Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Možno keď budú kňazi vykastrovaní, tak to vyrieši niektoré problémy.

7
reakcií
1137
prečítaní
Tému 29. marca 2012, 19:31 založil nabzlo.

podobné témy:1.
označiť príspevok

nabzlo muž
   29. 3. 2012, 19:31 avatar
Zdroj: Pharyngula / Mgr. Filip Tvrdý, PhD., Univerzita Palackého Olomouc
Dátum: 27.3.2012

Katolícka cirkev je zločineckou organizáciou, od ktorej sa slušný človek musí štítivo držať čo najďalej. V Španielsku ukradla tristo tisíc nemluvniat svojim rodičom, v Írsku a iných krajinách desaťročia utajovala systematické znásilňovanie maloletých detí, tolerovala sexuálne násilie na rádových sestrách a iných ženách, má na svedomí desiatky miliónov chorých nevyliečiteľnými pohlavnými chorobami.

Bertrand Russell vo svojej eseji "Čím prispelo náboženstvo k vývoju civilizácie" príhodne napísal:"Takmer každý dospelý človek v kresťanskej spoločnosti je viac či menej nervovo chorý - čo je priamym dôsledkom prísneho tabu, ktoré mu bránilo v mladosti dôjsť k poučeniu v sexuálnych otázkach." (str. 26).

Skutočnosť je ale zrejme ešte omnoho otrasnejšia, než si britský filozof predstavoval. V uplynulých dňoch médiá informovali o vyšetrovaní katolíckej cirkvi v Holandsku, ktoré odhalilo, že v rokoch 1945-2010 zneužili cirkevní hodnostári niekoľko desiatok tisíc maloletých. Holandskí kňazi boli ale ešte vynaliezavejší než ich kolegovia z iných krajín, pretože od 50. rokov zaviedli prax, podľa ktorej boli chlapci s údajne homosexuálnymi tendenciami posielaní do špeciálnych psychiatrických kliník riadených cirkvami, v ktorých boli z "liečebných" dôvodov podrobení kastrácii.

Pre obvinenia z homosexuality pritom stačilo, aby previnilec nadriadeným nahlásil, že sa stal obeťou pohlavného zneužívania. Cirkev sa tak elegantne zbavovala potenciálnych problémových, ktorí by mohli svedčiť o brutálnych praktikách vo vnútri zhromaždenia Pána.

Sľúbil som, že budem nejakú dobu držať svoj temperament na uzde a nebudem sa hrubo vyjadrovať o svojich súperoch. Uspokojím sa preto s citáciou z článku PZ Myersa, podľa ktorého by bolo možno účinnejšie kastrovať samotných kňazov:

Katolicizmus je hrôza, nočná mora, stredoveké monštrum, ktoré zničilo príliš veľa ľuďom životy. Je na čase, aby sa ľudia prebudili. Môžete mi povedať, že tam sú dobrí ľudia, ktorí sa stali kňazmi, a ja by som s vami súhlasil ... ale keď sa prestanú dobrí ľudia dohovárať so zlými inštitúciami, strhnú kňazsky golier a odmietnu nasledovať kauzy poškvrnené korupciou a zlom?

Henk Heithuis v roku 1956 oznámil polícii, že bol počas štúdia na internátnej škole zneužívaný členom kléru. Vzápätí bol umiestnený do nemocnice patriacej katolíckej cirkvi, v ktorej bol lekárskym personálom vykastrovaný, aby bol vyliečený z homosexuálnych sklonov a potrestaný za donášanie úradom. Podobný osud postihol prinajmenšom desať iných chlapcov, po ďalších sa pátra.
Súhlasí Ónya, Antidogmatik, ruwolf


2.
označiť príspevok

Ónya žena
   29. 3. 2012, 21:51 avatar
je mi z toho na blití,..RKC mi začína pripomínať sektu. 


3.
označiť príspevok

Krištof
   30. 3. 2012, 10:08 avatar
Pred vyše rokom som sem dal zaujímavý komentár J. Kováčika k tejto téme. Tak ho sčasti zopakujem, aby bolo niečo aj z druhej strany.

