Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Múdre myšlienky Dr. K. Sri Dhammanandu

20
reakcií
1877
prečítaní
Tému 1. decembra 2011, 15:03 založil Krištof.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Krištof
   1. 12. 2011, 15:03 avatar
Každý človek je súčasťou sveta ľudí a je zodpovedný za to, čo sa v ňom deje. Musí sa ho týkať, či sa spoločnosť stáva ľudskejšou. Musí sa pýtať, čo on sám robí pre to, aby nastolil lepší poriadok vecí. To je etický pohľad, pri ktorom život dostáva dôležitý aspekt a stimul... Niektorí budú pravdepodobne namietať, že tento plán je príliš fantastický na to, aby ho ľudia vzali za svoj – očakávať lásku a láskavosť medzi obyčajnými ľuďmi, ktorí bojujú o potravu a bezpečnosť. V takých chvíľach ale pohliadnime späť na ten dlhý a strmý výstup, ktorým naši predkovia už prešli na ceste z temnoty, a budeme naplnení úžasom nad výškami, ktoré prekonali.

Akokoľvek drsné môžu byť vtipy a poznámky ostatných, ako múdry človek na ne musíte odpovedať takisto s vtipom, bez toho, aby ste sa s nimi hádali.

Nemôžete naprávať každého jednotlivého človeka na tomto svete, aby dosiahol pokoj a mier rovnakým spôsobom, ako vy, rovnako ako nemôžete odpratať zo sveta všetky kamene a tŕne, aby sa dalo ísť hladko.

Kedykoľvek vyjadrujete svoje názory týkajúce sa určitých záležitostí, vždy sa pokúste použiť také slová, ktoré nezrania city druhých. Existujú rôzne spôsoby vyjadrenia názorov: jemne alebo zdvorilo, či dokonca diplomaticky.

Nemali by ste strácať rozvahu, keď vyjdú najavo vaše chyby. Možno sa domnievate, že prejavením svojej nálady a krikom na ostatných môžete potlačiť alebo prekonať vlastné nedostatky. Prijať taký postoj je však falošné a chybné.

Nemali by ste robiť žiadne unáhlené rozhodnutia, týkajúce sa akejkoľvek záležitosti, ak ste v zlej nálade alebo vás niekto provokuje, ani keď ste v dobrej nálade, príliš ovplyvnený emóciami, pretože v takej chvíli je stav vašej mysle emocionálny a akékoľvek rozhodnutie alebo záver, urobený v takej situácii, by ste raz veľmi ľutovali. Nechajte svoju myseľ najprv upokojiť a zamyslite sa, váš súd potom nebude predpojatý.

Ovládať myšlienky znamená ovládať slová a ovládať slová znamená ovládať činy, lebo slová hnevu sú často nasledované ranami, a ovládanie slov a činov znamená, že nemôžete byť vyprovokovaný ku bitke, k vytiahnutiu noža a spôsobenia vážneho zranenia. Je naozaj celkom zábava vidieť účinok, aký máte na iného, keď sa odmietnete dať vyprovokovať. Také osoby majú sklon byť zúrivejšie a zúrivejšie, pretože sa vás pokúšajú naštvať, a proste sa im to nedarí.

Niekedy je veľmi ťažké nájsť pravdu pomocou argumentov. Ten, kto má rečnícke schopnosti, môže prekrútiť a skryť fakty podľa svojej potreby a ľahko umlčať názory ostatných. Veľmi vzrušené debaty nikdy neprinášajú dobré výsledky. Ten, kto chce poznať skutočné fakty, musí premýšľať a diskutovať s ostatnými v pokoji a citlivo. Pravda nikdy nevyjde najavo prostredníctvom vzrušených debát alebo zraňovaním citov ostatných: každý sa snaží brániť svoju vlastnú prestíž, i keď vie, že nemá pravdu.

Jedným z dôležitých vplyvov náboženstva na ľudí je to, že ich robí tolerantnejšími. Tolerantný človek je ten, kto sa nemieša do vecí ostatných, i keď si myslí, že sa mýlia, ale je pripravený nechať ich myslieť si, čo sa im páči, a hovoriť, čo si myslia. Môže sa pokúsiť presvedčiť ich o svojom názore, ale nebude ich nútiť.

Môžete naraziť na niektorých nenapraviteľných nepriateľov. Všetky vaše mierové metódy, použité na ich presvedčenie, sa môžu ukázať ako márne. Ani potom by ste nemali vo svojej mysli chovať hnev a myšlienky na pomstu. Pokiaľ to urobíte, škodíte sami sebe, pretože sa budete správať ako človek, ktorý chce ublížiť inému tým, že zdvihne horiace poleno alebo výkal, čím spáli alebo zasmradí sám seba. Zabudnite na nich, poľutujte ich alebo ich jednoducho ignorujte. Pokiaľ ste však dostatočne múdry, nedovoľte, aby vás využívali.

