Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Medziľudské vzťahy - vplyv spoločenského zriadenia

17
reakcií
8027
prečítaní
Tému 16. decembra 2008, 06:06 založil Boris.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
10. 07. 2011
27
19. 10. 2011
40
13. 12. 2013
16
28. 02. 2015
4
 
 


1.
označiť príspevok

Boris muž
   16. 12. 2008, 06:06 avatar
Napr. medziľudské vzťahy sú v súčasnom kapitalizme dehumanizované a materializované. Ľudské vzťahy sú čoraz viac založené na komodifikácii. Podľa slov Ericha Fromma je moderný človek odcudzený sám sebe, ostatným ľuďom i prírode. Premenil sa v tovar, pociťuje svoje životné sily ako investíciu, ktorá mu musí priniesť čo najväčší zisk, ktorý je možné za práve platných trhových podmienok dosiahnuť.


2.
označiť príspevok

Boris muž
   16. 12. 2008, 06:28 avatar
Existenciálna filozofia Sorena Kierkegaarda nám ponúka modely ľudskej existencie pre lepšie pochopenie ako spôsob života jednotlivca ovplyvňuje kvalitu a pocit zo života.

Estetické štádium (spôsob) života
Toto najnižšie štádium charakterizuje predovšetkým hedonistický postoj (hedoné-slasť), teda zbieranie čo najväčšej sumy príjemného, rôznych druhov zážitkov a pôžitkov – ide tu o vychutnávanie si možností existencie, ktoré nepozná žiadne obmedzenia. Typickým príkladom estetického štádia je život Dona Juana. Život „estetika“ je určovaný horizontom prítomnosti, t.j. žije pre bezprostredný okamih, sústreďuje sa na okamžitú slasť – tu a teraz chcem to a to! „Estetik“ na jednej strane požaduje nezávislosť, nezáväznosť a pritom sa sám stáva zajatcom situácie, okamihu a zmyslových podnetov. Jeho prístup k životu sa pohybuje v kategóriách: príjemné, nepríjemné, šťastie, nešťastie a osud. Jeho život nemá žiadnu stabilitu a kontinuitu, chýbajú mu akékoľvek trvalé väzby, pretože nie je schopný záväznosti a stálosti, svoj životný smer mení podľa nálady alebo okolností a rád sa zbavuje zodpovednosti. Hlavnou črtou tohto štádia je nuda, ktorú vyvoláva jednotvárnosť, opakovanie tých istých zmyslových zážitkov a absencia hlbšieho zmyslu. Táto nuda ho napokon privádza až k zúfalstvu, a teda k pocitu ničotnosti existencie a k vedomiu stratenosti seba samého – tu už estetická existencia čelí dvom alternatívam: buď/alebo – buď zostane v zúfalstve a bude sa ho snažiť prehlušiť ďalšími umocnenými rozptýleniami (napr. ako Nero, ktorý, aby sa z nudy rozptýlil, zapálil Rím), alebo sa rozhodne prekonať estetické štádium aktom voľby seba samého.

Etické štádium:
Základnou etickou kategóriou je voľba. Etickým imperatívom je: Voľ seba samého! Človek v tomto štádiu volí seba, preberá zodpovednosť za svoje rozhodnutia a hľadá istú harmóniu so svojím okolím. „Etik“ vstupuje do hlbších, stálych a záväzných vzťahov k druhým a zmyslom jeho života sa mu stáva sústavné prekračovanie seba samého (t.j. vlastného egocentrizmu) službou druhým. Etický spôsob života sa teda vyznačuje dobrovoľným a zámerným podriadením sa povinnosti; etikovi ide takto o súlad s akýmsi nepísaným univerzálnym morálnym zákonom. Jeho život ďalej charakterizuje na rozdiel od estetika kontinuita a jednota so sebou samým. Za príklad tohto štádia Kierkegaardovi poslúžili tragický antický hrdinovia a tiež Sokrates, ktorého si veľmi cenil.


