Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Môže mať atom vedomie?

133
reakcií
2883
prečítaní
Tému 16. augusta 2015, 11:12 založil TvojOponent19.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
18. 12. 2011
106
20. 09. 2012
13
25. 05. 2018
11
24. 01. 2017
111
 
 


1.
označiť príspevok

TvojOponent19
   16. 8. 2015, 11:12 avatar
Na portále humanisti.sk som sa dočítal:
Francúzsky filozof Henri Bergson, skúmajúc intenzitu vedomia dospel k záveru, že nielen človek, zvieratá, rastliny, ale aj iné atómové štruktúry ako aj sám atóm má akési vágne vedomie – teda žije.

Ako skepticky mysliaci veriaci sa teda pýtam, či vie niekto niečo o tom, že by atom mal vedomie.


2.
označiť príspevok

RighteousFred
   16. 8. 2015, 11:14 avatar
Dalo by sa skor povedat, ze castice prejavuju isty druh svojvole. Ale ano, je to tak, o niecom takom hovoria posledne vyskumy zo sveta kvantovej mechaniky.


5.
označiť príspevok

TvojOponent19
   16. 8. 2015, 11:42 avatar
Doteraz zastávam názor, že vedomie, tak, ako je zadefinované, nie je pozorovateľné u neživých predmetov. A naraz sa stretávam s ateistami, ktorí tvrdia opak. To znamená, že mŕtvy človek musí mať vedomie
Súhlasí milky945


6.
označiť príspevok

RighteousFred
   16. 8. 2015, 11:45 avatar
Nie. Hmotu treba delit na jednotlive celky.
Tak, ako si ty neuvedomujes nejaku svoju bunku, tak si nejaka tvoja bunka neuvedomuje teba.
Súhlasí dorota, sta2rky


7.
označiť príspevok

TvojOponent19
   16. 8. 2015, 11:48 avatar
Človek má možnosť uvedomiť si buňku na rozdiel od buňky, ktorá túto možnosť nemá ani len náhodou :-)


8.
označiť príspevok

RighteousFred
   16. 8. 2015, 11:51 avatar
Nie, clovek si moze predstavit bunku, nie uvedomit.
Súhlasí dorota, sta2rky


9.
označiť príspevok

TvojOponent19
   16. 8. 2015, 12:00 avatar
Človek si môže uvedomiť buňku. Napríklad prejavmi jeho tela - ženy potvrdia, ako sa ich telo mení pri ovulácii, po počatí, či menštruácii. A za tým je buňka.
Mimochodom slepačie vajce je tiež buňka.


10.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   16. 8. 2015, 12:02

Príspevok bol vymazaný administrátorom.12.
označiť príspevok

TvojOponent19
   16. 8. 2015, 12:08 avatar
pokiaľ by to bolo nutné, každú z tých triliónov buniek môžeš skúmať pomocou vedeckého náčinia : napr. mikroskopom


11.
označiť príspevok

RighteousFred
   16. 8. 2015, 12:04 avatar
Prosim ta netrep, lebo sa len zhovadujes.


14.
označiť príspevok

TvojOponent19
   16. 8. 2015, 12:25 avatar
v Tvojich očiach? :-) To je chabý dôvod :-)


27.
označiť príspevok

RighteousFred
   16. 8. 2015, 12:34 avatar
Mne na tom nezalezi. Ty si zahladeny do nejakej svojej domnienky a teda ty si ten, kto sam seba drzi dalej od skutocnosti.
Ja som si plne vedomy toho, ze si ziadnu konkretnu bunku svojho tela uvedomit nedokazem... Viem si predstavit co to je, co to robi, ale nedokazem sa do toho vzit a byt tym presne tak isto, ako som sam sebou, svojim telom, ktore citim a ovladam.
Bunka je sice sucastou tela, ale je tiez sama sebou. Telo je sucastou vacsieho sveta a je tiez same sebou.
Ty ako sucast ludskej spolocnosti vies, co sa v spolocnosti zhruba deje a si toho sucastou. Ale spolocnost ako jeden organizmus o tebe ani nevie, nevie ze si, nevie, co si myslis... len ta mozno eviduje ako statisticke cislo...
Súhlasí sta2rky


36.
označiť príspevok

TvojOponent19
   16. 8. 2015, 12:41 avatar
Možno to bude tým, že si zamieňaš pojmy uvedomiť si niečo a vcítiť sa do niečoho.
Môžeš si uvedomiť stolicu vo svojich nohaviciach, ale asi ťažko sa dokážeš vcítiť do jej pocitov, ak nijaké nemá.


40.
označiť príspevok

RighteousFred
   16. 8. 2015, 12:44 avatar
Tak oukej, uvedom si, kde sa prave nachadza nejaka tvoja konkretna krvinka..
To si naozaj taky pablb?


53.
označiť príspevok

TvojOponent19
   16. 8. 2015, 13:19 avatar
Konkrétnu krvinku by som si teoreticky mohol označkovať a skúmať a sledovať by som ju mohol pomocou prístrojov. Teda si nemusíš uvedomovať len celý krvný obeh, ale pomocou techniky si môžeš bytie svojej vybranej krvinky uvedomovať. Ak ideš k zubárovi a urobí Ti rontgen zuba a ukáže Ti ho, uvedomíš si, že na rontgene je tvoj zub. Źena si môže uvedomiť, že je v počiatočnom stupni tehotenstva po vzhliadnutí fotografie urobenej pomocou ultrazvuku alebo testerom. Môžeš si uvedomiť, že máš inteligenciu vymyslím si 90, ak Ti to preukážu testom inteligencie. Nemôžeš si uvedomiť jednu bunku, alle ani 5 či 500 buniek. No môžeš si tých 500 buniek uvedomiť, keď sa prejavia - napr. ako nádor - hoci stále ich nebudeš vedieť spočítať. Na to, aby si si čosi uvedomil, potrebuješ vedomie a informáciu vnímateľnú pomocou zmyslov. Radiokativitu tiež nevnímaš zmyslami, ale pomocou prístrojov je zistiteľná a výstup z tých prístrojov už poskytuje informáciu vnímateľnú našimi zmyslami. Na základe toho si uvedomíš, že v napr. v Tvojom okolí je radioaktivita a na základe takého vedomého poznatku potom robíš osudové rozhodnutia - opustíš priestor zamorený radioaktivitou, navštíviš lekára. Uvedomíš si nebezpečenstvo ľudskými zmyslami nevnímateľného nebezpečenstva, radiokativity, vďaka prístrojom. Podobne môžeš vnímať buňky a uvedomovať si ich bytie, prípadne nebezpečenstvo, ak ide o nejaký typ buňky Tvojmu telu škodlivý.


