a pocas socializmu sa len zhorsovala.
Mimochodom Borko, neviem kde by si si kupil moderny pocitac alebo auto - v Tuzexe? No vsak aj taky poradovnik na Trabant je OK...
A k tomu dostatku potravin som sa uz asi ironicky vyjadril dnes. No dobre clovek prezije aj o chlebe, vsak aj taky tazky vazen prezije. Ale ja si chcem kupit aj exoticke ovocie, bez toho aby predavacka siahla pod pult.
Súhlasí dorota


30.
označiť príspevok

Boris muž
   16. 10. 2010, 11:41 avatar
Vsetko pre mna uplne nepodstatne veci.
Ja si tiez myslim, ze ludi co chceli vycestovat bolo absolutne minimum. Aj nasi mali rodinu v Nemecku (inak zaujimave, ze sem chodili na navstevy.... nuz asi sa to dalo vybavit... ) Chodili sem tak raz za dva roky a vzdy na novom paradnom aute... cuduj sa svete nik im nic nezavidel a nik sa za nimi do zap. nemecka nehrabal.. preco??? spytajme sa ich? ...................... mamka hovori ze mala vsetko co potrebovala tak naco)?
Prizivnikov co sa nepotrebovali prizivovat na ludoch? ano bolo ich iste dost no s tym podstatnym rozdielom, ze nikomu nic nechybalo A kradnut kradli vsetci bez rozdielu v postaveni takze este aj v kradnuti panovala spravodlivost  
Nasa zivotna uroven bola na tom lepsie????? tak o tom naozaj neviem. Doma pocuvam uz hodnych 10 rokov ze zlati komunisti ato sme podnikatelia   nechapem teda ze v com presne lepsie???
Mimochodom v akej dobe, ci krajine zijes podla toho rastu naropky, ci nevyhnutnosti... cize vtedy by mi pocitac asi nechybal... No ja tak je to slaby argument pretoze pocitace boli aj ked to neboli PC... vyvoj u nas siel aj v tomto smere.
S tymi potravinami si ale totalne mimo Poroko. pamatam si, ze vtedy sme mavali dva mrazaky plne masa, chladnicku stale plnu a zeleninu ovocie prakticky zadarmo, pretoze sme si v zahradke dopestovali, ktoru nam vzal az tento rezim ))))) svine
Súhlasí Ónya


37.
označiť príspevok

Poroslav muž
   16. 10. 2010, 11:53 avatar
TY SI OBET KAPITALIZMU!
Vsak vam tento rezim zobral zahradku!  
To ako? Vsak znarodnovali, co si pamatam prave komunisti a nie kapitalisti!


41.
označiť príspevok

Boris muž
   16. 10. 2010, 11:58 avatar
Tak to je tym, ze velmi malo vies. Kapitalisti pobrali aj mnoho lukrativnych budov v centre.. presnejsie to bolo za vlady Dzurindu.
Dom v ktorom maju nasi obchod sa odpredal bez vedomia najomnikov za smiesnych 13 milionov korun. A z najomneho 8 korun sa stalo 70000 take jednoduche je to zbohatnut a stat sa vazenym podnikatelom.. staci byt v strane ))
zaujimava podobizen s tym predchadzajucim rezimom ))


87.
označiť príspevok

Ónya žena
   16. 10. 2010, 12:37 avatar
máš slabé informácie Porko..pred pár rokmi sa napr,. vyvlastňovali pozemky na tú čínsku automobilku ..a nikoho nezaujímalo že cena má 2 x vyššiu hodnotu,...jednoducho v záujme štátu bolo mať tieto pozemky a vlastníkov vyplatili len smiešnou sumou, ktorá vôbec nepokrývala hodnotu ich pozemku. To isté sa robilo a robí s pozemkami aj tam kde sa stavali diaľnice.


40.
označiť príspevok

Well75 muž
   16. 10. 2010, 11:56 avatar
Boris........vobec s tebou v tomto ohlade nesuhlasim.

1-Strach,prenasledovanie.......zakladne dva body ktore vladli medzi ludmi. Tatino bol v KSC,ze ste mohli chodit do NSR??
Ci skus mi to vysvetlit. Lebo niekedy to bolo nemozne sa dostat ani z NDR do NSR.


44.
označiť príspevok

Well75 muž
   16. 10. 2010, 11:58 avatar
A boli rodiny ktore sa nevideli mnoho rokov.....az po pade komunizmu sa stretli.
Súhlasí Ónya


45.
označiť príspevok

Poroslav muž
   16. 10. 2010, 11:58 avatar
Len moc takto nepis, lebo bude robotnicka revolucia, a zavru ta za posmievanie sa rezimu!  
Súhlasí Well75


46.
označiť príspevok

Boris muž
   16. 10. 2010, 11:59 avatar
Nie, nie od nas nikto do nemecka nechodil to oni prisli k nam.
Strach, prenasledovvanie?? Preco sa o takychto veciach docitam len tu na fore, alebo z novin a ked sa pytam ludi, co to naozaj zazili nik mi o tom nevie nic povedat???


48.
označiť príspevok

Well75 muž
   16. 10. 2010, 12:01 avatar
Boris.......ja som to zazil.....bol som sice prcek,ale pamatam si,ze co bolo a ako bolo.


51.
označiť príspevok

Boris muž
   16. 10. 2010, 12:02 avatar
No ak si zazil nejaky utlak, tak to malo mozno priciny, ktore si nevidel.


54.
označiť príspevok

Well75 muž
   16. 10. 2010, 12:03 avatar
Boris.....nepis nieco o com nemas ani paru.


57.
označiť príspevok

Boris muž
   16. 10. 2010, 12:06 avatar
Well poprosim ta kde take nieco pisem????


71.
označiť príspevok

Well75 muž
   16. 10. 2010, 12:12 avatar
Boris.....nic dobre v komunizme v skutocnosti nebolo.......
Jedine ak mas pocit,ze nemusel si sa o nic snazit a mal si pracu aj nasilu.


50.
označiť príspevok

Poroslav muž
   16. 10. 2010, 12:02 avatar
No mne o takych veciach hovoria aj ludia z rodiny - o spiclovani, o tom ake bolo riskantne si povedat svoje a pod.


52.
označiť príspevok

Boris muž
   16. 10. 2010, 12:03 avatar
Povedz sefovi co si o nom myslis a uvidis ake to bude mat nasledky )))))
ziaden rozdiel.


56.
označiť príspevok

Poroslav muž
   16. 10. 2010, 12:05 avatar
Uz som povedal a nie raz! A nasledky? Prave (tento tyzden) mi prisli dost mastne odmeny!  


62.
označiť príspevok

Boris muž
   16. 10. 2010, 12:08 avatar
Sebec.


67.
označiť príspevok

Poroslav muž
   16. 10. 2010, 12:09 avatar
Neviem preco ma nazyvas sebcom, ale vsak no dobre.  


139.
označiť príspevok

senziSenzana žena
   16. 10. 2010, 14:38 avatar
tak ty si taký peňazožrút  
Súhlasí Poroslav


124.
označiť príspevok

Ónya žena
   16. 10. 2010, 13:36 avatar
boli poniektorí úradníci a politicki angažovaní prenasledovaní tajnou službou, tzv, udavači, ktorí nasadili na dotyčného "očko" , a už sa len čakalo ,..to isté s robili s odpočúvaním, že napr,. do telefonického vedenia a do domov sa dávali ploštice . Vtedy na všetko museli byť žiadosti a dlho sa čakalo až sa dočkalo, dnes je všetko otázka peňazí. Vtedy nás učili mať iné uvedomelé hodnoty a učili nás skromnosti, dnes je to zase naopak..Kto sa neangažoval nejak protipoliticky , tak nemal problém. Ale dosť vážna a podstatná nevýhoda bývalého režimu bola, že ľudí systém naučil strachu a stádovitému chovaniu.