3.
označiť príspevok

Boris muž
   16. 12. 2008, 06:46 avatar
Sokrates

..bol starogrécky filozof, tvorca osobitného štýlu/typu filozofovania, ktoré sa opiera o dialóg.

Sokrates bol synom sochára Sofroniska a babice Fainarety. Sokrates sa spočiatku zaoberal filozofiou prírody a matematikou, ktorú zanechal pravdepodobne pod vplyvom Anaxagora. Sokrates si v Aténach získal značnú autoritu; jej posilnením bola aj odpoveď delfskej veštkyne, ktorá ho uznala prinajmenej za veľmi múdreho. To ho ešte viac pripútalo k Aténam, k aténskej kultúre a k duchovnému životu, ktorého prejavom bola v tých časoch činnosť sofistov. A oni boli - i keď nepriamo - aj jeho prvými učiteľmi dialektiky a metódy filozofovania. Tu v Aténach Sokrates pôsobil ako moralista a politik, pokúšal sa o reformu demokratického zriadenia, ktoré odsudzoval, a tomuto cieľu mala slúžiť aj jeho metóda a filozofia. Opozícia proti vtedajšej aténskej demokracii bola príčinou procesu proti Sokratovi, ba aj rozsudku smrti nad ním. Sokrates nezanechal písané dielo, jeho filozofia je známa z Platónových dialógov, zo Spomienok Xenofonta a z krátkych zmienok u Aristotela. Jeho najznámejší výrok bol "viem že nič neviem". Tento výrok sa dá vyjadriť tak, že človek nikdy nie je taký múdry, aby sa nemohol dozvedieť niečo viac.

Sokrates sa odvrátil od príbehov mýtu, ktoré sa mu zdali prázdne a nezmyselné, ak neposkytujú to najdôležitejšie: naplnenie výroku delfskej veštiarne „poznaj sám seba“. Namiesto viery v to, čo rozpráva mýtus, musí mudrc odhaliť pravdu v sebe samom.

Sokrates však túto pravdu nehľadá v osamotenom hĺbaní, ponorení do seba, ale v rozhovore. Lebo pravda nie je niečo, po čom by sme mohli bezprostredne siahnuť. Pravda sa nám nezjavuje, môžeme sa len usilovať k nej priblížiť tým, že objasníme predstavy a myšlienky, ktoré o nej máme. To sa však môže podariť iba v rozhovore, v ktorom sme postavení pred výzvu povedať čo si myslíme a našu mienku zdôvodniť. Sokratovi partneri v rozhovore musia takmer vždy zakúsiť, že to, čo hovoria, vedie k hlúpostiam a protirečeniam. Ustavičným pýtaním ich Sokrates núti objasniť predpoklady, z ktorých skryte vychádzajú. Nič sa nesmie len tak jednoducho tvrdiť, nič sa nesmie vyhýbať požiadavke zdôvodnenia. Sokrates je prvý, kto zastáva princíp rozumovej argumentácie.


4.
označiť príspevok

Boris muž
   16. 12. 2008, 06:55 avatar
Vsimnime si, ze Sokrates ako clovek, ktory posunul formu komunikacie vpred a dal vyznam slovu argument bol proti demokracii. V uplne jednoduchom chapani to znamena, ze v diskusiach o rentabilite demokracie v spolocnosti sa ukazalo, ze nieje vyhovujuca resp. dava cloveku isty pocit "slobody", ktory ma tendenciu eliminovat vstah k zodpovednosti cloveka a stavia ho tak do pozicie Kierkegaardovho Estetika.... robi zivot jedinca jednosmerny, fadny, zamerany len na vnimanie a nie uvedomvanie.


