Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Marxovo učenie nezlyhalo

21
reakcií
778
prečítaní
Tému 13. januára 2018, 13:52 založil Kasafran.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
06. 01. 2010
72
06. 03. 2020
6
01. 07. 2019
15
14. 09. 2018
1
02. 03. 2018
6
08. 03. 2015
13
 
 


1.
označiť príspevok

Kasafran
   13. 1. 2018, 13:52 avatar
Marxovo učenie nezlyhalo
PETER DINUŠ
utorok 09. január 2018

V minuloročnom novembrovom čísle časopisu PROFIT vyšiel článok s názvom „Marx sa zmýlil, jeho teórie v praxi nefungovali“. Autor článku Jozef Ryník medzi inými oslovil s otázkami týkajúcimi sa aktuálnosti Marxovho diela Petra Dinuša z Ústavu politických vied SAV. Pri zapracovaní niektorých viet z jeho odpovedí došlo k hrubému skresleniu. Po dohode s P. Dinušom prinášame jeho odpovede na otázky J. Ryníka v plnom znení (titulok Slovo).

Marx urobil veľmi dobrú analýzu kapitalizmu, len jeho závery, čím ho nahradiť, neboli veľmi úspešné v praxi. Prečo?
Na uvedenom závere sa zhodujú viacerí buržoázni autori. Oceňujú analýzu kapitalizmu, ktorú vypracoval Marx, ale odmietajú „politické, utopické a vizionárske elementy“ jeho prác. Marxológovia rozkladajú Marxovu teoretickú koncepciu na tri základné zložky – deskriptívno-analytickú, kritickú a vizionársku. Poukazujú pritom na napätia alebo priamo nezlučiteľnosť vedeckej a „prorockej“ zložky jeho diela. Marx ekonóm a sociológ je vynikajúcim analytikom, ale Marx učiteľ a prorok je mizerným autorom. Inými slovami, Marxova interpretácia genézy a fungovania kapitalizmu je akceptovateľná, ale jeho perspektíva prekonania kapitalizmu nie. V podstate to nie je nič iné len rozlišovanie medzi „dobrým“ a „zlým“ Marxom, resp. medzi „živým“ a „mŕtvym“ v Marxovom diele. Pri takomto dualistickom hodnotení Marxovho teoretického odkazu sa však ľahko dostaneme za hranice jeho objektívneho poznania a výkladu. Nemôže potom prekvapovať, že súčasný britsko-americký historik N. Ferguson označuje Marxa za židovského odpadlíka, gaunera a odporného človeka. Polemizoval by som s vašim názorom, že Marxove závery, čím nahradiť kapitalizmus, neboli v praxi veľmi úspešné. Kapitalizmus bol v mnohých štátoch nahradený socializmom, t. j. tým, čo Marx v práci Kritika gothajského programu nazýva prvým štádiom komunizmu. Väčšina z týchto štátov mala prevažne agrárny charakter so zodpovedajúcou úrovňou vzdelania, školstva, zdravotníctva, vedy, kultúry. V priebehu socialistického vývoja sa však z týchto krajín stali moderné priemyselno-agrárne štáty.

Ako sa politici poučili zo zlyhania Marxovho učenia v praxi?
Marxovo učenie nezlyhalo, bez teórie historického materializmu nie je možné vedecky vysvetliť súčasné spoločenské procesy. Zostáva historickou iróniou, že krajiny, ktoré po roku 1989 okázalo pochovali marxizmus, priamo chrlia dôkazy o správnosti marxistických téz o triedne antagonistickom charaktere kapitalistickej spoločensko-ekonomickej formácie. Základnou spoločenskou realitou triedne antagonistickej formácie je triedny boj. Predmetom triedneho boja medzi menšinou súkromných vlastníkov výrobných prostriedkov (buržoáziou) a námezdne pracujúcou triedou (proletariátom) je aj samotný marxizmus. Od jeho vzniku buržoázia proti nemu vedie ostrý ideologický boj so zrejmým cieľom zbaviť proletariát tejto revolučnej „zbrane“. Triedny boj prirodzene neprebieha len v teoreticko-ideologickej oblasti. Najviditeľnejšie sa prejavuje v politike. Ak sa mám vrátiť k vašej otázke, tak z marxistického stanoviska je podstatným to, akí politici sa mali poučiť: buržoázni alebo proletárski? Tí prví sú poučení v tom zmysle, že svoj triedny boj viedli a vedú veľmi úspešne a efektívne, že v ňom musia naďalej nepretržite, od rána do večera pokračovať, tí druhí hľadajú príčiny, prečo došlo koncom 20. storočia k porážke revolúcie. Proletariát, ktorý sa stal nositeľom marxizmu, prehral studenú vojnu, ktorú mu vyhlásila západná finančná oligarchia ústami W. Churchilla krátko po skončení druhej svetovej vojny. Inými slovami, v medzinárodnom triednom boji mal jeden z účastníkov „navrch“. Predpoklad, že proces výstavby socializmu dosiahol už taký stupeň, že sa stal nezvratným, sa ukázal ako falošný. Zostáva mimo pochybnosť, že vedomé úsilie zlikvidovať socializmus v ZSSR a ďalších štátoch a nahradiť ho kapitalizmom, nebolo prianím robotníckej triedy.
Súhlasí RighteousFred, sta2rky


