Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Modlárstvo

4
reakcií
1670
prečítaní
Tému 30. novembra 2015, 00:06 založil Shagara.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
14. 04. 2013
62
 
 


1.
označiť príspevok

Shagara muž
   30. 11. 2015, 00:06 avatar
Ako je to? Mali by kresťania používať sochy a obrazy ako prostriedku k uctievaniu? Alebo.......Čo hovorí Božie Slovo o robení obrazov a sôch, ktoré sa používajú ako predmet uctievania?
Začnime základom pre to,čo jasne popiera takúto činnosť! Citáciou 2 Božieho prikázania!
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2. Mojž. 20:4, 5,/Roháčkov preklad/............... : „Neučiníš si rytiny ani nijakej podoby tých vecí, ktoré sú hore na nebi, ani tých, ktoré sú dole na zemi, ani tých, ktoré sú vo vodách pod zemou. Nebudeš sa im klaňať ani im nebudeš slúžiť [„Nebudeš sa im klaňať a ani uctievať ich!“, NV], lebo ja [som] Hospodin, tvoj Bôh.“ Všimni si, že zákaz platil na robenie obrazov či sôch a na klaňanie sa pred nimi.

3. Mojž. 26:1, ............: „Nerobte si modly, nestavajte si vyrezávané podoby a pomníky [„posvätné stĺpy“] a nepostavte namaľované kamene vo svojej zemi, aby ste sa pred nimi klaňali, veď ja, Pán, som váš Boh!“ (Nikdy nemalo byť zhotovené žiadne vyobrazenie, ktorému by sa ľudia mohli klaňať pri uctievaní.)

2. Kor. 6:16, .............: „Ako súvisí Boží chrám s modlami?! A vy ste chrám živého Boha.“

1. Jána 5:21,............. : „Deti moje, chráňte sa modiel !“

Môžu sa obrazy a sochy používať jednoducho ako pomôcky pri uctievaní pravého Boha? Bolo to už načrtnuté,...je to možné,alebo nie?

Ján 4:23, 24, .............: „Praví ctitelia budú vzývať Otca v duchu a v pravde; veď aj Otec takýchto ctiteľov chce mať. Boh je duch, a tí, čo Ho vzývajú, musia Ho vzývať v duchu a v pravde.“ Jednoducho........Tí, ktorí sa spoliehajú na obrazy a sochy ako na pomôcky prejavu oddanosti, neuctievajú Boha..... „v duchu“, ........ale sú odkázaní na to, čo vidia svojimi telesnými očami.

2. Kor. 5:7, .............: „Žijeme vo viere, a nie v nazeraní.“

Iz. 40:18,............ : „Komu teda pripodobníte Boha? Alebo aký obraz mu postavíte?“

Sk. 17:29.............,: „Ak teda pochádzame z Boha, je nezmyselné sa domnievať, že sa Boh podobá modle, ktorú človek vytvoril zo zlata, zo striebra, alebo vytesal z kameňa.“

Iz. 42:8,.................. : „Ja som Jahve, to je meno moje a slávu svoju inému nedám, ani chválu svoju modlám /rytinám/.“

Mali by sme uctievať „svätých“ ako orodovníkov u Boha a prípadne používať ich obrazy a sochy ako pomôcky pri uctievaní?

Sk. 10:25, 26, ............. „Keď Peter vchádzal do [Kornéliovho] domu, kľakol si pred ním a hlboko sa mu poklonil. Ale Peter mu kázal vstať a povedal: ‚Vstaň, veď i ja som iba človek.‘“ (Ak Peter nesúhlasil s takýmto uctievaním, keď bol osobne prítomný, povzbudzoval by nás, aby sme pokľakli pred jeho obrazom alebo sochou? Pozri aj Zjavenie 19:10.)

Ján 14:6, 14, ............: „Ježiš mu odpovedal: ,Ja som cesta, pravda a život. Nik nepríde k Otcovi, iba cezo mňa. Ak ma budete prosiť o niečo v mojom mene, ja to urobím.‘“ (Ježiš tu jasne hovorí, že k Otcovi máme prístup iba prostredníctvom neho a že naše prosby majú byť predkladané v Ježišovom mene.),.....a nie skrze modly,alebo ľudí/svätých,Márie/,....lebo aj to je modlárstvo!