5.
označiť príspevok

salbea žena
   16. 12. 2008, 09:59 avatar
hm Sokrates chodil bosý,odsudili ho tiez na smrt,myslim že musel vypiť jed,ale neviem prečo ho osúdili..on radil formou otázok a sám mal prísť dotyčný k pravej myšlienke..neviem čo napísal


6.
označiť príspevok

ranexil muž
   16. 12. 2008, 10:20 avatar
Teraz trochu od veci,ale napadol ma taký postreh o funkcnosti zriadení v duchu urob capa zahradníkom a zahrada zakvitne pretože už nikdy z nej iny cap neukradne.Ked si zoberies trebars policajta,najlepsí policajt-trebars na protidrogovom by bol taký policajt,ktorý by sam bol pred tým díler,podvodník narkoman a vsetko to zlo,s ktorým neskor vo forme policajta bojuje.Lenin -vodca revolucie-bol šlachtic poznajuci slachtu cara a vsetku tu bandu proti ktorej sa revoluciou postavil-pretože sa mu zhnusila,ako sa da usudzovat.A co z toho vzislo?Že nemali šancu vyhrať nad jeho revoluciou lebo ich poznal.Neskor tí co prisli po nom boli len nejaka spodina co sa dostala do pozície moci v zriadení,ktore bolo antagonizmom voči kapitalizmu,či feudalizmu a pritom svojho triedneho nepriatela poznali len sprostredkovane -nemali osobne skusenosti-nevedeli ako uvažuje kapitalista,či feudal.A tak sa nemohli udržat.Dnes by sa z toho isteho dovodu zdal najlepší v pozícii moci nejaky komunista,ktorý vsak znenavidel to zriadenie a jeho vlada by naozaj šancu nedala komunistom.(resp. by vedel ,čo je prospesne a co nie - a to z vlastných skuseností) Teda snažím sa povedať ,že iba osobne skusenosti maju cenu -tie sprostredkovane su vzdy skreslene a nepresné a takí ludia ,ktorí su iba cosi naučení nikdy nebudu mat tu hodnotu ,ako tí co cosi prežili.Preto je vidno i upadok krestanstva-lebo oni sami (knazi) zvyknu popierat duchovne skusenosti ,nevyhladavaju ich ,ale papule maju plné boja s nejakym Satanom.(a to nevideli ani Boha ) To len v kontexte k teme ,lebo som zmerčil akusi paralelu,ku tomu vsetkemu ,čoho sa aj tato tema dotýka.A spoločnosť je len taka dobra ,aka velka je aktualna sympatia či antipatia ku lídrovi .(a ten ked nedisponuje osobnymi skusenostami vsetkych smerov,tak bude stal platat nejake diery ,ktorych povod nedokaze ani len pochopit,kedže ich povod je v poli skuseností ,ktorými nepresiel.


7.
označiť príspevok

Mojka žena
   16. 12. 2008, 11:01 avatar
..Boris i ked dlha, ale pekne rozpracovaná tvoja téma - vďaka. Napriem tomu nesúhlasila by som celkom s tebou. Čo má spoločenské zriadenie spoločného v mojich medziľuských vťahoch. Nič ! Je to v človeku samom, aké má moralne zásady, rebríček hodnôt, ktoré sa vytyčil a akým spôsob po tom rebričku postupuje za tým vytýčeným clielom. Je uplne jedno v akom - izme žijem, svoju tvár a moralné principy - hodnoty, ani v jednom nezmením. Zoberme si len taký maličky príkladik. Martin na df nám dal uplnu slobodu - demokraciu v komunikacii, ktorou je výsledok medziľudký vzťah. My sme tú dannu slobodu v niektorých prípadoch neunosnou mierou dehonestovali a tým si sami vynútili, okrem iného to červené upozornenie. Práve tá komunikacia narušila aj medziľudský vzťah a to sme len na takom maličkom diskusnom fore. Ale poďme do reálu. Myslíš, že tí ľudia boli iní v predchadzajucom spoločenskom zriadeni ? Podľa mňa nie, je to opäť danné v každom človeku samotnom. Na jeho charaktere a morálno - etickom citení, bez rozdielu, či je ateista, alebo teista. Dokonca ani vekový rozdiel v tom nehraje žiadnu rolu. Výnimkou je možno puberta, kedy je ten jedinec nevyzretý človek a ešte si len hľada svoje miesto v spoločenstve ľudí, nie zriadení. Je to môj názor, ale možme diskutovať, pripušťám, zmenu svojho pohľadu na dannú problematiku.


