Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Milosrdný samaritán-ako správne chápať toto podobenstvo.

34
reakcií
2904
prečítaní
Tému 24. októbra 2015, 10:14 založil stefan 5.

podobné témy:1.
označiť príspevok

stefan 5 muž
   24. 10. 2015, 10:14 avatar
Všimol som si,že sa tu veľa ľudí oháňa láskou a veľakrát je spomínaný milosrdný samaritán.Všetci ho odporúčajú nasledovať a získať tak zaručenú miestenku v nebi. Milosrdného samaritána si predstavíme z iného,reálnejšieho,čiže biblického pohľadu.Čerpal som z kázne brata Rasťa- obratenykatolik.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk.
Uvedenú problematiku rozoberá Lk 10.kapitola,kde farizej správne odpovie a zhrnie Zákon a prorokov do dvoch najväčších prikázaní o milovaní Boha a blížneho svojho.
V 1.rade si treba uvedomiť,že keby boli podmienkou vstupu len tieto 2 prikázania,nebol by spasený nikto.Nikto taký,ktorý by vedel dodržať celý Zákon totiž neexistuje.Týmto by som chcel poprosiť tunajších teológov,aby prestali trepať o láske /ktorú vlastne nepoznajú/ a venovali sa hĺbke svojej VIERY v Božieho Syna,ktorá jediná môže zabezpečiť vstup do Božieho kráľovstva.
Kto je teda samaritán?
Istý muž išiel z miesta pokoja /Jeruzalem/ do miesta hriechu /Jericho/.Išiel zhora dole,čiže po ceste hriechu.Bol ozbíjaný a nechaný polomŕtvy na ceste.V preklade to znamená biedny stav človeka,ktorý nemá nič,žiadne skutky,ktorými by sa mohol chváliť,je duchovne mŕtvy a čaká na smrť.
Kňaz i levita ho obišli.To znamená paralelu na dnešných „duchovných“,ktorí radia robiť dobré skutky a milovať Boha a blížneho.V skutočnosti to však nikto nedokáže a skutky sa Bohu páčia iba tie,ktoré Boh PRIPRAVÍ svojim vyvoleným,ktorí sú znovuzrodení.
Ako sa stať vyvoleným.?.Iba tak,že človek si uvedomí svoju duchovnú biedu a hľadá BOHA.Nie svätých,ani nikoho iného.Otvorené je iba tým,ktorí klopú.
Prišiel k nemu samaritán,ktorý mu polial rany vínom /KRISTOVA KRV,vykupiteľské dielo / a olejom /DUCH Svätý,spoločenstvo/ a odviezol ho do hostinca,kde zaplatil hostinskému / výkupné za hriechy /.Hostinec symbolizuje Božie kráľovstvo a hostinský BOHA.Denáre symbolizujú výkupné,ktoré sa v Biblii vždy počíta v striebre.
Samaritánom je v podobenstve samotný KRISTUS.Potvrdzuje to J 8,48,keď Pán odmietol,že je posadnutý,ale neodmietol,že je samaritánom,aj keď to uvádzam len ako ilustráciu.KRISTA v tomto podobenstve môžeme spoznať úplne bezpečne.

Najdôležitejšia vec na tomto podobenstve je fakt,že my sami sa nikdy nemôžeme dopracovať ku spáse vlastnými skutkami,alebo nejakou láskou.My všetci potrebujeme milosrdného samaritána,ktorý nás zachráni.
Súhlasí veriaci-3


2.
označiť príspevok

Shagara muž
   24. 10. 2015, 10:33 avatar
1....Stefan....uber. Ako si prišiel na dané znázornenia? Hostinec/krčma/ symbolizuje Božie kráľovstvo? Sotva by Písma použili takéto znázornenie! Nesmieme do každej biblickej správy,podobenstva vkladať nejakú symboliku.
A ak sa aj vyzdvihuje láska,neznamená to,že viera je druhoradá, Ide len o fakt,že dnešné kresťanské cirkvi nemajú takmer nič spoločné ani s pravou vierou,ani pravým poznaním,ani s láskou. Stav dnešného sveta a tiež minulosť sú dôkazom,že "kresťanstvo" zlyhalo na celej čiare.
Stále platí,že záchrana nie je plat za naše skutky. To iba RKC ešte nepochopila.
A Kristus nás zachránil,ale nie každý tento jeho milosrdný akt využije vo svoj prospech. Ludská pohodlnosť,sebectvo a pýcha to väčšine zabráni!


