Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  filozofia  téma
kategórie:  

Múdre myšlienky Siddhártha Gautama

33
reakcií
1476
prečítaní
Tému 8. júna 2017, 10:56 založil Krištof.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
02. 03. 2012
40
11. 11. 2013
170
03. 10. 2018
1
 
 


1.
označiť príspevok

Krištof
   8. 6. 2017, 10:56 avatar
"Čas radovánok netrvá dlho, ale prejde rýchlo; ničomu na tomto svete sa nemôžeme tešiť večne."

"Dokonalý človek neznamená nič, kým nerobí dobré skutky, kým neutešuje smutných ľudí a zvieratá."

"Nie si na svete na to, aby si bol nešťastný. Avšak šťastie je iba vnútorný pokoj. Nauč sa ho nájsť. Dokážeš to. Premôž sám seba a premôžeš svet."

"Nikdy na svete neprestane nenávisť skrz nenávisť. Nenávisť prestane len skrz lásku. Toto je večné pravidlo."

"Pomocou energie, pozornosti, sebakontroly a sebaovládania si múdry človek vytvorí ostrov, ktorý ani povodeň nedokáže zničiť."

"Víťazstvo rodí nenávisť, lebo porazení sú nešťastní. Mierumilovný by mal žiť šťastne, vzdávajúc sa tak víťazstva ako i porážky."

"Ste tým, čo ste robili a budete tým, čo robíte teraz."

"Túžba je hlavnou príčinou utrpenia a to je možné ukončiť správnym životom."

"Najšťastnejší je ten, kto má najmenej žiadostí."

"Tomu, kto mnoho žiada, mnoho chýba."

"Bohatstvo ničí bláznov, múdrych nie."

"Láska je odvaha, ktorá sa nebojí ničoho na svete."

"Tak ako najsilnejší vietor nepohne pevnou skalou, tak ani ohováranie, ani chvála nepohne múdrym človekom."
Súhlasí Wolfe, Scarlet666, -era-


2.
označiť príspevok

Krištof
   8. 6. 2017, 11:00 avatar
Týmito Budhovými výrokmi, ktoré pochádzajú zväčša asi z Dhammapada, nejde mi o "náboženstvo", lež o múdrosť resp. etické hodnoty. Teda náboženstvo budhizmu s jeho rituálmi a vierou v reinkarnáciu je iná téma. Hoci časť z neho je práve aj o tých hodnotách: pokoj, súcit, dobro, hľadanie a nachádzanie cesty na prekonanie utrpenia. Podobné myšlienky možno nájsť aj inde, ale asi Siddhártha resp. Dhammapada ich vyjadruje najlepšie. Kresťanstvo má tiež podobné myšlienky, avšak nie iba v etickom kontexte, lež aj v súvise s Bohom, nebom a v tejto téme mi ide skôr len o etické hodnoty v teórii i praxi (aspoň v rámci nedokonalých možností). Teda isté múdrosti možno akoby "vziať" z "budhizmu", inšpirovať sa nimi a ostatné nechať tak. Podobne ako sa vám môže páčiť určitý výrok trebárs Sokrata, Zarathuštru, Kanta, Konfucia, Gándhího a predsa ani zďaleka nie všetko od nich - alebo z ich smerov - uznávať.

Ale predsa: nemal taký Siddhártha vlastne výhodu tým, že - údajne - od narodenia mnoho rokov žil pohodlný, príjemný, bohatý život? Až keď mal asi 29 rokov, odišiel žiť ten skromný, múdry život. Teda mal akýsi dobrý materiálny i psychologický základ. Zväčša ľudia od detstva sa neraz trápia s problémami, i keď inokedy sa majú asi dobre. Taký dobrý základ ako on však už asi nemajú. Napriek tomu sa ktokoľvek môže inšpirovať správnymi hodnotami, lebo ako som kdesi čítal: "Bez cnosti je človek len tým najnebezpečnejším zo zvierat."


3.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   8. 6. 2017, 11:14 avatar
Písal si správne Siddhártha Gautama je samotným Budhom a on založil vlastné učenie Budhizmus. Pre kresťana je neprijateľné a rozpore s kresťanstvom Pána Ježiša Krista.

Celé výroky sú sebe-stredné a nepravdivé, navonok pekné - vo svojej podstatne mylné a nesprávne. V podstate je Budhizmus o človeku, ktorého vedie k tomu, že je sám sebe Bohom alebo ako Boh - prvé klamstvo Satana, keď hovoril Adamovi a Eve, že keď zjete zakázané ovocie budete ako Boh. Obracanie sa do seba, energií a pýchy. Rozhodne je veľký omyl zameriavať sa na zvieratá a utešovať ich... toto vidíme v dnešnej prevrátenej dobe, človek viac miluje psíka, ktorého oblečie od šiat ako človeka hoci aj rodinu alebo blížneho.


