Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Má Pán už sklerózu?

85
reakcií
1993
prečítaní
Tému 19. mája 2013, 16:24 založil Lucifero.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Lucifero muž
   19. 5. 2013, 16:24 avatar
Na tomto Df bola aj téma Satan, Pánov kamarát, alebo s podobným názvom. Dozvieme sa z nej, kde v Biblii sa Hospodin zhovára so Satanom. A čuduj sa svete, náš Pán sa k satanovi vôbec nespráva ako nepriateľ, skôr naopak. Prečítajte si zopár úvodných kapitol z knihy Jóbovej . Mňa napadlo napríklad, prečo vševediaci Pán dovolil satanovi, aby takým krutým spôsobom, keď vedel, lebo je vševediaci, že jeho dobrý služobník tú prevelikú bolesť vydrží. Je Pán už sklerotik?


3.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   19. 5. 2013, 16:38 avatar
Lucifero, neviem , kde v knihe Jób vidíš svojimi očami, že Boh sa k Satanovi nespráva ako nepriateľ.
Keďže Boh dal človeku dar slobodne sa rozhodovať, aj keď je všemohúci, to neznamená, že dopredu vie, či v skúške daný človek obstojí. Okrem toho, keby to riešil tak direktívne, akoby si chcel ty, že by povedal Satanovi, že žiadnu skúšku nepripustí, lebo dporedu vie, že ju Jób vydrží,našla by sa kopa tebe podobných, ktorí by to kritizovali, že Boh sa bojí pripustiť skúšku, lebo má strach , že sa dokáže, že Satan má pravdu. Satan by bol prvý.
Súhlasí elemír


5.
označiť príspevok

Krištof
   19. 5. 2013, 18:34 avatar
To Satan pochyboval, že Jób verí v Boha nezávisle na podmienkach, takže napokon musel Satan zmĺknuť, keď videl, že Jób verí Bohu aj za nepriaznivých okolností, nielen priaznivých


19.
označiť príspevok

elemír muž
   20. 5. 2013, 23:17 avatar
Tu je obrátená logika neveriacích a nedokážu pochopiť, čo je to obeta a aké môže mať následky na druhej strane. Debata s nimi je úplne, úplne inde, ešte kdesi dávno na začiatku. Nemôžu stroviť toto, ak nestrovili ďaleko slabší pokrm.


2.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   19. 5. 2013, 16:26 avatar
Ako si predstavuješ priateľstvo?


4.
označiť príspevok

veriaca žena
   19. 5. 2013, 18:09 avatar
vhodnejsie pochopis Satana,ked si precitas od Danteho Bozsku komediu ,cast peklo
nema sklerozu,len pracuje do detailov


24.
označiť príspevok

Lucifero muž
   21. 5. 2013, 08:49 avatar
4. veriaca. Názory na satana deformované cirkvou spôsobili, že podaktorí ľudia, ktorí nie sú ovplyniteľní cirkevnými žvástami, hľadia naňho ako na čosi majestátne škaredé, čo ale pri kritickom rozbore na umelecké časti je konvergentné aj s pojmom pekné. Ako Danteho vidina pekla. Ak porovnáme Satana s Pánom vo veci vraždenia ľudí, v čom bol on majstrom sveta, má na svedomí milióny zavraždených. Keď už nevládal ďalej vraždiť, poslal na Zem Ježiška, na základe ktorého učenia vznikla organizácia, ktorá s neobyčajnou úspešnosťou pokračovala v spôsobovaní utrpení, mučení a vraždách ľudí a dodnes mnohým spôsobuje utrpenie a predčasnú smrť. Viď napríklad zákaz puužívania ochranných prostriedkov, pri sexe, ktoré v niktorých afrických krajinách spôsobuje, že negri dostávajú preto vírus HIV a následne zomierajú krutou smrťou na AIDS. Áno to majú na svedomí vaši dvaja pajáci, v ktorých veríte. Kým Pán a cirkev svätá spôsobili utrpenie a násilnú smrť miliónom, Satan nezabil nikoho.
Súhlasí nabzlo


54.
označiť príspevok

salbea žena
   21. 5. 2013, 19:52 avatar
keby som vedela sakra comu veri ten hypnotizer ,verila by som tomu aj ja
ked je satanista,tak je pravda u Satana a ked je krestan,tak je pravda u Boha
kedze neviem,musim si zvolit tu vieru kde zijem a prisposobit sa,bo jedine tajomstvo ktore mam k dispozicii je to krestanske/knihy,kostol,audio,video a atd./
pravda je u krestanskeho Boha,co ine mi ostava,ked som bola kvoli nemu vaznena v klamstve a v ignoracii a nenasiel si cas na pravdu ?
asi nie som ta prava pre Satana,bo ma neprijal medzi seba a ponechal mi vieru v Boha ?
hm asi je to tak


6.
označiť príspevok

J.Tull
   19. 5. 2013, 18:54 avatar
Lucifero, Slušný človek; ... len jedna otázočka: To si fakt myslíte, že všetko, vrátane tohto príbehu, sa odohralo tak, ako sa v Biblii píše?


8.
označiť príspevok

Lucifero muž
   19. 5. 2013, 19:22 avatar
6. Nemyslím si, že sa to odohralo presne tak. Veď v Biblii sa nachádzajú aj zjavné nezmysly, ale aj niečo, čo by tam nemalo byť.
Napríklad: guľatosť Zeme (Izaiáš 40,22)
takmer nekonečný rozsah hviezdneho vesmíru (Izaiáš 55,9)
kolobeh vody (Kazateľ 1,7)
obrovské množstvo hviezd (Jeremiáš 33,22)
zákon vzrastajúcej entropie (Žalm 102,25-27)
rozhodujúca dôležitosť krvi v životných procesoch (Leviticus 17,11)
atmosférická cirkulácia (Kazateľ 1,6)
gravitačné pole (Jób 26,7)
A toto nie sú žiadne nezmysly, to je pravda. Ale položme si otázku: Kto mohol o čomsi takomto z ľudí mať v čase písania Biblie také vedomosti. To je veľmi zaujímavé. Napríklad kedy naša genrácia zistila, že sa na Zemi v praveku nachádzali dinosauri? Ale v Biblii sa podľa mňa o nich píše. Tull, ty máš v príspekoch na DF zaujímavé názory, aj bohaté vedomosi a celkom osobitný prístup. Ja to k tomuto Df zasa pristupujem tak, že je to náboženská relácia, a preto vychádzam väčšinou z toho, čo sa prehlasuje za slovo božie, ale to neznamená, že všetkému, čo sa v Písme odohralo je tak ako sa tom tam píše.


