Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Lži a mýty o príčinách dlhovej krízy

6
reakcií
1387
prečítaní
Tému 6. augusta 2012, 00:41 založil Kasafran.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
03. 11. 2012
38
 
 


1.
označiť príspevok

Kasafran
   6. 8. 2012, 00:41 avatar
Lži a mýty o príčinách dlhovej krízy
Napísal: Roman MICHELKO

V súvislosti s diskusiou o príčinách európskej finančnej krízy sme dnes a denne svedkami množstva lží a mýtov. Tá najznámejšia je, že my všetci pracovití stredo- a severoeurópania sa skladáme na lenivých Grékov. Pritom táto téza je lživá hneď v dvoch parametroch. Tak predovšetkým, vyše 90 percent objemu pôžičiek, ktoré dostáva Grécko, okamžite skončí na účtoch francúzskych a nemeckých bánk. Druhá lživá téza je o tom, že Gréci, teda tí bežní Gréci, sú leniví. Problém Grécka nebol v tom, že by mal extrémne prebujnený sociálny štát (v porovnaní so škandinávskymi spoločnosťami bol relatívne skromný), ale v tom, že dlhé desaťročia sa v mentalite bohatých Grékov zakorenil názor, že dane platia iba najväčší hlupáci. Áno, Grécko si žilo nad pomery, ale ani nie tak preto, žeby spoločnosť s takou výškou HDP mala nerealisticky nastavený sociálny systém, ale preto, že ku koncu platili dane už len zamestnanci a nikto iní. Beztrestnosť neplatenia daní a okázalý život gréckych miliardárov, ktorí doma neplatili žiadne dane, ale v zahraničí, konkrétne v Londýne, skupovali celé štvrte najlukratívnejších realít, viedli nakoniec k finančnému kolapsu Grécka.

Aj dnes, keď je už bývalý sociálny štát ohlodaný na kosť, pokles HDP a životnej úrovne je porovnateľný možno s radikálnym poklesom životnej úrovne vo východnom bloku v prvej polovici 90. rokov, je ďalšie šetrenie slepou uličkou. Treba teda jasne povedať, že dnes sa eurovalom nezachraňujú Gréci, ale nezodpovední bankári, skorumpované a skompromitované ratingové agentúry a vôbec nejde o obyčajných ľudí, ale len o garanciu ziskov tých najbohatších. Grécko sa zo svojho marazmu nedostane vďaka ďalšiemu šetreniu, ale len vtedy, keď banky, ktoré mu požičali a ktoré na úrokoch zo splácania jeho dlhu už dlho a veľmi slušne profitujú, odpíšu časť svojich ziskov a nedonesú svojim akcionárom očakávané zisky. Druhou podmienkou jeho záchrany je, že bohatí Gréci začnú poctivo platiť dane, ktoré budú musieť byť vyššie než tie, na ktoré boli zvyknutí a plateniu ktorých sa vyhýbali. Ak teda hovoríme, že Grécko si žilo nad pomery, tak vzhľadom na to, ako sa tam platili dane a vzhľadom na skutočnosť, že celé generácie politikov s tým nič nerobili, s tým môžeme v zásade súhlasiť a teda konštatovať, že do istej, možno značnej miery, si Gréci za svoje problémy môžu sami.

To však určite neplatí o Španielsku a Írsku. Írsko nám bolo dlhé roky, predovšetkým neoliberálnymi demagógmi, dávané za príklad. Malo nízke dane, flexibilný trh práce, profitovalo z bezcolných zón a nezanedbateľnú úlohu pri jeho vzostupe zohrávala aj silná diaspóra v USA. Podobne Španielsko malo v posledných rokoch relatívne vyrovnané rozpočty, resp. jeho dlh nebol nijako extrémny, nežilo si nad pomery a dnes je v hlbokej dlhovej kríze. Čo to spôsobilo?

V oboch krajinách, len v nerovnakom čase, to bolo prasknutie realitnej bubliny. Tú spôsobili chamtivé, hazardujúce a nezodpovedné banky, ktoré vo vidine zisku financovali aj projekty, ktoré nemali šancu uspieť, resp. veľmi nepresne vyhodnotili riziká svojich investícií. A ako riešia európski politici zlyhanie veľmi dobre platených nezodpovedných manažérov bánk? V Írsku pre laika naoko absurdným spôsobom. Politici (teda štát alebo inak všetci občania) prevzali záväzky bánk, čo z premianta Európy urobilo dlhového extrémistu s deficitom vo výške nepredstaviteľných 38 percent HDP. Len pre porovnanie uvádzam, že maastrichtské kritériá sú vo výške 3 percentá HDP. To isté sa deje dnes v Španielsku. Realitná bublina praskla, množstvo domov, penziónov, hotelov a iných realít je nepredajných dokonca ani za cenu, ktorá sa rovná sotva polovici nákladov.

