Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Mier a prosperita

1
reakcií
3007
prečítaní
Tému 3. mája 2008, 10:05 založil Kasafran.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
06. 02. 2011
14
21. 09. 2018
40
 
 


1.
označiť príspevok

Kasafran
   3. 5. 2008, 10:05 avatar
MIER A PROSPERITA

Pápež Benedikt XVI. zatienil anglického predsedu vlády Browna, nástupcu Blaira, s ktorým som pred desiatimi rokmi hovoril pár minút po jeho vystúpení na 2. konferencii OMC v Ženeve. Povedal som mu môj názor na jeho falošnú informáciu o sociálnom zabezpečení anglických detí. Podľa hlasu a argumentov, ktoré uviedol Brown na tlačovej konferencii - ktorú poskytol spoločne s Bushom - zdal sa mi taký namyslený, ako jeho predchodca, líder Laboristickej strany.
Aktivity predsedu vlády veľkej Británie, ktorého návšteva USA sa uskutočnila v tom istom čase ako pápežova, vyzerali, akoby patrili šéfovi vlády nejakej banánovej republiky.

Benedikt XVI. venoval veľkú pozornosť 13. aprílu - 65. výročiu upálenia vyše 1 000 väzňov v Gardelene, dátumu, ktorý sa stal pamätným dňom zavraždenia Židov v nacistickom Nemecku; tragédie, ktorá trvala viac rokov.
Bush ho privítal na severoamerickej základni vzdušných síl Andrews, čo bolo nezvyčajným gestom. Benedikt XVI. počas svojich dlhých rokov vo funkcii nemeckého biskupa sa javil konzervatívny a alergický na zmeny v sociálnej politike vo vnútorných normách platiacich v katolíckej cirkvi. Na začiatku jeho príchodu bola americká tlač neúprosná, kritizovala prehrešky proti zákonom platiacim pre veriacich a vyjadrovala sa o katolíckej cirvi ako o dekadentnej.
Pápežova návšteva sa tiež zhodovala s jeho 81. narodeninami a tak ochotný a láskavý Bush mu 16. apríla zaspieval „Krásne ránka“ (mexickú ľudová pieseň).
Pápež bol jednoznačne inteligentný. Bol v protiútoku od samotného začiatku návštevy. Aj napriek svojim 81 rokom sa pri zostupovaní z lietadla sotva pridŕžal zábradlia a na posledných schodoch sa ho ani nedotkol. Je útlej postavy a na prvý pohľad vidieť, že váži polovicu Bushovej hmotnosti. Má ľahkú chôdzu. Ani na okamih sa mu nestratil z tváre úsmev a lesk z očí. Ihneď začal plniť program, ktorý by ukonal aj 18 ročného mladíka. Televízie mali dobrú žatvu.
Pápež navštívil univerzity a katolícke kultúrne stredisko vybudované pre túto príležitosť; stretol sa so zástupcami množstva katolíckych škôl a univerzít, ktoré fungujú v USA. Šéf impéria sa neodvážil požadovať od Vatikánskeho štátu „novú ústavu a slobodné voľby“, tak ako to žiada od Kuby.
Jeho prejav, ako lídra jednej cirkvi, uprostred vojny rozpútanej Spojenými štátmi proti moslimom, mal ekumenický a mierumilovný charakter.
Stretol sa so zástupcami vierovyznaní, ktoré vplývajú na stámilióny ľudí. Lídri židovskej viery ho prijali srdečne. Samozrejme, že idealizovali pred ním kapitalistický systém USA. Jeden z rabínov z Miami potvrdil, že 90% židov z Kuby sa prisťahovalo do Miami; mal ale vysvetliť, že sa to nestalo preto, že boli prenasledovaní, alebo že im dali víza v USA, ale že využili právo, ktoré im dala Revolúcia a zvolili si bezpečnú, legálnu cestu – ako množstvo kubánskych občanov rôznych etník - hľadajúcich materiálne výhody, ktoré nemohli dosiahnuť v dovtedy kolonizovanej Kube.
U nás zostala stále otvorená židovská synagóga, spolu s ostatnými kostolmi, ktoré rešpektovali aj najvyšší predstavitelia strany a revolučnej vlády.
V USA sa veľmi vyzdvihovala pápežova návšteva synagógy. Je to už po tretíkrát keď pápež navštívil synagógu. Prvú návštevu synagógy vykonal Ján Pavol II. v Poľsku, druhú Benedikt XVI. v Nemecku a tretiu teraz, v New Yorku.
Veľký význam kládol na veriacich, aby bolo rešpektované právo na život. Pretože sa jedná o lídra silnej cirkvi, ktorá má zapustené korene v početných štátoch sveta, pápež Benedikt XVI. vystúpil aj pred OSN, kde o.i. predniesol:
„... túžba po mieri, hľadanie spravodlivosti, rešpektovanie ľudskej dôstojnosti, spolupráca a humanitná pomoc, sú pravými cieľmi ľudského ducha."
"... cieľ rozvoja - znižovanie miestnych a globálnych rozdielov, ochrana životného prostredia, prírodných zdrojov a podnebia - si vyžaduje, aby všetci zodpovední na celom svete konali spoločne a dokázali ochotu pracovať v prospech dobrej veci; aby rešpektovali zákony a praktizovali solidaritu s najchudobnejšími regiónmi planéty.“
„... máme na mysli, ako sa v mnohých prípadoch zneužili výsledky vedecko-technických výskumov a objavov.“
„... tieto práva sa zakladajú na zákone prírody, hlboko zapísanom v ľudskom srdci, prítomnom v rôznych kultúrach a civilizáciách.“
„... výrok, nerob iným to, čo nechceš, aby robili tebe, sa v žiadnom prípade nemôže meniť; ani keď existujú veľké rozdiely medzi národmi."
„... moja prítomnosť na tomto zhromaždení je dôkazom úcty zo strany OSN a vyjadrením nádeje, že táto organizácia bude stále prospešnejšia zjednocovaniu sa štátov, že bude nástrojom v službách celej ľudskej rodiny.“
Nakoniec vyriekol v angličtine, francúzštine, španielčine, arabštine, čínštine a ruštine: „ Mier a prosperitu s božou pomocou!“