Ako sa Boh pozerá na obrazy, ktoré sú predmetom uctievania?.........

Jer. 10:14, 15,................... : „Hanby sa dožil pre modlu každý zlievač, lebo sú klam jeho liatiny a ducha nieto v nich. Ničotou sú, dielom na posmech.“
Izaiáš 44:13-19...............: „Majster dreva rozťahuje mieru a zakresľúva rydlom, vypracúva kresačkou a vyobrazúva kružidlom i urobí to na obraz muža, ako skvost človeka, čo má bývať v dome. Vytína si cédry a vezme haštru a dub, vypestúva si v stromoví hory, zasadí sosnu, aby vzrastala dažďom. I bude človeku palivom a vezme z neho a zohreje sa, áno, zapáli a napečie chleba, i boha z neho spraví a klania sa mu, urobí modlu a korí sa jej. Polovičku spáli v ohni, pri polovičke požíva mäso, pečienku pečie a nasýti sa, i zohreje sa a povie: ‚Háj, ale som sa zohrial, cítim oheň!‘ A zvyšok spracuje na boha, modlu, korí sa mu a poklonkuje, modlí sa k nemu a vraví: ‚Vysloboď ma, veď si mi bohom!‘ Nevedia a nepochopia, veď oči sú im zaslepené, že nevidia, že ich srdcia nepochopia. A nepremieta si v srdci a nevie a neuvažuje takto: ‚Polovicu z neho v ohni som spálil, hej, nad jeho uhlím napiekol som chleba, upiekol som mäso a nasýtil som sa, a zo zvyšku mám spraviť ohavu? Polenu dreva mám sa koriť?‘“

Ezech. 14:6, ................: „Takto hovorí Pán, Jahve: Obráťte sa a odvráťte sa od modiel [„ukydaných bohov“, RP] svojich a odvráťte si tvár od všetkých ohavností svojich!“

Ezech. 7:20,................ : „Ozdobný jeho skvost obrátili na pýchu, ohavné svoje obrazy a ošklivosti svoje robili z neho, preto im ho obrátim v nečistotu.“
A ešte by som zdôraznil skutočnosť z histórie,...že neexistuje niečo,čo by potvrdzovalo,že prvotní kresťania prejavovali úctu,uctievanie Bohu pomocou sôch,obrazov,modiel!


2.
označiť príspevok

Klein muž
   30. 11. 2015, 05:12 avatar
Ak ideme filozofovat, Ježiš povedal : Dokiaľ sa nebo a zem nepominú, nepominie sa ani jediné písmenko, ani jediná čiaročka zo zákona, kým sa všetko nestane. Kto by teda zrušil čo aj len jedno z týchto najmenších prikázaní, a tak učil ľudí, bude pomenovaný najmenším v kráľovstve nebeskom.

Ako je teda možné že apoštoli zrušili obriezku ktorá bola Božím prikázaním? Lebo Kristus povedal svojim apoštolom, čo rozviažete na zemi, bude rozviazané i v nebi. Kto vás počúva, mňa počúva.

A nástupci apoštolov na všeobecnom sneme vyhlásili, že starozákonný biblický zákaz zobrazovania Boha bol prekonaný vtelením Ježišovým, ktorým sa druhá osoba neviditeľného Boha stala viditeľnou hmotou. Obraz teda nenapodobňuje neviditeľného Boha, ale Boha v podobe, v ktorej na seba prijal telo. Neuctievame obraz alebo sochu ale toho, koho tento obraz predstavuje.

Ak máš doma na stolíku v pracovni fotografiu manželky, urážaš ju tým? Alebo naopak jej tým spôsobíš radosť, že vždy keď sa na ňu pozrieš tak si na ňu spomenieš? Alebo naopak ak by niekto fotografiu s tvojou tvárou oplul tak by ťa vari neurazil?
Naši predkovia často pri cestách stavali kalváriu, a vždy keď ludia prechádzali okolo, spomenuli si na Ježiša a pomodlili sa.


