Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Na kostol v Zálesí sľúbila peniaze arcidiecéza, zaplatí ho asi Pán Boh.

2
reakcií
995
prečítaní
Tému 10. februára 2013, 10:23 založil nabzlo.

podobné témy:1.
označiť príspevok

nabzlo muž
   10. 2. 2013, 10:23 avatar
Cirkev už mesiace neplatí za stavebné práce na kostole, robotníci preto nedostali na Vianoce výplatu.

Hrubá stavba: Stavebnej firme zatiaľ uhradili len časť nákladov, aj to z milodarov. Konateľ sa chce s arcidiecézou súdiť.

Robotníci stavajúci kostol v Zálesí pri Senci odišli na Vianoce bez haliera. Zamestnávateľ ich nemal z čoho vyplatiť. Bratislavská arcidiecéza totiž nedala stavbárom za štyri mesiace roboty ani cent.

Pozemok, na ktorom začal rásť kostol a ktorý cirkev dostala od obce za symbolickú sumu do prenájmu na deväťdesiatdeväť rokov, pritom ešte v auguste so všetkou úctou posvätil bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský. Stavebnej firme má však zatiaľ stačiť zrejme vatikánska mena. Zaplať Pán Boh.

Iba milodary

Obec Zálesie má vyše tisícpäťsto obyvateľov a rozrastá sa neuveriteľnou rýchlosťou. Za posledných desať rokov tu pribudlo niekoľko stoviek občanov. Rozširuje sa aj skupina veriacich. Tých aktívnych, ktorí pravidelne ctia náboženské rituály, je okolo dvesto. Omše a oslavy všetkých kresťanských sviatkov však musia prežívať v nedôstojnom prostredí kultúrneho domu. Kostol nemajú.

Až v lete začali vyše dvadsaťročné sľuby o jeho stavbe nadobúdať reálne kontúry. Prišli vysokopostavení cirkevní hodnostári z Bratislavskej arcidiecézy, sľúbili peniaze a arcibiskup Stanislav Zvolenský slávnostne posvätil pozemok. Projekt bol hotový, zmluvná firma na ňom následne začala stavať.

Posviacka: Pozemok pod kostolom v lete slávnostne vysvätil arcibiskup Zvolenský, vľavo. Peniaze vraj sľúbil poslať do týždňa, neprišli ani do Vianoc.
Reprofoto: Tony Štefunko

Veriaci videli aj vizualizáciu a tešili sa. Kostol má mať modernú oblú architektúru, ktorá je podľa starostu Zálesia Jozefa Meška vhodná na ich zrekonštruované námestie. Ak by išlo všetko podľa plánu, veriaci by už najbližšie Vianoce mohli sláviť v novom svätostánku. Rozpočet nákladnej stavby má byť okolo 650-tisíc eur. Aby pomohli Bratislavskej arcidiecéze s financovaním, odhodlaní obyvatelia, medzi nimi mnohí dôchodcovia, siahli poriadne hlboko do svojich peňaženiek a za necelý rok vyzbierali na milodaroch približne dvadsaťjedentisíc eur. Mali byť použité na dokončovacie práce.

Nastal však problém. Peniaze od cirkvi, ktoré údajne mali prísť už týždeň po posviacke, neprišli ani do Vianoc. To už stála hrubá stavba v hodnote vyše stopäťdesiattisíc eur. Miestny farár Štefan Rusňák tak po mesiaci poskytol staviteľovi Albínovi Brišovi ako zálohu na stavebný materiál aspoň milodary veriacich. Aj to bol len zlomok potrebnej sumy. Na Vianoce preto robotníci odchádzali k svojim rodinám s prázdnymi rukami, bez výplaty.

Staviteľovi sa zase začali vyhrážať exekútori, pretože neplatil svojich dodávateľov. Svedomím cirkevných hodnostárov to však zjavne nepohlo. Doteraz sa totiž nič nezmenilo. Hrubá stavba kostola stojí, faktúry sú stále neuhradené. Staviteľ preto plánuje podať na súd žalobu.

Omše v kulturáku: V Zálesí už vyše dvadsať rokov čakajú na stavbu kostola. Zatiaľ sa veriaci tlačia vedľa krčmy.

Tajnostkári

Na arcidiecézu sme sa obrátili s otázkami ohľadom výšky investície a problémov s preplácaním faktúr a dlho nám nechodila žiadna odpoveď. Keď sme sa za odpoveďami zháňali telefonicky, pracovník z arcidiecéznej kancelárie len veľmi múdro a prefíkane skonštatoval: „Ak dostanete od nich odpovede, tak to bude vyjadrením toho, že chcú odpovedať. Ak nedostanete odpoveď, tak to znamená, že nechcú odpovedať.“

Od riaditeľa arcibiskupského úradu Tibora Hajdu nám po niekoľkých dňoch prišlo napokon takéto vyjadrenie: „Kostol stavia farnosť Ivanka pri Dunaji. Bratislavská arcidiecéza pomáha farnosti podľa vlastných možností. Keďže ide o stavbu náročnú zo všetkých stránok, snažíme sa postupovať obozretne.“

Znamená takýto „obozretný postup“, že cirkev nebude včas preplácať faktúry? „S dodávateľom stavby komunikujeme. Práce zatiaľ neboli prevzaté, a preto nemohli byť uhradené. Hneď ako prebehne prevzatie prác, môže byť v zmysle zákona vyhotovená faktúra a bude v lehote splatnosti uhradená,“ tvrdí Hajdu.