8.
označiť príspevok

Lemmy muž
   13. 1. 2018, 15:13 avatar
Komunistická ideológia zlyhala hneď na začiatku v Československu. Akonáhle sa dostali k moci, vraždili nielen komunistov, ale aj sociálnych demokratov, a vôbec, kohokoľvek, koho chceli. So špinavou krvou na rukách sa nedá vybudovať čestná spoločnosť. Ľudia získali prirodzený odpor ku komunistom, veď aj tak im hovorili, že sú to papaláši.


9.
označiť príspevok

Kasafran
   13. 1. 2018, 15:34 avatar
(8) Lemmy,
nedá mi, aby som Tvoj príspevok neporovnal inak, ako s postojmi ostatných politicky i historicky retardovaných antikomunistov pôsobiacich na tomto DF...


10.
označiť príspevok

Lemmy muž
   13. 1. 2018, 15:36 avatar
Retardovaný si tu len ty. Už si zabudol na nezmysel o Jeľcinovi, že je podľa teba Žid? A iné bludy… zdá sa, že súťažíš v písaní nezmyslov s katolíkom Tvojoponentom. 


12.
označiť príspevok

Kasafran
   13. 1. 2018, 17:01 avatar
(10) Lemmy,
tu som skopíroval len časť z mojej odpovede na polemiku o pôvode Jeľcina, po ktorej si sa v tej téme odmlčal
(13. 8. 2017, 16:48)

Výber z článku pre Lemmyho...
Putin a Izrael
The Saker
30.12.2015 Komentáře Témata: Izrael, Rusko, Židé 3538 slov

Během Jelcinových let byla převážná většina členů vlády a, obzvláště, jejich poradci židé. Židé také řídili téměř všechna oficiální média. Abyste si udělali představu, jak převládající trend to v 90. letech byl, zde je seznam židů na vysokých úrovních v Jelcinově Rusku. Našel jsem na internetu.

1991-1999

Boris Jelcin (Jelcin – žid oženěný s židovkou).
Naina Jelcin – židovka.
Poradce prezidenta pro ekonomické záležitosti – Livšic – žid.
Během celé Jelcinovy vlády (1991-1999) byla většina poradců židy. Šéf prezidentské kanceláře Filatov, Čubajs, Vološin, dcera prezidenta (nová pozice židovských úřadů) Taťjana Djačenko (podle židovského práva – halachy – je jako dcera židovky židovkou). – všechno židé.

Ďalej nasledoval rozsiahly zoznam členov vlády RF židovského pôvodu pod vedením Jeľcina...


13.
označiť príspevok

Lemmy muž
   13. 1. 2018, 17:07 avatar
Však toto je ten tvoj blud o Jeľcinovi. Inak, od fašistu sa nedá nič dobré čakať. Neuvedomuješ si, že práve takí ľudia ako ty sú zodpovední za vraždu Slánskeho a ďalších komunistov? A čuduješ sa, že komunisti skrachovali. Robíš z komunizmu odporné divadielko, tak sa nemožno čudovať, že dnešná mládež nemá záujem o komunistické táraniny. Komunisti ani nemajú voličov. Pod jedným percentom, to je ozaj výhra. Aj to je možno dôvod, prečo sú komunisti proti demokracii a slobode slova. Inak, ty zneužívaš slobodu slova šírením fašistických kydov.


14.
označiť príspevok

Kasafran
   13. 1. 2018, 18:55 avatar
(13) Lemmy,
skutočne stále viac a viac odhaľuješ masku svojho falošného humanizmu...
Určite vieš, že o prípravu, vznik a priebeh politických procesov v Československu, Maďarsku a Poľsku sa "postarala" americká CIA spustením akcie pod názvom Splinter Factor. Knihu o tejto akcii napísal britský novinár Steward Steven v roku 1974, ktorá následne vyšla v Amerike, Kanade, Anglicku, Francúzsku, Nemecku a inde. U nás vyšla až v roku 1991 pod názvom Výbušnina. Už som sa o nej viackrát zmienil aj na tomto DF...

