Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

MOR HO! – NALIEHAVÝ HLAS PATRIOTIZMU

33
reakcií
486
prečítaní
Tému 25. februára 2019, 09:51 založil Kasafran.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
04. 04. 2008
3
15. 09. 2015
18
15. 01. 2015
7
28. 06. 2012
4
27. 05. 2018
2
 
 


1.
označiť príspevok

Kasafran
   25. 2. 2019, 09:51 avatar
MOR HO! – NALIEHAVÝ HLAS PATRIOTIZMU
Sonka Valovič Sazama - Feb 24, 2019 10:46 am

V rozličných stupňoch vývoja našich národov mali myšlienky slovanskej vzájomnosti rozličnú úlohu. Inak tomu nebolo ani počas ťažkých rokov druhej svetovej vojny. A inak tomu nie je ani dnes. Myšlienky slovanského bratstva mali vždy mohutný vplyv na národ..

Príspevok MOR HO! – NALIEHAVÝ HLAS PATRIOTIZMU zobrazený najskôr DAV DVA - kultúrno-politický magazín.


2.
označiť príspevok

Osvietený muž
   25. 2. 2019, 10:56 avatar
DAVDVA je komunistický dezinformačný humoristický nezmysel plný klamstiev a hoaxov

Je to extremizmus ako vyšitý ruka v ruke komunizmus a fašizmus

rok2003

Komunista Ondriaš v debate: Česť práci a mor ho!

poslanec KSS Karol Ondriáš urobil z rozpravy skôr divadelné predstavenie.

Karol Ondriaš vyvolal svojím prejavom smiech v koalícii, v opozícii ho brali vážne.

O Slovensku hovoril ako o krajine kolonizovanej Západom, ktorý spôsobil úpadok spoločnosti.

Ondriáš tvrdil, že Slovensko sa oddelilo od tejto závislosti len počas 40 rokov socializmu, „čo bolo sprevádzané rozvojom priemyslu, poľnohospodárstva, kultúry a životnej úrovne“.

Úspechy socializmu dokumentoval Ondriáš premietaním grafov priamo v rokovacej sále. Straty, ktoré od jeho pádu Slovensko zaznamenalo, vyčíslil na počte národných divadiel či diaľničných kilometrov, ktoré by komunisti postavili. „Na Slovensku by bolo toľko autostrád, že by nebolo kde stúpiť,“ tvrdil.

Viacerí poslanci reagovali na Ondriášovo vystúpenie smiechom. Šéf parlamentu Pavol Hrušovský ho vyzýval, aby bol „reálny“.

Záver vystúpenia pripomínal obrázky z komunizmu, keď ho Ondriáš skončil heslom: „Česť práci a mor ho!“ Hrušovský pohotovo odvetil: „Súdruh poslanec, ďakujem vám za vystúpenie.“
Súhlasí Kreacionista


5.
označiť príspevok

Kreacionista muž
   25. 2. 2019, 11:02

Príspevok bol vymazaný administrátorom.



26.
označiť príspevok

Osvietený muž
   25. 2. 2019, 11:21 avatar
Kreacionista hned ho uvediem do realu    
Súhlasí Kreacionista


32.
označiť príspevok

Kreacionista muž
   25. 2. 2019, 11:28

Príspevok bol vymazaný administrátorom.



3.
označiť príspevok

Osvietený muž
   25. 2. 2019, 10:59 avatar
No ale poďme sa pozrieť na tento komunisticko ruský hovnomet a jeho tvorbu

DAV DVA zastrašuje kvůli zfalšovanému projevu Václava Havla

Slovenský komunistický dezinformační magazín Dav Dva se zařadil mezi ty weby, který našemu webu (a jejich redaktorům) vyhrožují soudy za to, že upozorňujeme na jejich lži a manipulace. Jak příznačné je, že toto zkoušejí ti, kteří současným systém opovrhují. Tedy radikálové. Nedávno to zkoušel bývalý velmi aktivní neonacista Filip Vávra, který nakonec však ani nezaplatil soudní poplatek. Teď to zkoušejí komunisté.

A o co jde? Miloš Kadlec článek webu Dav Dva zařadil na seznam dezinformátorů, kteří šíří lživý citát Václava Havla. Havel měl říci, že: „Komunisté vás budou strašit nezaměstnaností, není to pravda, ničeho se nebojte.“ Nic takového však nikdy neřekl. Autor článku a následného vyhrožování, Lukáš Perný, sám přiznává, že Havel nic tak neřekl. Údajná pasáž je slepencem několika projevů navíc překrucující slova Václava Havla.

