Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Máme ešte vôbec slobodnú vôľu?

28
reakcií
2034
prečítaní
Tému 26. marca 2009, 19:26 založil milan.s..

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
 
 


1.
označiť príspevok

milan.s.
   26. 3. 2009, 19:26 avatar
Tak konečne už máme slobodu, vravia mnohí, pričom väčšina z nich si ju spravidla zamieňa so svojvoľnosťou, s možnosťou robiť si čokoľvek, čo sa mi len zachce, s čím sa nedostanú do vyslovene priameho stretu so zákonodárstvom dnešného štátno-právneho systému. To, čo nie je priamo zakázané, to je teda pre väčšinu dovolené. A čo aj nie je dovolené, to si možno beztrestne dovoliť pokiaľ má človek dostatok peňazí. Takže v skutočnosti je vlastne dovolené všetko. Zhruba takýto je teda dnešný „ideál“ slobody a možnosti prejavovania slobodnej vôle.

Určite nebude treba ani príliš zdôrazňovať, že skutočná pravda o slobode a slobodnej vôli bude úplne iná. A žiaľ, dosť neradostná! Napriek zdanlivo slobodnej spoločnosti nemajú totiž súčasní ľudia v skutočnosti takmer žiadnu slobodnú vôľu a nachádzajú sa v zajatí neslobody, akej tu snáď v takomto meradle ešte nebolo. Nachádzajú sa v otroctve neslobody vnútornej, ktorá je ešte horšia, ako tá vonkajšia! Stali sme sa totiž otrokmi a neslobodnými úbožiakmi bez toho, že by sme si to vôbec uvedomili. Práve naopak, sme skalopevne presvedčení o svojej slobode a to je tá najväčšia tragédia, nad ktorú snáď nemôže byť väčšej.

Čo je teda v skutočnosti oná stratená slobodná vôľa, o ktorej znovunadobudnutie by mal každý z nás usilovať? Kvôli správnemu pochopeniu tejto problematiky sa bude treba preniesť úplne na začiatok nášho osobného jestvovania a to do čias, keď sa najvnútornejšie jadro našej osobnosti, čiže čistý, nevedomý, ľudský duchovný zárodok vydal na cestu stvorením za účelom dosiahnutia plnej duchovnej zrelosti.

Obrazne si ho môžeme predstaviť, ako džbán krištáľovo čistej vody. Každý z nás bol kedysi takto krištáľovo čistý a zároveň obdarovaný schopnosťou slobodnej vôle vo svojom rozhodovaní. V rozhodovaní medzi dvomi protichodnými princípmi – dobrým a zlým, alebo lepším a horším.

Každé jednotlivé dobré a zlé rozhodnutie si opäť môžeme pripodobniť k akejsi nádobe, alebo poháru. V prípade dobra k poháru čistej vody a v prípade zla vody viac, alebo menej zakalenej.

Vo chvíli každého nášho slobodného rozhodnutia, čiže dobrovoľného príklonu k jednému, alebo druhému princípu došlo k podobnému deju, ako keby sme do džbána čistej, krištáľovej vody, reprezentujúceho našu pôvodnú, čistú duchovnú, ale ešte nezrelú osobnosť, vliali pohár vody, presne zodpovedajúci druhu nášho rozhodnutia. V prípade príklonu k dobru išlo teda o pohár čistej vody, takže naša pôvodne čistá osobnosť zostala aj naďalej čistou, slobodnou a ničím neovplyvnenou.

Ak sme sa ale priklonili ku zlu, stalo sa niečo takého, ako keby sme do džbánu našej osobnosti vliali pohár viac, alebo menej znečistenej vody, ktorá okamžite zodpovedajúcim spôsobom znečistila celý jeho obsah.

Ktorá z dvoch opísaných alternatív nám umožnila zachovať si schopnosť slobodného rozhodovania a ktorá naopak spôsobila zakalenie tejto schopnosti?

Odpoveď je jednoduchá: Jedine príklonom k dobru zostáva naša slobodná vôľa čistou a neskalenou, akou zostáva obsah džbánu, do ktorého sa vleje pohár čistej vody. Takou čistou teda zostáva aj osobnosť človeka i jeho slobodná vôľa, ktorá nebola správnym rozhodnutím absolútne ničím ovplyvnená, či zakalená.