70.
označiť príspevok

Ónya žena
   16. 10. 2010, 12:11 avatar
POrko - ad jedna tému nemám zo svojej ani tie % ..je to zo zdroja..a ad 2 ..ty si vtedy mal cca 8 rokov )) ..to jest..že individuálne sa dalo vycestovať na víza..ale sa dlho vybavovalo a na colniciach boli námatkové nenormálne kontroly (eventuelne na udanie   dobroprajníkov ).. dalo sa však von cestovat cez ROH /robotnícke odborové hnutie/ktoré mala každá organizácia a poriadala rôzne zájazdy.
Socializmus mal svoje výhody a nevýhody..v téme však je reč o tom, ako to, že štát nebol zadĺžený alebo len minimálne..a pritom v podstate všetko fungovalo..hlavne čo sa týka sociálnej a ekonomickej istoty občanov.


73.
označiť príspevok

Poroslav muž
   16. 10. 2010, 12:16 avatar
Mozno preto padol, ze fungoval az prilis dobre!  


79.
označiť príspevok

Ónya žena
   16. 10. 2010, 12:29 avatar
Ale ty si na mňa protivnýý Poro.,, ..dobre to myslel Dubček ešte v 68..tú predstavu akú mal on o sociálnej demokracii a mali by sme sa v celku dobre ..v tých rokoch to už v miernej forme fungovalo v Maďarsku..)


83.
označiť príspevok

Poroslav muž
   16. 10. 2010, 12:32 avatar
Ako protivny? Vsak ty prekrucujes vsetko. Neviem ako mozes porovnavat vtedajsie cestovanie skrze ROH so sucasnou slobodou cestovat. To je akoby si porovnavala melodiu ho-ri so symfoniou co trva hodinu a hra ju velky symfonicky orchester. Alebo akoby si porovnavala ciernobiele zrnenie s ostrym farebnym obrazom na televizore...


93.
označiť príspevok

Ónya žena
   16. 10. 2010, 12:44 avatar
Porko prepáč ..ale nebudem sa s tebou ani hádať ani riešiť tieto veci...osobne si ty nežil v socializme, tak tvoje porovnávanie je skreslené. Okrem iného otázka v téme je položená že ako to že všetko za socíku viac menej fungovalo a štát nebol zadlžený.. čítal si tému ? A nič neprekrúcam...


95.
označiť príspevok

Poroslav muž
   16. 10. 2010, 12:45 avatar
A kde som zil, vo vakuovej bubline?  


23.
označiť príspevok

salbea žena
   16. 10. 2010, 11:27 avatar
http://www.youtube.com/watch?v=jdwvNH6rV0g Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

hm Ónyuska ohladom rezimu,ale toho tvojho..vcera som si toto male videjko odcvicila s dvanastimi opakovaniami kazdy v troch seriach,dnes dalsie videjko,plus ine pohybove aktivity mimo bytu,len nie df /strasny to boj so zavislostou,fakt/ a mozes na nich cumiet tisickrat,nikto ta tam nepsychoanalyzuje ako tu na df,bo tam si anonymne a este si urobis pre seba dobre,ja len ze je to lepsi rezim,ako tuna tento,ci ten tvoj tu spominany
prajem prijemny vikend
Súhlasí dorota, Ónya


24.
označiť príspevok

Boris muž
   16. 10. 2010, 11:29 avatar
kazda minca ma dve strany. Vtedy boli istoty no menej volnosti a individualizmu.
Skor by bolo teda zaujimave polozit si otazku co je pre cloveka dolezitejsie. Istota? ked sa nebude musiet bat o to, co bude zajtra?
Alebo volnost a individualny prejav? Zdoraznim, ze aj tu pozname jasne hranice.
Istoty, volnost aj individualny prejav su nam brane akonahle podnikneme akekolvek kroky, ktore by mohli viest k oslabeniu tej ci onej ideologie.... V hrubej podstate to znamena, ze agresiou su si oba systemy velmi podobne.

Osobne sa stale priklanam viac k staremu, pretoze inteligencia bola na vyssej urovni, kedze na vzdelavanie sa kladol vacsi doraz a bolo zdarma. Istota v materialnom zabezpeceni znamena podstatne niízsiu uroven kriminality..
Ostraha bola vysoka, lae ako mozeme dne vidiet, tak ludia este niesu vacsinovo v tom stadiu, ze sa vedia v istych pripadoch ovladat sami, a v inych , ze sa vedia ochranit sami.
Dnesok mi pripomina skor divoky zapad, kde vladne hruba tupa sila.


26.
označiť príspevok

Poroslav muž
   16. 10. 2010, 11:32 avatar
Omnoho vacsie istoty na ukor slobody mas vo vazeni! Daj sa zavriet!  
Inak vobec mi nesedi co pises raz a co inokedy. Nie si ty proti tomu aby stat alebo firma sledovala sukromie beznych ludi? Mozno si ta s niekym mylim.  
Súhlasí marska


29.
označiť príspevok

dorota
   16. 10. 2010, 11:40 avatar
dnesnej dobe ma tupa sila hlavu hore, lebo v minulej ju schovavala koli sile vacsej ako ona sama.
myslis ze bolo chybou spravit zmenu?


49.
označiť príspevok

Boris muž
   16. 10. 2010, 12:01 avatar
Ano myslim, ze bolo chybou spravit taku extremnu zmenu.
Mal sa menit socialisticky system ktory vtedy bol. Mal sa upravovat k tomu mali ludia tlacit.
Taky je moj osobny nazor. Nikdy nepoviem ano kapitalizmu, pretoze to je jednoducho zverstvo co sa tu deje.


53.
označiť príspevok

dorota
   16. 10. 2010, 12:03 avatar
pre ineho je zverstvo to co s adialo v komunistickom rezime. co urobis?


59.
označiť príspevok

Poroslav muž
   16. 10. 2010, 12:07 avatar
Nedavaj mu blbe otazky, lebo este vycestuje zit na Kubu! A co si tu bez neho pocneme?  


61.
označiť príspevok

Boris muž
   16. 10. 2010, 12:07 avatar
no tak to bych velmi rad spravil. ver ci nie.


64.
označiť príspevok

Poroslav muž
   16. 10. 2010, 12:08 avatar
Stastnu cestu! Mali by sme ti na cestu napiect buchty a zaviazat do uzlika.  


66.
označiť príspevok

Boris muž
   16. 10. 2010, 12:09 avatar
ach idem ja radsej.....
Súhlasí Poroslav


68.
označiť príspevok

Poroslav muž
   16. 10. 2010, 12:10 avatar
Vydrz este som nezarobil cesto!  


55.
označiť príspevok

Poroslav muž
   16. 10. 2010, 12:04 avatar
Stazujes si ako 100 rocny dochodca, ked zasa zabudol kde si nechal umely chrup...
Dofrasa, nevidis ako sa na Slovensku dobre zije? Aj napriek tomu v akom marazme bolo pri zmene rezimov?
Vsak si zober globus do ruky a pozeraj na jednotlive krajiny, kde sa ako zije...


60.
označiť príspevok

Boris muž
   16. 10. 2010, 12:07 avatar
Porko netlac mi do ust nieco co si neprosim.. nevidis, ze sa spravas prave ako ten komunista, ktoreho tak nenavidis? ))))


69.
označiť príspevok

Poroslav muž
   16. 10. 2010, 12:10 avatar
Reagujem na:
[Nikdy nepoviem ano kapitalizmu, pretoze to je jednoducho zverstvo co sa tu deje. ]


65.
označiť príspevok

dorota
   16. 10. 2010, 12:09 avatar
on to vnima na sebe, na rodine, cez individualny pripad...ale zase, eskimaci maju 40 vyrazov pre sneh  


106.
označiť príspevok

Ónya žena
   16. 10. 2010, 13:03 avatar
ten, kto nemá fin. prostriedky, nemá ani voľnosť..nemá slobodu,..obmedzené možnosti , nakoľko je to do práce (ak nejakú majú ) a domov /ak nejaký majú ) a prežívanie od výplaty k výplate. Takže takýmto ľuďom, ktorých je väčšina, nevyhovuje tento systém..lebo stratili istotu, pôdu pod nohami a je im už všetko jedno..ostávajú apatický voči všetkému.
V tomto je to pravda, čo sa týka vzdelávania, kultúry a zdravotníctva, bolo to na vysokej úrovni a mohli nám zo široka ďaleka závidieť aké sme mali erudované osobnosti - talenty a mozgy , a nepochopené napr. kvalitné školstvo že bolo zadarmo .


