Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  kultúra  téma
kategórie:  

Masy pravda neláka.

9
reakcií
666
prečítaní
Tému 17. novembra 2017, 14:19 založil attis.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
09. 10. 2015
8
07. 04. 2012
3
08. 10. 2008
72
01. 03. 2018
60
27. 02. 2018
5
01. 08. 2015
46
 
 


1.
označiť príspevok

attis
   17. 11. 2017, 14:19 avatar
Morálny úpadok dnešnej spoločnosti je desivý. Hrdinami sú udavači, ktorí za donášanie na spoluobčanov dostávajú ocenenia, hviezdami médií sú neviestky, zlatokopky, kaderníci (tí v médiách sú hairstylisti, tí ostatní sú stále obyčajní kaderníci či holiči), krajčíri (dnes stylisti a fashion artisti), kuchári (pardon, šéfkuchári), v úlohe politikov vystupujú po väčšine zlodeji a narkomani, a všetci spoločne, obdivovaní davmi, ťahajú spoločnosť hlbšie do bahna. Bloger johanides pripomína, že stále máme na výber z dvoch ciest.

Bezpečný svet banalít
Žijeme vo veľmi zvláštnej dobe, v ktorej je všetko hodnotnejšie odsúvané na vedľajšiu koľaj. Náš svet sa stáva čoraz povrchnejším. Latka spoločenského povedomia neustále klesá, čo sa prejavuje čoraz nižšou kvalitou myslenia väčšiny ľudí. Sú neraz schopní zaoberať sa už len takými banalitami, ako sú mnohé bezduché televízne seriály, v ktorých ide iba o to, kto s kým.

No a v podobných súradniciach dnes ľudia uvažujú masovo. A keďže seriálov je veľa, stali sa od nich závislí. Je len malé percento, čo túto malosť „prekuklo“ a odmieta ju. Táto malosť je však cielená. Je to totiž o tom, že s neuvažujúcimi ľuďmi sa ľahšie manipuluje. Takého človeka ľahšie nahovoríte na pôžičku, presvedčíte ho, čo všetko si môže dovoliť. Táto manipulácia je však nebezpečná. Mnohí dnes žijú vo virtuálnej skutočnosti a je až desivé, že toto ohlupovanie toľkí a radi prijali.

Masy nikdy nemali potrebu po niečom hlbšom a hodnotnejšom. Väčšine úplne postačuje tá najnižšia prízemnosť bytia, nie príliš odlišujúca sa od zvieraťa. Spokojne si žijú vo svojom malom svete všedných, banálnych, ale pre nich tak veľmi dôležitých starostí a radostí bez toho, že by v sebe pocítili túžbu po niečom hodnotnejšom, vyššom, vznešenejšom a ušľachtilejšom.

Výšku hodnoty každého človeka však určuje výška hodnôt, o ktoré sa usiluje. Hodnôt, po ktorých túži a za ktorými ide. To, aký má človek hodnotový systém, hovorí o výške jeho vlastnej hodnoty. No a posvätnou povinnosťou každej ľudskej bytosti je mať pred sebou iba tie najvyššie hodnoty, aké vôbec jestvujú. Lebo len úsilie o dosiahnutie takýchto hodnôt má schopnosť dať životu človeka skutočnú hodnotu. Má schopnosť učiniť ho skutočne plnohodnotným.

Spravodlivosť, čestnosť, čistota, ušľachtilosť, dobro, túžba po poznaní pravdy o zákonitostiach života a túžba po pochopení zmyslu vlastného bytia – toto sú tie vysoké hodnoty, ku ktorým by malo byť zamerané úsilie každého človeka. Ak by tomu tak bolo, svet by bol už dávno plný hodnotných ľudí. Na základe svojho úsilia by dosahovali vysokú morálnu úroveň a ich túžba po poznaní pravdy by v nich prebudila, stimulovala a plne rozvinula schopnosť samostatného myslenia. Toho dôsledkom by bola vysoko morálne stojaca ľudská osobnosť, schopná samostatne myslieť a uvažovať.
Biznis z pudov zrodený
Aká však je a, žiaľ, vždy v histórii bola na tejto zemi realita? Tou realitou boli ľudia, široké masy ľudí, na míle vzdialené od ideálu spomínaného vyššie. Ľudia, ktorí nikdy netúžili po poznaní pravdy o zákonitostiach života, či po pochopení zmyslu vlastného bytia. Ľudia, ktorí o týchto veciach nikdy vážne neuvažovali a vnútorne sa nimi nikdy vážne nezaoberali. Preto je ich myseľ lenivá a plytká. Mľandravá a neschopná námahy. Pohybujúca sa vždy iba v plytkých vodách banálnosti života, bez túžby vyplávať už raz konečne na šíre, otvorené, voľné more.

