hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  rôzne  /  téma

moja poviedka 5

príspevkov
2
zobrazení
0
tému vytvoril(a) 14.8.2011 15:34 J.Tull
posledná zmena 25.8.2011 08:58
1
14.08.2011, 15:34
„Ľudská morálka je síce aj pochybnou, relatívnou. Každá doba má svoju morálku. To čo bolo morálne v minulosti je dnes už nemorálnym a dnešná takou môže byť pre budúcnosť. Jednotlivé civilizácie, spoločnosti, spoločenstvá majú svoju morálku, dokonca každý človek má svoju individuálnu morálku ... moslim, inú ako kresťan, a inú ako Eskimák, dokonca i zlodej, mafián, fašista majú svoju morálku. Predsa však existuje čosi, nadčasové presahujúce všetky doby, čosi spoločné, presahujúce všetkých, aj keď u mnohých možno potlačené ... Kant to nazval morálnym zákonom v nás ... A ak som dobre pochopil sira Eddingtona, tento zákon, neviem síce ako, nie som matematik, má byť smerodajným pri jeho výpočtoch. Sama ste predsa povedali, že je precízny, skvelý matematik. Možno nakoniec nájde tú správnu matematickú rovnicu pre náš svet.“ nechcel som sa vzdať bez boja.
Neprerušovala ma, ale jej úsmev naznačoval, že očakávala podobnú reakciu.
„Náš svet je usporiadaný tak, že je ho možné vyjadriť matematickými vzťahmi. Ktosi povedal: „Ak existuje Boh, potom musel byť matematik.“ Matematika je úžasný nástroj nášho poznávania. Odhaľuje mnohé skutočnosti, ktoré iným spôsobom zatiaľ nedokážeme vidieť. Napr. existenciu čiernych dier dokazoval vo svojich výpočtoch fyzik Karl Schwarzschild, oveľa skôr než bola reálne objavená. Vedecká teória môže spočiatku vzniknúť čisto z estetických alebo metafyzických pohnútok, ale jej skutočným testom je to, či z nej plynú predpovede, ktoré súhlasia s pozorovaním. Nestačí, aby bola matematicky bezchybnou.
Ja sa zaoberám teóriou toposou a nemyslím si ..."
"Prepáčte, ale neviem, čo to tá teória toposov je" prerušil som jej rozprávanie.
"Intuicionistická logika ..."
"Mohli by ste mi to bližšie vysvetliť, len prosím Vás nechoďte na mňa zložitými matematickými výrazmi"
"Vieme celkom dobre spoznávať rôzne oblasti prírody. Skúmanú vec rozoberieme, chemicky analyzujeme, vložíme pod mikroskop ... Horšie je to s vesmírom, so svetom, ktorého sami sme súčasťou. Nemôžeme z neho vystúpiť a vložiť ho pod mikroskop. Dnes už vieme, že pravda je závislá od pozorovateľa, od miesta na ktorom sa pri svojom pozorovaní nachádza. Každý pozorovateľ vidí inú časť sveta. Tvrdenia nemusia byť iba pravdivé, alebo nepravdivé.
Môžu byť i typu: "dnes nevieme povedať, či je to pravda, ale v budúcnosti to možno budeme vedieť". V našom skutočnom svete skoro vždy uvažujeme na základe neúplných informácii. Toposová, alebo kozmologická logika vychádza z týchto skutočností. Pri posudzovaní racionálnosti našich rozhodnutí nemusíme, nesmieme, predpokladať existenciu nejakého nadprirodzeného pozorovateľa, ktorý všetko pozná a vie. Potrebné je, aby jednotlivý pozorovatelia pravdivo informovali o tom, čo vidia. Keď sa budeme riadiť týmto pravidlom, musíme prísť k rovnakému záveru, ak budeme mať rovnako ako akákoľvek iná osoba dostatok informácií, aby sme rozhodli, či niečo je pravdivé, alebo nie je. Filozofi, ktorí sa pokúšajú založiť etiku a vedu na definitívnych úsudkoch nejakej vševediacej bytosti, sa mýlia."
Chvíľu mi trvalo, kým som počuté dokázal stroviť a ani potom mi všetko nebolo celkom jasné, ale nechcel som sa o tejto teórii ďalej vypytovať. Bol by som asi z nej ešte viac domotaný.
"Takže vy ste neveriaca" poznamenal som hlúpo.
"Neveriaci je J.Tull. Teda aspoň to osebe tvrdí. Tvrdí, že má svoju nevieru a machruje, rýpe do oblastí, o ktorých vlastne nič nevie." zasmiala sa tým svojím príťažlivým smiechom.
Tentoraz nás vyrušila driečna predavačka ponúkajúca cigarety a rôzne druhy cigár. Bola oblečená ako zajačik z playboya, len jej chýbal chvostík. Pod prekypujúcim poprsím mala prichytenú bielu zásterku s červeným nápisom: "Nezmyselný svet treba zachytiť nezmyselným jazykom".
Zdvorilo som cigarety odmietol, keď som sa predtým pohľadom ubezpečil, že si z nich nepraje ani Margétka, ale kúpil som balíček amerických žuvačiek, aby nebola sklamaná z môjho celkového nezáujmu o jej ponúkaný tovar. Keď od nás odchádzala stihol som si prečítať modrý nápis vyšitý vzadu na jej bielom námorníckom golieri: „Krásne ako náhodné stretnutie šijacieho stroja a dáždnika na operačnom stole.“
none
2
25.08.2011, 08:58
...ešte k tomu Eddingtonovi a Einsteinovi...Eddington bol astronóm a najskôr sa Einsteinovi vysmial, ale netýkalo sa to relativity, ale zakriveného časoprietoru a svetla. Eddington najskôr tvrdil, že je to nezmysel, že svetlo sa nepohybuje po krivke...ale potom priznal, že sa mýlil, keď sa stretol osobne s Einsteinom a ten mu to vysvetlil. Od toho okamihu sa stal Einstein uznávaným géniom. A bol to tiež veľký pacifista.
none

najnovšie príspevky :

havran [zobraz vlákno] pred 6 hodinami
prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 veľkosť : 83 369 B vygenerované za : 0.074 s unikátne zobrazenia tém : 36 328 unikátne zobrazenia blogov : 539 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

hľadanie :

blog dňa :

V kontexte blogu Nadji som si dovolil k problematike zaujať obšírnejší názor. Naozaj musíme poznať takmer všetko, aby sme si z toho mohli vyberať pravdu? Naozaj musím poznať pokiaľ možno všetku pravdu protistrany, aby som mohol povedať, ale aj nepov...

citát dňa :

Múdry sa učí celý život. Hlupák, ten už všetko vie.