A jako správný demagog Lukáš Perný opět jako argument používá jen část věty týkající se nezaměstnanosti. Václav Havel totiž v jednom z projevů v roce 1989 skutečně mluvil o hrozbě nezaměstnanosti, ale úplně jinak, než to měl říci v údajném citátu. A jak tedy skutečně zněl Havlův citát z 11. minuty televizního projevu, který přednesl 16. prosince 1989?
„1 700 000 komunistů netvoří nějaký jiný biologický nebo morální druh, než jsme my ostatní. Většina z nich musela 20 let mlčet, jako my všichni a mnozí z nich dělali, byť s obtížemi, mnoho dobrých věcí. Promyšlený koncept důkladné ekonomické reformy, která nepřinese sociální otřesy, nezaměstnanost, inflaci a jiné problémy, jak se možná někteří z vás obávají, připravovaly desítky dobrých lidí, mezi nimiž bylo mnoho komunistů, mnoho bývalých komunistů i nestraníků.“

Dezinformační magazín si opět z citátu vybral jen to, co se mu hodí. A to část věty: „…promyšlený koncept důkladné ekonomické reformy, která nepřinese sociální otřesy, nezaměstnanost a jiné problémy, jak se možná někteří z vás obávají…“ Je to tedy evidentně z toho důvodu, aby nebylo zřejmé, že prezident Václav Havel ve skutečnosti mluví o komunistech, v této souvislosti v dobrém. Že i oni byli ti, kteří ekonomickou reformu připravovali. Havel tedy nemluví o tom, že komunisté budou někoho strašit. Navíc mluví i o dalších aspektech. Například o inflaci, která neměla negativní vliv na životy lidí, protože platy rostou rychleji ve srovnání s mírou inflace. Existuje mnoho srovnání, že potraviny i jiné zboží, jsou většinou v přepočtu (mzda vs. ceny) levnější než v roce 1989. Porovnání jsou například zde, zde a zde. Nějaká inflace je přirozená, a naopak by ekonomice spíše škodilo, kdyby docházelo k deflaci. K žádným velkým sociálním otřesům také po roce 1989 nedocházelo.

Hlavní ovšem je, že zfalšovaný citát: „Komunisté vás budou strašit nezaměstnaností, není to pravda, ničeho se nebojte. Dvacet let tvrdila oficiální propaganda, že jsem nepřítelem socialismu, že chci v naší zemi obnovit kapitalismus, že jsem ve službách imperialismu, od něhož přijímám tučné výslužky, že chci být majitelem různých podniků…“ Havel opravdu nikdy v této podobě neřekl a je to výmysl. Ať si v Dav Dva žalují, koho chtějí.

manipulatori.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Kreacionista


4.
označiť príspevok

Osvietený muž
   25. 2. 2019, 11:02 avatar
Sktutočne sa John McCain fotil s veliteľom ISIS?

Fotografie sú pravé, no opis je falošný

Po smrti amerického senátora Johna McCaina sa začalo šíriť niekoľko fotografií, ktoré tvrdili, že je na nich zosnulý senátor s Abú Bakrom al-Bagdádím, vodcom organizácie Islamský štát.

Fotografie bez presnejšieho opisu prevzali len na Slovensku stovky ľudí a pribúdali pod nimi desiatky nenávistných komentárov o Spojených štátoch a McCainovi.

Fotografie do éteru púšťala napríklad facebooková stránka Rovnováha 2017, ktorá seba samu tituluje ako "vyvažujúci uhol pohľadu," no poskytuje takmer výlučne antizápadné, nacionalistické a xenofóbne príspevky.

Dezinformáciu si všimla aj česká stránka Manipulatori.cz, podľa ktorej fotografie šírila aj stránka Protiproud a NWOO.
Kto je na fotografii?

Hoax s Johnom McCainom má najmenej dva roky. Dokazuje to článok na americkej stránke Snopes.com, ktorý už v júni 2016 vyvracal dezinformáciu, že McCain sa stretol s vodcom teroristickej organizácie.

Kto je na záberoch naozaj? Všetky skreslené zábery pravdepodobne pochádzajú z tej istej udalosti.

John McCain v máji 2013 skutočne navštívil Sýriu, kde sa stretol s lídrami Sýrskej oslobodzovacej armády (FSA), ktorá v tom čase bojovala proti diktátorskému režimu Bašára Asada, no nebola prepojená na Islamský štát. O návšteve senátora vtedy informovala väčšina štandardných médií.

Snopes.com uvádza aj to, že McCainov komunikačný tím identifikoval ľudí, ktorí boli s McCainom na fotografií, no pre obavy o ich bezpečnosť nezverejnil ich mená. Je však nepravdepodobné, že hlavný veliteľ Islamského štátu by sa bez povšimnutia nachádzal v pevnosti inej vojenskej organizácie a dokonca by sa bez problémov fotografoval s vrcholovým americkým politikom.

Abú Bakr al-Bagdádí sa na muža na zábere podobá iba vzdialene a v čase McCainovej návštevy nosil bradu.

Server dodáva, že počas pokračujúcej sýrskej vojny sa organizácia FSA rozpadla. Niektorí jej členovia pokračovali v boji proti Asadovi, iní sa pridali k Islamskému štátu.
Pozor na facebook

Prevzatie reálnych fotografií alebo videí a ich doplnenie falošným textom je obľúbeným žánrom dezinformačných kanálov.

V rubrike Lovíme hoaxy sme už niekoľkokrát odhalili videá alebo fotografie, ktoré pochádzali z reálnych udalostí, no dezinformačné kanály k nim pripojili klamlivé texty.