Aj keď nie je ľahké odhaliť ako zmýšľa Vatikán o chúlostivých témach terajšieho sveta, v ktorom prezident USA, so svojimi bohatými spojencami pod zámienkou boja proti terorizmu, nanútil krvavú vojnu proti kultúre a cirkvi, ktorá má viac ako miliardu prívržencov; vo svete, v ktorom dochádza k mučeniu, drancovaniu a násilnému zmocňovaniu sa uhlohydrátov a iných surovín, to, čo vyslovil pápež, je antitézou politiky surovostí a sily, ktoré používa spevák „dobrých ránkov“.
V budúcich dňoch čakajú na latinskoamerické národy dve tragédie: v Paraguaji a Bolívii. V prvej z nich kvôli voľbám, ktoré sa uskutočnia dnes v nedeľu 20. apríla a v ktorých bývalý katolícky biskup počíta, že bude zvolený prevažnou väčšinou národa, pričom podvod, je absolútne vylúčený. Druhej hrozí reálne územné rozdelenie, ktoré môže viesť ku bratovražedným bojom medzi obyvateľmi tohoto ťažko skúšaného štátu.

Benedikt XVI. sa vracia do Ríma. V kláštoroch zmĺkli krásne a emotívne chóry. Naďalej ale bude počuť nenávidené a nepretržité rinčanie zbraní.

Fidel Castro Ruz, 20. apríla 2008, 19:42 hod


2.
označiť príspevok

Pohodka
   17. 5. 2008, 16:40 avatar
Nebude nikdy !
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 09:34,  https://www.tauris.sk/imgcache/-597737185c1510fc0e65b626.jpg
dnes, 09:31,  kvôli zákuskom do väzenia to snáď nemyslíte vážne
dnes, 09:14,  Avril Lavigne - Alice (Official Music Video)
dnes, 09:08,  si hladný, idem po kľúč, otvorím ti špajzu a pôjdem za ujom policajtom
dnes, 08:29,  jeho krycie meno je Marika Gombitová - Mami mami
dnes, 08:21,  syn diabla napísal do správy, že neviem nakupovať a to je mafiánska logika mafiánskeho štátu
dnes, 08:12,  Survivor - Burning Heart (Video)
dnes, 08:11,  a dajte mi páčitko na č. 5! ;D
dnes, 08:10,  ty-brďo, no-ty-koky *44
dnes, 08:09,  anjelik ;) ..idem si nakúpiť, mohli by ste ma odviezť, dobre & dobre? Pavel Callta -...
dnes, 08:06,  syn diabla ide na západ
dnes, 08:03,  -era- Krásny pondelok ti spievam :D a chcem povedať, že ja som ani netušila, že aké má...
dnes, 08:00,  dábel Jelen - Klidná jako voda
dnes, 07:57,  poďme sa zachrániť
dnes, 07:56,  budeme konkrétni? :+) Jupiiiiijou! https://www.youtube.com/watch?v=Vr-5qMds5nY Chiki Liki...
dnes, 07:54,  do krvy a ty kupuješ ring Going The Distance (From "Rocky" Soundtrack / Remastered 2006)
dnes, 07:52,  Eejha, to rada vidím, koľko ste dnes vo forme! Dokonca veselé oči? Nenamietam... xi *03
dnes, 07:49,  Zelená je tráva, fotbal to je hra
dnes, 07:48,  háďatko :)
dnes, 07:47,  ...a Boh prehovára v ľudskej duši. Lenže problém je v tom, že v ľudskej duši...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Čaro prvej lásky je v tom, že nikto vopred nepočíta s tým, že sa raz skončí.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(51 627 bytes in 0,234 seconds)