52.
označiť príspevok

milky945 muž
   16. 8. 2015, 13:16 avatar
11: to ty sa už dávno


54.
označiť príspevok

milky945 muž
   16. 8. 2015, 13:19 avatar
2: Svojvôľa častíc vyplýva z náhodných dejov / pohybu, Vedomie je uvedomenie samého seba, to asi častice nemajú. Porovnávaš neporovnateľné.
Súhlasí TvojOponent19, Wolfe


83.
označiť príspevok

Shagara muž
   17. 8. 2015, 00:31 avatar
Righ....2......"čo pre ľudskú bytosť znamená mať vedomie,je v oblasti vedy jedinou závažnou otázkou,ktorú nevieme ani len formulovať". To povedal neurobiológ JamesTrefil. A to je fakt!
Teda,nemusíme pochybovať,že neživé veci nemajú vedomie. Zrejme asi treba povedať čo to vlastne vedomie je?
To nie je len tvrdenie,že človek si uvedomuje seba samého,čo zvieratá a neživé veci nijako nemôžu vnímať,pretože tu ide o komplex,ktorý vytvára vedomie.
Napríklad....naše živé spomienky na uplynulé udalosti nie sú len uloženými faktami ako bity informácií v počítači...atd.
O svojich skúsenostiach môžeme premýšlať,brať si z nich ponaučenia a používať ich na formovanie svojej budúcnosti.
Dokážeme zvážiť niekoľko možností vývoja budúcich udalostí a zhodnotiť možné dôsledky každej z nich. Máme schopnosť analyzovať,tvoriť,ceniť si a milovať. Môžeme sa tešiť trebárs z príjemných rozhovorov o minulosti,prítomnosti a budúcnosti. Máme etické hodnoty a môžeme ich používať ,ked robíme rozhodnutia,ktoré môžu alebo aj nemusia priniesť okamžitý úžitok. Priťahuje nás krása v umení i v morálke. Teda,aspoň väčšinu. V mysli si môžeme formovať a dotvárať predstavy a rozmýšlať,ako asi budú druhí reagovať,ak tieto predstavy zrealizujeme.
A výsledkom takýchto/a iných/ činiteľov je vedomie, ktoré ľudí odlišuje od iných foriem života na zemi.
Samozrejme,to sú len niektoré asociácie ,pretože vedomie sa dá vnímať v omnoho širších súvislostiach. Pre znázornenie to stačí,aby človek pochopil,že zvieratá,rastliny,neživé veci nemôžu mať preto vedomie.
Nedá mi,aby som nespomenul aj fakt,.....že ľudská myseľ,vedomie človeka má schopnosť "vrátiť sa späť",preskúmať svoju vlastnú činnosť a tým dosiahnuť určitý stupeň transcendencie. Teda,môžme prepísať svoj vlastný program/záznam/ a predefinovať sa vo svete. A to sa dosahuje aj poznaním Boha,získaním viery./stará osobnosť sa môže zmeniť na novú/....a podobne.
Keby som bol konkrétnejší a obšírnejšie vysvetlil dané vedomie človeka,jeho konkrétne prejavy,....tak by sme pochopili,aká je priepasť medzi človekom a inými formami života. A tiež by sme pochopili,že evolúcia nič také nemohla "splodiť".
Tu sa budem opakovať tvrdením/že je nemôžme náhodu povýšiť na tvorivý element/ ,alebo inak/k danej téme/...,že je úplna anomália myslieť si,že "nevedomie vytvorilo vedomie".Život pochádza len zo života,vedomie z vedomia!


97.
označiť príspevok

milky945 muž
   18. 8. 2015, 02:20 avatar
Shagara, myslím si skôr opak, že zvieratá majú vedomie. Nemám to "podložené" ničím iným ako Písmom. Podľa Gn 1 Boh stvoril živé duše / bytosti. Boli to ryby, plazy, hovädá, zemská zver a ľudia, proste všetky zvieratá a ľudia. Všetky bytosti majú pohyb a správanie.
Inde (Kaz 3,19+) sa píše, že nie je rozdiel medzi človekom a zverom v tom, ako skončia. Tam je taká pekná veta:
"všetko to má jedného a toho istého ducha, ani nemá človek nič viacej ako hovädo"
Majú toho istého ducha. Keď tento duch vytvára vedomie v človeku (tomu verím), potom ho vytvára aj zvieraťu.


98.
označiť príspevok

Shagara muž
   18. 8. 2015, 02:34 avatar
Milky....97......nie,preboha nie! Ten duch sa vzťahoval len na podobnosť umierania.
Napríklad v Žalme 104:29 sa píše: „Ak im [ty, Jehova] odnímaš ducha [ruach], skonajú a vracajú sa do svojho prachu.“
Teda,...duch je tu vnímaný ako životná sila/princíp/ ktorý sa udržuje pri živote dýchaním. Ak človek,zviera prestanú dýchať,....zomierajú!
Alebo Jakub 2:26 hovorí, že ‚telo bez ducha [pneuma] je mŕtve‘. V týchto veršoch sa teda „duch“ vzťahuje na to, čo opäť oživuje telo. Bez ducha je telo mŕtve. Preto sa v Biblii slovo ruach prekladá nielen ako „duch“, ale aj ako „sila“, čiže životná sila. Napríklad v súvislosti s potopou v Noachových dňoch Boh povedal: „Privádzam potopu vôd na zem, aby som skazil každé telo pod nebesami, v ktorom je činná životná sila [ruach].“ (1. Mojžišova 6:17; 7:15, 22) Slovo „duch“ sa teda vzťahuje na neviditeľnú silu (životnú iskru), ktorá oživuje všetkých živých tvorov.
A slovo "duša"/nefeš,psyché/ je zas úplne niečo iné. Ale aj to sa vzťahuje aj na ľudí aj zvieratá./a ich život/
Písal som v tejto téme o "vedomí",..83....že vedomie je zložitý komplex istých vecí a ten určite nemajú zvieratá. Inak povedané,....vedomie je naša myseľ,rozum....a to asi len nebude vlastné zvieratám. To by sme ich asi nezabíjali a nejedli!


99.
označiť príspevok

milky945 muž
   18. 8. 2015, 02:52 avatar
Ako sa tu už niekto vyjadril, zvieratá aj ľudia môžu byť pri vedomí alebo v bezvedomí. Môže tak byť rastlina / strom? Keď človeka alebo zviera operuje chirurg, je v bezvedomí, aby nevímal bolesť. Je nutné takto uspať aj strom / riasu pred ošetrením / zákrokom? Ďalej zvieratá cítia bolesť, majú emócie, dokážu oboje prezentovať buď vo forme kriku alebo radosti, rovnako ako človek. Mnohé zo schopností, ktoré si menoval v 83, nemajú všetci ľudia. V 83 si vymenoval len prejavy vedomia, ale nie podstatu, čo je za tým. Aspoň ja som to nenašiel.