7.
označiť príspevok

Lucifero muž
   19. 5. 2013, 19:02 avatar
No to je úžasné. Obhajujete Pánovo konanie, ktorý sa k Satanovi chová priteľsky a dovolí mu, aby robil Jóbovi zle. Čo keby sa k vám tak zachoval, ako by sa vám to páčilo. A prečo si myslýš 3. že Hospodinovi by mala nejaká ľudská kritika vadiť. Keby si mal riadne preštudovanú Bibliu, všimol by si si, že prorok Habakuk v prvej kapitole vo verši 13 v takzvanom božom slove, v Písme svätom, vyčíta Hospodinovi, že: "Sa díva na vierolomných a mlčí, keď pohlcuje bezbožný toho, kto je spravodlivejší od neho." Alebo citát z knihy Posledné prikázanie: kniha Jóbova je snáď najfascinujúcejšou kapitolou Písma svätého. Nie náhodou z nej tak veľa tento spis čerpá. Už som poukázal na čudný Pánov – Hospodinov prístup k ľuďom. Všimol si ho aj Jób. V 21. kapitole sa sťažuje, že mnohí bezbožníci sa dožijú požehnaného veku v plnej sile. Všetko sa im darí. Majú pekné domy. Žijú si pokojne, bez problémov. Verejne sa dištancujú od boha a modlitieb. A nič sa im zato nestane. Boh im neudeľuje žiadne bolesti v hneve. Ako je to možné? No to nie je všetko. Najväčšou nespravodlivosťou je, že zlý človek býva ušetrený i ku dňu záhuby a aj keď čokoľvek spácha nie je potrestaný. A po smrti? Citujem z Jóba 21/32 – 34: „Keď do hrobu ho odprevadia napokon, bedliť mu budú nad náhrobkom ver‘. Sladké mu budú aj tie hrudy ručaja, všetci za ním prúdmi sa pohrnú a pred ním zasa zástup bez počtu. Nuž darmo veru vy mňa potešujete, a zo slov vašich klam len ostáva.“
Koniec citátu. Takže 5. Nestalo sa nič ani tým, či si z Boha nič nerobili. A neoponujte tým, že čo bude po smrti. Teraz sa tu hovorí o živých. Ak chete vedieť, čo bude po smrti, tak si aspoň prečítajte Bibliu a nevymýšľajte si.


9.
označiť príspevok

Krištof
   19. 5. 2013, 19:47 avatar
Pozri napr. Jób 2, 9-10: "Napokon mu jeho žena povedala: Ešte sa držíš pevne svojej rýdzosti? Prekľaj Boha, a zomri! Ale on jej povedal: Tak ako rozpráva nejaká z nerozumných žien, tak rozprávaš aj ty. Máme prijímať od Boha len to, čo je dobré, a neprijímať aj to, čo je zlé? V tomto všetkom Jób nezhrešil svojimi perami." Keď zostaneme Bohu verní za priaznivých i nepriaznivých okolností, dokážeme, že Satan je luhár. Jób niekedy nedokáže pochopiť, prečo Boh pripúšťa, aby trpel, a tak sa príliš zameriava na vlastné ospravedlnenie. No napriek tomu Jób miluje Boha a vyhlasuje: "Kým neskonám, nedám sa pripraviť o svoju rýdzosť!“ (Jób 27, 5) Neskôr sám uznal, že predtým hovoril bez porozumenia a odvolal to. Jób 42, 1-6: "A na to Jób odpovedal Pánovi a riekol: Spoznal som, že si schopný urobiť všetko, a niet myšlienky, ktorá by bola pre teba nedosiahnuteľná. Ktože to zatemňuje radu bez poznania? Preto som rozprával, ale nemal som porozumenie vecí príliš obdivuhodných pre mňa, ktoré nepoznám. Počúvaj, prosím, a ja budem hovoriť. Ja sa ťa budem pýtať, a ty ma oboznám. Z počutia som o tebe slýchal, ale teraz ťa uzrelo moje oko. Preto odvolávam kajám sa v prachu a popole.“ Keď Jób počul Božie slovo a boli mu pripomenuté prejavy jeho moci, pomohlo mu to 'uzrieť Boha', čiže vidieť, aká je pravda o ňom. (Jób 19, 26)

Jób 42, 10-17: "Potom Pán zmenil Jóbov údel, lebo sa modlil za svojich druhov. A Pán dvojnásobne rozmnožil Jóbovo imanie. Tu prišli k nemu všetci jeho bratia a všetky jeho sestry a všetci jeho predošlí známi. Jedli s ním chlieb v jeho dome, ľutovali ho a potešovali ho vo všetkom tom trápení, ktoré Pán na neho zoslal. Každý mu daroval baránka a zlatý prsteň. A Pán požehnal koniec Jóbovho života viac ako jeho začiatok, takže mal štrnásťtisíc oviec, šesťtisíc tiav, tisíc záprahov rožného statku a tisíc oslíc. Mal tiež sedem synov a tri dcéry. Jób žil potom ešte stoštyridsať rokov a uzrel svoje deti i deti svojich detí až do štvrtého pokolenia. A zomrel Jób starý a sýty (svojich) dní."
Súhlasí Slušný človek


10.
označiť príspevok

Lucifero muž
   19. 5. 2013, 21:48 avatar
9. Antidogmatikovi už niekto toto isté napísal. A ten mu zaželal, aby sa aj jemu prihodilo to isté. Tebe by sa páčilo, keby ťa ktosi mučil, niekto takmer zabil, a potom ti zato zaplatil. Tak ti to potom želám aj ja. Nuž ale aj masochistov stvoril vraj Pán Boh. Boha mu.