5.
označiť príspevok

Krištof
   8. 6. 2017, 12:20 avatar
Opakujem, tu nejde o budhizmus (ako taký, celkovo). Asi moslim, hinduista alebo člen iného náboženstva, ktorí by boli príliš zaujatí, by už aj v tomto mohli vidieť ohrozenie svojho náboženstva (nie každý moslim či hinduista, len tí zaujatí). Ale nie je to o náboženstve, budhizme. Nesúvisí to ani so sebastrednosťou, skôr s láskou k ľuďom i k zvieratám, teda so súcitom a pod. Zvieratá netreba obliekať do šiat (ak to niektoré nepotrebujú v zime). Stačí zbytočne im neubližovať a vnímať ich ako živé stvorenia, nie len nejaké prostriedky. Vlastne tí ľudia asi ani nie sú budhisti, čo "v dnešnej prevrátenej dobe viac milujú psíka ako človeka a oblečú ho do šiat...". To robia, keď už, asi ľudia iných názorov. 

Myšlienky pokoja a lásky - aj k iným, všetkým ľudom sú vlastné i kresťanstvu. Napr. Rimanom 12:
"Láska nech je bez pokrytectva! Zošklivujte si zlé, pridŕžajte sa dobrého! Naklonení v bratskej láske, predbiehajte sa navzájom v úctivosti... Radujte sa s radujúcimi a plačte s plačúcimi! Buďte vospolok jednomyseľní, nebuďte namyslení, ale majte porozumenie pre nízko postavených... Nikomu sa neodplácajte zlým za zlé; starajte sa o dobré pred všetkými ľuďmi. Ak je možné, nakoľko je na vás, majte pokoj so všetkými ľuďmi, nepomstite sa, milovaní... Nedaj sa premôcť zlému, ale zlé premáhaj dobrom!"

Ešte aj inak, 1Jn 4, 17-18:
"Láska medzi nami dosiahla dokonalosť v tom, že máme dôveru v deň súdu... V láske niet strachu, ale do­konalá láska vy­háňa strach, lebo: kto má strach, bojí sa tres­tu, a kto sa bojí, nie je dokonalý v láske."
Súhlasí lea_pragmaticka1


7.
označiť príspevok

Wolfe muž
   8. 6. 2017, 13:23 avatar
Bigotnej to nevysvetlis..


8.
označiť príspevok

Krištof
   8. 6. 2017, 16:32 avatar
Niekedy niekto reaguje prudšie, ak sa mu zdá, že je niečo proti určitým hodnotám. Zdá sa, že aj Lea si to potom nechala vysvetliť, na druhýkrát :-)


6.
označiť príspevok

Wolfe muž
   8. 6. 2017, 13:22 avatar
"Celé výroky sú sebe-stredné a nepravdivé, navonok pekné - vo svojej podstatne mylné a nesprávne. " >> To by si potom mohla povedat aj o Jezisovych vyrokoch..


9.
označiť príspevok

Krištof
   8. 6. 2017, 16:37 avatar
Takpovediac ak nemá nad sebou Boha, je to sebastrednejšie, ale v súvise s ľuďmi a inými tvormi nie, lebo tam je láska k nim


13.
označiť príspevok

Lemmy muž
   8. 6. 2017, 17:49 avatar
SG: ničomu na tomto svete sa nemôžeme tešiť večne.

Lebo to je logické, nakoľko žijeme len istý čas. Nie večne. Môžeme sa tešiť maximálne tak do smrti.

Bohatstvo ničí bláznov, múdrych nie.

Z toho vyplýva, že robotníci sú blázni, a miliardári sú múdri ľudia.


23.
označiť príspevok

Krištof
   8. 6. 2017, 18:30 avatar
Prvá časť toho výroku to osvetľuje: "Čas radovánok netrvá dlho, ale prejde rýchlo;" Preto je pre múdrosť lepšie mať pokoj, vyrovnanosť, jemnú radosť, nevyhladávať hýrenie.

Niektorí, čo majú bohatstvo, sú nemúdri (blázni), bohatstvo im škodí, morálne ich kazí, vyvoláva v nich žiadosti, stáva sa pre nich cieľom; ale múdremu bohatstvo nemusí škodiť, je pre neho druhoradým prostriedkom, nie cieľom


18.
označiť príspevok

Lemmy muž
   8. 6. 2017, 17:54 avatar
"Najšťastnejší je ten, kto má najmenej žiadostí."