101.
označiť príspevok

Shagara muž
   18. 8. 2015, 04:13 avatar
Milky.....99...ak by zviera malo vedomie,tak jednoducho by seba samo vnímalo A teda uvedomovalo si,že existuje a že odraz v zrkadle je jeho. Vedomie je spojené s racionálnym uvažovaním ,plánovaním, rozhodovaním a podobne.
Zviera nepátra po zmysle života a netrápi sa tým,prečo je na svete utrpenie ,......a nepremýšľa o svojej budúcnosti.
Ja viem,že dnes je v móde preferovať vedomie aj u zvierat,a deje sa tak aj v mnohých náboženstvách,. To,čo je vlastné zvieratám,...by som definoval úplne inak. Ale dnes neexistuje všeobecne platná definícia. Tu nejde len o veľký rozdieľ vo vedomí,ako to mnohí opisujú,ale vôbec o pochopenie toho,čo je vôbec vedomie. Samozrejme,aj zviera vníma mnohé veci,a tiež si inštiktívne vytvára isté väzby,ale stále sme daľeko od pojmu vedomia,ktoré definuje mysliaceho človeka. Mnohí spájajú aj vedomie s nesmrteľnou dušou/u človeka/,.....a to je tiež nebiblická predstava. A mnohí polemizujú aj o tom,či zvieratá majú dušu. Problém bude v tom,že každý inak chápeme,čo to vlastne vedomie je. Ja jednoznačne spájam vedomie s myslením a sebareflexiou,.....a to u zvierat sotva môžeme vnímať. To ale nebráni nikomu,aby nemal "úctu" k týmto tvorom a správal sa necitlivo. Práve naopak,....Písma apelujú na správny postoj k zvieratám.
Môj pohľad vyvstáva z poznania Písiem a iných súvislostí, a preto aj tak odpovedám. A mám za to,že istý komplex prejavov vedomia ,tvorí i podstatu vedomia. A drvivá väčšina týchto prejavov nie je vlastná zvieratám. A vedomie sa spája aj so svedomím,.....a pochybujem,že aj zvieratá ho majú. Ak si niekto pletie mikroevolúciu a makroevolúcoiu,a všetko vníma celoplošne a nerozlišuje tak to je niečo podobné,ak si niekto vedomie človeka zamieňa s vrodenými inštinktami zvieraťa.


102.
označiť príspevok

milky945 muž
   18. 8. 2015, 12:13 avatar
Shagara, aké vodemie má mentálne retardovaný autista podľa tvojich kritérii v 83? Poznám takého, ktorý žije v dospelom tele na mentálnej úrovni 2 ročného decka. Je to smutný prípad, ale hocijaký pes mi príde inteligentnejší ako on. Čo povieš nato?
Ja netvrdím, že zviera má také isté vedomie ako človek, ale určitý stupeň sebauvedomenia tam musí byť, inak by zviera vlastne nežilo, nereagovalo na okolie.
Práve vďaka Gen 1 verím tomu, že zviera má dych / ducha života presne tak ako človek. Lebo aj človek aj zviera je živá duša/bytosť. A ako bol stvorený človek? Boh do neho vdýchol život. Mám k tomu viac doma v poznámkach teraz nie pri sebe.


103.
označiť príspevok

Shagara muž
   18. 8. 2015, 17:59 avatar
Milky...102....problém je stále v tom,že nevieme celkom presne definovať vedomie,.......ale z Písma a z mojej skúsenosti viem,že už samotné slovo "vedomie",..../uvedomenie seba samého/ naznačuje niečo. Ja reflektujem skutočnosť ,že zvieratá žujú a istým spôsobom vnímajú život,......ale nie je to to,čo nás spája s Bohom,na ktorého obraz sme boli vytvorený. To zvieratá nie sú.
„Od neho máme život, pohybujeme sa a sme.“ (Skutky 17:28)
"je ako muž, ktorý sa pozerá na svoju prirodzenú tvár v zrkadle. 24 Lebo sa pozerá na seba..." Jakub 1:23
A dych života u zvierat ,nemá nič spoločné s vedomím na obraz Boha.Hlavne ak vnímame aj istý morálny kodex,ktorý je zapísaný v nás-svedomie. Dané vedomie u človeka je tak široký komplex a vzájomných súvislostí....že by som to naozaj neporovnával so zvieratami. Zviera ked sa vidí v zrkadle....tak reaguje tak,akoby videlo iného jedinca svojho druhu. Nemá sebauvedomovací proces a nemyslí. Vedomie zvieraťa definujú pudy a hormonálny systém riadenia/trebárs-príprava na zimu,párenie....atd/
A ten príklad z úvodu prehliadnem,.....nemôžeme porovnávať zdravého jedinca s niekym,kto je retardovaný autista. Ale aj tu vidím značný rozdiel.
Odpovede sa nedočkáme.....sme iba v plienkach ,čo sa týka porozumenia vedomia. Ako cituje jeden odborník/Dr,David Chalmers/ ...:"Vedomie je jednou z najväčších záhad existencie". A aj tu najviac pohorieva evolučná teória........pretože nemôže vysvetliť existenciu každého z nás ako jedinečnej bytosti,ktorá si uvedomuje samú seba.
A život ako taký/u zvieraťa a človeka/ je podstatne niečo iné ako vedomie. Tým by som to nezrovnával.
A samozrejme,aj ja som písal,že aj zvieratá majú "dych života",/udržiavaný dýchaním/ ,ved inak by nežili.


104.
označiť príspevok

stevka žena
   18. 8. 2015, 23:21 avatar
Niektore zvierata su schopne sebauvedomenia.
http://www.youtube.com/watch?v=pNqirOJ5qAw Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


105.
označiť príspevok

Shagara muž
   18. 8. 2015, 23:43 avatar
Stevka...104...evolucionistom by sa to hodilo,....ale uisťujem ťa,že to tak nie je! A ani nikdy nebude.


106.
označiť príspevok

zoozoo muž
   18. 8. 2015, 23:49 avatar
vies prd. len reagujes neskoro v noci...


111.
označiť príspevok

Shagara muž
   19. 8. 2015, 00:02 avatar
Ty ako- zoozoo/2x zdôraznené/ by si to mal vedieť?! Ako to je?
A viem aj prdieť po fazulovej polievke....prečo sa pýtaš?


112.
označiť príspevok

zoozoo muž
   19. 8. 2015, 00:04 avatar
co iste tvoju partnerku nepotesi.


107.
označiť príspevok

Shagara muž
   18. 8. 2015, 23:54 avatar
Stevka...a chcem dodať,že aj ked som spomenul dané "zrkadlo",....a na videu sú tie zábery,postoje šimpanza celkom vierohodné,...a mohli by sme vyvodiť istý záver,....ale opäť,.....sebauvedomenie je celý komplex pocitov,vnemov,postojov,činností/odvodzuje sa od myslenia,zahŕňa svedomie,...atd/. A naše vedomie je odrazom Božieho vedomia. Sotva by sme mohli tvrdiť,že zvieratá sú stvorené na obraz Boha. Samozrejme,...prízvukujete,že to vedomie zvierat je na nižžej úrovni. Ale aj pri tak zložitej téme by som netvrdil,že zvieratá majú sebareflexiu,vedomie,....v zmysle tom,...že chápu,že žijú. Oni to vnímajú inštiktívne,sú "naprogramované"/tak vytvorené/.
Ak mi to povie ale opica,že "v tom zrkadle zle vyzerá",...uverím. Ale,...neberiem svoje tvrdenia dogmaticky,...je to stále téma bádania,a stále je neobjasnená.