Iné je to však v druhom prípade, keď sa rozhodujeme nesprávne a zakalíme svoju pôvodnú vnútornú čistotu tak, ako keby sme vliali znečistenú vodu do džbána.

O takomto človeku sa už potom nedá povedať, že má úplne slobodnú vôľu, pretože pri svojom ďalšom rozhodovaní už bude do určitej, i keď spočiatku veľmi malej miery, ovplyvňovaný stupňom vlastného vnútorného zakalenia. Budú v ňom vzájomne spolupôsobiť dve zložky a síce, jeho slobodná vôľa a zároveň istá miera dobrovoľne nadobudnutého, vnútorného ovplyvnenia smerom k zlému.

Ak sa budeme potom znova a znova rozhodovať nesprávne, miera tohto nášho vnútorného zakalenia sa bude neustále zvyšovať, takže pri každom novom rozhodovaní nebude toto úplne slobodné, ale ovplyvnené, presne podľa miery znečistenia našej osobnosti. No a podobným spôsobom sa to môže stupňovať až do takej miery, že rôzne nadobudnuté zlé sklony nám úplne prekryjú našu pôvodnú schopnosť slobodnej vôle a slobodného rozhodovania.

My budeme samozrejme aj naďalej prijímať určité rozhodnutia, avšak už ani zďaleka nie na základe slobodnej vôle, ale na základe našich zlých a nesprávnych vlastností, ktoré sme nadobudli a ktoré sa v nás rozbujneli až natoľko, že ako burina načisto prerástli a udusili našu schopnosť slobodného a neovplyvneného rozhodovania.

No a na základe tejto vnútornej neslobody, čiže určitých nadobudnutých špecifických negatívnych vlastností každého jednotlivého človeka sa potom dá s veľkou pravdepodobnosťou predpokladať, ako sa asi dotyčný zachová pri svojom rozhodovaní v budúcnosti.

Uveďme si príklad: Ak poznáme nejakého fajčiara, dá sa s istotou predpokladať, že si v najbližších hodinách určite zapáli cigaretu. Dotyčný fajčiar si bude sám o sebe myslieť, že jeho konanie je prejavom jeho slobodnej vôle, ale na základe vyššie uvedených skutočností je jasné, že to tak nie je, že ide o prejav jeho vnútornej neslobody, prejav jeho zotročenia, ktorým si on sám dobrovoľne oklieštil vlastnú schopnosť slobodne sa rozhodovať.

Podobné je to napríklad aj pri alkoholizme, ale aj pri iných, nie tak na prvý pohľad očividných závislostiach, sklonoch a zlých vlastnostiach, akými sú napríklad zmyselnosť, klamstvo, vulgárnosť, surovosť, arogancia, nenávisť, lenivosť a tak ďalej a tak ďalej. Jestvujú desiatky návykov, zlozvykov a zlých vlastností, ktoré nás spútavajú a ktoré nám úplne znemožňujú prejaviť to, čo tak veľkoryso zvykneme nazývať slobodnou vôľou.

Väčšina ľudí, žijúcich v súčasnosti na zemi už teda nemá nijakú slobodnú vôľu. Hýbu nimi už len ich zlé, negatívne a nesprávne vlastnosti. Rozhodujú sa na základe nich a nie na základe ničím neovplyvnenej, slobodnej vôle, ktorú v sebe niektorí už takmer definitívne zasypali. Stali sa tak otrokmi bez schopnosti slobodného rozhodovania. A práve títo úbohí otroci svojich chýb, bez možnosti prejavenia vlastnej slobodnej vôle najviac bojujú za takzvanú „slobodu prejavu“, ktorú im priniesla súčasná „moderná“ doba. Túto slobodu si v ich pokrivenom chápaní predstavujú ako slobodný, voľný priechod všetkým svojim veľkým i malým nízkostiam, vášňam a slabostiam.

Dnešná doba je teda dobou otrokov bez slobodnej vôle, ktorú, ako jeden z najväčších darov Stvoriteľa človeku, ľudia svojim dobrovoľným príklonom k zlému, nízkemu a nesprávnemu pošpinili, pokrivili a zasypali. Ak sa ale človek má stať opäť človekom plnohodnotným, musí jednoducho znovu nadobudnúť svoju stratenú slobodnú vôľu. Jedine prostredníctvom nej sa totiž zo súčasného otroka môže stať opäť slobodná bytosť. Dá sa to však dosiahnuť iba dlhodobým a vážnym príklonom k dobru, k čistote a ušľachtilosti, či už v slovách, citoch, myšlienkach, alebo viditeľných činoch.

