Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  filozofia  téma
kategórie:  

Mýty a skutočnosť

7
reakcií
1481
prečítaní
Tému 20. apríla 2018, 09:13 založil Krištof.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
16. 08. 2016
4
03. 11. 2012
38
 
 


1.
označiť príspevok

Krištof
   20. 4. 2018, 09:13 avatar
"MÝTY A LEGENDY
Na samom okraji našich vedomostí o svete a vesmíre sa rozprestiera hmlistá ríša mýtov a legiend. Do nej patria príbehy o bohoch a ľuďoch, zasadené do dávnej minulosti, o hrdinoch, ktorých dobrodružstvá uchvátili ľudskú fantáziu, patria do nej aj čarovné ľudové rozprávky a povesti tvoriace folklór, ktoré sa odovzdávajú z pokolenia na pokolenie. V každej kultúre je táto ríša svetom ľudskej obrazotvornosti, ktorá si vybájila čudesné príbehy a z hlbín duše vyvolala symboly, vyjadrujúce základné životné pravdy a mystériá." (Ilustrovaná encyklopédia ľudskej vzdelanosti)

"Mýty sú prostriedky, ktorými hľadáme a vytvárame význam skutočností, ktoré sú transcendentné. ... Symboly sú súčasťou reality, ktorú sa snažia popísať. Symboly sú skôr holistické než logické." (John Bradshaw, 1988)

Mýtus v jednom význame slova znamená jednoducho klam. V inom zmysle však môže predstavovať veci "inak skutočné". "Môžeme povedať, že je to akýsi archetypálny a interný svet, ktorý je prítomný aj niekde v hĺbke nášho podvedomia, napriek tomu, že nie každý človek je aj homo religiosus. O tom pomerne veľa písal psychológ Jung a sústredil sa hlavne na archetypálny význam mýtu."
bit.ly Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


2.
označiť príspevok

Krištof
   20. 4. 2018, 09:15 avatar
Primerane vyjadrené, vystihnuté sú mýty napr. v niektorých dielach - Pán prsteňov, Hobit, Trója (film), Narnia, Hviezdne vojny (hypermoderná forma)... Súvisia tiež s bojom dobra a zla a vierou, že "dobro nakoniec zvíťazí". Môžu inšpirovať.

Mytologické a možno i "skutočné" symboly, archetypy: Zlé symboly či archetypy sú napríklad: draci, upíri, netopiere, vlci (vlkodlaci), čierne vrany (havrany), zlí muži v temnom plášti s temnou kapucňou (napr. Nazgúlovia z Pána prsteňov), bosorky (strigy), velké pavúky, hady; pochybní starci - zlí čarodejovia (viď Saruman, podobne i jeho sluha Gríma Červivec), démoni, mocibažné temné tvory typu Sauron; ohavy ako škreti či ohyzdi (skurut-hai), zlobri (výnimka Shrek , "padlí", "zakomplexovaní" "hrdinovia" ako Glum (Gloch, predtým Sméagol); vlastnosti: egoizmus, temnota, divokosť; príp. jedlo: zväčša mäso, niekedy kanibalizmus a také, čo sa normálne neje - ľudské, koňnské a pod. (viď ohyzdi, zlobri); nezdravé prostredie - pustatiny...

Dobré symboly, archetypy napr.: Bieli či svetlí "múdri starci", príp. dobrí čarodeji typu Gandalf (najprv len Šedý, potom celkom očistený Biely); biele holubice, dobrí (svetlí) anjeli, bytosti typu Elfov (Legolas, Elrond) - aj ženy (Galadriel, Arwen, Tauriel); malí zdanlivo slabí hrdinovia ako niektorí hobiti (Bilbo, Frodo, Sam), slušní ľudia a statoční hrdinovia a králi (Aragorn), biele kone; vlastnosti: pokora, striedmosť, sloboda (aj zodpovednosť), rozumnosť, láska, civilizovanosť; zdravé prostredie - živá fauna, flóra; jedlo: zväčša bezmäsité (elfovia vegetariáni) alebo normálne mäso, napr. bravčové, rybie.

