Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Má čo kresťanstvo ponúknuť súčasnej Európe a svetu?

13
reakcií
8106
prečítaní
Tému 6. novembra 2005, 14:32 založil salem9002.

podobné témy:1.
označiť príspevok

salem9002
   6. 11. 2005, 14:32 avatar
Zaujíma ma Váš názor na kresťanov a kresťanstvo. Na vieru v Boha a vieru v Cirkev. Boh áno aj Cirkev áno, alebo Boh áno a Cirkev nie...Som veriaci, takže môžete písať. Prosím buďte úprimný nielen voči mne ale hlavne voči sebe. Rád Vám i odpoviem na Vaše otázky.
Vďaka


2.
označiť príspevok

Martin muž
   6. 11. 2005, 15:17 avatar
Ok, som rád, že tu máme medzi sebou aj odhodlaného veriaceho. Možno nie hned teraz, či dnes, ale určite sa nemusíš báť - postupne ťa zahrniem obrovským množstvom otázok, na ktorých odpovede sa teším už teraz.

Začnem takou prostou:
Máš predstavu, ako by vyzeral tvoj život bez boha? Ak áno, prosím, opíš ju.


3.
označiť príspevok

salem9002
   6. 11. 2005, 20:26 avatar
Verím, že Boha s malým b si napísal omylom))
Skutočne si to neviem predstaviť. Dokonca som sa o to i pokúsil, teda myslieť ako by to vyzeralo a poviem Ti to takto: mnohí ľudia vedia o mne, že som taký. Môj brat má mnohých neveriacich priateľov, ktorí sa mi predtým zvykli posmievať. No ja som sa nedal. Keď ma však videli v krízových situáciách, tak potom povedali, že kde beriem tú silu. Oni by to nezvládli...Raz sa ma dokonca spýtali: Povedz mi prosím niečo, aby som uverila! Chcem veriť, povedz mi niečo! Pre mňa je najdôležitejšie svedčiť o Kristovi a jeho Cirkvi a takto dať Ježišovi veriacich plných lásky, nie len formalistov. Vždy sa riadim jeho slovami: "Zatiahni na hlbinu!"
Verím, že kresťania sú svetlom pre tento svet (úprimní kresťania) a majú čo ponúknuť. Určite teda aspoň kultúru života. Len teraz nezačni s inkvizíciou a tým všetkým, lebo neobstojíš, píšem Ti to v dobrom. Robil som z toho prácu na Dejiny a mám o tom objektívne poznatky.
Zamysli sa nad tým, koľkokrát sa Ti vlastne zhoduje svedomie s učením Cirkvi! Mnohokrát a vieš prečo? Lebo si stvorený Bohom, Bohom, ktorý Ťa nekonečne miluje, lebo si jedinečný...Si to Ty!


4.
označiť príspevok

Martin muž
   6. 11. 2005, 21:38 avatar
Takže po prvé: mňa stvorila (porodila) moja mama, takže ak je nejaký môj stvoriteľ (stvoriteľka), ktorý má nekonečne miluje, tak to može byť jedine moja matka, nikto iný! A uráža ma, ak tvrdíš, že moja matka (čiže moja stvoriteľka) je niečo vymyslené a také nehmotné ako je nejaký boh (pretože bohov je viac - tvoja viera nie je jediná).

Po ďalšie (malé gramatické okienko): slovo boh som napísal preto s malým b, pretože som nemal na mysli jedinečného boha (ako si mal na mysli ty). Pojmom boh (s malým b) sa označujú jedinečné a večne živé dokonalé "bytosti" - napríklad stvoritelia a pod. A nakoľko nie som vyznávačom žiadneho jedinečného boha, tak si slovo boh s veľkým b ani nemôžem dovoliť napísať. A ešte mimochodom - obe slová boh aj Boh sú spisovné.

A ešte k tomu slovu cirkev: ak ho píšeš s veľkým c, tak porušuješ slovenskú gramatiku. Výminkou by bol jedine názov napríklad knihy alebo mesta a pod., ale pričom sa bavíme na tému cirkev globálne, alebo pri užšom zmysle slova o rímskokatolíckej, príp. gréckokatolíckej cirkvi, tak toto slovo musí(!) byť s malým c.