Jesť, piť, užívať si a čo najmenej myslieť! Toto bolo vždy cieľom väčšiny ľudí na zemi. Všetko, čo človek robí, a to vrátane človeka súčasného, má buď priamy, alebo nepriamy vzťah k týmto štyrom základným kategóriám ľudskej činnosti. Oni predstavujú celý ich duševný obzor. A práve túto skutočnosť si všimli mnohí takzvaní šikovní, ctižiadostiví a podnikaví. Pochopili, že ak sa bude týmto elementárnym sklonom ľudí vychádzať v ústrety, dá sa na tom výborne zarobiť. Tak vznikli celé odvetvia priemyslu a kultúry, profitujúce z nadbiehania duševnej malosti a nízkosti, pričom tajomstvo úspechu spočíva v tom, že sa nízka hranica duševného rozsahu väčšiny nikdy neprekračuje. Smerom nadol od tejto hranice to môže ísť akokoľvek hlboko.

Úspech spočíva v nízkosti! Je v nadbiehaní nízkosti a malosti. Tak to ľudia chcú a tak je im to preto dávané. Ponuka zodpovedá dopytu. Ľudstvo sa topí vo vlastnej nízkosti. Blažene sa v nej prevaľuje ako prasa v bahne. Väčšine to vyhovuje a je spokojná. A preto tí nemnohí, ktorých to trápi a ktorí vyčnievajú z radu, pretože túžia po niečom hodnotnejšom, sú väčšinou nepochopení. Tí, ktorí chcú svojim úsilím o vysoké hodnoty naplniť pravú veľkosť svojho človečenstva, sú tomuto svetu cudzí. Ba mnohokrát sú dokonca považovaní za rušiteľov všeobecnej harmónie a zhody. Väčšina ich jednoducho nedokáže pochopiť.

Preto sa nečítajú skutočne dobré knihy a nepočúva skutočne dobrá hudba. Preto naozaj dobré filmy nikdy nezaznamenávajú masový úspech, ale možno ich vidieť iba vo filmových kluboch. Preto sú hodnotné stránky na internete omnoho menej navštevované než tie bez hodnoty a tak ďalej a tak ďalej.

Cesta úzka a cesta široká
Na zemi je to jednoducho takto. A o tom, že je to práve takto, hovoril už Kristus vo svojom podobenstve o dvoch cestách. O ceste širokej, po ktorej kráča väčšina, avšak práve táto široká cesta vedie do záhuby, a o ceste úzkej, ktorú nachádzajú iba nemnohí, avšak jedine ona je cestou do života. Do skutočného života plnohodnotnej ľudskej bytosti, ktorá dokáže dať vlastnému životu pravú hodnotu prostredníctvom svojho úsilia o pravé a skutočné hodnoty. Prostredníctvom svojho úsilia o spravodlivosť, čestnosť, čistotu, ušľachtilosť, dobro a ľudskosť, prostredníctvom svojej túžby po poznaní pravdy o zákonitostiach života, ako i svojou túžbou po pochopení zmyslu vlastného bytia.

Ak človek chce byť človekom, musí sa k tomu vzchopiť! Ak to nedokáže a pohodlne sa prispôsobí len oným nízkym, živočíšnym cieľom, len onému nízkemu, plytkému, nenáročnému a lenivému štandardu myslenia, vzdiali sa od toho, čo ešte možno považovať za človeka. Stane sa iba živočíchom, navonok sa na človeka podobajúcim. Živočíchom, sebaisto kráčajúcim po širokej, vydláždenej ceste úpadku ľudskosti. Po ceste, smerujúcej k absolútnej deštrukcii jeho osobnosti. To je ono zatratenie, o ktorom hovoril Kristus. Je to záhuba bytosti, ktorej existencia nemá už nijaký zmysel, pretože sa vzdialila od napĺňania veľkosti svojej podstaty. Pretože sa spreneverila veľkosti vlastného človečenstva.

Je len prejavom pohodlnosti myslenia, ak niekto verí, že má pravdu a musí ísť správne, keď tak ako on ide väčšina a tomu, čomu verí on, verí väčšina. To je zásadný omyl, pretože len tí, ktorí dokážu prekročiť hranicu všeobecnej duševnej malosti, môžu nájsť onú úzku cestu do života. Ku ktorým z nich chceš, človeče, patriť ty?
Súhlasí RighteousFred


2.
označiť príspevok

Kasafran
   17. 11. 2017, 14:55 avatar
Attis,
z obsahu Tvojho príspevku cítiť, že máš skutočný záujem o povznesenie súčasnej úrovne myslenia a konania svojich spoluobčanov, a preto očakávam, že im/nám poradíš, akými spôsobmi, formami a metódami to môžeme v existujúcich dosiahnuť...?