11.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   19. 5. 2013, 22:31 avatar
Lucifero, nahodil si tu ďalšiu z tvojich tém, ktorá má urážať Boha. Tváriš sa, že si spravodlivý a kritizuješ Boha, že je krutý. Samozrejme, že nikomu z nás by nebolo príjemné, keby sme museli trpieť. A každý človek vo svojom živote aj trpí. Ale, keď chceš byť taký spravodlivý, prečo vyberáš z knihy Jób len tie zlé veci, ale tie dobré vynechávaš. Veď táto kniha práve ukazuje, ako skončil človek, ktorý bolo Bohu verný, aj napriek veľkému utrpeniu. Bol odmenený väčším požehnaním, ako utrpením, ktoré musel zniesť.
A neprikazuj nám prosím ťa, že nemôžeme na obhajobu Boha použiť, že čo bude po smrti. Lebo nádej na vzkriesenie je jednou z najdôležitejších kresťanských učení. Bez tejto nádeje by naozaj kresťania mohli byť považovaní za masochistov.
Súhlasí milky945, Krištof, Mil44


58.
označiť príspevok

Lucifero muž
   21. 5. 2013, 23:26 avatar
11. Slušný človek, pravdou nemožno nikoho uraziť.


13.
označiť príspevok

Krištof
   20. 5. 2013, 18:17 avatar
10. Lucifero, vzmuš sa, vzchop sa, prestaň furt fňukať ako baba resp. decko. (V skutočnosti sa hovorí, že baby, ženy vydržia viac ako muži.) Ber si príklad z Jóba. Toto píše o Jóbovi Nová zmluva: "Počuli ste o Jóbovej vytrvalosti a videli ste aj to, aký koniec mu pri­pravil Pán. Lebo Pán je milosrdný a milostivý." (Jak 5, 11) Toľko tu preberáš utrpenie, toľko sa v tom vŕtaš, ako keby ti to prinášalo rozkoš ako masochistovi. Áno, existuje aj utrpenie, nielen príjemné veci, ale prečo sa v tom toľko hrabať a kritizovať, namiesto toho, aby človek proste žil? Neželaj ti nikomu nič zlé, pretože nemôžeš vedieť, či sa ti to nevráti ako bumerang


17.
označiť príspevok

Lucifero muž
   20. 5. 2013, 20:55 avatar
Áno Krištof 13. máš pravdu, utrpenie existuje. Ale potom je tvoj všemohúci Boh riadny kretén, keď postváral tie všelijaké svinstvá, ktoré na Zemi existujú. Pretože všetko čo na zemi je stvoril on. Dokonca aj blbosť. A že sa mi to vráti? Nevráti, prečítaj si moju 7. Biblia mi to jasne zaručuje. Ale tebe nie.


18.
označiť príspevok

Krištof
   20. 5. 2013, 21:23 avatar
Kde máš boľačku ("utrpenie", nemá ti ju kto pofúkať? Aj Jób hovorí: "Máme prijímať od Boha len to, čo je dobré, a neprijímať aj to, čo je zlé? V tomto všetkom Jób nezhrešil svojimi perami." (Jób 2, 10)

Človek má slobodu, takže zlo alebo dobro môže konať slobodne, ale má aj zodpovednosť za svoje skutky. Nevráti sa ti to? Biblia, Rimanom 12, 19: "Veď je na­písané: Mne pat­rí po­msta, ja od­platím, hovorí Pán." Alebo Kazateľ 12, 13-14: "Boha sa boj a jeho prikázania zachovávaj, lebo to je povinnosť každého človeka. Boh privedie pred svoj súd všetky činy aj všetko, čo je skryté, či už to bolo dobré a či zlé."


59.
označiť príspevok

Lucifero muž
   21. 5. 2013, 23:29 avatar
18. Krištof. No to bola úžasná sebaobeta pre očistenie tohoto sveta, keď sa 6 miliónov židov rozhodlo, že zo seba nechajú vyrobiť mydlo.
Súhlasí mysoulflies


12.
označiť príspevok

J.Tull
   20. 5. 2013, 13:51 avatar
Lucifero; k "8" Toto sú tie vedomosti, ktoré nemohli mať v čase ich písania? 
guľatosť Zeme
„On tróni nad okruhom zeme, - jej obyvatelia sú ako kobylky - on rozťahuje sťa závoj nebesá a rozprestiera ich ako obytný stan.“
Okruh je guľa? ...
takmer nekonečný rozsah hviezdneho vesmíru
„Ako sú nebesá vyvýšené nad zem, tak sú moje cesty vysoko od vašich ciest a moje myšlienky od vašich myšlienok.“
Kde je tam o „takmer nekonečný rozsah hviezdneho vesmíru“?
kolobeh vody
„Všetky rieky tečú do mora, a more sa nepreplňuje. Kde vyvreli, k tomu miestu tečú rieky späť, aby sa odtiaľ vydali na novú cestu“
. ... to je opis kolobehu vody, ktorý poznáme dnes? Rieky tečú späť? ...
obrovské množstvo hviezd
Ako nemožno spočítať vojsko nebies ani zmerať piesok mora, tak rozmnožím semä Dávida, svojho sluhu, a levitov, ktorí mi slúžia."
Prečo by ľudia, tej doby, ktorí sa zahľadia na hviezdy, nemohli vidieť ich obrovské množstvo? O „hviezdach“ ako je i naše Slnko, tam nie je ani zmienka ...
atmosférická cirkulácia
„Veje na juh a obráti sa na sever, v ustavičnom krúžení duje vietor a vietor sa vo svojom kolobehu opätovne vracia“
Kde tam vidíš atmosférickú cirkuláciu, ktorú by neboli schopní napísať ľudia tej doby? Ak by hovorili o teplote, tlaku ... príčinách, ktoré ju spôsobujú, bola by to iná káva ...
zákon vzrastajúcej entropie
„neber ma v polovici mojich dní; tvoje roky trvajú z pokolenia na pokolenie.
Ony sa pominú, ale ty zostaneš; rozpadnú sa sťa odev, vymeníš ich ako rúcho a zmenia sa“
. ... ja tu žiadny zákon o vzrastajúcej entropii nevidím
rozhodujúca dôležitosť krvi v životných procesoch
„Veď duša živočícha je v krvi a dal som vám ju pre oltár, aby ste ňou zmierovali svoje duše. Krv sprostredkuje zmierenie, lebo v nej je život.“
Tieto verše majú byť o rozhodujúcej dôležitosti krvi v životných procesoch? Znalosti, ktoré ľudia v tých časoch nemohli vedieť?
gravitačné pole
„Nad prázdnom on rozostiera sever, na nič zavesuje Zemeguľu“
Kniha Jób bola písaná už pod gréckym vplyvom, v čase helenizácie, ktorá zasiahla i Judeu. „Učení „ Židia tej doby poznali Aristotela, Anaximandrosa ...pravdepodobne odtiaľ ich poznatky o „zavesenej Zemeguli“, ale kde v tom verši vidíš, že mali na mysli gravitačné pole?

