Ísť na začiatok.
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  filozofia  téma
kategórie:  

Matka Tereza trochu inak...

13
reakcií
6353
prečítaní
Tému 19. októbra 2013, 12:09 založil Mardo24.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
24. 07. 2021
9
31. 08. 2016
79
10. 04. 2015
20
 
 


1.
označiť príspevok

Mardo24 muž
   19. 10. 2013, 12:09 avatar
Keď v roku 1989 praskol 160 miliardový investičný podvod Charlesa Keatinga a spoločnosti Lincoln Savings and Loan Association, daroval Keating Tereze 1 milión dolárov a vzal ju na okružný let po okolí. Tá potom napísala rozhodujúcemu sudcovi list o tom, aký je Keating dobrý človek a odporučila, aby sudca urobil to, čo by urobil Ježiš. Keating dostal desať rokov na tvrdo a ona list s odpoveďou, že peniaze, ktoré dostala, boli ukradnuté ťažko pracujúcim ľuďom a že by ich mala vrátiť. List skončil v koši, pretože vraj boli peniaze stejnak určené pre chudobných.

Príbeh matky Terezy trochu inak

Tereza bola vyhlásená za svätú Vatikánom , ale prečo ? Ani nekonala zázraky , ani nebola priateľom chudobných , ako sa o nej hovorilo . Naopak , albánska mníška ospevovala chudobu a utrpenie a odmietala dávať lieky chorým , o ktorých sa starala a nechávala ich umrieť v bolestiach . Zaujímala ju skôr chudoba ako chudobní ľudia . Bola svätou v očiach médií a nie v očiach “potrebujúcich” . Montreálska Univerzita publikovala viac ako 500 prác na túto tému a ukázalo sa , že jej pestovaná povesť zďaleka nezodpovedá realite , ale vznikla vďaka usilovnej práci médií a vďaka celku vykonštruovanými historkami bola nakoniec vyhlásená za svätú . Tereza obdivovala utrpenie chudobných a videla v ňom krásu . Vatikán prehliadal pochybný spôsob starostlivosti o chorých , vyzdvihovala ich bolesť , namiesto aby im od nej pomohla . Veľa ľudí sa tomu zdráha uveriť , pretože televízia a tlač nám ju po celú dobou predkladali ako milosrdnú matku chudobných , ktorý celý svoj ??život zasvätila dobročinnosti a charite .

Poďme sa ale pozrieť , ako to bolo naozaj .

Podivné dary

Keď v roku 1989 praskol 160 miliardový investičný podvod Charlesa Keatinga a spoločnosti Lincoln Savings and Loan Association, daroval Keating Tereze 1 milión dolárov a vzal ju na okružný let po okolí. Tá potom napísala rozhodujúcemu sudcovi list o tom, aký je Keating dobrý človek a odporučila, aby sudca urobil to, čo by urobil Ježiš. Keating dostal desať rokov na tvrdo a ona list s odpoveďou, že peniaze, ktoré dostala, boli ukradnuté ťažko pracujúcim ľuďom a že by ich mala vrátiť. List skončil v koši, pretože vraj boli peniaze stejnak určené pre chudobných.

Zarážajúce vplyvné styky

Medzi vplyvných ľudí, ktorým Tereza pochlebovala, patril okrem iného haitský krvavý diktátor Jean-Claude Duvalier, komunistický albánsky diktátor Enver Hoxha, vyššie spomínaný Keating a im podobný adepti na škandály. Ale to jej nestačilo. Jednou z bábok v jej divadle bol Jim Towey, jej právny poradca v 80tych rokoch. Vo februári 2002 prezident George W. Bush porušil tak znenie, ako aj myšlienku americkej ústavy a založil Úrad pre náboženské iniciatívy. Jim Towey bol dosadený na miesto riaditeľa.

Antireformistka

Tereza bola vernou služobničkou Vatikánu. Bola to ona, kto počas druhého vatikánskeho snemu v čele s pápežom Jánom XXIII. najviac dramaticky oponovala inovačným návrhom. Pri preberaní Nobelovej ceny za mier vyhlásila, že interrupcia tehotenstva je najväčším prehreškom proti mieru. Bolo preukázané, že uzákonením možnosti potratov okamžite klesla kriminalita. Potraty zamedzili narodení detí hlavne v tých rodinách, kde by boli skoro s istotou vychované k životu v zločineckom prostredí.