Záznam z antiglobalistických protestov v Hamburgu sa na facebooku šíril ako vyčíňanie imigrantov. Podobne sa facebookom šírila fotografia údajných výtržností utečencov v Paríži. V skutočnosti vystrájali futbaloví chuligáni.

Čítajte viac: svet.sme.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Kreacionista


6.
označiť príspevok

Osvietený muž
   25. 2. 2019, 11:02 avatar
Oberá EÚ Čechov o peniaze? Je to hoax

Grafika zmanipulovala údaje.

Čítajte viac: svet.sme.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Kreacionista


7.
označiť príspevok

Osvietený muž
   25. 2. 2019, 11:04 avatar
Poďme na dalšie fekalie
Súhlasí Kreacionista


8.
označiť príspevok

Kasafran
   25. 2. 2019, 11:04 avatar
Ožiarený,
už toľko neotáľaj a choď konečne za tým špecialistom - neodkladaj to stále na zajtra...!


9.
označiť príspevok

Osvietený muž
   25. 2. 2019, 11:05 avatar
Miešanie národov sa mi nepáči. Šíri sa hoax s menom Horníčka

Falošné výroky slávnych sú na webe úspešné

Úmyselné šírenie falošných výrokov uznávaných ľudí je obľúbenou taktikou dezinformačných kanálov. Aktuálne do zbierky pribudol výrok o Európskej únii, ktorý sa šíri s obrázkom a menom českého herca Miroslava Horníčka, ktorý zomrel v roku 2003.

Čítajte viac: svet.sme.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Kreacionista


10.
označiť príspevok

Osvietený muž
   25. 2. 2019, 11:06 avatar
Imigranti zakladajú hnutie odporu. Pozor na manipuláciu

Malmö je obľúbeným terčom dezinformátorov.

Migranti v treťom najľudnatejšom švédskom meste sú zodpovední za výtržnosti v uliciach a plánujú vzburu proti pôvodným obyvateľom mesta. Založili preto hnutie odporu, prostredníctvom ktorého chcú bojovať proti rasistickým útokom. Tie majú zažívať zo strany Švédov. Sú to pritom práve Švédi, ktorí by sa mali obávať migrantov.

Informáciu v tomto znení publikoval český portál Středoevropan, ktorý už v minulosti priniesol niekoľko nepravdivých správ práve o meste Malmö. To je častým cieľom hoaxov, pretože v ňom žije početná menšina migrantov.

Čítajte viac: svet.sme.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Kreacionista


11.
označiť príspevok

Osvietený muž
   25. 2. 2019, 11:07 avatar
Pápež neposlal do pekla V4 ani Salviniho. Je to hoax

Tisíckam ľudí stačil klamlivý titulok.

Pápež František reaguje na výzvy k rezignácii útokom. Terčom sú aj krajiny V4 a súčasný taliansky minister vnútra. Podľa najvyššieho predstaviteľa katolíckej cirkvi za ich odmietavý postoj k utečencom pôjdu do pekla.

Výrok zverejnil český web Pravý prostor, prebral ho aj portál pravdive.eu. Na slovenskom internete ho šírila Facebooková skupina „Politická a celospoločenská diskusia Priateľov pána JUDr Vladimíra Mečiara“.
Peklo sa nekoná

Napriek tomu, že František mal podľa autora hoaxu Libora Číhalu „priamo“ obviniť taliansku vládu a krajiny Vyšehradskej štvorky, text neobsahuje konkrétny výrok, ktorý by to potvrdzoval. Výzva na „otvorenie náruče“ a kritika tých, ktorí nechcú prijať migrantov, ešte explicitne neznamená Františkovu predpoveď o „pekelnom“ osude týchto štátov.

Čítajte viac: svet.sme.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Kreacionista


12.
označiť príspevok

Osvietený muž
   25. 2. 2019, 11:08 avatar
Hoax o chlapcovi z Donecka sa vrátil

Dojímavý obrázok sa šíri už tri roky.

„Celým svetom obletela fotografia chlapčeka utečencov… Ale prečo celosvetové médiá neobrátili svoju pozornosť aj na chlapčeka z Donecka?“

Tak znie komentár pripojený k obrázku malého dieťaťa v ruinách, ktorý sa šíri od 28. septembra na facebookovom profile „Otec Marián Maroš Kuffa“.

Záber, doplnený o prosbu „zdieľajte, nech táto fotografia tiež obletí svet“, prevzalo 1 490 ľudí.

Rovnakú snímku s identickým komentárom šírili už minulý rok české dezinformačné weby ako AC24 či facebookový profil Jsem hrdý Slovan.

Čítajte viac: svet.sme.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Kreacionista


13.
označiť príspevok

Osvietený muž
   25. 2. 2019, 11:08 avatar
Naozaj Dáni trestajú proruské názory väzením?

Dáni chránia voľby pred propagandou

Čítajte viac: svet.sme.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Kreacionista


14.
označiť príspevok

Osvietený muž
   25. 2. 2019, 11:09 avatar
Nový hoax použil staré video zo zásahu colníkov

Zábery nemajú s utečencami nič spoločné

Čítajte viac: svet.sme.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Kreacionista


15.
označiť príspevok

Osvietený muž
   25. 2. 2019, 11:09 avatar
Putin vyzval Európu na povstanie. Pozor na hoax

Článok pomiešal fakty s výmyslami.