Biblia sa často, väčšinou, k nám prihovára v obrazoch, ktoré je možné interpretovať rôzne /napríklad i tak, ako si to urobil Ty .../, pričom sú možné aj interpretácie, ktoré sú veľmi vzdialené tomu, čo nimi ich autori mysleli ... Napríklad aj v behemótovi je možné vidieť dinosaura ... všetko sú to však len dohady, väčšinou vytrhnuté z kontextu ... Všeobecne vidíme tak, aká je naša viera; vo „veciach“ vidíme predovšetkým to, čo ju podporuje ... Mojou vierou je neviera, uprednostňujem „prirodzené vysvetlenia“ pred „zázrakom“, ale nebránim sa zmeniť názor, len argumenty k tomu musia byť presvedčivé a tie Tvoje, nehnevaj sa na mňa, za také nepovažujem ... 
... k Jóbovi /možno i k satanovi/ neskôr... viac som nestihol ...


16.
označiť príspevok

Lucifero muž
   20. 5. 2013, 20:46 avatar
J. Tull 12. No práve. Okruh nie je guľa. Ale v Jóbovi 26/7, str. 664 Sv. písmo 2, prvá časť, vydané SSV v Tranave vo vydavateľstve Vesna Bratislava je napísané: "Sever rozprestiera on nad prázdnom tiež, na nič zavesuje Zemeguľu..." Tak kto mohol v čase písania Biblie vedieť, že Zem je okrem dosky na stĺpoch alebo okruhu, čo je plocha, že Zem je v skutočnosti guľa?
Ešte si všimni na druhej strane uvedenej Biblie aké cirkevné kapacity ju cenzúrovali a imprimovali. No ale Písmo je tak rozsiahle a sú v jednotlivých vydaniach aj značné rozdiely, takže nikto nemôže povedať že tieto texty dokonale pozná. Ale, že Zemeguľa visí na ničom, je pre mňa veľmi veľká záhada. K ostatným tvojim pripomienkam sa nevyjadrujem, pretože by to možno značilo nekonečnú diskusiu.


25.
označiť príspevok

J.Tull
   21. 5. 2013, 16:32 avatar
Lucifero; ... len stručne. Predpokladám, že vieš o tom, že Biblia je súbor kníh, ktoré vznikali a boli prepisované, tak ako to doba vyžadovala. „Zákon“, „základ SZ“, bol vytvorený tak, ako ho v podstate poznáme dnes, po babylonskom zajatí a vyžiadala si ho praktická politická potreba novovznikajúceho židovského štátu ... Kniha Jób, jej fabula je prastará, pokiaľ si dobre pamätám, jej zdrojom je sumerský príbeh, ale „židovský“ bol napísaný dávno po prijatí „Zákona“ ... Biblia nie je „doslovným svedectvom“ dávnych čias, ale vyjadruje aj teologické názory jej „prepisovateľov“. Tuším bola kanonizácia ukončená až v 90. Rokoch n.l. ... Otázka znie: kedy bol spomínaný verš napísaný tak, ako ho poznáme dnes? Ja predpokladám, že v časoch, keď sa Zem-doska, stávala už Zemeguľou, rôznym spôsobom uchytenou v strede vesmíru, aspoň u vzdelanejšej časti obyvateľstva ... 


14.
označiť príspevok

J.Tull
   20. 5. 2013, 18:41 avatar
Kniha Jób je, podľa mňa, príbehom, ktorý sa snaží riešiť otázku zla - utrpenia, nespravodlivosti ... - na zemi vo vzťahu k Bohu, ako i pokusom o odpoveď, ako mu odolať ... Pred „babylonským zajatím“ Boh trestal predovšetkým za neposlušnosť, a to často i kolektívne. Zodpovednosť za hriechy bola kolektívna, aj dedičná ... neskôr už človek sám zodpovedal za svoje činy a tým vyvstala i otázka: prečo trpia ľudia spravodliví, bohabojní ...? Stávka satana s Bohom je tu len zámienkou na to, aby Elihú mohol vyjadriť svoje myšlienky, podľa ktorých Boh vystavuje človeka skúške a utvrdzuje ho touto skúškou v cnosti a najmä, ako vysvetľuje sám Boh, pre človeka je márne usilovať sa o odhalenie príčin utrpenia, pretože Božie zámery presahujú hranice ľudského chápania ...


15.
označiť príspevok

Krištof
   20. 5. 2013, 18:56 avatar
Filozof Peter John Kreft:
"Zažil to aj Jób. Premýšľal, kto Boh vlastne je, lebo to vyzeralo tak, akoby bol vlastne nejaký kozmický sadista. A na konci knihy Jób, čo je klasické dielo o utrpení všetkých čias, sa Boh zjavuje s odpoveďou - a tou je otázka. ,Kto si ty? Si azda Bohom?' pýta sa Jóba. ,Ty si toto všetko stvoril? Kde si bol, keď som kládol základy zeme?' a Jób si uvedomuje, že odpoveď je nie. To ho upokojí. Prečo? Pretože vidí Boha! Boh mu nenapísal žiaden spis, hoci mohol napísať tú najlepšiu knihu o probléme zla na celom svete. Namiesto toho sa Jóbovi ukáže... Musí ho to upokojiť - to nám prinesie pokoj naveky v nebi. Myslím, že na konci knihy Jób je vlastne zaznamenané, ako Jób zažil predchuť neba, lebo stretol Boha. Ak by mu Boh dal len niekoľko slov, znamenalo by to, že by s ním Jób mohol diskutovať; položil by Bohu ďalšiu otázku a Boh by mu dal zasa dobrú odpoveď a na druhý deň by Jób položil ďalšiu otázku a ďalší deň znova, lebo Jób bol vlastne veľmi náročný filozof. A takto by to pokračovalo donekonečna. Ale čo by mohlo učiniť koniec? Božia prítomnosť! Boh nenechal Jóba trpieť, lebo mu chýbala láska, ale práve preto, že miloval a šlo mu o to, aby Jóba priviedol do chvíle stretnutia s ním zoči-voči, čo je najvyššie ľudské šťastie. Utrpenie v Jóbovi vyhĺbilo veľký priestor, ktorý mohli vyplniť Boh a radosť."