Niekedy možno - povedzme na ceste sebarozvoja - sa treba stretnúť aj s tými nepríjemnými vecami, akoby so svojím tieňom, byť odvážny. Okrem toho môžu jestvovať tiež výnimky, keď zdanlivo zlý symbol je v konkrétnom prípade vykreslený ako skôr dobrý (viď zlobor Shrek v známom animovanom filme). Alebo niekto je "prezlečený" tak, že pôsobí kvázi ako pochybné individuum, ale pod tým je to kladný hrdina; hoci môže to byť aj opačne: vlk v ovčom rúchu. Alebo niekto je pôvodne kladný hrdina, ale potom podlahne zlu a "padne" (viď tzv. padlí anjeli alebo Saruman Biely).
(Môžu existovať aj neutrálne "archetypy", napr. trpazlíci, Enti, nejasné typy.)

Ide zdanlivo len o mýtické a umelecké symboly príp. psychologické formy a morálne hodnoty. Ale je možné, že existujú pôvodne v skutočných podobách v duchovnom svete (napr. ako temné a svetlé bytosti). Ako podobne povedal aj RNDr. Emil Páleš, CSc., že to nie sú len veci ľudskej psyché (C. G. Jung), lež i duchovného sveta


8.
označiť príspevok

Krištof
   12. 11. 2018, 12:34 avatar
Keď som neskôr rozmýšlal nad tou myšlienkou, že "niečo z ľudskej mytológie môže mať svoj pôvod v nadprirodzenom svete", bol som už trochu viac kritický k tomu. Na jednej strane asi platí, že: "ľudia mysleli a hovorili viac obrazne. Pozri obrázkové písmo hieroglyfy. Pozri obrazné podobenstvá. Pozri sny - tiež podvedomé (nevedomé) obrazy. Pozri celkovo symboly, symboliku, ktoré sa stále používajú. Ľudia aj dnes sledujú určité príbehy v knižnej a filmovej podobe. Viď tiež umenie."
Jestvuje "ľudská psyché každého človeka; archetypy: hrdina, tieň ("zlé vlastnosti" ), "múdry starec" (zosobnený aspekt múdrosti v človek), odvaha a strach, boj dobra a zla, svetla a tmy, viera vo víťazstvo dobra." Mytológie existovali (existujú) v rôznych kultúrach, mytologické príbehy o bohoch, ľuďoch, rôznych tvoroch, osudoch... Otázka však je, ako to interpretovať. Čo je na tom ešte normálne, reálne a čo príp. iluzórne? Napr. o diablovi Biblia hovorí, že klame ľudí. Hovorí sa, že už na začiatku sa ľuďom vizualizoval ako had, komunikoval s nimi a oklamal ich (kniha Genezis). Pohanské božstvá (aspoň niektoré) možno boli zamaskovaní padlí anjeli.

Teda jednoducho treba byť aj kritický pri uvažovaní o takýchto veciach. Z podobnej oblasti - napr. taký sci-fi film Matrix (1999) ako dokázal mnohých pomýliť, takže sa domnievali (domnievajú), že by to podobne mohlo aj v realite existovať bit.ly Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