A to, čo píšeš o tých krízových situáciách úplne potvrdzuje moje prehlásenie, že cirkev je iba pre slabé osoby. Príklad: tebe, ako silnej osobnosti, dodáva silu práve tvoja cirkev. No a na kamarátoch tvojho brata je zasa vidieť, že sú to slabé osobnosti, pretože nevedia v takýchto zlých situáciách veriť samým sebe a nevedia nachádzať silu v sebe samom a preto potrebujú niečo (v tomto prípade asi cirkev), kde by tú silu za nich našiel niekto iný, niekto kto by im dal návod ako to zvládnuť. V tomto prípade ale dochádza k oslabovaniu jedinca, pretože tento človek už vie, že sa nemusí snažiť nachádzať silu v sebe a už vôbec ju nemusí rozvíjať, veď má predsa cirkev. A to je dosť, povedal by som, smutné.

Mimochodom aj ja ti to píšem v dobrom.

A ešte k tej poslednej vete "Si to Ty!": Ako vieš, že ma tvoj boh nekonečne miluje? Ako vieš, že ja som boh? )


5.
označiť príspevok

salem9002
   7. 11. 2005, 10:46 avatar
Je mi ľúto že si to nepochopil. "Si to Ty!" som myslel na tvoju identitu, tvoju jedinečnosť. Ty si jediný exemplár, nemáš dvojníka, chápeš? Je mi ľúto, že vieru v Boha stotžňuješ s Cirkvou. Je potrebná, ale ľudia hľadajú Boha v Cirkvi a nie Cirkev v Bohu, rozumieš?
Je mi ľúto, že sa tu ešte nikto nevyjadril k danej téme, ani k tejto ani k tej druhej. Pýtam sa, či má čo kresťanstvo ponúknuť súčasnej Európe a svetu (ale hlavne Európe, lebo sa nás to bytostne dotýka). Vďaka za Tvoju úprimnosť.


6.
označiť príspevok

ursus
   8. 11. 2005, 15:59 avatar
Martin: "A to, čo píšeš o tých krízových situáciách úplne potvrdzuje moje prehlásenie, že cirkev je iba pre slabé osoby."
Vies co, Martin? V prvom rade verim v Boha a nie v cirkev. Cirkev pre cloveka nadobudne vyznam (a uplne iny ako zvonku) az potom, ked clovek nadviaze vztah s Bohom. A aj potom ma prednost Boh.
Krizovu situaciu niekedy Boh vzbudi na to, aby na seba upozornil v tvojom vnutri, ale rozhodnutie je nakoniec aj tak na tebe. Z Biblie pochadza vyrok "Stojim pri vasich dverach a klopem..." Ziadne nasilnosti, ockovanie, indoktrinacia... To sa mi na tom paci! Sloboda rozhodovania. Svoju vieru som nezdedil, ale ziskal vlastnym slobodnym rozhodnutim. Presiel som vsetky kostoly a modlitebne v meste aj v sirokom okoli, niektore aj niekolkokrat, kym som sa rozhodol, ktoru cirkev budem povazovat za svoju. Vsade som porovnaval, nakolko sa to, co vidim a pocujem zhoduje s tym, k comu som dosiel JA SAM po mojej sukromnej skusenosti s Bohom. Nemyslim, ze taketo spravanie je prejavom slabosti. Takze: Najprv ty, tvoje vnutorne prezitky a tvoje sukromne poznatky, tvoj intimny vztah s Bohom. Ako k tomu pride, je len vec tvoja a Bozia. Nie sme babky na spagatikoch! Za seba ti mozem povedat len tolko: Viera slobodu neberie, ale dava.
Krestanstvo ma co dat celemu svetu, nielen Europe. Prave krestanstvo (ako sposob zivota, myslenia a konania) bolo vzdy pre svoje okolie pritazlive.


7.
označiť príspevok

salem9002
   9. 11. 2005, 09:21 avatar
to, že Ty sám si vyberáš vieru je prejavom Tvojej pýchy, že si ako človek sám vystačíš.


8.
označiť príspevok

ursus
   9. 11. 2005, 16:30 avatar
Vies o niekom, komu by som sa mal podriatit pri vybere spolocenstva krestanov v spolocnosti ktorych sa budem modlit? A co este mi ten clovek prikaze? Je to nejaky guru?