Alebo:
"Zubári, atletickí tréneri, učitelia, rodičia - oni všetci vedia, že niekedy je dobré nebyť láskaví. Určite sú chvíle, keď Boh dovoľuje utrpenie a oberá nás o nižšie dobro z potešení s cieľom pomôcť nám ku väčšiemu dobru z morálnej či duchovnej disciplíny. Dokonca aj starovekí Gréci verili, že bohovia učia múdrosti skrze utrpenie. Aeschylos napísal: ,Deň za dňom / hodinu čo hodinu / bolesť nám vteká do srdca / akoby proti našej vôli a dokonca v našom vlastnom odmietaní / no z milosti Boha prichádza múdrosť.'
Vieme, že charakter sa spevňuje v ťažkostiach, pri prekonávaní prekážok, vďaka vytrvaniu napriek problémom. Napríklad odvaha by nebola možná vo svete bez bolesti. Apoštol Pavol dosvedčoval túto očisťujúcu schopnosť utrpenia, keď napísal: ,ale chválime sa aj súženiami, lebo vieme, že súženie vedie k vytrvalosti, vytrvalosť k osvedčenosti, osvedčenosť k nádeji.' Priznajme si to: učíme sa z chýb, ktoré robíme, a z utrpenia, ktoré to prináša. Vesmír je výrobca duší a časťou toho výrobného procesu je učenie sa, dozrievanie a rast skrze ťažkosti, prekážky a bolestivé skúsenosti. Cieľom nášho života v tomto svete nie je pohodlie, ale tréning a príprava na večnosť. Písmo nám vraví, že aj Ježiš ,hoci bol Synom, vo svojom utrpení sa naučil poslušnosti.' a ak to platilo pre neho - prečo by to neplatilo tým väčšmi pre nás?"
Súhlasí elemír


22.
označiť príspevok

ruwolf_2 muž
   20. 5. 2013, 23:35 avatar
Budem Ťa mučiť dlhé nekonečné roky po kúskoch, deň čo deň, každú hodinu, bez prestania - budeš ma prosiť o smrť ale ja neprestanem s mučením - dobre?
Veď nakoniec, po vytrpení najhoršieho, čo nikdy nikdo neskúsil - Ježiškove krátka a rýchla smrť oproti tomu bude bola ružovou záhradou - budeš najmúdrejší a najdisciplinovanejší človek zo všetkých ľudí, ktorí kedy žili... Čo Ty nato, neskúsiš?


27.
označiť príspevok

Krištof
   21. 5. 2013, 17:36 avatar
Ruwolf si to otočil podľa seba. Ten "tréning" musí byť akceptovaný danou osobou, aby to malo pozitívny efekt. Ufňukané decko to však nemusí akceptovať.
Už som tu raz vysvetľoval, že výber medzi nebom a peklom je možno ako výber medzi dobrom a zlom, životom a smrťou, zdravím a chorobou, pokorou a pýchou, Božou láskou a zatratením v súvislosti s láskou k Bohu alebo naopak s negatívnym vzťahom daného človeka k Nemu. Nemožno niekoho nútiť k tej láske, takže kto má negatívny vzťah, bude takpovediac za ohradou oddelený od raja. Niečo ako väzenie, kde bude človek len s tými svojimi negatívnymi emóciami, stavmi. To bude súčasť pekla, preto sa hovorí, že 'tam bude plač a škrípanie zubov'. Niektorí teológovia majú názor, že peklo môže raz skončiť, ak dotyčný si už svoje "odsedí" a polepší sa. Je to asi ako keď niekoho internujú na psychiatrii a keď sa uzdraví, môže fungovať v spolocnosti.


29.
označiť príspevok

ruwolf_2 muž
   21. 5. 2013, 17:51 avatar
Veď preto sa Ťa pýtam na súhlas...


30.
označiť príspevok

ruwolf_2 muž
   21. 5. 2013, 17:52 avatar
Trpiacich detí sa nikdy nepýta, takže zase si bol nachytaný pri lži, ako zvyčajne...
Súhlasí mysoulflies


33.
označiť príspevok

Krištof
   21. 5. 2013, 18:27 avatar
V každom prípade je to o pozitívnom alebo negatívnom vzťahu k Bohu a k životu. Deti sa dostanú do neba. Nedramatizuj


34.
označiť príspevok

Krištof
   21. 5. 2013, 18:40 avatar
Aj nejaký veriaci človek v živote zažil utrpenie, napr. v detstve. Ale ako veriaci to berie po tej lepšej stránke. Zažil však i veľa pekných vecí. Okrem toho verí na večný raj. Keby bol ateistom, možno by tému utrpenia obrátil proti viere v Boha


36.
označiť príspevok

ruwolf_2 muž
   21. 5. 2013, 18:46 avatar
Ty o neznesiteľnej bolesti nevieš nič.

Na svete bolo a je toľko utrpenia, že sa to nedá zmazať - históriu nevie vracať ani kresťanský hlupák menom Jahve.


37.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   21. 5. 2013, 18:46 avatar
A preto ho nemáš rád? Že ti spôsobil utrpenie?


38.
označiť príspevok

ruwolf_2 muž
   21. 5. 2013, 18:48 avatar
Jahve nejestvuje - niečo tak jebnuté a primitívne nedokáže stvoriť ani fotón, nieto ešte svet.  
Súhlasí mysoulflies, Lucifero


39.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   21. 5. 2013, 18:49 avatar
To som sa nepýtal... Však na druhej strane sa už nečudujem prečo Ťa trestá...


40.
označiť príspevok

ruwolf_2 muž
   21. 5. 2013, 18:50 avatar
Nemôže trestať to, čo ani nejestvuje.
(Ja sa mám výborne.)
Súhlasí mysoulflies


41.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   21. 5. 2013, 18:52 avatar
Tak ak nejestvuje tak prečo sa ním zaoberáš... Logiku mi to nedáva


42.
označiť príspevok

ruwolf_2 muž
   21. 5. 2013, 18:53 avatar
Pretože jestvuje kopa hlupákov, čo takým špinavostiam verí a prehlasujú to za božské...