3.
označiť príspevok

Fotooon muž
   17. 11. 2017, 15:01

Príspevok bol vymazaný administrátorom.5.
označiť príspevok

ardzun muž
   17. 11. 2017, 15:20

Príspevok bol vymazaný administrátorom.4.
označiť príspevok

attis
   17. 11. 2017, 15:19 avatar
2/ Stačí zaviesť pravdu,ako cieľ človeka.
Súhlasí RighteousFred


6.
označiť príspevok

peter67 muž
   17. 11. 2017, 15:21

Príspevok bol vymazaný administrátorom.8.
označiť príspevok

attis
   17. 11. 2017, 15:28 avatar
6/ Tú pravdu,že cieľom ľudstva má byť človek a život samotný.To je dosť morálne aj ľudské.
Súhlasí RighteousFred


7.
označiť príspevok

Grofik šrobik muž
   17. 11. 2017, 15:21 avatar
4{ Pravda je ze v Somalsku kapu deti od hladu a smadu...)))
Súhlasí Kasafran


9.
označiť príspevok

Kasafran
   17. 11. 2017, 15:38 avatar
(4) Attis,
v mojej reakcii na Tvoju tému som Ťa vyzval, aby si im/nám poradil, akými spôsobmi, formami a metódami to môžeme v existujúcich podmienkach dosiahnuť...?
Tvojej odpovedi chýba konkrétny postup, ako a k akej pravde sa treba dopracovať a akým spôsobom ju spoznať, pochopiť a podľa nej konať...!


10.
označiť príspevok

RighteousFred
   17. 11. 2017, 15:49 avatar
Každý musí zaČať od seba. A to, teda ak chce ísť cestou mieru, nepodporovať tento systém. Inak povedané obetovať svoje štandardné pohodlie a hlavne nepritakávať na každú hovadinu, len aby som nevytŕčal z davu.
Súhlasí attis
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 18:45,  Kresťania koľko vynálezov ?
dnes, 18:45,  Mytológia ti ide. Ako tvoje rusalky antropozofické. :)
dnes, 18:43,  1001 vynálezů – Objev muslimské dědictví v našem světě (je výstava objíždějící...
dnes, 18:43,  Vylepšení střelného prachu – Ačkoliv Číňané vynalezli střelný prach a použili to...
dnes, 18:43,  Kulatost země – do 9. století, mnozí muslimští učenci považovali za samozřejmost, že...
dnes, 18:42,  Moderní šeky – odvozené z arabského slova „sakk“ a znamená napsaný slib pro platbu za...
dnes, 18:42,  Systém číslování – který se používá po celém světě, byl pravděpodobně vynalezen v...
dnes, 18:42,  Kuličkové pero – bylo vynalezeno pro egyptského sultána v roce 953 poté, co požadoval...
dnes, 18:42,  Očkování – nebylo poprvé vynalezeno Jennerem nebo Pasteurem, ale bylo vymyšleno v...
dnes, 18:42,  Prvý lietal Daidalos
dnes, 18:41,  Větrný mlýn – byl vynalezen v roce 634 pro perského vládce a byl použit na drcení obilí...
dnes, 18:41,  Destilace – Oddělení kapalin skrz jejich odlišné stupně bodu varu, byl vynalezen okolo...
dnes, 18:41,  Prostředky na mytí – Praní a umývání jsou náboženské předpoklady pro Muslimy, což je...
dnes, 18:40,  Funkce a využití světla – Starověcí Řekové se domnívali, že naše oči vyzařují...
dnes, 18:39,  Tá žena je kto ?
dnes, 18:39,  Počátky v létání – Tisíc let před Bratry Wrighty, muslimský básník, astronom,...
dnes, 18:36,  https://lh5.googleusercontent.com/proxy/chvhywtvuq2dJDGhNe04txlmLowiDGmcXvk0W9eqhvaTk4cmh6hNlOEqD...
dnes, 18:34,  https://www.interez.sk/wp-content/uploads/2017/05/history-lists-11-things-you-may-not-know-about-...
dnes, 18:33,  (34) Milníčko, odporúčam Ti, aby si hrozby toho "znovuzrodenca" nebral až tak...
dnes, 18:33,  Ja píšem o starovekých egypťanoch, nie súčasných. Trošku si to v tej hlavičke uprataj.
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Za svoje skúsenosti musíme v živote platiť. Ak máme šťastie, dostaneme zľavu.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(71 199 bytes in 0,510 seconds)