179.
označiť príspevok

marska
   17. 10. 2010, 00:27 avatar
k školstvu, čo napr princíp zastúpenia menšín? že je len deväť rusínov na škole? ja som ten desiaty a v živote ma odtiaľ nevyhodia...


27.
označiť príspevok

dorota
   16. 10. 2010, 11:37 avatar
individualizmus sa nezorevijal aj koli tomu ze boli istoty. sam si dal temu o inspiracii, ked clovek MA tak nie je inspirovany k zmene.
Súhlasí Poroslav, Anastasija


31.
označiť príspevok

Poroslav muž
   16. 10. 2010, 11:41 avatar
Nieco podobne som pozoroval vo svojej starsej praci, ako VS ucitel. Kolegovia mali istotu isteho platu, a ak by sa chceli prejavit ako nieco viac nez sedy priemer, tak mohli mat velmi mizivo vacsi plat. Drviva vacsina z nich sa na to vybodla, a radsej sa flakala a bola priemerna, nez by sli za vidinou toho ze za radovo roky im stupne plat o radovo stovky korun mesacne.


33.
označiť príspevok

dorota
   16. 10. 2010, 11:46 avatar
hej, to je ta materialna sptranka, ale su aj take tie vnutorne dohody ktr nicia cloveku dusu a robia ho nestastnym. ...kurna zase sme pri zelaniach a ocakavaniach   


36.
označiť príspevok

Poroslav muž
   16. 10. 2010, 11:51 avatar
Neviem co chces povedat, ale spomenul som si na svoju zradu, ked som zapredal Matematiku a ucenie kapitalistickemu mamonu!  


39.
označiť príspevok

dorota
   16. 10. 2010, 11:54 avatar
hlavne je necitit sa ako obet alebo vitaz.  
Súhlasí Poroslav


42.
označiť príspevok

Poroslav muž
   16. 10. 2010, 11:58 avatar
Samozrejme ze Matemika mi chyba, komu nie?   Ale je to obchod, naucil som sa ine velmi zaujimave veci, a ako bonus necitim sa ako socka. Tolko od zapredanca Pora.  
Súhlasí dorota


32.
označiť príspevok

Boris muž
   16. 10. 2010, 11:43 avatar
ta to si zle pochopila. Motivacia nebola z toho dovodu, ze sa nepodporovali myslienky z davu.
To bol jediny problem.
Clovek nemal ani malo ani vela... tak akurat a to je idealny stav


34.
označiť príspevok

dorota
   16. 10. 2010, 11:48 avatar
to je idealny stav v rozpravke. idealny stav je zredukovat na nulu ...ale to je ina tema. 


35.
označiť príspevok

Poroslav muž
   16. 10. 2010, 11:49 avatar
No to si mal mozno Ty! Drviva vacsina obcanov bola vynikou!  
Joj chcel som ist do hory, ale ako vidim budem musiet pozriet statistiky na akej urovni sa zilo u nas pred vojnou alebo tesne po vojne a ako na zapade. A ako potom.
Kazdopadne ludia zili v panelakoch, auto malo malo ludi a ked aj tak len daky vrak. Otvorili sa hranice, pozriem do Rakuska, pozriem do Britanie... Tam Ti ludia byvaju na vyssej urovni, to bol pre mna kulturny sok. V GB som chvilu byval u rodiny, hlavou rodiny bol masiar, uplne normalny clovek. Mali dve auta, velmi pekny dom - to bol v GB standart! Pritom stihli zivit svoje deti, a v zasade sa vozili autom. Ked som potreboval niekam ist a im sa nechcelo, proste zaplatili taxik. Ked to porovnam s tym ako sa zilo u nas za komunizmu to je na zaplakanie. A to otec nebol masiar...
No dobre to je len pribeh, mal bych pouzit statistiky, ale tie rozdiely boli do oci bijuce! Ziadne panelaky, ziadne MB-cky...
Súhlasí Well75


38.
označiť príspevok

Boris muž
   16. 10. 2010, 11:53 avatar
No ved si len mojkajte tuto ohavu zvanu kapitalizmus. Za par rokov tu mame vojny hned z niekolkych dovodov.. to jest problemy s ciganmi, ktore nik nema zaujem riesit, pretoze by to bol rasovo motivovany akt.. takto to pride az k vytrzniostiam a obcianskej vojne. Pre porovnanie uvediem, ze v roku 1960 u nas bolo reg. 27000 ciganov a dnes je to pol miliona. Ludia na nich nebudu vecne robit a ked budu mat sami so sebou problemy co zacina byt realitou pojde do tuheho. Pristahovalectvo, dlh, potraviny, extremne delenie socialnych vrstiev, kriminalita............... dobru chut.
Ja som jednoznacne za revoluciu a navratenie sa k poniektorym socialistickym praktikam... jednoducho preto, ze su rozumne a funkcne a som preto ochotny obetovat aj podstatnu cast svojej slobody, ktoru aj tak vobec nijako nepocitujem.
Co mnoho ludi asi nevie, tak aj v bajnej amerike sa Obama vo volbach prezentoval ako socialista a preto bol zvoleny... ze nim v sklutocnosti nieje a bola to len volebna hra je o inom... podstatne je, ze uz aj v amerike vytriezveli zo slobody a uvedomili si, ze su podstatnejsie veci ako istota, spolupatricnost a sudrznost... bezbrehy individualizmus priviedol uz cez 7 milionov ludi o strechu nad hlavou. zdrav. starostlivost je prepich ...
takze tolko k tejto tene Onya odo mna a pro zatim konec hlaseni ))


43.
označiť príspevok

Anastasija žena
   16. 10. 2010, 11:58 avatar
A čo hovoríte na socializmus v Číne? Viete si predstaviť život tam?


47.
označiť príspevok

Poroslav muž
   16. 10. 2010, 12:01 avatar
No ja si viem predstavit aj zivot na Marse! Ale uz si neviem predstavit zivot v moslimskych krajinach! (zivot od slova zit v pozitivnom vyzname, a nie prezivat)
Co sa tyka Ciny, tak tam je to take zvlastne, presne poznam ich zakony, ale vravi sa ze je to taky mackopes. Ekonomicke zakony su skor kapitalisticke, ale utlak je socialisticky!  
Súhlasí dorota, Anastasija


58.
označiť príspevok

dorota
   16. 10. 2010, 12:06 avatar
tam je prave ta forma kapitalizmu ktr ma byt kritizovana: kap. vyssich vrstiev. aj ked je zaujimave ze je to pojem ekonomicky ale nejako sa zadefinoval aj do politiky. ved okej, ...
Súhlasí Poroslav


75.
označiť príspevok

Anastasija žena
   16. 10. 2010, 12:21 avatar
jaaaj, opisem tu pisem, ale som to pomazala, nechce sa mi argumentovat, Myslim si, ze momentalne sme stale v istej nezrelej faze, ale uz by som sa nechcela vratit spat ..


63.
označiť príspevok

rains
   16. 10. 2010, 12:08 avatar
ked bol ten socializmus taky uzasny, preco teda padol? ti co mate tak okolo 35 a viac by ste sa mali nad sebou zamysliet..neboli ste to rpeve vy, co stali na nemestiach a strngali o dusu klucikmi a ziadali Havla na hrad, ziadali zmeny, slobodu a demokraciu?
Asi mnohi pozabudali ako stali dlhe rady pred potravinami, dvakrat do roka mandarikny, banany a pomarance. Ako boli prazdne regale, auta na poradovniky, tesilaky a nylonove kosele. Uniformita a ako ste mnohi chceli rifle, Rolling Sones, Elvisa a pod. Chceli ste pocuvat Rock And Roll, zit, bavit sa.
ked sa bavite o kradnuti modernymi kapitalistami, spomente si laskavo na menovu reformu v 50-tych rokoch, kolkym ludom cerveni vzali zivotne uspery a spravili z nich zobrakov. Kolkym pobrali role, pozemky lesy a nahnali ich do druztiev, kolkym pobrali kravy, ovce a kozy a zhabnali to v mene statu? Kolkych odporcov rezimu poslali do Jachymovskych bani, na sibir, d vazeni a pod za nazor, ktory bol proti strane, kolkych poslali do vazenia a na nutene prace kvoli tmou, ze pocuvali Radio Slobodna europa.
A pre tych, ktorym sa cnie za starymi dobrymi casami, moze este vycestovat a poziadat o obcianstvo v KLDR, Cine (aj ked to uz je len fraska komunizmu), na Kube albo Venezuele.
howk.


