Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Manželstvo s neveriacim

24
reakcií
3468
prečítaní
Tému 15. septembra 2010, 09:01 založil Ónya.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
05. 06. 2015
40
27. 01. 2010
30
23. 07. 2009
146
 
 


1.
označiť príspevok

Ónya žena
   15. 9. 2010, 09:01 avatar
Zaujíma ma , ako veriaci riešia svoje citové vzťahy..čo ak sa veriaci zamiluje do neveriacej , alebo veriacej iného vierovyznania.., alebo keď sa neveriaca zamiluje do veriaceho - ako tento rozdiel vplýva na ich vzťah ,.. hrozí takému vzťahu zánik - ak v ňom nie je maximálna tolerancia ? Nie sú to už len predsudky, a fakt, že viera (ak ju nezdieľajú obaja rovnako) je prekážkou vzťahu ?.. a toť nižšie keď čítam, tak nechápem akými predčasnými starosťami si človek dokáže komplikovať život ...
.............
Z článku:
Chcem vás poprosiť o pár slov k problému manželov, z ktorých je jeden veriaci a druhý nie. Som presved-čená, že tento typ manžel-stva je najrozšírenejší, stačí sa rozhliadnuť v kos-tole. Nielen ja, aj moja priateľka sa mi napríklad sťažuje, že jej veľmi chýba spoločná modlitba, návšteva bohoslužieb. Teraz čakajú dieťatko a už si dopredu robí starosti, ako bude sama zvládať náboženskú výchovu. Čo jej môžem poradiť, keď si sama neviem pomôcť ? Dúfam, že ak by ste sa chceli venovať tomuto problému, vynecháte obľúbenú radu mnohých kňazov, že na tieto veci treba myslieť pred manželstvom. Tá nám už teraz naozaj nepomôže.
Jarmila

www.dtp.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


23.
označiť príspevok

Anette žena
   15. 9. 2010, 14:17 avatar
Také manželstvá môžu byť plné stretov názorov, no môžu byť aj celkom harmonické, ak si ten veriaci necháva tú vieru viacmenej pre seba, nevnucuje ju, ani deťmi moc nemanipuluje proti vôli neveriaceho partnera.


2.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   15. 9. 2010, 09:13 avatar
Veriaci ak chce dobre vychádzať so svojim okolím všeobecne a v tomto prípade s neveriacim manželským partnerom, najlepšie je snažiť sa byť príkladným kresťanom v duchu " miluj svojho blížneho, ako samého seba." Ak je pre druhých život so mňou, kresťanom príjemný, mnohé trecie plochy a tvrdé hrany sa prekryjú láskou.


5.
označiť príspevok

Degon
   15. 9. 2010, 09:27 avatar
Slušný človek, toto platí do vtedy, kým manželov spája dieťa, alebo láska - sex. Až toto pominie (dieťa odrastie), tak sa medzi manželmi začínajú prejavovať ich rozdielnosti (najmä intelektuálneho charakteru) a mnohí potom radšej dajú prednosť rozchodu. Treba si uvedomiť, že prežívame krízu rodiny a tá má svoje logické príčiny, ktoré tu nemožno všetky vymenovať.


8.
označiť príspevok

Vlado muž
   15. 9. 2010, 09:34 avatar
Vymenuj raz, dva, tri logické príčiny. Pochopím, že keď je kríza, že sa nedá vymenovať všetky.


13.
označiť príspevok

Degon
   15. 9. 2010, 10:49 avatar
Vlado, to patrí do oblasti sociológie a je toho na internete množstvo. Ja by som však chcel poukázať na pojem "láska", ktorý sa často spojuje s pojmom "vášeň", alebo "sex". Nejestvuje viac zneužívané slovo, ako je láska. Ale za ním sa najčastejšie skrýva niečo celkom iné! Snaha o ovládnutie a zmanipulovanie iných. Láska môže a v praxi aj má mnoho negatívnych prejavov o ktorých sa však nemôže otvorene vravieť, lebo sme si zvykli lásku považovať za "tabu". Pôvodný význam "lásky", ktorý poznáme od Ježiša a mystikov je niečo celkom iného, ako sa nám to servíruje v masmédiach, alebo v kostole. na to je však treba "triezvu hlavu" a nie emocionálne vášne...
Súhlasí Boris