8.
označiť príspevok

Nadja žena
   16. 12. 2008, 11:34 avatar
Mojka, mám dojem, že odporuješ sama sebe...

"Je to v človeku samom, aké má moralne zásady, rebríček hodnôt, ktoré sa vytyčil a akým spôsob po tom rebričku postupuje za tým vytýčeným clielom. Je uplne jedno v akom - izme žijem, svoju tvár a moralné principy - hodnoty, ani v jednom nezmením"
ale ---
"My sme tú dannu slobodu v niektorých prípadoch neunosnou mierou dehonestovali a tým si sami vynútili, okrem iného to červené upozornenie"

čiže z toho dedukujem, že sa podľa svojho morálneho rebríčka správame aj v anarchii, ale sama vidíš, že tomu tak nie je... stačí vedomie, že Martin učiní opatrenia, aby nás donútil vyjadrovať sa slušne, a už sa správame inak... čiže strach z postihu naše správanie mení, beztrestnosť má negatívny vplyv...


9.
označiť príspevok

Mojka žena
   16. 12. 2008, 11:51 avatar
..áno Nadja, tú bezptesnosť som vynechala v tom máš pravdu. Ležne zákony o treste za porušenie morálných zásad pre každého jedenica boli a budú v každom - izme. Nezaláleži v akom spoločenskom ziadeni žijeme. Kto sa previní a vina bude dokazaná bude potrestany v každom spoločenskom zdriadeni.
Nadja maj sa, ponáhľam, keby niečo, daj mi to do témy a vrátime sa k tomu  


11.
označiť príspevok

ranexil muž
   16. 12. 2008, 12:11 avatar
Beztrestnost ma skor negatívny vplyv iba do isteho času-povedal by som,že vyzretý clovek už nie je natolko ovplyvnený zmenou zriadenia,ako mlaďa.Ved aj deti,ked budes stale len tututli -muťuli,tak ti vylezu na hlavu a stanu sa z nich nejakí arogantní rozmaznanci.(isteže nie ej to pravidlo)Mojka skor písala o svojom pohlade na svet.Už si čímsy prešla,tak ju až tak velmi neovplyvní to vonkajšie.(Toto je koniec koncov učel vychodnych nauk-dosiahnut tu uroven ,kedy objavením sameho seba a pravdy, na teba už nie je možne vplyvať zmenou prostredia-je to dokonalost a ta mení prostredie-takže mudrca čo vsetko videl a zažil neovplyvní už nič )


12.
označiť príspevok

Nadja žena
   16. 12. 2008, 12:27 avatar
Píšeš to isté čo Mortiis, jednoducho akí sú ľudia, taká je spoločnosť a je jedno, v akom zriadení...

--- Mojka, áno, v každom spoločenskom zriadení, napríklad za fašizmu boli trestaní ľudia, čo nedokázali udať svoju rodinu, prehrešujúcu sa proti zákonom...
Prečo mi pripadá, že teraz odporujem sama sebe ja?  


14.
označiť príspevok

Mojka žena
   16. 12. 2008, 19:37 avatar
..Nadja fašizmus nebol žiadnym spoločenským zriadením, ale totalitná ideologia, ktorá práve s nemeským nacionalizmom v druhej svetovej vojne napáchala, čo napachala, až to dospelo k holokaustu a koncentračným táborom. Fašistický nacianalizmus iste vieš, pre koho zriadil tie koncetračné tábory. Možno keby neboli porazení, tak tu málokto by mohol diskutovať. Boris sa určite na mňa bude hnevať, keď mu pripomeniem, že už Churchill, za najvhodnejšiou formu vládnutia považoval demokraciu, ktorá je vlastne vláda ľudu. V demokracii sa menšina podriaďuje väčšine, ale väčšina je zaviazaná rešpektovať práva menšiny. Mno, je pravda, že my sa len učíme demokracii v tom pravom zmysle slova. Ako dlho budeme sa učiť, to len od nás všetkých záleži  