72.
označiť príspevok

dorota
   16. 10. 2010, 12:12 avatar
rains ja som tam bola, vnimala som iba to ze som mohla mat mamun sal na sebe a paradit sa. mala som 13 rokov   

ako napisal poro, pred vojnou bolo priaznivejsie obdobie, aj praded spominal a babka.
Súhlasí Poroslav


74.
označiť príspevok

Well75 muž
   16. 10. 2010, 12:20 avatar
Boris......................... www.google.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


77.
označiť príspevok

Boris muž
   16. 10. 2010, 12:24 avatar
ked si taky sikovny iste si budes vediet vygooglit aj zverstva kapitalistov.. marska tu uz par takych tem zalozil.. omracujuce cisla................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................ 


78.
označiť príspevok

dorota
   16. 10. 2010, 12:27 avatar
to naoyaj neyavazi
Súhlasí Poroslav


80.
označiť príspevok

Poroslav muž
   16. 10. 2010, 12:30 avatar
Tu zavazi len Borisova imigracia do nejakej riadne komunistickej krajiny.  
Súhlasí rains


81.
označiť príspevok

Boris muž
   16. 10. 2010, 12:31 avatar
Z akeho dovodu mas potrebu byt na mna sprosty Poroslav? Co som ti urobil, ze sa potrebujes posmievat?


85.
označiť príspevok

Poroslav muž
   16. 10. 2010, 12:34 avatar
Neviem preco to beries osobne, a preco si mi vyssie pisal ze som sebec.  
Vsak sa ukludni a vyskusaj zit v socialistickom zriadeni, ked si nepamatas ake to bolo, aby si mohol porovnat.  
Súhlasí rains


88.
označiť príspevok

Boris muž
   16. 10. 2010, 12:38 avatar
akoze si nepamatam to ty vies lepsie ako ja? )))


91.
označiť príspevok

Poroslav muž
   16. 10. 2010, 12:40 avatar
Pozri si dnesny prispevok cislo 62, napisany dnes, 12:08.  


94.
označiť príspevok

Boris muž
   16. 10. 2010, 12:45 avatar
no ved to bola adekvatna reakcia na tvoj prispevok Porko. Jednak tym bolo dane najavo, ze sa nestaras o situaciu druhych, kedze tvoj vacok sa plni a dalej slaby argument, pretoze nevies ako by sa ti plnil v situacii, keby socializmus pretrvaval


97.
označiť príspevok

Poroslav muž
   16. 10. 2010, 12:48 avatar
No len neplni sa len moj, vsak o tom tu stale pisem. Pozri kolko ludi si moze dovolit mat osobne auto a kolko mohlo mat vtedy, a ake auto. A pod. To ze boli priepastne rozdiely v zapadnych a vychodnych ekonomikach sa vie, a vie sa aj to ze situacia na vychode bola zufala, a na zapade sa ludia mali podstatne lepsie, a u nas ludia neboli drbnuti - tak skusali emigrovat. Samozrejme komunisti im to stazovali - vrazdili vlastnych ludi, rusili zahranicne vysielanie a pod.


104.
označiť príspevok

Boris muž
   16. 10. 2010, 13:02 avatar
Poro podstatne lepsie ako v com. Vie sa aj to, ze co sa byvania a socialno zdravotnych veci tyka, tak vo vseobecnom meritku zapadne krajiny boli pozadu.
Nehladim na situacie jedincov, ale na statistiku vzhladom k celkovej populacii krajin.
Ano aut si zapadniari kupili aj 10 za zivot tym ozaj prikladne prispievali a prispievaju k extremnemu konzumu a minaniu zdrojov.. Taka skodula ti jazdi do dnes no ani dnes niesu skodovky to co byvali vzhladom k zivotnosti a lacnej udrzby.. iste su tu zase ine cinitele ako spotreba dnesnych aut, ale opat nevieme, kde by bol vyvoj socialistickej krajiny o 20 rokov
tazko o tom debatit, ale kto odmieta byvaly rezim len so slovami, ze bol zly zly zly je podla mna slepy.


107.
označiť príspevok

Poroslav muž
   16. 10. 2010, 13:04 avatar
K byvaniu: Mozno preto sa tu stavali hlavne panelaky.  


110.
označiť príspevok

Boris muž
   16. 10. 2010, 13:10 avatar
Aj hockde inde vo vyspelych zapadnych krajinach najdes panelakove sidliska comu sa smejes Porko nerozumiem


86.
označiť príspevok

dorota
   16. 10. 2010, 12:34 avatar
hej boris, si zavisli na emocionalite inych? naozaj nas potrebujes?  
Súhlasí Poroslav


89.
označiť príspevok

Boris muž
   16. 10. 2010, 12:38 avatar
nie dorka len som zvedavy  


96.
označiť príspevok

dorota
   16. 10. 2010, 12:47 avatar
ach jo  


90.
označiť príspevok

Poroslav muž
   16. 10. 2010, 12:39 avatar
Mozno potrebuje pomojkat!  
Súhlasí dorota


76.
označiť príspevok

Ónya žena
   16. 10. 2010, 12:23 avatar
ahoj rains.., samozrejme že z tohoto uhla pohľadu máš prevažne pravdu..,, ten , kto sa nemiešal do politiky a povinne dvíhal ruku na schôdzach, bol nestranný a v podstate nebol ani prenasledovaný. Ľudia boli veľmi presýtený faktom a heslami "so sovietskym zväzom na večné časy a nikdy inak " .. nakoľko bývalé ZSSR si z nás nenápadne robilo ďaľšiu - tuším 17 -tu koĺóniu.
Mno a čo sa týka súčasnosti, to že sme štrngali na námestí ..veď kto vtedy vedel že čo obnáša "huráá kapitaliznus , keď sme boli ako národ takí zadubení a neinformovaní..// ..starí ľudia hovoria, že najlepšie bolo za prvej Slovenskej republiky - kedy zo Slovenska bolo malé Šavjčiarsko...potom vzniklo Československo.


84.
označiť príspevok

dorota
   16. 10. 2010, 12:33 avatar
nuz ludia sa nedivali na materialne vyhody ktr tym ziskaju, apson ja som to tak vnimala, videli slobodu moznosti citili motivaciu ze su motivovani a aj sami motivuju inych, sebestacnost a nezavislost.
Súhlasí Ónya


92.
označiť príspevok

rains
   16. 10. 2010, 12:44 avatar
Ahoj Onya..kopec bolo ja takych co odmietli vstupit do strany. Chceli si len zit svoj zivot, bez strany a jej idei. Ale sefovi lokal strany, alebo nejakemu aktivnemu stranikovi sa to znepacilo a uz bolo po kariernom raste, uz sa pisal kadrovy posudok, islo sa namestnikovi na kobercek a bol vyplach criev.

to som pocul od pamatnikov aj ja, ze najlepsie bolo za prvej republiky, ale je tu par ale. Bola vojna, tak sa vyrabalo rpe armadu, preto bolo dobre, zase tu bol Tiso a jeho gardy, arizacia a pod.

Co sa tyka tej povinnej vojenciny, tak to bol dobry napad. Z chlapcov robil chlapov, ucil ich discipline a poriadku. Mnohi si to pochvaluju.


99.
označiť príspevok

Ónya žena
   16. 10. 2010, 12:50 avatar
ja si myslím, že keby bolo medzitým niečo tak akurát, napr,. aj tá vojenčina bohate by stačila tak pol roka až až.. )) Straníci mali byť povinne všetci čo boli na vyšších postoch , akonáhle bol vylúčený bolo to v kádrovom posudku a trpela za to celá rodina v zmysle, že napr. deti sa nikdy na vysokú školu nedostali. Kto tancoval tak ako hrali, mala zase jeho rodina samé výhody. A čo sa týka úplatkov napr. aj za prijatie na školu, či lekárom a pod., je to presne to isté v zelenom, len dnes sa tomu hovorí "sponzorské dary"..))