3.
označiť príspevok

stefan 5 muž
   24. 10. 2015, 10:37 avatar
shagara..nepíš všeobecne,ale konkrétne,čo nie je na tom pravda.


22.
označiť príspevok

J.Tull
   26. 10. 2015, 11:36 avatar
stefan 5;
Na druhý deň dal hostinskému dva strieborniaky a poprosil ho:Postaraj sa oňho, a ak ťa to bude viac stáť, doplatím ti, keď sa budem vracať. " Čo myslíš," spýtal sa Ježiš, "ktorý z tých troch mužov sa zachoval ako blížny k tomu úbožiakovi, čo ho prepadli banditi?" -- Ten, čo mu pomohol," odpovedal učiteľ Zákona. Tak teraz choď a konaj podobne," povedal mu Ježiš.
...ako máme konať na základe Tvojho výkladu?


25.
označiť príspevok

stefan 5 muž
   26. 10. 2015, 19:23 avatar
tull..to je veľmi dobrá otázka.
Treba si uvedomiť,komu to Pán Ježiš povedal.Židom,ktorí sa riadili zákonom a zahladenie ich zlých skutkov prišlo prostredníctvom obetovania.Preto mali činiť tak,ako samaritán a držať sa podľa pokynov zákona.
U nás pohanov je situácia iná.My nerobíme obety a zahladenie naších zlých skutkov prichádza skrze vieru v KRISTA.
Preto v našom prípade sme ozbíjaným my a samaritánom je Pán Ježiš.


27.
označiť príspevok

J.Tull
   27. 10. 2015, 09:14 avatar
stefan 5, kto nás ozbíjal? A keď sme už ozbíjaní, potom máme nevládne ležať pri ceste a čakať, kým nepôjde okolo, nie chrámový sluha, kňaz, ale sám Ježiš? Ten Tvoj "výklad" je riadne zavrtený...
Podľa mňa sú v ňom zahrnuté hlavné prikázania:
Znalec Písma mu zacitoval slová zo Zákona: Miluj Pána, svojho Boha, z celého srdca, z celej duše, celou silou i celým svojím rozumom a svojho blížneho miluj tak, ako miluješ seba samého!" Správne," povedal Ježiš. Konaj tak a budeš žiť." a to druhé je
v ďalšom, ktoré jasne hovorí, ako máme konať:
Čo myslíš," spýtal sa Ježiš, "ktorý z tých troch mužov sa zachoval ako blížny k tomu úbožiakovi, čo ho prepadli banditi?" -- Ten, čo mu pomohol," odpovedal učiteľ Zákona. Tak teraz choď a konaj podobne," povedal mu Ježiš.
Máme konať tak, ako ten, ktorý pomohol, teda neobchádzať človeka v núdzi, ale nezištne pomôcť ako je len možné...


28.
označiť príspevok

stefan 5 muž
   27. 10. 2015, 10:29 avatar
No nič tull,kým si neprečítaš moju 25,ďalej sa nepohneme.Buď chápeš ,čo som napísal,alebo nie.Zameraj sa na to,KOMU to Pán povedal a kto sme my.


35.
označiť príspevok

piskotka žena
   28. 10. 2015, 20:19

Príspevok bol vymazaný administrátorom.4.
označiť príspevok

Shagara muž
   24. 10. 2015, 10:48 avatar
3...to,že v danom podobenstve nie ja taká symbolika ako píšeš. Tu išlo len o poučenie ,kto je náš blížny. To,čo rozvádzaš, sa premieta v iných znázorneniach. Ale nie v danom podobenstve o samaritánovi.
A Ježiš nebol samaritán,...daný výraz na neho bol použitý ako nadávka. Co bolo bežné v tých časoch,kedy panovala neznášanlivosť medzi židmi a samaritánmi. Preto aj Ježiš vyrozprával príbeh s týmito aktérmi.


5.
označiť príspevok

stefan 5 muž
   24. 10. 2015, 10:55 avatar
To je jehovistické vysvetlenie.Napíš,konkrétne,kde je chyba v symbolike.