3.
označiť príspevok

Fotooon muž
   20. 4. 2018, 10:00

Príspevok bol vymazaný administrátorom.4.
označiť príspevok

Krištof
   20. 4. 2018, 11:35 avatar
Niečo z toho by mohlo súhlasiť. Napr. že mýty môžu mať aj nadprirodzený pôvod zo zjavení. Ale je to asi zložitejšie. Mýty sú staršie než grécky rozum Aristotela. Napr. pred 5000 rokmi nebola veda, nie v dnešnom zmysle a nie rozšírená medzi ľuďmi. Nemali ani vedecké poznatky, ktoré prišli až neskôr. Ľudia mysleli a hovorili viac obrazne. Pozri obrázkové písmo hieroglyfy. Pozri obrazné podobenstvá. V Matúšovi 13, 34, 35 čítame: "Ježiš [hovoril] zástupom v podobenstvách. Skutočne, bez podobenstva im nehovoril." - Tak je to zrejme ľuďom bližšie, ich duši a životnej skúsenosti. Pozri sny - tiež podvedomé (nevedomé) obrazy. Pozri celkovo symboly, symboliku, ktoré sa stále používajú. Ľudia aj dnes sledujú príbehy v knižnej a filmovej podobe. Viď tiež umenie.

Alebo zhodné prvky a motívy ľudských snov, vlastností, skúseností a mýtov. Psyché každého človeka; archetypy: hrdina, tieň ("zlé vlastnosti", "múdry starec" (zosobnený aspekt múdrosti v človek), odvaha a strach, boj dobra a zla, svetla a tmy, viera vo víťazstvo dobra. Rozhodne tam nejde len o nejakých zlých a presadenie zla.

Otázka: existujú napr. draci alebo (naopak) bytosti svetla (nebeskí anjeli), ako o nich hovoria mýty? Vo fyzickom svete nie, ale v duchovnom možno áno. Mýty nie sú o bežnom fyzickom svete, sú skôr "inak skutočné". Možno čiastočne predstavujú prienik tohoto a onoho sveta


5.
označiť príspevok

Fotooon muž
   20. 4. 2018, 18:55

Príspevok bol vymazaný administrátorom.7.
označiť príspevok

Krištof
   20. 4. 2018, 21:01 avatar
O dvanástich mesiacoch je o tom, ako démoni pomáhajú ľuďom v núdzi? Neviem, možno čosi v niektorých prípadoch na tvojej interpretácii je pravdy, ale celkovo je oblasť mýtov zložitejšia (viac aspektov, ako som už naznačil). Viď napr. Staré grécke báje a povesti. Už som o nich kedysi písal: Aj vo vede a v spoločnosti sa rôzne prvky gréckej mytológie používajú a sú známe, napr. pojmy narcizmus, Achilova päta, Oidipov komplex, sizyfovská práca, Ariadnina niť, odysea. Homér (8. storočie pred n.l.), grécky epický básnik je považovaný za autora hrdinských eposov Ilias - o trójskej vojne - a Odysea o Odyseovej ceste. Zaujímavé je, že mesto Trója z jeho príbehu sa pokladalo čisto za "mýtus", dnes však vieme, že toto naozaj existovalo (v Malej Ázii čiže dnes v západnom Turecku), hoci zrejme nie všetky opisované udalosti v Iliade sa zakladajú na historickej realite. Ešte pred Homérom a ďalšími autormi si rôzne tieto príbehy rozprávali ľudia pri ohniskách a na pastvinách. Na slávnostných hostinách ich spievali slepí pevci dávno predtým, než boli zapísané. Ktoré sú tam najznámejšie príbehy? Prometeus, Herakles, Perseus (známy z filmu Súboj titanov: medúza, Kraken, lietajúci kôň Pegas...), Daidalos a Ikaros, Sizyfos, Oidipus, Eros a Psyché, Trója, Odyseove cesty... Niekedy tu božstvá, ktoré sídlili na vrchu Olymp, znamenajú zosobnené prírodné živly, často nepriaznivé, alebo iné tajomné sily (niekedy možno i bytosti). Niekedy sú bohovia ako ľudia, zápasia medzi sebou. Hrdinovia zas motivujú ľudí k odvahe a k riešeniu problémov. Niektoré báje hádam vyjadrovali dávne ľudské sny a túžby, napríklad o lietaní. Múzy, ktorých vodcom bol boh Apolón, ochraňovali rôzne druhy umenia. Alebo s nymfou Echo sa spája známy smutný zato však poučný príbeh. Grécky mládenec Narkissos (Narcis) opovrhoval láskou Echo. Tej puklo srdce a zomrela. Nemesis ho potrestala tak, že sa zamiloval do vlastného obrazu v jazere a v sebaobdive spadol do jazera a utopil sa. To je poučné - narcizmus (privelký) nie je dobrý pre nikoho.