Očami rádovej sestry

Nádej pretrvá. Tak sa volala kniha vyhotovená rehoľníčkou Terezinho rádu Misionárky Milosrdenstva Austrálčankou Collet Livermore. Podľa nej sestrám v rádu bola odrieknuta lekárska starostlivosť, repelenty proti hmyzu aj informácie o malárii a vakcinách, pretože Tereza verila, že sa Boh o svoje dcéry postará. Livermorová sa dostala do problémov s vedením rádu kvôli tomu, že pomáhala chorému s úplavicou, ktorý bol na pokraji smrti. Rád zaujímala viac poslušnosť než správne rozhodnutia. V Manile nesmeli mať mníšky ani pracie práčky, takže museli prať bielizeň chorých s kefou v ruke. Livermorová opustila rád vo chvíli, keď dostala zakáz pomôcť chorému chlapcovi. Podľa nej rád zaujímalo viac utrpenie a bolesť, ako ozajstná pomoc chorým.

Bolest je krásná

Za svojho života otvorila viac ako 600 útulkov v 123 krajinách. Lekári ich popisujú ako miesta pre umierajúcich. Nedostatok hygieny, nevyhovujúce podmienky, nedostatočná starostlivosť, zlá strava a žiadne lieky proti bolesti. Tereza odráža kritiku tým že “je krásne pozorovať, ako umierajúci prijímajú bolesť ako Kristus nesúci svoj ??kríž. Svet získava skrze ich utrpenie mnohých”. Bolo by vhodné poznamenať, že kedykoľvek Tereza sama potrebovala lekára, vždy vyhľadávala tých najlepších odborníkov. Za čias, kedy sa zo Západu jazdili liečiť zástupy ľudí do Indie, ona sama jazdila na liečbu do Kalifornie.

Kanonizačná fraška

V roku 1997, rok po jej smrti, ju pápež nominoval na blahorečenie, prvý krok ku svätorečenia. V ostatných prípadoch Vatikán s týmto čaká 5 rokov. A zázrak potrebný k svätorečeniu? Bengálka Monica Besra tvrdí, že z Terezinho obrázku u nej doma na stene vychádzal lúč svetla, ktorý ju uzdravil z rakoviny pľúc. Jej osobný lekár naproti tomu hovorí, že Besrová žiadnu rakovinu nemala a tuberkulózna cysta zmizla vďaka predpísaným liekom. Z Vatikánu sa ho však na nič nepýtali.

Sčítané, podčiarknuté

V Kalkate sa nič nezmenilo . Svojho času Misionárky Milosrdenstva tvrdili , v pevnej viere , že doláre na konto potečú , že Kalkatu obýva takmer pol milióna chorých leprou , čo nebola pravda ani vtedy . Odsunuli tak mesto v očiach sveta niekam do tmy . Nikto dodnes nevie , kam sa milióny pripísané na účty jej charity podeli . Väčšina z nich je vedená ako tajné . Tereza získala do roku 1980 skoro 100 miliónov dolárov .Len 5 % (!!! ) z toho skutočne dostali tý, čo to potrebovali . Väčšina peňazí padla na stavbu útulkov a vedenie rádu . Ťažko povedať, či počas nespočetných záplav pomohli jej modlitby a darované medailonky s obrázkom Panny Márie , tak ako by pomohla materiálna alebo peňažná pomoc . Siroty , ktoré vyrástli v jej misiách , nikdy nedostali na výber ohľadom náboženstva či viery . Prevracanie na vieru je v Indii nezákonné a negatívne ovplyvňuje celkovú sociálnu hierarchiu v krajine . Stále sa vám zdá , že sa Terezina svätožiara leskne a žiari čistotou ?

Zdroj: www.stuff.co.nz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Oleandra, ruwolf_5,  ×


4.
označiť príspevok

Chiara.1 žena
   19. 10. 2013, 14:01 avatar
1. Matka Tereza bola len vhodnou použitou bábkou tejto špinavej hry, som názoru, že sama nevedela ako je s ňou manipulované, a za akým účelom to všetko svinstvo bolo riadené. Proste potrebovali humánne a svätecky založeného človeka, stará žienka, oddaná svojej viere, len poslušne plnila "príkazy", dostala sa do jedného kola, z ktorého nebolo už možné vystúpiť, poslúžila ako zásterka.