14.
označiť príspevok

Boris muž
   15. 9. 2010, 10:53 avatar
toto tu chybalo ako sol


15.
označiť príspevok

Vlado muž
   15. 9. 2010, 10:54 avatar
No, len pred chvíľou som si prečítal tvoj nárek: Trochu som sa tu rozhliadol, ale je to tu bieda... Mnoho rečí, ale žiadna múdrosť... Asi to tu vzdám... Už nemám náladu na prázdne reči... Kedy má život zmysel?#post73

Reku, mohol si uviesť tri logické príčiny. (Veď ťa len v tom podporujem, aby si pozdvihol diskusiu, lebo je tu bieda.)


17.
označiť príspevok

Degon
   15. 9. 2010, 11:03 avatar
Vladko, dovoľ mi, aby som mohol slobodne diskutovať o tom, čo sám považujem za vhodné a nie o tom, čo mi naservírujú iní...


7.
označiť príspevok

Vlado muž
   15. 9. 2010, 09:32 avatar
Humanista, ak chce dobre vychádzať so svojim okolím všeobecne a v tomto prípade s teistickým manželským partnerom, najlepšie je snažiť sa byť príkladným humanistom v duchu „Miluj každého druhého oveľa viac než seba samého.“ Ak je pre druhých život s humanistom príjemný, mnohé trecie plochy a tvrdé hrany sa prekryjú láskou.

Citujem: Výzvu „Miluj blížneho svojho, ako seba samého“ považujú kresťania za vrchol altruizmu. Ja však tvrdím, že to má od altruizmu ešte ďaleko, pretože sa dá veľmi ľahko požadovať oveľa viac: „Miluj každého druhého oveľa viac než seba samého.“ Prečo sa za samozrejmú normu považuje milovať seba a za významnú zásluhu milovať druhého, ale nie viac ako seba? Sebaláska by predsa mala byť z kresťanského hľadiska zvrátenosťou, spoločensky žiadúci je krajný altruizmus.

adam.humanisti.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


11.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   15. 9. 2010, 09:59 avatar
Milovať svojho blížneho ako samého seba je návod, pri ktorom si môžeme vždy overiť, či by sa nám páčilo niečo , čo chceme v konkrétnej situácii urobiť druhému. Žiadny človek toto nedokáže robiť dokonalo, ale mal by vyvinúť maximálnu snahu.Nejedná sa o zvrátený druh sebalásky, kde vidím iba seba.Milovať druhého viac ako seba, by bolo lepšie, ale neviem, či to v praxi funguje, keď nedokážeme splniť ani to kresťanské pravidlo? Poznáš nejaký príklad, kto sa tým riadil, alebp riadi?


12.
označiť príspevok

Vlado muž
   15. 9. 2010, 10:19 avatar
SČ: keď nedokážeme splniť ani to…

A načo sú ti potom dobré také pravidlá, o ktorých usudzuješ, že ich ani nevieš splniť?


18.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   15. 9. 2010, 11:29 avatar
To,že niečo považujem za ideál, ale sám sa k tomu ideálu len približujem, ešte neznamená, že musím na ten ideál rezignovať. Som nedokonalý človek ( to nie je výhovorka , ale fakt), preto nedokážem sa dokonale dobre správať k druhým, ale to neznamená, že sa nemám o to snažiť.


3.
označiť príspevok

Ónya žena
   15. 9. 2010, 09:14 avatar
mno dobre,...ale neveriaceho ťažko primäť k tomu aby veril, on sa môže len prispôsobovať..


4.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   15. 9. 2010, 09:16 avatar
Neveriaci sa tiež môže stať veriacim , ak mu veriaci ukáže svojim životom, že je lepšie byť veriacim, ako neveriacim.