108.
označiť príspevok

zoozoo muž
   18. 8. 2015, 23:57 avatar
lapas na udicku?


109.
označiť príspevok

Shagara muž
   18. 8. 2015, 23:59 avatar
Ano...som rybár? A mám aj povolenie.


114.
označiť príspevok

zoozoo muž
   19. 8. 2015, 00:08 avatar
ale tu si na mrtvom rybniku.
leda ze by si chytil nejakho pulca...


110.
označiť príspevok

Lemmy muž
   19. 8. 2015, 00:01 avatar
K svedomiu: Ešte si nezažil previnenie u zvieraťa? Zvieratá majú tiež svedomie. Aj vedomie. Vedia, že žijú. To, čo sa tebe javí ako inštinktívne, to je to isté u zvierat i ľudí, len človek to má zložitejšie. Je to dané vývojom, keď sme sa biologicky oddelili od ostatných primátov. Dajme tomu pred 7 miliónmi rokov. Jednoducho, za ten čas sa náš inštinkt vylepšil do stavu, že vidíme rozdiel medzi nami a opicami, či inými zvieratami. Ale ten rozdiel neznamená, že zvieratá nemajú vedomie či svedomie.
Súhlasí zoozoo


118.
označiť príspevok

Shagara muž
   19. 8. 2015, 00:15 avatar
110...klamal by som,keby som tvrdil,že nie. Celkom úprimne,...aj mne sa to tak javilo, a na internete /DF/som už písal istý príbeh o istom psovi/skutočný/. Aj tam som si to všimol.
Lemmý....ale ja nie som evolucionista. A na dané veci mám iný pohľad.
A ja teda neverím,že jeden druh sa môže zmeniť na iný. Nič také sa ešte nedokázalo,nepotvrdilo! A tu som si viac ako istý.
Mohol by som sa obšírnejšie rozpisovať na túto tému,/vedomia/....ale nechcem za každú cenu dokazovať niečo,čo je nám laikom i vedcom ešte skryté.
Ja vychádzam z istých faktov/mnohé som ešte nespomenul/,......ale netrvám na tom,že mi musíte veriť. Táto otázka nie je v mojom živote tak dôležitá,...aj ked je zaujímavá a uvidíme ako to bude dalej.


119.
označiť príspevok

Lemmy muž
   19. 8. 2015, 00:19 avatar
Sh: Nič také sa ešte nedokázalo,nepotvrdilo!

Pochop, že 10 miliónov rokov nemáš ako pozorovať online. Na mnohé veci má veda iné nástroje, a tie sú pre nás dôkazom, že ľudia majú z inými živočíchmi spoločný pôvod.


121.
označiť príspevok

Shagara muž
   19. 8. 2015, 00:25 avatar
Lemmy,...dal som ti isté otázky,či evolúcia je vedecká a citoval som istú vedeckú publikáciu,ktorá hovorí ako to môžme zistiť?!
A neodpovedal si. Evolúcia nie že nie je faktom,teóriou,...ale nie je ani len overená hypotéza.
A spoločný pôvod sa nikdy nedokázal. Aj ked mnohí tvrdia niečo v tom zmysle,....fakty svedčia o niečom inom.


120.
označiť príspevok

zoozoo muž
   19. 8. 2015, 00:21 avatar
klames sam seba.
a vnasas sem svoje idiotske predstavy...
o tom co by si mohol obsirnejsie rozpisat.
preboha, len to nie...


123.
označiť príspevok

Shagara muž
   19. 8. 2015, 00:45 avatar
Zoo......120.....Astronóm Robert Jastrow hovorí: „[Vedci] na svoje sklamanie nemajú jasnú odpoveď, lebo chemikom sa ešte nikdy nepodarilo zopakovať experimenty prírody a vytvoriť život z neživej hmoty. Vedci nevedia, ako sa to stalo.“ — The Enchanted Loom: Mind in the Universe (Čarovný náznak: Inteligencia vo vesmíre),


125.
označiť príspevok

zoozoo muž
   19. 8. 2015, 00:51 avatar
zase trepes. evolucia!
ty si fakt myslis ze "vedci" zmiesaju len tak mirnix-dirnix fazulky s dna orangutanov a bude novy druh?


124.
označiť príspevok

stevka žena
   19. 8. 2015, 00:50 avatar
Opicu nemam, ale nasla som papagaja, ktory ked sa zbada v zrkadle, skrikne: “Oh my God!“
Moze byt?  
http://www.youtube.com/watch?v=m8zf7yNooXM Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


Dobru noc.  


126.
označiť príspevok

zoozoo muž
   19. 8. 2015, 01:00 avatar
papagenko je krasny vrabciak


100.
označiť príspevok

milky945 muž
   18. 8. 2015, 02:55 avatar
no nič, ja to tu balím, niečo málo spánku mi ostalo, dobrú noc
Súhlasí Scarlet666


3.
označiť príspevok

Lemmy muž
   16. 8. 2015, 11:15 avatar
O zmysle života

www.humanisti.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


4.
označiť príspevok

TvojOponent19
   16. 8. 2015, 11:41 avatar
Tvoj názor, Lemmy?


13.
označiť príspevok

Lemmy muž
   16. 8. 2015, 12:17 avatar
Že ma mrzí, že od uverejnenia 25. 8. 2009 to nijakého humanistu nezaujalo. Neviem, ako to myslel Bergson. Cituj ho, možno sa potom vyjadrím. Voskárovi sa páči Bergsonov názor, ale to je asi tak všetko. Samozrejme, nemyslím si, že atóm má vedomie. To potom aj gravitácia má vedomie? Nakoniec celý vesmír. Mňa také drísty nezaujímajú. To mi príde ako náhrada za náboženstvo. Niečo podobné ako viera v UFO. Tiež veriaci v UFO vedia veľa hovoriť o ničom. Nemám taký odborný prístup k atómom, aby som sa mohol seriózne vyjadriť o tom, či majú vedomie. A filozof tiež nemá odborný prístup. Len tára. Keď chceš niečo vedieť o atómoch, opýtaj sa napríklad v CERN-e.


15.
označiť príspevok

Nadja žena
   16. 8. 2015, 12:27 avatar
Tak Petrana tu voľakedy písala, že neutrína majú pamäť, prečo nie atomy vedomie?
Aj tak nevieme, čo to vedomie je, poznáme ho len cez prejavy v živom organizme...


17.
označiť príspevok

TvojOponent19
   16. 8. 2015, 12:28 avatar
Zrejme ten prejav je vedomie. Ak majú neutrína pamäť, dajú sa používať ako pripomienkovač? :-)


21.
označiť príspevok

Lemmy muž
   16. 8. 2015, 12:30 avatar
Nepovažujem atóm za živý organizmus.


30.
označiť príspevok

Nadja žena
   16. 8. 2015, 12:35 avatar
Možno že jeho prejavy v atomoch nepoznáme.
možno že atomy, ktoré vytvárajú hmotu produkujúcu vedomie sú iné, ako ostatné...