Nemôžem súhlasiť, lebo sa mi nepozdáva, že by idiot bol najšťastnejší.


24.
označiť príspevok

Krištof
   8. 6. 2017, 18:33 avatar
To súvisí aj s tým predchádzajúcim výrokom: "Tomu, kto mnoho žiada, mnoho chýba." Komu mnoho chýba, ten nie je práve šťastný, spokojný. Múdry, ktorý veľa nežiada, pomerne málo potrebuje, je spokojný s málom, pokojný - šťastný


25.
označiť príspevok

Krištof
   8. 6. 2017, 18:35 avatar
Aspoň v zmysle uvedeného výroku SG: "Nie si na svete na to, aby si bol nešťastný. Avšak šťastie je iba vnútorný pokoj. Nauč sa ho nájsť."


34.
označiť príspevok

gabriel pb
   18. 6. 2017, 23:19 avatar
áno tak veru, šťastie nie je zadarmo, máme ho vtedy keď sme na správnej ceste


4.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   8. 6. 2017, 11:18 avatar
Kresťanstvo a budhizmus

Budhizmus sa teší na tzv. kresťanskom Západe veľkej popularite. A to nielen medzi odborníkmi, ako to bolo v minulosti, ale aj medzi širokou masou laikov, dychtivých po pravde. Svedčí o tom jednak obrovská záplava odbornej i populárnej budhistickej literatúry, jednak početné kláštory či misijné a meditačné centrá rôznych budhistických náboženských smerov a spoločností, ktoré sa tu v novších časoch objavili.
Čo západného človeka fascinuje na budhizme? Jednou z príčin môže byť jeho obraz sveta. Budhizmus rozmýšľa v kozmických rozmeroch, a to nielen v zmysle materiálneho vesmíru. Jeho svet je väčší a mnohotvárnejší než náš, obsahuje nespočetné sféry, ktoré sú podľa nášho chápania už za hranicami materiálnej reality. „Mimozemšťania", čo k nám prichádzajú z iných galaxií a fascinujú nás v našej fantastickej literatúre a kinematografii, sú len všednými a nudnými figúrkami v porovnaní s obyvateľmi týchto „nehmotných" svetov. To ďalšie, čo môže niekomu na budhizme imponovať, sú jeho obsiahle filozofické systémy, ktoré náš jednostranný (západný) spôsob myslenia môžu obohatiť novými dimenziami. A nakoniec je to hĺbka náboženskej skúsenosti - v kresťanstve často zanedbávaná, ktorá pre niekoho môže robiť budhizmus taký príťažlivý.

Človek - opačne ako v kresťanstve - v budhizme nestojí pod Božou vládou a nemá preto ani zodpovednosť voči Bohu. Je autonómnou bytosťou. Preto si aj svoju spásu musí vydobyť sám.

Zlo, ktorého sa človek má zbaviť, nie je v budhizme hriech v zmysle previnenia voči Bohu, ako je to v kresťanstve, ale nevedomosť (avidja), ktorá ho viaže k večnému kolobehu bytia (sansára) so všetkým jeho utrpením.

V súlade s uvedeným spása pre budhistu nespočíva v dosiahnutí večného života (ani na tej najvyššej úrovni), naopak - v totálnom vystúpení z procesu bytia, vo „vyvanutí" individuálnej existencie (nirvána).

zdroj a viac tu:www.sekty.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


10.
označiť príspevok

Krištof
   8. 6. 2017, 17:42 avatar
jedno pekné mierumilovné video od Samsungu (nechcem propagovať Samsung, ani netvrdím, že všetky jeho videá sa mi páčia) :-)

youtu.be Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Wolfe


12.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   8. 6. 2017, 17:44 avatar
Pekné. Len som prekvapený, že nie 4k, lebo oni väčšinou tieto videá používajú pri predaji svojich 4k televízorov.


14.
označiť príspevok

Krištof
   8. 6. 2017, 17:50 avatar
Toto konkrétne pochádza zo Samsung galaxy S5 čiže už trochu staršie a ten mobil má full hd


15.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   8. 6. 2017, 17:52 avatar
Ok. Len oni požívajú takéto, aj dlhšie videá v obchodoch s televízormi, ktoré majú rozlíšenie 4k.


17.
označiť príspevok

Krištof
   8. 6. 2017, 17:54 avatar
Áno aj


11.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   8. 6. 2017, 17:43

Príspevok bol vymazaný administrátorom.16.
označiť príspevok

Lemmy muž
   8. 6. 2017, 17:53 avatar
"Tak ako najsilnejší vietor nepohne pevnou skalou, tak ani ohováranie, ani chvála nepohne múdrym človekom."