4.
označiť príspevok

Shagara muž
   30. 11. 2015, 22:26 avatar
Klein,....z tvojej otázky je zrejme,...že nerozumieš ani tomu,čo bola obriezka a na čo poukazovala?!
RKC napríklad verí v desatoro,ale to bolo súčasťou Mojžišovského zákona/Starej zmluvy/,....a my nie sme už pod touto zmluvou,...ale pod Kristovým zákonom! A Biblia hovorí,že ten kto trvá na "zákone"/Mojžiša/,...tak je "oddelený od Krista!"....atd.
Pavol to hlavne rozoberá vo svojich listoch.
A obriezka bola tiež súčasťou tohto zákona Mojžiša! Tak ako sabat a podobne.
A prečo sa odvolávaš na nejaký "snem" ľudí, .....a nie na Boha,Bibliu? Prečo neakceptuješ Písmo ak si kresťan a ctíš Božie slovo?
Chceš mi povedať že sochy Boha boli "zakydané modly",len preto,že Boha nikto nevidel do toho času?
Z Písma je vidieť,že Boh nenávidel tieto znázornenia predmetov uctievania. A je jedno ,či išlo o pravého Boha/vid-zlaté tela,..."slávme sviatok Jahvemu"/,...alebo o falošných bohov!
Je zaujímavé,že neoperuješ sabatom/nedelou/,...lebo aj to bolo zrušené! A nedela je tiež len ľudský,cirkevný prínos!
Druhá vec,....stále si si nevšimol,že ja citujem aj Nový zákon!
A ak mám na stolíku fotografiu ženy,...tak to nie je môj objekt uctievania! Zlý príklad si použil! Nemám nič ani proti biblickým obrázkom,fotografiám,knihám,....ale to nie sú sochy a obrazy,ktoré sú stredobodom uctievania!
A ak hovoríš,že katolíci neuctievajú sochy,obrazy,miesta zjavenia,....prečo potom katolíci nepovažujú všetky sochy a obrazy a miesta za rovnocenné,ale sa sústredujú iba na niektoré?
/turínske plátno,Fatima,Lurdy,Medžugorie,Litmanová, a mnohé iné objekty,známe podobizne Márie,chrámy,relikvie,...atd. Tu jasne vidieť,že o čo tu ide.
Skutočne úctievať takéto predmety,miesta ...je naozaj primitívne,ako tvrdí Boh,Biblia! Sorry...taká je biblická realita!
Mohol by som ti uviesť vela rukolapných dôkazov,ako ľudia bozkávajú sochy svätcov,schody,vitríny,obrazy...atd!
Súhlasí Wolfe


3.
označiť príspevok

Klein muž
   30. 11. 2015, 05:29 avatar
Zidia sa klanali aj kralovi a nevidime ze by s tym mal Boh problem. Taktiez uctievali archu zmluvy a prave neucta voci nej bola pre Boha urazkou. Ked sa prorokom v starom zakone zjavil anjel tak ti pred nim padli na kolena az celom k zemi.
Anjel napomenul Jana lebo sa mu klanal ako Bohu. Avsak proroci anjelom vzdali uctu ako tym ktori prisli od Pána a to je rozdiel. Boh prikazal nebudovat modly ale prikazal v chrame postavit obrazy dvoch cherubinov. Ako to mohol prikazat ked povedal ze neurobis nijaku podobu toho co je na nebi ci na zemi. Vymysleni bohovia nemaju s pravym bohom nijaky suvis. Avsak cherubini nie su vymysleni, su to zive bytosti ktore ziju s bohom a im vzdat uctu ako bozim sluzobnikom s ktorymi raz budeme taktiez zit v nebi nie je pre Boha urazkou.

Taktiez mnohym pride divne preco maju katolici v ucte ostatky svatcov. No v pisme citame ze ked hodili mrtvolu do hrobu proroka Elizea, len co sa mrtve telo dotklo jeho kosti tak ozil. Boh ma v ucte ludske telo ktore je chramom Ducha Svateho a ktore za zivota vykonalo mnoho dobreho. Mnohokrat v historii cirkvi Boh tela niektorych svatcov usetril od porusenia v hrobe a aj po storociach vyzeraju akoby spali. Doslo tam k mnohym zazracnym uzdraveniam ci obrateniam.