44.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   21. 5. 2013, 18:54 avatar
Aha... a ty im to chceš teraz vybiť z hlavy


64.
označiť príspevok

Krištof
   22. 5. 2013, 15:59 avatar
EnaXnaY, pre ruwolfa je judaizmus a kresťanstvo špinavosť a nie niečo božské. Možno je potom pre neho čisté a božské čosi opačné. Napr. tie staré indiánske kulty, kde polonahí divosi skáču okolo posvätného totemu, pri ktorom je prípadne priviazaný nepriateľ. Alebo staré pohanské "kultúry", rituálni kanibali, lovci lebiek, zberači skalpov, uctievači Baala, Molocha, ktorým prinášali detské obete a pod. Možno takto vidí alternatívu k Desatoru a iným biblickým princípom: Ver v modly! Zabiješ! Pokradneš! Zosmilníš! Zneucti svojho otca a matku! Nenáviď blížneho svojho! atď.


65.
označiť príspevok

ruwolf_2 muž
   22. 5. 2013, 16:00 avatar
Strawmani jako vyšití...


66.
označiť príspevok

Krištof
   22. 5. 2013, 16:15 avatar
Nie je to podľa teba také prirodzenejšie a liberálnejšie? Nie je to podľa teba taká lepšia alternatíva k judaizmu a kresťanstvu?


67.
označiť príspevok

ruwolf_2 muž
   22. 5. 2013, 16:35 avatar
Alternatíva proti bludom je vychádzať z faktov: a to je skepticizmus...
Súhlasí mysoulflies


68.
označiť príspevok

Krištof
   22. 5. 2013, 16:51 avatar
Skeptik je ten, kto verí len svojim názorom a spochybňuje iné? :-)

"Mnohí skeptici sa iba tvária ako liberáli, v skutočnosti sú však jedným druhom fundamentalistov. Martin Hengel povedal, že jediný rozdiel medzi fundamentalistom a radikálnym liberálom je ich východisková pozícia. Ich metódy sú tie isté: začnú tam, kde chcú skončiť a potom vyhľadávajú všetky dôkazy, ktoré vyhovujú ich zámerom, namiesto toho, aby boli otvorení, čo dôkazy odhalia." Daniel Wallace

"Keď sa niekto považuje za skeptika, urobí dobre, ak občas zapochybuje aj o svojej skepse." FREUD Sigmund

"Len malý rozum a ničotný duch pýšia sa skepticizmom, ako módnym oblekom a honosia sa ním ako záslužným činom." BELINSKIJ Vissarion Grigorievič

"Rada skeptikom: byť skeptický voči vlastnej skepse!" BECHER Robert J.

"Skepticizmus neznamená len duchovnú pochybovačnosť, ale nedostatok mravného presvedčenia, neúprimnosť a ochromenie ducha." CARLYLE Thomas

"Skeptikoch nazývame tých, ktorí nezdieľajú naše ilúzie, a pritom nedbáme, že oni snáď majú iné." FRANCE Anatole

"Častejšie nás oklame nedôvera ako dôvera." Jean François Paul de Gondi
Súhlasí milky945


69.
označiť príspevok

ruwolf_2 muž
   22. 5. 2013, 16:54 avatar
Nie, skeptik je ten, čo spoznal, že všetko, čo vie, vie len cez svoje zmysly a hodnovernosť zmyslov si nemá ako overiť - a drží sa toho, pokiaľ sa situácia nezmení.


70.
označiť príspevok

ruwolf_2 muž
   22. 5. 2013, 16:54 avatar
Tá situácia stále trvá - nikto nenašiel iný druh poznatkov o svete...


71.
označiť príspevok

ruwolf_2 muž
   22. 5. 2013, 16:56 avatar
Čiže skeptik spochybňuje aj to, z čoho vychádza skepticizmus - lenže zatiaľ to východisko stále trvá...


72.
označiť príspevok

ruwolf_2 muž
   22. 5. 2013, 17:21 avatar
Je smutné, že som to sem minimálne 3x dával, pričom určite aspoň 2x aj na Tieto citáty - lenže samozrejme, prečo by "Krištof" bral do úvahy reakcie, ktoré sa mu nehodia do krámu, však?
Súhlasí mysoulflies


73.
označiť príspevok

Krištof
   22. 5. 2013, 17:24 avatar
"Skepticizmus alebo skepsa alebo skeptická škola je sklon alebo tendencia spochybňovať tvrdenia, platnosti, teoretické alebo praktické hodnoty. Je to filozofická koncepcia, ktorá pochybuje o možnosti poznania skutočnosti."
sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Avšak nielen ja som si všimol, že niekedy aj "skeptik" tvrdí určité veci, ako keby mal istotu, že niektoré veci sú faktami a iné sú bludmi. Kde berie "skeptik" tú istotu? Ako môžeme mať istotu - na základe skepticizmu -, že skepticizmus je dobrý prostriedok k poznaniu? Ako môžeme mať istotu, že je lepší k poznaniu sveta než napr. racionalizmus a empirizmus? Čo môžeme so skepticizmom vlastne poznať? Ako zistím, či má skepticizmus pravdu, či ma nevedie na zlú cestu, keď napr. spochybňuje racionalizmus a empirizmus? Môžeme - na základe skepticizmu - tvrdiť, že skepticizmus sám je neistý, spochybniteľný a preto niet dôvodu sa ho držať viac než napr. racionalizmu a empirizmu?
Súhlasí milky945


74.
označiť príspevok

ruwolf_2 muž
   22. 5. 2013, 17:37 avatar
Skeptik nemá istotu - skeptik vychádza z toho, čo má - a to je fakt, že všetky jeho poznatky

To je fakt, to nie je výmysel skeptikov.
Opakujem: toto je skutočnosť, to nie je výmysel skepticizmus.
Ešte raz: Toto je realita, to nie je výmysel skeptikov.

Empirizmus vedie k skepticizmu. Racionalizmus spozná tento fakt a tiež musí viesť k skepticizmu...


75.
označiť príspevok

ruwolf_2 muž
   22. 5. 2013, 17:39 avatar
(... fakt, že všetky jeho poznatky... sú získané prostredníctvom zmyslov, ktorých hodnovernosť nevie nijako overiť)


76.
označiť príspevok

Krištof
   22. 5. 2013, 17:47 avatar
Odkiaľ berieš istotu - na základe skepticizmu, čo a aká je skutočnosť, realita? Kde máš skepticizmus, ktorý "pochybuje o možnosti poznania skutočnosti"?