6.
označiť príspevok

Shagara muž
   24. 10. 2015, 15:44 avatar
6.....vo všetkom. Z iných podobenstiev sa dajú nájsť priamočiare odkazy na iné state. Tu to nie je vidieť. Trebárs ako vysvetluješ 35 verš?
Ono je to tak,že mnohí hľadajú za všetkym nejaké symboly,kódy,presné údaje .....atd. Ale to už je dôsledok ,danBrowvnov syndróm.
Vysvetlenie je jednoduché-môj blížny je každý človek. A mám konať v zmysle príbehu-byť milosrdní. A to aj v situácií,ked mám pomôcť niekomu,ku komu môžem cítiť istú nevraživosť,kto mnou pohŕda,....atd.
-----------------------------------------------------
Stefan.......nesústreduj sa na symboliku ,ale na to podstatné/a to ti uniklo/,....ked častuješ JS ako "jehovistu". Pouč sa proste z daného príbehu a bud milosrdný, a konaj ako samaritán,....to je odkaz príbehu a Krista.


7.
označiť príspevok

stefan 5 muž
   24. 10. 2015, 17:32 avatar
6..shagara,brzdi trochu s tým blížnym.Odjakživa som ťa podozrieval,že Písmu nerozumieš.Bohužiaľ naplňa sa to.
Tvoje závery sú nebiblické.
Z Lk 10 vyplýva,že blížnym je ten,ktorý ho zachránil.
Z Ef 4,25---odložte lož a hovorte pravdu každý so svojím blížnym, veď sme si NAVZÁJOM ÚDMI---vyplýva,že blížnym je spoluúd v KRISTOVOM tele.O čom to len ty trkoceš?
KRISTUS nazýva spasených,zachránených,znovuzrodených ľudí svojimi bratmi a priateľmi.Kapišto?
35.2 denáre-cena vykúpenia,---keď sa budem vracať---2.príchod
Shagara...Kriestovým blížnym sa staneš,keď sa ním necháš ošetriť ,necháš si ním zachrániť život a prestaneš sa konečne z neho vysmievať.Potom sa staneš blížnym svojim znovuzrodeným bratom a sestrám.


8.
označiť príspevok

fajer
   24. 10. 2015, 17:41 avatar
Prehodnocoval som svoj misionársky postoj z dvoch kľúčových dôvodov. Po prvé, Pirahovia nevyzerali, že by z duchovného hľadiska niečo potrebovali – boli to tí najšťastnejší a psychologicky najzdravší ľudia, o akých som kedy počul. A to preto , že neuverili rozprávkam O Ježišovi....


11.
označiť príspevok

Shagara muž
   24. 10. 2015, 23:57 avatar
7...nežartuj Stefan! Znovuzrodený kresťan zo mňa níkdy nebude. Mne sa páči tu na zemi. A už vôbec nechcem byť znovuzrodení ako vy!
A ak si pochopil podobenstvo,že ...",že blížnym je spoluúd v KRISTOVOM tele."...tak si naozaj nepochopil nič.
Nie si viazaní milovať všetkých,....iba svojich bratov v Kristu. Citovať ti slová Krista,že milovať máme všetkých a byť k ním milosrdní,......ti bude zbytočné!


12.
označiť príspevok

stefan 5 muž
   25. 10. 2015, 00:21 avatar
shagara...to je zvlášťne,ja zase za veľkého srandistu považujem teba.
Hráš sa tu na veľkého svätca,ale pritom túžiš byť podprsenkou nejakej ženskej,alebo tangáčmi,alebo také niečo.Vskutku ideš podľa Písma.
Ale k téme.Boh zabezpečil aj to ,ako máme chápať KRISTOVE slová:
Gal.6----Kým teda máme čas, robme dobre všetkým, ale NAJMA členom rodiny veriacich


29.
označiť príspevok

veriaci-3
   28. 10. 2015, 01:15

Príspevok bol vymazaný administrátorom.31.
označiť príspevok

Shagara muž
   28. 10. 2015, 01:46 avatar
29....znovuzrodení sú len tí,čo budú vládnuť v nebi. Táto trieda vládcov je dávno zaplnená.
Iba "malé stádo"....je skupinou vyvolenou pre život v nebi.
Uvedom si,keby nebolo hriechu Adama,tak ani tí by nešli do neba,ale všetci ľudia by žili večne na zemi. To bolo pôvodné Božie predsavzatie a to sa nezmenilo. Ledaže by Boh nebol Všemocný a nevedel by svoje predsavzatie s ľudmi a so zemou dokončiť?!
Božia vláda je len opatrenie od Boha,aby boli napravené následky vzbury a aby bolo ľudstvo a zem privedené k dokonalosti.