9.
označiť príspevok

ursus
   9. 11. 2005, 16:36 avatar
Som dospely clovek, svojpravny navonok aj vo vnutri, nepotrebujem pravneho zastupcu, nie som dementny, v mnohych vaznych veciach sa rozhodujem sam, nie je stredovek, Boh nezakazal pouzivat rozum, skor naopak (si myslim).Kto rozhodne, komu zverim rozhodnutie? Pisem druhy raz, lebo teraz som z tvojej reakcie ozaj vedla.


10.
označiť príspevok

salem9002
   9. 11. 2005, 19:26 avatar
Chceš tým povedať, že toľkí veriaci sú dementní? Sranduješ, že? Práveže preto, že mi Boh dal rozum a slobodnú vôľu som sa rozhodol pre vieru v Neho a v Jeho Cirkev, preto sa ale necítim byť menejcenní ako ostatní ľudia, alebo dementný.
Ak hovoríš o tej spoločnosti, tak Ti len poviem, že sám Kristus povedal: Kde sú dvaja alebo traja v mojom mene tam som aj ja medzi nimi. Preto má Cirkev a spoločenstvo ako také pri modlitbe svoje nezastupiteľné miesto.
A ak hovoríš o stredoveku, tak ja si nemyslím, že by to bolo temné obdobie. Ak je to temné obdobie, tak zbúrajme všetky krásne chrámy, zakážme stredovekú filozofiu, a všetko od čoho sa prítomnosť odvíja. Nemôžeš ponižovať predošlé dejinné epochy, pretože ľudia a mentalita sa menia. Nikto nepodceňuje pravek, starovek, ale len a len stredovek, a to práve kvôli cirkevnej moci. No všetky veľké diela (v tom najširšom slova význame) pochádzajú z kruhov Cirkvi, alebo si myslíš niečo iné???


11.
označiť príspevok

ursus
   9. 11. 2005, 19:54 avatar
"to, že Ty sám si vyberáš vieru je prejavom Tvojej pýchy, že si ako človek sám vystačíš."
Toto si napisal. Mam za niekym ist, aby cirkev (nie vieru!) vybral namiesto mna? Za kym? Preco ma niekto rozhodovat o mojej buducnosti? A kto? Nerozumiem.
Iba ak by si si myslel, ze som vyrastal v katolickej rodine, potom by som mozno tusil... preco nemam pravo na slobodne rozhodnutie. Ale tak to nie je! Moja rodina uz mnoho generacii nema nic spolocne s katolikmi a vyrastal som v ateistickom prostredi. Za kym mam ist? Dovolis, aby som o sebe rozhodoval sam? Naozaj som dospely - uz mi aj brada rastie! A preco je liberal nadavka? Liberation je sloboda. Tak spravme vsetkym lobotomiu, nebude treba ani zakonov, ani zmluvy, ale ani kazne a modlitby. Preco je sloboda taka nebezpecna? Este vzdy som z tvojich slov vedla...


12.
označiť príspevok

salem9002
   10. 11. 2005, 10:54 avatar
Sloboda nie je nebezpečná iba ak je zodpovedná. Žiaľ, často vidíme nezodpovedné prejavy slobody. Dúfam, že z týchto slov už nebudeš vedľa...


13.
označiť príspevok

deduško
   19. 2. 2007, 21:22 avatar
Samozrejme že má, načo tá otázka, veď aj na hnoji rastú krásne kvety.

Je len úlohou kresťanov premeniť do života Kristovo posolstvo a uvieť ho v čin!!!

Napríklad ak, Ježiš Kristus uviedol, že príde niekto silnejší a uvedie nás do pravdy, tak tomu uveriť a prijať ho ako Božieho posla.
Či nie je požehnaný ten, ktorý prichádza od Pána?

Nie sa tomu donekonečna uzatvárať a brániť sa skutočnej Pravde od Boha, vina bude padať hlavne aj na hlavy zatvrdilcov, a je to jedno z akej skupiny sú. Či ste vážne zabudli, že Boh súdi podľa svojho metra a nie ľudského?