Steven v nej popisuje akciu CIA, ktorá odštartovala politické procesy v 50. rokoch v celom východnom bloku. Národní komunisti v jednotlivých východných štátoch boli neprávom označení za agentov CIA a vo väčšine prípadov sa po mučení priznali a boli popravení - napr. v Československu Rudolf Slánsky...
Súhlasí Romanov


11.
označiť príspevok

RighteousFred
   13. 1. 2018, 15:42 avatar
Zlyhali komunisti, nie komunistická ideológia. Inak komunizmus nebol a nieje ani nijaká jeho presná predstava. Preto sa ľudia obávajú zbytočne, lebo ani nevedia čoho.
Komunizmus mal iba vzniknúť na základe určitých hodnôt a priorít spoločnosti, ktorá uprednostňovala ľudský život, komunitu viac, ako veci, či peniaze. Kto to zbabral, boli jednotliví ľudia, debilní ľudia. Nie komunistická idea.
Súhlasí sta2rky


2.
označiť príspevok

Kasafran
   13. 1. 2018, 13:54 avatar
Dokončenie

Marx tvrdil, že povaha kapitalizmu je nestála, vytvára nerovnosti a skôr či neskôr skolabuje. Prečo sa to ešte nestalo?
Áno, kapitalizmus je rozporný systém, ktorý v Marxovej teórii na svoje antagonizmy nakoniec doplatí; kapitalizmus si sám vytvára podmienky svojho prekonania. Základná marxistická odpoveď na vašu otázku by znela takto: kapitalizmus doteraz neskolaboval, pretože existujúce výrobné vzťahy stále pôsobia na rozvoj výrobných síl. Kapitalizmus má dlhšiu životnosť, než akú predpokladali v ZSSR predovšetkým od čias Chruščovovej éry, ktorá sa vyznačovala optimizmom z dobývania vesmíru, mierového využívania jadrovej energie, dekolonizácie, nástupu sociálneho štátu, nárastu antikapitalistického hnutia vo svete a pod. V dôsledku oslabenia vraj kapitalizmus už takmer nie je schopný odporu, údajne sa na celom svete rúcal. Tento záver bol rovnako falošný ako ten, podľa ktorého socializmus kráčal nezadržateľne k víťazstvu. Vo svojej podstate je však stále platná Leninova koncepcia imperializmu ako najvyššieho a posledného štádia kapitalizmu. Toto štádium Lenin označil za predvečer socialistickej revolúcie.

Prečo zrušenie súkromného vlastníctva nefunguje? Je to aj kvôli tomu, že človek je od prírody sebecky?
Sebeckosť človeka v zmysle nenásytnej túžby obohatiť sa vyplýva v podmienkach kapitalizmu zo samotnej podstaty kapitálu, nie od prírody. Spoločenské vlastníctvo výrobných prostriedkov bolo namiesto súkromného najskôr zavedené v Sovietskom zväze. Ak by nefungovalo, zo ZSSR by sa v priebehu prvých päťročníc nemohla stať ekonomická veľmoc, ktorá počas druhej svetovej vojny dokázala úspešne vzdorovať priemyselne vyspelému útočníkovi – Hitlerovmu Nemecku. Zavádzanie spoločenského vlastníctva výrobných prostriedkov sa stalo hlavnou príčinou, prečo zvrhnuté majetné triedy vyvolali v Rusku krátko po roku 1917 občiansku vojnu. Triedna ofenzíva západnej buržoázie proti spoločenskému vlastníctvu pokračovala vo forme studenej vojny až do pádu východoeurópskeho socializmu. Bolo teda v jej záujme túto formu vlastníctva podkopávať. Známy britský historik E. Hobsbawm poznamenáva, že centrálne riadená a plánovaná ekonomika socialistických krajín bola životaschopná. Až interakcia ekonomík sovietskeho typu s kapitalistickou svetovou ekonomikou učinila od 60. rokov socializmus zraniteľným. Treba upozorniť aj na skutočnosť, že spoločenské vlastníctvo nepoznalo vykorisťovanie práce, nezamestnanosť, periodické ekonomické krízy, nebol mu neznámy rast výroby, zvyšovanie produktivity práce, masové zavádzanie strojov a novej techniky, skracovanie pracovnej doby, zvyšovanie životnej úrovne pracujúcich.