Čítajte viac: svet.sme.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Kreacionista


16.
označiť príspevok

Osvietený muž
   25. 2. 2019, 11:10 avatar
Okamura varuje pred neexistujúcou chorobou

Video videli desaťtisíce ľudí.

Čítajte viac: svet.sme.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Kreacionista


17.
označiť príspevok

Osvietený muž
   25. 2. 2019, 11:11 avatar
Hrozba NATO? Ruské médiá skreslili výrok maďarského ministra

O hrozbe píšu iba ruské médiá.

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjartó drzo vyhlásil, že ak Ukrajina premiestňuje vojská k hraniciam jeho krajiny, nemala by zabúdať, že Maďarsko je členom NATO.

O údajných vyhrážkach maďarského ministra zahraničných vecí informovali viaceré ukrajinské a ruské dezinformačné weby ako Obozrevatel, Inforesist, Novosti bez Granits a mnohé ďalšie, ktoré rozširovali túto falošnú informáciu.

Čítajte viac: svet.sme.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Kreacionista


18.
označiť príspevok

Osvietený muž
   25. 2. 2019, 11:12 avatar
Za feministickým videom vidno Kremeľ

Virálne video z metra má podozrivý zdroj.

Mladá žena kráča vo vlaku metra k vybraným mužom a z plastovej fľaše na nich leje vodu zmiešanú s bielidlom. Trestá ich za to, že sedia s naširoko rozkročenými nohami. Video je však naaranžované a obliati herci sú zaplatení.

Video, ktoré sa cez sociálne siete rozšírilo po celom svete a má už milióny pozretí, vytvorila stránka In the now – anglický kanál vo vlastníctve spoločnosti Russia Today.

Vo svojej analýze upozornil na video portál EÚ verzus dezinformácie, euvsdisinfo.eu.

Virálne video malo prezentovať údajnú skazenosť západných hodnôt, odvrátenú stránku feminizmu a trendov prichádzajúcich do Ruska, ktoré by mohli ohroziť kresťanské tradície.

Čítajte viac: svet.sme.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Kreacionista


19.
označiť príspevok

Osvietený muž
   25. 2. 2019, 11:12 avatar
Hoax: Migranti vo Švédsku strhli sochu Krista

Dezinformátori opäť zrecyklovali staré fotografie.

Čítajte viac: svet.sme.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Kreacionista


20.
označiť príspevok

Osvietený muž
   25. 2. 2019, 11:13 avatar
Koláž spiacich europoslancov je hoax

Koláž fotografií klame.

Čítajte viac: svet.sme.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Kreacionista


21.
označiť príspevok

Osvietený muž
   25. 2. 2019, 11:13 avatar
Pre migrantov nemôžeme darovať krv. Je to hoax

Hoax o darovaní krvi sa šíri cez e-mail

Čítajte viac: svet.sme.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Kreacionista


22.
označiť príspevok

Osvietený muž
   25. 2. 2019, 11:15 avatar
Hoax sa šíri už aj s menom Alaina Delona

Francúzsky umelec by sa nestačil čudovať.

Čítajte viac: svet.sme.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Kreacionista


23.
označiť príspevok

Osvietený muž
   25. 2. 2019, 11:16 avatar
Zoom: Francúzsko rozdelia na dve, v jednom bude platiť šaríja. Je to hoax

Ako sa politický nezmysel stal hoaxom.

Prepis podcastu do textu

Francúzsko vraj rozdelia na dve časti. V jednej bude demokracia a v druhej islam a šaríja. Zabráni sa tak občianskej vojne vo Francúzsku.

Viaceré slovenské konšpiračné a dezinformačné médiá šírili v posledných dňoch podobnú správu a získavali vďaka nej na sociálnych sieťach lajky aj zdieľania. No v skutočnosti nešlo ani o fakt, dokonca ani o vyhlásenie politika, ktorý by mal reálnu moc podobný nápad presadiť. Jednoducho, nešlo o nič naozaj možné.

Takéto radikálne riešenie navrhol ešte na jeseň minulého roka francúzsky akademik Christian de Moliner ako akési myšlienkové cvičenie. Je to filozof a spisovateľ, ktorého často označujú za marxistu a odporcu nacionalistickej pravice.

Konšpiračné weby však Molinerovo vyjadrenie doplnili aj informáciou, že veľká časť francúzskych moslimov sa domáha zavedenia radikálneho moslimského práva šaríja do tamojšej ústavy. Ako k tomu prišli, to už sa uviesť neunúvali.

Samozrejme, všetky tieto čudné weby s filozofickým nápadom narábali ako s neodvratnou budúcnosťou.

Ale je to podobné, ako keby sme teraz za našu budúcnosť považovali kastový systém, spoločné manželky a spoločnú štátnu výchovu detí, pretože to kedysi navrhoval iný filozof: Platón.