14.
označiť príspevok

elemír muž
   21. 10. 2017, 05:50 avatar
Adenauer založil europu na kresťanských základoch a ja si aj myslím, že boh za to aj západ odmenil. V povojnových rokoch začala vznikať europa na socialistických princípoch. Nesmelo sa o tom hovoriť, le v podstate všetky skutky a činy tomu nasvedčovali a aukázalo sa že marshalov plán bol zrejme až príliš štedrý. Rusom bolo vyčítaná komunistická chudoba a komunizmus sa stal nenávidený, ale práve rusi sa chceli tomu vyhnuť a v podstate do 68 roku mali viac kapitalistických princípov ako samotný západ. Samozrejme propaganda bola vždy o niečom inom na oboch stranách.
Čo ja si pamätám bolo v 68 tri šilingy za korunu. Plánované päťročnice zapad osmiešňoval, ale boli nakoniec najúčinnejším motorom povojnového obnovenia hospodárstva. Prišla však anglická železná lady Foneticky tačerová, ktorá všetko nazvala socializmom a začala tvrdo zastávať kapitalistickú ekonomiku. Väčšia však samozrejme nesúhlasila prejsť z pohodlnejšieho socializmu na tvrdý kapitál oa to však ustála, dkázala presvedčiť a v 89 roku sa ukázalo, že mala pravdu, pretože životná úroveň na západe sa za 20 rokov oproti zone por rusmi zvýšila o 20 násobne, ak teda približne zoberiem, že v nemecku sa zarábalo 3 000 mariek, ako u nás 3000 korun, ale ak som si chcel kúpiť marku, musel som zaplatiť 20 korun.A tak v 89 roku po velkých hladomoroch v Polsku, čo som až do teraz nevedel, no a tie nielen v štátoch varšavskej zmluvy, ale aj v samotnom sovietskom zväze bola tak vysoko realna hrozba, že Gorbačov chcel predať západu Varšavsku zmluvu niektoré štáty, aby zažehnal hrozbu. A teda od 89 sa ide aj u nás na tvrdší kapitalizmus.
Teraz ako to súvisí s kresťanstvom.
Povojnový komunizmus do 68 roku vytláčal cirkev na okraj, ale cirkev fungovala a pamätám si, že na božie telo boli procesie vo všetkých mestách a možno aj väčšie, ako oslavy 1. mája.
V 68 sa to otočilo.Husák už prestal tolerovať vieru a nastolil tvrdý ateismus, ktorý si vynútil aj tým, že veriaci nesmeli byť verejne činný. Iba zopakoval to, čo sa robilo so židmi cez vojnu, že im najprv bola zakázaná viera a tejto skúsenosti sa ľudia ľakli a viera začala skutočne vymierať. Teda kresťanstvo takmer nula, ale zároveň aj životná uroveň drasticky, takmer priamoumerne k intenzite vierovyznania, klesla do 89 na hrozivú úroveň.
Ale na západe došlo k revitalizácii viery, lebo si uvedomili, že bez boha o nejde a vysledkom bolo aj založenie europy na kresťanských princípoch. A tak v 89 kde bol boh bola životná uroveň 20 násobne vyššia a kde boh nebol, bolo to zase naopak.
Po 89 bol u nás viera znova povolená, ale cirkev už nikdy neprišla do stavu , ako to bolo po vojne a nehovorím ešte pred vojnou. Teda bola poovolená, ale len málo veriacích sa vrátilo, vačšina už nedokázala odovzdať svoje dedičstvo viery svojím deťom a tak tu máme fica, či mečiara a žiadneho demokratického politika v širokom dohľade. A mnoho vecí radšej hodnotíme komunistickým klamom, aj keď vieme, že je to klam, len preto, že je to ateistické. Napríklad doktrína o SNP či celkovo o II. svetovej vojne. Chceme vidieť a vedieť to, čo sa nám páči a nie to, čo by sme zistili v demokratických slovenských a svetových mediach, ak by sme si našli čas a sadli na chvíľu do knižnice.
A vposledných rokoch kresťanstvo v europe rapídne ubúda, ateisti sa tešia, ale boh to dáva europe jasne poznať a to až tak, že samotná europska unia sa dostáva na pokraj rozpadu. znova sa začína rodiť svinstvo, ktoré len nedávno bolo porazené za ťažkých obetí.
A čo amerika ?????