Musia byť dejiny len dejinami triednych bojov? Nemôžu protichodné záujmové triedy (vlastníci kapitálu a pracujúci) aspoň dočasne spolupracovať?
Triedny boj je objektívnou zákonitosťou, hlavným obsahom a hybnou silou vývoja všetkých antagonistických spoločensko-ekonomických formácií. Základné záujmy dvoch hlavných tried za kapitalizmu sú nezlučiteľné, pramenia z protikladného postavenia spoločenských tried v kapitalistickom systéme materiálnej spoločenskej výroby. Vzdávať sa proletárskeho triedneho boja znamená vzdávať sa spoločenského pokroku, vzdávať sa revolúcie ako najvyššej formy triedneho boja. Úsilím buržoázie je dosiahnuť s proletariátom tzv. triednu harmóniu alebo triedny kompromis. V tomto smere z ľavicového politického spektra pôsobila (a doteraz pôsobí) sociálna demokracia. Najznámejším príkladom triedneho kompromisu sa stalo Švédsko, ktoré zavádzalo už od tridsiatych rokov 20. storočia tzv. sociálny štát. Ten sa však v západnej Európe pod náporom tzv. neoliberalizmu rozpadá. To svedčí o skutočnosti, že buržoázia nikdy neprestala viesť svoj triedny boj. Inak nemôže prežiť.

Marx tiež tvrdil, že akumulácia kapitálu urýchľuje vytláčanie robotníkov strojmi a vytvára nezamestnanosť. Deje sa to aj teraz alebo staré pracovné miesta vždy nahradia nové?
S akumuláciou kapitálu neustále rastie stupeň vykorisťovania námezdne pracujúcich kapitalistami. Je to nezmeniteľný ekonomický zákon kapitalistického poriadku. Nezamestnanosť rastie tou mierou, ako kapitalisti akumulujú kapitál, rozširujú výrobu a zavádzajú stále nové stroje. Za kapitalizmu je použitie strojov spojené s ostrými rozpormi. Zavedenie každého nového stroja robí určitý počet robotníkov zbytočným. Robotníci vytlačení strojmi môžu, ako tvrdia obhajcovia buržoázie, ľahko nájsť uplatnenie, pretože sa rozširuje výroba. Avšak v skutočnosti sa výroba vždy rozširuje pomalšie, než sú robotníci vytlačovaní strojmi. Preto podnikatelia masovo prepúšťajú robotníkov, ktorí sa stali prebytočnými. Títo robotníci prichádzajú na trh práce a stávajú sa z nich nezamestnaní. Armáda nezamestnaných však rastie nielen z radov proletárov vytlačovaných strojmi, ale je doplňovaná aj z radov ožobráčených malovýrobcov. Nezamestnanosť zostáva stálym, trvalým javom kapitalizmu, je jeho nutným sprievodcom. Kapitáloví vlastníci ju využívajú na to, aby vykonávali nátlak na zamestnaných robotníkov, aby znižovali ich životnú úroveň, zhoršovali pracovné podmienky a na základe toho zvyšovali svoje zisky.
Súhlasí RighteousFred, sta2rky


16.
označiť príspevok

sta2rky muž
   13. 1. 2018, 19:44 avatar
Len tak na okraj, humanista nemôže súhlasiť s kapitalistickým systémom. Ten svojou podstatou je nehumánny, predpokladá nerovnomerné, individuálne vlastníctvo výrobných prostriedkov a zdrojov. A privlastňovanie si produktov práce zamestnancov. Sú tam aj ďaľšie nehumánne aspekty v morálnej a spoločenskej oblasti.
Súhlasí Kasafran


3.
označiť príspevok

Mil@níčko muž
   13. 1. 2018, 13:56 avatar
Mars ór Marlboro ?
Súhlasí Osvietený


6.
označiť príspevok

Kasafran
   13. 1. 2018, 14:27 avatar
Mil@níčko ,
samozrejme, že Mars - ten je jediný a možno večný. Marlboriek vyrobil Philip Morris od roku 1924 desiatky miliárd a všetky išli do luftu...
No a z hľadiska vyrobeného množstva boli naše Marsky určite vzácnejšie...


7.
označiť príspevok

Mil@níčko muž
   13. 1. 2018, 14:50 avatar
Takže Detvy ?


4.
označiť príspevok

Osvietený muž
   13. 1. 2018, 14:06

Príspevok bol vymazaný administrátorom.17.
označiť príspevok

Kasafran
   13. 1. 2018, 20:21 avatar
(4) Ožiarený,
Peter Dinuš, o ktorom sa zmieňuješ je narodený v roku 1955! Peter Dinuš, autor obsahu článku uvedeného v mojej téme sa narodil v roku 1980 - čo Ty na to, ospravedlníš sa mu...?!
Opäť si len predviedol, že je najvyšší čas dať si zreštartovať svoje humanoidné vedomie...