16.
označiť príspevok

TvojOponent19
   16. 8. 2015, 12:27 avatar
Práve prebieha na Neznabohu o tom debata. Nuž som sa spýtal na názory iných.
V Cerne nepoznám nikoho. :-)


20.
označiť príspevok

Nadja žena
   16. 8. 2015, 12:30 avatar
Škoda, názory vedcov z Cernu by ma zaujímali  


24.
označiť príspevok

Lemmy muž
   16. 8. 2015, 12:32 avatar
Tú debatu si sám vyvolal, lebo ťa zaujala haluz od Bergsona. Keby humanista nepovedal, že sa mu páči jeho myšlienka, ani o to v debate nezakopneš.


31.
označiť príspevok

TvojOponent19
   16. 8. 2015, 12:36 avatar
Nechcem sa vZ´dalovať od témy malichernosťami.
Skúsme inak - môže mať rastlina vedomie?


72.
označiť príspevok

milky945 muž
   16. 8. 2015, 16:26 avatar
Lemmy, vyzerá byť fajn článok, nečítal som ho celý, len úvod a na konci jeden odstavec. Na ten chcem poukázať, aké sú tam polopravdy a neoverené informácie:

citujem:
"Niektoré organizácie, hlavne náboženské, u nás katolícka cirkev, sa vehementne zasadzuje za záchranu ľudského života od počatia a na druhej strane je celosvetovo legalizované vraždenie už dospelých mladých ľudí s plným a plnohodnotným vedomím v nezmyselných vojnách. Bojovať sú nútení neskúsení mladí ľudia, ba neraz aj deti, zákonmi na obranu štátu pod hrozbou porušenia zákona, trestu...."

Tak k tomuto odseku mám dve otázky:
1. Núti mladých ľudí bojovať katolícka cirkev? Myslím, že nie. Nepatrím medzi obhajcov RKC, ale musel som sa ozvať.
2. Ktoré štáty nútia bojovať mladých ľudí? Neuviedol zdroj, ani ktoré štáty. Veľa mladých z Európy odchádza dobrovoľne na "front" islamského štátu.


73.
označiť príspevok

Lemmy muž
   16. 8. 2015, 16:28 avatar
Tie otázky polož www.diskusneforum.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

On ti odpovie najlepšie. Sleduj, kedy bude prihlásený. A pripomeň mu, že si sem dal svoje otázky.


18.
označiť príspevok

Patrick91 muž
   16. 8. 2015, 12:29 avatar
Begson je fajn filozof. Viac ma ale zaujali jeho myšlienky o dianí.

Nemyslím si, že atómy majú vedomie. Skôr sa prikláňam k názorom, že vedomie je spôsobované neurónovou aktivitou
Súhlasí TvojOponent19


23.
označiť príspevok

dorota
   16. 8. 2015, 12:32 avatar
ale tus atvrdi ze aktivita je objektivna, teda organizovana.


32.
označiť príspevok

Patrick91 muž
   16. 8. 2015, 12:36 avatar
atómy môžu byť aktívne, napr. reagovať medzi sebou. Tá aktivia však nie je vedomá.


37.
označiť príspevok

dorota
   16. 8. 2015, 12:42 avatar
uvidime ......


82.
označiť príspevok

milky945 muž
   16. 8. 2015, 22:32 avatar
Neviem, či je rozumné vysvetľovať vedomie iným vedomím / vedomou - organizovanou aktivitou atómov.
Súhlasí TvojOponent19


19.
označiť príspevok

dorota
   16. 8. 2015, 12:29 avatar
hmmmmm otazka je co spravime ak to bude pravda a my zistime ze sa s tym nic neda robit.


22.
označiť príspevok

Nadja žena
   16. 8. 2015, 12:31 avatar
Vyrovnáme sa s tým, možno založíme nové náboženstvo..  


25.
označiť príspevok

dorota
   16. 8. 2015, 12:32 avatar
ta predstava ze sa skladame s mnozstva atomov ktr maju vedomie!!


41.
označiť príspevok

Nadja žena
   16. 8. 2015, 12:45 avatar
Nádherný pocit.. len čo sa darovanými orgánmi, nemali by sme brať ohlad na ich možný odpor k obdarovanému?
Súhlasí dorota, TvojOponent19


42.
označiť príspevok

dorota
   16. 8. 2015, 12:45 avatar
xD ... pockaj ked zacnu volat po svojich pravach... LOl
Súhlasí TvojOponent19


28.
označiť príspevok

TvojOponent19
   16. 8. 2015, 12:34 avatar
Netreba nové. Stačí si spomenúť na tú vetu, že čo bolo na začiatku, od koho a ako to slovo znelo :-)


38.
označiť príspevok

Nadja žena
   16. 8. 2015, 12:43 avatar
Čo je treba nechaj na tých, čo nájdu vedomie v atomoch  


26.
označiť príspevok

TvojOponent19
   16. 8. 2015, 12:33 avatar
To sa samozrejme môže stať a je to jedna z mnoho biliónov možností, o ktorých môžeme snívať. No väčšina z toho, čo si dokážeme predstaviť, zostane len snom vzdialeným skutočnosti.


29.
označiť príspevok

dorota
   16. 8. 2015, 12:34 avatar
nepovedala by som, veda s atym seriozna zaobera dokonca fyzika.


34.
označiť príspevok

TvojOponent19
   16. 8. 2015, 12:38 avatar
Práve to ma zaujíma. Či sa môže zmeniť náhľad na vedomie.


43.
označiť príspevok

dorota
   16. 8. 2015, 12:46 avatar
neurolog ta vrati na zem xD
Súhlasí TvojOponent19


48.
označiť príspevok

TvojOponent19
   16. 8. 2015, 13:03 avatar
Na zem vracajú ľudí aj strely zem vzduch :D


47.
označiť príspevok

Nadja žena
   16. 8. 2015, 13:00 avatar
Môže, veda nie je dogma, tie sú nemenné.
Ak vedci zistia inú skutočnosť, menia svoj náhlad. Väčšinou nie hneď, lebo aj oni sú v zajatí svojich právd... ale vždy existujú veční pochybovači, čo razia cestu.


49.
označiť príspevok

TvojOponent19
   16. 8. 2015, 13:05 avatar
No a sme sa zacyklili. Ten článok na Humanisti.sk predložil úvahu, že s tým vedomím to tak nie je, ako sa zdá.


51.
označiť príspevok

Patrick91 muž
   16. 8. 2015, 13:11 avatar
mňa udivuje, že ťa baví chodiť na tú stránku a čítať ich neodborné a fanatické články, ktoré dokazujú jedine tak to, že na internete si každý nevzdelaný idiot môže založoť stránku. Ich články nemôžu predkladať úvahy, lebo čitatelia tej stránky nevedia uvažovať


55.
označiť príspevok

TvojOponent19
   16. 8. 2015, 13:25 avatar
Tá stránka laickým spôsobom ponúka rôzne správy a ja som laik, neodborník. Je tam mnoho zaujímavých podnetov. Pokiaľ odfiltruješ nejaký ten ideologický náboj, a začneš sa zaoberať nad motiváciou a úmyslom, dá sa tam nájsť viacero dobrých vecí. Jednoducho - treba poznať nepriateľa - to je len obrazne, ateistov nepovažujem za neprateľov :-)


57.
označiť príspevok

Patrick91 muž
   16. 8. 2015, 13:41 avatar
keď myslíš...