Je, ale… z toho vyplýva, že Fedor Gál nie je múdry človek, lebo s ním pohlo ohováranie až natoľko, že utiekol zo Slovenska do cudziny, a dokonca vymenil slovenčinu za cudzí jazyk.


19.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   8. 6. 2017, 17:55 avatar
Ok, len nechápem, aký to má súvis s mojou 15? 


20.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   8. 6. 2017, 17:56 avatar
Pardón. Ty si reagoval na 16. Mne to najprv preskočilo na 15.


21.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   8. 6. 2017, 17:57 avatar
Nie na 16, ale na 11.


22.
označiť príspevok

Immanuel
   8. 6. 2017, 18:14 avatar
Robis tu chaos


26.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   8. 6. 2017, 19:02

Príspevok bol vymazaný administrátorom.27.
označiť príspevok

-era- muž
   8. 6. 2017, 19:04 avatar
16. Presne tak. Nie je múdrym človekom, ak ho k úteku pohlo ohováranie.


28.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   8. 6. 2017, 19:45 avatar
On ako žid mal obavy o svoj život. Nebol ochotný počúvať neustále osočovanie a škaredé nadávky, keď išiel po ulici.


29.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   8. 6. 2017, 20:04 avatar
Ani sa mu nečudujem. Prečo toto v Čechách nezažíva? Lebo tam nie je toľko antižidovských tupcov. 


30.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   8. 6. 2017, 20:24

Príspevok bol vymazaný administrátorom.31.
označiť príspevok

-era- muž
   8. 6. 2017, 20:37 avatar
28. To je divné. A to všetci židia majú na Slovensku obavu o svoj život?


32.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   8. 6. 2017, 20:49 avatar
U neho to bolo špecifické, lebo bol politik a ešte pravicový, proti Mečiarovi a žid. To bola v tom čase tá najhoršia kombinácia.


33.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   8. 6. 2017, 20:49

Príspevok bol vymazaný administrátorom.

váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 17:12,  som svetlo svetla, ak nemôžem sa pohnúť z miesta, žijem pre darcu života Učení...
dnes, 16:28,  gabo, máš pocit ze tvoja rodina ta dostatočne nepodrzala ked si potreboval jej pomoc ?
dnes, 16:23,  krištof ;) "Niektoré psychologické teórie osobnosti, vrátane niektorých od C. G....
dnes, 16:15,  ľudí priťahuje nebezpečenstvo, napríklad, človek, ktorí chce meditovať, by nemal ísť...
dnes, 16:02,  Alexander Rybak - "Roll With The Wind" (Official Music Video)
dnes, 15:56,  https://hotel.invia.sk/svet/-/azamara-quest/tour-1269956/?id=147220291
dnes, 15:40,  KRYŠTOF - Střepy (Official HD video)
dnes, 15:34,  EMMA DROBNÁ - Remember (Official Video)
dnes, 15:25,  Empire Of The Sun - Walking On A Dream (Official Video)
dnes, 15:19,  bojíme sa vlastných tieňov, predstavte si človeka ktorý sedí v kresle a chce aby ty si sa k...
dnes, 15:14,  On Top of the World - Imagine Dragons
dnes, 15:07,  Majk Spirit - Hviezdy
dnes, 13:29,  Niekedy je to možno aj o interpretácii. Niekto vidí povedzme v tzv. archetypoch, v mýtických...
dnes, 13:22,  "Okrem ega je aj tzv. vyššie ja, ktoré sa môže rozšíriť po tom a po...
dnes, 13:12,  Ale je divné že liberáli o tom nehovoria?? Nejak sa mi to nezdá.
dnes, 13:11,  aj my sme spadli takto na drevo a bola iba modrina na ruke a konečne sme začali dýchať keď...
dnes, 12:51,  Sratačí si prečítať tie duchaplné drísty liberálnych choromyseľných cvokov , ktoprý...
dnes, 12:51,  Tak toto sa do piče nepáči ani mne! Žiadam vysvetlenie čo to má znamenať?
dnes, 12:39,  Mysliteľ. 7 Ak ste ma spoznali, budete poznať aj môjho Otca. Odteraz ho už poznáte a...
dnes, 12:34,  V pohode. Len čo s tým, že Kristus povedal nie moja, ale tvoja vôľa nech sa stane.?? Teda...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Deti nie sú zlé, ani neslušné. Deti sú iba odrazom spoločnosti, v ktorej vyrastajú.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(115 246 bytes in 0,433 seconds)