Každé naše rozhodnutie, pred ktoré budeme od tejto chvíle postavení, by preto malo byť iba jednoznačným príklonom k dobru, čo sa bude podobať, ako bolo uvedené v príklade na začiatku, poháru čistej vody, ktorý vlejeme do zakaleného džbánu našej osobnosti. Ak v tom budeme vytrvalí a všetky naše rozhodnutia budú skutočne iba dobré, nakoniec postupne predsa len zriedime a odstránime zakalenie nášho vnútra až natoľko, že sa opätovne zaskvie krištáľovou čistotou presne tak, ako na začiatku našej púte stvorením. Potom získame opäť slobodnú vôľu a môžeme sa zase plným právom nazvať ...ľuďmi!

Buďme si teda vedomí, že iba cez pravé chcenie k dobru a cez dôraz na čistotu nášho vnútra vedie cesta k vnútornej i vonkajšej slobode, cesta k znovu nadobudnutiu stratenej slobodnej vôle a k získaniu plnej dôstojnosti nášho človečenstva.

M.Š. priaznivec stránky : www.ao-institut.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


2.
označiť príspevok

Boris muž
   26. 3. 2009, 19:33 avatar
nastastie ano mam. Ale nie este. Tu slobodnu volu som ziskal az pochopenim mnoho veci v ludskom svete. Zial za slobodnu volu je clovek spolocnostou zosmiesnovany a zatracovany. taka je realita pseudo demokracie.....


3.
označiť príspevok

ranexil muž
   26. 3. 2009, 19:41 avatar
Slobodnu volu ma iba ten co dosahuje dokonalost ,dokonalost chyby nepozna a tie tiež nepozna láska ,takze si to pozliepajte nejak dokopy .Síce tvrdíme, že sme zaslepení ked sme pod vplyvom emocií . Ale dodnes nechapeme ,že tento svet je iba prejav boja toho tzv. racionalneho s iracionalnym.


4.
označiť príspevok

dorota
   27. 3. 2009, 10:46 avatar
ja som ziadnu slobodnu volu na sebe este nebadala,
vsetko je podmienene, akekolvek moje konanie.
Súhlasí ranexil


5.
označiť príspevok

ranexil muž
   27. 3. 2009, 10:55 avatar
Takž si len taka chemiou ovladana babka a ked ti nejaký feromonomi nasytený mladík prejde popod nos tak uz za ním poslusne cupitaš -cosi take si myslela? 


7.
označiť príspevok

dorota
   27. 3. 2009, 11:12 avatar
a kto nie je? slobodna vola je iba iluzia...


9.
označiť príspevok

ranexil muž
   27. 3. 2009, 11:14 avatar
No a preto ,ktosi mudry vymyslel, že žena ma byt otrokyna muza .A preto to skor pochopili ženy nez muzi a tým sa im darí s tou neslobodou aj cosi robit ,ze pani moja   


10.
označiť príspevok

dorota
   27. 3. 2009, 11:17 avatar
aaaale houby s mááákem  


6.
označiť príspevok

z1x2c3 muž
   27. 3. 2009, 11:04 avatar
A čo mám mať ak nie slobodnú vôľu? Nejaký zvierací inštinkt, ktorý riadi môj zvierací život?


8.
označiť príspevok

dorota
   27. 3. 2009, 11:13 avatar
jaaaj, skuste si najpr zadefinovat CO je to ta slobodna vola a ako ju na sebe badat


11.
označiť príspevok

z1x2c3 muž
   27. 3. 2009, 11:17 avatar
sloboda vôle- schopnosť človeka samostatne určovať svoje činy, konať podľa vlastného uváženia, za základe vlastného rozhodnutia


12.
označiť príspevok

ranexil muž
   27. 3. 2009, 11:20 avatar
A kto tebe povedal, že ty sa rozhodujes? Voe .Ved tvoje rozhodnutia su len program ,ktorý vychrli to cím si za zivot presiel .Nechapem ,kde chodíte na nezmysly o slobode -ziadna neexistuje ,este ani zabit sa nedokazes ,ked ta subor programov ku tomu nedokope. Naivne ludske plemeno vecne ovladane strachom o zivot a prezitie kváka o slobode .
Súhlasí dorota


13.
označiť príspevok

dorota
   27. 3. 2009, 11:25 avatar
aha, takze sa rozhodujes bez toho aby si bol ovplyvneny tym co vnimas, citom, rozumom, nazorom, tym co si sa naucil...?