30.
označiť príspevok

Shagara muž
   28. 10. 2015, 01:28 avatar
12......Stefan.......Ježišových slov o láske je toľko vela,a týkajú sa aj nepriateľov....že nechápem tvoju reakciu.
To,čo cituješ ty je pravda,...a je len samozrejme,že k bratom a k členom rodiny máme väčšiu náklonnosť,....a to vyzdvihuje daný text z Galaťanom.
A ja sa nehrám na svätca,....na to sú tu iní. U nás táto kategória neexistuje,.....svätý -v chápaní RKC a pod.
A tiež nie som puritán a svätuškár.
V Adamovi sme všetci bratia!


34.
označiť príspevok

stefan 5 muž
   28. 10. 2015, 09:27 avatar
30,31 sh..týkajú sa NAJMA veriacich,lebo tak sa naplnia najväčšie prikázania.....áno týkajú sa aj nepriateľov.Ale prečo?
---Naopak, ak je tvoj nepriateľ hladný, daj mu jesť, ak je smädný, daj mu piť. Lebo keď toto urobíš, žeravé uhlie mu ZHRNIEŠ na hlavu---
KRISTUS to povedal jasne.NAJPRV sa musíte znovuzrodiť.Takže v istom smere to máš správne.Nešpekuluj o terajšej zemi.Izaiáš prorokoval a Ján uvidel novú zem.
---Hľa, VŠETKO tvorím nové---
Prečo by sme mali ostať na tejto zemi?
---potom my živí ponechaní budeme razom s nimi vychvátení v oblakoch v ústrety Pánovi do povetria---
To sa zasa veriaci vrátia nazad?


23.
označiť príspevok

veriaci-3
   26. 10. 2015, 15:07

Príspevok bol vymazaný administrátorom.24.
označiť príspevok

veriaci-3
   26. 10. 2015, 15:14

Príspevok bol vymazaný administrátorom.32.
označiť príspevok

Shagara muž
   28. 10. 2015, 01:54 avatar
23...veriaci....ale ty ani nevieš ,že Nová zmluva bola spísaná s účastníkmi nebeského povolania,nie so všetkými. Pavol to detailne vykresluje ked hovorí o "ostatku vyvolených",..."predurčených"....atd. Biblia na mnohých miestach rozlišuje dve skupiny ctiteľov. A to veľmi zásadne.
Tri židovské sviatky to predobrazujú. To je to "prvé ovocie Bohu a baránkovi". Vieš kto je druhé? Tí,čo budú žiť na zemi.
Aj ked aj tí,čo budú žiť v pozemskom raji ,čerpajú zo zásad NZ,ale Nová zmluva ako právny,zmluvný akt bola uzatvorená len s pomazanými,so znovuzrodenými. Teda,akokoľvek chceš byť znovuzrodený...tak nie si! A ani Stefan. Ano,...ovládam literu,ale aj ducha. To ale nemôžem povedať o vás.
Alebo...kto budú tí "skoršie vzkriesení"? Vieš to? A kto neskôr? Alebo to nemáš vo svojom Písme?


33.
označiť príspevok

veriaci-3
   28. 10. 2015, 02:16

Príspevok bol vymazaný administrátorom.9.
označiť príspevok

fajer
   24. 10. 2015, 19:33 avatar
Prehodnocoval som svoj misionársky postoj z dvoch kľúčových dôvodov. Po prvé, Pirahovia nevyzerali, že by z duchovného hľadiska niečo potrebovali – boli to tí najšťastnejší a psychologicky najzdravší ľudia, o akých som kedy počul. Mojou hlavnou misionárskou výzvou teda bolo presvedčiť šťastných, spokojných ľudí že sú stratení a potrebujú Ježiša ako svojho osobného spasiteľa. Po druhé, Pirahovia vyžadovali dôkazy všetkého, čo som povedal – je to v ich kultúre dôležitá hodnota.