102.
označiť príspevok

Poroslav muž
   16. 10. 2010, 12:54 avatar
Teraz neviem ci nekopes za iny tim, nez zo zaciatku temy!   Najprv pises o dvoch stranach mince, a teraz akosi uz len o jednej, aj to o tej ktoru si nespominala zo zaciatku.  


137.
označiť príspevok

rains
   16. 10. 2010, 14:22 avatar
Onya, za pol roka sa na vojne nic nenaucis.
Takze ked chces ist na vyssi post, nieco spravit pre svoju karieru, tak musis vstupit do strany, aj ked ti to je proti srsti. Fasa nie?
necikala si so stranou, cikala si proti nej, tak bolo zle. Tvoje deti mohli byt nadane, talentovane, sikovne, ale mala si cierny bod v kadrvom posudku a uz sa na skolu nedostali a skoncili len na ucnovke a neskor v kravine alebo fabrike. A to este ked sli decka na VS, tak sa skumal kadrovy posudok aj starych rodicov a pod. Hlavne ze na vysky sli decka partizanov a bojovnikov proti fasizmu ako prednostne, aj ked boli tupe ako tago. Ale kadrovy posudok bol prikladovy.
uplatky boli aj vtedy..ved kopec tuponov co su teraz na vysokych postoch by sa bez uplatkov v pobode kacic a klobasok nikam nedostali..teraz su to vysokovazene osoby a podnikatelia.
Súhlasí Poroslav, marska


82.
označiť príspevok

Ónya žena
   16. 10. 2010, 12:32 avatar
okrem iných plusov a mínusov, má dnešná doba výhodu hlavne pre mladých pre mužov, že nemusia na vojenčinu a na manévre.
Súhlasí dorota, Poroslav


98.
označiť príspevok

Boris muž
   16. 10. 2010, 12:50 avatar
som opacneho nazoru co sa vojenskeho vycviku tyka, ale ok to je uz vec idnividualna. Myslim to v tom zmysle, ze ak by sa udialo nieco fakt zle bol by som zvedavy kolko z tych "statocnych" chlapcov co neboli na vojne by bolo schopnych prezit bez podstatnych vydobitkov infrastruktur, ktore mozu byt znicene napr. prirodnou katastrofou behom par minut
Ani mne sa tam nechcelo, ale skusenosti odtial povazujem za velmi podstatne do zivota a nie len vzhladom k prezitou v extremnych podmienkach.
No ja som mal uz miernejsiu vojnu. Co som pocul suhlasim, ze volakedy boli niekde podmienky ozaj zverskeho charakteru.


100.
označiť príspevok

Poroslav muž
   16. 10. 2010, 12:52 avatar
Vsak si chod ked chces. Ja sa ucit vrazdit inych ludi a nechat vymyvat buzerovat od gumakov nemusim. Radsej ten cas budem chodit do prace, a zveladovat ekonomiku. Kto chce nech si ide za vojaka, ale prosim nech ma nikto nenuti. Dakujem.  
Súhlasí marska


108.
označiť príspevok

fajer
   16. 10. 2010, 13:04 avatar
porovnávať rozvinutý socializmus a ranný kapitalizmus /na Slovensku/ je hlúposť,zmeny pocítili,bankári,komedianti a cirkev,obyčajný ľudia,majú platy ako za socializmu a ceny ako v kapitalizme,....
Súhlasí Boris, Ónya, senziSenzana


115.
označiť príspevok

Ónya žena
   16. 10. 2010, 13:25 avatar
najprekvapivejšie je to, že tu stále prevláda socializmus..tíško a predsa práve v tom negatívnom zmysle ""napr,. platové tabuľky v štátnych a verejných správach sa nemálo odlišujú od socialistických v prepočte na osobu,..kárne opatrenia ešte stále existujú, ..predtým bola šikana viac menej len na vojne a tutlala sa presne ako v niektorých v rodinách , dnes je bežná napr,. zo strany pedagógov smerom k žiakom..psYchický teror sa dokázať ani nedá...ak áno, dieťa môže meniť školu. Korupcia existuje ako kedysi, ..a tp.., už sa mi nechce vymenovávať..,, cirkev to vyhrala, pobrala všetko čo sa dalo..a prekvapivo toho mali hojne..čo s tým robia by ma zaujímalo.
Súhlasí Boris


118.
označiť príspevok

Boris muž
   16. 10. 2010, 13:27 avatar
Ta cirkev je skutocne najvacsim vitazom   
Co viac su vo vlade  


135.
označiť príspevok

senziSenzana žena
   16. 10. 2010, 14:10 avatar
kto sú tí komedianti ?  


138.
označiť príspevok

fajer
   16. 10. 2010, 14:35 avatar
teraz si hovoria celebrity....
Súhlasí rains, senziSenzana


109.
označiť príspevok

Boris muž
   16. 10. 2010, 13:05 avatar
Porko, ci si schopny niekoho zavrazdit nezalezi od nejakej gumy na vojenskom vycviku. Ten nieje o vrazdeni ani ti nikto nic podobne sa nesnazi vsugerovat o tom dokonca nebola ani raz rec.. bol som tam tak viem
Je to ako dlhsi vylet do tvrdsich podmienok, kde nemas vsetko len tak vkladane do ust.. o tom to v hrubej podstate je, aby si si vedel predstavit a bol trosku s pomocou pripraveny aj na tak ualternativu. dla mna prospesna skusenost. )


123.
označiť príspevok

Poroslav muž
   16. 10. 2010, 13:35 avatar
Hmmm o com je vojna? Co je hlavnym cielom vojakov? Ake nastroje pouzivaju? K comu su tie nastroje vyvinute?


133.
označiť príspevok

Boris muž
   16. 10. 2010, 13:53 avatar
Porko este raz pouvazuj k comu su ti tie veci, ak ich nik nechce pouzit proti inym ludom?
vojaka na zabijanie z teba neurobi vojensky vycvik to ty nim musis byt.
bavili sme sa o tom s chalanmi na vojne zoapar krat. Nasli sa taki, co by nevahali aj taki, co by zahodili zbran a radsej na nechali zastrelit. Dalsia vec je ze nevies coho si schopny v momente extremneho ohrozenia to zistiz az ked sa v nom raz ocitnes. V kazdom pripade ta taky vycvik nemysliaciou bestiou urcite neurobi.. skor naopak.. naucis sa mnoho o spolupraci a o kamaratskom pomahani o vztahoch dobrych aj zlych a ako im celit


103.
označiť príspevok

Mojka žena
   16. 10. 2010, 13:01 avatar
hnonline.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

každé prečo má svoje..preto...
Nevidím tam Východoslovenské železiarne š.p. Košice..a to je tiež jedno z..preto..Okrem toho musíme sa vrátiť do historie, až k prezidentovi Masarykovi..
Slovensko bolo agrárnou krajinou..zamerané prevažne na výrobu a zásobovanie potravín pre celú ČSR a ostatná časť spoločnej ČSR..bola priemyselná časť, ktorá vyrábala a produkovala svoje produkty nielen pre náš spoločný štát, ale aj na export..či už ako ..ČSSR.. a pozdejšie..ČSSFR.. ( Mladá Boleslava; Plzeň; Kladno; bane Ostrava a pod.) Všetko sa odvíja od peňazí...Slovensko zásobovalo potravinami nie len celú ČSSFR, ale aj pre vývoz v rámci štátov RVHP a tak isto aj priemyselná časť spoločnej republiky. Peniažky išli do spoločnej kassy Pražskej..Tam sa prerozdeľovali a tak vznikli okrem iného na Slovensku aj Východoslovenské železiarne...Zamestnávali vyšše 30 tis. pracovníkov..vyrábali plech pre Mladú Boleslavu a tá auta Škodovky nie len pre domáci trh, ale aj na vývoz. Odbobná spoločná kooperácia bola aj ostatných podnikoch a tak výtvor rúk 15 mil. obyvateľov ČSSFR vznikol bez nezamestnanosti, ešte aj cigáni pracovali..neboli by kvôli jednému dňu absencie..rodinné prídavky...
Prišlie rok 2000 a Slováci stále mali pocit, že ich česka časť obyvateľva vyžiera a žijú na úkor Slovenska..Slovensko zatúžilo po samostatnosti a tak vznikla Slovenská republika ( bez referenda ) Otcom a Duchom tvorci národa vieme kto boli a Otec trikrát premiéroval..Tie roky podľa mňa totálne položili Sloveské hospodárenie na lopatky. Privatizovali sa fabriky za korunu pre vyvolených...ŠBČS ; Priemyselna banka; Investičná banka v rámci celého Slovenska poskytovali miliónové (nedobytné a nenávratné ) pôžičky a opäť len pre vyvolených.. Otca a Ducha..národa..Tak sa banky zadlžili a fabriky vyvolení, kupovali.. za korunu..Vytunelovali a predali zahraničným investorom..Samozrejme, že ich kupovali aj vytunelované, však chceli svoje výrobky dostať na náš trh a naše výrobky už neboli konkurecie schopné....
Nechcem sa ďalej a podrobnejšie rozpisovať, ale podľa mňa to..preto.. je z dôvodu rospadu spoločného štátu a vznikom dvoch samostatných štátov...a keď už....tak s iným Otcom a Duchom národa, ktorí by netúžili len po moci a majetkoch, ale boli by ozajstnými vlastencami.. niečo ako L.Štúr a pod.
Dôkaz? Už nás česi nevyžierajú a koľko majú vyššie platy..nižšiu nezamestnanosť..nižšiu štátnu zadlženosť....
Súhlasí Boris