Gréckych bohov prevzali aj starovekí Rimania, akurát ich inak volali. Napríklad bohyne pomsty Erínye boli u Rimanov Fúrie (súviseli so zlým svedomím). Vodné, lesné a horské nymfy sa zas podobali starým slovanským rusalkám, vílam a lesným žienkam. Nie je celkom pravda, že s koncom polyteizmu skončili aj ochranné božstvá, totiž nahradili ich katolícki patróni a ochrancovia. Napríklad sv. František z Assisi, známy svojou dobrotou a láskou ku všetkým živým stvoreniam, láskou k prírode sa stal patrónom zvierat a ochrancov životného prostredia. To je asi dobré, lebo dané oblasti sú posvätené, očistené či obnovené (sväté kresťanstvo vs staré pohanstvo)


6.
označiť príspevok

Fotooon muž
   20. 4. 2018, 19:03

Príspevok bol vymazaný administrátorom.

váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 21:08,  4/ Mam nastudovanu knihu cesta zenu cesta meca od Takuana Soha venovanu priatelom samurajom a...
dnes, 21:07,  Lebo taký je zákon Ondrej. Ja sa nesmejem na tom, že ma ošetria, ale na tom, že sa ma tu...
dnes, 21:04,  Čím to asi bude, že? Že by tým, ze v Nmecku žije už cez 25 percent nenemcov? To je cena...
dnes, 21:03,  Ze vraj nerozumiem boxu!!!:))) No na hnedé topánky si dávaj hnedý, na čierné, čierny, nie...
dnes, 21:03,  Ja vybočujem z radu? Myslíš, že som jediný dlžník ZP? *39
dnes, 21:02,  To je zaujímave nemci sa boja vychadzať všade sa podrezava na diskotekach sa zabijaju...
dnes, 21:00,  Áno, aj tak bolo a dobre bolo. A to mi umožnila len Európska únia.. Tak čo si...
dnes, 20:59,  Prečo úbohé?....veď ty zasmejes že neplatis...a my podľa teba platíme ako...
dnes, 20:59,  Možno nevybočuje, možno iba hlavu vystrkuje. *13*13*13*13
dnes, 20:57,  Asi že vybočuješ z radu, alebo tak nejak, predpokladám :)
dnes, 20:57,  64. to si o sebe vykecal aj sám, aj to ze chodíš na fušky do nemecka na čierno , a všetko...
dnes, 20:56,  A? Pointa?
dnes, 20:56,  Ak má kredit zavola tod liečitelovi https://www.youtube.com/watch?v=YclO5igl29E
dnes, 20:55,  Každého trápi to, čo chce, aby ho trápilo. :)
dnes, 20:55,  43- tvoje argumenty sú fantazmagóriou - čo sa babe chcelo, to sa babe snilo. Tvoja...
dnes, 20:54,  Edo, za skúšku nič nedám, ale neviem, čo potom. *13*13*13 Ako píšem, ja som priposraný a...
dnes, 20:54,  uz ten odkaz korektne nepracuje
dnes, 20:52,  dlhy v poistovni ale hlavná vec ze ta trápi nemecky starosta *13*13*13
dnes, 20:51,  S tým tu vyšiel tvoj obľúbenec Edo Žákovic, nie ja Skajuš *05
dnes, 20:50,  Taká je demokracia.
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Vstúpiť do manželstva neznamená vzdať sa slobody, ale vymeniť osobnú slobodu za spoločnú.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(67 090 bytes in 0,558 seconds)