Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Malé Karpaty Krásne

19
reakcií
4156
prečítaní
Tému 17. mája 2008, 14:41 založil Krištof.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
02. 09. 2013
18
03. 04. 2010
183
22. 01. 2018
23
24. 09. 2013
3
 
 


1.
označiť príspevok

Krištof
   17. 5. 2008, 14:41 avatar
Po našich Karpatoch preháňajú sa
bizóny prérie
Celé stáda i jednotlivci zvlášť
Lovci z rovín márne sa usilujú dostať ich
budú sa musieť uspokojiť s niečím menším

Je tu i Devínska Kobyla (majestátny začiatok stáda) a Kamzík
dve hrdé zvieratá na našich kopcoch
Smäd si uhasia vo vodách Dunaja

Vyše devädesiat kilometrový zástup pakoní
na slovenskej savane
večne putujúci v zhmotnenom pohybe na tomto území

Ľudské sídla povedľa
mali by byť súlade s prírodou
a napriek tomu "ľudia niekedy nevedia
aké sú Malé Karpaty Krásne"


2.
označiť príspevok

Kaonashi
   17. 5. 2008, 15:37 avatar
hm...chcel by som vedieť kde prišiel Kamzík k svojmu menu


4.
označiť príspevok

Krištof
   17. 5. 2008, 16:14 avatar
Mám bratislavské povesti od Ruda Mórica, kde sa o tom hovorí. :-) S povesťami je to tak, že reálne niečo existovalo, ale okolo toho sa potom vytvoril príbeh, ktorý to akosi "dotvoril", takže aspoň čiastočne to môže ale nemusí byť pravdivé.


5.
označiť príspevok

Krištof
   19. 5. 2008, 14:43 avatar
Tak podľa povesti zvanej Kozliatko z Kozieho vrchu to bolo ešte niekedy v 16. storočí. Stádočko kôz, ktoré sa za dramatických okolností stratilo istému pastierovi, ľudia nevedeli nikde nájsť. Až neskôr ho začali vídať vedené zvláštnym samcom "pod najvyšším vrchom na sever pri Bratislave". Súčasťou stádočka bolo aj nejaké kozliatko. Keďže sa objavovalo práve pod tým vrchom, nazvali ho Kozací vrch a neskôr Kamzík...
Kamzíky žijú v Tatrách, tam by sa taký názov pre vrch celkom hodil, ale tu sme si už na to zvykli...


6.
označiť príspevok

Mojka žena
   19. 5. 2008, 21:26 avatar
..tak o tom som nečítala a ked je to pravda, tak som sa práve dozdevela ako prišiel kamzík k svojmu pomenovaniu..


7.
označiť príspevok

Krištof
   20. 5. 2008, 14:41 avatar
Veru, a to je len jedna vec, že poznáme prinajmenej jednu verziu toho, prečo sa Kamzík volá Kamzík. Druhá vec je tá povesť ako taká, má svoju vlastnú hodnotu (napr. literárnu). A vôbec tieto Bratislavské povesti "zapísané" Rudom Moricom (cca 1980) sú dobré. Zoradené sú chronologicky, počnúc od Keltov ("Vodca Biatec"; je to aj na súčasnej päťkorune), ktorí žili pri resp. v dnešnej Bratislave, cez Rimanov, ktorí mali Keltov vyhnať, mali sídlo zrejme aj na súčasnom Devíne a dostali sa až k "Trenčínu"; potom prvých Slovanov, neskôr Maďarov, Avarov, Tatarov, ktorí to tu pustošili, Turkov, ktorí sa s časťou armády po bitke pri Moháči (1526) dostali aj práve ku tomuto mestu a neúspešne ho obliehali, neskôr ešte raz - opäť neúspešne, v tom čase sa mali stať aj udalosti, o ktorých hovorí spomínaná povesť... A tak ďalej, až po začiatok 20. storočia. :-) Mne utkvela v pamäti napr. povesť Panenská vežička. Hovorí o vežičke na Devínskom hrade, resp. na tom, čo tam vtedy stálo (na onom "devínskom brale". Je taká "romantiše", hoci... no, aj smutná...