111.
označiť príspevok

Boris muž
   16. 10. 2010, 13:14 avatar
Majka suhlasis s nazorom, ze tento stat vyzrali v podstate komunisti z predosleho rezimu?
Súhlasí Mojka


113.
označiť príspevok

Mojka žena
   16. 10. 2010, 13:20 avatar
ešte aj vyžierajú ..Preto, keď už je tak, ako je..volám po nových tvárach a staré štruktúry nech idú odpočívať na dôchodok..Však sú už nažratí, aj ich detné deti....
Súhlasí Boris


114.
označiť príspevok

Boris muž
   16. 10. 2010, 13:22 avatar
No a nemyslis Mojka (prepac mi za chybu v mene hore..) teda, ze by samotni kapitalisti k prevratu skryto mohli vyznamne dopomoct?
Súhlasí Mojka


116.
označiť príspevok

Boris muž
   16. 10. 2010, 13:25 avatar
teda v spolupraci s vladnucou stranou )


119.
označiť príspevok

Mojka žena
   16. 10. 2010, 13:30 avatar
však píšem, že sa potrebovali dostať na náš trh..aby mali kam vyvážať svoje (mizerné ) výrobky a tak mali nižšiu nezamestnanosť..Ich hlava neboli, čo to urobí s nami... A tí zahraniční investori..z večera do rána zbalia stroje..zavrú fabriku, prepustia zamestnancov a idú ta het..kde je ešte lacnejšia pracovná sila...
Súhlasí Boris


121.
označiť príspevok

Poroslav muž
   16. 10. 2010, 13:33 avatar
Ked porovnam komunisticke auta ako Trabant, Warburg, Skoda so zapadnymi... Alebo elektroniku a s tou zapadnou... hmm.. ktora bude asi konkurencieschopna?


125.
označiť príspevok

Boris muž
   16. 10. 2010, 13:36 avatar
Zacni brat na vedomie, ze technologicky vyvoj vychodu bol zastaveny Porko. A az teraz sa akotak niektore pozostale znacky davaju dohromady.


117.
označiť príspevok

Petrana žena
   16. 10. 2010, 13:27 avatar
...Tá super česká ekonomika je fiktívna, ešte neurobili nevyhnutné reformy sociálneho systému, zdravotníctva, školstva...Keď prejdú na euro, môžeme začať porovnávať, inak, po pravde.
Súhlasí dorota


105.
označiť príspevok

Petrana žena
   16. 10. 2010, 13:02 avatar
...Oňka, zopár odpovedí na tvoje otázky:
...k Nežnej nedošlo omylom, socialisticko -komunistický systém hospodárenia bol neudržateľný...viď devalvácia rubľa, glasnosť, perestrojka, začalo to v Rusku - dojnej kravy krajín RVHP.
...čo sa týka životnej úrovne - no comment, porovnaj krajiny s rovnakou štartovacou čiarou po II. svetovej vojne, napr. Rakúsko, západné Nemecko, atď. Cesty, to je to posledné, čím by som sa chálila.
...Rómovia - typický príklad ničnerobenia, ani na sebe, ani pre druhých, najviac odkázaní, najviac zaťažujúci každý systém.
...a teraz to najdôležitejšie: DEMOKRACIA! - otázka vývoja. Nebyť riadený štruktúrami, byť zodpovedný za seba a svoju rodinu, byť rovnocenným občanom - pre každého rovnaké práva a možnosti. Kontrola moci, nie obmedzovanie slobôd jednotlivca v záujme moci! Toť vsjo!
Súhlasí Poroslav, Ónya, dorota, Mojka, marska


120.
označiť príspevok

Boris muž
   16. 10. 2010, 13:32 avatar
cauko Petrana,
Nuz ten socialisticky potreboval upravit, tak ako potrebuje upravit ten momentalny v inych zmysloch
1:1
co sa tyka zivotnej urovne nikde inde nevedia/nechcu zabezpecit uplne vsetku populaciu, cize jeden na ukor druheho?
1:1
romovia boli porieseni jasnym odmietnutim ak nemakali cize -1 pre hybrid demokracie.
domokracia... je velmi obmedzena. clovek je plne zavisly.. neda sa hovorit o nijakej slobode. a to vsade nie len u nas.


122.
označiť príspevok

Boris muž
   16. 10. 2010, 13:34 avatar
jop Svajc sa asi ako jediny priblizuje k principu demokracie. palec hore
Súhlasí Mojka


130.
označiť príspevok

Mojka žena
   16. 10. 2010, 13:44 avatar
áno, aj vo Švajčiarsku majú habadej cigánov..ale iný sociálny systém..nerobíš..nie je podpora v nezamestnanosti...Zničíš byt...zaplatíš, alebo basa...


150.
označiť príspevok

senziSenzana žena
   16. 10. 2010, 15:44 avatar
predpokladám, že prácu každý dostane, nie tak, ako je to u nás  


127.
označiť príspevok

Mojka žena
   16. 10. 2010, 13:40 avatar
Petra, ale cigáni predtým pracovali, neboli by dostali rodinné prídavky..hoci aj na 10 deti...a to, že dnes nepracujú je aj vďaka vyspelejšej technike...kopáčov dnes už nevidíš, ale mašiny...Nuž a povedzme si úprimne, ja nepoznám ani jedného podnikateľa, ktorý by zobral do pracovného pomeru cigána...
Súhlasí senziSenzana


129.
označiť príspevok

Petrana žena
   16. 10. 2010, 13:42 avatar
...Cigáni sú veční...osady boli, sú, a budú! 
Súhlasí Mojka, Ónya


149.
označiť príspevok

senziSenzana žena
   16. 10. 2010, 15:42 avatar
ani bieleho, keď nie je mu známy  


126.
označiť príspevok

Petrana žena
   16. 10. 2010, 13:40 avatar
...vieš, Borko, peniaze nemajú emócie, kašlu na revolúcie, a na systémy pre akože biednych...sú vypočítavé: pravá strana rovnice sa musí rovnať ľavej. Do jediného centu. Možno príde doba, keď ich už k životu potrebovať nebudeme... Prejdeme na karty! 
Súhlasí dorota, Boris, Ónya


131.
označiť príspevok

Boris muž
   16. 10. 2010, 13:45 avatar
no ved s takouto definiciou plne suhlasim. Preto by mal clovek zacat byt otvorenejsi tomu, co je dnes!
Uvedomovat si ake su moznosti a preco niesu v uzitku ,ale tlacia nas k upadku.


132.
označiť príspevok

Petrana žena
   16. 10. 2010, 13:52 avatar
...vieš, naši rodičia, aj starí rodičia poctivo pracovali a žili mimoriadne skromne! Neplytvali, šetrili...Tadiaľto vedie cesta každým režimom.


134.
označiť príspevok

Boris muž
   16. 10. 2010, 13:54 avatar
tak sa tomu treba prisposobit nie?