19.
označiť príspevok

ruwolf muž
   15. 9. 2010, 13:03 avatar
Žiaľ, toto ešte nikdy nikto nikomu neukázal.
Súhlasí Ónya, Scarlett


20.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   15. 9. 2010, 13:07 avatar
a moze sa s veriaceho stat neveriaci? )))


21.
označiť príspevok

Ónya žena
   15. 9. 2010, 13:29 avatar
môže a aj opačne s neveriaceho veriaci ..") ale stáva sa to iba v ojedinelých prípadoch ..buď nenormálne silná láska, alebo choroba alebo silný šokujúci zážitok..


22.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   15. 9. 2010, 14:01 avatar
a da sa byt zaroven veriacim aj neveriacim? ))


24.
označiť príspevok

Ónya žena
   15. 9. 2010, 15:22 avatar
hmm ..to je asi môj prípad..,, verím a viem že nejaká vyššia sila existuje , mám tzv. svojho "Boha..ale necítim sa byť veriacou pritom som z veriacej rodiny, dokonca babka bola fanatička" ..poznatkami som dospela k tomu , že náboženstvo je psychické vydieranie a hra s ľudským faktorom ..ako záťaž duše a psychiky, nenašla som vo viere zmysel, nič mi to nedáva ( nemodlím sa, nechodím do kostola , nechápem spoveď )..ale mám akýsi rešpekt pred tou vyššou silou /tej sile sa pokloním a prežehnám sa pred ňou ) nakoľko mi svoju existenciu dáva na vedomie cez vedomie.. dostávam od nej signály ...


25.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   15. 9. 2010, 15:38 avatar
podla mna, nabozenstvo by malo viest cloveka k nejakemu rozumnemu spolunazivaniu a filozofovaniu o dolezitych otazkach bytia... realita dneska vsak o tom velmi nesvedci... preco je to tak? neviem... chodil som do kostola 18 rokov lebo som musel... neznasal som tie nacvicene spartakiadne prvky, ze klaknut, postavit, sadnut a tak... neznasal som tie dookola recitovane pasaze a cviky ktore tvorili 70% casu. Co som miloval bolo ocumovanie obrazov ktore boli namalovane na plafone comu som sa venoval tych 70% casu ) zvysnych 30 boli kazne... mal som stastie na vynikajuceho pana farara ktory sa snazil vysvetlovat to co bolo v pisme napisane... ziadna politika, ziadne ponosovanie sa len kludny filozoficky vyklad... to sa mi strasne pacilo... spoved som tiez nikdy velmi nemusel pretoze mi to prislo take neprirodzene riesit svoje prehresky s cudzim clovekom... to boli veci ktore som sa hambil povedat i svojim rodicom nie to este cudziemu... spoved podla mna ma zmysel, pretoze clovek sa potrebuje porozpravat s niekym o tom co ho trapi ale to sa da len s niekym komu doveruje... a na to su tu priatelia... spoved v tradicnom slova zmysle ako sa robi v kostoloch je len jeden velky cirkus... ale hej, ludia mozu aspon spokojne spavat s falosnym pocitom istoty ze mu bolo odpustene...viera ma zmysel ak clovek veri v nieco co ma zmysel... ak ho ta viera vedie v zivote... a ano... niektori radi veria v chleba a vino a v to co im povie pan farar, pan prezident alebo zvodca sveta... lebo je to takto jednoduchsie ) nechat sa viest... lebo je tazsie verit vo svoje srdce, rozum a vo svoje schopnosti a snazit sa ich naplno zurocit v tomto velmi zvlastnom svete...
Súhlasí Ónya


6.
označiť príspevok

Ónya žena
   15. 9. 2010, 09:30 avatar
a prečo sa veriaci nestane neveriacim ? prečo sa neprispôsobí veriaci neveriacemu..)) "citujem ťa :" ak mu veriaci ukáže svojim životom, že je lepšie byť veriacim, ako neveriacim.
prečo ? .. čo by sa stalo keby to bolo opačne ? " ak mu neveriaci ukáže svojim životom, že je lepšie byť neveriacim ako veriacim "))


9.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   15. 9. 2010, 09:42 avatar
Súhlasím,že to môže a aj býva aj naopak. Ak sa kresťan nespráva príkladne, neukáže neveriacemu, prečo by sa mal stať veriacim.