33.
označiť príspevok

Peťo muž
   16. 8. 2015, 12:37 avatar
Ale veď nikto na tejto planéte nevie povedať čo to vedomie živých tvorov v skutočnosti vlastne je .
A všetko sa skladá z častíc . (neutróny,protóny ,eletróny.......)


35.
označiť príspevok

Lemmy muž
   16. 8. 2015, 12:41 avatar
Ten, kto nevie, čo znamená slovo vedomie, nepozná jeho význam, si ho môže pokojne vyškrtnúť zo svojej hlavy, z mozgu.  

Jedno bude isté, rodičia, príbuzní, tútori, zanedbali výchovu u tých, ktorí nevedia, čo znamená slovo vedomie. 
Súhlasí TvojOponent19


39.
označiť príspevok

RighteousFred
   16. 8. 2015, 12:43 avatar
No ale my nevieme, co to je vedomie ty trko pripeceny. Je to do dnes den vec dohadov, teorii, nazorov, ale nic konkretne a ucelene, ako nejaka rovnica.

Smejes sa prilis casto na vlastnej blbosti.


44.
označiť príspevok

Lemmy muž
   16. 8. 2015, 12:47 avatar
Súhlasím, pokojne si z mozgu vyhoď toto slovo, pre teba je zbytočné.


45.
označiť príspevok

RighteousFred
   16. 8. 2015, 12:55 avatar
Ty si zase kludne namyslaj, ze vies, co je to vedomie, aj tak je to zbytocne.


46.
označiť príspevok

Lemmy muž
   16. 8. 2015, 12:58 avatar
Diskusia s takými nevedomcami ako si ty je zbytočná, pretože keď nevieš, čo dané slovo znamená, tak budeš len tárať dve na tri, nezmysly, lebo aj tak nebudeš vedieť, o čom hovoríš.


50.
označiť príspevok

RighteousFred
   16. 8. 2015, 13:11 avatar
Nenapisem to uz ani pre teba, ale pre tych, ktorych to zaujima...

Otazka vedomia a jeho existencie je asi taka ista, ako otazka vesmiru a jeho existencie. Su jasne cinitele, ktore nam hovoria, ze vesmir je, ale tiez su tu nespochybnitelne skutocnosti, ktore nam hovoria, ze tomu tak nieje, alebo, ze to nieje take jednoduche, ako sa nam prv javi.

Hmota predstavuje v drvivej vacsine prazdno. Ak zvacsujeme nejaku pevnu hmotu, az sa dostaneme na uroven jadra a hlbsie, tak sa priestor medzi jednostaj zvacsuje az sa dostaneme k takmer prazdnemu priestoru, kde obdalej okolo seba poletuju male bodecky.... A predsa je hmota pevna, uchopitelna... nepretecie nam cez prsty, co by v podstate mala na zaklade jej struktury. A da sa pokracovat, ale to je na dlho.
Tak aj nase vedomie sa javi ako vedoma cast nas, ale je tu aj podvedomie, ktore sa niekedy javi, ako podriadene, niekedy nadriadene vedomiu, a co je podvedomie? Nejaka ina charakterova crta nas samotnych, ktorej si ale niesme vedomi, len zachytavame jej konecne rozhodnutia? Ale potom nemusime byt my vedomie, ale len akesi nadvedomie a skutocne vedomie je to podvedomie? Je vedomie len vymysel podvedomia? Alebo je podvedomie vymysel vedomia?
Nevieme... nevieme v podstate nic.. ani kde sme, z coho sme a co vobec sme. Taky je konecny fakt naseho hlbokeho poznania. A tak je to dobre, pretoze to nas vedie k dalsiemu premyslaniu.
Netrba pocuvat hlupakov, ako je Lemmy, ktori su presvedceni o svojej vseveducnosti, pretoze taki stagnuju, taki su presvedceni, ze uz vsetko vedia a uz nemusia dalej premyslat..


68.
označiť príspevok

Lux.Aeterna žena
   16. 8. 2015, 14:56

Príspevok bol vymazaný administrátorom.67.
označiť príspevok

Lux.Aeterna žena
   16. 8. 2015, 14:55

Príspevok bol vymazaný administrátorom.78.
označiť príspevok

YouLove
   16. 8. 2015, 21:45 avatar
Si pri vedomí, to je tvoje vedomie. Ak ho stratíš si v bezvedomí. Ak ho už vôbec nemáš, si mrtvy.


60.
označiť príspevok

Peťo muž
   16. 8. 2015, 14:06 avatar
K 35 .
Lemmy ani TY nevieš čo je to vedomie - ty si iba myslíš ,že vieš nejakú poučku čo je to vedomie .
Si hlu---k ,ak si myslíš ,že vieš .
Súhlasí clear1


66.
označiť príspevok

Lux.Aeterna žena
   16. 8. 2015, 14:55

Príspevok bol vymazaný administrátorom.80.
označiť príspevok

Lemmy muž
   16. 8. 2015, 21:48 avatar
Nie je. Hlupák je ten, ktorý používa slová, ktorým nerozumie. A Peťo a Fred to tak robia.
Súhlasí YouLove


56.
označiť príspevok

sta2rky muž
   16. 8. 2015, 13:36 avatar
Ja som definoval vedomie ako SCHOPNOSŤ určitej energetickej štruktúry - organizmu, tvora, vnimať seba a svoje okolie v najširšom slova zmysle ale s rôznou intenzitou v závislosti na dispozíciách daného organizmu. Napr. vedomie mačky, rastliny, bude sa určite líšiť od vedomia človeka.
Ale v tejto súvislosti sa vynára otázka v ktorom čase, v ktorom okamihu vývoja vesmíru sa zrodilo vedomie. Mám za to, že to určite nebolo v predatomárnom veku po veľkom tresku, ale až niekedy potom keď sa tvorili atómy a atómové štruktúry.


58.
označiť príspevok

sta2rky muž
   16. 8. 2015, 14:02 avatar
A ostalo tu akosi ticho.


59.
označiť príspevok

velasquez
   16. 8. 2015, 14:04 avatar
je nedela


69.
označiť príspevok

Lux.Aeterna žena
   16. 8. 2015, 14:58

Príspevok bol vymazaný administrátorom.61.
označiť príspevok

sta2rky muž
   16. 8. 2015, 14:08 avatar
Skúsme uvažovať ďalej. Mohla sa zrodiť v priebehu vývoja vesmíru akási tvorivá iniciatíva schopná čosi cielene tvoriť. Dávam týmto priestor aj veriacim pre stvorenie boha. Ale prečo by táto tvorivá iniciatíva vôbec mala chcieť tvoriť? To je ďalšia otázka.