6.
označiť príspevok

Scarletshadow žena
   19. 10. 2013, 14:32

Príspevok bol vymazaný administrátorom.2.
označiť príspevok

Leah Pragmaticka žena
   19. 10. 2013, 13:00 avatar
Príbehy vplyvných ľudí sa dajú vykladať tak aj onak. Podľa toho čo chce autor alebo jeho financovateľ dosiahnuť.

Myslím, že útoky na cirkev a kresťanstvo, tak veľkom rozsahu pre rozumného človeka čosi signalizujú. A v žiadnom prípade nebude podporovať vojnu a ničenie piliera, ktorý prekáža zlým a mocným ľuďom, aby kompletne uzurpovali hmotné veci, majetky, ale aby urobili z človeka otroka.

Ja fascinujúce ako niekto kto si sedí na riti v teplákoch pri počítači a filozofuje si dovoľuje povedať na niekoho čo niečo robil v dobrom úmysle a niečo aj pomohol. Tak mu ten zaprdený pseudofilozof, podplatený začne vyčítať, že nezachránila Matka Tereza chudobnýc a celú Kalkatu.

Kde sú veľkomožní zaprdení páni z rôznych ateistických a humanistických organizácií? Ako je možné, že keď v tých organizáciach sú tak dobrí, vzdelaní a prohumánne založení ľudia ako to, že nespratali z povrchu zemského chudobu a nepomohli Kalkate? Kde sú nadnárodné organizácie, ktoré vyludžia od bežného človeka milodari napr. Unicef a iné?
Súhlasí Malá Zoe


3.
označiť príspevok

Scarletshadow žena
   19. 10. 2013, 13:56

Príspevok bol vymazaný administrátorom.5.
označiť príspevok

zoozoo muž
   19. 10. 2013, 14:07 avatar
ak by bol tento sytem prehnity funkcny, nikto by nemusel byt ponizovany milodarmi.
navrat TBC do spolocnosti, v ktorej prakticky neexistovala, je tiez memento.
je len otazka casu, kedy sa system zruti.


7.
označiť príspevok

Al_ice
   19. 10. 2013, 17:25 avatar
matka Tereza bola v prvom rade ctiziadostiva zena,ktora vedela co chce.
zdanie klame,tato vzrastom mala,chuda a stara zena sa kratko po prichode do Indie
stala riaditelkou skoly,ako 21, rocna!
predtym vystudovala na St. Mary´s High School v Kalkate kombinaciu zemepis,dejepis.
v tom case bolo dost nezvykle,ze zeny studovali a do klastora sa prijimali iba dievcata z lepsich rodin,
ktore doniesli so sebou "veno".
media toho popisali,tazko hodnotit,ale myslim si, ze na svete je kopa ludi,ktori kazdodenne a nezistne pomahaju inym,
iba sa o nich nikde nepise;
Súhlasí Wolfe


8.
označiť príspevok

Leah Pragmaticka žena
   19. 10. 2013, 18:24 avatar
Taka zasrana a direktorka? Cakaj High School to je len stredna skola a nie vysoka, pokial sa nemylim. Jasne, ze do klastora chcu schopne, vzdelane a bohate - ako vsade.


9.
označiť príspevok

Leah Pragmaticka žena
   19. 10. 2013, 18:26 avatar
Okrem ineho matka Tereza bola znamenie panna a tie su ctiziadostive a narocne a kriticke ako fras.
Súhlasí Oleandra


11.
označiť príspevok

Al_ice
   19. 10. 2013, 18:56 avatar
11. ano,ale v tom case a aj neskor so stredoskolskym vzdelanim bolo mozne ucit,nizsie rocniky.
tak ako s obchodnou akademiou,ktora koncila maturitou mohol niekto zastavat post vyssie postaveneho bankoveho uradnika,alebo dokonca riaditela banky.
casy sa menia,dnes nie je ani vysoka skola zarukou,ze absolvent nieco vie,alebo je schopny nejaku funkciu zastavat;
Súhlasí Leah Pragmaticka