Jednoducho, je to hlúposť, ktorá ma so skutočným svetom spoločné asi toľko, ako majú vedecko-fantastické filmy. Nie, hocaký nápad zaznievajúci vo verejnom priestore ešte nie je štátnou politikou. A nie, hocaký nezmysel ešte nemá právo byť braný vážne len preto, že sa ho niekto neunúval vysloviť.

Problémom však potom je, ako fungujú sociálne siete. Aj nedávno sme sa v Zoome rozprávali, ako ľudia na sociálnych sieťach šíria správy, nad ktorými sa nieže nezamyslia, ale ktoré ani nečítajú. Teda bez toho, aby na ne klikli a spoznali ich obsah.

Výskumy tiež ukazujú, že falošné správy, podobne ako akékoľvek šokujúce správy, sa šíria rýchlejšie ako overené, poctivé fakty. Nuž, a čosi podobné zrejme zafungovalo aj pri spomínanom článku o údajnom rozdelení Francúzska.
Ďalšie hoaxy:

Médiá informujú o vandalizme vo francúzskom kostole. Ale že by za útokom boli moslimovia, to už si konšpiračné weby domysleli, francúzske médiá totiž moslimov nespomínajú.

Migrantom žijúcim v Nemecku sa vraj narodilo skoro milión detí. Nuž, nenarodilo. Podľa Manipulatori.cz sa v Nemecku v roku 2016 narodilo cez 800-tisíc detí a to všetkým. Ženám bez nemeckého občianstva sa narodilo takmer 200-tisíc detí a významnú časť z nich tvoria deti, ktoré sa narodili... Poľkám.

A nie, jedenie vajíčka a banánu naraz vás nezabije. Napokon, v rôznych jedlách sú zmixované bežne, kedy ste inak naposledy jedli nejaký banánový koláč alebo palacinky s banánom? Podobný hoax sa podľa portálu Snopes šíri už od roku 2017 a je úplne zjavným nezmyslom.

Čítajte viac: tech.sme.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Kreacionista


24.
označiť príspevok

Osvietený muž
   25. 2. 2019, 11:19 avatar
Prečo Facebook, Apple a Google stopli Alexa Jonesa

Konšpirátor šíril nenávisť aj proti obetiam streľby

Americká vláda ovláda počasie, Pentagon vyvíja gay bombu, ktorá kontaminovala vodu a žaby v nej sa stali homosexuálnymi. Masaker v základnej škole Sandy Hook bol v skutočnosti divadlom, ktorým chcela administratíva Baracka Obamu ospravedlniť tlak na sprísnenie držby zbraní v Spojených štátoch.

Webová stránka Američana Alexa Jonesa Infowars.com v mnohom pripomína slovenské dezinformačné stránky. Stačí sa pozrieť napríklad na jednu z najúspešnejších badatel.net.

Hoaxy, konšpiračné teórie a rasistické články zabalené do viet o vlastenectve dopĺňa webový obchod, v ktorom si za desiatky dolárov môžete kúpiť zázračné vitamínové prípravky a podporiť "skutočnú slobodu slova", ktorej majiteľom je, samozrejme, Alex Jones.

Tomuto kráľovi zaoceánskych konšpirátorov sa dlhodobo darilo šíriť hoaxy aj nenávisť prostredníctvom sociálnych sietí. Facebook, Youtube (patrí pod Google), Apple či Twitter jeho výstupy tolerovali v rámci slobody slova.

Jonesove videá a podcasty však dostali minulý týždeň na najsilnejších sociálnych platformách stopku.

Apple, Spotify a Google odmietli šíriť jeho podcasty, Youtube stiahol videá, dokonca aj e-mailová služba MailChimp zastavila Jonesove reťazové maily. V pondelok sa pridala služba Vimeo a oznámila, že Jonesove videá ďalej nebude šíriť.

Netrvalo dlho a Jones začal rozprávať o cenzúre a likvidácii slobody slova.

Agresívni fanúšikovia

Facebook či Youtube vo všeobecnosti nemajú problém so šírením konšpiračných teórií, problémom je otvorená nenávisť.

Šírením "alternatívnych faktov" si dokázal Alex Jones vybudovať publikum, ktoré začalo byť agresívne nielen na internete, ale aj v reálnom svete.



Keď však Alex Jones začal tvrdiť, že išlo o falošnú operáciu americkej vlády, v ktorej obete a ich rodičia boli najatými hercami, konzumenti Jonesových bludov začali napádať a šikanovať rodičov zavraždených detí.„

Výrazným, hoci smutným príkladom je práve masaker dvadsiatich šesť- a sedemročných detí v škole Sandy Hook.

Páchateľom tejto tragédie bol dvadsaťročný Adam Lanza, ktorý počas incidentu spáchal samovraždu.

Keď však Alex Jones začal tvrdiť, že išlo o falošnú operáciu americkej vlády, v ktorej obete a ich rodičia boli najatými hercami, konzumenti Jonesových bludov začali napádať a šikanovať rodičov zavraždených detí.

Rodičia zavraždeného chlapca Noaha Poznera sa museli sedemkrát presťahovať, pretože čelili vyhrážkam od ľudí, ktorí boli presvedčení, že Poznerovci sú súčasťou sprisahania, píše The Independent.