10.
označiť príspevok

ranexil muž
   15. 9. 2010, 09:50 avatar
Aký problem? Podla krestanskych navodov je žena podriadená manželovi a tak ked sa vydá za neveriaceho tak bude čušt a hotovo, že? Problem je ked sa stretnu veriaci chclap a neveriaca žena- obaja hcu sefovat a tak nech sa radsej obchadzaju.


16.
označiť príspevok

majomajo muž
   15. 9. 2010, 11:00 avatar
Problém s tým majú podľa mojich skúsenosti veriaci a ich bigotné príbuzenstvo.Asi aj trchu záleží na intenzite veriaceho)lebo neviem si predstaviť že najaký bigoťák-čka sa vôbec zoznámi s ateistom-tkou. Poznám veľa ateistov ktorí sa brali v kostole na želanie svojej partnerky. Hádam vo vzťahu tento fakt ani nie je dôležitý
.
Súhlasí Ónya, Scarlett
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 19:56,  Nadja, podľa mňa, platí: „Nič nie je v rozume, čo predtým nebolo v zmysloch“. Máme...
dnes, 19:53,  Ani vakcína nemusí ešte znamenať koniec .
dnes, 19:52,  Ja som len jedna Suzka, one ja neverím v cudzie božstvá a že si z Boha môžeš urobiť čo...
dnes, 19:47,  jooj, to je traktát...
dnes, 19:47,  Teba už NIČ nezachráni, lebo nechceš prezradiť NAČO SME TU ;)
dnes, 19:46,  Zuzka8, nehnevaj sa na mňa, že Ti to napíšem, ale vyzerá to tak, že si neporozumela asi...
dnes, 19:44,  Len v tom zmysle, že ovplyvňuje jej prejavy, nie zmeny... ale máš pravdu, lenže aj tie...
dnes, 19:43,  Svetový chaos nastolený, poďme sa zachrániť, ajajaaaj *33 Všetci začneme nosiť čierne...
dnes, 19:40,  Zuzka8, ale veď to platí o všetkých /nielen/ náboženstvách, včítane toho Tvojho... *21
dnes, 19:37,  Myslím, že práve o to ide... či je dôležitejšie mať tu lásku v sebe, alebo veriť v...
dnes, 19:37,  Nadja, ale veď Ty si písala: "život dieťaťa je priamo napr, epigeneticky, ale aj...
dnes, 19:35,  Áno, mojim cieľom je pochopiť jeho pohnútky.
dnes, 19:34,  Ak je niečo nutnosť, tak sa o prioritách hovoriť nedá, to je fakt. Ale v tomto prípade by...
dnes, 19:32,  Vieš čo som Jethro *21 vyrozumela z toho brahmana? Že je na nič, ak vykonávaš...
dnes, 19:14,  Mám tomu rozumieť tak, že tým myslíš, že sme schopní pocitov, citov, takže nie sme...
dnes, 19:07,  peter67, aj keď tvrdíš, že ma nepoznáš, toľko by si už mohol vedieť, že som neveriaci...
dnes, 19:05,  Aha. No, v stredu by to bolo 74 tisic, a teraz čo si tým dokázal netuším :)
dnes, 18:59,  ondrej61, ťažký život, nákup korenie https://www.korenioddavidka.cz/eshop/provensalska-smes
dnes, 18:56,  "Spor emeritného arcibiskupa Jána Sokola a vydavateľstva W press o ochranu osobnosti a...
dnes, 18:50,  Nadja, podobných experimentov bolo viacero... "dnes" sú zakázané...a súhlasím,...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Láska je ako poleva - prvá lyžica horúca, posledná studená.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(94 832 bytes in 0,268 seconds)