(Z knihy Dr. K. Sri Dhammanandu, 1967)
Súhlasí Boris_I., piskotka


2.
označiť príspevok

Krištof
   1. 12. 2011, 15:04 avatar
Nedávno som sa po čase opäť začítal do knihy budhistického intelektuála Dr. K. Sri Dhammanandu (1967), z ktorej som tu vybral niekoľko myšlienok. Človek nemusí byť budhista, aby uznal, že v budhizme je dosť múdrych myšlienok, pohľadov. Ide o filozofické alebo skôr duchovno náboženské veci. V istom zmysle sú teda o level vyššie než psychologické základy. Tak či tak môžu poskytnúť istý nadhľad a upokojenie.


14.
označiť príspevok

Vlado muž
   1. 12. 2011, 19:40 avatar
Krištof, napísal si: Ide o filozofické alebo skôr duchovno náboženské veci. V istom zmysle sú teda o level vyššie než psychologické základy.

Prečítal som, a tak sa mi natíska otázka, že ktoré z uvedených viet sú tie vyššie než psychologické základy?

Len ich pohodlne skopíruj. Tie, o ktorých si myslíš, že sú "vyššie".


17.
označiť príspevok

Krištof
   2. 12. 2011, 14:21 avatar
14. Vlado, predpokladám, že celkovo to vychádza z inej úrovne, nie z úrovne ega čiže základnej. Sú dve úrovne: nižšia čiže ten "psychologický základ" a vyššia.

Miron Zelina: "Abraham Maslow... Potreby človeka rozdelil na základné a metapotreby. Medzi základné potreby patrí: hlad, smäd, sex, láska, bezpečie, sebahodnotenie a jednota osobnosti. Medzi metapotreby patria: spravodlivosť, dobro, krása, poriadok, sloboda, tvorivosť a ďalšie. Hovorí, že základné potreby sú nevyhnutným stupňom k prechodu na vyššie potreby."

John Bradshaw to popisuje podobne, hovorí o 1. základných potrebách ega, ako sú "dotyk, teplo, bezpečie, jedlo, prístrešie, prináležitosť, prežitky, pocit dôležitosti, zvedavosť, skúmanie, sebaocenenie" a o 2. potrebách bytia: "sebarealizácia, individuácia, kreativita, starostlivosť, pravda, krása, dobro, spiritualita, láska, Boh". Hovorí, že človek musí mať vyriešenú najprv nižšiu úroveň, aby sa mohol plnohodnotne venovať vyšším veciam. Niekedy človek zostáva akoby uviaznutý na nižšej úrovni. Bla bla bla


18.
označiť príspevok

Eô7_ muž
   2. 12. 2011, 14:22 avatar
Vlado je neobjektívny diskutujuci, ako hrach na stenu hadzat.


20.
označiť príspevok

Vlado muž
   2. 12. 2011, 14:40 avatar


19.
označiť príspevok

Vlado muž
   2. 12. 2011, 14:39 avatar
Ach, chápem. 

Som nevedel, že pre teba tvorí psychologicky základ: jesť, piť, kakať, močiť a súložiť.

V humanistickej etike je psychologickým základom niečo, čo je oveľa, ale oveľa vyššie, ako tvoja predstava o psychologickom základe. Dobre, dobre, ja som mal na mysli iný základ, rádovo vyšší než ten tvoj. Je to OK. Nemusíš už nič kopírovať.

www.humanisti.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


3.
označiť príspevok

ether muž
   1. 12. 2011, 15:18 avatar
pri predposlednom sa pristavím, nemyslím, že je to vplyv náboženstva, skôr spoločenstva v ktorom sa daný jedinec nachádza, ale inak jasan že pravda

každý má v niečom pravdu
Súhlasí Boris_I.