18.
označiť príspevok

Osvietený muž
   13. 1. 2018, 20:24

Príspevok bol vymazaný administrátorom.19.
označiť príspevok

Kasafran
   13. 1. 2018, 20:55 avatar
(18) Ožiarený,
podľa seba súdiš iných? Myslíš si, že Tvoja neustále verklikovaná propagácia sionfašizmu je beztrestná na večné časy a nikdy inak...?

PhDr. Peter Dinuš, PhD. - profesijný životopis

Narodený – 1970

1988 – 1993 – štúdium na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského, Bratislava
1993 – Mgr.
1994 – 1995 – Okresný úrad životného prostredia Bratislava I.
1994 – 1999 doktorandské štúdium na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského, Bratislava
1995 – 1996 – pracovník aparátu Kresťanskodemokratického hnutia
1996 – 1998 – pracovník TV Com spol. s r. o.
1999 – PhD.
1999 – 2002 – poradca, MS SR
2002 – 2006 – pracovník Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu P ČR
2003 – 2005 – prednášal na Pedagogickej fakulte Karlovej univerzity, Praha
2006 – PhDr.
2007 – pracovník Ústavu politických vied SAV


20.
označiť príspevok

Osvietený muž
   13. 1. 2018, 21:01

Príspevok bol vymazaný administrátorom.22.
označiť príspevok

Kasafran
   13. 1. 2018, 21:16 avatar
(20) Ožiarený,
v tomto máš pravdu, za upozornenie na preklep Ti ďakujem. Správny rok jeho narodenia je 1970. Keď sa s ním najbližšie osobne stretnem, priznám sa mu, že som ho spravil o 10 rokov mladším...
Nože mi prezraď, dokedy ešte budeš verklíkovať s tým svojím vybraným sionfašistickým slovným arzenálom...?


21.
označiť príspevok

Osvietený muž
   13. 1. 2018, 21:12

Príspevok bol vymazaný administrátorom.5.
označiť príspevok

Osvietený muž
   13. 1. 2018, 14:09

Príspevok bol vymazaný administrátorom.15.
označiť príspevok

gabriel pb
   13. 1. 2018, 19:25 avatar
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 18:23,  edoSS zabáva :)
dnes, 18:22,  Ano Edo dostávaš čo si zaslúžiš :)
dnes, 18:22,  Tancujú na dne plesa, lebo sú psychicky na dne. *03*03*13
dnes, 18:22,  J.Tull žial toto hakovySS nemá ako pochopiť ale zhrnul si to výborne .
dnes, 18:22,  Každý človek, ktorý v sebe živí negatívne myšlienky, hnev, negatívne emócie je...
dnes, 18:20,  papúch ty si onikáš
dnes, 18:20,  Mohli odvtedy žiť v kresťanských krajinách alebo budú v budúcich životoch :)
dnes, 18:19,  Presne Edo správame sa k tebe ako si zaslúžiš !
dnes, 18:18,  J.Tull zatváraš oči pred realitou za čo bol Baláž odsúdený :) Zatváraš oči aj pred...
dnes, 18:17,  20) "Píšeš, že apoštolské cirkvi existovali za života Ježiša." No...
dnes, 18:16,  29 - no a teraz sme sa dostali na podstatu problémov ľudskej civilizácie! Alternatíva 1....
dnes, 18:12,  Lemmy, komunizmus ako idea je zakázaný v tom zmysle, že bola v podstate právne vyhlásená za...
dnes, 18:12,  Šrofik veď si to tu XY krat písal že si asocial a vyciciavaš socialny system našej krajine...
dnes, 18:06,  aj katolicka je v pohode ked si nenamysla viac ako to co je napisane ,
dnes, 18:02,  To sme aj s ňou, ale nevadí. *13*13*13
dnes, 18:01,  Píšeš, že apoštolské cirkvi existovali za života Ježiša. Tak kedy sa ustanovili? Veď...
dnes, 17:59,  Takže do prdele pôjdu všetci v Ázii, Afrike, Amerike, Austrálii, lebo nežili podľa...
dnes, 17:59,  Prečo zakokoťuješ fórum tvojimi kokotskými výlevmi pod vlpyvom drog spamer...
dnes, 17:58,  Ze nie cirkev ta zachrani Ale len ON ak bude chciet
dnes, 17:57,  15) Aké slová ?
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Musíš sa veľa učiť, aby si vedel, ako málo vieš.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(97 698 bytes in 0,235 seconds)