To je odkiaľ, že empirizmus vedie k skepticizmu?
"Empirizmus je filozofický smer - učenie, ktoré za zdroj poznatkov pokladá jedine skúsenosť (empíriu). Empirizmus sa snaži celé poznanie zdôvodniť skúsenosťou alebo na základe skúsenosti. Empirizmus je filozoficko-gnozeologické stanovisko, podľa ktorého pôvod, obsah, forma a kritériá všetkého poznania, princípy ľudského konania a mravnosti pochádzajú zo skúsenosti." sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


77.
označiť príspevok

Krištof
   22. 5. 2013, 17:49 avatar
Nenamietam nič proti zdravému pochybovaniu do určitej miery, opatrnému skúmaniu, overovaniu si vecí a pod., to je ok. Avšak nevidím dôvod, prečo by som mal byť skeptikom uznávajúcim skepticizmus


78.
označiť príspevok

ruwolf_2 muž
   22. 5. 2013, 18:18 avatar
Preto, že to platí aj pre Teba.

Všetky, čo vieš, vieš len cez svoje zmysly a nepoznáš nič, čím by sis' hodnovernosť týchto zmyslov vedel overiť...


79.
označiť príspevok

ruwolf_2 muž
   22. 5. 2013, 18:19 avatar
Skepticizmus je dôsledok tohto základného (empirického) faktu o vedomostiach.
Súhlasí mysoulflies


80.
označiť príspevok

Krištof
   22. 5. 2013, 19:41 avatar
Nejakú inú komédiu nemáš? Ja dnes plánujem kuknúť film Doživotí (1999) s komikmi ako Eddie Murphy a Martin Lawrence
www.csfd.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


81.
označiť príspevok

ruwolf_2 muž
   22. 5. 2013, 19:54 avatar
Akú komédiu? Kde si zase nechal argumenty?


82.
označiť príspevok

Krištof
   22. 5. 2013, 20:10

Príspevok bol vymazaný administrátorom.83.
označiť príspevok

ruwolf_2 muž
   22. 5. 2013, 20:35

Príspevok bol vymazaný administrátorom.84.
označiť príspevok

mysoulflies muž
   23. 5. 2013, 00:57 avatar
prežehnal sa, pričom zabudol že v ruke drží kladivo


43.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   21. 5. 2013, 18:54 avatar
Baví Ťa baviť sa o neexistujúcej entite? Zmysluplne strávený čas...


45.
označiť príspevok

ruwolf_2 muž
   21. 5. 2013, 18:56 avatar
Fanatizmus je najnebezpečnejšia vec na svete.
Predposledná fáza pred fanatizmom je fundamentalizmus...
Súhlasí mysoulflies


46.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   21. 5. 2013, 18:59 avatar
Nebudem ti to vyvracať... Rob ako myslíš
Súhlasí milky945


47.
označiť príspevok

ruwolf_2 muž
   21. 5. 2013, 19:00 avatar
Na to som neprišiel ja, to sú zistenie psychiatrov...


51.
označiť príspevok

mysoulflies muž
   21. 5. 2013, 19:40 avatar
34/ hlúposť, nie je to tak vždy.
Súhlasí jednoduchaOtazka


35.
označiť príspevok

ruwolf_2 muž
   21. 5. 2013, 18:41 avatar
Veď aj Teba budem mučiť, t.j. trénovať, desiatky rokov hodinu čo hodinu a potom sa dostaneš do neba - nedramatizuj.

Veď Hitler, Stalin & im podobní boli len tréneri, treba ich za to pochváliť, veď nevinné obete išli do neba - nedramatizuj.

Vždy, keď čítam Tvoje príspevky, tak rozmýšľam, či si tak strašný hlupák/sadista alebo to len hráš...


48.
označiť príspevok

Krištof
   21. 5. 2013, 19:15 avatar
Keď sa ti tento svet nepáči, lebo je na ňom aj utrpenie, tvoj problém. Ale dokonca aj ateisti majú k tomuto svetu často kladný vzťah, žijú radi. Tak prestaň s tým falošným moralizovaním.Tvoj jediný problém je to, že si bezbožník a snažíš si to ospravedlniť


49.
označiť príspevok

ruwolf_2 muž
   21. 5. 2013, 19:16 avatar
No kedy začneme s Tvojím mučením?

Čo je zlé na ateizme? Prečo by som to mal ospravedlňovať??


50.
označiť príspevok

ruwolf_2 muž
   21. 5. 2013, 19:21 avatar
No a čo Hitler, Stalin, kolonizátori Ameriky, Pol Pot, Hutuovia v Rwande a iní podobní - kedy ich pochváliš za kvalitné tréningy?
Súhlasí Lucifero


55.
označiť príspevok

Krištof
   21. 5. 2013, 20:01 avatar
Stalin a jemu podobní mali slobodu i zodpovednosť, nemali konať zlo, ale konali ho. Utrpením na tomto svete sú napr. choroby, nie je potrebný Stalin a spol. Treba si uvedomiť, že aj keby neexistoval Stalin a jemu podobní, utrpenie by tu existovalo. Nežijeme v raji. Ber si príklad z tých ľudí, ktorí na tomto svete žijú radi, nenariekajú že je tu utrpenie


56.
označiť príspevok

ruwolf_2 muž
   21. 5. 2013, 20:06 avatar
Ide o to, že Ty ich vyčíňanie nielen, že ospravedlňuješ, ale aj chváliš

Ak by Boh zariadil, že by trpeli iba zlí, veľmi rýchlo by spravil raj na Zemi.
Lenže to nerobí, čiže nechce dobro pre ľudí...
Súhlasí Lucifero


23.
označiť príspevok

ruwolf_2 muž
   20. 5. 2013, 23:35 avatar
Elemír aj Ty sa môžeš pridať, keďže súhlasíš.
Takže kedy začíname?
Súhlasí Krištof


28.
označiť príspevok

Krištof
   21. 5. 2013, 17:42 avatar
Súhlas som dal omylom


32.
označiť príspevok

ruwolf_2 muž
   21. 5. 2013, 17:53 avatar
Obnov si stránku a môžeš ho zrušiť...


52.
označiť príspevok

mysoulflies muž
   21. 5. 2013, 19:44 avatar
28/ nevymýšľaj
Súhlasí jednoduchaOtazka


20.
označiť príspevok

elemír muž
   20. 5. 2013, 23:26 avatar
Vesmír je výrobca duší ..., ale každá takáto duša musí sama za seba rozhodnúť o svojej polarite. A len tie správne polarizované naplnia ten účel, na ktorý boli vyrobené. Ostatné sa ako výrobné zmätky hodia do ohňa.
Cieľom nášho života v tomto svete nie je pohodlie, ale tréning a príprava na večnosť. A večnosť, to nie je hra o pár fazuliek.