128.
označiť príspevok

Ónya žena
   16. 10. 2010, 13:41 avatar
Cigáň má dnes skoro také isté výhody ako za socíku..práca by sa pre neho našla keby sa mu chcelo robiť, sú cigáni čo vážne pracujú,..sociálna štruktúra je im naklonená čo sa týka dávok v hmotnej núdzi a iných finanč. výhod od štátu . Cigáň v tomto smere pozná lepšie zákony ako biely.


136.
označiť príspevok

senziSenzana žena
   16. 10. 2010, 14:11 avatar
POZOR NA RASIZMUS !


140.
označiť príspevok

rains
   16. 10. 2010, 14:56 avatar
modla moderneho slovenskeho socializmu si bola pozriet luxusny bytovy komplex. Cena bytu je 800 000 Evry: kochajte sa volici: plus7dni.pluska.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


147.
označiť príspevok

senziSenzana žena
   16. 10. 2010, 15:40 avatar
keď na to má - netreba mu závidieť  


161.
označiť príspevok

rains
   16. 10. 2010, 16:58 avatar
zaujimave..ked na to ma Fico, tak mu netreba zavidiet. Ked na to ma niekto iny, tak ho treba skopat pod zem. Zaujimava logika. Nezabudas na jednu vec: z coho si to hranol zarobil? ved je len politik. Z poslaneckeho alebo premierskeho platu? Alebo od sponzorov strany, ktorym potom dohodil nejake kseftiky zo statneho? Ved zo statneho to neboli nie? a obcania zaplatia.
Zaujimava logika ficoidov.  
Súhlasí marska


142.
označiť príspevok

marska
   16. 10. 2010, 15:15 avatar
neviem, či ľudia čakali, že spravíme prevrat a budeme tu mať Raj s veľkým R, nikto neuvažuje o tom, že zo dňa na deň sa nič len tak nestane? nikto neuvažuje o tom, že ten systém sa musí akýmsi vývojom zaviesť do praxe?
Súhlasí rains, carybdeida, Mojka


146.
označiť príspevok

senziSenzana žena
   16. 10. 2010, 15:38 avatar
jasné, že sa tu niečo deje - boháči bohatnú ešte viac a chudobní sú stále chudobnejší, až sa dajú na samovraždu  
Súhlasí J.Tull


148.
označiť príspevok

marska
   16. 10. 2010, 15:42 avatar
alebo stačí pochopiť, že nič sa neudeje samo, nikto sa o mňa nepostará, nie je to nikoho zodpovednosť, len a len moja... naši ľudia čakali pečené holuby priamo do úst, lenže zistili, že vždy pre seba niečo treba robiť...


152.
označiť príspevok

senziSenzana žena
   16. 10. 2010, 15:49 avatar
to by tak mohlo fungovať, keby každý dostal prácu - ešte aj upratovačky berú len po známosti  


154.
označiť príspevok

marska
   16. 10. 2010, 15:52 avatar
tak sa naučím obrábať si záhradku 


155.
označiť príspevok

senziSenzana žena
   16. 10. 2010, 15:55 avatar
alebo robiť hostesku svätému Petrovi  


156.
označiť príspevok

Poroslav muž
   16. 10. 2010, 15:57 avatar
Neskoro, tu mu robi Matka Tereza!  


157.
označiť príspevok

senziSenzana žena
   16. 10. 2010, 15:58 avatar
no vidíš, ešte aj v nebi potrebuješ protekciu  


158.
označiť príspevok

Poroslav muž
   16. 10. 2010, 15:59 avatar
Snad spochybnujes ze Ona bola najvhodnejsim kandidatom?  


159.
označiť príspevok

marska
   16. 10. 2010, 16:02 avatar
tiež voľba 


164.
označiť príspevok

rains
   16. 10. 2010, 17:25 avatar
a darmozraci len bedakaju a fnukaju a cakaju kto im co hodi do klobuka.  
Súhlasí marska


166.
označiť príspevok

senziSenzana žena
   16. 10. 2010, 17:27 avatar
nemáš kúsok citu v sebe


160.
označiť príspevok

Mojka žena
   16. 10. 2010, 16:57 avatar
marska, krátko a múdro povedané..aj som súhlasila, i keď nerada..Na rozdiel od teba mám už skúsenosť, čo Otec národa porozdával a prešustroval..prišla vláda (vraj cigána )..ušetrila, zvýšila platy, znížila nezamestnanosť a štátnu zadlženosť ( a to všetko z našich daní )..prišla ďalšia vláda..Syna národa a slubotechna všetko, všetko zhltla..Takto to podľa mňa pôjde do kolečka dokola až kým do parlamentu nezasadne generácia možno aj tvojich vnukov..Každý národ má takú vládu, akú si zaslúži..a tak som sa stala budúcou nevoličkou.. pre nechám voľby tvojej generácie...
Súhlasí marska


177.
označiť príspevok

marska
   17. 10. 2010, 00:08 avatar
voľby zanechať netreba... to je značný defétizmus


143.
označiť príspevok

arašid žena
   16. 10. 2010, 15:20 avatar
Keď som si prečítala začiatok tejto témy, tak som o tom premlýšľala,spomínala na detstvo, stála som pri kuchynskej linke a chcela som si uvariť kávu. Keď som otvorila hornú skrinku v rohu, padol mi zrak na starý mlynček na kávu . Starý!!! Už elektrický, tak - teda starší. Zdedila som ho po mojej svokruške, keď si ona kúpila nový - moderný - oranžový mlynok na kávu. Dala mi ho ako mladej gazdinke, že než si kúpime svoj. Neuveríte mi- ten mlynček sa dožíva okrúhleho veku 3O rokov!!! A melie ako divý. Ale už nie kávu, používam ho na mletie kryštálového cukru - lebo práškový nekupujem... a výborne pomelie mak, jemne a akurát. A keď prídu Vianoce, nádherne mi pomelie badián do vianočnej calty s hrozienkami...
Prečo vám to píšem?
Pretože porovnávam výrobu vtedy a teraz.... a to hovorím o značkových výrobkoch, bo moja svokruška si na to potrpela!
Keď som mala desať rokov - hu huuuuuu - to už bolo dávno! Moja mama si v tom čase kúpila ETA vysavač, klasický na onú dobu, spredu sal, zozadu cez filter fučal teplý vzduch von a miešok bol z hrubej látky. Viete koľko má tento vysavač rokov? A keď chodím mame luxovať, vysavač funguje, ťahá ako batoľa v čase dojčenia z materinho cicíka... a miešok je stále ako nový, po piatich vysavaniach sa vzdy preperie a hotovo!
Pred mesiacom sme mame kúpili novú chladničku, lebo tú, čo mala, sme volali - omama, klasická z rokov sedemdesiatych, naša prvá chladnička, ktorú som jej dala po tom, ako sme si my kúpili novú aj s mrazničkou. Božíčku, vtedy sa môj najmladší syn učil sedieť na šerbli s podbradníkom pod bradou.Kurňa, nebyť toho, že nemala mrazák, tak ju nedáme preč, tá mrazila tak, že som sa vždy zľakla , keď som ju otvorila, že odtiaľ na mňa vycerí zuby svorka vlkov ako na Sibíri.
A tak si preberám v mysli všetky nákupy, ktoré som urobila v poslednej dobe. Ozaj, čo myslíte, koľko vydrží môj nový značkový vysavač? Magnetofón s rádiom? počítač? Prehrávač filmov? kávovar? pračka, a iné a iné?Vydržia mi aspoň päť rokov?
Čo myslíte , v čom je ten rozdiel - predtým a teraz?