8.
označiť príspevok

Mojka žena
   21. 5. 2008, 14:17 avatar
..nečítala som to, ale napíš prosím, aj ked je smutná. Aj smútok patrí k životu a urobíš mi radosť, aj to patrí k životu..


10.
označiť príspevok

Krištof
   22. 5. 2008, 15:32 avatar
Nebudem síce písať, o čom je tá povesť, ale niečo o nej môžem uviesť. Mne sa páči aj preto, že sa odohráva na dnešnom Devíne, kam rád chodievam, a strávil som tam veľa pekných chvíľ. Povesť sa snaží svojím spôsobom porozprávať aj práve o tej vežičke "so zubatou korunkou, ktorá ešte dodnes stojí na štíhlom kamennom prste nad mohutným Dunajom, a ľud ju od tých čias volá Panenskou vežičkou." Ono je to "trocha moc" romantické podanie, pretože dej sa odohráva ešte za čias starých Rimanov, ktorí okolo r. 110 po Kr. začali budovať pevnosť na devínskej skalnej vyvýšenine, a tá sa, samozrejme, do dnešných čias nezachovala. Ale nejaká vežička tam mohla byť, a tá, ktorá tam je ešte dodnes, je dobre známa aj ako vďačný objekt na fotenie...
Tak aspoň čosi zacitujem:

Panenská veža na Devíne

Silvia... na najvyššej devínskej skale si pritiahla tuniku tesnejšie k telu a rozhliadla sa po hviezdnatej oblohe. Mesiac svojím bledým svitom ožaroval krajinu a najviac striebra vylial na hladinu Dunaja. Hviezdy sa radostne trblietali a Silvii sa zdalo, že sa roztopašne hrajú na oblohe. Hlboko pod skalou temne hučal Dunaj i Morava, ktorá sa doň pod bralom vlievala. V tichu noci sa šum riek zdal kňažke nádhernou hudbou, ktorá svojou velebnou melódiou oslavuje nádheru tohoto sveta. Silvia bola mladá, krásna, najmladšia zo všetkých kňažiek... po celom šírom priestranstve Rímskej ríše. Sama nevedela, prečo sa jej tak zavčasu dostalo tejto vysokej hodnosti, len jej neraz bývalo ľúto, že musela odísť sem na sever, ďaleko od Ríma, ktorý má tak Rada, sem, kde pol roka je príjemné teplo, pol roka však vládne biela zima.


11.
označiť príspevok

Mojka žena
   22. 5. 2008, 23:44 avatar
Ďakujem Krištof za pekné čítanie. Priznám sa, že na Devíne som ešte nebola.Panensku vežu a celý Devín si tak opísal, že ma tam snáď pritiahne..


12.
označiť príspevok

Krištof
   23. 5. 2008, 15:08 avatar
Mojka, som rád, že sa ti to páči, a raz by si sa na ten Devín naozaj mala vybrať. :-)
Čo by som o Devíne ešte pridal. Niečo zaujímavé z jeho histórie. Bol jedným z centier Veľkomoravskej ríše. Pôvodne sa mu hovorilo Dowina, "čo v reči onoho národa znamená Dievča." (Čiže nie ten Devín, ale tá Dowina?) Z histórie je známe, že na tomto mieste bavorský kráľ Ľudovít r. 864 obľahol panovníka Rastislava. Zmienka o neúspešnom obliehaní zapísaná vo Fuldských análoch viedla k tomu, že Dowina sa považovala za hlavné mesto Veľkomoravskej ríše, avšak v skutočnosti bolo centrálych miest pravdepodobne viac. Išlo v tom čase o nepremožiteľnú pevnosť, v nej Rastislav úspešne čelil Frankom, ovládajúcim vtedy veľkú časť západnej Európy...