62.
označiť príspevok

sta2rky muž
   16. 8. 2015, 14:11 avatar
tvojoponent prejav sa, uvažuj!!


63.
označiť príspevok

TvojOponent19
   16. 8. 2015, 14:24 avatar
Ako stúpenec kresťanského ateizmu nemôžem prijať nič, čo nie je dokázané vedou. Je to hypotéza, ktorá sa musí overiť vedou. Nateraz neprijímam tézu, že vedomie je vlastné rastlinám alebo akejkoľvek hmote. Vedomie je vlastnosťou živočíchov robiť vedomé a slobodné rozhodnutia na základe vonkajších podnetov..


79.
označiť príspevok

Lemmy muž
   16. 8. 2015, 21:46 avatar
stúpenec kresťanského ateizmu

Čo to znamená?


84.
označiť príspevok

TvojOponent19
   17. 8. 2015, 11:50 avatar
Kresťanský ateizmus alebo procedurálny ateizmus je (podľa mňa) prístup k spotnávaniu stvoriteľského diela, bytia ak chceš, kedy si človek musí vystačiť len svojimi zmyslami a rozumom. Nevyhnutnou tézou pri takomto prístupe je myšlienka, že stvoriteľské dielo je usporiadané, zmysluplné a spoznateľné. Na tejto téze kedysi vznikla v stredovekých kláštoroch moderná veda.
Je to tiež spôsob, ako si ateisti aj veriaci s rôznym svetonázorom môžu vytvoriť spoločný priestor a môžu efektívne využívať nástroj poznania - vedu.
Súhlasí J.Tull


91.
označiť príspevok

fajer
   17. 8. 2015, 20:37 avatar
nemôžu , ateizmus je sloboda a náboženstvo je diktatúra a to sa nedá....


93.
označiť príspevok

TvojOponent19
   17. 8. 2015, 20:45 avatar
Komunizmus len bola sloboda...hehe


95.
označiť príspevok

Lemmy muž
   17. 8. 2015, 21:00 avatar
Tak to je poriadna bieda, keď si k takému čomusi dospel. 

Kresťanský ateizmus je oxymoron.  Ani sa ti nemožno čudovať, že táraš nezmysly, keď o sebe si vyhlásil, že tvojim cieľom je zastávať vždy opačný názor k vyslovenému, nech by bol akýkoľvek.     


129.
označiť príspevok

TvojOponent19
   20. 8. 2015, 14:12 avatar
Kdesi nižšie si písal, že hlupák je ten, kto používa slová bez toho, aby im porozumel. :-) To si mal zo svojho životopisu?

Ten Tvoj odsek, ktorý cituješ, alebo parafrázuješ, je vytrhnutý z kontextu...hehe


88.
označiť príspevok

Shagara muž
   17. 8. 2015, 20:33 avatar
63....čo je to za čudo,ten "kresťanský ateizmus"? To je niečo ako -"suchá mokrosť"?


89.
označiť príspevok

TvojOponent19
   17. 8. 2015, 20:37 avatar
Viď vyššie, 84


96.
označiť príspevok

Shagara muž
   18. 8. 2015, 00:38 avatar
Oponent...89...../kresťanský ateizmus/ale niečo také sa nedá reálne zapracovať do života,a odporuje si to už v samotných pojmoch.
Samozrejme,...takéto niečo,je na míle vzdialené biblickému učeniu. Ježiš takúto "cestu" nazval "bájky,šteklenie uší,ľudské náuky,široká a pohodlná cesta,učenie Balaáma,bludná,Korachová cesta,učenie démonov...atd".


64.
označiť príspevok

sta2rky muž
   16. 8. 2015, 14:33 avatar
Ale to robia aj rastliny a atómy. Skúsim niečo vygúgliť, vedecké.


71.
označiť príspevok

TvojOponent19
   16. 8. 2015, 15:18 avatar
Inak je pravdou, že známa, čo má na záhradke levanduľu, ju každý deň s láskou pohľadí. Tvrdí, že preto je taká pekná.
Kotovie, možno veda urobí zmenu nahliadania na vedomie.
Zatiaľ zostávam skeptický.


65.
označiť príspevok

sta2rky muž
   16. 8. 2015, 14:43 avatar
www.tanaera.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
www.biosferaklub.info Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Len tak narýchlo, no je toho neúrekom, ale ja som to pri svojich úvahách ani nepotreboval. Od malička som pozoroval tulipány, slnečnice, hral sa s elektinou, magnetizmom atď..


70.
označiť príspevok

TvojOponent19
   16. 8. 2015, 15:17 avatar
Autor jedného článku je Nikolaj Levašov, bludár. Nie vedec.
Portál Tanagera je skôr nejaký ezoterický.
To nie sú stránky renomovaných vedcov :-)


74.
označiť príspevok

sta2rky muž
   16. 8. 2015, 17:54 avatar
Tak hľadaj ďalej !! Od renomovaných vedcov.


75.
označiť príspevok

ranexil muž
   16. 8. 2015, 18:01 avatar
No je to asi divne,a le je mozne vsetko.


76.
označiť príspevok

TvojOponent19
   16. 8. 2015, 19:59 avatar
Je! Jednou z možností je, že Katolícka cirkev má pravdu :-)


81.
označiť príspevok

Lemmy muž
   16. 8. 2015, 21:50 avatar
Je! Jednou z možností je, že Ústredie moslimských obcí má pravdu :-)

Je! Jednou z možností je, že XYZ má pravdu :-) (Za XYZ si môžeme dosadiť ľubovoľnú organizáciu.)


85.
označiť príspevok

TvojOponent19
   17. 8. 2015, 11:54 avatar
Presne tak!
No tie xyz možností musí poctivo nástojiť na pravde. Tie xyz možnosti sú rôzne východiská k pravde. Cieľ je rovnaký - poznania. Cesty sú rôzne, ale všetci sa stretnú v prieniku - spoznateľnej pravde. Spoznateľnou pravdou je aj uvedomenie si omylu!
Súhlasí J.Tull


