Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Možnosti prác pre nedovzdelaných – nezamestnateľných Rómov

3
reakcií
732
prečítaní
Tému 28. júna 2013, 17:41 založil Kasafran.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
05. 09. 2010
15
03. 07. 2019
88
13. 03. 2018
49
18. 08. 2017
28
12. 04. 2020
13
 
 


1.
označiť príspevok

Kasafran
   28. 6. 2013, 17:41 avatar
Možnosti prác pre nedovzdelaných – nezamestnateľných Rómov
27. Jún 2013 | Autor: Slovenské Slovo |

Všetky doterajšie vlády, vrátane tej súčasnej, si do svojich programov zaradili riešenie problému nedovzdelaných a nezamestnateľných Rómov. Minulo sa na to veľa peňazí, avšak výsledok je, ako všetci vieme, nulový. Hovorí sa, že núdza naučila Dalibora hrať na husle. Núdza rómskeho obyvateľstva vytvorila situáciu, že Rómovia, aspoň väčšina z nich, by už prijali hocijakú prácu, ale práce nieto. Mnohí z nich sú nedovzdelaní a nemajú žiadne pracovné návyky. Preto je problém prácu pre nich nájsť. Vlády skúšali zapojiť do riešenia problému aj ľudí rómskeho pôvodu, avšak tí narážajú na problém, že práce niet.
Myslím si ale, že práce na Slovensku je dosť, ide len o to, aby štát túto prácu špecifikoval a prijal príslušné organizačné a ak treba, tak aj legislatívne opatrenia. Spomeniem len niektoré druhy prác, ktoré môžu aj nedovzdelaní Rómovia vykonávať, napríklad:

- práce pri spracovaní dreva a výroba produktov z drevnej hmoty, kalamitného dreva, čistenia lesov, odrezov z gátrov, spracovanie pilín a hoblín,

- výroba protisnehových zábran na ochranu diaľnic, či rýchlostných ciest, ciest I, II, III triedy, podľa potrieb štátu, obcí a miest,

- výroba klincov, plus výroba kartonáže plus balenie, plus doprava spotrebiteľom,

- výroba záhradníckeho náradia pre verejné inštitúcie (materské školy, základné školy, špeciálne školy, detské domovy, stredné školy, vysoké školy, športoviská, detské ihriská, štadióny, obce, mestá, lesoparky, námestia, autobusové zastávky, nádražia) – tu by išlo v podstate o obnovu remesiel, ktoré Rómovia, v minulosti, tradične ovládali,

- produkty z drevnej hmoty, odrezov a kalamitného dreva, ako lavičky, odpadové koše, altánky, vitríny, pieskoviská ohrady, drevené kvetináče, krmelce pre lesnú zver, pre potreby lesného hospodárstva, smerové tabule pre turizmus,

- čistenie lesov- štiepkovanie, využitie štiepky ako paliva, štiepky pre lesoparky, námestia, výsadba verejnej zelene v obciach, mestách, diaľničných odstavných plochách, parkoviskách, areálov škôl, ihrísk, verejných priestranstiev, všetko podľa potrieb štátu a spoločnosti,

- spracovanie hoblín a pilín zo všetkých gátrov na brikety na vykurovanie ,

- odlievanie betónových obrubníkov pre všetky poškodené chodníky miest a obcí na Slovensku,

- odlievanie zámkovej dlažby a dláždenia v mestách a obciach podľa potrieb štátu, miest a obcí,

- šitie a výroba pracovných odevov, obuvi, ochranných pomôcok (využitie chránenej dielne, remesiel, motivácia pre učňov, zavedenie výrob priamo v obciach v obecných s.r.o., pod vedením stredoškolákov).

Mohla by takto vzniknúť konkrétna motivácia pre Rómov s možnosťou získania vzdelania, a aj získania záučného, či výučného dekrétu v danej práci. Postupne by mohla narastať množina nových činností, ktoré si vyžadujú ďalšie možné pracovné miesta. Súčasťou procesu vytvorenia pracovných miest pre nedovzdelaných Rómov, by bolo absolvovanie školení bezpečnosti práce, školenie hygieny a zdravia Róma a rómskej rodiny, protidrogové školenie, boj proti kriminalite, školenia pre rómske dievčatá a ženy – školenia hygieny, zdravovedy, regulovanej pôrodnosti, prevencie chorôb, infekcií a podobne.