Independent spomína aj prípad Jonesovej stúpenkyne Lucy Richardsovej, ktorú minulý rok súd odsúdil na päť mesiacov väzenia za to, že sa rodine Noaha Poznera vyhrážala smrťou.

Richardsová si mohla vymôcť podmienečné prepustenie pod súdnou podmienkou, že nebude ďalej sledovať Jonesove programy.

Jones šíril aj absurdnú konšpiračnú teóriu Pizzagate, podľa ktorej sa vo washingtonskej pizzérii Comet Ping Pong tajne stretávali členovia volebného štábu Hillary Clintonovej, pretože v podzemí reštaurácie organizovali pedofilné stretnutia.

Dôsledkom šírenia tohto hoaxu bol incident, keď sfanatizovaný útočník začal na pizzériu strieľať.
Nová éra zodpovednosti?

Jones dnes zďaleka nie je cenzurovaný. Naďalej funguje jeho webová stránka a ďalej predáva aj svoje výživové doplnky, ktoré podľa nemeckého časopisu Spiegel tvoria dve tretiny jeho príjmov.

Fanúšikovia si stále môžu do mobilov stiahnuť aplikácie Infowars, cez ktoré môžu naďalej konzumovať Jonesove hoaxy. Stopka od najväčších digitálnych platforiem je napriek tomu prelomovým rozhodnutím.



Tieto spoločnosti zakázali ženské prsia skôr, ako zakázali bielych rasistov.„

The Guardian

"Zdá sa, že sociálne platformy si uvedomili, že môžu zakázať nenávistnú taktiku. Nielen priamočiare prejavy nenávisti. Uvedomili si, že môžu chrániť verejnú debatu pred tými, ktorí sa ju programovo snažia zničiť," píše The Guardian.

Pripomína, že sociálne médiá nikdy neboli úplne bez cenzúry. Vždy im totiž v prvom rade išlo o to, aby dokázali pritiahnuť reklamu. V druhom rade sa starali o bezpečnosť svojich čitateľov.

"Preto tieto spoločnosti zakázali ženské prsia skôr, ako zakázali bielych rasistov," komentuje Guardian. Zadávatelia reklamy totiž nebudú platiť za zverejňovanie svojich reklám v kontexte, ktorý by mohol ľudí pohoršovať.

Tvrdí však aj to, že sociálne médiá si príliš dlho zakrývali oči a tvárili sa, že všetci ich používatelia sú úprimní a konajú v dobrej viere. Ignorovali možnosť, že nimi vytvorený mediálny priestor začnú používať ľudia ako Jones s cieľom rozširovať nedôveru vo všetko a ničiť verejnú debatu.

"Hoci Google a Facebook verejne vyhlásili, že Jonesa odstraňujú pre nenávistné prejavy, Jones sa už stával príťažou pre zadávateľov reklamy. Nechceli byť spájaní s jeho toxickým štýlom zábavy," dopĺňa Guardian.

Jediná veľká platforma, ktorá zatiaľ Jonesovu produkciu toleruje, je Twitter.
Narazili ste na hoax alebo propagandu?

Napíšte nám na hoax@sme.sk
Trump a ruská spojka

Jonesove stránky americké médiá aj Wikipédia zväčša označujú ako krajne pravicové, konšpiračné či dezinformačné. Ich cieľová skupina sa tak približne prelína s tvrdým jadrom stúpencov súčasného amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Podobne ako Trumpov štáb a ľudia z jeho volebnej kampane, aj Jonesova platforma Infowars sa obtrela o podozrenia, že do verejnej debaty v Spojených štátoch zasahuje ruská propaganda. Donald Trump ešte ako prezidentský kandidát vystúpil v Jonesovom programe.

Wikipédia s odvolaním sa na New York Daily News uvádza, že Jonesove programy na internete šírili internetoví boti prepojení na ruskú vládu.

Ak si odmyslíme sfanatizovaných konzumentov hoaxov a bieleho nacionalizmu, odpor proti bojkotu Alexa Jonesa sa nájde aj v serióznejších kruhoch na druhom brehu Atlantiku.

Konzervatívny republikánsky senátor a bývalý prezidentský kandidát Ted Cruz napríklad obviňuje technologické spoločnosti, že sú silne ľavicové a potláčajú názory konzervatívcov. Zaujímavý je aj fakt, že Cruz tento názor vyslovil v podcaste spoločnosti Breitbart News.

Táto firma je baštou amerických neokonzervatívcov a nacionalistov. Na druhej strane sama často čelí kritike, že šíri falošné správy.

James Pethokoukis, analytik konzervatívneho think-tanku American Enterprise Institute, zase tvrdí, že americký Kongres by konečne mohol zmeniť legislatívu, pre ktorú internetové spoločnosti nemajú takú zodpovednosť za šírený obsah, akú majú štandardné médiá.
Súhlasí Kreacionista


25.
označiť príspevok

Osvietený muž
   25. 2. 2019, 11:20 avatar
Hoax zrecykloval dobre známu fotku. Šíri sa aj tak

Prečo ľudia radšej prevezmú hoax ako pravdu.