Konateľ stavebnej firmy Albín Briš však vraví niečo iné. Komunikácia s cirkevným úradom je podľa neho problematická, doteraz mu neumožnili ani stretnutie s arcibiskupom. „Už niekoľkokrát som požiadal arcidiecézu, aby si prevzala stavebné práce. Nereagujú a faktúry mi vracajú späť vždy s nejakou novou nezmyselnou požiadavkou,“ tvrdí Briš.

Brzdí to ekonóm?

V čom je teda podstata problému neplatenia za už vykonané a dopredu dohodnuté práce, arcidiecéza jasne nevysvetlila. Stavbu, ako aj všetky dokumenty, má mať podľa našich informácií pod palcom arcidiecézny ekonóm Vladimír Thurzo. Tomu sa vraj nepáči cenotvorba a tlačí staviteľa, aby ešte zľavil. „Už aj tak som stratový, veď stavbu som v podstate doteraz financoval sám. Ak chcem garantovať kvalitu práce, nižšie ísť nemôžem. Rozpočet bol predsa urobený a odobrený už na začiatku stavby,“ podotýka Briš.

Cirkevný ekonóm vraj prirovnáva oválnu stavbu kostola k stavbe rodinných domov, čo je neporovnateľné. Práce sú pri takýchto stavbách oveľa drahšie. Potvrdil to aj starosta obce. „Dopočul som sa, že je tam problém s fakturáciou z hľadiska plnenia. Viem, že mali iné predstavy o tom, aký materiál sa tam použije. Vzhľadom na to, že materiály predpísal statik, treba to dodržať. Samozrejme, že sú aj na inej cenovej úrovni. Nevidel som však ani zmluvu, ani rozpočet,“ hovorí Jozef Meško.

Klebetné jazyky v obci zase hovoria, že arcidiecézneho ekonóma hryzie, že zákazku nedostal niekto jemu či arcidiecéze blízky. To majú byť dôvody, prečo vraj robí obštrukcie, bazíruje na cenách a neprepláca faktúry. Ak je to pravda, nemal by si práve ako veriaci človek zastávajúci v cirkevnej štruktúre vysoký post uvedomiť, že dostáva do úzkych nielen podnikateľa, ktorého naháňajú dodávatelia, ale najmä robotníkov a ich rodiny?

Keď sme Vladimíra Thurza telefonicky oslovili, miesto odpovedí kládol otázky. Opakovane ho zaujímalo iba to, kto nám dal informácie. „Kto vám dal toto stanovisko, že to mám na starosti a že sa nám nepáči cenotvorba? Ale kto vám to povedal? Nie, nebudem sa k tomu vyjadrovať. My sme vám poslali stanovisko, nemáme sa k tomu čo viac vyjadrovať. To je všetko,“ a s prianím pekného dňa zložil.


2.
označiť príspevok

nabzlo muž
   10. 2. 2013, 10:26 avatar
banda špinavá cirkevná...


3.
označiť príspevok

nabzlo muž
   10. 2. 2013, 10:29 avatar
Tých aktívnych, ktorí pravidelne ctia náboženské rituály, je okolo dvesto.

tak nech tí sprostý veriaci oblečú monterky a idú makať zadarmo,ked chcú mať pomník ľudskej hlúposti...
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 23:17,  Majú skvelé pesničky.*04 Iba sa musíte prelúskať cez ich diskografiu....
dnes, 23:17,  Na základe toho čo máš v duši ;)
dnes, 23:15,  Ono aj tvorí vysielanie ;)
dnes, 23:15,  Denník N je slovenský denník a internetové médium. Redakcia sa venuje investigatívnym,...
dnes, 23:15,  Pešo ? *06*06
dnes, 23:13,  1/ Stare ako Praha...:)))
dnes, 23:12,  Dnes som dal taký okruh- Hurbanová- Košiarny briežok, Bikšová lúka - Čingov - Sovia...
dnes, 23:11,  Nie len pozoruje ;)
dnes, 23:10,  42/ Mysel je len televizor vedomie ho pozoruje...:)))
dnes, 23:10,  Myslíš na hownocuc 2?*13*13*13*13
dnes, 23:09,  Plne súhlasím s názormi prezidentky. Správna prezidentka, hrdosť Slovenska. Správna Slovenka.
dnes, 23:09,  Ta ňe. *04
dnes, 23:08,  To je jasné, ale ináč som neskutočný nervák. Minulý víkend som bol na Hrebienku,...
dnes, 23:08,  Apoštol Pavol predpovedal presne takú situáciu: 'Všetko, čo bolo napísané predtým, bolo...
dnes, 23:08,  Ale fekálna žumpa tzv. Denník Neznámeho vojína už narieka. O čo ide Filipovi...
dnes, 23:07,  Duch je zároveň činiteľom i pozorovateľom ;)
dnes, 23:07,  To sa ti možno len podobá ako znak slovenských brancov...
dnes, 23:06,  Som morča na úteku. Dúfam, že pred obradovičovcami nebudem nútený utekať.
dnes, 23:06,  40/ Este raz kto pozoruje myslienky??? Mysel mysel???:))))
dnes, 23:05,  Denník N je podľa morčiat na úteku fekálna žumpa.
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Žena sa vydáva s nádejou, že manžela zmení. Ale on sa nemení.
Muž sa žení s nádejou, že sa žena nezmení. Ale ona sa mení.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(54 954 bytes in 0,491 seconds)