14.
označiť príspevok

Mojka žena
   23. 5. 2008, 18:31 avatar
Ďakujem Krištof, aj ten dodatok bol zaujimavý. Ked chceš, napíšem ti niečo málo o mojom meste Košice.Tiež je to pozoruhodné, nielen čítať, ale aj vidieť  


15.
označiť príspevok

Krištof
   25. 5. 2008, 13:31 avatar
Mojka, jasné že pošli niečo o Košiciach. Tam som síce raz bol, ale ešte ako asi desaťročné dieťa v rámci Školy v prírode, a veľmi som sa na mesto ako také nesústredil. Ale v poslednej dobe som rozmýšľal o návšteve Košíc... ďalekého Východu. :-)


17.
označiť príspevok

Mojka žena
   25. 5. 2008, 20:05 avatar
....ľudia..... sledujte ako ohovára Krištof Košice. Vraj Košice sú mestom ďalekého Východu.Tak ja ti predtavím Krištof, naše mesto Košice..
Okrem toho, že sú metropolou východného Slovenska, sú aj prvým europským mestom, ktoré získlalo vlastnú erbovú listinu ešte v roku 1369 od panovníka Ľudovíta Veľkého.
Ďalšie prvenstvo má aj v športe. Každú prvú nedeľu v oktobri, štartuje sa NAJstarší europsky a druhý NAJstarší svetový maratón - Medzinárodny maratón mieru od roku 1924.
Dóm sv. Alžbety je NAJvýchodnejšou gotickou katedrálou v Europe. Bol postavený asi v roku 1370.Vedľa Dómu sv. Alžbety je Kaplnka sv. Michala, postavená pravdepodne v prvej polovici 14. storočia. Ďalšou doménou mesta je Urbanova veža, kde bol zvon sv. Urbana z roku 1557.Postupne ho zasiahli požiare, posledný bol v roku 1966 a zničil sa zvon sv. Urbana. Trvalo to iba rok, kým sa Urbanova veža, aj zvon sv. Urbana zrekonštruovali a opäť sprístupnili verejnosti. Dnes je v Urbanovej veži okrem iného, aj Múzeum plastických figurín najznámejších osobnosti.
Historické centrum je NAJväčšiu mestskou pamiatkovou rezerváciou Slovenska. NAjstaršia stredná škola v strednej Európe bola založená v Košiciach v roku 1872 a je to Stredná priemyselná škola strojnícka. Na území mesta je NAJväčšia zoológocká záhrada v strednej Europe, je o rozlohe 288 ha. Ďajšou NAJ.. je botanická záhrada s NAJväčšiu zbierkou kaktusov v bývalom ČSR.
Detská železnica v Črmelskom údolí je NAJstaršou a jedinou na Slovensku. Nakoniec ti ešte poviem niečo a našej Najväčšej rarite, ktorou je Žobrákov dom na Hlavnej ulici. Postavil ho žobrák z vyžobraných peňazí ešte v roku 1720 a sošku má na štíte domu. Je prekrásny.Hlavná ulica je aj pešou zónou, kde je krásne Štátne divadlo Janka Borodáča. Sú tam parky a fontány, najkrašia je Spievajúca fontána a aby som nezabudla na Zvonkohru, ktorá každú hodinu pekne zazvoní na všetkých svojich zvoncoch.
Ostatné pamätihodnosti aj celé Košice, príď si Krištof sám pozrieť, stojí to za to. Uvidíš, že sme pekné mesto a nie ďaleký východ  


18.
označiť príspevok

Krištof
   26. 5. 2008, 16:44 avatar
Mojka, Košice teda budú ozaj pekné mesto, je v nich všeličo, čo by stálo za pozornosť, a niektoré veci o nich som naozaj nevedel. To, čo som uviedol, že sú "ďalekým Východom" som však nemyslel ako negatívnu vec.
Ono s týmito mestami a miestami je to aj tak, že záleží i na tom osobnom rozmere, čo a ako sa človeku páči, na čo rád spomína a pod. Napríklad keď niekto strávil "dobrý čas" hoci aj v dajakej dedinke, kde mu povedzme býva niekto blízky, tak je mu to miesto možno milšie ako nejaké veľké mesto...  