Dvetisíc ľudí prevzalo a dvesto olajkovalo status, ktorý sa na facebooku šíri pod menom Zdeněk Řezníček. Facebookový status spojil text českého plukovníka Pavla Skácela s dvadsaťpäť rokov starými fotografiami albánskych utečencov, ktorí sa snažili dostať do Talianska.

Text je kompilátom názorov, ktoré Skácel poskytol pre kontroverzný server Parlamentní listy, ktorý hoaxy šíri pravidelne.

Obrázky však pochádzajú z roku 1991. Nemajú nič spoločné s aktuálnou migračnou krízou, hoci tiež sú na nich utečenci.

Na záberoch je loď Vlora, ktorá v auguste 1991 priviezla do Talianska pravdepodobne až dvadsaťtisíc albánskych utečencov.

Tí zo svojej krajiny utekali najmä pre ekonomické problémy, do ktorých sa Albánsko prepadlo po páde komunizmu.
Staré zábery, nové texty

Obrázky sú notoricky známe, pretože pred 27 rokmi ich prevzali takmer všetky relevantné médiá. Rovnako už niekoľko rokov slúžia ako príklad, ako sa staré a zrecyklované zábery stali nástrojom propagandy.

Francúzsky server France24.com už tento rok v máji na sérii obrázkov z Albánska ukázal, ako sa šíria spolu s klamlivými článkami o utečencoch, ktorí chcú nahradiť pôvodnú európsku populáciu.

Obrázky šírili extrémistické hnutia v Európe, no dostali sa aj do Spojených štátov. V Taliansku fotografie podľa France24 dokonca použil podpredseda tamojšieho senátu.

Server sa odvoláva na prieskum tureckého novinára Gülina Cavusa, ktorý si všimol napríklad aj to, že podobne sa šírili obrázky obetí domáceho násilia zo Spojených štátov a Spojeného kráľovstva.

Pod zábermi doráňaných ženských tvárí sa však ocitol text o tom, že ide o obete násilností imigrantov.

Čítajte viac: svet.sme.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Kreacionista


27.
označiť príspevok

Osvietený muž
   25. 2. 2019, 11:22 avatar
Zoom: Francúzski futbalisti vraj boli tajný výber z Afriky

Ako sa falošné správy objavili aj pri futbale.

Čítajte viac: tech.sme.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Kreacionista


28.
označiť príspevok

Osvietený muž
   25. 2. 2019, 11:23 avatar
Násilnosti migrantov? Tisíce ľudí prevzali ďalšie sfalšované video

Zábery z násilností sa na webe recyklujú ako antiimigračné videá.

Čítajte viac: svet.sme.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Kreacionista


29.
označiť príspevok

Osvietený muž
   25. 2. 2019, 11:24 avatar
Festival Pohoda neplatí dane. Je to hoax a dá sa ľahko overiť

Finančné dáta Pohody sa dajú overiť na Finstate

Je z nej jasné, že za rok 2017 spoločnosť Pohoda Festival zaplatila štátu na dani z príjmu 2884 eur a za rok 2016 52 296 eur.

Finstat je pre štandardných novinárov dôležitým nástrojom overovania finančného pozadia firiem.

Na zjavnú nepravdu upozornila aj facebooková stránka Prečo ľuďom hrabe.

Čítajte viac: svet.sme.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Zem a vek sa síce na svojej stránke od obsahu textu preventívne dištancuje, keď uvádza, že za jeho obsah zodpovedá autor, a nie časopis. Problém je, že pod textom je podpísaný Zem a vek.

Tento časopis dlhodobo produkuje dezinformácie, prečo ho niektoré obchodné reťazce odmietli distribuovať.
Súhlasí Kreacionista


30.
označiť príspevok

Osvietený muž
   25. 2. 2019, 11:26 avatar
Zoom: Ako hoax spravil z ľavicových antiglobalistov migrantov

Nie je to síce pravda, ale mohla by byť.

Prepis podcastu do textu

Hrôza v Hamburgu, znie nemecký titulok facebookového videa, ktoré sa ocitlo vo facebookovej skupine Otvor oči, Slovensko. Jeho slovenský titul ani nechcete počuť, nezaobišiel by sa totiž bez vulgarizmov.

Nejako takto vyzerá zjavne amatérske video, ktoré ktosi nakrútil z balkóna a má zobrazovať zapálené autá v mestských uliciach. Verzia, ktorá sa začala šíriť sociálnymi sieťami tvrdí, že to v uliciach zase úradujú migranti.

Zďaleka to nie je prvýkrát, čo sa podobné video bez dátumu, bez kontextu a s falošným popisom stalo hitom nacionalistických alebo dezinformačných kanálov.

Akurát... ako vždy, ani teraz to nie je pravda.

Na videu narazíte na znepokujúce zábery. Lenže v skutočnosti ide o snímky z antiglobalistických protestov proti summitu krajín skupiny G20.

Teda z protestov, kde autá podpaľovali prívrženci radikálnej ľavice a ľudia spojení s anarchizmom a odporom proti svetovému obchodu. V skratke, žiadni utečenci.