16.
označiť príspevok

Mojka žena
   16. 12. 2008, 20:04 avatar
..joj, mno čo je to trestať niekoho o tom mi nikto nemusí hovoriť. Nebola som veľkým potešením pre svojich rodičov, tak tých trestov zlízla som si neurekom. Neboli to veľké prehrešky, ako každý škorpión - píše sa tak - mala som, a aj mám rada, volnosť a slobodu. Mala som však veľmi dobrého učiteľa, bol ním môj dedo, ktorý skutočne toho veľa prežil a zažil. Práve z tých jeho skúsenosti ma prijateľnou formou - filozofovania, naučil rozoznávať zlé od dobrého. Aj Bibliu ma práve on naučil chápeť, ako ju do dnes chápem. Som šťastná, že takého deda som mala a po jeho tragickej smrti, kedy som už bola skoro dospelá, mala som pocit, že odišiel spolu s ním, aj kus môjho života. To, čo viem o morálke a pozitivnych životných prioritach dedovi vďačim. Ešte aj teraz, ked som postavená pred nejaký problém, tak sa stále zamyslím, ako by ho riešil môj dedo  


10.
označiť príspevok

Mortiis
   16. 12. 2008, 11:53 avatar
Veru, Mojka si znegovala svoj výrok nasledujúcim výrokom.
Imanuel Kant v rámci etiky poukázal na tzv. kategorický imperatív-bezpodmienečný príkaz, mravná zásada v každom človeku, aby s maximálnou vôlou činil tak, aby sa to vždy stalo jeho všeobecným zákonom. Myslíte si, že to dokáže každý človek? Nietzsche poukázal na Kanta (a ešte niektorých, napr. Kierkegaarda) ako na slabocha-kresťana, ktorý podporuje morálku, ktorú Nietzsche chápal ako dekadenciu pre nadčloveka.
Neviem, či na to ľudia budú niekedy pripravení, aby prijali niečo všeobecne platné, aj zákony a tresty sú individuálnejšie ako sa zdajú. No je to zaujímavé filozofovanie, samá utopistická teória, a zatiaľ neuskutočniteľná prax.


15.
označiť príspevok

Mojka žena
   16. 12. 2008, 19:45 avatar
..Mortiis ja ani dunstu nemám o tom, čo Nietzsche poukaza na Kanta. Som len obyčajná baba a mala som iného učiteľa, ktorý trpezlivo a dlho ma pripravoval do života. Hanba sem, hanba tam, musím sa priznať, že po jeho tragickej smrti som sa už nevzdelávala, akosi mi stačí, čo on ma naučil  


17.
označiť príspevok

Mortiis
   16. 12. 2008, 20:13 avatar
Mojka ja Ti trošku závidím, ja nemám žiadneho učiteľa (na filozofiu). Múdrosť človek nadobúda vlastnými skúsenosťami na základe interakcie s okolím, a ty si veľmi skúsený človek (ja to tak vidím).
Takéto zbytočnosti, kto komu/koho, s kým, s čím nie je ani potrebné k životu. Bol to len taký príklad protikladných individuácií.


13.
označiť príspevok

Nadja žena
   16. 12. 2008, 12:51 avatar
Ešte toto:
Moderná spoločnosť volá po slobode... Ak morálka je obmedzovaním vlastnej slobody, ide o správnu mieru medzi jedným aj druhým.A je treba si určiť, či mať (motivačný) zisk je morálne, a do akej miery. napríklad...