Keďže som nemal žiadnu priamu skúsenosť (alebo svedka) s Bohom, či Ježišom, Pirahovia spochybňovali, či mám vôbec právo hovoriť s nimi na túto tému. Keď som im jedného dňa rozprával o svojej kresťanskej viere, pozorne počúvali a potom sa opýtali: „Počuj, Dan, ako ten Ježiš vyzerá? Je tmavý ako my, alebo bledý ako ty?“ A ja som im odpovedal: „Nikdy som ho nestretol. Žil veľmi dávno. Ale mám jeho slová.“ A oni na to: „Ale Dan, ako môžeš mať jeho slová, keď si ho nikdy nepočul ani nevidel?“

A potom mi veľmi jasne povedali, že ak som v skutočnosti nikdy toho chlapíka nevidel (a to nie metaforicky, ale doslovne), potom ich nezaujímajú žiadne príbehy, ktoré im o ňom rozprávam. Bodka.


10.
označiť príspevok

elemír muž
   24. 10. 2015, 23:48 avatar
strefan5
aqle ježiš chodil predsa do chrámu a dosť,mal by si aj ty začať, máš pre to výbroný základ,aby si mohol čerpať božiu energiun a užil si kráľovstvo božie už tu na zemi,lebo v zhromaždení na omši je obrovská sila.


16.
označiť príspevok

Shagara muž
   25. 10. 2015, 23:04 avatar
10.....myslím si,že jeden energetický nápoj môže viac dodať človeku sily,ako mnohé návštevy formálnych obradov v kostoloch.
Skutočnú silu môžme ale získať len biblickým spôsobom........ale kostol to nie je.


17.
označiť príspevok

elemír muž
   25. 10. 2015, 23:54 avatar
No ale , prečo potom veríš, keď toto nepoznáš, nemáš kontakt s nebom a modlíš sa vôbec a čo?Si tu velký suverén, ako boh, všetko vieš a všade si bol dvakrát a čo je vlastne pre teba evanjelium, ozaj, vy JS si tiež určite vydávate evanjelium, či nie, alebo máte niečo ako katolíci učenia svätých otcov dogmy a to je prednejšie pred evanjeliom,keby matka božia čokolvek povedala vo fatime, ak to nevyhovuje dogmatikom a učiteľským ústavom, môže si to strčiť do ,,,,,,,., im predsa nebude nebo niekto mičo nadiktovť, nič diktovať ?! To aj vy ste takí evenjelisti ako katolícky hierarchia, ktorá degradovala plebs na laikov a zrejme k tomu prihodila aj matku božiu aj s jej zjaveniami. Čo nám tu bude diktovať nejaka to, ktorú aj tak ježiš inak neoslovoval,len, žena čo teba mňa do toho ?
Ježiš navštevoval chrám svojho otca alepre teba kostol je zbytočný s vela zbytočnými obradmi.
Takže vlastne vy JS máte veľmi veľa spoločné s katolíckou hierarchiou, nechápem, čo sa nedáte dokopy ?????


13.
označiť príspevok

omega
   25. 10. 2015, 02:33 avatar
shagara o milosrdnom samaritanovi si bol upozorneny ked si tvrdil, ze iba vierou sme spaseni a ze iba o tom su evanjelia.

Izaias: Obmyte, očistite sa, odstráňte mi spred očí zlobu svojich skutkov, prestaňte robiť zlo!
Učte sa robiť dobro, domáhajte sa práva, pomôžte utláčanému, vymôžte právo sirote, obhajujte vdovu!

Lukasovo evanjelium: "»Poďte, požehnaní môjho Otca, zaujmite kráľovstvo, ktoré je pre vás pripravené od stvorenia sveta. Lebo som bol hladný a dali ste mi jesť; bol som smädný a dali ste mi piť....«"

Pise sa aj o viere, aj o skutkoch. Viera bez skutokov je mrtva (cize neexistuje). Aj diabli veria, a trasu sa!


15.
označiť príspevok

Shagara muž
   25. 10. 2015, 23:01 avatar
13...Omega....na DF je najmenej sto mojich príspevkov kde tvrdím,že viera je základ našej spásy. A že skutky sú len prirodzenou odozvou z praktickej viery. Preto neviem....kde som písal,že iba skutky nás zachraňujú,alebo niečo podobné?


18.
označiť príspevok

omega
   26. 10. 2015, 00:50 avatar
pardon, bol to stefan, co pisal ze vierou je hriesnik spaseny a ine v evanjeliu nie je

je vas tu uz prilis:(


26.
označiť príspevok

stefan 5 muž
   26. 10. 2015, 20:31 avatar
omega doplietol si všetko dohromady-SZ s NZ.Lenže my nie sme židia,ale pohania.Keď chceš pochopiť Jakubov list,o aké skutky sa jedná,prečítaj si najskôr Petrove listy.