Bankám hrozia straty, tak nastupuje štát. Ten zlý štát, ktorý chce od bohatých dane na svoje základné funkcie, je zrazu dobrý, ak treba zachraňovať tučné zisky nezodpovedných a chamtivých bankárov. Je teda najvyšší čas povedať to jasne – v boji o záchranu eura vôbec nejde o bežných ľudí, ale o záchranu ziskov tých najbohatších.

zdroj: www.snn.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Boris_I.


2.
označiť príspevok

trin i ty muž
   6. 8. 2012, 01:11 avatar
velmi zjednodusene napisane: peniaze od zdroja prehnane cez nejaku zapletku sa zurocene potrebuju vratit k povodnemu zdroju
Súhlasí Boris_I., servis


3.
označiť príspevok

Petrana žena
   6. 8. 2012, 15:24 avatar
Nová socialistická vláda priznala, že jej predchodcovia opakovane falšovali štatistiky a za rok 2009 mala krajina deficit 12,7 percenta HDP. To bolo dvakrát viac, ako sa predpokladalo, a vyše štyrikrát viac ako povoľovali pravidlá Európskej únie. Prezidentom krajiny bol Karolos Papulias.

Štátny dlh a zbrojné kontrakty

Francúzsko a Nemecko vyzývali Grécko na prísne úsporné kroky, no v rovnakom čase vyvíjali nátlak na grécku vládu, aby im potvrdila miliardové zbrojné kontrakty. Dodržaním veľkých kontraktov, ktoré podpísal Papandréov predchodca, údajne podmieňovali svoje príspevky do balíka finančnej pomoci zadlženej krajine. K nátlaku malo dôjsť počas cesty gréckeho premiéra do Paríža, kde ho francúzsky prezident Nicolas Sarkozy a premiér François Fillon upozornili, že Atény dostanú peniaze iba vtedy, ak budú platiť za dohodnuté dodávky zbraní. Išlo o zbrojné kontrakty v hodnote niekoľkých miliárd Eur. Konkrétne o francúzske fregaty za 2,5 miliardy eur, vrtuľníky, lietadlá a nemecké ponorky.

Grécko vydalo na zbrojenie v roku 2008 viac než 2,8 % hrubého domáceho produktu (HDP). Bolo to viac než armádne výdavky ostatných krajín Európskej únie a rovnako tak aj Turecka ( 1,8 % HDP).

Francúzsky poslanec Európskeho parlamentu Daniel Kohn-Bendit, obvinil v tejto súvislosti vlády Francúzska a Nemecka z toho, že ako podmienku poskytnutia finančnej pomoci Grécku si stanovili pokračovanie v rokovaniach o nákupoch zbraní. "Za ostatné tri mesiace sme prinútili Grékov potvrdiť niekoľko zbrojárskych kontraktov za miliardy eur: predali sme im francúzske fregaty, vrtuľníky, lietadlá či nemecké ponorky. To je neuveriteľné farizejstvo."

Grécky minister obrany Evangelos Venizelos tvrdil, že Grécko zníži náklady v sektore obrany až o 25 %, no zároveň dodal, že sa to nedotkne programov v oblasti štátneho obstarávania. Grécka vláda kupovala 40 bojových lietadiel. Nemci ponúkli stíhačky Eurofighter, ktoré vyrábalo konzorcium firiem z Nemecka, Talianska, Španielska a Británie . Francúzi ponúkli Aténam stíhačky Rafale vyrábaných firmou Dassault.

Podľa štúdie Štokholmského medzinárodného ústavu pre výskum mieru (SIPRI) Grékov zásobovalo zbraňami najmä Nemecko, ktoré dodalo Aténam v roku 2009 35 % z celkového objemu nakúpených zbraní. Z pohľadu Nemecka bolo Grécko druhým najväčším zákazníkom v nákupe jeho zbraní (Berlín do Grécka predával ročne okolo 13 % produkcie - Najväčším bolo Turecko !)