Neviem, či tam je viac veriacích a ateistov viac, ako u nás, ale v najvyších vládnych kruhoch je bilblia niečo, čo je nad všetkým, aj samotnou vládou, či prezidentom a aj president skladá na ňu prísahu. V europe to už dávno nie je. Tu nejde o to, či američani chodia so svätožiarou nad hlavou, tu ide o to, že majú životnú úroveň takú, ako nemá a nemal nikto na svete, lebo boh a biblia je niečo nad nimi, na čo sa spoliehajú a čomu prisahajú.
Takže ak takýmto spôsobom zoberieme dejiny europa a ameriky a kresťanstva , aspom mne z toho toto jednoznačne vychádza.
Samozrejme, že napriek tomu,že sme v kolonke náboenstvo, určite tu mnohí napíšu, aký som idiot a debil.
Zoberte si napríklad diskusie proti korupcii, vždy je tam viacej hlasov tých čo sú za korupciu, ale nemôžu to tak napísať, radšej sa snažia zosmiešniť všetkých, čo sú proti korupcii, lebo oni by bez tej korupci nemli takmer nič. A ak teda sa hovorí priamo o odstránení korupcie, siaha sa im priamo na ich životnú úroveň a takto sa stávajú aj ľahkou korisťou tých,ktorí sa tlačia do vlády nie aby štát zveladili, ale aby štát vydrancovali.
A tak, kde skončila inteligencia , nastupuje násilie pästí a rozsievania strachu a keďže intelignti kašlú na to, budú prví, ako boli prví na rane vždy, keď začínalo svinstvo násilia a diktatúry. Viď PTP. Či to bol fašizmus, alebo komunizmus či iné svinstvo, ak sa inteligencia nedokáže proti tomuto brániť, znova jej hrozí, že bude kopať kanály pod samopalom a vládnuť budú zase tí, čoto nikde nedosiahli, vždy to skončilo v troskách a preto sú američani trňom v oku väčšiny sveta, lebo bohu prisahajú a boh ich odmeňuje.
Takže s bohom. alebo bez boha ????
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 14:14,  59. Samozrejme , ideme postupne dopredu vdaka vede .Ak bude tento vyvoj pokracovat v buducnosti...
dnes, 14:12,  57. Rozumiem ti veľmi presne. Ty hovoríš, že nič seriózne nevieme, dokonca tvrdíš, že...
dnes, 14:08,  Paradoxne som skutocne bohabojny veriaci ja . Ja si nedovolujem , uvedomujuc si majestat Tvorcu...
dnes, 14:05,  Vyhlásenie českého motroka sionizmu: Prezidentské volby v Bělorusku nepovažuji ani za...
dnes, 14:05,  42 , Era Vsetky tie protirecenia vo vierouke a v Bibli su prave dokazy o nevierohodnosi...
dnes, 13:57,  Neklamem, Ježiško je mŕtvy, zmier sa s tým ;)
dnes, 13:55,  Podľa mňa vôbec nejde o to, utopiť sa v špekuláciách tam, kde nevieme, čo ako a prečo sa...
dnes, 13:42,  klameš, ale aj tak Ťa mám rada. *21 prečo to tak musí byť. .. *03 *04
dnes, 13:38,  klamešš.
dnes, 13:16,  DF padne bez tvojej zachrany
dnes, 13:15,  Ninka , prosiiiiiiim ta , nevzdavaj sa tronu *03
dnes, 13:14,  Zuzi , mozes byt dvornou garde damou . Beries ?
dnes, 13:12,  Možno akási hybná sila vesmíru, niečo nás dáva do pohybu a my sme na tej ceste aj tak...
dnes, 13:06,  Zaujímavé na tom je to, že pri výchove vždy existuje niekto, kto vychováva a niekto, kto je...
dnes, 12:58,  Zložitý proces, tiahne sa až kam? K sebarozvoju aj rozkladu. Jedno bez druhého nemôže...
dnes, 12:54,  Prepánakráľa, chvíľu vás tu nechám samých, a kukajme sa, čo ste to zase vyparatili? Ja a...
dnes, 12:53,  Výchova človeka je asi to najzložitejšie, čo na svete môže existovať. Sebavýchova je...
dnes, 12:51,  Ja mám niekedy dojem, že sa autovychovávam. Od malička, zatvorená so svojej izbičke v...
dnes, 12:46,  Ľadové kráľovstvo predsa nie je o črievičke. .. To je o kráľovnej, jej sestre a o Olafovi...
dnes, 12:44,  Život nie je rozprávka ;) Keď o polnoci stratíš sandálku, tak nie si princezná, len...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Lenivosť je zvyk odpočívať skôr, ako sa človek unaví.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(77 759 bytes in 0,265 seconds)