14.
označiť príspevok

elemír muž
   25. 10. 2015, 18:12 avatar
Diabli neveria, diabli to vedia už naisto, ale čo sa týka tohoto podobenstva, ja som si myslel, že to je aj o tom, že aj bohatí môžu byť dobrí ľudia a dostanú sa do neba.

Shaghara, zase tu píšeš, že nechceš večný život ?????? Prečo potom si kresťan, prečo veríš v ježiša, ak nechceš to najhlavnejšie, kvôli čomu prišiel ježiš na tento svet ????
Stále tu trúsiš nejaké reči o tom,to, ako keby vy JS ste boli mimozemšťani a niekde tu na vás čaká kozmická loď, ktorá vás v prípade katastrofy odvezie niekam inam ???

Inak jeden sa pýta farára, že čoby to stálo dostať sa do neba, čo stojí taká vstupenka.
Kňaz bez váhania odpovie: 100 dolárov, to nie je problém, to si môžem aj hneď kupiť .
Kňaz hovorí: Nie kúpiť, ale dať chudobným, obetovať .....


19.
označiť príspevok

omega
   26. 10. 2015, 01:08 avatar
Presne elemir. viera bez skutokov neexistuje

bez skutkov bud o Bohu vedia a nekonaju vedome, alebo v neho neveria.....


20.
označiť príspevok

zoozoo muž
   26. 10. 2015, 01:10 avatar
daj skutok. dokazatelny...


21.
označiť príspevok

omega
   26. 10. 2015, 02:22 avatar
Moj ci vseobecne.. ?
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 23:09,  Ale sám Juro Janošík žiada z Terchovej
dnes, 23:08,  Kasafran veľmi pekne ďakujem vážim si to . Beriem to ako ocenenie mojej práce
dnes, 23:08,  Toto už je aj na dezifoweby veľa, iba 10 lajkov a jeden komentár... *39
dnes, 23:07,  Veď to stále píšem že ja mám vždy pravdu *13*13*13 Tiež si sa našla napravo Nadi
dnes, 23:07,  ...one, toto robia aj na ulici, niektorí. .. A aj predavači novín. .. *21 keď už...
dnes, 23:06,  Dosvietený, pred chvíľou som na prax Tvojich každodenných kopírovaní konšpiračných...
dnes, 23:06,  https://scontent.fbts7-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/s960x960/128848426_374355473796933_54959659565369...
dnes, 23:03,  Hej, stalo sa mi viac krát, že prišli za mnou, že strašne hladní a nech aspoň € dám......
dnes, 22:59,  Veru každý ako si zaslúži, niekto bude ovečka a iný zas cap ;) https://www.dzio.sk/hof ;)
dnes, 22:59,  43. Šak ja pomáham.. ale v prvom rade tým, o ktorých mám istotu, že to potrebujú. Treba...
dnes, 22:57,  Toto je veľká pravda :)
dnes, 22:54,  A nie je dôležitejšie pomôcť potrebným ako súhlas Lemmyho s tvojím názorom? Mám na...
dnes, 22:52,  Okrem toho Lemmy vychválil veriacich ako mu pomohli ;) Takže mu krivdíš že len sa...
dnes, 22:51,  Podľa propagandistov bez Ruska by spoločnosť nebola rozdelená, neexistovali by konšpirácie :)
dnes, 22:51,  To ti JA ateista musím vysvetľovať ako dnes funguje svet? ;) Máš peniaze, ideš do tesca...
dnes, 22:49,  https://scontent.fbts7-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/128595497_3374455136014923_6035746298424831807_n....
dnes, 22:48,  Milovať znamená poslať peniaze keď nemá za čo do huby vložiť ;)
dnes, 22:48,  Nerozumiem vete: "Dokopy má jeden človek pod palcom 600-tisíc ľudí, ktorých...
dnes, 22:48,  V ničom si nezadá tento článok s komunistickou propagandou, ktorá tvrdila, že za všetko...
dnes, 22:48,  Milovať neznamená posielať peniaze :P
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Láska je ako poleva - prvá lyžica horúca, posledná studená.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(113 053 bytes in 0,343 seconds)