19.
označiť príspevok

Mojka žena
   26. 5. 2008, 19:39 avatar
..je ti Krištof dúfam jasné, že ten ďaleký východ, som brala s humorom  


20.
označiť príspevok

Krištof
   28. 5. 2008, 12:39 avatar
V pohode, Mojka.
Ešte k tej Panenskej vežičke na Devíne - je vyobrazená aj na minci 50 halierov...  


13.
označiť príspevok

anata
   23. 5. 2008, 15:37 avatar
Krištof, očividne si veľmi inteligentbý človek a ja takými nepohrdnem . . . v Tvojich príspevkoch nemožno nájsť ani jednu chybičku a to je čo povedať !  


16.
označiť príspevok

Krištof
   25. 5. 2008, 13:32 avatar
anata, ďakujem, snažím sa, no sem-tam sa nejaká tá chybyčka pritrafí. :-) Je mi zrejme vlastná taká prirodzená tvorivosť, čo už narobím (už nič). :-)


3.
označiť príspevok

Pohodka
   17. 5. 2008, 16:09 avatar
hm... chcela by som vedieť ako si ty prišiel k svojmu nick


9.
označiť príspevok

Mojka žena
   21. 5. 2008, 14:20 avatar
..nedostala si odpoved, nenapísala si komu to patrí.Napíš a možno sa dočkáš aj odpovedi..
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 10:50,  takže je to o náboženskej vojne. Národy Islamu proti národu Starého zákona. To, čo...
dnes, 10:44,  Rozkrádanie vo veľkom dzurindovci s Miklošom robili veľkolepo. Dodnes si z toho žijú...
dnes, 10:36,  dobre ránko pomazánka naša
dnes, 10:12,  Tal Bachman- Aeroplane. New Version
dnes, 09:46,  http://nutriblog.sk/upload/ingredients/4/4_2440_768x512.jpg
dnes, 09:21,  teológ daj si avatar obrázok a ver, že sa zasmeješ
dnes, 09:11,  Nezastaviteľný Milan Kňažko o korupcii (SEDEM)
dnes, 08:59,  Bryan Adams - Please Forgive Me Smolkovia - Dnes sobota je
dnes, 08:25,  Myšlienka na sobotu. „Musíme dokázať všetky naše nedostatky a slabosti pohnúť k...
dnes, 08:14,  Aj ja mám veľký a úprimný záujem na tom, aby iní ľudia, žijúci na Zemi, získavali...
dnes, 06:41,  takymto spôsobom môžeš sa vyhovoriť z kazdej hluposti, ktoru hlásaš, nech je...
dnes, 05:46,  “Jehova prehovoril k Joelovi, Petuelovmu synovi: ‘Počúvajte, STARší, počúvajte...
dnes, 05:26,  Brat Splane (vo videu) poznamenal, že dôvod, prečo Vedúci Zbor predtým Joelovi nerozumel, je...
dnes, 01:19,  co vy vlastne viete o vecnom sude, o zmrtvýchvstaní.....o vzkriesení tela?......
dnes, 01:18,  Nam je jasne čím uvažuješ*21*21*21
dnes, 01:16,  “Lebo nastal určený čas, aby sa začal súd, a to od Božieho domu (najprv!)…” - 1....
dnes, 01:12,  z učenia o krstoch, kladení rúk, zmŕtvychvstaní a o večnom súde.
dnes, 01:07,  viac tam toho patri a mate v tom obrovske medzery....
dnes, 00:52,  “Preto keď už máme za sebou základné učenie o Kristovi, usilovne spejme k zrelosti...
dnes, 00:03,  (41) Mil@níčko, je to tak, ale nečuduj sa, takíto smetiari a denní nočníci už na iné...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Starajúc sa o šťastie druhých nachádzame to vlastné.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(85 279 bytes in 0,444 seconds)