4.
označiť príspevok

Krištof
   1. 12. 2011, 15:23 avatar
Dá sa to aj tak povedať :-)


5.
označiť príspevok

ether muž
   1. 12. 2011, 15:24 avatar
len neviem či je to produkt budhizmu alebo zdravého rozumu


6.
označiť príspevok

Krištof
   1. 12. 2011, 15:27 avatar
Tak daný autor sa k tomu dopracoval aj pomocou budhizmu. Je to zrejme aj produkt zdravých citov :-)


7.
označiť príspevok

ether muž
   1. 12. 2011, 15:31 avatar
len mám dojem, že veľa ľudí sa k tomu dopracuje aj bez budhizmu 
Súhlasí Krištof, piskotka


8.
označiť príspevok

Krištof
   1. 12. 2011, 15:33 avatar
môže byť, je to o nejakých hodnotách, foriem je asi veľa, podstata jedna
Súhlasí ether, piskotka


9.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   1. 12. 2011, 15:40 avatar
Je to vsetko v podstate uplne spravne, ale ako uz napisal ether, tak u kazdeho sa nieco najde.
Niektore veci mozu byt aj diskutabilne a niekedy je dobre skusit viacero strategii. Napr. mna zaujalo aj "Je naozaj celkom zábava vidieť účinok, aký máte na iného, keď sa odmietnete dať vyprovokovať. Také osoby majú sklon byť zúrivejšie a zúrivejšie, pretože sa vás pokúšajú naštvať, a proste sa im to nedarí." chapem, co tym chcel autor povedat a nemyslel nic zle, ale iny pohlad navec moze poukazat aj na inu skutocnost. Ako napr. ze nemusi byt vzdy zabavne vidiet niekoho, kto sa stale viac a viac jeduje, pretoze nevie dosiahnut svoje. Mne osobne to niekedy pripada az zarmucujuce. A dalej je v takom pripade celkom mozne pouzit obratenu stretagiu toho protivnika spacifikovat silou (nie fyzickou samozrejme).
S tymi nabozenstvami je to tiez aj pravda, ale aj opak sa stal nie zriedka skutocnostou, ze prave nabozenstva boli zdrojom fanatizmu, ale to je zase otazka individualneho a skupinoveho spravania sa.
Súhlasí Krištof, ether, havran


10.
označiť príspevok

ether muž
   1. 12. 2011, 15:49 avatar
preto bazálne napadám akýkoľvek názor, nie že by som sa chcel hľadať, ale mám aspoň možnosť vidieť to z tej druhej strany... ach strašne milujem pochybovať
Súhlasí Boris_I., enemy unknown


11.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   1. 12. 2011, 15:53 avatar
To je super ether, ale potom tiez chapes, ze neustale "chodis po hrane" je to da sa povedat vzrusujuce, dozvedat sa tymto sposobom nieco nove, pretoze inym sposobom to mozno naozaj ani nejde a prirovnavam to prirodzenym pravidlam prirody ako ked pri zivelnych pohromach vesmiru vznikaju nove kvality a moznosti pre zivot. Bez supernov a ciernych dier by nebol zivot mozny.


12.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   1. 12. 2011, 15:56 avatar
tymto prispevkom som ale nechcel podporit ideu konfliktu medzi ludmi samotnymi, ale len medzi ich myslienkami!!!
Konflikt fyzicky nema clovek uz velmi dlho za potreby a preto je uz len vysledkom nerozumnosti.
Súhlasí ether


15.
označiť príspevok

havran
   1. 12. 2011, 20:12 avatar
Boris_I. - dialektika.....


13.
označiť príspevok

starec muž
   1. 12. 2011, 17:40 avatar
1 -Výňatok z príspevku .- Môžete naraziť na niektorých nenapraviteľných nepriateľov. Všetky vaše mierové metódy, použité na ich presvedčenie, sa môžu ukázať ako márne. Ani potom by ste nemali vo svojej mysli chovať hnev a myšlienky na pomstu. Pokiaľ to urobíte, škodíte sami sebe, pretože sa budete správať ako človek, ktorý chce ublížiť inému tým, že zdvihne horiace poleno alebo výkal, čím spáli alebo zasmradí sám seba. Zabudnite na nich, poľutujte ich alebo ich jednoducho ignorujte. Pokiaľ ste však dostatočne múdry, nedovoľte, aby vás využívali.
Ako zabrániť iným,aby vás zneužívali? V niektorých prípadoch je to možné len ich likvidáciou,pretože žiadna iná varianta na nápravu nespravodlivosti neexistuje.Je na to dosť príkladov aj v histórii.Keď sa spýtali jedného indiánskeho liečiteľa,načo vlastne používajú určitú jedovatú rastlinu odpovedal: otrávime s ňou zlého človeka.A to žijú v pomerne malých spoločenstvách.Zlý človek spraví nesmierne škody mnohým,lebo páchať zločin je oveľa jednoduchšie,ako naprávať následky.
Aké obrovské škody a nešťastie spôsobil taký Breivik? Možno by bolo lepšie,keby sa takí ľudia ani nenarodili.
Kde spí zákon,aby vykonával spravodlivosť? Ľudia ešte nedospeli k štádiu,kedy naozaj zavládne spravodlivosť pre všetkých.Vládne len sila.