18.
označiť príspevok

Boris muž
   17. 12. 2008, 19:10 avatar
Vdaka za nazor kazdemu z vas.
Ja som z toho pochopil hlavne tieto veci.
Sloboda jednotlivca nemoze byt dolezitejsia, ako sloboda, alebo prospech spolocnosti. Ako priklad uvediem... je nelogicke, aby trpela skupina ludi predrazenim potravin lebo jeden clovek vyuziva svoju osobnu slobodu, aby sa obohatil.
Takze osobna sloboda ano, ale musi mat stanovene presnejsie hranice tak, aby ten jedinec nemohol ovplivnovat kvalitu zivota druhych.
Demokracia nikdy demokraciou nebola. To sa tu uz rozoberalo. Ked si budu ludia vladnut sami... potom sa mozeme bavit o demokracii, ale nepredpokladam, ze taky stav je mozny.
Spolocenske zriadenie jednoznacne ovplivnuje nase spravanie.. jednoduche porovananie: v kapitalizme su ludia nuteni viac konkurovat a sutazit medzi sebou co znamena, ze vstahy medzi ludmi su chladnesie (predovsetkym medzi cudzimi ludmi)... V socializme su ludia zabezpeceni zakladnymi potrebami statom a niesu nuteni medzi sebou az tak konkurovat (nepletme sem teraz napr. stbakov a ich napln prace) ludia nepocituju existencny strach su tym padom uvolnenejsi a priatelskejsi.
Posledna a hlavna myslienka je, ze clovek ma pri svojom konani na vyber iba z dvoch moznosti co sa tyka etiky a to zlo, alebo dobro. Nic medzi neexistuje.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 09:25,  škoda...voliči by si mali voliť uváženim politikov a nie politici klamstvom, populizmom...
dnes, 08:14,  15. Politika je boj o hlasy voličov. Šikovnosti sa medze nekladú.
dnes, 08:13,  14. Ja si dokonca myslím, že keby začali rozprávať, preferencie by im klesli, lebo mnohí...
dnes, 07:53,  Ty si fakt myslíš že majú podporu len preto že majú na autách nápis a chodia medzi ludí...
dnes, 07:50,  Ano a nikto s voličov tej spústy strán nebude vedieť čo vlastne volil lebo ich spoločný...
dnes, 07:47,  Kiska sa vyhranil aj v zakladaní strany čo vraj nikdy neurobí........*13 Keby sa to nedialo v...
dnes, 07:43,  Ty chováš aj kamzíkov ?????*13
dnes, 07:41,  S hocikým kto bol zvolený v demokratických volbách a je to lepšie riešenie ako nemať...
dnes, 07:39,  Všetko nasvedčuje tomu, že som mal pravdu, mali by sme prejsť na systém dvoch strán ktoré...
dnes, 07:31,  Ja som bol na sviečkovej včera a teda bol celkom dobrá........*16
dnes, 07:02,  Na sviečkovej som bol, ako divák, zo zvedavosti. Bola to fraška, čo ti štbáci stvárali....
dnes, 06:57,  163. Ale to práve vôbec nie je pravda :)
dnes, 06:48,  Nechápem. V trinástich by si mal v tejto nočnej hodine dávno spať, a nie takto ponocovať. A...
dnes, 06:31,  9 - Orali, orali a dialnice stavali. Kym ty nasi reformovany socialisti ani jednu cez republiku...
dnes, 06:20,  4- MLK je statnym sviatkom z politickych dovodov. Je takou akoby kostou pre psa, aby cierny boli...
dnes, 02:19,  Ale odkedy mali účastníci sviečkovej manifestácie dáždniky a pršiplášte, tak už to v...
dnes, 02:17,  Chybne si spájaš súvislosti. Keď SMER niečo navrhne, a ako naschvál, vyhovuje to aj...
dnes, 02:12,  Bla, bla, bla. Len tu bľačíš. Mú!
dnes, 02:11,  13-ročný sex? Si dobrý. Väčšina mužov sa zmôže tak na 5 minútový sex, a ty až na...
dnes, 01:51,  Mám 13 rokov a hľadám dievča ktoré je z okolia Rožňava a chcela by to po prvý raz...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Radšej ísť do školy, ako nespať vôbec.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(89 726 bytes in 0,664 seconds)