145.
označiť príspevok

senziSenzana žena
   16. 10. 2010, 15:35 avatar
to tu patrí : " t.j. kto sa snaží a vie ako na to, má sa lepšie " - len toto akosi v dnešnej dobe nefunguje  


144.
označiť príspevok

senziSenzana žena
   16. 10. 2010, 15:34 avatar
" t.j. kto sa snaží a vie ako na to, má sa lepšie " - len toto akosi v dnešnej dobe nefunguje  


151.
označiť príspevok

arašid žena
   16. 10. 2010, 15:45 avatar
Hm...keď moji mladí stonú, že nestačia, nevychádza im a tak.... darmo by som im radila, každá rada marná :"Ale mama, , dnes je iná doba....nemá význam peniaze šetriť, klásť nakopu - inflácia a tak.... a prečo by som si nezobral na pôžičku, na úver,na dlh, keď môžem užívať a pritom pomaly splácať? "
Iste, ale to by musela byť doba zase len iná - t.j. taká , kde bude mať každý istotu, že má z čoho splácať!
Súhlasí marska, Ónya, Anastasija, J.Tull


153.
označiť príspevok

senziSenzana žena
   16. 10. 2010, 15:50 avatar
tú istotu sme už mali v zlatom soc., ale darmožráči si to nevážili  


165.
označiť príspevok

somik muž
   16. 10. 2010, 17:26 avatar
Arašidík   Ty chováš madarskú vyžlu ? Najlepšieho psa sveta ? 


176.
označiť príspevok

arašid žena
   17. 10. 2010, 00:05 avatar
Somík môj, musím ťa vyviezť z omylu. To je "ridžbek", ,náš devätnásťmesačný tínedžer, vlastne ešte "školoupovinný", treba ho ešte všeličo naučiť, aj keď už toho vie dosť / aj privolať výťah/, ale teraz ho chytá puberta .... bože,bože... to súúúú starosti...ale je učenlivý, hoci títo psy majú jednu zlú vlastnosť - sú tvrdohlaví, preto potrebujú prísnu ruku, lebo inak by si sa do vlastnejposteli nedostal )) Milujeme ho, zatiaľ nám hanbu nerobí.


162.
označiť príspevok

somik muž
   16. 10. 2010, 17:23 avatar
Len nerozumiem Ónya ,prečo teda v novembri 89 ,ludia chceli zmenu ?   Asi od "dobroty" nevedeli čo robia  
Súhlasí Anette


169.
označiť príspevok

Ónya žena
   16. 10. 2010, 21:30 avatar
somík..prišlo to ako jasný blesk z neba "....Petrana to dobre vystihla v príspevku o 13:02 času , ..ak si preštuduješ materiály niečo sa aj o tom dozvieš ")


163.
označiť príspevok

somik muž
   16. 10. 2010, 17:24 avatar
Asi ich lákali vtedy na námestia ...eštébáci ...za úplatky  


167.
označiť príspevok

Anastasija žena
   16. 10. 2010, 17:27 avatar
študenti to začali, pracujúci sa do zmeny nehrnuli, uveodmovali si možné následky ... študenti sú obrovská masa ľudí, ktorá sa ľahko nadchne pre veľké myšlienky, keď vidia, že sú podporované uznávanými osobnosťami .. a keď sa tomu dá príchuť niečoho zakázaného ... čisto pragmaticky, všetko sú hry mocných s davmi .. bola som vtedy v maturitnom ročníku, vnímala som to z oboch strán - nadšenie pre zmenu rovnako ako nejasnosť toho do čoho sme sa pustili - naplno som si to vtedy uvedomovala pozerajúc na ľudí o 2O - 30 rokovstarších od nás a nehrnúcich sa do toho až tak bezhlavo .. ale lavína bola spustená


170.
označiť príspevok

Ónya žena
   16. 10. 2010, 22:03 avatar
Aňa ..to bolo už dávno dopredu pripavevované a muselo sa to robiť masovo cez študentov ,...akože cez deti " ktorým systém nič moc nemohol ")
Súhlasí arašid


168.
označiť príspevok

somik muž
   16. 10. 2010, 17:29 avatar
Obhajovať komunizmus je ...hm.....minimálne čudné  


171.
označiť príspevok

Ónya žena
   16. 10. 2010, 22:06 avatar
komunizmus aký bol ..nikdy nebol ten pravý komunizmus ..))
Súhlasí arašid


172.
označiť príspevok

Vlado muž
   16. 10. 2010, 22:16 avatar
Ónya, nie je ani správne hovoriť, že tu nejaký komunizmus bol. Lebo nebol žiaden. O komunizme ľudia len hovorili všeobecne, bez nejakých presnejších opisov. Tie predstavy nemá totiž dodnes nikto. Ani samotní komunisti.

Pokiaľ chceš hovoriť o predošlom režime, tak hovor o socializme. Ten tu totiž bol! A štát to mal aj priamo v názve: Československá socialistická republika.

Komunizmu sa venoval filozof Marx, ale nikdy (neviem o tom) nikde nenapísal, ako to má vyzerať v komunistickej spoločnosti. Len hmlisto. Komunisti majú svoj program o kritike a odstránení kapitalizmu, ale to nie je ten samotný komunizmus. O tom, ako to môže byť v tej komunistickej spoločnosti, sa nikde nedočítaš.

Príklad: Chceš odstrániť chudobu. To je skvelá myšlienka. Ale z tejto myšlienky sa ti nepodarí napiecť chleba, aby si sa nasýtila. Na to potrebuješ ďalší recept (skúsenosť, prax, vedomosti).


173.
označiť príspevok

Ónya žena
   16. 10. 2010, 22:30 avatar
Vlado bola to moja odpoveď somikovi 17:29 ..cit. "Obhajovať komunizmus je ...hm.....minimálne čudné )))
hovorilo sa "komunistický režim "..v ktorom vládli spôsoby a metódy vyžadujúci si poslušnosť a úzko tento režim súvisel s terorom ,...existuje literatúra (ale klamala by som lebo neviem názov ), kde je popísaná predstava komunizmu, ktorý nikdy nebol správne pochopený.


174.
označiť príspevok

Vlado muž
   16. 10. 2010, 22:40 avatar
Nechám sa prekvapiť. Lepšie je prečítať, potom sa môžem vyjadriť kriticky aj ku komunizmu. Ale čo som nečítal, to sa nedá kritizovať.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 10:08,  ja strach z komunizmu nemam, len vidím v tom neskutocnu hluposť....a fasizmu...
dnes, 10:08,  Akonáhle povieš, že nemôžeme vystúpiť z EU, tak ja poviem z princípu, ze chcem...
dnes, 10:00,  Múdro píšeš. Skutočny znovuzrodený kresťan nemá dokonca strach ani z návratu komunizmu...
dnes, 09:51,  skutočny znovuzrodený kresťan nema strach z veci ktore sa deju okolo neho....Tato zem nie je...
dnes, 09:40,  moderne je mať strach z migrantov....mufko by vedel o tom hovoriť.....dufam že sa už...
dnes, 09:22,  Strach je vždy duchovná realita. A snaží sa uchopiť duše ľudí, aby mohol riediť ich...
dnes, 09:01,  v tomto pripade ani nevie prečo gága......
dnes, 08:59,  Len idioti chcu vystup Slovenska z EU.....Jedine že by chceli aby kľaklo....a minule dlhy...
dnes, 08:55,  A toto čudo má silu tu poúčať o niečom druhých.... *13 On je realita sama *13...
dnes, 08:48,  Lasica? Starý skurvyzmrd. Suchý úbožiak, ktorý sa vyštveral po chrbáte Satinského. Jeho...
dnes, 08:46,  Strach, že keď opustíme EU, tak to bude náš ekonomický "koniec"? Strach, že keď...
dnes, 02:23,  https://www.youtube.com/watch?v=Fhy9TQiHegU Toto je zrejme to, čo potrebuješ vidieť
dnes, 01:51,  https://www.youtube.com/watch?v=JGJQfYyfpOA
dnes, 01:48,  Čo si pustíme pri výrobe naozaj domácej medoviny: Od 0:58...
dnes, 00:23,  Časť č. 2 je zaujímavá.
dnes, 00:22,  Zachoval som originálny názov. Tak sa ten seriál volá. Do Slovenčiny nebol preložený.
dnes, 00:10,  A je pre teba náročné, alebo dokonca nemožné, či dokonca nechcené na Slovenskom fóre to...
včera, 23:58,  Lebo je to v češtine. I názov tej série dokumentov.
včera, 23:15,  Proč si nedal názef vlákna v slovjenščtine ?
včera, 23:04,  Tie bytosti, ktoré mučia ľudí v pekle, sa prezentujú samozrejme aj na zemskom povrchu. Tu si...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
O práci iba v práci. O škole iba v škole.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(399 213 bytes in 0,963 seconds)