Francúzsko ponúkalo Grécku predaj šiestich bojových fregát FREMM. O predaj fregát Grécku malo záujem Francúzsko, Španielsko a Holandsko, teda krajiny, ktoré Grékom schválili záchranné úvery na udržanie krachujúcej ekonomiky. Naviac, financovanie týchto zbrojných projektov, podporovali svojimi pôžičkami, bankové domy z vyššie spomenutých krajín.

zdroj net


4.
označiť príspevok

Kasafran
   6. 8. 2012, 23:20 avatar
Petrana,
áno, presne o tom to je - o diktáte súkromných bánk "najdemokratickejším" štátom Európskej únie - Nemecku, Francúzsku a aj Taliansku... No, a ostatní predstavitelia/šaškovia slabších členských štátov EÚ pod ich tlakom garantujte ich požiadavky!
Nuž, čo , veď aj TO JE predsa ONO!!! Alebo žeby už konečne NIE???


7.
označiť príspevok

Petrana žena
   7. 8. 2012, 16:53 avatar
...čítaj medzi riadkami, a nebuď posadnutý bankami. 

(Berlín do Grécka predával ročne okolo 13 % produkcie - Najväčším bolo Turecko !)


5.
označiť príspevok

Ranexill muž
   6. 8. 2012, 23:28 avatar
Ked tu bola kedysi Rímska ríša, tak ovladnute krajiny si pripadali ako vazali. Ale dialo sa to, ze svet -teda europa napredovala napriek dekadencii Ríma. Teda bolo to o civilizacii- supercivilizacii.
Kto stale hra iba na narodnu potazku v snahe skryt sa za stado a nie len za seba sameho nemoze prestupit tien temneho stredoveku rozdrobeneho na x uzemi, kde vladla iba temnota zopar lokal patriotov.
Ja chcem globalny svet, pretože už davno som europan..i tak travim viacej casu kde kade v europe, ako tu doma a tak neuvazujem ako vy.


6.
označiť príspevok

Kasafran
   6. 8. 2012, 23:48 avatar
Ranexill,
máš v podstate pravdu - veď svetová populácia bude napredovať aj napriek dekadencii USA, NATO, SB, MMF i EÚ...
Odporúčam Ti však prehodnotiť svoj postoj k identite národných štátov, ktorá je stále aktuálna a perspektívna, a ktorá v stredoveku neexistovala...
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 14:24,  Krista organizácia Interpol 30. novembra 2010 ho umiestnila na tzv. červený zoznam hľadaných...
dnes, 14:17,  Kasafran mne prídu tie tvoje super tajné , zakázané a šokujúce správy rovnako smiešne ako...
dnes, 14:14,  Šokujuce hodnotenie sveta Václava Havla *13*13*13 NETAJNÉ *13*13*13 Seznam ocenění...
dnes, 14:11,  Hlavne správy a užitočný idiot Kremla Marček...
dnes, 14:09,  Keď vyhlasuje Danko , že pre Slovensko je dôležité byť priateľ Ruska . Nevyhlasuje to...
dnes, 14:09,  Ale dal si tu zvuk z filmu.
dnes, 13:58,  Hodnotím podľa účastníkov tu na fóre a podľa preferencií pre parlamentné voľby. Ten...
dnes, 13:11,  REVOLTA? - Evoluce Vědomí / Evolution of Consciousness (Official music video CZ / EN)
dnes, 13:10,  nepozerám filmy
dnes, 13:02,  Nemyslím si. Rátaj, že zhruba 50 percent ľudí nevolí. Z toho dobrá polica preto, že...
dnes, 12:58,  Majú proste iné životné priority. Takých ľudí však nie je možné zo spoločnosti...
dnes, 12:39,  Daj si od 9 munúty *39*39
dnes, 12:39,  Má si dať pilulku *39*39*39 https://www.youtube.com/watch?v=3Wi2junQLBo&t=550s
dnes, 12:37,  14/ Aby s nou v 46 rokoch mavali hormony???:)))
dnes, 12:28,  Nevyplatiť slovákov a dať dopravu zahraničnej firme.. to je také slušnoslovenské.......
dnes, 12:26,  "Luntner a PS/Spolu su ako Dzurindovci. Ta ista bagaz!"
dnes, 12:25,  Aha, Kotleba sa už vyjadril a vraj Lunterovci už mesiace plánujú predať dopravu nejakej...
dnes, 12:22,  Lemmy nemáš pravdu podla najnovšieho sčítania je na slovensku vyše tri miliony fašistov...
dnes, 12:21,  Je však jedno, ako vyzerá, každému pán boh nadelil inak, nech má aj nos ako Gérard...
dnes, 12:17,  Nech bystričanov nosí Lunter a jeho syn na chrbáte *13
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Život je ako pohár a je iba na tebe čím si ho naplníš. Aj tak si to nakoniec vypiješ sám.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(85 066 bytes in 0,480 seconds)