Originál videa je takmer rok starý, čo uvádza popis pôvodného facebookového príspevku. Iná verzia s dátumom dňa 7. júla 2017 sa dá nájsť aj na platforme Youtube.

Zaujímavé pritom je, že pôvodnú verziu videa na facebook umiestnil nemecký youtuber Der Ömsen , ktorý je sám tureckého pôvodu.

Problémom podobných manipulácií je spôsob, akým ľudia trávia čas na sociálnych sieťach. Často vnímajú články iba v rýchlosti a nemajú čas alebo chuť si overovať všetky informácie, na ktoré na internete narazia.

V júni sa takto napríklad šírilo iné video z výtržností počas hamburského summitu G20. Aj tento klip bol bez dátumu či kontextu a ľudia ho spájali s migrantmi.

Príbeh podobných videí je pritom dobrou ukážkou, prečo anonymné kanály na sociálnych sieťach nie sú dôveryhodné.

Keď hľadáte správy, voľte si také médiá, ktoré si svoje informácie preverujú.
Ďalšie správy z vedy:

Vraj slovenské maslo je v skutočnosti nemecký odpad. Nuž, nie je. Jedna z mliekarenských spoločností naozaj vyrába svoje maslo v Nemecku, no smotana pochádza zo Slovenska a výrobu masla do Nemecka presunula firma z kapacitných dôvodov už v roku 2005, čo nikdy netajil.

Facebook vraj označil americkú Deklaráciu nezávislosti za šíriacu nenávisť. Nie je to pravda: algoritmy síce naozaj upozornili na istú pasáž so slovným spojeným "indiánski divosi". Admini sociálnej siete však zistili, že softvér spravil chybu, celú Deklaráciu za nenávistnú podľa Snopes.com neoznačil nik.

Vraj keď v horúcich letných dňoch natankujete plnú nádrž, vaše auto môže explodovať. Nuž, nemôže. Tento hoax sa objavil už v roku 2011 a je nezmyslom. V nádrži auta totiž palivo nikdy nemôže dosiahnuť teplotu potrebnú na samovznietenie ani tam nemôže nastať tlak vedúci až k spontánnej explózii.

Čítajte viac: tech.sme.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Kreacionista


31.
označiť príspevok

Osvietený muž
   25. 2. 2019, 11:27 avatar
Hoax: Nemecko zakáže predaj alkoholu počas ramadánu

Parlamentné listy prevzali dva satirické články za sebou.

Podpredsedníčka nemeckého Bundestagu a spolupredsedníčka Zelených Claudia Rothová prišla s originálnym nápadom. Navrhuje, aby sa počas ramadánu v Nemecku nepredával alkohol.

Česká aj slovenská mutácia webu Parlamentné listy znovu prevzala vtip z nemeckých satirických novín Berliner Express a začala ho šíriť ako pravdu.

Tentraz noviny, ktoré už vo svojej hlavičke priznávajú, že robia satiru a články si často vymýšľajú, napísali, že nemecká strana Zelených navrhla, aby sa počas moslimského sviatku ramadán v krajine nepredával alkohol.

Berliner Express tak chce prinútiť čitateľov, aby viac premýšľali nad tým, čo čítajú. Zrejme to neplatí na autorov z Parlamentných listov.
Prejav tolerancie

„Zákaz predaja alkoholu počas trvania tohto moslimského sviatku by bol jasne viditeľným prejavom tolerancie. Žiaľ, stále veľa Nemcov prejavuje nedostatok medzikultúrnej empatie,“ uviedli české Parlamentní listy.

Hoax si všimla česká stránka Manipulatori.cz, ktorá upozornila, že vymyslené výroky nemeckej političky prevzala okrem českej aj slovenská mutácia Parlamentných listov.

Obe stránky text stiahli, no prinajmenšom jeho česká verzia sa stále dá nájsť cez službu Archive.org.
Narazili ste na hoax alebo propagandu?

Napíšte nám na hoax@sme.sk
Útok na Rusko

Text v satirických novinách dokonale zapadol do nacionalistických naratívov takzvaných alternatívnych médií a šíril sa napriek tomu, že nebol pravdivý.

Takmer rovnako zafungoval nedávny článok z tých istých satirických novín o tom, že nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyenová vyhlásila, že NATO by malo namieriť svoje jadrové zbrane na Petrohrad a byť pripravené udrieť na Rusko.

Aj túto správu prevzali české Parlamentní listy a aj táto správa bola hoaxom.

Nepravdivú správu o zákaze alkoholu počas ramadánu Parlamentné listy zverejnili o tri dni skôr, ako z Berliner Expressu prevzali nezmysel o zbraniach NATO.

Čítajte viac: svet.sme.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Kreacionista


33.
označiť príspevok

Kreacionista muž
   25. 2. 2019, 11:49

Príspevok bol vymazaný administrátorom.



34.
označiť príspevok

Osvietený muž
   25. 2. 2019, 12:08 avatar
A pritom mal už sedieť dávno keby platil zákon
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Skúsenosť je niečo, čo človek získa až po tom, keď to už nepotrebuje.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(139 988 bytes in 0,269 seconds)