14.
označiť príspevok

ranexil muž
   27. 3. 2009, 11:30 avatar
Cital som ako je mozne sa vymanit s tohto kolobehu podmieneneho jednania a nie to je sranda. Pretože ide o technoky smerujuce k blokovaniu zmyslovych podnetov a pohruzenie sa v seba sameho meditaciou na nekonecne maly bod a ine dalsie extremne veci tazko predstavitelne je tato cesta dost tazka ,a nepoznam nikoho kto by to zvladal(síce poznam, ale vy to vediet nemusíte )a naozaj vyzaduje dost silne odhodlanie ist cestou oslobodenia sa vlastneho Ja zo sparov prostredia debilností natlacenych nam do hlav atp. A jedine co taky clovek ma, je zopar svedectiev o ludoch co to dokazali .Takze si kazdy radsej povie dlabem nato stací mi aj sex a je po slobode .


16.
označiť príspevok

dorota
   27. 3. 2009, 11:45 avatar
(síce poznam, ale vy to vediet nemusíte )  

aha, a ked dosiahnes tento stav, zdlllhavou meditaciou a odriekanim si, tak tvoje rozhodnutie dat si citronovu zmrlinu vychadza z coho.....?


19.
označiť príspevok

ranexil muž
   27. 3. 2009, 11:48 avatar
dorotka jednoznacne z tvojej chuti na nu a nie z mojej,ale to by si fakt musela podniknut velmi zdlhavu cestu, aby si ma mohla k takej nepríjemnosti dokopat.(citronova zmrzka-to niekto aj jedava? )


20.
označiť príspevok

dorota
   27. 3. 2009, 11:59 avatar
ano, JA jedavam , dorotka _vykvet raja_krasa nevidana_vasilisa premudra 

pozri, meditacia na dosiahnutie pohruzenia sa do svojho JA je ine ako kauza slobodna vola.
kazdy clovek za zivot ziska mnozstvo vnemov na to aby sme tvrdili,ze sa od tejto kopy informacoii mohol "oslobodit".
aj ked sa raz majster zenu rozhodne tak jeho mozog sa uz rozhodol davno. samozrejme to neznizuje jeho schopnost nebyt ovplyvneny emociou a vnimat sucasnost "teraz".
ludia by si mali naliat cisteho vina a povedat si: nemam slobodnu volu....a nasledne si polozit otazku: co s tym?
ako sa iba opijat tvrdenim o "pravej" slobodnej vole danej samotnym nebom iba tym vyvolenym. to je iluzia.


23.
označiť príspevok

ranexil muž
   27. 3. 2009, 12:09 avatar
JA som casom prisiel na to,že vela ludí toto intuitívne vie,ale netrufaju si podniknut kroky veduce ku zmene i tak chatrajuceho systemu nasich existencii v ludstve ako takom.A tak volia cestu prežívania v danej prítomnosti takym sposobom, že najdu pozitívnu schopnost chapat to vsetko co sa deje ako nasledok buducich udalostí v sebe ,že netrpia frustraciami ,sklamaním ,ale cítia sa dobre i ked by jeden povedal,že ich zivot nie je ziadna slava .Prakticky je to velmi dobrý sposob ako prezívat a byt vysmiaty i ked je zle. Ale su takí ,ktorí zasli pridaleko a zasiahli v niektoré veci ,ktoré podnecuju zmeny,ale tych by si zratala na prstoch jednej ruky z celeho clovecenstva.Bohuzial,prave takýto su vsak konfrontovaní ako vynníci za sucasný stav prave tými hlupymi neschopnymi to pochopit ,ake tazke je byt bohom .A mozno i ten Jezis bol preto ukrizovaný.Ale pre neho ak existoval hovorí to,že tato realita je podmienena prave tým ako ovplyvnil svet a my sme v nom ,takze by sme mali byt ticho ,pretože sami sme sa zriekli zo strachu pred obrovskou zodpovednostou zasahu v buduce reality ci eventuality. A tak teda jedzme pime ,užívajme dokial sa to nezosype ,alebo vylezme z ulity a nieco s tým spravme.Lenze mne sa nechce a tebe snad ano ?