16.
označiť príspevok

havran
   1. 12. 2011, 20:29 avatar
starec každý konkrétny jav má svoju početnosť prejavu , ktorá v prirodzených systémoch zodpovedá zákonom štandardného rozdelenia. 15-70-15 - približne to súvisí aj so zlatým rezom /63 percent/. Sú to veľmi zvláštne prejavy takmer všetkých javov v ich hodnotení voči postaveniu nejakých prirodzených kritérií. Ako hovoríš , zlý človek napraví nesmierne škody - cirka 100 x väčšie ako štandard , ale to platí aj na opačnej strane spektra - tých čo konajú dobro. Tak je to aj so základným rozdelením úspešných ľudí a neúspešných.


21.
označiť príspevok

starec muž
   3. 12. 2011, 08:02 avatar
Nájdu sa aj takí,čo spôsobia aj miliónkrát väčšie škody.Zločinec nepotrebuje mnohokrát na spáchanie zločin žiadne prostriedky.Stačia mu jeho ruky,alebo použije niečo čo už vlastní,alebo mu stačí zdvihnúť kameň.Politikovi stačí otvoriť hubu a napácha nesmierne škody.Na nápravu však treba obrovské prostriedky,preto sa zločin vypláca a mnohí sa ho držia ako kliešte,pretože je pre nich výhodný.Zatiaľ čo jeden zlý človek dokáže zabiť 100 ľudí,100 dobrých sa nevie vysporiadať s jedným zlým.Nemajú na to žalúdok,aby ho odstránili.Preto je zločin v prevahe.Mnohokrát sú títo bezcharakterní jednotlivci využívaní ľuďmi pri moci a škodia množstvu ľudí.Ľudia pri moci si tak zabezpečujú svoje záujmy aj na medzinárodnej úrovni.Riadia rôzne mafie a oni v pozadí vyzerajú oko slušní občania s čistými rukami. 
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 01:19,  ...pamatajte na 0chranu... https://imgur.com/zxC5hwJ
dnes, 00:54,  takže Kočner je nevinný?.....no daj ty astronaut*03*03*03
dnes, 00:52,  Necelých tridsať rokov stačilo ponovembrovým zločincom z vysokej politiky národnosti...
dnes, 00:50,  nešaškuj tu zmetek....
dnes, 00:49,  a naš momentalne triezvy kamzík, zdupkal s nim......*21*21*21
dnes, 00:48,  MAFIA, OLIGARCHIA A VSETCI POLITICI ROZKLADAJU STAT Po viacerych pojednaniach sa vec...
dnes, 00:34,  a už jarabak nema argument......*21*21*21
dnes, 00:27,  ano aj Kiska je byvalý komunista, ale on nerozkradol to čo bolo vybudované!!!!....On je...
dnes, 00:25,  ondrej61- tak nam povez prečo sa veci manu tak ako sa majú a budú mať? Toto už asi...
dnes, 00:23,  Takže tvoj príspevok č. 26 neplatí ? *15*15*15*15
dnes, 00:23,  ondrej61- len si odriekaj túmantru ktorú ťa učí Kiska s Turbanom a nech ti dá šňupnúť....
dnes, 00:22,  sa ti to pomotalo kamziku.....su tu ludia, ktorí poukazuju na priciny, preco sa veci maju tak...
dnes, 00:21,  Fašistom neznášam a nieto aby som im rozkazoval, nechcem skončiť na šibenici do rici !!!!!!!
dnes, 00:19,  velmi hlboko si klesol jarabaku a uplne hlupo drukuješ kamzikovi....ale ako vidím, tak to ťa...
dnes, 00:19,  No a sme pri merite veci, takže ty a tvoji synovia, plus Eduard Ž. a vami podobní sú tu...
dnes, 00:17,  Kacír - tak mu to potvrď nech ide dríchmať
dnes, 00:17,  no stale šarapatia kamziku....v našom štate je mafia, ktora siaha do najvyšších...
dnes, 00:15,  Kacír - to vieš len si potvrdzuj, bláznom nepomôžeš, keď im odporuješ, jasne to na tebe...
dnes, 00:14,  A nepochroníme ho ešte kúščok ? *13*13
dnes, 00:13,  Očúvaj ty prijebanec, komunisti už tú nie sú tridsať rokov, takže to tvoje súvetie je...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Čaro prvej lásky je v tom, že nikto vopred nepočíta s tým, že sa raz skončí.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(98 929 bytes in 0,474 seconds)