"...Problematiku spojenú s medializovanou kauzou sa snažím sledovať z viacerých zdrojov. Medzi nimi je aj zaujímavá analýza jedného zo známych talianskych filozofov, právnikov a sociológov v jednej osobe Massima Introvigneho. Všeobecne uznávaná osobnosť, ktorú len ťažko možno obviniť zo zaujatosti.

Pre mediálnu prezentáciu toho, čo sa práve deje, našiel známy a veľmi výrečný výraz. Ide o „morálnu paniku“. Tento pojem vznikol v roku 1970 a opisuje jav, pri ktorom prichádza k sociálnemu zveličeniu. Jednou z charakteristík „morálnej paniky“ je systematické zveličovanie. Jav, ktorý sa udial pomerne dávno, je prezentovaný ako niečo, čo je „nové“. Ako niečo, čo verejnosť vníma ako „teraz“ a „tu“. Ďalším znakom je nárast faktu. „To je len začiatok, to podstatné ešte len príde“. „Morálna panika“ je teda vyvolaná skutočným faktom, ktorý je však zveličený a ukazuje iba jediného vinníka, ktorý je ešte k tomu identifikovaný s celou inštitúciou. V tomto prípade ide o skutočné prípady pedofílie. Aj keby boli len dva takéto príklady, je to morálne neospravedlniteľné. V skutočnosti však nie je jedno, či sú dva, či sú ich desiatky, alebo stovky, či tisíce.

Pozriem sa teda na fakty. Doteraz najväčšou a nezávislou v oblasti zneužívania detí kňazmi je štúdia John Jay College of Criminal Justice zo City University of New York. Ide o najuznávanejšiu akademickú inštitúciu v USA v oblasti kriminológie.

Štúdia hovorí o 4 392 prípadoch kňazov z celkového počtu 109-tisíc, ktorí boli v rokoch 1950 až 2002 obvinení zo sexuálnych vzťahov s mladistvými. Z nich bolo odsúdených menej ako sto. V niektorých prípadoch išlo o malé číslo i z dôvodu premlčania, alebo smrti obvinených. Napriek tomu však vinnými bolo uznaných len nepatrné množstvo z obvinených. Medzi obvinenými však nechýbali aj mnohé prípady úplne nevinných kňazov. Hovorca Konferencie biskupov USA mi dokonca potvrdil, že mali niekoľko prípadov samovrážd kňazov, ktorí neuniesli ťarchu falošných obvinení. Falošné obvinenia radikálne narástli po roku 1990, kedy sa uskutočnili prvé úspešné pokusy s finančným odškodnením. Aj v aktuálnych prípadoch sa hovorí o kňazoch, ktorí sú obvinení. A každý, ktorý sa takého skutku dopustil, musí niesť i dôsledok. Obvinenie však nie je dokázanie skutku a odsúdenie. Napriek tomu však v médiách rezonujú čísla, s ktorými sa narába veľmi nekorektne.

Katolícka cirkev vyhlásila nulovú toleranciu v prípade kňazov, ktorí sa dopustili pedofílie. Podľa Massima Introvigneho by však mala platiť tá istá nulová tolerancia pre všetkých, ktorí sa dopustili falošného obvinenia. V USA po zverejnení spomínanej štúdie radikálne poklesol počet obvinení a s tým i odsúdení.

Štúdia John Jay College priniesla i niekoľko ďalších zaujímavých faktov. Ako pedofilné boli médiami označované i obvinenia, ktoré sa dotýkali vzťahov kňazov s dospievajúcimi. Nikto nepopiera, že ide o morálne zlyhanie i v týchto prípadoch. Takisto nemorálne je však tvrdenie, že ide o pedofíliu. Zo samotnej pedofílie bolo odsúdených 54 kňazov za 52 rokov. Teda zhruba jeden za rok v celých USA.