13.
označiť príspevok

Leah Pragmaticka žena
   19. 10. 2013, 19:00 avatar
Súhlas. Moja mama dodnes spomína, že absolvent strednej ekonomickej školy, bol komplety vyučený do podniku, vedel robiť účtovníctvo, rozumel ekonomike, vedel počítať a kľudne mohol byť aj direktorom, ak mal riadiace schopnosti. Ale to sa bavíme o ľuďoch narodených cca 1939 - 1948
Súhlasí Al_ice


10.
označiť príspevok

Oleandra žena
   19. 10. 2013, 18:54 avatar
je dobre poznat aj tuto druhu stranku matky Terezy, o ktorej sa uz tolko nehovori.)
no v kazdom pripade svoj zivot zasvätila najlepsie ako mohla, pomáhala a "zachranovala" chorých. A kvoli tomu jej zasluzene patri obdiv..
Súhlasí Leah Pragmaticka


12.
označiť príspevok

Al_ice
   19. 10. 2013, 18:57 avatar
13, tiez si myslim, ze netreba spochybnovat pracu,ktoru robila;


14.
označiť príspevok

Svato z Bronxu muž
   19. 10. 2013, 19:29 avatar
Malokedy citam takyto dlhy blog a stalo to za to,nikdy som tieto veci o nej nevedel,proste bola to babka v rukach bohacov a isli na nu dobre.
Súhlasí repress
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 07:47,  Havran, kedy si priznáš, že Rusko je agresor a napadlo Ukrajinu? Napadlo nevinných ľudí a...
dnes, 04:42,  havrane....ludia ako ty stale skodia slovensku. Niekedy mam pocit, že si konecne prisiel na aký...
dnes, 03:42,  Celý svet okrem teba vie, čo je komunizmus za zlú špinu. Si v nej namočený až po uši ty...
včera, 22:17,  qwert si úbožiak s vymetenou hlavičkou a zaslepeným zrakom a neuvedomuješ si , že taký...
včera, 22:11,  Fotón prosím ťa nebuď trápny. Niekoľko krát som povedal , že komunizmus a asi okrem teba...
včera, 20:01,  najhorsie je, že takýto ako havran este stale mutia , neviem čo ocakavaju...žeby navrat tých...
včera, 19:09,  Havran, zrejme ešte pozoruješ posledné kŕče komunizmu, ktoré na slovensku dožívajú. Asi...
včera, 19:03,  S tým človekom nemá zmysel sa baviť. Už vôbec nie o matematike, fyzike geometrii a pod.....
včera, 17:18,  Mne sa tam žiadny obrázok nezobrazil.
včera, 17:04,  Ciže ak by si ty bol americkým prezidentom, nariadil by si zhodenie vodíkových bomb na Rusko...
včera, 16:56,  chren, tu to máš znázornené na obrázku čo som hovoril :...
včera, 16:45,  Hmmm, asi by to chcelo znázornenie na obrázku, takto neviem presne čo máš na mysli....
včera, 16:44,  Chren, máš doma malý a veľký uhlomer ? Ak áno, tak si sprav priamky trebárs k 70 stupnu na...
včera, 15:21,  Fotón ako si na to prišiel , že národ môže byť zlý? Nesúvisí to s podmienkami do...
včera, 15:20,  Neviem, kto je to zmatkovič.
včera, 15:14,  Fotón keby sa zvrátila demokracia , ktorú nzvrátil ani Fico, tak by národ slovenský...
včera, 11:00,  J.Tull... Ty si tu robíš z ľudí len srandu. Ale tvoj skutočný názor, postoj je tomuto...
včera, 10:34,  Čo ma po tom....
včera, 10:33,  ...ale udivuje ma iná vec: ako je možné, že Slovenský národ je tak extrémne sprostý, že...
včera, 10:32,  Fotón, nedá mi, aby som porušil "nereagovanie" *13*13*13*13*13*13*13*13*13*13
neprehliadnite
vyhľadávanie
 
Keď sa vám niekoho výrok zdá byť dvojzmyselný, vždy radšej chápte ten optimistickejší význam. Uľahčíte to sebe aj dotyčnému.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(80 028 bytes in 0,286 seconds)