5.
označiť príspevok

Shagara muž
   30. 11. 2015, 22:43 avatar
Kein,....s tým som operoval už aj ja. Treba rozlíšiť,....či ide o bežnú úctu vládcom,...alebo o uctievanie! Trebárs za Nera išlo o niečo iné,ako o bežnú úctu,....a preto to kresťania odmietali! Tak ako mladí hebreji ,ked sa mali pokloniť soche za vlády Nabuchonodozora!
A stále si pletieš úctu a uctievanie! Anjelom ani v SZ sa nepreukazovalo uctievanie,...ale úcta. Ale je fakt,...že tu daní anjeli zastupovali pravého Boha,....ale aj tak je z Písma zrejme,že ani anjelom nesmieme prejavovať uctievanie. Slová -"výlučná oddanosť",....jasne poukazujú,že uctievanie patrí "výlučne" jedinému Bohu. A "Boh Biblie je žiarlivým Bohom!"
Tiež,...nechápem prečo spomínaš daných cherubínov?
Najsvätejšia,chrám pravého Boha boli výnimkou,...ktorá je zrejma,....už aj z toho,že boli umiestnení na veku truhly a v Najsvätejšej!
A kosti Elizea /daná správa/len niečo predobrazovali,...a nebol to návod ako máme pristupovať k ostatkom človeka.
Je zaujímavé,...že si necitoval aj iné časti Písma ,ktoré hovoria o tom,že "kto sa dotkne mrtvoly,je nečistý",...atd!
Vôbec nevnímaš kontext správy,Biblie!
A ber v potaz,čo hovorí Pavol......"Ale prítomnosť toho nezákonného je podľa Satanovho pôsobenia s každým mocným skutkom/zázrakom/ a lživými znameniami a predzvesťami 10 a s každým nespravodlivým podvodom pre tých, ktorí hynú, ako odplata za to, že neprijali lásku k pravde, aby boli zachránení."
Už chápeš,...kto stojí za údajnými "zázrakmi,znameniami"?
Kein....povedz,....čo ti môže dať viac ....socha,obraz,ostatky,relikvie,atd,....ako samotný Boh?
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 19:07,  peter67, aj keď tvrdíš, že ma nepoznáš, toľko by si už mohol vedieť, že som neveriaci...
dnes, 19:05,  Aha. No, v stredu by to bolo 74 tisic, a teraz čo si tým dokázal netuším :)
dnes, 18:59,  ondrej61, ťažký život, nákup korenie https://www.korenioddavidka.cz/eshop/provensalska-smes
dnes, 18:56,  "Spor emeritného arcibiskupa Jána Sokola a vydavateľstva W press o ochranu osobnosti a...
dnes, 18:50,  Nadja, podobných experimentov bolo viacero... "dnes" sú zakázané...a súhlasím,...
dnes, 18:43,  v poľsku sa rodí ročne asi 5000 detí, určených na čierny trh
dnes, 18:43,  v poľsku sa rodí ročne asi 5000 detí, určených na čierny trh
dnes, 18:41,  Aj tebe môže začať, nikdy nie je neskoro
dnes, 18:39,  v poľsku sa rodí ročne asi 5000 detí, určený na čierny trh...
dnes, 18:37,  https://ipravda.sk/res/2007/10/04/thumbs/115846-miklos-duray-clanokW.jpg
dnes, 18:29,  kvôli cukríkom na psychiatriu, to snáď nemyslíte vážne...
dnes, 18:26,  52) priority, to sa asi nedá použiť, nie? Myslím to slovo. .. možno je to nutnosť.
dnes, 18:26,  ondrej61- vidím, že ti začína svitať*39
dnes, 18:24,  Nadja- asi si nepochopila. Prepočet na 100 tisíc, je jednoduchý matematický úkon, verím,...
dnes, 18:24,  Jasné ,všetci sú ovce.....len ty budeš zrejme baran....
dnes, 18:23,  Máš nejaký cieľ, kvôli ktorému sa ho pýtaš? :)
dnes, 18:23,  Skrátka niekedy to nie je tá najvyššia priorita.
dnes, 18:20,  ondrej61- ja viem, že na svete je oviec viac než dosť. Tak teda skús to čo nevie...
dnes, 18:19,  No ja neviem.. priorita prežiť len polovične... to sa dá?
dnes, 18:17,  Havranko, ved si pozri graf Vývoj počtu aktívnych prípadov na 100-tisíc obyvateľov, to...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Nie každá výhra znamená aj budúce víťazstvo a nie každá prehra znamená aj pád.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(62 823 bytes in 0,388 seconds)