4.
označiť príspevok

Krištof
   30. 3. 2012, 10:11 avatar
Čo sa týka právneho stavu v Katolíckej cirkvi, stavia sa k týmto prípadom oveľa tvrdšie, ako civilné právo. V dokumente Kongregácie pre náuku viery z roku 2001 „De Delictis gravioribus“ je ustanovené, že biskup musí nahlásiť Kongregácii pre náuku viery každý prípad sexuálneho vzťahu klerika s osobou mladšou ako 18 rokov. Predpokladá sa doba premlčania 10 rokov po dovŕšení 18. roku veku obete. V USA však samotná Konferencia biskupov požiadala o úpravu, podľa ktorej neexistuje doba premlčania takéhoto prípadu. Je to preto, aby nezostali nepotrestané činy pedofílie spáchané v minulosti. Je to teda oveľa prísnejší postup ako v civilnom práve.

Štúdie John Jay College však idú ďalej. Hovoria o tom, že počet prípadov pedofílie je v Katolíckej cirkvi v pomere 2 až 10 krát menej ako v prípadoch iných denominácií, v ktorých pastori sú ženatí. O tom však médiá cielene mlčia. Celibát teda nie je príčinou pedofílie. Najviac prípadov pedofílie, odhliadnuc od príslušnosti ich páchateľov, až 90 percent, je medzi ženatými. Ešte šokujúcejším faktom je, že až 2 tretiny prípadov pedofílie je páchaných vo vlastných rodinách otcami, otčimami, strýkami, bratrancami, dokonca bratmi... Mimo rodín ide najmä o vychovávateľov, učiteľov a športových trénerov mladistvých. Ako hovorí Massimo Introvigne, štatistiky hovoria i ďalšie fakty, ktoré nie sú politicky korektné, no treba ich povedať. Až 80 percent tých, ktorí sa dopustili pedofílie, sú homosexuálne prípady. Teda dospelý muž, ktorý zneužíva dieťa mužského pohlavia. 90 percent odsúdených kňazov bolo tých, ktorí mali homosexuálne sklony. Aj z týchto čísiel je jasne vidieť, že nejde o problém celibátu, ale o toleranciu, ktorá prevládala v 70. rokoch v seminároch práve v oblasti pripúšťania kandidátov na kňazstvo s nevyriešenými sexuálnymi problémami.

Skúsme si spojiť túto „morálnu paniku“ so snahou Cirkvi posatviť sa vždy a za každých okolností na ochranu rodiny a práva na život. Je potrebné stále opakovať to, čo Benedikt XVI. napísal vo svojom liste.

“Zdieľam zdesenie a pocit zrady, ktorý toľkí z vás zažili v súvislosti s týmito hriešnym a zločinným konaním, a so spôsobom, akým sa s ním cirkevné autority v Írsku vysporiadali,” napísal Svätý Otec..."


6.
označiť príspevok

ruwolf muž
   30. 3. 2012, 14:16 avatar
To sú nehorázne klamstvá.
Sám Ratzi vydal príkaz na tutlanie zneužívania cirkevnými hodnostármi: Guardian.co.uk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


7.
označiť príspevok

ruwolf muž
   30. 3. 2012, 14:26 avatar
K tým kastráciám zneužitých komentár nemáš?


5.
označiť príspevok

nabzlo muž
   30. 3. 2012, 13:34 avatar
pápež by mal byť pohnaný pred súd,zatajoval tieto skutočnosti,je to zločinec a pokrytec....


8.
označiť príspevok

kolac
   30. 3. 2012, 22:27 avatar
Nablzlo ty a kasafran a RAINS si najviac beriete cirkev do huby. Preco nejdes nahanat niekoho, kto tu napriklad teraz najviac na slovensku kradne a berie ti od tvojej nevymachanej huby. Ak citis frustraciu odporucam navstivit psychologa alebo sadnut do kurina medzi sliepky.Tie kotkodakaju stale o tom istom, presne tak ako ty tu o cirkvi.Vsa si zober samopal a vystrielaj to tu vsetko a postav Fica a ostatnych pred sud. potom ti zatlieskam a poviem ano nieco sa ti podarilo.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Veľa čítaj, píš, premýšľaj, aby si sa vedel vyjadriť až budeš chcieť.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(65 430 bytes in 0,219 seconds)