87.
označiť príspevok

Shagara muž
   17. 8. 2015, 16:40 avatar
Tvoj Oponent.....85......To su duchaplné prady. "Spoznateľnou pravdou je aj uvedomenie si omylu". To ako by si napísal,...."verím niečomu na základe istého poznania,ale sa môžem mýliť"! A v konečnom dôsledku sa míňaš cieľa-teda poznaniu pravdy.
Nesúhlasím ,že sú "rôzne východiská k pravde". Faktom je to,že ani väčšina kresťanov,sa nestretne v nejakom "prieniku",ale sa rútia v dôsledku presadzovania ľudských náuk,odporujúcich si tvrdení,do záhuby.
Ak Kristus povedal,že väčšina ide po širokej ceste do zničenia,dvojnásobne to platí na tých,čo nevyznávajú kresťanské hodnoty,kresťanského Boha. Ako hovorí Písmo,..."to čo obetujú národy,obetujú démonom",....a tento "prienik" môže viesť len k nepravde a k zničeniu. Židia boli vyvolený národ a Boh ich priamo školil,a predsa boli na míle vzdialení Bohu,ked presadzovali vlastné náuky a tradície. Mat.15:1-9....."A tak ste spravili Božie slovo neplatné pre svoju tradíciu."......"Nadarmo ma však uctievajú, lebo vyučujú ako náuky ľudské príkazy.‘“ Ježiš povedal ,že "už lem trochu kvasu môže nakvasiť celé cesto",....teda,trochu takéhoto ľudského učenia,nesprávneho učenia,môže zničiť všetky naša snahy".
Ved ak ja ti dám liter čistej vody a dám tam len malú kvapku smrteľného jedu-vypiješ ju? Asi sotva!
Oponent....takéto nelogické úvahy vedú ludí do zničenia. A tá posledná veta je naozaj perla tvojích úvah.
A vysvetli nám,ako sa dosiahne spoločný "prienik poznania" /pravdy/ trinitárskeho kresťana,ked pre žida,moslima je trojica najväčším rúhaním,modlárstvo?! To by ma naozaj zaujímalo. Nikdy som nemal rád kresťanskú filozofiu,pretože jej gro spočíva v absurdnostiach kolosálneho významu. A hrubo protirečí biblickej pravde a slovám Krista!


92.
označiť príspevok

TvojOponent19
   17. 8. 2015, 20:43 avatar
Poznaním je aj rozpoznanie omylu - predsa aj márnotratný syn na základe poznania dospel k záveru, že márnosť vedie k nešťastnému životu a taký životný štyl zavrhol. Ak dospeješ k pravde, dospeješ tiež k rozpoznaniu nepravdy od pravdy.

Kresťanská filozofia hrubo protirečí slovám Krista? :-) Čo je to za nelogizmus?


94.
označiť príspevok

Shagara muž
   17. 8. 2015, 20:57 avatar
92....Oponent.....ale tu nešlo o náboženskú pravdu. To,že chybujeme všetci,je úplne niečo iné.
Nuž ,list Kolosanom 2:8 uvádza...:"8 Dajte si pozor, aby vás azda niekto neodviedol ako svoju korisť filozofiou a prázdnym klamom podľa ľudskej tradície, podľa základných vecí sveta, a nie podľa Krista".
Samozrejme,....tu treba chápať celý vývoj kresťanstva,jeho dogiem a pod. Potom pekne uvidíš,ako jednoduché,evanjeliové kresťanstvo sa zdeformovalo na nezrozumiteľnú "Christológiu" a podobne. Viac tu...:Vývoj dogiem-zlom v kresťanstve..
Niektorí teologovia tvrdia,že "90% dnešného kresťanského učenia je pohanského pôvodu". Teda, hlavne sa jedná o deformáciu gréckou filozófiou. To priznávajú aj mnohé kresťanské stránky.


77.
označiť príspevok

YouLove
   16. 8. 2015, 21:33 avatar
Asi ťažko. Kvantová energia vám nič nehovorí?


86.
označiť príspevok

TvojOponent19
   17. 8. 2015, 11:54 avatar
Za seba - cítim sa laik. Nuže vysvetľuj polopatisticky :-)


90.
označiť príspevok

Shagara muž
   17. 8. 2015, 20:37 avatar
87...on myslel "kvadrovú energiu",.....to, ked nosíš kvadre na stavbe domu a poriadne sa zapotíš. Je to práca,ktorá si vyžaduje veľa energie. Ale aj pri lopate sa narobíš! 


113.
označiť príspevok

Shagara muž
   19. 8. 2015, 00:08 avatar
Inak je zaujímavé,že vedci iba "teraz" objavujú,že hmotný svet pochádza z energii,....a Biblia to definovala už pred trisícročiami.


115.
označiť príspevok

Lemmy muž
   19. 8. 2015, 00:09 avatar
Cituj bibliu.


116.
označiť príspevok

zoozoo muž
   19. 8. 2015, 00:10 avatar
ale ved ty uznavas uplne inu, popletenu verziu.


117.
označiť príspevok

Lemmy muž
   19. 8. 2015, 00:11 avatar
Opravím ťa. Hmotný svet nepochádza z energií, lebo aj energia pochádza z hmoty. Keď už! Je to totiž tak, že hmota a energia je jedno, len raz je lepšie to opísať ako hmotu, a inokedy ako energiu. Nemožno hovoriť, že hmota pochádza z energie, pretože ide o ten istý jav. Hmota je energia. A energia je hmota.


127.
označiť príspevok

TvojOponent19
   20. 8. 2015, 14:10 avatar
Ak je hmota energia a ateista je hmota, je ateista energia? :D


128.
označiť príspevok

Lemmy muž
   20. 8. 2015, 14:12 avatar
Keď je všetko energia, tak aj TvojOponent je energia. Alebo ty si o sebe namýšľaš, že si lietadlo? 


131.
označiť príspevok

TvojOponent19
   20. 8. 2015, 14:13 avatar
Nevyhováraj sa! Po čom letí 1 kWh ateistu? :-)


133.
označiť príspevok

Lemmy muž
   20. 8. 2015, 14:15 avatar
Rovnako, po čom letí bigotný fanatik TvojOponent. Zmeraj sa, a budeš vedieť. Zákony platia na všetkých rovnako. 


134.
označiť príspevok

Lemmy muž
   20. 8. 2015, 14:16 avatar
TvojOponent, ale mňa bavíš, lebo tvoje nezmysly nemajú chybu. Až sa čudujem, že katolíci sa za teba nehanbia.  forum.humanisti.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


122.
označiť príspevok

Shagara muž
   19. 8. 2015, 00:37 avatar
Lemmy.......Biblia hovorí o Bohu ako o "zdroji dynamickej energie". A tiež táto kniha hovorí...:"že všetko povstalo z vecí ,čo nie je vidieť". Teda z "ducha", energie. A že prvé bola už zmienená energia,duch. Hmota je druhoradá a na nižšom stupni.
A tak nechápem tvojmu "kolotoču" tvrdení,čo bolo prvé?! Nemusím byť vedec,a je jasné,že energia /Boh,inteligencia,Prvotná príčina/ sformovala hmotný svet práve z energie. Jej zdrojom bol Boh.
Energia pochádza z hmoty len druhotne,.....príklad -uvolnenie energie pri výbuchu atomovej bomby...atd.
Na počiatku bola len energia,duch....a tým bol Boh. Až potom povstalo jeho "slovom" ...to hmotné!


130.
označiť príspevok

Lemmy muž
   20. 8. 2015, 14:13 avatar
Sh: Biblia hovorí o Bohu ako o "zdroji dynamickej energie".

A to v ktorej biblii sa píše? V tej upravenej jehovistickej?  


132.
označiť príspevok

Lemmy muž
   20. 8. 2015, 14:14 avatar
Sh: A tak nechápem tvojmu "kolotoču" tvrdení,čo bolo prvé?!

Nechápeš, pretože nerozumieš, že energia a hmota jedno sú.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Kľud je najlepší spôsob prevencie proti chorobe.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(290 902 bytes in 0,317 seconds)