25.
označiť príspevok

dorota
   27. 3. 2009, 13:22 avatar
jedzme a pime!..tam som prestala citat dalej  
a terz vazne, som za vyliezanie ...


15.
označiť príspevok

Boh múch
   27. 3. 2009, 11:38 avatar
veď sme ju nikdy ani nemali...


17.
označiť príspevok

ranexil muž
   27. 3. 2009, 11:45 avatar
Preto je zabavne sledovat ,ako si tu píáseme tieto veci,ktoré tiež su len dopredu urcene .HAHA .Ozaj Ked uz si Boh ,aspon ty by si ju mohol aspon chapat .takze jedine spravne vysvetlenie preco neexistuej sloboda je toto. Pretože my sme minulost .SMe alternatíva,ktorá uz len bola aj ked je to stale nasa realita ,ktorú síce vnímame a prežívame ju ,ale je nemozné ju zmenit ,lebo sme len spomienkou tých,ktorí su z dalekej buducnosti v tej verzii ,kde sa seju príciny .(dobry som ,netlieskajte mi )  


18.
označiť príspevok

Boh múch
   27. 3. 2009, 11:47 avatar
toto všetko sa už stalo a stane sa to znova  
Súhlasí ranexil, dorota


21.
označiť príspevok

dorota
   27. 3. 2009, 12:00 avatar
toto všetko sa už stalo a stane sa to znova  


22.
označiť príspevok

dorota
   27. 3. 2009, 12:04 avatar
co je to tam,ze suhlasim???
  som dezorientovana ...


24.
označiť príspevok

nrbatas muž
   27. 3. 2009, 12:28 avatar
Schopnosť človeka namožno označovať slobodou vôle. Častokrát sa vôľa zamieňa so zúfalstvom. Sloboda je poznanie alternatív. Porovnávanie s politickým systémom neobstojí.
Jedna vec je hovoriť, že pred rokom 1990 nebola taká sloboda ako dnes. Druhá vec je povedať, že pred rokom 1990 boli ľudia (najmä mladí) vnútorne slobodnejší.
Pre ľudské konanie je však rozhodujúca tá vnútorná sloboda...


26.
označiť príspevok

ranexil muž
   27. 3. 2009, 18:00 avatar
No vidís nrbatas ,mozno ide o to, že ešte aj do tej vnutornej slobody nam zotrocovatel naliezol ,kam sa da este pred monstrom mocichtivosti ujst ,alebo ako sa mu da postavit,ked kazdy tvoj uder proti nemu vlieva silu jemu a nie tebe ? Pasivitou ,ani tou to nejde ,hibernuju virusy ,ked nemaju co kmásat.


27.
označiť príspevok

Boris muž
   28. 3. 2009, 03:19 avatar
ranexil, ja ti nerozumiem. Ak je niekto schopny zmenit svoje rozhodnutie aj ked mu pud nahovara nieco ine, alebo ak je clovek schopny svojvolne zvazit situaciu bez toho, aby sa nechal ovplivnit okolim a doposial naucenym, cize v danom momente sa problemu postavi "cisty" tak je rec o slobodnej vole. Nepotrebuje ani seansu ani ucitela. Je to v kazdom. Len nie kazdy je ochotny, ci schopny sa tomu uplne zverit..........
Súhlasí cingelova zuzana


28.
označiť príspevok

dorota
   30. 3. 2009, 14:42 avatar
tak skus byt nacistom


29.
označiť príspevok

nazor
   2. 4. 2009, 00:50 avatar
ANO, SLOBODNU VOLU MAME VZDY. TO JE PREDSA JASNE, PRETOZE JU MOZEME VIDIET, KAM SA LEN POZRIEME.
POCIT NESLOBODY MOZE MAT JEDINEC IBA V STAVE NEPOKOJA. ALE AJ TAK JE TO LEN POCIT.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Vždy je lepšie hovoriť s rozumným človekom o niečom hlúpom, ako s hlupákom o niečom rozumnom.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(102 012 bytes in 0,374 seconds)