Ak nechceme, aby sa slovenská spoločnosť o niekoľko rokov ocitla v situácii, že počet obyvateľstva žijúceho zo sociálnych podpôr dosiahne také percento, že náš sociálny systém to nebude môcť zvládnuť a zlyhá, že štát bude musieť krátiť dôchodky tým, čo celý život poctivo pracovali a ak nechceme, aby v budúcnosti dochádzalo k rasovým nepokojom, tak treba niečo robiť už dnes.

Problémom by mohla byť súčasná právna úprava verejného obstarávania, uprednostnenie vstupu zahraničných výrobcov a dodávateľov pred produkciou obecných s.r.o. , kde pracovné miesta by boli obsadené Rómami a nezáujem, či márnomyseľnosť politikov, ktorí spravidla odmietajú to, čo nevymysleli oni sami. Netvrdím, že som v tomto krátkom článku podal univerzálny liek na riešenie daného problému, ale som presvedčený, že by bolo osožné sa touto otázkou zaoberať.

Mgr. Vladimír Kubovčík


2.
označiť príspevok

regulus muž
   1. 7. 2013, 14:32 avatar
Ambicioznost je problemom vsetkych. Neviem vsak, ako je mozne odnat tuto vlastnost niektorym ludom pri snahe riesit celkovu situaciu. V tych lepsich spravach ukazuju skutocnejsi obraz celkovej situacie. Niektore deti su v skolach neustale sikanovane a ponizovane z roznych historicko-doma_naucenych_dovodov. Zaskolactvo potom nie je taky nepochopitelny fenomen ako sa zda. Ako moze ocakavat inteligentny clovek riesenie od neinteligentnych, ked uzna ich neinteligenciu? Nie je to trochu nefer, obvinovat niekoho z niecoho, co si nevie uvedomit, ale napriek tomu seba sameho povazuje za inteligentneho? Podla mna inteligencia musi vyplyvat z pochopenia obmedzenosti niektorych ludi a nie neustale lipnutie na vlastnych vyhodach.
S ambicioznostou (a jej dopadom na ludske psyche) bojuje tak ucnovkar, maturant, inzinier, ci vyskumnik fyziky. Su to vsetko ludske hodnoty a ludske emocie. Ak ich vieme tolerovat u bezneho obyvatelstva, mali by sme byt schopni ich tolerovat aj u ludi, ktori nevedia ani co to slovo znamena. Pripominam, ze nevedomost slova neoslobodzuje cloveka od jeho prezivania emocie, ktora sa k tomu slovu priamo ci nepriamo viaze. A vlastne som nepisal k ziadnej rasovej mensine.

Viac tolerancie, viac etickosti na zaklade vedecky overitelnych studiach, ochoty pomoct a vsetci mozeme zit lepsie. Nemozno si dopriat len pre seba a potom sa cudovat, ze okolie nam zneprijemnuje zivot. Nemozno zit dobre bez toho, aby sa nemali dobre aj druhi. Bez vhodnych podmienok sa nevytvori nic. Kazdy ma moznost prispiet k zlepseniu situacie na Slovensku. Absolutne kazdy. Ziadny prejav laskavosti nie je prilis maly.
Súhlasí Jacobs, Kasafran


3.
označiť príspevok

Jacobs
   1. 7. 2013, 14:43 avatar
Zdravé a nezdravé ambície je téma na dizertačnú prácu. Dovolím si zjednodušene tvrdiť, že prílišné ambície zabíjajú akýkoľvek náznak etiky.


4.
označiť príspevok

Kasafran
   1. 7. 2013, 23:05 avatar
Jacobs,
nezovšeobecňuj a ani nezjednodušuj - prílišná ambícia sama o sebe ani nezabíja a ani nemusí byť neetická...
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Ak v živote nájdeš cestu bez prekážok, tak pravdepodobne nevedie nikam.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(53 216 bytes in 0,226 seconds)