21.
označiť príspevok

ruwolf_2 muž
   20. 5. 2013, 23:31 avatar
Blá blá blá, ničím nepodložené drísty...


26.
označiť príspevok

adlars muž
   21. 5. 2013, 16:42 avatar
BLA BLA A HOP ZAREGISTRUJ SA A UZIVAJ SI SVOJE PENIAZE LAHKO A RYCHLO A ZIADNA MAKACKA AKO TU KLIKNI A REGISTRUJ SA -URCITE TA TO BUDE BAVIT:www.ermail.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


31.
označiť príspevok

ruwolf_2 muž
   21. 5. 2013, 17:52 avatar
Vypadni, zmrde...
Súhlasí mysoulflies


53.
označiť príspevok

mysoulflies muž
   21. 5. 2013, 19:46 avatar
26/ bla bla spamer , choť topiče
Súhlasí jednoduchaOtazka


57.
označiť príspevok

jednoduchaOtazka
   21. 5. 2013, 20:59 avatar
ahoj Májk, pozri môj profil


60.
označiť príspevok

Krištof
   22. 5. 2013, 15:17 avatar
Ruwolf, k tvojim reakciám, že budeš niekoho mučiť a tak ho "trénovať". Je zásadný rozdiel medzi tým, čo prináša život človeku prirodzene, spontánne a tvojou umelou reakciou, že budeš mučiť. Keď si spomínal napr. Stalina a jemu podobných. Oni nerobili zle ľuďom z nejakých takých umelých dôvodov, že by ich mali v úmysle "trénovať", ale mali svoje iné dôvody: ideologické, politické, psychopatické a pod. Avšak niektorí ľudia uväznení dokonca aj v koncentračnom tábore dokázali v tom nájsť zmysel a zmúdrenie, "tréning", niečo im to paradoxne dalo. Známy je prípad psychiatra a neurológa Viktora E. Frankla, ktorý prešiel takým koncentrákom. Nie sú také veci celkom potrebné, pretože život na tomto svete obsahuje nutné utrpenie, napr. choroby, nehody, smrť. Ale to všetko je spontánne, nie umelé a trucovité ako reakcia typu: idem ťa mučiť, aby som ťa "trénoval"


61.
označiť príspevok

Krištof
   22. 5. 2013, 15:19 avatar
Tu je pohľad Michala Dočolomanského: "Asi je to tak, že musíme pocítiť bolesť a trápenie, aby sme si ten čas, keď nás nič nebolí, je nám dobre, aby sme si ten čas vedeli vážiť." (Hneď v úvode videa)

http://www.youtube.com/watch?v=QyDF2hS6HAA Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


62.
označiť príspevok

ruwolf_2 muž
   22. 5. 2013, 15:22 avatar
WTF prirodzene? Boh stvoril svet a nemusel - je to Jeho umelina...

Nutné utrpenie je ničím nepodložený dríst - Boh mohol stvoriť svet bez utrpenia.
Súhlasí mysoulflies


63.
označiť príspevok

ruwolf_2 muž
   22. 5. 2013, 15:26 avatar
Čím viac čítam Tvoje nezmysly, tým viac mi pripomínaš úryvok z jednej komediálnej pesničky...


85.
označiť príspevok

Kasafran
   24. 5. 2013, 23:04 avatar
Lucifero,
však ak je stále "živý", tak ju, vzhľadom na svoj vek, musí božsky zákonite mať...!


86.
označiť príspevok

Lucifero muž
   24. 5. 2013, 23:56 avatar
85. Veď aj Lenin je stále "živý", alebo len bol?
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 00:19,  Nadja, to by môj ujo stružlikal a stružlikal.,. =) .. =(
dnes, 00:19,  Ale kde rúčku odrátať lieskovú palicu odrezať to je všetko legalne nikto ti nič nemôže...
dnes, 00:17,  Náhodou to inak môže byť sranda, keď zaspíš v čakárni. .. *21
dnes, 00:15,  Ked bude stružlikať ešte aj ručku, tak bude jednu metlu robiť týždeň *39
dnes, 00:14,  Lemmy, o tom istom stále. .. *21 *21 ...ale my si Ťa vypočujeme, ako vždy, neboj sa. ... *21...
dnes, 00:14,  Rúčku z liesky doporučujem robiť*04 Náklady iba na drôt. *04
dnes, 00:13,  Človek sa prejada ked sa nekontroluje Pozri 7.50 a v hypermarkete ju nekupiš...
dnes, 00:12,  1€ ručka musiš odratať.
dnes, 00:12,  Sranduj aj na to som tu JA. *04
dnes, 00:10,  Človek potrebuje vieru!! V niečo, niekoho. Dnes je to ťažké, komu, čomu veriť? Preto...
dnes, 00:10,  Patrik to je skoro ako Peter, ale srandujem teraz. ... nevšímaj si. ...
dnes, 00:10,  Budeš potom buvať ako bábätko Lemmy
dnes, 00:09,  na metly brezu . Vieš ako by to išlo ? Na chvatačku po 5 € brezová metla . Za 4 hodiny ich...
dnes, 00:09,  O moje majetky nik nezakopne. Keby prišiel zlodej, tak by si zlomil nohu pri krádeži, a udal...
dnes, 00:08,  To sa dá, až keď konáriky dobre premrznú!!! Ináč je celý košík/metla na prd. *04
dnes, 00:08,  Kto ti poradil, že si napísal, že cez Humenné preteká Laborec? Minule sa tam topili spiaci...
dnes, 00:07,  Lebo nemáš čisté svedomie . Nadavaš nám tu do rana a potom sa nevyspíš . Strachuješ sa...
dnes, 00:07,  Ľudia dobrí. *13*13*13*13*13 Čerti sme, a to preto nespíme. *03*03*03*03*03
dnes, 00:06,  Ale čo na tom záleží? Keď veriaci mu veria?
dnes, 00:06,  To vieš ký človek, také reči!! Taký Patrick ich má ako Panenka Mária. *39*39*39*39
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Všetci sme iní, ale všetci sme si rovní.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(208 891 bytes in 0,224 seconds)